Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...


myrto

Recommended Posts

Δεν φανταζόμουν ότι θα είχαν φορτιστή αυτοκινήτου! Πολύ καλό να το ξέρουμε.

Τον φέρνουν με παραγγελία.

 

Με τις επαναφορτιζόμενες έχω ένα άγχος - θεωρώ ότι δεν κρατάνε τόσο όσο οι άλλες. Μήπως να είχες μαζί σου 2 σετ καλού κακού;

Στο γραφείο χρησιμοποιώ το ρεύμα πόλης. Έχει τη λογική λαπτοπ-όσο έχει την πρίζα δουλεύει με ρεύμα πόλης, χωρίς την πρίζα τραβάει από τις μπαταρίες.

 

Γιατί 10€ τον μήνα;;; Τώρα εγώ κάτι χάνω... :rolleyes: Πάντως όλο το κόστος της άντλησης δεν συγκρίνεται με το κόστος του ξένου γάλακτος:wink:

Θέλω να τσεκάρω κάτι και θα σου πω. Παίζει να έγραψα και λάθος. μάλλον για αγορά πρόκειται γιατί οι μπαταρίες γενικά θεωρούνται αναλώσιμες.:cool:

 

 

 

Master, let me touch you! :eek: Καλά μπροστά σ' αυτή την ανάλυση-προφίλ καλωδίου, η δικιά μου περιγραφή είναι εντελώς μπακαλίστικη :lol: Τι ήρθα να πω κι εγώ στον προφέσσορα!

 

Χαχαχα! Μου το είχε αναλύσει μια φορά ο μηχανογράφος μας (είχε χαλάσει το καλώδιο του λαπτοπ μου και δεν ήξερα πόσο εύκολο είναι να βρεις και να βάλεις κάποιο άλλο). Έτσι το εμπέδωσα. Αλλιώς σώθηκες.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν το χρησιμοποίησα ποτέ! Έχω μια άλλη τσάντα (σαν αυτές του carrefour/lidl τις επαναχρησιμοποιούμενες) που βάζω μέσα τα πάντα (θήλαστρο, μπιμπερό, ισοθερμικό, κλπ). Μη φανταστείς, κι αυτή γκουμούτσα είναι με τόσα που κουβαλάω :lol:

 

Έχω μια βαλίτσα στα αζήτητα...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πολύυυυυ ωραίο το symphony. Και ταχύτατο.

 

Αν και είμαι στην αρχή ακόμα,πιστεύω ότι πιο πολύ θα αποδίδω με συχνές αντλήσεις (ανά 2ωρο ξεκινώντας από τις 11:00 μου βγαίνουν 3).

Θα δοκιμάσω και με άντληση μετά τον 1ο θηλασμό, και στο τέλος του θηλασμού όταν επιστρέφω σπίτι.

Επειδή το στήθος μου δεν αδειάζει τελείως μου πρήζεται πιο γρήγορα. Μέχρι τώρα έκανα 2 και έβγαλα 140. Για μένα πολύ καλά, αν σκεφτώ ότι με το μικράκι έβγαλα 90 στο 8ωρο.

Το αριστερό μου δεν ανταποκρίνεται πολύ καλά (μαλλον χάλια), θα δω αν παίξω με το μέγεθος της χοάνης τι αποτέλεσμα θα έχω.

 

 

Για το αριστερό στήθος, δοκίμασε και με άλλο μέγεθος χοάνης και με το να επανατοποθετείς τη χοάνη σε λίγο διαφορετικό σημείο, όταν σταματάει η ροή - έτσι ενεργοποιούνται κι άλλα σημεία του στήθος και κάποιες φορές έχουμε νέο let down.

 

Όταν λες ότι το στήθος δεν αδειάζει τελείως εννοείς και με το symphony; Αν ναι, τότε μην κάνεις αντλήσεις πέρα από τις τελείως απαραίτητες (δηλ. όσες για να συμπληρώνεις την ποσότητα που χρειάζεται να αφήνεις στο μωρό σου) γιατί διαφορετικά μπορεί να ενεργοποιήσεις υπερπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια βαλίτσα στα αζήτητα...

 

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται να κουβαλήσεις αρκετά πράγματα:

Το symphony με τη βάση για τα μπιμπερό, τσαντάκι ισοθερμικό με 2 παγοκύστες, μπιμπερό (και καπάκια) για αποθήκευση του γάλακτος από κάθε άντληση, αντλητικά (ένα σετ ή περισσότερα, ανάλογα), πετσέτα για τα χέρια.

 

Εγώ τα αντλητικά τα μεταφέρω σε ένα γυάλινο τάπερ (φυσικά μπορεί να είναι και πλαστικό ή σακουλάκια τροφίμων, απλά εμένα το γυάλινο μου φαινόταν καλύτερο ειδικά για τη διατήρηση της αποστείρωσης) και τα μπιμπερό για την αποθήκευση (ειδικά όταν κάνεις περισσότερες από μία αντλήσεις πρέπει κάπου να αδειάσεις τα αντλητικά για να τα ξαναχρησιμοποιήσεις) τα μεταφέρω πλέον μέσα στο ισοθερμικό τσαντάκι, οπότε όντας ήδη κρύα, κρυώνει το γάλα και πιο γρήγορα.

 

Επίσης έχω στο γραφείο μου ένα σφουγγαράκι και απορρυπαντικό για βρεφικά σκεύη για την περίπτωση που μου πέσει κάτι κάτω ή αν πρέπει να ξαναπλύνω τα αντλητικά (εγώ για οικονομία χρόνου είχα πάρει δεύτερο σετ, οπότε δεν έπλενα στο γραφείο συστηματικά) και χαρτί κουζίνας, αν χρειαστεί να στεγνώσω τα πλυμμένα ή να τα βάλω να στραγγίσουν από τα νερά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι το στήθος δεν αδειάζει τελείως εννοείς και με το symphony; Αν ναι, τότε μην κάνεις αντλήσεις πέρα από τις τελείως απαραίτητες (δηλ. όσες για να συμπληρώνεις την ποσότητα που χρειάζεται να αφήνεις στο μωρό σου) γιατί διαφορετικά μπορεί να ενεργοποιήσεις υπερπαραγωγή.

 

Εκεί έχω μια απορία: να αντλώ αυστηρά 10' ή μπορώ να κάνω 15' σε κάθε άντληση;

Η ποσότητα είναι ένα θέμα: Στο Ηλεκτράκι αφήνω 300ml. Στη δουλειά προχτές με το symphony άντλησα 200. Δυστυχώς μόνο το απογευμα μπόρεσα να αντλήσω άλλα 100.

 

Επίσης:

-Το γάλα της Παρασκευής να το βάζω στη ψύξη ή στη κατάψυξη;

 

Και:

-Όταν αντλώ και θηλάζω, τι χρονικό κενό προτείνεις να αφήνω; πχ εγώ θηλάζω σχεδόν ανά 2,5-3 ώρες. Το βράδυ μπορεί να υπάρξει κενό 4 ή και 5 ώρες. Αν αντλήσω αμέσως μετά τον θηλασμό δεν βγάζω σχεδόν τίποτα.

 

Ουφ, διαβάζω αυτά που γράφω και βλέπω ότι σε πρήζω... 1.000 συγνώμη + 1.200 ευχαριστώ Εύα. Όποτε βρεις χρόνο απαντάς σε ότι μπορείς. :P

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται να κουβαλήσεις αρκετά πράγματα:

Το symphony με τη βάση για τα μπιμπερό, τσαντάκι ισοθερμικό με 2 παγοκύστες, μπιμπερό (και καπάκια) για αποθήκευση του γάλακτος από κάθε άντληση, αντλητικά (ένα σετ ή περισσότερα, ανάλογα), πετσέτα για τα χέρια.

 

Εγώ τα αντλητικά τα μεταφέρω σε ένα γυάλινο τάπερ (φυσικά μπορεί να είναι και πλαστικό ή σακουλάκια τροφίμων, απλά εμένα το γυάλινο μου φαινόταν καλύτερο ειδικά για τη διατήρηση της αποστείρωσης) και τα μπιμπερό για την αποθήκευση (ειδικά όταν κάνεις περισσότερες από μία αντλήσεις πρέπει κάπου να αδειάσεις τα αντλητικά για να τα ξαναχρησιμοποιήσεις) τα μεταφέρω πλέον μέσα στο ισοθερμικό τσαντάκι, οπότε όντας ήδη κρύα, κρυώνει το γάλα και πιο γρήγορα.

 

Επίσης έχω στο γραφείο μου ένα σφουγγαράκι και απορρυπαντικό για βρεφικά σκεύη για την περίπτωση που μου πέσει κάτι κάτω ή αν πρέπει να ξαναπλύνω τα αντλητικά (εγώ για οικονομία χρόνου είχα πάρει δεύτερο σετ, οπότε δεν έπλενα στο γραφείο συστηματικά) και χαρτί κουζίνας, αν χρειαστεί να στεγνώσω τα πλυμμένα ή να τα βάλω να στραγγίσουν από τα νερά.

 

Βασικά πήρα το ισοθερμικό της medela. Χωράει 4 πλαστικά ή γυάλινα μπουκαλάκια μπιμπερό και μια μεγάλη παγοκύστη. Αντλώ και αποθηκεύω στο ψυγείο σε αυτά τα 4 (ή γυαλινα η πλαστικά μπουκαλάκια).

Πρώτη άντληση: Αντλώ με 2. Βάζω στο ψυγείο. μόλις κρυώσει το γάλα χύνω το περιεχόμενο του ενός στο άλλο.

Το άδειο το πλένω με κρύο νερό και ειδικό απορρυπαντικό (δεν έχουμε ζεστό τρεχούμενο νερό). Αυτό το άδειο το χρησιμοποιώ σαν μπαλαντέρ στς επόμενες αντλήσεις (γεμίζει, παγώνει, αδειάζει, πλένεται).

Έτσι βγάζω 3 αντλήσεις/2 ώρες, ξεκινώντας από τις 11:00πμ.

 

Θέμα που με αγχώνει: Να απολυμαίνω το μπουκαλάκι μπαλαντέρ ή αρκεί το πλύσιμο κι φύλαξη στο ψυγείο μέχρι την επόμενη χρήση; (έχω σακουλάκια που απολυμαίνουν στον φούρνο μικροκυμάτων).

 

Θα βρω τον δρόμο μου, απλά τώρα στην αρχή και τα πιο απλά και ίσως αυτονόητα δεν μπορώ να τα βολέψω καλά στο μυαλό μου...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί έχω μια απορία: να αντλώ αυστηρά 10' ή μπορώ να κάνω 15' σε κάθε άντληση;

Η ποσότητα είναι ένα θέμα: Στο Ηλεκτράκι αφήνω 300ml. Στη δουλειά προχτές με το symphony άντλησα 200. Δυστυχώς μόνο το απογευμα μπόρεσα να αντλήσω άλλα 100.

 

Επίσης:

-Το γάλα της Παρασκευής να το βάζω στη ψύξη ή στη κατάψυξη;

 

Και:

-Όταν αντλώ και θηλάζω, τι χρονικό κενό προτείνεις να αφήνω; πχ εγώ θηλάζω σχεδόν ανά 2,5-3 ώρες. Το βράδυ μπορεί να υπάρξει κενό 4 ή και 5 ώρες. Αν αντλήσω αμέσως μετά τον θηλασμό δεν βγάζω σχεδόν τίποτα.

 

Ουφ, διαβάζω αυτά που γράφω και βλέπω ότι σε πρήζω... 1.000 συγνώμη + 1.200 ευχαριστώ Εύα. Όποτε βρεις χρόνο απαντάς σε ότι μπορείς. :P

 

Κατ' αρχήν δεν με πρήζεις! Χαρά μου αν μπορώ να βοηθήσω.

 

Στα ερωτήματα:

 

Όταν αντλούμε για να αφήνουμε γάλα και όχι ακολουθώντας πρωτόκολλο

επαναγαλακτισμού, το πόσα λεπτά αντλούμε δεν έχει πάρα πολύ μεγάλη σημασία: αντλούμε ανάλογα με τον διαθέσιμο χρόνο ή μέχρι να βγάλουμε την ποσότητα που θέλουμε (αυτό κυρίως με την έννοια της μικρής σε διάρκεια άντλησης, δηλ. αν θέλω 100ml και τα βγάλω σε 8 λεπτά γιατί το στήθος είναι πρησμένο εννοείται ότι σταματάω) ή μέχρι να νιώσουμε ότι το στήθος άδειασε. Η άντληση μπορεί να είναι και 20 λεπτά. Πέρα από το 20λεπτο είναι μάλλον άσκοπο να συνεχίζουμε και προτιμότερο να κάνουμε άλλη άντληση αργότερα παρά να συνεχίζουμε με την ίδια.

POST EDIT: Ξαναδιάβασα το ερώτημά σου σε σχέση με το quote μου και δεν ξέρω αν με τα παραπάνω απάντησα σ' αυτό που ρωτάς... Φυσικά θα αντλείς για να μαζεύεις την ποσότητα της επόμενης μέρας - αυτό εννοώ με το "απαραίτητες αντλήσεις". Αν νιώθεις ότι το στήθος σου δεν αδειάζει καλά, τότε τυχόν υπερβολικός ζήλος στις αντλήσεις (π.χ. από άγχος για την ποσότητα ή λόγω κακής διαχείρισης του γάλακτος στο σπίτι, βγάζεις πολύ παραπάνω απ' όσο χρειάζεται το μωρό) μπορεί να οδηγήσει σε υπερπαραγωγή, με την έννοια ότι δίνεις επιπλέον ερέθισμα στο στήθος να παράγει πολύ περισσότερο γάλα, προκειμένου να αντλήσεις με ευκολία την ποσότητα που χρειάζεσαι. Και σ' αυτή την περίπτωση όμως κριτήριο είναι κυρίως η ποσότητα που βγάζουμε και όχι το πόση ώρα αντλούμε.

 

Άρα, αυτό που κάνεις είναι μια χαρά αν λειτουργεί καλά για σένα. Αν θα μπορούσες συνεχίζοντας την άντληση στη δουλειά για περισσότερο (με βάση τα παραπάνω) να βγάλεις τα 300ml στη δουλειά και να αποφύγεις την άντληση στο σπίτι, φυσικά να το κάνεις.

 

Το πώς διατηρείς το γάλα της Παρασκευής εξαρτάται από σένα αφού λάβεις υπ' όψιν σου τα εξής:

- το αποψυγμένο διατηρείται μόνο για 24 ώρες, μετά πρέπει να πεταχτεί.

- στη συντήρηση διατηρείται:

(στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα) και σε ψυγείο που δουλεύει στο μέγιστο στους 0 έως 4°C για 8 μέρες

σε ψυγείο που δουλεύει μέτρια και ανοιγοκλείνει συχνά η πόρτα, με αποθήκευση στην πόρτα (η χειρότερη θέση) στους 4 έως 10°C για 2-4 μέρες.

Άρα, σύμφωνα με τα παραπάνω, αν το ψυγείο σου δουλεύει στο μέγιστο και το γάλα το βάλεις στο πίσω μέρος του ψυγείου, τυχόν περίσσευμα από το γάλα της Παρασκευής (μετά τα γεύματα της Δευτέρας) μπορεί να χρησιμοποιηθεί και την Τρίτη.

 

Από προσωπική εμπειρία και όχι μόνο θεωρώ ότι η άντληση το βράδυ δεν είναι καλή ιδέα εκτός αν το μωρό κοιμάται "αξιόπιστα" σερί το βράδυ ή αν η μαμά αντλήση τα ξημερώματα. Για τις ώρες μέχρι νωρίς το απόγευμα, μπορείς να αντλείς περίπου 1-1,5 ώρα μετά το θηλασμό. Όταν λες ότι μετά το θηλασμό δεν βγάζεις τίποτα, εννοείς και από τα δύο στήθη; Γιατί όταν μιλάμε για άντληση μιλάμε κατά κανόνα για διπλή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πήρα το ισοθερμικό της medela. Χωράει 4 πλαστικά ή γυάλινα μπουκαλάκια μπιμπερό και μια μεγάλη παγοκύστη. Αντλώ και αποθηκεύω στο ψυγείο σε αυτά τα 4 (ή γυαλινα η πλαστικά μπουκαλάκια).

Πρώτη άντληση: Αντλώ με 2. Βάζω στο ψυγείο. μόλις κρυώσει το γάλα χύνω το περιεχόμενο του ενός στο άλλο.

Το άδειο το πλένω με κρύο νερό και ειδικό απορρυπαντικό (δεν έχουμε ζεστό τρεχούμενο νερό). Αυτό το άδειο το χρησιμοποιώ σαν μπαλαντέρ στς επόμενες αντλήσεις (γεμίζει, παγώνει, αδειάζει, πλένεται).

Έτσι βγάζω 3 αντλήσεις/2 ώρες, ξεκινώντας από τις 11:00πμ.

 

Θέμα που με αγχώνει: Να απολυμαίνω το μπουκαλάκι μπαλαντέρ ή αρκεί το πλύσιμο κι φύλαξη στο ψυγείο μέχρι την επόμενη χρήση; (έχω σακουλάκια που απολυμαίνουν στον φούρνο μικροκυμάτων).

 

Νομίζω ότι έχεις κάνει μια παρανόηση: δεν χρειάζεται να παγώσουν τα φρεσκοαντλημένα για να τα αναμίξεις. Μπορείς να τα αναμίξεις εξ αρχής και να τα βάλεις σε ένα μπουκάλι στο ψυγείο. Αυτό που δεν επιτρέπεται είναι να βάλεις το γάλα που μόλις άντλησες σε κρύα ποσότητα που έχεις ήδη στο ψυγείο. Το φρεσκοαντλημένο δηλαδή για να αναμιχθεί με κρύο, πρέπει να κρυώσει κι αυτό πρώτα.

 

Αν δεις και στο manual του θήλαστρου αναφέρει ότι αρκεί η αποστείρωση 24ωρου. Δηλαδή αρκεί τα αντλητικά να αποστειρωθούν μία φορά μέσα στο 24ωρο και ενδιάμεσα να πλυθούν καλά. Πρακτικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να σιγουρεύεσαι με την αφή σου ότι το πλαστικό δεν "γλυστράει", που σημαίνει ότι έχει μείνει υπόλειμμα από το λίπος του γάλακτος (θα πρέπει δηλαδή όπως το ξεπλένεις να "τρίζει" :lol:).

 

Τα σακουλάκια τα ξέρω αλλά τα θεωρώ περιττά γι' αυτή τη διαδικασία. Όπως σου είπα και η ίδια η εταιρία αλλά και οι οδηγίες της La Leche μιλούν για μία αποστείρωση το 24ωρο. Προσωπικά θα αποστείρωνα στο σακουλάκι μόνο αν αυτό που έπλενα στο γραφείο μού έπεφτε κάτω στο πάτωμα κι αυτό απλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Η δε φύλαξη των αντλητικών στο ψυγείο προτείνεται στις περιπτώσεις που δεν μπορούμε να πλύνουμε τα αντλητικά ενδιάμεσα στις αντλήσεις και προκειμένου να εμποδίσουμε την ανάπτυξη βακτηριδίων. Αφού τα πλένεις, δεν είναι απαραίτητο να τα βάζεις στο ψυγείο.

 

Θα βρω τον δρόμο μου, απλά τώρα στην αρχή και τα πιο απλά και ίσως αυτονόητα δεν μπορώ να τα βολέψω καλά στο μυαλό μου...

Σε καταλαβαίνω πολύ καλά. Εγώ στις αρχές από το άγχος μου είχα κάνει σημείωμα με τι έπρεπε να παίρνω μαζί μου κάθε μέρα για να μην ξεχάσω κάτι :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Να 'μαι πάλι κι εγώ! Eva σε σκεφτόμουν τελευταία γιατί αρχίσαμε τις στερεές και έλεγα τι να κάνει ο μικρός σου σε αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν έχεις γράψει κάτι παραπάνω, αλλά είχατε καμία πρόοδο? Ελπίζω ναι, γιατί πόσο ν' αντέξεις κι εσύ με τις αντλήσεις. Εγώ για να πω την αλήθεια, ήδη έχω αρχίσει να τις αραιώνω και τα αποτελέσματα είναι ορατά, οπότε μάλλον θα βάλουμε και λίγη σκόνη στη ζωή μας. Δεν θα πω ότι δεν στεναχωριέμαι, αλλά αν δεν ήσουν εσύ θα είχε μπει στη ζωή μας εδώ και 3 μήνες. Εχώ λοιπόν τώρα κι εγώ τις νέες απορίες μου! Αυτό που μάλλον θα κόψω τελείως είναι η άντηληση στη δουλειά, σκέφτομαι όμως να αντλώ το πρωί (όποτε τα καταφέρνω γιατί έχει τύχει να πεινάει πολύ και να έχει αδειάσει τελείως και τα δύο στήθη) και όταν επιστρέφω από τη δουλειά (αφού φάει ή πριν αν έχει ήδη φάει). Με δεδομένο ότι συνήθως δεν ξυπνάει το βράδυ για να θηλάσει (είναι και υπναράς εκτός από φαγανός!) πιστεύεις ότι θα υπάρχει κάποια ποσότητα γάλακτος για τις ώρες που θα θηλάζει (συνήθως θηλάζει γύρω στις 9-10 το βράδυ και μετά 6-7 το πρωί, με εξαιρέσεις φυσικά)? Επίσης, το ΣΚ που είμαστε μαζί, το στήθος θα παράγει τις υπόλοιπες ώρες αν τον βάλω να θηλάσει? Για παράδειγμα, χθες μου φαινόταν τελείως άδειο κάποια στιγμή το μεσημερι και τον είδα κι αυτόν να παλεύει και να γκρινιάζει λίγο, γεγονός που μ' έκανε να πιστεύω ότι δεν του έφτανε το γάλα ή κατέβαινε πολύ σιγά. Για να καταλάβεις, ήταν τόσο ανήσυχως που τον έβγαλα στο τέλος από το στήθος και του έδωσα λίγη κρέμα την οποία έφαγε όλη (by the way του φτιάχνω μια βιολογική και όχι τις βλακείες του εμπορίου).Επίσης, εκείνες τις φορές που θα τύχει να ξυπνήσει το βράδυ, θα έχω γάλα. Φαντάζομαι το βασικό σημάδι για να το καταλάβω θα είναι η γκρίνια του. Αν τον δω δηλαδή πολύ ανήσυχω να του δώσω έτοιμο? Σε κάθε περίπτωση, έχω να πω στις μανούλες που ξεκινάνε τώρα δουλειά και αντλήσεις να το παλέψουν όσο μπορούν γιατί πολλές φορές υπάρχουν λύσεις που δεν έχουμε σκεφτεί. Εγώ αντιμετωπίζω πολλές δυσκολίες στη δουλειά (με ωράριο και απίστευτη πίεση) και γι' αυτό σταματάω σιγά - σιγά, αλλά έστω και λίγο να μπορείτε, παλέψτε το κορίτσια! Πολλά φιλιά και καλό κουράγιο σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Να 'μαι πάλι κι εγώ! Eva σε σκεφτόμουν τελευταία γιατί αρχίσαμε τις στερεές και έλεγα τι να κάνει ο μικρός σου σε αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν έχεις γράψει κάτι παραπάνω, αλλά είχατε καμία πρόοδο? Ελπίζω ναι, γιατί πόσο ν' αντέξεις κι εσύ με τις αντλήσεις.

Σ' ευχαριστώ που ρωτάς. Ο γιος μου έχει αρχίσει να τρώει κάπως τις ώρες που λείπω οπότε πλέον κάνω μία άντληση τις μέρες που λείπω και καθόλου το ΣΚ (σε αντίθεση με τις 3 που έκανα τις καθημερινές και από μία Σάββατο και Κυριακή)! Επιπλέον έχω καταφέρει να ξανακάνω απόθεμα στην κατάψυξη, το οποίο κρατώ μόνο για ώρα ανάγκης.

Για μένα, η μείωση των αντλήσεων σε μία είναι τεράστια αλλαγή, κυρίως γιατί δεν χρειάζεται να αντλώ στο σπίτι που ήταν και το δυσκολότερο.

Το να σταματήσω τελείως τις αντλήσεις το βλέπω μακρινό γιατί ο γιος μου ζητάει γάλα όταν λείπω (πάει τη γιαγιά στο ψυγείο και ζητάει "ατό"!). Θεωρητικά η ποσότητα που πίνει είναι λίγη και θα μπορούσα να την κόψω αλλά δεν θέλω να το επιβάλλω εγώ. Σκέφτομαι να μεγαλώσει λίγο ακόμα και να μπορώ να του εξηγήσω και κάπως να καταλάβει πώς προκύπτει το γάλα στο ψυγείο όταν λείπω και ότι θα προτιμούσα να με περιμένει για να πιει...

 

Εγώ για να πω την αλήθεια, ήδη έχω αρχίσει να τις αραιώνω και τα αποτελέσματα είναι ορατά, οπότε μάλλον θα βάλουμε και λίγη σκόνη στη ζωή μας. Δεν θα πω ότι δεν στεναχωριέμαι, αλλά αν δεν ήσουν εσύ θα είχε μπει στη ζωή μας εδώ και 3 μήνες. Εχώ λοιπόν τώρα κι εγώ τις νέες απορίες μου! Αυτό που μάλλον θα κόψω τελείως είναι η άντηληση στη δουλειά, σκέφτομαι όμως να αντλώ το πρωί (όποτε τα καταφέρνω γιατί έχει τύχει να πεινάει πολύ και να έχει αδειάσει τελείως και τα δύο στήθη) και όταν επιστρέφω από τη δουλειά (αφού φάει ή πριν αν έχει ήδη φάει). Με δεδομένο ότι συνήθως δεν ξυπνάει το βράδυ για να θηλάσει (είναι και υπναράς εκτός από φαγανός!) πιστεύεις ότι θα υπάρχει κάποια ποσότητα γάλακτος για τις ώρες που θα θηλάζει (συνήθως θηλάζει γύρω στις 9-10 το βράδυ και μετά 6-7 το πρωί, με εξαιρέσεις φυσικά)? Επίσης, το ΣΚ που είμαστε μαζί, το στήθος θα παράγει τις υπόλοιπες ώρες αν τον βάλω να θηλάσει? Για παράδειγμα, χθες μου φαινόταν τελείως άδειο κάποια στιγμή το μεσημερι και τον είδα κι αυτόν να παλεύει και να γκρινιάζει λίγο, γεγονός που μ' έκανε να πιστεύω ότι δεν του έφτανε το γάλα ή κατέβαινε πολύ σιγά. Για να καταλάβεις, ήταν τόσο ανήσυχως που τον έβγαλα στο τέλος από το στήθος και του έδωσα λίγη κρέμα την οποία έφαγε όλη (by the way του φτιάχνω μια βιολογική και όχι τις βλακείες του εμπορίου).Επίσης, εκείνες τις φορές που θα τύχει να ξυπνήσει το βράδυ, θα έχω γάλα.

 

Πόσους θηλασμούς και πόσες αντλήσεις κάνεις την ημέρα; Το θέμα δεν είναι μόνο αν θα δώσεις ξένο τις ώρες που λείπεις αλλά μήπως έχει μειωθεί τόσο το ερέθισμα στο στήθος που σταδιακά αποθηλάζεις. Υπάρχουν μωρά που αν το γάλα στο στήθος είναι λίγο (για τις ανάγκες τους) δεν μένουν για πολύ ακόμα στο στήθος και αποθηλάζουν. Αυτό μπορεί να γίνει κι όταν δίνουμε πολλή βαρύτητα στις στερεές τροφές, σε βάρος του θηλασμού.

 

Το ότι δεν μπορείς να αντλήσεις στη δουλειά δεν σημαίνει ότι πρέπει απαραίτητα να δώσεις ξένο. Υπάρχουν μαμάδες που δεν άντλησαν ποτέ στη δουλειά και δίνουν μόνο μητρικό γιατί καλύπτουν με αντλήσεις στο σπίτι. Νομίζω ότι από δω και πέρα είναι θέμα απόφασης του τι θέλεις να κάνεις: αν δεν σε πειράζει να δώσεις ξένο και ίσως σταδιακά να αποθηλάσεις (δεν το λέω με καμμία μομφή, το λέω μόνο με την έννοια του να το κάνεις συνειδητά έχοντας λάβει υπ' όψιν σου το τι συνεπάγεται αυτό ενδεχομένως) τότε συνέχισε έτσι. Αν δεν θες να γίνει έτσι, μπορούμε να βρούμε λύσεις (π.χ. αν το μωρό σου συνεχίσει να είναι έτσι φαγανό, μπορεί πολύ σύντομα να τρώει όλες τις στερεές τις ώρες που λείπεις, να πίνει λίγο γάλα ως συμπλήρωμα, είτε δικό σου είτε ξένο και όλες τις ώρες που είστε μαζί να θηλάζει).

 

Φαντάζομαι το βασικό σημάδι για να το καταλάβω θα είναι η γκρίνια του. Αν τον δω δηλαδή πολύ ανήσυχω να του δώσω έτοιμο?

Σύμφωνα με όσα σου έγραψα παραπάνω, η απάντηση σ' αυτό είναι εξαρτάται τι θες να κάνεις. Η γκρίνια μπορεί να είναι σημάδι ότι δεν του φτάνει το γάλα: αν δώσεις ξένο ή στερεά, τότε οδηγείσαι σε αποθηλασμό. Αν δεν θες να αποθηλάσεις ακόμα, τότε μπορείς να αυξήσεις τους θηλασμούς τις ώρες που είστε μαζί και να αφήσεις όλες τις στερεές για τις ώρες που λείπεις με συμπλήρωμα όσο έχεις καταφέρει να αντλήσεις και αν δεν φτάνει, ξένο.

 

Σε κάθε περίπτωση, έχω να πω στις μανούλες που ξεκινάνε τώρα δουλειά και αντλήσεις να το παλέψουν όσο μπορούν γιατί πολλές φορές υπάρχουν λύσεις που δεν έχουμε σκεφτεί. Εγώ αντιμετωπίζω πολλές δυσκολίες στη δουλειά (με ωράριο και απίστευτη πίεση) και γι' αυτό σταματάω σιγά - σιγά, αλλά έστω και λίγο να μπορείτε, παλέψτε το κορίτσια! Πολλά φιλιά και καλό κουράγιο σε όλες!

Πολύ σωστά τα λες! :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο βρε EVA! Αυτά είναι νέα! Και φοβερή η ατάκα στη γιαγιά! Καλή συνέχεια λοιπόν και καλή του όρεξη! Να δω τι θα κάνεις εσύ με τόσο ελεύθερο χρόνο πλέον!

Κι εγώ πάντως δεν θέλω να αποθηλάσω ακόμα, αλλά δεν ξέρω τι είναι εφικτό. Σίγουρα δεν θέλω να αντλώ πλέον στη δουλειά (αυτή η άντληση μου απέφερε το μισό ή και παραπάνω της ποσότητας που χρειαζόταν ο μικρός την ημέρα) αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι μπορεί να διατηρηθεί η παραγωγή μου. Τώρα κάνουμε περίπου 3 θηλασμούς και 3 αντλήσεις την ημέρα. Η αλήθεια είναι ότι με τις στερεές έχει μειώσει την ποσότητα που πίνει (από το μπουκάλι τουλάχιστον) παρόλο που κι εγώ και η γιαγιά του δεν τον πιέζουμε καθόλου ούτε για τις στερεές, ούτε για το γάλα. Οι θηλασμοί τις ώρες που είμαστε μαζί δεν νομίζω ότι μπορούν αν αυξηθούν γιατί δεν κάθεται αν δεν πεινάει και πλέον δεν πεινάει τόσο συχνά (έχει και μεγάλη αγάπη στα παιχνίδια του οπότε η προσοχή του είναι αλλού πλέον!). Νομίζω ότι θα πάμε με αντλήσεις όσο και όποτε μπορώ και με θηλασμό όταν είμαστε μαζί για όσο πάει. Αν κάποια στιγμή τον δω ότι γκρινιάζει πολύ και δεν κάθεται, τότε μάλλον θα πρέπει να το πάρω απόφαση και να του δώσω ξένο. Αν σου έρθει κάποια άλλη ιδέα μου λες. Σ' ευχαριστώ για μια ακόμα φορά για την πραγματικά πολύτιμη βοήθειά σου! Πολλά φιλιά και πάλι στον κούκλο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!! Σας παρακολουθώ αλλά δεν μου έμεινε χρόνος να σας γράψω.

4,5 μήνες που επέστρεψα στη δουλειά και, ναι!!! ακόμα θηλάζουμε!!! Ευτυχώς το φυστίκι γρήγορα, σχετικά, συνήθησε στις στερεές τροφές! Το γάλα στη κατάψυξη βέβαια, με έβγαλε ασπροπρόσωπη...

Στο σήμερα, λοιπόν, ανλτώ (ή θηλάζω) το πρωί, ανάλογα με τα κέφια του φυστικιού, αλλά όπως και να 'χει, τη πρωινή την άντληση δε τη γλυτώνω... Στη δουλειά δυστυχώς δεν μου επέτρεπαν να ανλτώ στο μεσοδιάστημα (δλδ κατά τις 13:00), οπότε αναγκαστικά αντλούσα μετά τη δουλειά. Συνήθως όταν επιστρέφω στο σπίτι η μικρή θέλει να θηλάσει, άσχετα αν έχει φάει πριν από 10 λεπτά. Έτσι, 1 άντληση το πρωί και 1 το μεσημέρι κατά τις 15:30.

Πλέον, επειδή το φυστίκι μας προέκυψε φαγάνο, τη μεσημαριανή την άντληση τη φυλάω στη κατάψυξη. :?:-? Έχω αρχίσει να κάνω πάλι απόθεμα (ας είναι καλά τα medela σακουλάκια που πήρα στη ξεφτύλα από το amazon...!!!). Σκεφτόμουν ότι θα πρέπει να σταματήσω τη μεσημεριανή την άντληση για να συνηθήσει το στήθος, αλλά συνήθως όταν επιστρέφω από τη δουλειά, είμαι πρησμένη και ψιλοπονάω. Βέβαια, δεν αντλώ τις ποσότητες που αντλούσα στην αρχή, έχει μειωθεί αισθητά η παραγωγή μου. Μου αρκεί βέβαια, που το φυστίκι μου τρώει το βράδυ, χορταίνει και πολλές φορές κοιμάται σερί ως το πρωί!!!

Δεν σκέφτομαι να αποθηλάσω ακόμα, γι΄αυτό εξάλλου κάνω τη μεσημεριανή την άντληση γιατί (νομίζω) ότι έτσι διατηρώ την παραγωγή μου σε ικανοποιητικό επίπεδο (διορθώστε με οι παλιότερες).

Ας είναι καλά ο εφευρέτης του symphony και (who else...) η Eva!!!

Eva μου, πολλά φιλιά στο παλικάρι σου και βάστα γερά!!! Οι συμφορουμίτισσες σου συμπαραστέκονται αντλώντας ακάθεκτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!! Σας παρακολουθώ αλλά δεν μου έμεινε χρόνος να σας γράψω.

4,5 μήνες που επέστρεψα στη δουλειά και, ναι!!! ακόμα θηλάζουμε!!! Ευτυχώς το φυστίκι γρήγορα, σχετικά, συνήθησε στις στερεές τροφές! Το γάλα στη κατάψυξη βέβαια, με έβγαλε ασπροπρόσωπη...

Στο σήμερα, λοιπόν, ανλτώ (ή θηλάζω) το πρωί, ανάλογα με τα κέφια του φυστικιού, αλλά όπως και να 'χει, τη πρωινή την άντληση δε τη γλυτώνω... Στη δουλειά δυστυχώς δεν μου επέτρεπαν να ανλτώ στο μεσοδιάστημα (δλδ κατά τις 13:00), οπότε αναγκαστικά αντλούσα μετά τη δουλειά. Συνήθως όταν επιστρέφω στο σπίτι η μικρή θέλει να θηλάσει, άσχετα αν έχει φάει πριν από 10 λεπτά. Έτσι, 1 άντληση το πρωί και 1 το μεσημέρι κατά τις 15:30.

Πλέον, επειδή το φυστίκι μας προέκυψε φαγάνο, τη μεσημαριανή την άντληση τη φυλάω στη κατάψυξη. :?:-? Έχω αρχίσει να κάνω πάλι απόθεμα (ας είναι καλά τα medela σακουλάκια που πήρα στη ξεφτύλα από το amazon...!!!). Σκεφτόμουν ότι θα πρέπει να σταματήσω τη μεσημεριανή την άντληση για να συνηθήσει το στήθος, αλλά συνήθως όταν επιστρέφω από τη δουλειά, είμαι πρησμένη και ψιλοπονάω. Βέβαια, δεν αντλώ τις ποσότητες που αντλούσα στην αρχή, έχει μειωθεί αισθητά η παραγωγή μου. Μου αρκεί βέβαια, που το φυστίκι μου τρώει το βράδυ, χορταίνει και πολλές φορές κοιμάται σερί ως το πρωί!!!

Δεν σκέφτομαι να αποθηλάσω ακόμα, γι΄αυτό εξάλλου κάνω τη μεσημεριανή την άντληση γιατί (νομίζω) ότι έτσι διατηρώ την παραγωγή μου σε ικανοποιητικό επίπεδο (διορθώστε με οι παλιότερες).

Ας είναι καλά ο εφευρέτης του symphony και (who else...) η Eva!!!

Eva μου, πολλά φιλιά στο παλικάρι σου και βάστα γερά!!! Οι συμφορουμίτισσες σου συμπαραστέκονται αντλώντας ακάθεκτες!!!

 

Ρέα μου χαίρομαι πάρα πολύ με τα νέα σας!

Την μεσημεριανή άντληση μην την κόβεις ακόμα, αν δεν σου είναι πρόβλημα. Προφανώς διατηρείς μια ήπια υπερπαραγωγή αλλά σε βοηθά να αντλείς πιο εύκολα. Εξάλλου καλό είναι να διατηρείς το ερέθισμα μετά από τόσες ώρες "ανενεργές".

Σταδιακά, όταν δηλαδή το απόθεμα στην κατάψυξη μεγαλώσει αρκετά :-P και το φυστίκι δεν κάνει διακυμάνσεις στις ποσότητες των στερεεών προς τα κάτω (το απεύχομαι φυσικά!), δοκίμασε να μειώνεις σταδιακά την ποσότητα που αντλείς.

 

Καλή συνέχεια!

Ευχαριστώ για τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρέα μου χαίρομαι πάρα πολύ με τα νέα σας!

 

Με τα νέα της indie χάρηκες:mrgreen::mrgreen:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

να αντλώ στο σπίτι που ήταν και το δυσκολότερο.

 

Αχ πες το ψέματα...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τα νέα της indie χάρηκες:mrgreen::mrgreen:

 

Παρότι είμαι απαράδεκτη με τα ονόματα, εδώ δεν έκανα λάθος :cool:.

Η indie λέγεται Ρέα (κι εκείνη!) - έχει υπογράψει αρκετά παλιά post της ως "Ρέα + φυστίκι" ;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ πες το ψέματα...

 

Στο τέλος, έβαζα το symphony πάνω στον μπουφέ, το καλώδιο πάνω στην αλλαξιέρα για να μην το φτάνει και σε πρίζα χωμένη σε μία γωνία για να μην του κινεί την περιέργεια, τα σωληνάκια τα κρατούσα ψηλά με το ένα δάχτυλο, τα αντλητικά (και τα δύο) με το ένα χέρι και με το άλλο του έδινα παιχνιδάκια σαν ταχυδακτυλουργός για να τον κρατώ απασχολημένο :lol:

Φυσικά, τα παιχνίδια μού τα πέταγε στα μούτρα, με τραβούσε από τη φόρμα/πιτζάμα, που αν δεν είχε σφιχτό λάστιχο κατέληγε στο πάτωμα και φώναζε "μαμ" μόνο και μόνο για να κλείσω τον "ανταγωνιστή" που του έκλεβε το γάλα! Σκηνές απείρου κάλλους :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρέουν οι Ρέες... :)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

αλημερα Εύα. Το μωρο μου ειναι 2 μηνων και μεσα σε ενα μηνα πηρε 2 κιλα!!! Γεννηθηκε 3240, φυγαμε 2950 και μετα απο 2-3 εβδομαδες πηγε 3500 κιλα, τωρα ειναι 5500. Χτες επισκεφτηκαμε τον παιδιατρο ο οποιοπς μου ειπε να κοψω το ξενο.

Τα γευματα του εχουν ως εξης: 8 30pm 10 30 12 30 2 30 4 ή 4 30 6 30 9 12 2 30 5 30...

Πειναει πολυ το μεσημερι.

Σημερα εκανα αντληση κατα τις 9 (το ταισα στις 7 30) και εβγαλα 60γρ. Τωρα τον εχω ταισει 2 φορες απο τοτε και δυσανασχετει που σημαινει οτι πειναει....

Ποτε λοιπον να κανω αντληση για να μαζεψω 120 γρ κατα μεσο ορο????

Ειμαι εκπαιδευτικος και θα πάω ειτε σε σχολειο με ωραριο 5-6 ωρων ή σε γραφειο που σημαινει 8ρο...

Το βραδυ δεν του δινω συμπληρωμα. Του δινω ξενο το μεσημερι που νιωθω οτι δε χορταινει ή το απογευματακι κατα τις 7.

Δεν μπορω να αντλω στο σχολειο...

Πες μου σε παρακαλω τι να κανω?

Ποτε να αντλω γαλατακι για την τραπεχζα?????

Τωρα πχ θα αντλησω λιγο ακομα, αν και μετα που θα ξαναφαει το μωρο πιστευω οτι θα ειναι μειωμενη η παραγωγη. Γιατι συμβαινει αυτο????

Το τσαι που πινω εχει μαραθο, γλυκανισο και κυμινο για αυξηση γαλουχιας.

Link to comment
Share on other sites

αλημερα Εύα. Το μωρο μου ειναι 2 μηνων και μεσα σε ενα μηνα πηρε 2 κιλα!!! Γεννηθηκε 3240, φυγαμε 2950 και μετα απο 2-3 εβδομαδες πηγε 3500 κιλα, τωρα ειναι 5500. Χτες επισκεφτηκαμε τον παιδιατρο ο οποιοπς μου ειπε να κοψω το ξενο.

Τα γευματα του εχουν ως εξης: 8 30pm 10 30 12 30 2 30 4 ή 4 30 6 30 9 12 2 30 5 30...

Πειναει πολυ το μεσημερι.

Σημερα εκανα αντληση κατα τις 9 (το ταισα στις 7 30) και εβγαλα 60γρ. Τωρα τον εχω ταισει 2 φορες απο τοτε και δυσανασχετει που σημαινει οτι πειναει....

Ποτε λοιπον να κανω αντληση για να μαζεψω 120 γρ κατα μεσο ορο????

Ειμαι εκπαιδευτικος και θα πάω ειτε σε σχολειο με ωραριο 5-6 ωρων ή σε γραφειο που σημαινει 8ρο...

Το βραδυ δεν του δινω συμπληρωμα. Του δινω ξενο το μεσημερι που νιωθω οτι δε χορταινει ή το απογευματακι κατα τις 7.

Δεν μπορω να αντλω στο σχολειο...

Πες μου σε παρακαλω τι να κανω?

Ποτε να αντλω γαλατακι για την τραπεχζα?????

Τωρα πχ θα αντλησω λιγο ακομα, αν και μετα που θα ξαναφαει το μωρο πιστευω οτι θα ειναι μειωμενη η παραγωγη. Γιατι συμβαινει αυτο????

Το τσαι που πινω εχει μαραθο, γλυκανισο και κυμινο για αυξηση γαλουχιας.

 

Κατ' αρχήν να πω ότι θα πρέπει να πάψεις να ανησυχείς για την παραγωγή σου - δεν χρειάζεσαι ούτε συμπληρώματα, ούτε να αυξήσεις την παραγωγή σου. Το μωρό έβαλε πολύ βάρος γιατί θήλαζε πολύ αποτελεσματικά και όχι γιατί έδινες ένα γεύμα (100γρ) ξένο. Ο παιδίατρος πολύ σωστά είπε να κόψεις το ξένο.

 

Για την επιστροφή στη δουλειά και το απόθεμα:

Το απόθεμα στην κατάψυξη δεν είναι απαραίτητο όταν γυρνάμε στη δουλειά - καλό είναι να υπάρχει για ώρα ανάγκης: π.χ. έσπασε ένα μπιμπερό με φρεσκοαντλημένο γάλα, δεν έφτασε η ποσότητα που αντλήσαμε την προηγούμενη, δεν προλάβαμε να αντλήσουμε, ή καθημερινά αντλούμε 30-40ml λιγότερα από όσα πίνει το μωρό, οπότε π.χ. μία φορά την εβδομάδα βγάζουμε από την κατάψυξη για να συμπληρώσουμε την εβδομαδιαία ποσότητα.

 

Το απόθεμα στην κατάψυξη όσο και να είναι δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες ενός μωρού, όταν η μαμά επιστρέψει στη δουλειά. Π.χ. και 5 λίτρα να έχεις απόθεμα (που θες στην καλύτερη περίπτωση 50 ημέρες καθημερινής άντλησης από 100ml την ημέρα για να το δημιουργήσεις), θα σου φτάσουν για max. 14 εργάσιμες ημέρες ανάλογα και με το πόσες ώρες λείπεις και πόσο πίνει το μωρό σου...(5000/350=14,28 ).

 

Το να χρησιμοποιούμε αποκλειστικά το απόθεμα όταν επιστρέφουμε στη δουλειά, υπονομεύει την παραγωγή μας: Η παραγωγή προσαρμόζεται στη ζήτηση. Αν τις ώρες που λείπουμε στη δουλειά δεν αντλούμε (δεν είναι απαραίτητο) και μέσα στην ημέρα δεν αντλήσουμε την ποσότητα ή το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που πίνει το μωρό μας όσο λείπουμε, το στήθος θα προσαρμοστεί στη μειωμένη ζήτηση και η παραγωγή μας σταδιακά θα μειωθεί.

 

ΑΡΑ: Επιστρέφω στη δουλειά και συνεχίζω να θηλάζω αποκλειστικά, σημαίνει αντλώ μέσα στην ημέρα το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που χρειάζεται το μωρό μου όσο λείπω, είτε με άντληση/αντλήσεις που γίνονται στη δουλειά είτε τις ώρες που είμαι στο σπίτι, αρκεί αυτές να μην γίνονται σε βάρος του θηλασμού.

 

Στην περίπτωσή σου, μην βασανίζεσαι με το πόσο απόθεμα θα κάνεις ώστε να αντλείς σε βάρος των θηλασμών. Αυτό σημαίνει:

Το στήθος δεν είναι σαν την ουροδόχο κύστη, να πρέπει να γεμίσει για να αδειάσει. Το στήθος παράγει γάλα την ώρα που το μωρό μπαίνει στο στήθος ή όταν αντλούμε - το τελευταίο βέβαια με προϋποθέσεις! (π.χ. με απλό ηλεκτροκίνητο θήλαστρο συνήθως αντλούμε πολύ λιγότερο από όσο

θηλάζει το μωρό μας, με νοσοκομειακό θήλαστρο αντλούμε πολύ καλύτερα, αλλά πάλι όχι όπως θηλάζει το μωρό και υπάρχουν πάντα μαμάδες που δεν ανταποκρίνονται καλά σε κανένα θήλαστρο.).

Ωστόσο, το στήθος ανάμεσα στους θηλασμούς παράγει και αποθηκεύει κάποια ποσότητα γάλακτος και φυσικά όταν θηλάζουμε από το ένα στήθος το γάλα κατεβαίνει (και εν μέρει γεμίζει) και το άλλο στήθος.

Με το θήλαστρο συνήθως αντλούμε το "αποθηκευμένο" γάλα (εξαιρούνται τα νοσοκομειακά θήλαστρα ως προς αυτό). Αν μετά βάλουμε το μωρό στο στήθος, αν το μωρό θηλάσει εντατικά θα κατεβάσει το γάλα που χρειάζεται να πιεί. Ωστόσο, κάποια μωρά εκνευρίζονται με τη μειωμένη ροή και δεν συνεργάζονται σ' εκείνη τη φάση (κλαίνει, τραβιούνται, θηλάζουν νευρικά κλπ.). Αυτό εννοούμε όταν λέμε ότι η άντληση μπορεί να γίνεται σε βάρος του θηλασμού.

 

Η "τακτική" είναι σχετική για την κάθε μαμά και το κάθε μωρό. Συνήθως ακολουθούμε τα παρακάτω:

1. Πρώτα θηλάζουμε και μετά αντλούμε, τόσο από το στήθος που θήλασε το μωρό όσο και από το άλλο.

2. Προτιμάμε να αντλούμε πρωινές ώρες που η ροή του γάλακτος είναι μεγαλύτερη και αποφεύγουμε την άντληση αργά το απόγευμα ή το βράδυ που η ροή είναι φυσιολογικά μικρότερη. Ωστόσο, αν το μωρό μας κοιμάται π.χ. το βράδυ συνεχόμενα, μπορούμε άνετα να κάνουμε άντληση μετά τον τελευταίο θηλασμό ή και αργότερα.

 

Στην περίπτωσή σου, προσπάθησε να αντλείς μετά το θηλασμό και από τα 2 στήθη ή μέσα στην επόμενη ώρα, αφού το μωρό σου τρώει περίπου ανά δίωρο. Απόφυγε εντελώς την άντληση μετά το μεσημέρι που το μωρό πεινάει πολύ, όπως λες.

 

Δες πώς πάνε οι επόμενες μέρες με αυτά τα δεδομένα και ξαναμιλάμε για την επιστροφή στη δουλειά.

Μην βάζεις στον εαυτό σου στόχους του τύπου να αντλήσεις κάθε μέρα 120ml! Αυτό είναι πολύ δύσκολο με ένα μωρό που θηλάζει τόσο συχνά μέρα και νύχτα! Το να βγάλεις 50ml τη μέρα στην άκρη είναι απείρως πιο χρήσιμο από το να βγάλεις 150 αλλά το μωρό να γκρινιάζει γιατί δεν βρίσκει τη ροή που θέλει.

Μην αγχώνεσαι με τη δουλειά. Θα μπορείς να αντλείς όσο χρειάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να πω ότι θα πρέπει να πάψεις να ανησυχείς για την παραγωγή σου - δεν χρειάζεσαι ούτε συμπληρώματα, ούτε να αυξήσεις την παραγωγή σου. Το μωρό έβαλε πολύ βάρος γιατί θήλαζε πολύ αποτελεσματικά και όχι γιατί έδινες ένα γεύμα (100γρ) ξένο. Ο παιδίατρος πολύ σωστά είπε να κόψεις το ξένο.

 

Για την επιστροφή στη δουλειά και το απόθεμα:

Το απόθεμα στην κατάψυξη δεν είναι απαραίτητο όταν γυρνάμε στη δουλειά - καλό είναι να υπάρχει για ώρα ανάγκης: π.χ. έσπασε ένα μπιμπερό με φρεσκοαντλημένο γάλα, δεν έφτασε η ποσότητα που αντλήσαμε την προηγούμενη, δεν προλάβαμε να αντλήσουμε, ή καθημερινά αντλούμε 30-40ml λιγότερα από όσα πίνει το μωρό, οπότε π.χ. μία φορά την εβδομάδα βγάζουμε από την κατάψυξη για να συμπληρώσουμε την εβδομαδιαία ποσότητα.

 

Το απόθεμα στην κατάψυξη όσο και να είναι δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες ενός μωρού, όταν η μαμά επιστρέψει στη δουλειά. Π.χ. και 5 λίτρα να έχεις απόθεμα (που θες στην καλύτερη περίπτωση 50 ημέρες καθημερινής άντλησης από 100ml την ημέρα για να το δημιουργήσεις), θα σου φτάσουν για max. 14 εργάσιμες ημέρες ανάλογα και με το πόσες ώρες λείπεις και πόσο πίνει το μωρό σου...(5000/350=14,28 ).

 

Το να χρησιμοποιούμε αποκλειστικά το απόθεμα όταν επιστρέφουμε στη δουλειά, υπονομεύει την παραγωγή μας: Η παραγωγή προσαρμόζεται στη ζήτηση. Αν τις ώρες που λείπουμε στη δουλειά δεν αντλούμε (δεν είναι απαραίτητο) και μέσα στην ημέρα δεν αντλήσουμε την ποσότητα ή το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που πίνει το μωρό μας όσο λείπουμε, το στήθος θα προσαρμοστεί στη μειωμένη ζήτηση και η παραγωγή μας σταδιακά θα μειωθεί.

 

ΑΡΑ: Επιστρέφω στη δουλειά και συνεχίζω να θηλάζω αποκλειστικά, σημαίνει αντλώ μέσα στην ημέρα το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που χρειάζεται το μωρό μου όσο λείπω, είτε με άντληση/αντλήσεις που γίνονται στη δουλειά είτε τις ώρες που είμαι στο σπίτι, αρκεί αυτές να μην γίνονται σε βάρος του θηλασμού.

 

Στην περίπτωσή σου, μην βασανίζεσαι με το πόσο απόθεμα θα κάνεις ώστε να αντλείς σε βάρος των θηλασμών. Αυτό σημαίνει:

Το στήθος δεν είναι σαν την ουροδόχο κύστη, να πρέπει να γεμίσει για να αδειάσει. Το στήθος παράγει γάλα την ώρα που το μωρό μπαίνει στο στήθος ή όταν αντλούμε - το τελευταίο βέβαια με προϋποθέσεις! (π.χ. με απλό ηλεκτροκίνητο θήλαστρο συνήθως αντλούμε πολύ λιγότερο από όσο

θηλάζει το μωρό μας, με νοσοκομειακό θήλαστρο αντλούμε πολύ καλύτερα, αλλά πάλι όχι όπως θηλάζει το μωρό και υπάρχουν πάντα μαμάδες που δεν ανταποκρίνονται καλά σε κανένα θήλαστρο.).

Ωστόσο, το στήθος ανάμεσα στους θηλασμούς παράγει και αποθηκεύει κάποια ποσότητα γάλακτος και φυσικά όταν θηλάζουμε από το ένα στήθος το γάλα κατεβαίνει (και εν μέρει γεμίζει) και το άλλο στήθος.

Με το θήλαστρο συνήθως αντλούμε το "αποθηκευμένο" γάλα (εξαιρούνται τα νοσοκομειακά θήλαστρα ως προς αυτό). Αν μετά βάλουμε το μωρό στο στήθος, αν το μωρό θηλάσει εντατικά θα κατεβάσει το γάλα που χρειάζεται να πιεί. Ωστόσο, κάποια μωρά εκνευρίζονται με τη μειωμένη ροή και δεν συνεργάζονται σ' εκείνη τη φάση (κλαίνει, τραβιούνται, θηλάζουν νευρικά κλπ.). Αυτό εννοούμε όταν λέμε ότι η άντληση μπορεί να γίνεται σε βάρος του θηλασμού.

 

Η "τακτική" είναι σχετική για την κάθε μαμά και το κάθε μωρό. Συνήθως ακολουθούμε τα παρακάτω:

1. Πρώτα θηλάζουμε και μετά αντλούμε, τόσο από το στήθος που θήλασε το μωρό όσο και από το άλλο.

2. Προτιμάμε να αντλούμε πρωινές ώρες που η ροή του γάλακτος είναι μεγαλύτερη και αποφεύγουμε την άντληση αργά το απόγευμα ή το βράδυ που η ροή είναι φυσιολογικά μικρότερη. Ωστόσο, αν το μωρό μας κοιμάται π.χ. το βράδυ συνεχόμενα, μπορούμε άνετα να κάνουμε άντληση μετά τον τελευταίο θηλασμό ή και αργότερα.

 

Στην περίπτωσή σου, προσπάθησε να αντλείς μετά το θηλασμό και από τα 2 στήθη ή μέσα στην επόμενη ώρα, αφού το μωρό σου τρώει περίπου ανά δίωρο. Απόφυγε εντελώς την άντληση μετά το μεσημέρι που το μωρό πεινάει πολύ, όπως λες.

 

Δες πώς πάνε οι επόμενες μέρες με αυτά τα δεδομένα και ξαναμιλάμε για την επιστροφή στη δουλειά.

Μην βάζεις στον εαυτό σου στόχους του τύπου να αντλήσεις κάθε μέρα 120ml! Αυτό είναι πολύ δύσκολο με ένα μωρό που θηλάζει τόσο συχνά μέρα και νύχτα! Το να βγάλεις 50ml τη μέρα στην άκρη είναι απείρως πιο χρήσιμο από το να βγάλεις 150 αλλά το μωρό να γκρινιάζει γιατί δεν βρίσκει τη ροή που θέλει.

Μην αγχώνεσαι με τη δουλειά. Θα μπορείς να αντλείς όσο χρειάζεσαι!

 

RESPECT MY LADY:grin:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...