Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...


myrto

Recommended Posts

Επιστροφή μετ' εμποδίων λοιπόν...

Για τα ερωτήματά σου:

 

Το γάλα καλό είναι να το αποψύχουμε όσο πιο κοντά στην άντληση. Δεν έκανες άσχημα που το έβαλες στην κατάψυξη, απλά μαρκάρισε ποιο είναι και φρόντισε να το καταναλώσεις νωρίτερα από άλλα.

 

οκ κατάλαβα!

Για τις μαλάξεις έκανες καλά, αν εννοείς breast compression και όχι απλή ταλαιπωρία του στήθους :-P Αν το κάνεις ακολουθώντας τη σωστή τεχνική, κάνεις πολύ καλά. Αν το κάνεις αυτοσχεδιάζοντας ή πιέζοντας το στήθος, διακινδυνεύεις απόφραξη πόρου και πιθανή μαστίτιδα.

Για τη σωστή τεχνική δες ενδεικτικά εδώ http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/393-malaxeis-sto-stithos.htm

 

Ευτυχώς μου έστειλες το λινκ. Γιατί, ενώ η τοποθέτηση ήταν σωστή, αντί απλά να ασκώ πίεση έκανα μάλαξη με τον αντίχειρα από το σημείο πριν τη μέση του μαστού περίπου, προς τη θηλή (σχεδόν γιατί είχα και τη χοάνη να παρεμβάλεται). Και πράγματι το δέρμα κοκκίνηζε.

 

Το κακό με τις μαλάξεις είναι ότι δεν μπορώ να κάνω διπλή άντληση.

 

Για τις διακοπές ρεύματος: επειδή το αποψυγμένο γάλα διατηρείται μόνο για 24 ώρες, φρόντισε να καταψύξεις παγοκύστες, οπότε σε διακοπή ρεύματος βάλε το γάλα που δεν είναι απαραίτητο να καταψύξεις σε ισοθερμικό τσαντάκι με 2 παγοκύστες. Θα διατηρηθεί για 24 ώρες μέσα στο τσαντάκι. Όταν επανέλθει το ρεύμα και κρυώσει καλά το ψυγείο θα το βάλεις πάλι μέσα. Έτσι δεν είσαι αναγκασμένη να καταψύχεις όλη την ποσότητα που βγάζεις και να ρισκάρεις να πετάξεις το περίσσευμα από το αποψυγμένο λόγω παρέλευσης του 24ώρου.

οκ. Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο και με το αντλημένο που είχα (έχω και τσαντάκι και παγοκύστες αλλά όχι μυαλό:) )

 

Να ξέρεις ότι και το symphony παίρνει μπαταρίες και δεν ξέρω μήπως υπάρχει μετατροπέας με τον οποίο να μπορεί να λειτουργήσει με την υποδοχή του "αναπτήρα" στο αυτοκίνητο... (για όταν είσαι στη δουλειά και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος εκεί).

 

Θα ζητήσω αν έχουν μετατροπέα. Αλλιώς θα δω αν δουλεύει με επαναφορτιζόμενες. (στο 2πλό ηλεκτρικό της medela δεν παίζουν γιατί κάθε μία βγάζει 1,2volt και το θήλαστρο θέλει 3(με 2 επαναφορτιζόμενες έχω μόνο 2,4)

 

 

Είμαι ευγνώμων Εύα!!!!!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το κακό με τις μαλάξεις είναι ότι δεν μπορώ να κάνω διπλή άντληση.

 

το μόνο που χρειάζεσαι είναι λαστιχάκια για τα μαλλιά!

Δεν αυτές τις οδηγίες, για hands free αντλησεις

http://www.kellymom.com/bf/pumping/hands-free-pumping.html

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που χρειάζεσαι είναι λαστιχάκια για τα μαλλιά!

Δεν αυτές τις οδηγίες, για hands free αντλησεις

http://www.kellymom.com/bf/pumping/hands-free-pumping.html

 

Πολύ έξυπνο αλήθεια και χρήσιμο μιας και σκεφτόμουν να τρυπήσω ένα αθλητικό σουτιέν, να περάσω το πίσω μέρος της χοάνης, μετά τον αντάπτορα, μετά το σωληνάκι και πάει λέγοντας. Αν καταφέρω να μου σταθεί η χοάνη με τα λαστιχάκια, τη γλίτωσε ένα σουτιέν :).

Ωραίο σάιτ! Ευχαριστώ…

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο γιατί το μωρό σου θηλάζει αποκλειστικά και λόγω αλλεργιών θα ήταν καλό να το καλύπτεις.

 

Καλό είναι να ξεκινήσεις το συντομότερο δυνατό για να εξοικειωθείς με τη διαδικασία και να ξεκινήσεις πρόβες απουσίας περίπου 2 εβδομάδες πριν επιστρέψεις στη δουλειά

 

Πριν φύγεις από το σπίτι θα κάνεις μία άντληση έτσι ώστε να αδειάζει αποτελεσματικά το στήθος και να αντέχεις τουλάχιστον 4 ώρες χωρίς να χρειάζεται να αντλήσεις.

 

Επίσης θα κάνεις τουλάχιστον μία άντληση όταν επιστρέφεις από τη δουλειά και αφού θηλάσεις ένα γεύμα.

 

Στη δουλειά έχεις χώρο και χρόνο να αντλήσεις άνετα;

 

Τις ημέρες που δεν θα δουλεύεις, θα κάνεις τουλάχιστον μία άντληση για να αποθηκεύεις γάλα και αν προλαβαίνεις θα κάνεις και δεύτερη.

 

Έχεις ήδη κάποιο θήλαστρο;

 

 

Το έχω σκοπό για το νοσοκομειακό γιατί στο σπίτι έχω χρησιμοποιήσει της AVENT το ηλεκτρικό και ξέρω πως δεν θα αντλώ ικανοποιητική ποσότητα.

 

Για τις πρόβες απουσίες έχουμε σκεφτεί με τον μπαμπά της να φεύγω κάποια απογεύματα από το σπίτι για να περάσουν μαζί χρόνο και ενδεχομένως να δοκιμάσει να την ταϊσει με το ποτηράκι. Αν πάει καλά θα αρχίσει και το κορίτσι που θα την κρατήσει να έρχεται τα πρωινά και να λείπω σταδιακά αυξάνοντας την ώρα κάθε φορά.

 

Για τις αντλήσεις που μου γράφεις στο σπίτι μου φαίνεται λιγάκι δύσκολο. Θα είμαστε μόνες μας μέχρι να έρθει η κοπέλα που την κρατά και η μικρή είναι κολλημένη πάνω μου, ασε που ξυπνά από τις 5 :?

 

Με βολεύει περισσότερο να στριμώξω όλες τις αντλήσεις στην δουλειά.΄Εχω δική μου τουαλέτα καθώς είμαι η μοναδική γυναίκα και θέλω να πιστεύω οτι αν εγκαταστήσω το νοσοκομειακό εκει θα πάει καλά.

 

Βασικά το μεγάλο μου άγχος είναι να καταφέρω να αποθηκεύσω τώρα μια επαρκή ποσότητα που αυτή την στιγμή μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο. Αλλά σκεφτόμουν σήμερα οτι όταν θα κάνουμε τις πρόβες απουσίας μπορώ να πάρω το θήλαστρο μαζί μου και να αντλώ.

 

Και για τις πρόβες τι γάλα θα αφήσω???? Μήπως περισσεύει λίγο γάλα σε κάποια μανούλα να μας στείλει λίγο και από εδώ ???? :mrgreen:

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ γεια! Προσπάθησε να κάνεις έστω μια μικρή τράπεζα, θα είναι η εξασφάλιση σου για τις μέρες που πχ δεν αντλήσεις επαρκή ποσότητα. Ψυχολογικά βοηθά πολύ να μην έχεις την πίεση να βγάλεις οπωσδήποτε τα γεύματα της επόμενης ημέρας... Εκεμταλλεύσου τα απογεύματα που θα μείνει το μωό με τον μπαμπά για να χαλαρώσεις ΄με μια ωραία βόλτα και μετά κάνε μια άντληση σε ένα φιλικό ή συγγενικό σπίτι.

 

Εγώ τώρα ξεκινάω δουλειά. Εχτές που κάναμε πρόβα, είδα ότι το πρωί δεν μπόρεσα να τραβήξω πάνω από 70μλ σύνολο... Αν δεν είχα την τράπεζα τώρα θα ένιωθα πολύ άγχος... Εδώ αγχώθηκα με τις διακοπές ρεύματος, μην πάνε στράφι όσα μάζευα...

 

Φιλικά πάντα!:P

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ αυτό σκέφτομαι, να χρησιμοποιήσω την ώρα αυτή για άντληση γιατί μόνες μας στο σπίτι δεν υπάρχει περίπτωση να βρω χρόνο.

 

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και για εσάς, πρακτικά κ ψυχολογικά :wink:

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσω αν έχουν μετατροπέα. Αλλιώς θα δω αν δουλεύει με επαναφορτιζόμενες. (στο 2πλό ηλεκτρικό της medela δεν παίζουν γιατί κάθε μία βγάζει 1,2volt και το θήλαστρο θέλει 3(με 2 επαναφορτιζόμενες έχω μόνο 2,4)

 

Για να έχουν δεν το πιστεύω, αν εννοείς την εταιρία. Ρώτα απλά τον τεχνικό της εταιρίας αν είναι ασφαλές για το μηχάνημα να το κάνεις κι αν γνωρίζει πού μπορείς να βρεις τέτοιο καλώδιο.

 

Επειδή κάποια στιγμή στη δουλειά ξέχασα να πάρω το καλώδιο μαζί μου (ναι, το χω κάνει και αυτό, όπως και το να μην πάρω καπάκια για τα μπιμπερό:rolleyes:) οι άντρες του γραφείου μού βρήκαν ένα τέτοιο καλώδιο λέγοντας ότι είναι απλό "ραδιοφώνου"... προφανώς αυτό εννοεί κάτι για τον τύπο του καλωδίου, αν θες να το ψάξεις σε μαγαζί με καλώδια/αντάπτορες.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκοπό για το νοσοκομειακό γιατί στο σπίτι έχω χρησιμοποιήσει της AVENT το ηλεκτρικό και ξέρω πως δεν θα αντλώ ικανοποιητική ποσότητα.

Το νοσοκομειακό νοίκιασέ το από τώρα. Θα δεις τεράστια διαφορά, βλ. παρακάτω και τι άλλο εννοώ.

 

Για τις πρόβες απουσίες έχουμε σκεφτεί με τον μπαμπά της να φεύγω κάποια απογεύματα από το σπίτι για να περάσουν μαζί χρόνο και ενδεχομένως να δοκιμάσει να την ταϊσει με το ποτηράκι. Αν πάει καλά θα αρχίσει και το κορίτσι που θα την κρατήσει να έρχεται τα πρωινά και να λείπω σταδιακά αυξάνοντας την ώρα κάθε φορά.

Κατά την ταπεινή μου άποψη το σημαντικότερο είναι το μωρό να εξοικειωθεί με την κοπέλα που θα το κρατάει και όχι τόσο να συνηθίσει το ποτηράκι. Στη θέση σου την κοπέλα θα την ξεκινούσα από τώρα.

Ακόμα και για το τάισμα, είναι σημαντικό να σε δει σε ποια φάση θηλάζεις το μωρό, πότε δηλ. το δικό σου μωρό δίνει μήνυμα ότι πείνασε... (το λέω κυρίως για την περίπτωση που η κοπέλα είναι συνηθισμένη κυρίως σε μωρά που τρώνε ανά χ ώρες κλπ.).

 

Για τις αντλήσεις που μου γράφεις στο σπίτι μου φαίνεται λιγάκι δύσκολο. Θα είμαστε μόνες μας μέχρι να έρθει η κοπέλα που την κρατά και η μικρή είναι κολλημένη πάνω μου, ασε που ξυπνά από τις 5 :?

 

Με βολεύει περισσότερο να στριμώξω όλες τις αντλήσεις στην δουλειά.΄Εχω δική μου τουαλέτα καθώς είμαι η μοναδική γυναίκα και θέλω να πιστεύω οτι αν εγκαταστήσω το νοσοκομειακό εκει θα πάει καλά.

 

Η άντληση στο σπίτι είναι πιο δύσκολη απ΄ό,τι στη δουλειά. Στη θέση σου, θα δοκίμαζα να αντλήσω ενώ θηλάζω, αλλά με το νοσοκομειακό. Ο λόγος που το λέω είναι γιατί κρατάς μόνο το μπιμπερό κι όχι και το μοτεράκι (όπως σε άλλα θήλαστρα) και κυρίως γιατί είναι σχεδόν αθόρυβο και δεν ενοχλεί το μωρό (έχω αντλήσει έτσι και με τον γιο μου μισοκοιμισμένο). Στην περίπτωση αυτή, και ιδίως για τις πρώτες φορές, καλό θα ήταν να έχεις π.χ. τον άντρα σου κοντά κυρίως για να μην σου τρέξουν τα γάλατα αν χρειαστεί να μετακινήσεις κάτι ή το μωρό.

 

Βασικά το μεγάλο μου άγχος είναι να καταφέρω να αποθηκεύσω τώρα μια επαρκή ποσότητα που αυτή την στιγμή μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο. Αλλά σκεφτόμουν σήμερα οτι όταν θα κάνουμε τις πρόβες απουσίας μπορώ να πάρω το θήλαστρο μαζί μου και να αντλώ.

Φυσικά μπορείς να αντλείς στις πρόβες απουσίας και οι αρχικές πρόβες μπορεί να μην περιλαμβάνουν τάισμα του μωρού απ' αυτόν που το κρατάει (θα σε φωνάξει όταν χρειαστεί να θηλάσεις). Πιστεύω ότι το μωρό πρέπει πρώτα να νιώσει άνετα με όποιον το κρατάει και μετά να αφεθεί σ' αυτόν για να φάει...

 

Για την "επαρκή ποσότητα" μην αγχώνεσαι. Στο υπογράφω ότι στη δουλειά, ειδικά στην αρχή, θα βγάζεις παραπάνω απ΄όσο θα πίνει το μωρό στο σπίτι. Με καλή διαχείριση από την κοπέλα που θα το κρατάει, θα κάνεις απόθεμα την πρώτη εβδομάδα. Τα μωρά που δεν είναι συνηθισμένα σε άλλο τρόπο σίτισης πέρα από το στήθος και που μόλις "χάνουν" τη μαμά για αρκετές ώρες, πίνουν τις πρώτες μέρες πολύ λίγο, οπότε το γάλα που αντλεί η μαμά στη δουλειά (με το στήθος να γεμίζει πολύ καθώς είναι ακόμα συνηθισμένο στο συνεχές ερέθισμα των πρωινών με το μωρό) είναι υπέραρκετό. Αν δεν σπαταλιέται άσκοπα στο σπίτι, περισσεύει και για την κατάψυξη.

 

Και για τις πρόβες τι γάλα θα αφήσω???? Μήπως περισσεύει λίγο γάλα σε κάποια μανούλα να μας στείλει λίγο και από εδώ ???? :mrgreen:

Μωρό μου, στο φερνα κιόλας να δω και τη νύφη μου :wink: αλλά ...εμείς δεν κάνουμε αποχή - σαβουριάζουμε και τα απαγορευμένα :oops:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ έξυπνο αλήθεια και χρήσιμο μιας και σκεφτόμουν να τρυπήσω ένα αθλητικό σουτιέν, να περάσω το πίσω μέρος της χοάνης, μετά τον αντάπτορα, μετά το σωληνάκι και πάει λέγοντας.

 

Pumping Μαγκάιβερ!

Πώς σου ξέφυγε αυτό με τις παγοκύστες;;;!!! τσ τσ τσ τσ τσ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι εχω κανει..την παγοκυστη την εβγαζα απο την καταψυξη του σπιτιου μου το πρωι, και την εβαζα στην καταψυξη του γραφειου μεχρι να φυγω το απογευμα, μετα εβαζα τα μπουκαλακια σε ενα τσαντακι-βαλιτσακι ισοθερμικο (και στα σουπερ μαρκετ πουλανε τετοια) μαζι με την παγοκυστη και τα πηγαινα σπιτι το απογευμα. Ηταν παντοτε δροσερα με αυτο τον τροπο, ακομα και σε μερες με καυσωνα.

 

Σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση. Ευτυχώς που δεν χρειάζεται αποστείρωση διότι με προβλημάτιζε πως θα τα καταφέρω στο γραφείο.

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Η παιδίατρος μου είπε ότι μεταξύ των 2 προτελαιτεύων επισκέψεων το μωρό δεν πήρε ικανοποιητικό βάρος. 21,9 γρ./ημέρα. Στην αρχή ανέφερε ενδεχόμενη ουρολοίμωξη (κάναμε τελικά υπερυβηρική παρακέντηση, έπειτα από 4 καλλιέργειες με μικρή συγκέντρωση βακτηριδίων - περιμένω τα αποτελέσματα την Τρίτη πρωί) και μου πρότεινε και συμπληρωματικό γάλα, που εγώ δεν έχω δώσει στη μικρή. (2 μηνών)

Την Παρασκευή πήγαμε σε άλλη παιδίατρο για δεύτερη γνώμη, μέτρησε το βάρος του μωρού και μέσα σε 4 ημέρες το μωρό έβαλε κατά μέσο όρο λίγο πάνω από 30γρ. / ημέρα, βάρος ικανοποιητικό.

Εάν δεν έχουμε ουρολοίμωξη, πράγμα που απεύχομαι (δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι), μπορεί να φταίει ο τρόπος που τη θηλάζω;

Μέχρι στιγμής την έδινα κάθε φορά το ένα στήθος και το μωρό φαινόταν να χορταίνει, έγερνε το κεφαλάκι του πίσω.

Πρέπει να επιμήνω και από το άλλο στήθος;

Κάνω κάτι λάθος;

Σημειώνω ότι το μώρο ήταν λίγο μπουκομένο το διάστημα που πήρε τα 21,9 γρ/ημέρα. Παίζει κάποιο ρόλο;

Είμαι με το άγχος αν το μωρό χορταίνει, αν επαρκεί το γάλα μου κλπ.

Αν και είχα παρατηρήσει ότι όντως το γάλα μου είχε μειωθεί (με τις οδηγίες τις παιδιάτρου δεν ετρωγα όσπρια, λάχανο, πράσινα λαχανικά που προκαλούν αέρια, πορτοκάλι, φράουλα, ακτινίδιο, σοκολατοειδή, κακάο, οστρακοειδή, όλα τα συσκευασμένα, τα αγελαδινά γαλακτοκομικά και για ένα διάστημα έτρωγα μόνο ρύζι, ζυμαρικά και κοτόπουλο λόγω διάρροιας του μωρού) χρησιμοποιώντας το θήλαστρο είδα τη ροή να αυξάνεται και πήρα λίγο τα πάνω μου. Και με τις υποδείξεις της Αγλαίας και της EvaMD είμαι πιο σίγουρη. Να΄ ναι καλά κόντευα να τρελαθώ.....

Συγγνώμη αν κούρασα, βρήσκω παρηγοριά γράφοντας............:-P

 

Τώρα βλέπω ότι δεν απαντήσαμε σ' αυτά που γράφεις... Συγγνώμη.

Φαντάζομαι ότι θα έχεις πάρει ήδη τα αποτελέσματα και εύχομαι ειλικρινά το μωρό να μην έχει ουρολοίμωξη.

 

Το γεγονός ότι στις νέες μετρήσεις το μωρό δείχνει να παίρνει πάλι βάρος πάνω από το μέσο όρο, νομίζω ότι δείχνει ότι η "προβληματική" (σε εισαγωγικά γιατί και πάλι είναι καλή) μέτρηση ήταν μάλλον τυχαία και ακόμα κι αν ήταν σωστή, πιθανόν να είχε να κάνει με το ότι το μωρό ήταν μπουκωμένο και δεν μπορούσε να θηλάσει άνετα.

 

Σε κάθε περίπτωση, αφού το μωρό αναπτύσσεται πολύ καλά, μην αλλάζεις κάτι.

Αν θες να είσαι απόλυτα σίγουρη ότι το μωρό θηλάζει καλά, πέρα από το να μετράς τις βρεγμένες πάνες το 24ωρο, πρόσφερε κάθε φορά και το δεύτερο στήθος- αν το μωρό πεινάει κι άλλο θα θηλάσει κι από κει - αν έχει χορτάσει είτε δεν θα το πιάσει είτε θα πιπιλίσει λίγο και θα το αφήσει.

 

Όταν λες ότι το μωρό έχει διάρροιες τι ακριβώς εννοείς; Πώς είναι τα κακά του δηλαδή; Δεν κόβουμε τροφές έτσι απλά αν δεν είμαστε σίγουρες ότι πράγματι ενοχλούν το μωρό...

Τα όσπρια και το λάχανο πχ. δεν έχει αποδειχτεί ότι προκαλούν αέρια στο μωρό, όταν καταναλώνονται από τη μαμά... Το πορτοκάλι μπορεί σε κάποια μωρά να κάνει ερεθισμό στην περιοχή της πάνας αλλά κι αυτό μόνο αν η μαμά καταναλώνει μεγάλη ποσότητα από ξινά και το μωρό έχει επίμονο σύγκαμα, συστήνεται να τα αποφύγει η μαμά για κάποιο διάστημα...

Τα γαλακτοκομικά και τα συσκευασμένα τα κόβουμε αν το μωρό έχει αλλεργία στο αγελαδινό και πάει λέγοντας...

 

Για την αποστείρωση σού είπαν ήδη. Στην ηλικία που είναι το μωρό σου αρκεί η αποστείρωση 24ώρου για τα αντλητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα βλέπω ότι δεν απαντήσαμε σ' αυτά που γράφεις... Συγγνώμη.

Φαντάζομαι ότι θα έχεις πάρει ήδη τα αποτελέσματα και εύχομαι ειλικρινά το μωρό να μην έχει ουρολοίμωξη.

 

Το γεγονός ότι στις νέες μετρήσεις το μωρό δείχνει να παίρνει πάλι βάρος πάνω από το μέσο όρο, νομίζω ότι δείχνει ότι η "προβληματική" (σε εισαγωγικά γιατί και πάλι είναι καλή) μέτρηση ήταν μάλλον τυχαία και ακόμα κι αν ήταν σωστή, πιθανόν να είχε να κάνει με το ότι το μωρό ήταν μπουκωμένο και δεν μπορούσε να θηλάσει άνετα.

 

Σε κάθε περίπτωση, αφού το μωρό αναπτύσσεται πολύ καλά, μην αλλάζεις κάτι.

Αν θες να είσαι απόλυτα σίγουρη ότι το μωρό θηλάζει καλά, πέρα από το να μετράς τις βρεγμένες πάνες το 24ωρο, πρόσφερε κάθε φορά και το δεύτερο στήθος- αν το μωρό πεινάει κι άλλο θα θηλάσει κι από κει - αν έχει χορτάσει είτε δεν θα το πιάσει είτε θα πιπιλίσει λίγο και θα το αφήσει.

 

Όταν λες ότι το μωρό έχει διάρροιες τι ακριβώς εννοείς; Πώς είναι τα κακά του δηλαδή; Δεν κόβουμε τροφές έτσι απλά αν δεν είμαστε σίγουρες ότι πράγματι ενοχλούν το μωρό...

Τα όσπρια και το λάχανο πχ. δεν έχει αποδειχτεί ότι προκαλούν αέρια στο μωρό, όταν καταναλώνονται από τη μαμά... Το πορτοκάλι μπορεί σε κάποια μωρά να κάνει ερεθισμό στην περιοχή της πάνας αλλά κι αυτό μόνο αν η μαμά καταναλώνει μεγάλη ποσότητα από ξινά και το μωρό έχει επίμονο σύγκαμα, συστήνεται να τα αποφύγει η μαμά για κάποιο διάστημα...

Τα γαλακτοκομικά και τα συσκευασμένα τα κόβουμε αν το μωρό έχει αλλεργία στο αγελαδινό και πάει λέγοντας...

 

Για την αποστείρωση σού είπαν ήδη. Στην ηλικία που είναι το μωρό σου αρκεί η αποστείρωση 24ώρου για τα αντλητικά.

 

EvaMD μόλις χθες πήρα τα αποτελέσματα από την τελευταία μικροβιολογική εξέταση, κάναμε τελικά υπερυβική παρακέντηση, και όλα είναι καλά. Μάλιστα μετρήσαμε και το βάρος και πήρε 40 γρ./ ημέρα. Μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος μετά από 20 μέρες και βάλε. Τα κακά του τις πρώτες μέρες ήταν αραιά σαν νερό, απορροφιόταν απο το πάμπερς. Τώρα, έπειτα από 15 ημέρες που έκοψα γαλακτοκομικά, πορτοκάλια κλπ επανήλθαν στη φυσιολογική μορφή και κάνει και πράσινα κακά.

Όσον αφορά τη διατροφή μου προτείνεις να τρώω πορτοκάλι κλπ;

Αύριο πάω να πάρω και το θήλαστρο SYMPHONY, μου το κάνανε κράτηση, ώστε να το συνηθίσω σιγά σιγά, μιας και τη Δευτέρα ξεκινάω δουλειά.

Είμαι λίγο προβλιματισμένη πως θα καταφέρω να ανταπεξέρθω δουλειά - μωρό - σπίτι, αλλά μάλλον θα μπω σε κάποιο πρόγραμμα και όλα θα είναι καλά.

Θα λείπω από το σπίτι 7 μέχρι τις 3:30. Ο προβληματισμός μου είναι να ξυπνάω την μικρή για να την θηλάσω πριν φύγω ή να την αφήσω μέχρι τις 7.30 - 8.00 που ξυπνάει ούτως ή άλλως; Αν την αφήσω χάνω 3 γεύματα ή και οριακά 4 αλλά είμαι πιο άνετα με τους χρόνους.

Επιπλέον 2 φορές που την άφησα στην μάνα μου, η μικρή πνιγόταν με το μπιμπερό. Είναι μέχρι να συνηθίσει τη ροή του μπιμπερό; Η μάνα μου πανικοβλήθηκε.....

Ευχαριστώ :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Το νοσοκομειακό νοίκιασέ το από τώρα. Θα δεις τεράστια διαφορά, βλ. παρακάτω και τι άλλο εννοώ.

 

Έχω επικοικωνήσει ήδη, πιστεύω Δευτέρα-Τρίτη θα το πάρω :wink:

 

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη το σημαντικότερο είναι το μωρό να εξοικειωθεί με την κοπέλα που θα το κρατάει και όχι τόσο να συνηθίσει το ποτηράκι. Στη θέση σου την κοπέλα θα την ξεκινούσα από τώρα.

Ακόμα και για το τάισμα, είναι σημαντικό να σε δει σε ποια φάση θηλάζεις το μωρό, πότε δηλ. το δικό σου μωρό δίνει μήνυμα ότι πείνασε... (το λέω κυρίως για την περίπτωση που η κοπέλα είναι συνηθισμένη κυρίως σε μωρά που τρώνε ανά χ ώρες κλπ.).

 

Δεν είναι εξοικιωμένη με "κανένα είδος μωρού" :lol::lol::lol:, για την ακρίβεια το Μελινάκι είναι το πρώτο μωρό που θα κρατήσει. Είναι όμως το μόνο άτομο -εκτός μαμάς, μπαμπά- το οποίο η μικρή γνωρίζει και νοιώθει άνετα και επιπλέον αγαπά πολύ την Μελίνα κ πιστεύω θα την φροντίζει καλά.

 

 

Η άντληση στο σπίτι είναι πιο δύσκολη απ΄ό,τι στη δουλειά. Στη θέση σου, θα δοκίμαζα να αντλήσω ενώ θηλάζω, αλλά με το νοσοκομειακό. Ο λόγος που το λέω είναι γιατί κρατάς μόνο το μπιμπερό κι όχι και το μοτεράκι (όπως σε άλλα θήλαστρα) και κυρίως γιατί είναι σχεδόν αθόρυβο και δεν ενοχλεί το μωρό (έχω αντλήσει έτσι και με τον γιο μου μισοκοιμισμένο). Στην περίπτωση αυτή, και ιδίως για τις πρώτες φορές, καλό θα ήταν να έχεις π.χ. τον άντρα σου κοντά κυρίως για να μην σου τρέξουν τα γάλατα αν χρειαστεί να μετακινήσεις κάτι ή το μωρό.

 

Οκ, θα βάλω κ τον συμπέθερο στο κόλπο.

 

Φυσικά μπορείς να αντλείς στις πρόβες απουσίας και οι αρχικές πρόβες μπορεί να μην περιλαμβάνουν τάισμα του μωρού απ' αυτόν που το κρατάει (θα σε φωνάξει όταν χρειαστεί να θηλάσεις). Πιστεύω ότι το μωρό πρέπει πρώτα να νιώσει άνετα με όποιον το κρατάει και μετά να αφεθεί σ' αυτόν για να φάει...

 

Απλά σκεφτόμουν αυτό που γράφεις, οτι η μικρή θα φάει με κάποιον που νοιώθει άνετα και πιστεύω οτι πρέπει να είναι ο μπαμπάς της αυτός. Τεσπα θα δω μέσα στην εβδομάδα πως θα πάει...

 

Για την "επαρκή ποσότητα" μην αγχώνεσαι. Στο υπογράφω ότι στη δουλειά, ειδικά στην αρχή, θα βγάζεις παραπάνω απ΄όσο θα πίνει το μωρό στο σπίτι. Με καλή διαχείριση από την κοπέλα που θα το κρατάει, θα κάνεις απόθεμα την πρώτη εβδομάδα. Τα μωρά που δεν είναι συνηθισμένα σε άλλο τρόπο σίτισης πέρα από το στήθος και που μόλις "χάνουν" τη μαμά για αρκετές ώρες, πίνουν τις πρώτες μέρες πολύ λίγο, οπότε το γάλα που αντλεί η μαμά στη δουλειά (με το στήθος να γεμίζει πολύ καθώς είναι ακόμα συνηθισμένο στο συνεχές ερέθισμα των πρωινών με το μωρό) είναι υπέραρκετό. Αν δεν σπαταλιέται άσκοπα στο σπίτι, περισσεύει και για την κατάψυξη.

 

Ελπίζω Ευάκι να τα καταφέρω, αν κ για να το λέει βετεράνος των αντλήσεων :mrgreen: έτσι θα είναι :wink:

 

Μωρό μου, στο φερνα κιόλας να δω και τη νύφη μου :wink: αλλά ...εμείς δεν κάνουμε αποχή - σαβουριάζουμε και τα απαγορευμένα :oops:

 

Άντε, ελάτε κ χωρίς γάλα, δεν πειράζει. Φέρτε οτι άλλο σας βρίσκεται :P :p :P

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

EvaMD μόλις χθες πήρα τα αποτελέσματα από την τελευταία μικροβιολογική εξέταση, κάναμε τελικά υπερυβική παρακέντηση, και όλα είναι καλά. Μάλιστα μετρήσαμε και το βάρος και πήρε 40 γρ./ ημέρα. Μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος μετά από 20 μέρες και βάλε.

 

Χαίρομαι πολύ με τα καλά σας νέα!

 

Τα κακά του τις πρώτες μέρες ήταν αραιά σαν νερό, απορροφιόταν απο το πάμπερς. Τώρα, έπειτα από 15 ημέρες που έκοψα γαλακτοκομικά, πορτοκάλια κλπ επανήλθαν στη φυσιολογική μορφή και κάνει και πράσινα κακά.

 

Εδώ κάτι δεν μας λες καλά... Τα πράσινα κακά τα θεωρείς φυσιολογικά; Δεν είναι... Τα φυσιολογικά κακά μωρού που θηλάζει αποκλειστικά είναι μουσταρδί και ιδανικά με κόκους/σπόρους.

Τα πράσινα κακά είναι ένδειξη υπερπαραγωγής (της μαμάς) ή αλλεργίας (συνήθως στα γαλακτοκομικά).

Μήπως έχεις υπερπαραγωγή; Αυτό που περιγράφεις με κακά να είναι τόσο υδαρή που να απορροφώνται από την πάνα, αυτό θυμίζει. Τα κακά του μωρού ήταν εκκρηκτικά (δηλαδή έβγαιναν με δύναμη, ή ακούγονταν) ή είχαν αφρό; Αν ναι, τότε μάλλον είχες/έχεις ήπια υπερπαραγωγή.

 

Σε παρακαλώ περίγραψε πώς είναι τα κακά του μωρού. Είναι σημαντικό για να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

 

Όσον αφορά τη διατροφή μου προτείνεις να τρώω πορτοκάλι κλπ;

Για τη διατροφή δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι με εγγύηση ότι δεν θα πειράξει το μωρό σου. Εκείνο που λέω είναι ότι δεν κόβουμε τροφές χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι πειράζουν το μωρό μας. Αυτό που περιγράφεις, για μωρό που θηλάζει αποκλειστικά δεν είναι διάρροια, είναι υπερπαραγωγή (αν συμβαίνουν κι όσα σου γράφω παραπάνω) - μ' αυτό κατά νου, κακώς έκοψες τις τροφές που λες. Τα πράσινα κακά αν τυχόν είναι ένδειξη αλλεργίας, τότε καλώς απέχεις από κάποιες τροφές που θεωρούναι αλλεργιογόνες. Αν όμως το θέμα σου είναι απλά υπερπαραγωγή ή μια απλή ίωση που τυχόν περνά το μωρό (αν π.χ. τα πράσινα κακά συνέβησαν 2-3 μέρες και μετά έγιναν πάλι μουσταρδί) τότε δεν έχεις λόγο να απέχεις από τροφές, όσο δεν έχεις άλλες ενδείξεις.

 

Αύριο πάω να πάρω και το θήλαστρο SYMPHONY, μου το κάνανε κράτηση, ώστε να το συνηθίσω σιγά σιγά, μιας και τη Δευτέρα ξεκινάω δουλειά.

Είμαι λίγο προβλιματισμένη πως θα καταφέρω να ανταπεξέρθω δουλειά - μωρό - σπίτι, αλλά μάλλον θα μπω σε κάποιο πρόγραμμα και όλα θα είναι καλά.

Θα λείπω από το σπίτι 7 μέχρι τις 3:30. Ο προβληματισμός μου είναι να ξυπνάω την μικρή για να την θηλάσω πριν φύγω ή να την αφήσω μέχρι τις 7.30 - 8.00 που ξυπνάει ούτως ή άλλως; Αν την αφήσω χάνω 3 γεύματα ή και οριακά 4 αλλά είμαι πιο άνετα με τους χρόνους.

Δοκίμασε να τη θηλάσεις ενώ κοιμάται. Αν συνεργαστεί, και ιδίως αν δεν ξυπνήσει, ή ξανακοιμηθεί εύκολα, οκ. Αν δεν συνεργαστεί, τότε θα αντλείς καλά πριν φύγεις, για να είναι το στήθος άδειο και να είσαι άνετη για 3-4 ώρες.

 

Επιπλέον 2 φορές που την άφησα στην μάνα μου, η μικρή πνιγόταν με το μπιμπερό. Είναι μέχρι να συνηθίσει τη ροή του μπιμπερό; Η μάνα μου πανικοβλήθηκε.....

Αυτό έχει να κάνει με τη θηλή του μπιμπερό αλλά και με το ίδιο το μωρό. Τόσο για το να μην πνίγεται όσο και για να αποφύγεις (όσο γίνεται) τυχόν σύγχιση θηλών, δοκίμασε θηλές που να μοιάζουν με το στήθος και σιγουρέψου ότι από την τρύπα (εννοείται ότι θα έχεις θηλές μπιμπερό με μία τρύπα) δεν τρέεεεχει το γάλα όταν αναποδογυρίσεις το μπιμπερό, αλλά στάζει. Προσωπικά επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα με το γιο μου, κατέληξα στις θηλές της nuk που παίρνουν τα κοντόφαρδα μπιμπερό της. Με άλλες θηλές και ιδίως με τις chicco είχα μεγάλο πρόβλημα με πνιξίματα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ με τα καλά σας νέα!

 

 

 

Εδώ κάτι δεν μας λες καλά... Τα πράσινα κακά τα θεωρείς φυσιολογικά; Δεν είναι... Τα φυσιολογικά κακά μωρού που θηλάζει αποκλειστικά είναι μουσταρδί και ιδανικά με κόκους/σπόρους.

Τα πράσινα κακά είναι ένδειξη υπερπαραγωγής (της μαμάς) ή αλλεργίας (συνήθως στα γαλακτοκομικά).

Μήπως έχεις υπερπαραγωγή; Αυτό που περιγράφεις με κακά να είναι τόσο υδαρή που να απορροφώνται από την πάνα, αυτό θυμίζει. Τα κακά του μωρού ήταν εκκρηκτικά (δηλαδή έβγαιναν με δύναμη, ή ακούγονταν) ή είχαν αφρό; Αν ναι, τότε μάλλον είχες/έχεις ήπια υπερπαραγωγή.

 

Σε παρακαλώ περίγραψε πώς είναι τα κακά του μωρού. Είναι σημαντικό για να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

 

 

Για τη διατροφή δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι με εγγύηση ότι δεν θα πειράξει το μωρό σου. Εκείνο που λέω είναι ότι δεν κόβουμε τροφές χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι πειράζουν το μωρό μας. Αυτό που περιγράφεις, για μωρό που θηλάζει αποκλειστικά δεν είναι διάρροια, είναι υπερπαραγωγή (αν συμβαίνουν κι όσα σου γράφω παραπάνω) - μ' αυτό κατά νου, κακώς έκοψες τις τροφές που λες. Τα πράσινα κακά αν τυχόν είναι ένδειξη αλλεργίας, τότε καλώς απέχεις από κάποιες τροφές που θεωρούναι αλλεργιογόνες. Αν όμως το θέμα σου είναι απλά υπερπαραγωγή ή μια απλή ίωση που τυχόν περνά το μωρό (αν π.χ. τα πράσινα κακά συνέβησαν 2-3 μέρες και μετά έγιναν πάλι μουσταρδί) τότε δεν έχεις λόγο να απέχεις από τροφές, όσο δεν έχεις άλλες ενδείξεις.

 

 

Δοκίμασε να τη θηλάσεις ενώ κοιμάται. Αν συνεργαστεί, και ιδίως αν δεν ξυπνήσει, ή ξανακοιμηθεί εύκολα, οκ. Αν δεν συνεργαστεί, τότε θα αντλείς καλά πριν φύγεις, για να είναι το στήθος άδειο και να είσαι άνετη για 3-4 ώρες.

 

 

Αυτό έχει να κάνει με τη θηλή του μπιμπερό αλλά και με το ίδιο το μωρό. Τόσο για το να μην πνίγεται όσο και για να αποφύγεις (όσο γίνεται) τυχόν σύγχιση θηλών, δοκίμασε θηλές που να μοιάζουν με το στήθος και σιγουρέψου ότι από την τρύπα (εννοείται ότι θα έχεις θηλές μπιμπερό με μία τρύπα) δεν τρέεεεχει το γάλα όταν αναποδογυρίσεις το μπιμπερό, αλλά στάζει. Προσωπικά επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα με το γιο μου, κατέληξα στις θηλές της nuk που παίρνουν τα κοντόφαρδα μπιμπερό της. Με άλλες θηλές και ιδίως με τις chicco είχα μεγάλο πρόβλημα με πνιξίματα.

 

EvaMD τα πράσινα κακά του μωρού τα θεώρησα φυσιολογικά κατόπιν οδηγιών του παιδιάτρου, λέγοντας μου ότι αλλάζει το PH. Θα κάνει 2 - 3 φορές πράσινα κακά το μωρό όχι συνέχεια. Δηλαδή έκανε τις πρώτες ημέρες και τώρα 3-4 φορές. Λες επειδή δοκιμάζω το θάλαστρο να έχω αυξήσει την παραγωγή μου; Γαλακτοκομικά δεν τρώω, αγελαδινά, λόγω της διάρροιας που παρουσίασε το μωρό. Και ναι τα κακά έβγαιναν με δύναμη και ακούγονταν.

Τις υπόλοιπες είναι μουσταρδί με κόκκους όπως το περιγράφεις. Όσον αφορά την υπερπαραγωγή, δεν ήξερα ότι μπορεί να συντρέχει τέτοια περίπτωση. Ότι το μωρό πνίγεται ορισμένες φορές από το στήθος μου είναι ένδειξη υπερπαραγωγής; Ορισμένες φορές, ιδίως στην αρχή του θηλασμού, όταν αφήνει τη θηλή το γάλα εκσφενδονίζεται, αυτό είναι ένδειξη υπερπαραγωγής; Αν είναι έτσι τί μπορώ να κάνω;

Οι θηλές με τις οποίες το μωρό πνίγεται είναι για τα μπιμπερό της NUK first choice, τα κοντοφαρδα δηλαδή. Δοκίμασα την απλή θηλή της NUK και ήταν καλύτερα τα πράγματα.

Σ΄ ευχαριστώ.....:-)

Link to comment
Share on other sites

Για να έχουν δεν το πιστεύω, αν εννοείς την εταιρία. Ρώτα απλά τον τεχνικό της εταιρίας αν είναι ασφαλές για το μηχάνημα να το κάνεις κι αν γνωρίζει πού μπορείς να βρεις τέτοιο καλώδιο.

 

Τελικά έχουν φορτιστή αυτοκινήτου, αλλά προτίμησα να πάρω επαναφορτιζομενες μπαταρίες, καθώς εξυπηρετούν και την άντληση στο αυτοκίνητο (χωρίς να έχω σε λειτουργία τη μηχανή) και τις διακοπές ρεύματος. Επιβάρυνση +10ευρω το μήνα. Στο τέλος θα πουλήσω το κορμί μου για το παιδί μου :rolleyes:...

 

 

Επειδή κάποια στιγμή στη δουλειά ξέχασα να πάρω το καλώδιο μαζί μου (ναι, το χω κάνει και αυτό, όπως και το να μην πάρω καπάκια για τα μπιμπερό:rolleyes:) οι άντρες του γραφείου μού βρήκαν ένα τέτοιο καλώδιο λέγοντας ότι είναι απλό "ραδιοφώνου"... προφανώς αυτό εννοεί κάτι για τον τύπο του καλωδίου, αν θες να το ψάξεις σε μαγαζί με καλώδια/αντάπτορες.

 

Καλώδιο διπολικό εύκαμπτο 1,5 ή 1 καρέ (διατομή καλωδίου). Αρκεί να έχει το σωστό φις. Φέρνει 220 volt από τη πρίζα. Είναι πολύ κοινό. Μερικά λαπτοπ έχουν τέτοιο καλώδιο. Απλά τσέκαρε το φις του καλωδίου που καταλήγει στον μετασχηματιστή του λαπτοπ από τη πρίζα του σπιτιού: θα πρέπει να είχει 2πλο φις.

Πολλές φορές έχουν 3πλό (με γείωση).

Εμενα πχ το λαπτοπ έχει καλώδιο πρίζα->μετασχ. με τριπλό φις, ενώ το νετμπουκ μου 2πλό.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα τράβηξα του λιναριού τα πάθη. Πρώτη μέρα στη δουλειά...Το Ηλεκτράκι μέχρι να πιάσει σωστά τη θηλή την τραβολόγαγε 40 τέρμινα. Τώρα κοιμάται το πουλάκι μου, το στήθος μου δεν άδειασε εντελώς, στο symphony φορτίζω τις μπαταρίες για να κάνω πρώτη χρήση, με το μικρό δεν βγάζω σταγόνα, γενικά μου την έχει δώσει.

 

Ακόμα χειρότερα: Γύρισα με τόση λαχτάρα να πάρω αγκαλιά το κοριτσάκι μου και αυτό δεν με υποδέχτηκε με τον ενθουσιασμό και τις χαρούλες που κάνει άλλες φορές...

 

Έχω πικραθεί πολύ...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μια κομψή παρατήρηση: λίγο γκουμούτσα δεν είναι το κουτί μεταφοράς του symphony;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

EvaMD βοήθησε με σε παρακαλώ.

Έχει 2 μέρες τώρα που το μωρό μετά από 3 λεπτά θηλασμού αρχίζει να κλαίει, μαζεύει τα ποδαράκια στην κοιλιά και κοκκινίζει. Τη σηκώνω να ρευτεί, τη ξαναβάζω στο στήθος και πάλι το ίδιο πράγμα. Όταν την απομακρύνω από το στήθος σταματάει να κλαίει. Ορισμένες μάλιστα φορές κάνει σαν να πνίγεται, σαν να μπουκώνει και κλαίει. Έχει χορτάσει; Να σημειώσω ότι πάνω από 10΄ λεπτά δεν τρώει ποτέ.

Εχθές π.χ. της έδωσε στήθος, έκλεγε, και δοκίμασα μετά μπιμπερό νομίζοντας ότι δεν έχω γάλα διότι είχα βγάλει πριν με το θήλαστρο. Έφαγε 30γρ.

Υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει σύγχιση θηλής;

Με μπιμπερό δεν την ταίζω καθόλου, παίρνει όμως πιπίλα. Να θέλει την πιπίλα και εγώ να της δίνω το στήθος και γι΄ αυτό να δυσανασχετεί;

Υπάρχει περίπτωση να ξεχνιέται με την πιπίλα και να μην τρώει; Ποιες οι ενδείξεις και τα συμπτώματα της σύγχισης θηλής;

Αγχώθηκα πάλι μήπως το μωρό δεν τρώει σωστά......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουν φορτιστή αυτοκινήτου, αλλά προτίμησα να πάρω επαναφορτιζομενες μπαταρίες, καθώς εξυπηρετούν και την άντληση στο αυτοκίνητο (χωρίς να έχω σε λειτουργία τη μηχανή) και τις διακοπές ρεύματος. Επιβάρυνση +10ευρω το μήνα. Στο τέλος θα πουλήσω το κορμί μου για το παιδί μου :rolleyes:...

Δεν φανταζόμουν ότι θα είχαν φορτιστή αυτοκινήτου! Πολύ καλό να το ξέρουμε.

Με τις επαναφορτιζόμενες έχω ένα άγχος - θεωρώ ότι δεν κρατάνε τόσο όσο οι άλλες. Μήπως να είχες μαζί σου 2 σετ καλού κακού;

Γιατί 10€ τον μήνα;;; Τώρα εγώ κάτι χάνω... :rolleyes: Πάντως όλο το κόστος της άντλησης δεν συγκρίνεται με το κόστος του ξένου γάλακτος:wink:

 

Καλώδιο διπολικό εύκαμπτο 1,5 ή 1 καρέ (διατομή καλωδίου). Αρκεί να έχει το σωστό φις. Φέρνει 220 volt από τη πρίζα. Είναι πολύ κοινό. Μερικά λαπτοπ έχουν τέτοιο καλώδιο. Απλά τσέκαρε το φις του καλωδίου που καταλήγει στον μετασχηματιστή του λαπτοπ από τη πρίζα του σπιτιού: θα πρέπει να είχει 2πλο φις.

Πολλές φορές έχουν 3πλό (με γείωση).

Εμενα πχ το λαπτοπ έχει καλώδιο πρίζα->μετασχ. με τριπλό φις, ενώ το νετμπουκ μου 2πλό.

Master, let me touch you! :eek: Καλά μπροστά σ' αυτή την ανάλυση-προφίλ καλωδίου, η δικιά μου περιγραφή είναι εντελώς μπακαλίστικη :lol: Τι ήρθα να πω κι εγώ στον προφέσσορα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τράβηξα του λιναριού τα πάθη. Πρώτη μέρα στη δουλειά...Το Ηλεκτράκι μέχρι να πιάσει σωστά τη θηλή την τραβολόγαγε 40 τέρμινα. Τώρα κοιμάται το πουλάκι μου, το στήθος μου δεν άδειασε εντελώς, στο symphony φορτίζω τις μπαταρίες για να κάνω πρώτη χρήση, με το μικρό δεν βγάζω σταγόνα, γενικά μου την έχει δώσει.

 

Ακόμα χειρότερα: Γύρισα με τόση λαχτάρα να πάρω αγκαλιά το κοριτσάκι μου και αυτό δεν με υποδέχτηκε με τον ενθουσιασμό και τις χαρούλες που κάνει άλλες φορές...

 

Έχω πικραθεί πολύ...

 

Κάθε αρχή και δύσκολη...

Για την υποδοχή, καταλαβαίνω την πικρία... Έχω νιώσει αντίστοιχα κι εγώ στις αρχές... Όπως έλεγε και άλλη κοπέλα εδώ στο forum, με κοίταζε σαν να έλεγε, "μπα κυρία μου, βρήκατε το δρόμο για το σπίτι σας;" :rolleyes:

Εγώ του μιλούσα και το κάνω ακόμα, εξηγούσα γιατί έλειπα κλπ. και τώρα πλέον με περιμένει στο τζάμι όταν έρχομαι, μ' αγκαλιάζει σφιχτά από το λαιμό και φωνάζει "μαμ" (ναι, εννοεί μαμ, όχι μαμά...:lol:)

Να δεις σύντομα θα φτάσει και για σένα αυτή η στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Μια κομψή παρατήρηση: λίγο γκουμούτσα δεν είναι το κουτί μεταφοράς του symphony;

 

Εγώ δεν το χρησιμοποίησα ποτέ! Έχω μια άλλη τσάντα (σαν αυτές του carrefour/lidl τις επαναχρησιμοποιούμενες) που βάζω μέσα τα πάντα (θήλαστρο, μπιμπερό, ισοθερμικό, κλπ). Μη φανταστείς, κι αυτή γκουμούτσα είναι με τόσα που κουβαλάω :lol:

Link to comment
Share on other sites

EvaMD τα πράσινα κακά του μωρού τα θεώρησα φυσιολογικά κατόπιν οδηγιών του παιδιάτρου, λέγοντας μου ότι αλλάζει το PH. Θα κάνει 2 - 3 φορές πράσινα κακά το μωρό όχι συνέχεια. Δηλαδή έκανε τις πρώτες ημέρες και τώρα 3-4 φορές. Λες επειδή δοκιμάζω το θάλαστρο να έχω αυξήσει την παραγωγή μου; Γαλακτοκομικά δεν τρώω, αγελαδινά, λόγω της διάρροιας που παρουσίασε το μωρό. Και ναι τα κακά έβγαιναν με δύναμη και ακούγονταν.

Τις υπόλοιπες είναι μουσταρδί με κόκκους όπως το περιγράφεις.Όσον αφορά την υπερπαραγωγή, δεν ήξερα ότι μπορεί να συντρέχει τέτοια περίπτωση.

Οι περισσότεροι παιδίατροι που δεν έχουν εμπειρία από μωρά που θηλάζουν θεωρούν τα πράσινα κακά φυσιολογικά, γιατί όντως είναι για τα μωρά που παίρνουν φόρμουλα. Για τα μωρά που θηλάζουν μπορεί να είναι αμελητέα αν συμβούν περιστασιακά αλλά αν επιμένουν είναι ένδειξη είτε για ίωση είτε για αλλεργία είτε για υπερπαραγωγή.

Αυτά που περιγράφεις δείχνουν ήπια υπερπαραγωγή δική σου.

 

Ότι το μωρό πνίγεται ορισμένες φορές από το στήθος μου είναι ένδειξη υπερπαραγωγής; Ορισμένες φορές, ιδίως στην αρχή του θηλασμού, όταν αφήνει τη θηλή το γάλα εκσφενδονίζεται, αυτό είναι ένδειξη υπερπαραγωγής; Αν είναι έτσι τί μπορώ να κάνω;

Αυτά που περιγράφεις μπορεί να οφείλονται είτε σε υπερπαραγωγή είτε σε ισχυρό let down δηλαδή ισχυρό αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος, είτε και στα δύο (αν συνυπάρχουν δηλαδή). Υπερπαραγωγή σημαίνει ότι παράγεις περισσότερο γάλα απ' όσο χρειάζεται το μωρό σου. Το καταλαβαίνεις από τα κακά του, από το ότι το στήθος είναι βαρύ/γεμάτο/πρησμένο ακόμα κι όταν το μωρό θηλάσει ικανοποιητικά.

Το ισχυρό let down είναι το να κατεβαίνει το γάλα με δύναμη. Αυτό μπορεί να γίνεται στην αρχή του θηλασμού ή και ενδιάμεσα, σε κάθε let down δηλαδή. (το let down είναι η φάση που το γάλα κατεβαίνει μαζεμένο, εκεί που ακούς το μωρό να καταπίνει σε κάθε ρουφηξιά. Κάποιες γυναίκες νιώθουν το let down ως μυρμήγκιασμα, κάψιμο ή και πόνο (στιγμιαία) μέσα στο στήθος - κάποιες δεν το νιώθουν καθόλου.

Και τα δύο μπορεί να κάνουν το μωρό να πνίγεται.

Η υπερπαραγωγή αντιμετωπίζεται κυρίως με block feeding και σταδιακά ρυθμίζεται, το ισχυρό let down, συνήθως δεν υποχωρεί και απλά η μαμά πρέπει να μάθει να το διαχειρίζεται (π.χ. αφήνει το γάλα να τρέξει σε μία πετσέτα και μετά βάζει το μωρό στο στήθος, θηλάζει με το μωρό ανασηκωμένο και όχι ξαπλωμένο στη στάση αγκαλιάς κλπ.)

 

Οι θηλές με τις οποίες το μωρό πνίγεται είναι για τα μπιμπερό της NUK first choice, τα κοντοφαρδα δηλαδή. Δοκίμασα την απλή θηλή της NUK και ήταν καλύτερα τα πράγματα.

Βλέπεις, είναι τι ταιριάζει στο κάθε μωρό τελικά... Θέλει δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

EvaMD βοήθησε με σε παρακαλώ.

Έχει 2 μέρες τώρα που το μωρό μετά από 3 λεπτά θηλασμού αρχίζει να κλαίει, μαζεύει τα ποδαράκια στην κοιλιά και κοκκινίζει. Τη σηκώνω να ρευτεί, τη ξαναβάζω στο στήθος και πάλι το ίδιο πράγμα. Όταν την απομακρύνω από το στήθος σταματάει να κλαίει. Ορισμένες μάλιστα φορές κάνει σαν να πνίγεται, σαν να μπουκώνει και κλαίει. Έχει χορτάσει; Να σημειώσω ότι πάνω από 10΄ λεπτά δεν τρώει ποτέ.

Εχθές π.χ. της έδωσε στήθος, έκλεγε, και δοκίμασα μετά μπιμπερό νομίζοντας ότι δεν έχω γάλα διότι είχα βγάλει πριν με το θήλαστρο. Έφαγε 30γρ.

Υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει σύγχιση θηλής;

Με μπιμπερό δεν την ταίζω καθόλου, παίρνει όμως πιπίλα. Να θέλει την πιπίλα και εγώ να της δίνω το στήθος και γι΄ αυτό να δυσανασχετεί;

Υπάρχει περίπτωση να ξεχνιέται με την πιπίλα και να μην τρώει; Ποιες οι ενδείξεις και τα συμπτώματα της σύγχισης θηλής;

Αγχώθηκα πάλι μήπως το μωρό δεν τρώει σωστά......

 

Κοίτα, με βάση και το παραπάνω μήνυμά σου, όσο δεν έχεις ρυθμίσει την υπερπαραγωγή το μωρό μπορεί να δυσανασχετεί. Δες αυτά που σου γράφω και παραπάνω για το let down. Αυτό ωστόσο θα υπήρχε λογικά από την αρχή. Η υπερπαραγωγή μπορεί να ενεργοποιήθηκε πάλι τώρα λόγω του θήλαστρου.

 

Η πιπίλα μπορεί να προκαλέσει σύγχιση θηλής αλλά το δικό σου μωρό μπορεί να προτιμά την πιπίλα όχι τόσο λόγω σύγχισης αλλά λόγω του ότι στο γεμάτο στήθος δεν μπορεί να κάνει μη διατροφικό θηλασμό, πιπίλισμα δηλαδή για να ηρεμίσει/χαλαρώσει/κοιμηθεί, καθώς της έρχεται συνεχώς γάλα στο στόμα (και μάλιστα πολύ) και εκνευρίζεται.

Ότι μπορεί να ξεχνιέται με την πιπίλα και να χάνει γεύματα, θεωρητικά μπορεί.

 

Άρα, αντιμετωπίζεις σταδιακά και με ηρεμία την υπερπαραγωγή, έχοντας ως κριτήριο τα κακά του μωρού (να είναι μουσταρδί) και το πώς νιώθεις το στήθος σου.

Αν το μωρό είναι ανήσυχο με τη μεγάλη ροή, βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι ή το αφήνεις να τρέξει σε μια πετσέτα και ξαναβάζεις το μωρό στο στήθος. Αν το μωρό θέλει απλά να πιπιλίσει, βάλτο από το "άδειο" στήθος, κάντο βόλτα και ως έσχατη λύση δώσε πιπίλα. Σε κάθε περίπτωση μην αφήνεις το μωρό ώρα με την πιπίλα. Αν αντιδρά στο να την πάρεις, πρόσφερε το στήθος.

Μέτρα τις πάνες ανά 24ωρο για να μην έχεις το άγχος για το αν έφαγε καλά.

Μην δώσεις ξανά μπιμπερό - βλέπεις και μόνη σου ότι το θέμα του μωρού δεν είναι η ποσότητα του γάλακτος που βρίσκει στο στήθος (το συμπλήρωμα 30γραμ είναι αμελητέο, άρα το μωρό ήταν χορτάτο).

Μην ανησυχείς - μπόρα είναι θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

τώρα πλέον με περιμένει στο τζάμι όταν έρχομαι, μ' αγκαλιάζει σφιχτά από το λαιμό και φωνάζει "μαμ" (ναι, εννοεί μαμ, όχι μαμά...:lol:)

Να δεις σύντομα θα φτάσει και για σένα αυτή η στιγμή!

 

Αχ, για αυτή τη μέρα ζω! :P

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πολύυυυυ ωραίο το symphony. Και ταχύτατο.

 

Αν και είμαι στην αρχή ακόμα,πιστεύω ότι πιο πολύ θα αποδίδω με συχνές αντλήσεις (ανά 2ωρο ξεκινώντας από τις 11:00 μου βγαίνουν 3).

Θα δοκιμάσω και με άντληση μετά τον 1ο θηλασμό, και στο τέλος του θηλασμού όταν επιστρέφω σπίτι.

Επειδή το στήθος μου δεν αδειάζει τελείως μου πρήζεται πιο γρήγορα. Μέχρι τώρα έκανα 2 και έβγαλα 140. Για μένα πολύ καλά, αν σκεφτώ ότι με το μικράκι έβγαλα 90 στο 8ωρο.

Το αριστερό μου δεν ανταποκρίνεται πολύ καλά (μαλλον χάλια), θα δω αν παίξω με το μέγεθος της χοάνης τι αποτέλεσμα θα έχω.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...