Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...


myrto

Recommended Posts

(τώρα εγώ ρωτάω και η Αγλαία αρχίζει και με κυνηγάει με ένα σκουπόξυλο)

 

...και εμένα που κοιμάται 8 ώρες το βράδυ απο 50 ημερών,κι έκλαιγα και για το βάρος *σας είχα πρήξει λίιιιγο*,ενδέχεται να έχει επηρεάσει την παραγωγή?? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


...και εμένα που κοιμάται 8 ώρες το βράδυ απο 50 ημερών,κι έκλαιγα και για το βάρος *σας είχα πρήξει λίιιιγο*,ενδέχεται να έχει επηρεάσει την παραγωγή?? :roll:

 

Tα μωρά ξέρουν πότε πρέπει να ξυπνήσουν. Αν το γάλα που επαιρνε τις ώρες που ήταν ξύπνια δεν της έφτανε, ήξερε τι να κάνει για να πάρει περισσότερο ή για να τα αυξήσει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγλαϊα καλησπερα,

 

Ήθελα να σου πώ το πρόβλημα μου ή μαλλον την σκέψη μου, θα σου γράψω το καθημερινό πρόγραμμα μου τώρα που εργάζομαι και αν μπορείς γράψε μου τι θα μπορούσα να κάνω.

 

Θηλασμός στις 05:00 ή 06:00 το πρωϊ.

Στις 07:45 άντληση απο το θήλαστρο.

Στις 12.00-12.30 άντληση απο το θήλαστρο (στην δουλειά)

Στις 17.30 - άντληση απο το θήλαστρο (αν προλάβω τον μπέμπη στο σπίτι τον θηλάζω)

Από εκεί και πέρα θηλάζω όταν πεινάει.

 

Το θέμα μου είναι οτι το αποθηκευμένο γάλα που αφήνω στο ψυγείο (αυτό που βγάζω στην δουλεια στην ουσία και λίγο ακόμα κατα την διάρκεια της ημέρας) είναι 200-300 ml (στην καλύτερη).

 

Επομένως την επόμενη μέρα ο μπέμπης μέχρι να πάω σπίτι πίνει περίπου 450-500 ml άρα δεν μπορώ να γλιτώσω απο το συμπλήρωμα.

 

Θεωρητικά θα ήθελα να βγάλω περισσοτερο γάλα ακολουθώντας τις οδηγίες αλλά ποτέ δεν τα καταφέρνω να του καλύψω την ανάγκη. Έχω και ένα αλλο παιδάκι που θέλει το παιχνίδι μου και την προσοχή μου όταν πηγαίνω σπίτι και έτσι δεν μπορώ να αφιερώσω πάρα πολύ χρόνο στον θηλασμό.

 

Α! επίσης εμένα ο μπέμπης τρώει απο κάθε στήθος περίπου 5-6 λεπτά στο καθένα και τα αδειάζει!! Κάπου διάβασα στο forum ότι ο θηλασμός κρατάει περίπου 30 λεπτά. Ο bebuinos μου είναι λαίμαργος και γρήγορος.

 

Επίσης στο σπίτι όταν τον θηλάζω σπάνια χρειάζεται συμπλήρωμα ή αν χρειαστεί είναι πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης πολλές κοπέλες εδώ μας έχουν πει ότι ποτέ κάποιος θηλασμός τους δεν κράτησε πάνω από 10 λεπτά στο κάθε στήθος. Με την προϋπόθεση ότι το παιδί αναπτύσσεται κανονικά βέβαια... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Koris, πόσο μηνών είναι ο γιος σου? πόσες ώρες λείπεις από το σπίτι? τα 300 ml τα βγάζεις συνολικά (πρωί, δουλειά κι απόγευμα) ή μόνο στη δουλειά?

 

σίγουρα μια λύση θα ήταν και δεύτερη άντληση στη δουλειά ή το βράδυ προτού κοιμηθείς (αν και θα είναι σκότωμα..).

Link to comment
Share on other sites

Τα 300 ml τα βγάζω στην δουλειά.

Βέβαια 300 ml είναι το max. Όλες τις υπόλοιπες ώρες θηλάζω όποτε μπορώ.

Aπο το σπιτι λείπω 7 ώρες συν την διαδρομή να πάω και να έρθω - υπολογιστε στην καλύτερη 8 ώρες λείπω ή και 9 γιατί καμιά φορά μπορεί να κάτσω στο γραφείο περισσότερες ώρες απο 7.

Πέρνω μαζίμου 2 θήλαστρα (αποστειρωμένα) - δεν έχω 3ο αν και θα μπορούσα να αγοράσω για αν είναι αποστειρωμένο. Έχω το Ameda το μικρό αύτο που δίνουν στο mhtera.

Έχω ακούσει και για το medela αλλα δεν τα έχω ψάξει.

Ξεκίνησα απο χτές μαγιά μπύρας..αντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο τέλος έκανε 5 λεπτά και τελείωνε. Πέντε φορές το 24ωρο. Και ήταν και ένα γομαράκι. Έχει να κάνει με τη δύναμη που αντλούν. Και τώρα σαν γλαρόνι τρώει (αφού τραγουδάμε το 'Μάσα σιδερομάσα', -ξέρετε, από τη Ντενεκεδούπολη- για να θυμάται να μασάει).

Link to comment
Share on other sites

Τα 300 ml τα βγάζω στην δουλειά.

Βέβαια 300 ml είναι το max. Όλες τις υπόλοιπες ώρες θηλάζω όποτε μπορώ.

Aπο το σπιτι λείπω 7 ώρες συν την διαδρομή να πάω και να έρθω - υπολογιστε στην καλύτερη 8 ώρες λείπω ή και 9 γιατί καμιά φορά μπορεί να κάτσω στο γραφείο περισσότερες ώρες απο 7.

Πέρνω μαζίμου 2 θήλαστρα (αποστειρωμένα) - δεν έχω 3ο αν και θα μπορούσα να αγοράσω για αν είναι αποστειρωμένο. Έχω το Ameda το μικρό αύτο που δίνουν στο mhtera.

Έχω ακούσει και για το medela αλλα δεν τα έχω ψάξει.

Ξεκίνησα απο χτές μαγιά μπύρας..αντε να δούμε...

 

Αν μπορείς να κάνεις επιπλέον άντληση δεν χρειάζεσαι επιπλέον μπουκαλάκι. Βάζεις το γάλα σε ένα αποστειρωμένο μπιμπερό και τα αφήνεις στο ψυγείο. Το μπουκαλάκι του θήλαστρου το σαπουνίζεις και το αφήνεις να στεγνώσει. Δεν χρειάζεται ξανά αποστείρωση. Σε αυτή την ηλικία αρκεί να αποστειρώνεις το μπουκαλάκι μία φορά το 24ωρο.

 

Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις το χειροκίνητο θήλαστρο της ameda. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαϊα καλημερα,

 

Έχω το διπλό της Ameda το ηλεκτροκίνητο.

Έκανε 300 ευρώ και το είχα αγοράσει το 2005. Ameda Personal Electric Breast Bump. Να σας πω την αλήθεια μου το είχε φέρει ο πατέρας μου απο την Αμερική. Το ίδιο όμως το έχουν αγοράσει φίλες μου απο εδώ.

http://www.ameda.com/products/personal.aspx

Η Αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με θήλαστρα. Αυτό με βολεύει αλλά δεν είμαι και ικανή να κρίνω αν μου μειώνει το γάλα ή όχι.

 

Επίσης δεν ήξερα ότι μπορώ απλά να πλένω το εξάρτημα και να φέρνω μόνο αποστηρωμένα μπουκαλάκια. Εγώ στο σπίτι τα βάζω όλα στο αποστηρωτήρα.

 

Ευχαριστώ αγλαϊα. Αυτό θα κάνω. Θα κάνω πιο πολλές αντλήσεις στην δουλειά.

 

Φιλιά και καλημέρες σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Έχω το διπλό της Ameda το ηλεκτροκίνητο.

Έκανε 300 ευρώ και το είχα αγοράσει το 2005. Ameda Personal Electric Breast Bump. Να σας πω την αλήθεια μου το είχε φέρει ο πατέρας μου απο την Αμερική. Το ίδιο όμως το έχουν αγοράσει φίλες μου απο εδώ.

http://www.ameda.com/products/personal.aspx

Η Αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με θήλαστρα. Αυτό με βολεύει αλλά δεν είμαι και ικανή να κρίνω αν μου μειώνει το γάλα ή όχι.

 

δεν σου μειώνει το γάλα. Μια χαρά είναι το θήλαστρο. :)

Οι επιπλέον αντλήσεις είναι το μυστικό! :wink:

 

Επίσης δεν ήξερα ότι μπορώ απλά να πλένω το εξάρτημα και να φέρνω μόνο αποστηρωμένα μπουκαλάκια. Εγώ στο σπίτι τα βάζω όλα στο αποστηρωτήρα.

 

Στην ηλικία που είναι το μωρό σου μια αποστείρωση το 24ωρο είναι αρκετή. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις δυνατότητα να πλένεις τα μπουκαλάκια του θήλαστρου, τα χρησιμοποιείς όσες φορές θέλεις το 24ωρο.

 

Το θήλαστρο που έχεις είναι διπλό, οπότε μπορείς να κάνεις 2 διπλές αντλήσεις στο χρόνο των δύο μονών! :wink:

 

Για να γλιτώνεις χρόνο (ίσως το ξέρεις ήδη) ξεκινάς με τη μικρότερη ένταση και τη μεγαλύτερη ταχύτητα για να διεγερθεί το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος, στη συνέχεια μειώνεις την ταχύτητα και αυξάνεις την ένταση σταδιακά, αν νιώσεις δυσφορία από την ένταση, το κατεβάζεις λίγο. Αυτή είναι η ιδανική ένταση για σένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα..Σήμερα το απόγευμα με ειδοποίησαν από τη δουλειά ότι πρέπει να διακόψω την άδεια (κάνω χρήση της καλοκαιρινής μου, η άδεια λοχείας τελείωσε στις 2/5)και να βρίσκομαι στην εργασία μου μεθαύριο :(

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν η μικρή μου θα πάρει το μπιμπερό εύκολα, δεν το έχει δοκιμάσει, και νομίζω ότι δεν έχουμε και χρόνο για να δω πόσο τρώει, πόσο συχνά θα κάνει τα γεύματά της κ.τ.λ.

Επιπρόσθετα η τράπεζά μου έχει μόνο 22 σακουλάκια των 150ml, των 100ml αλλά και των 50ml. (πίστευα ότι μέχρι να γυρίσω στη δουλειά στις 3 Ιουνίου θα είχα περισσότερα).

Δεν την έχω αφήσει ούτε στιγμή από τότε που γεννήθηκε. Δεν μπορώ να την αφήσω :cry::cry:

Παρόλο που τα πέρασα και με την πρώτη μου κόρη νομίζω ότι ο αποκλειστικός θηλασμός με "έδεσε" περισσότερο με τη μικρή...

Συγγνώμη για τη φλυαρία μου, αλλά ήθελα να τα πω κάπου....

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

dimel kai ego exo gurisei sthn douleia edo kai 2 ebdomades :( polu duskolo ontos, tis protes 3 meres eimouna xalia...tous misousa olous sthn douleia :oops: ..pantos einai kalutera oso pernaei o kairos. episis thilazo apokleistika kai eixa kanei trapeza mono me 10 sakoulakia gala. Kalo tha einai prin arxiseis thn douleia na dokimaseis na ths doseis ena geuma me mpimpero. Poses ores tha douleueis? ego douleuo 6ora kai eimai konta sthn douleia...bgazo ena geuma ths sthn douleia kai i mhtera mou ths to dinei ths alli mera..opote pinei panta fresko gala. Mhn stenaxoriese na mpeis se programma...kai ego mia ebdomade prin pao sthn douleia eimouna polu anxomeni..ti tha troei? poso tha troei ktl..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα..Σήμερα το απόγευμα με ειδοποίησαν από τη δουλειά ότι πρέπει να διακόψω την άδεια (κάνω χρήση της καλοκαιρινής μου, η άδεια λοχείας τελείωσε στις 2/5)και να βρίσκομαι στην εργασία μου μεθαύριο :(

 

:(

Κρατιόμουνα, κρατιόμουνα πριν σε άλλο ποστ να μην το γράψω, αλλά τώρα δεν κρατιέμαι άλλο!!!! Να χαρώ εγώ κοινωνική πολιτική κράτους στις μανούλες! Συχτηρ! :evil:

 

 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν η μικρή μου θα πάρει το μπιμπερό εύκολα, δεν το έχει δοκιμάσει, και νομίζω ότι δεν έχουμε και χρόνο για να δω πόσο τρώει, πόσο συχνά θα κάνει τα γεύματά της κ.τ.λ.

 

Όπως έχει πει πολύ σωστά η Αγλαϊα, σε αυτές τις περιπτώσεις αφήνεις να "αγχωθεί" αυτός που θα σου κρατάει το μωρό. Φαντάζομαι έχεις μεριμνήσει σχετικά με το ποιός θα είναι αυτός που θα το κάνει! Όταν το μωρό δε θα σε αισθάνεται στο σπίτι, θα πιεί και από το μπουκάλι το γάλα σου... είναι στο ένστικτο της επιβίωσης! Καταλαβαίνω ότι όλα τα παραπάνω στη φάση που είσαι δε σε απαλλάσουν από το άγχος σου, αλλά θα το έχεις μόνο τώρα και τις πρώτες μέρες στη δουλειά, μετά θα ηρεμήσεις... :):wink:

 

 

Επιπρόσθετα η τράπεζά μου έχει μόνο 22 σακουλάκια των 150ml, των 100ml αλλά και των 50ml. (πίστευα ότι μέχρι να γυρίσω στη δουλειά στις 3 Ιουνίου θα είχα περισσότερα)..

 

Μμμμ... δε νομίζω πως παίζει ιδιαίτερο ρόλο... Γράψε πόσες ώρες θα λείπεις από τη δουλειά, αν είναι κοντά στο σπίτι σου, αν μπορείς να αντλείς εκεί (ίσως και να μη χρειάζεται θα σου πει η Αγλαϊα), για να μπορεί και η Αγλαϊα να σε βοηθήσει σε ένα πρόγραμμα αντλήσεων... νομίζω θα τα καταφέρεις! :D

 

Δεν την έχω αφήσει ούτε στιγμή από τότε που γεννήθηκε. Δεν μπορώ να την αφήσω :cry::cry:

Παρόλο που τα πέρασα και με την πρώτη μου κόρη νομίζω ότι ο αποκλειστικός θηλασμός με "έδεσε" περισσότερο με τη μικρή...

Συγγνώμη για τη φλυαρία μου, αλλά ήθελα να τα πω κάπου....

 

Αααααχχχχ.... dimel μου πολύ φυσιολογικά τα όσα νοιώθεις! Αν σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα, επαναλαμβάνω πως δύσκολη θα είναι μόνο η αρχή... Όσο για τη φλυαρία.... ελεύθερα, είμαστε εδώ ΚΑΙ για αυτό!

Φιλιά! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας...Αύριο η μεγάλη μέρα..αχχ..

Η μεγάλη μου πριν από λίγο που τις έδωσα το γάλα της μου είπε "μαμά όσι ζουλειά πίτι" (μαμά όχι δουλεια, σπίτι)..Αχχ.πόσο θα μου λείπουν τα αγγελούδια μου...

Για το γάλα της μπέμπας ενημέρωσα τη γιαγιά που θα την αναλάβει πώς θ ατο ζεστάνει.

Έχω βάλει να ξεπαγώνει στο ψυγείο σακουλάκι των 110 ml και ένα των 90 ml. Ελπίζω να είναι οκ..

Και ελπίζω ότι το 6ωρο δεν θα γίνει 8ωρο.

Ελπίζω να τα καταφέρω..

Θέλω τόσο πολύ να συνεχίσω να θηλάζω...

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Λοιπόν.. Στο σπίτι τελικά τα πράγματα δεν ήταν και τόσο τραγικά :)

Η μικρή πήρε σχέδον αμέσως το μπιμπερό. Στην αρχή επειδή μάλλον δεν ήξερε δεν μπορούσε να το βάλει στο στόμα της το έβαζε και μετα το έβγαζε μου είπαν. Όμως στη συνέχεια μάλλον επειδή κατάλαβε ότι ήταν το γάλα της μαμάς το ήπιε και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα...

Αλλού έγινε το έλα να δεις. Φυσικά στη δουλειά..

Τελικά σε βλέπουν σαν UFO αν προσπαθείς να θηλάσεις..Εργάζομαι στο χώρο της υγείας στον ιδιωτικό τομέα και παρόλα αυτά με αντιμετώπισαν αρνητικά γιατί θηλάζω.

Όταν πήγα γύρω στις 12 να βγάλω γάλα με το θήλαστρο ίσως από το άγχος μου κατάφερα μετά από περίπου 20 λεπτά να βγάλω 50 ml.. και η καλή μου συνάδελφος μου λέει "καλά είμαι σίγουρη πως την ταλαιπωρείς την κορούλα σου, γιατί με 50 ml...άντε πάρε την παιδίατρό σου και ζήτα συμπλήρωμα θα της κάνεις κακό".

Τί να της έλεγα εκέινη τη στιγμή είχα κομπλάρει...

Το απόγευμα πήγε καλύτερα, άλλωστε δεν έβγαλα γάλα, αλλά πάλι υπήρξε καζούρα για το θηλασμό...

Αυτά έγιναν σήμερα...

Α..και όταν τους είπα ότι σκοπεύω να φτιάχνω κρέμα με το δικό μου γάλα μου είπαν ότι έτσι δεν θα παίρνει τα απαραιτητα θρεπτικά συστατικά.

Και φυσικά δεν γνώριζαν ότι ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συστήνει 1 χρόνο θηλασμό τουλάχιστον..

Όχι απλά έχουν μαύρα μεσάνυκτα πάνω στο θέμα αλλά θέλουν να βγουν και από πάνω και να μου δημιουργήσουν και τύψεις...

Ελπίζω αύριο να είναι καλύτερα....

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. Στο σπίτι τελικά τα πράγματα δεν ήταν και τόσο τραγικά :)

Η μικρή πήρε σχέδον αμέσως το μπιμπερό.

:wink:

 

Όταν πήγα γύρω στις 12 να βγάλω γάλα με το θήλαστρο ίσως από το άγχος μου κατάφερα μετά από περίπου 20 λεπτά να βγάλω 50 ml.. και η καλή μου συνάδελφος μου λέει "καλά είμαι σίγουρη πως την ταλαιπωρείς την κορούλα σου, γιατί με 50 ml...άντε πάρε την παιδίατρό σου και ζήτα συμπλήρωμα θα της κάνεις κακό".

Τί να της έλεγα εκέινη τη στιγμή είχα κομπλάρει...

 

Της λες το σοφότατο:

Ξέρεις κατι περισσότερα από όσα ξέρω;

 

Ή αν θέλεις να βγάλεις περισσότερη κακία:

 

Πιστεύεις ότι ενδιαφέρεσαι για το παιδί μου περισσότερο από όσο εγώ ή μήπως νομίζεις ότι το μωρό δεν το παρακολουθεί γιατρός;

 

Και κομπλάρει αυτή! :wink:

Θα σκεφτεί πολύ να σου ξαναμιλήσει.

 

 

Α..και όταν τους είπα ότι σκοπεύω να φτιάχνω κρέμα με το δικό μου γάλα μου είπαν ότι έτσι δεν θα παίρνει τα απαραιτητα θρεπτικά συστατικά.

 

Ναι; θα διαφεύγουν και πού θα πηγαίνουν; Για να σου το αναλύσουν! Μόλις τους το ζητήσεις θα κομπλάρουν. Το αγελαδινό γάλα έχει πιο σταθερά θρεπτικά συστατικά;

 

Θρεπτικά συστατικά είναι οι πρωτεΐνες, οι υδατάνθρακες και τα λίπη. Αυτά δεν παθαίνουν τίποτα με την επεξεργασία ακόμη και αν βράσεις το γάλα. Για να τους βάλεις λίγο στη θέση τους...

 

 

Ελπίζω αύριο να είναι καλύτερα....

 

Να το φροντίσεις! :):wink:

Link to comment
Share on other sites

dimel, ego den exo pei se kanenan sthn douleia mou oti bgazo gala...alla ginete xamos...me rotane 10 fores thn hmera ti kano sthn toualeta...pou pao me to tsantaki (exo to thilastro mesa) kai ti einai auto sthn maurh tsanta sto psugeio!!! Ego apla tous agnow ....astous na anarotiounte h na lene oti blakeia tous katebei!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...