Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...


myrto

Recommended Posts

Είμαι μία ακόμα εργαζόμενη μαμά.....

 

Τέλος Μάρτη πάω για δουλειά και θα δουλεύω για το μήνα Απρίλη ευτυχώς μόνο 2 μέρες την εβδομάδα....

Επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ να συνεχίζω να θηλάζω, με ενδιαφέρει να δω πως θα το επιτύχω αυτό...Αγλαία η όποια άλλη έμπειρη μαμά, μπορείτε να με βοηθήσετε σ'αυτό ???

 

Αυτή τη στιγμή η μπέμπα μου θηλάζει ως εξής:

Το πρωί γύρω στις 9:00-10:00, 2 γεύματα το μεσημέρι περίπου στις 12:00 και μετά στις 15:00-16:00 και μετά το απόγευμα και το βράδυ, όπου δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί θα είμαι στο σπίτι (θα δουλεύω 8:00 έως 16:00).

 

Θα πρέπει επομένως να εξασφαλίσω γάλα στη μπέμπα μου για 3 γεύματα (το πρωινό και τα μεσημεριανά).

Σημειωτέον έχω το θήλαστρο swing της medela.

 

Αλλά πως θα δημιουργήσω αυτή την τράπεζα γάλατος που μου χρειάζεται ??

 

Πότε θα πρέπει να τραβάω το γάλα μου με θήλαστρο για να έχω πάντα 3 γεύματα την ημέρα, χωρίς όμως να έχω πρόβλημα π.χ. με την ποσότητα γάλατος και τις φορές που θα θηλάζω στο σπίτι ???

 

Πόσα ml χρειάζεται για κάθε γεύμα ???

 

Τι άλλο πρέπει να ξέρω για να πάει καλά όλη αυτή η διαδικασία ???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα πρέπει επομένως να εξασφαλίσω γάλα στη μπέμπα μου για 3 γεύματα (το πρωινό και τα μεσημεριανά).

Σημειωτέον έχω το θήλαστρο swing της medela.

 

Είναι πολύ καλό που θα λείπεις μόνο 2 μέρες στη δουλειά. Πιστεύω ότι δεν θα δυσκολευτείς. Θα αντλείς κάθε μέρα ένα γεύμα και θα το αποθηκεύεις. Τις ημέρες που θα λείπεις θα αντλείς οπωσδήποτε μία φορά πριν φύγεις για τη δουλειά.

 

Αν έχεις τη δυνατότητα να αντλείς και μία φορά στη δουλειά για να αποσυμφορίζεται το στήθος θα σε βοηθήσει.

 

Αν όχι, ξεκίνα από τώρα τις πρόβες απουσίας για να δεις πώς αντιδρά το στήθος καί πώς θα το διαχειρστείς.

 

Πόσα ml χρειάζεται για κάθε γεύμα ???

 

Κάθε μωρό είναι πολύ διαφορετικό. Μόνο δοκιμάζοντας θα ξέρεις. Τα περισσότερα βολεύονται με γεύματα 90-180 ml.

 

Αν χρειάζεσαι κάτι επιπλέον τα ξαναλέμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου, Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντησή σου ...

 

ΟΚ, τις μέρες που θα πηγαίνω στη δουλειά θα αντλώ κάθε πρωί πριν φύγω, οπότε έτσι εξασφαλίζω μάλλον 2 από τα 6 γεύματα.

Τις υπόλοιπες μέρες όμως που θα είμαι στο σπίτι και θα θηλάζω κανονικά, πότε να αντλώ αυτό το επιπλέον γεύμα ??

Όταν η μπουμπού μου έχει όρεξη, το στήθος μου μοιάζει να "αδειάζει" τελείως !!!

 

Sorry που σε πρήζω με τόσο λεπτομερείς ερωτήσεις, αλλά φοβάμαι μήπως με αυτό τον τρόπο αποσυντονιστεί όλη η προσπάθεια θηλασμού που έκανα μέχρι τώρα !!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

τις μέρες που θα πηγαίνω στη δουλειά θα αντλώ κάθε πρωί πριν φύγω, οπότε έτσι εξασφαλίζω μάλλον 2 από τα 6 γεύματα.

 

μπορείς να αντλήεις και στην επιστροφή, αν έχεις χρόνο και κουράγιο. Δεν σου το έγραψα γιατί θα γυρίζεις κάπως αργά.

 

Τις υπόλοιπες μέρες όμως που θα είμαι στο σπίτι και θα θηλάζω κανονικά, πότε να αντλώ αυτό το επιπλέον γεύμα ??

Όταν η μπουμπού μου έχει όρεξη, το στήθος μου μοιάζει να "αδειάζει" τελείως !!!

 

Το πρωί είναι η καλύτερη ώρα για τις περισσότερες μητέρες. :wink:

 

Έχει σημασία να κάνεις πρόβες απουσίας για να δείς πώς αντιδρά το μωρό και το στήθος. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα το συζητάμε! :) με τις πρόβες θα ξέρεις τι γίνεται και όταν θα χρειαστεί να λείψεις θα το κάνεις χωρίς άγχος :wink:

Link to comment
Share on other sites

τρώει και από τα δύο στήθη το πρωί ή μόνο από το ένα? αν τρώει μόνο από το ένα, αντλείς από το άλλο..

επίσης τα σαββατοκύριακα, που δε δουλεύεις, είναι μια καλή ευκαιρία να γεμίζεις τη τράπεζα γάλακτος (έστω και με 50 ml, ποτέ δε ξέρεις πού θα σου χρειαστούν :) )

 

μη ντραπείς να ζητήσεις ένα χώρο στη δουλειά για άντληση! εγώ έκανα σήμερα τη πρώτη μου άντληση στη δουλειά και όταν το ζήτησα, η υπεύθυνη προσωπικού μου πρότεινε η ίδια μέρος, με μεγάλη χαρά!

ένα θετικό του να αντλείς στη δουλειά, αν έχεις τη δυνατότητα, είναι ότι δε σε απασχολεί η άντληση με το που γυρίσεις σπίτι και προσφέρεις στήθος αβέρτα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι μη σταματατε τη φυση ...

 

και εγω θηλαζα αποκλειστικα μεχρι 6 μηνων ,τωρα τωμε και φαγητο αλλα δεν σκεφτηκα ποτε λογω κουρασης η εργασιας να δωσω ξενο γαλα...

μαλιστα ημουν καθετη σε αυτο !!

Απλως οργανωθηκα ,διαβασα αρκετα ,πηρα θηλαστρο δικο μου και αντλουσα στη δουλεια και στο σπιτι.

Ακομη και τωρα φροντιζω να τη θηλαζω οσο πιο συχνα γινεται. Δηλαδη πρωι μεσημερι βραδι και ενδιαμεσα αν θελει το μωρο.

Τωρα που ειχε λιγο βηχα τη θηλαζα συνεχεια...

Εν κατακλειδι σκεψου το παιδι σου Δωστου το καλυτερο που ειναι το γαλα της μανας του!!

 

φιλια

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις αντλησεις φροντιζε τα σκ και τις μερες που δεν δουλευεις οταν κοιμαται το μωρο να αντλεις γαλα.παρε τα πλαστικα μπουκαλακια της μεdela που ειναι για καταψυξη γαλακτος (5 ευρω το 1 κανει ).Μπαινουν τα ιδια στο θηλαστρο για αντληση και μπορεις τα ιδια οταν τα αποψυξεις να τους βαλεις μια θηλη chicco και να σου ταισουν το παιδι.

Εγω ετσι εφαρμοσα χωρις κανενα προβλημα.

Μη βαλεις μπιμπερο γυαλινα γιατι το λιπος του μητρικου μενει στο μπουκαλι και δεν το παιρνει το μωρο (ειναι πολυτιμο για το μωρο).

 

Οτι αλλο εχεις απορια ρωτησε με

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις μπιμπερο γυαλινα γιατι το λιπος του μητρικου μενει στο μπουκαλι και δεν το παιρνει το μωρο (ειναι πολυτιμο για το μωρο).

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την αποθήκευση του μητρικού γάλακτος σε γυάλινα μπουκάλια.

 

Το λίπος κολλάει περισσότερο στο πλαστικό (σκέψου τι καθαρίζει πιο εύκολα, ένα πλαστικό τάπερ ή ένα γυάλινο; ακόμη και με απορρυπαντικό το πλαστικό καθαρίζει δύσκολα...).

Link to comment
Share on other sites

οχι μη σταματατε τη φυση ...

Εν κατακλειδι σκεψου το παιδι σου Δωστου το καλυτερο που ειναι το γαλα της μανας του!!

 

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου και θέλω πολύ να συνεχίζω να θηλάζω το μωρό μου ... ο μόνος φόβος μου είναι ότι αν τραβάω και γάλα με το θήλαστρο τις μέρες που είμαι στο σπίτι, δεν θα έχω αρκετό γάλα να ταίσω τη μπέμπα τις μέρες αυτές !!!

Μου έχει συμβεί κάνα δυό φορές, το στήθος από το οποίο τράβηξα με θήλαστρο να παραμένει "άδειο" για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά τη χρήση του θήλαστρου και να μην μπορεί να χορτάσει η μπέμπα !!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος φόβος μου είναι ότι αν τραβάω και γάλα με το θήλαστρο τις μέρες που είμαι στο σπίτι, δεν θα έχω αρκετό γάλα να ταίσω τη μπέμπα τις μέρες αυτές !!!

 

μα δεν θα αντλείς παραπανίσιο γάλα, θα αντλείς για τις ώρες που έλειψες! :wink:

 

Μου έχει συμβεί κάνα δυό φορές, το στήθος από το οποίο τράβηξα με θήλαστρο να παραμένει "άδειο" για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά τη χρήση του θήλαστρου και να μην μπορεί να χορτάσει η μπέμπα !!!!

 

Μπορείς τις απογευματινές ώρες να αντλείς λιγότερο, να αντλείς μόνο από το ένα στήθος και να αφηνεις το άλλο για το μωρό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα δεν θα αντλείς παραπανίσιο γάλα, θα αντλείς για τις ώρες που έλειψες! :wink:

 

 

Sorry Αγλαία αλλά αυτό δεν το κατάλαβα !!!!

Εγώ θα λείπω Τρίτη και Τετάρτη στη δουλειά. Αυτές τις μέρες θα αντλώ το πρωί πριν φύγω και από τα δύο στήθη. Το γάλα μπαίνει στο ψυγείο και το χρησιμοποιεί η μητέρα μου για να ταίσει τη μπέμπα μέχρι το απόγευμα (3 γεύματα κανονικά αλλά δεν ξέρω ακόμα αν το γάλα που θα αντλώ το πρωί θα φτάνει για τα γεύματα αυτά...)

Κι έρχομαι τώρα στις μέρες που δεν θα δουλεύω...Αυτές τις μέρες θηλάζω κανονικά τη μπέμπα, όλα τα γεύματα...άρα αν αντλήσω και γάλα τις μέρες αυτές, ουσιαστικά αντλώ παραπανίσιο γάλα...σωστά; ή εγώ έχω μπερδευτεί κάπου;

 

 

Μπορείς τις απογευματινές ώρες να αντλείς λιγότερο, να αντλείς μόνο από το ένα στήθος και να αφηνεις το άλλο για το μωρό...

 

Αυτό ναι, είναι μία λύση !!!

Έλα όμως που τώρα τελευταία η μπέμπα δείχνει να μην χορταίνει και τρώει και από τα δύο στήθη κάποιες φορές !!!

 

Τέλος πάντων..... μη σε πρήζω άλλο βρε Αγλαία...πολύ μπελάς αυτός ο θηλασμός βρε παιδί μου !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

mami, 100ml γάλα μπορείς να τα αντλήσεις οποιοδήποτε πρωινό. Ξεκίνα λοιπόν τώρα και βάλε στον καταψύκτη 7-8 γεύματα.

 

Τη Δευτέρα, δηλαδή μια μέρα πριν πας στη δουλειά βγάζεις από τον καταψύκτη τόσα γεύματα όσα θα χρειαστεί το μωρό, έτσι δεν θα έχεις να νοιαστείς.

 

Την Τρίτη που θα πας στη δουλειά, αντλείς το πρωί, δεν σε νοιάζει πόσο, το μωρό θά έχει αποψυγμένο γάλα, αυτό που θα αντλήσεις θα είναι για την επόμενη μέρα.

 

Αν αντλήσεις στη δουλειά το μεταφέρεις στο σπίτι για την επόμενη μέρα.

 

Όταν επιστρέψεις από τη δουλειά θα θηλάσεις αλλά πιθανότατα θα είσαι πρησμένη και θα μπορέσεις να αντλησεις ξανά, και αυτό το γάλα θα είναι για την επόμενη μέρα.

 

Αν από τις 3 αντλήσεις το γάλα δεν είναι αρκετό, θα βγάλεις όσο επιπλέον θα χρειαστείς από τον καταψύκτη.

 

Το γάλα που θα αντλήσεις την Τετάρτη θα το βάλεις στον καταψύκτη για να την επόμενη εβδομάδα.

 

Όποιες μέρες (από αυτές που μένεις στο σπίτι) προλαβαίνεις θα αντλείς από 100ml να τα έχεις στην κατάψυξη.

 

Αν τα 100 ml σου φαίνονται πολλά, τότε να αντλείς λιγότερο, πάλι θα σου περισσέψουν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι Αγλαία !!!!

 

Με την αναλυτικότατη περιγραφή σου κατάλαβα ακριβώς τι πρέπει να κάνω !!!! Και πράγματι μου ακούγεται εφικτό αυτό που προτείνεις...σίγουρα θα το δοκιμάσω !!!

 

Ήδη έχω αρχίσει να μαζεύω γάλα, κάθε πρωί αντλώ από το στήθος που δεν τρώει η μπέμπα περίπου 100-130 ml κάθε φορά. Μέχρι τώρα όλα ΟΚ.

Η προσπάθεια θα συνεχιστεί και την επόμενη εβδομάδα που θα είναι και η πρώτη μου εβδομάδα στη δουλειά !!!

 

Θα σε ενημερώσω για το πως πήγε !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω αρχίσει να μαζεύω γάλα, κάθε πρωί αντλώ από το στήθος που δεν τρώει η μπέμπα περίπου 100-130 ml κάθε φορά. Μέχρι τώρα όλα ΟΚ.

 

:wink: Μια χαρά! Θα έχεις και παραπανίσιο γάλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται σύντομα να επιστρέψω στη δουλειά και με απασχολεί το θέμα του θηλασμού: πως και εάν θα μπορέσω να εξακολουθήσω να θηλάζω το παιδί έστω 2 φορές την ημέρα.

Όταν θα επιστρέψω το μικρό θα έχει κλείσει τους 3 μήνες. Μέχρι τώρα (και με τις υποδείξεις της Αγλαίας) έχω καταφέρει να το θηλάζω αποκλειστικά. Έχω επίσης δημιουργήσει μια τράπεζα με 75 περίπου μπουκαλάκια των 150 ml.

Στη δουλειά θα πάρω μαζί μου το θήλαστρο προκειμένου να βγάζω το γάλα 1 φορά την ημέρα (εφόσον λόγω πίεσης χρόνου δεν θα μπορέσω συχνότερα).

Αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω να θηλάζω το παιδί κάθε πρωί (πριν φύγω) αλλά και κάθε βράδυ όταν θα επιστρέφω από τη δουλειά. Με άλλες μητέρες που έχω μιλήσει έχω ακούσει ότι το γάλα κόβεται εφόσον σταματάει ο εντατικός θηλασμός (που συνέβαινε έως τώρα).

Είναι αλήθεια ότι το γάλα θα κοπεί έστω κι αν διατηρήσω 2 θηλασμούς την ημέρα; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το παρατείνω;

ΕΛΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πόσες ώρες δουλειά μιλάμε?

 

Σίγουρα δεν θα μπορείς να βγάζεις γάλα πιο πολλές φορές μέσα στη μέρα? Αν δεν μπορείς να αντλείς άλλες φορές, να βγάζεις πιο συχνά (με το χέρι στην τουαλέτα π.χ.) και να μην κρατάς το γάλα, μόνο και μόνο για να κρατηθεί σε καλά επίπεδα η παραγωγή σου, μπορείς? Το ότι έχεις ήδη φτιάξει τράπεζα είναι πάρα πολύ καλό!

 

Το πρωί και όταν γυρνάς απο τη δουλειά, σίγουρα μπορείς να θηλάζεις το μωρό σου και επιβάλεται ...γιατί να μην μπορείς?

 

Προσπάθησε να θηλάζεις συχνότερα όσο είσαι σπίτι (και τη νύχτα συχνότερα, αν αντέχεις)....

 

Για πιο ειδικές συμβουλές θα σου απαντήσει η Αγλαια και μανούλες που γυρισαν νωρίς στη δουλειά και τα κατάφεραν.

 

Μην ανησυχείς, αν το θες πολύ, κάποια φορμουλα θα βρεθεί που θα σε βολέψει. Σκέψου ότι είναι 3-4 μήνες ακόμη μέχρι να φτάσεις στο σημείο, το μωρό όσο λείπεις να τρώει φρουτόκρεμα και κρεατόσουπα και να τα καταφέρνει χωρίς γάλα όσο λείπεις!!!!

 

Είμαι σίγουρη ότι θα βρεις βοήθεια εδω! :wink:

 

Καλή τύχη!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύεις τις κλασσικές ώρες ιδιωτικού τομέα (9-6) και μιας και θα καταφέρνεις να βγάζεις και στη δουλειά γάλα μπορείς τις υπόλοιπες ώρες που θα είσαι στο σπίτι (πρωί πριν φύγεις, απόγευμα που γυρνάς και βράδυ) να θηλάζεις το μωράκι σου κανονικά. Με αυτόν τον τρόπο δε θα περιοριστείς στους 2 θηλασμούς την ημέρα και θα διατηρήσεις τη γαλουχία σου... Αν μπορείς τα πρωινά να ενισχύεις και την τράπεζα γάλακτος που έχεις (για τις ώρες που λείπεις μιας και το μωράκι σου ακόμα τρέφεται αποκλειστικά με γάλα) ακόμα καλύτερα!

Κοπέλες που το κάνουν ήδη αυτό, θα σου πουν και περισσότερα και φυσικά η Αγλαϊα... :wink:

Καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται σύντομα να επιστρέψω στη δουλειά

 

Με το καλό!

 

Στη δουλειά θα πάρω μαζί μου το θήλαστρο προκειμένου να βγάζω το γάλα 1 φορά την ημέρα (εφόσον λόγω πίεσης χρόνου δεν θα μπορέσω συχνότερα).

 

Στη δουλειά θα αντλείς για ανακούφιση. Πριν φύγεις από το σπίτι θα αντλείς για να φεύγεις με εντελώς άδειο στήθος και να σου αρκεί η μία άντληση στη δουλειά, όταν επιστρέφεις θα θηλάζεις και θα αντλείς άλλη μια φορά. Τα ΣΚ θα αντλείς μια φορά την ημέρα για να αποθηκεύεις από ένα γεύμα για ώρα ανάγκης.

 

Σου συνιστώ στο σπίτι να έχεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο (symphony ή lactina) με διπλό σύστημα άντλησης για να αντλείς γρήγορα και αποτελεσματικά και στη δουλειά ένα μικρό (δεν θυμάμαι πιο έχεις, αν θέλεις γράψε το ξανά).

 

Αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω να θηλάζω το παιδί κάθε πρωί (πριν φύγω) αλλά και κάθε βράδυ όταν θα επιστρέφω από τη δουλειά.

 

Αρα μιλάμε για τουλάχιστον 2 θηλασμούς και 3 αντλήσεις. Αν υπάρχει κι ένας νυχτερινός θηλασμός (δεν υπολογίζεις τα νυχτερινά γεύματα ή δεν κάνει;) τότε άνετα διατηρείται η γαλουχία.

 

Με άλλες μητέρες που έχω μιλήσει έχω ακούσει ότι το γάλα κόβεται εφόσον σταματάει ο εντατικός θηλασμός (που συνέβαινε έως τώρα).

Είναι αλήθεια ότι αν δεν αντλείς όσο γάλα χρειάζεται το μωρό τότε αυτό σιγά σιγά λιγοστεύει. Άρα θα αναγκαστείς να δώσεις ξένο. Σε αυτή την περίπτωση είναι δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχία για πολύ. Γενικά είναι πιο εύκολο για τον οργανισμό να διατηρεί πλήρη γαλουχία παρά μερική.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το παρατείνω;

Ναι, μπορείς να κάνεις αντλήσεις με ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Για μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά και η μαμά λείπει για περισσότερα από 2 γεύματα το 24ωρο, μόνο το νοσοκομειακό θήλαστρο μπορεί να βοηθήσει στη διατήρηση της γαλουχίας.

Link to comment
Share on other sites

Elina γειά σου!

 

Αν και η Αγλαΐα ήταν κατατοπιστικότατη :) , θέλω μόνο να σου πω από προσωπική εμπειρία αλλά και φίλων ότι είναι εφικτό να διατηρήσεις την γαλουχία σε ικανοποιητικά επίπεδα τουλάχιστον μέχρι να μπουν οι στερεές τροφές και συνεπώς να κόψεις τις αντλήσεις...

 

Αν αδειάζεις καλά το στήθος το πρωί (με θηλασμό και άντληση) και κάνεις μία άντληση στη δουλειά και μία όταν γυρίζεις πριν ή μετά τον θηλασμό και συνεχίζεις τους θηλασμούς όταν είσαι σπίτι όσο και όποτε θέλει μαζί με την καταπληκτική τράπεζα που έχεις μιά χαρά θα τα καταφέρεις :D

 

Αν συννενοήσαι καλά με αυτόν που θα είναι με το μωρό όσο λείπεις να τον ειδοποιείς σε πόση ώρα θα είσαι σπίτι έτσι ώστε αν τυχόν πεινάει να του δίνει λίγο γάλα (πχ 50 ml) για να το κρατάει μέχρι να γυρίσεις εσύ και να το θηλάσεις ... Εμείς το εφαρμόσαμε αυτό πολλές φορές γιατί πχ είναι κρίμα να γυρνάς, το μωρό να είναι ταισμένο και εσύ να βγάζεις γάλα με το θήλαστρο ενώ θα θέλατε και οι δύο να είστε αγκαλιά ο ένας με τον άλλο!

 

Αν δεν αντέχεις τα ΣΚ να βγάζεις γάλα μην ανησυχείς έχεις μεγάλο απόθεμα :!: Εγώ πχ την σταμάτησα την έξτρα άντληση μετά τις πρώτες 15 μέρες...

 

Προπάντως ΜΗΝ αγχώνεσαι για τα γάλατα, για το αν θα προλάβεις να γυρίσεις, για το αν θα κοπεί το γάλα. Η εργασία ΔΕΝ είναι αντένδειξη στον θηλασμό ! :P

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Προπάντως ΜΗΝ αγχώνεσαι για τα γάλατα, για το αν θα προλάβεις να γυρίσεις, για το αν θα κοπεί το γάλα. Η εργασία ΔΕΝ είναι αντένδειξη στον θηλασμό ! :P

 

:) Tι μου θυμίζει... τι μου θυμίζει... :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Προπάντως ΜΗΝ αγχώνεσαι για τα γάλατα, για το αν θα προλάβεις να γυρίσεις, για το αν θα κοπεί το γάλα. Η εργασία ΔΕΝ είναι αντένδειξη στον θηλασμό ! :P

 

:) Tι μου θυμίζει... τι μου θυμίζει... :wink:

 

Μμμμμμ....περίμενε να σκεφτώ.....Δεν ξέρω music025.gif

 

:lol:

 

Πάντως μετά από τα 3 χυμένα γεύματα αρχίζεις και συνηθίζεις στις αντιξοότητες...τίποτα δεν σε σταματά 8)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλες τις μητέρες και προπαντός την Αγλαΐα για τις συμβουλές.

Καταρχάς ήθελα να ρωτήσω από που μπορώ να νοικιάσω ένα από τα δύο θήλαστρα που μου αναφέρεις. Το θήλαστρο που θα χρησιμοποιώ στη δουλειά είναι το swing της medela.

 

Τον τελευταίο καιρό το μικρό θηλάζει τελευταία φορά στις 22:00 και ξυπνάει στις 6:00 χωρίς να ξυπνάει πλέον ενδιάμεσα.

Έχω ακούσει πως αν θηλάζεις το βράδυ (δηλαδή τις πρώτες πρωινές ώρες) διατηρείται πιο εύκολα η γαλουχία. Αυτό εννοούσες κι εσύ στην απάντηση σου;

Στην περίπτωση μου, προτείνεις να τον ξυπνάω το βράδυ; Γιατί θεωρώ πως εφόσον τη νύχτα δεν ξυπνάει μόνος του, καλό είναι να μην τον ξυπνάω και το κάνει συνήθεια αργότερα.

 

Ευχαριστώ και πάλι πολύ για την πολύτιμη βοήθεια. Απ' όσο έχω ψάξει έως τώρα δεν έχω βρει πιο αξιόπιστο site. Μακάρι να το είχα ανακαλύψει νωρίτερα.

Ειλικρινά συγχαρητήρια!

ΕΛΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ήθελα να ρωτήσω από που μπορώ να νοικιάσω ένα από τα δύο θήλαστρα που μου
αναφέρεις.http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

Μη βιαστείς να νοικιάσεις, ίσως να μην το χρειαστείς. Θα το καταλάβεις όταν αρχίσεις τις πρόβες απουσίας. Στην αρχή θα λείπεις 3-4 ώρες και σταδιακά θα το αυξάνεις. Αν δεις ότι δεν έχει πρόβλημα να αντλεις με μονό θήλαστρο, αυτό που έχεις είναι πολυ καλό και δεν θα χρειαστεί να νοικιάσεις. Αν δεις ότι σε εκνευρίζει το μονο και θέλεις να τελειώνεις γρήγορα, τότε νοικιάζεις το διπλό.

 

Το θήλαστρο που θα χρησιμοποιώ στη δουλειά είναι το swing της medela.

 

The best! :)

 

Τον τελευταίο καιρό το μικρό θηλάζει τελευταία φορά στις 22:00 και ξυπνάει στις 6:00 χωρίς να ξυπνάει πλέον ενδιάμεσα.

 

Mπορείς να αντλείς πριν κοιμηθείς :wink:

 

 

Έχω ακούσει πως αν θηλάζεις το βράδυ (δηλαδή τις πρώτες πρωινές ώρες) διατηρείται πιο εύκολα η γαλουχία. Αυτό εννοούσες κι εσύ Ειδικά εσείς δεν το χρειάζεστε! :)

 

Να περνάτε καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορα εχει αν ταισεις στις 22:00 κ αν ταισεις στις 1:00? με ποιο τροπο επιρρεαζει η ωρα το θηλασμο? :roll:

 

Η ώρα από μόνη της δεν έχει διαφορά, η απόσταση μεταξύ των θηλασμών έχει, δηλαδή αν υπάρχει διάστημα μεταξύ των θηλασμών πάνω από 6 ώρες, ίσως επηρεαστεί η συνολική παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...