Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ για συμβουλή!!!


Recommended Posts

οσο για το εμβρυοκαρδιο πραγματι εχουν αυξηθει πολυ οι ειδικοτητες οποτε καπου πρεπει να βρουνε κι αυτοι πελατες, αλλα δεν ειναι τοσο απλο.

 

καταρχην δεν ειναι αχρηστο να ξερεις απο πριν οτι υπαρχει προβλημα γιατι μπορει το προβλημα να ειναι τετοιο που να χρειαζεται στη γεννα παρουσια παιδοκαρδιολογου και ειδικης ομαδας αντιμετωπισης.

 

ενα πολυ συγχρονο και μεγαλο μηχανημα β επιπεδου δειχνει πολλα και αποφευγεις περιττες εξετασεις που και ακριβες ειναι και ταλαιπωρουν και το εμβρυο.

 

διωνη ωραιος ο βολος (πατριδα μου) αλλα ελα για β επιπεδου στην αθηνα και μαλιστα στον παπαπαναγιωτου στο εμβρυο (βολιωτης κι αυτος ολως τυχαιως)

κορυφαιος γιατρος και ακομα πιο κορυφαιο μηχανημα, μονο στην αγγλια εχουν τοσο εξελιγμενο.

 

Δεν χρειάζεται να πάω Αθήνα για υπέρηχο, στη Λάρισα υπάρχει κορυφαία στην Ελλάδα, Dr Χαρά Σκέντου, είναι και στη λίστα του FMF και δίπλα στον Νικολαϊδη (Λονδίνο) ήταν, δεν ανησυχώ για αυτό. Θέλω να ξέρω αναλυτικότερα τις επιλογές που έχω και τι μπορώ να κάνω για να διασφαλίσω ότι τα μωρά θα είναι υγιέστατα!

Οσο καλός και να είναι ο/η γιατρός πολλές φορές, λόγω χρόνου, συνθηκών κλπ ίσως να μην σου τα εξηγήσουν όλα, ίσως να μην κάνεις τις σωστές ερωτήσεις, ίσως να νομίζουν ότι τα ξέρεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμπιστεύομαι απόλυτα και τις δύο γυναικολόγους μου!

Σε όλα τα θέματα όμως θέλω να γνωρίζω πως τα αντιμετωπίζουν και οι άλλοι, ενημερωτικά, ώστε να μπορώ να κάνω και τις σωστές ερωτήσεις στους γιατρούς και την δική μου γνώμη να σχηματίζω, ''συν Αθηνά και χείρα κίνει''.

Δεν τίθεται θέμα να επηρεαστώ αλλά τελικά στα περισσότερα πράγματα οι αποφάσεις και επιλογές είναι αποκλειστικά δικές μας.

 

Δεν θελω να παρεξηγηθεις γιάυτο που σου είπα! Το είπα, γιατι το συγκεκριμένο που ρωτας, εχει να κάνει καθαρα με το θεμα της ιατρικής, και δεν μπορει ο καθένας (και εγω μεσα), να εκφερει αποψη. Το ρισκο ειναι μεγαλο, και η ευθυνη τεραστια... Το forum γιάυτο υπάρχει... Για να εκφερουμε την αποψη μας. Σε καποια θεματα όμως, καλό ειναι να μην ανοιγουμε το στομα μας... Το θεωρω ανευθυνο απο μερους μας....

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψέ μου ορισμένες παρατηρήσεις:

1)οι πιθανότητες στην εξέταση αυχενικής διαφάνειας (και ΡΑΡΡΑ) αφορούν τις τρισωμίες 21 (Down), 18 και 13. Επομένως ΔΕΝ αφορούν άλλα σπάνια (ή συχνά) σύνδρομα (όπως πχ αυτό που αναφέρεις). Από την άλλη πλευρά η αμνιοπαρακέντηση δίνει απάντηση σχετικά με τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες και κάποια άλλα σύνδρομα (ΑΝ ζητηθούν από το εργαστήριο), όχι όμως για τα πάντα και όχι χωρίς μικρό κίνδυνο αποβολής.

2)υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις για το ποιές γυναίκες πρέπει να κάνουν εμβρυικό υπερηχοκαρδιογράφημα. Οι υπόλοιπες είναι κατά το μάλλον ή ήττον ΟΚ με το αναλυτικό β' επιπέδου.

3) οι ηχογενείς εστίες καρδιάς που αναφέρεις είναι αρκετά συχνές και αν το υπόλοιπο υπερηχογράφημα είναι ΟΚ, ΔΕΝ αποτελούν θέμα. Οι νεώτερες διεθνείς οδηγίες τις θεωρούν παραλλαγή του φυσιολογικού.

4)στο νομικό θέμα: η διακοπή κύησης επιτρέπεται μέχρι την 12η εβδομάδα για ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ λόγο (ακόμα και για τους συχνούς ''κοινωνικούς'' λόγους, βλ. εκτρώσεις). Από τη 12η -24η εβδομάδα επιτρέπεται ΜΟΝΟ για κάποιες σοβαρές ανωμαλίες που επιφέρουν χρόνιες αναπηρίες κλπ (πχ σύνδρομο Down), όχι όμως για κάποιες άλλες (πχ έλλειψη χεριού κλπ). Μετά την 24η εβδομάδα ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ.

5) σίγουρα το αναλυτικό β' επιπέδου είναι η σημαντικότερη εξέταση της κύησης. Γι' αυτό πρέπει να γίνεται σε άριστα εκπαιδευμένους ΚΑΙ πιστοποιημένους γιατρούς, με πολύ καλά μηχανήματα. Τώρα δεν θα μπώ στη λογική του ποιός ''έχει μηχάνημα που υπάρχει μόνο στην Αγγλία'' γιατί στερείται λογικής. Στην πραγματικότητα μπορώ να βεβαιώσω ότι παρόμοιο μηχάνημα έχουν ΑΡΚΕΤΟΙ στην Ελλάδα και μάλιστα ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ έχουν και καλύτερα! Το θέμα είναι ποιοί έχουν το ''ανώτερο επίπεδο'' πιστοποίησης και άρα και την καλύτερη ποιότητα εξέτασης? Η απάντηση εν πολλοίς βρίσκεται στα πιστοποιητικά που χορηγεί το Fetal Medicine Foundation το οποίο θεωρεί ως ανώτερο επίπεδο πιστοποίησης τη χορήγηση του Diploma in Fetal Medicine. Εκεί κρύβονται μερικές πολύ σημαντικές εκπλήξεις στα ονόματα...

 

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8

 

Δεκτες οι παρατηρησεις, αλλα δεν ηθελα να μπω σε τετοιες λεπτομερειες,δεν γραφω ως γιατρος ή ως οτιδηποτε αλλο εδω παρα μονο ως μητερα με καποιες εμπειριες.

 

Προφανως το συνδρομο ρομπιν που ειχε το δικο μου παιδι δεν ανιχνευοταν με αμνιο, αλλα εαν πχ ειχα κανει την αυχενικη σε μεγαλο υπερηχο αναλογο με του β επιπ, θα ειχε φανει ξεκαθαρα η ανυπαρξια σαγονιου και θα ειχαμε κινητοποιηθει πολυ γρηγοροτερα απο τον 5ο μηνα.

 

Γι αυτο και θεωρω πολυ σημαντικο τον υπερηχο σε μεγαλα μηχανηματα.

 

Ως προς τα νομικα θεματα, δεν ειναι τοσο απλα.

Αυτο ειναι το γραμμα του νομου, οπως το περιγραφεις, αλλα στην πραξη δεν ειναι ακριβως τοσο απλο.

 

Επιγραμματικα, η γνωμη μου ειναι να προηγειται αρκετα νωρις ενας μεγαλος υπερηχος και σε συνδυασμο με τις αιματολογικες, να βγει μια αποφαση για αμνιο.

 

 

Δεν χρειάζεται να πάω Αθήνα για υπέρηχο, στη Λάρισα υπάρχει κορυφαία στην Ελλάδα, Dr Χαρά Σκέντου, είναι και στη λίστα του FMF και δίπλα στον Νικολαϊδη (Λονδίνο) ήταν, δεν ανησυχώ για αυτό. Θέλω να ξέρω αναλυτικότερα τις επιλογές που έχω και τι μπορώ να κάνω για να διασφαλίσω ότι τα μωρά θα είναι υγιέστατα!

Οσο καλός και να είναι ο/η γιατρός πολλές φορές, λόγω χρόνου, συνθηκών κλπ ίσως να μην σου τα εξηγήσουν όλα, ίσως να μην κάνεις τις σωστές ερωτήσεις, ίσως να νομίζουν ότι τα ξέρεις κλπ.

 

dioni δεν ηξερα οτι υπαρχει τοσο καλη γιατρος στη Λαρισα, χαιρομαι γιατι απο το Βολο εχω κακιστες εντυπωσεις στο θεμα γυναικολογων κλπ.

σου ευχομαι καλη συνεχεια

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεκτες οι παρατηρησεις, αλλα δεν ηθελα να μπω σε τετοιες λεπτομερειες,δεν γραφω ως γιατρος ή ως οτιδηποτε αλλο εδω παρα μονο ως μητερα με καποιες εμπειριες.

 

Προφανως το συνδρομο ρομπιν που ειχε το δικο μου παιδι δεν ανιχνευοταν με αμνιο, αλλα εαν πχ ειχα κανει την αυχενικη σε μεγαλο υπερηχο αναλογο με του β επιπ, θα ειχε φανει ξεκαθαρα η ανυπαρξια σαγονιου και θα ειχαμε κινητοποιηθει πολυ γρηγοροτερα απο τον 5ο μηνα.

 

Γι αυτο και θεωρω πολυ σημαντικο τον υπερηχο σε μεγαλα μηχανηματα.

 

Ως προς τα νομικα θεματα, δεν ειναι τοσο απλα.

Αυτο ειναι το γραμμα του νομου, οπως το περιγραφεις, αλλα στην πραξη δεν ειναι ακριβως τοσο απλο.

 

Επιγραμματικα, η γνωμη μου ειναι να προηγειται αρκετα νωρις ενας μεγαλος υπερηχος και σε συνδυασμο με τις αιματολογικες, να βγει μια αποφαση για αμνιο.

 

 

 

Δυστυχώς όπως ξέρεις το σύνδρομο Pierre Robin διαγιγνώσκεται μόνο μετά τον τοκετό. Υποψίες μπορούν να μπούν είτε σπάνια στο υπέρηχο β' επιπέδου ή συνήθως αργότερα στο 3ο τρίμηνο, γιατί οι βασικές του ανωμαλίες (μικρογναθία, λυκόστομα, αυξημένο αμνιακό υγρό) εμφανίζονται αργά στην εγκυμοσύνη. Άρα μην έχεις αμφιβολίες που δεν βρέθηκε κάτι στην αυχενική διαφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παρεξηγηθεις γιάυτο που σου είπα! Το είπα, γιατι το συγκεκριμένο που ρωτας, εχει να κάνει καθαρα με το θεμα της ιατρικής, και δεν μπορει ο καθένας (και εγω μεσα), να εκφερει αποψη. Το ρισκο ειναι μεγαλο, και η ευθυνη τεραστια... Το forum γιάυτο υπάρχει... Για να εκφερουμε την αποψη μας. Σε καποια θεματα όμως, καλό ειναι να μην ανοιγουμε το στομα μας... Το θεωρω ανευθυνο απο μερους μας....

 

 

Αχ καλή μου καμία παρεξήγηση!!! Ετσι φάνηκε? Με τίποτα! Ισα ισα χαίρομαι τόσο πολύ που είμαι στο φόρουμ και μαθαίνω διάφορα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...