Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Mετα απο πολυ μεγαλη ερευνα πηγα και τα ειδα ολα κυριολεκτικα τελικα παραγγειλαμε πριν μερικες ημερες στρωμα απο το dunlopillo το οποιο μας το φτιαχνουν στην επιθυμητη διασταση ειναι κοκκοφοινικας και λατεξ ( γνησιο λατεξ οτι τυπου) και μας στοιχισε 135 ευρω , θα βαλω σιγουρα ενα καλο προστατευτικο στρωματος και δεν υπαρχει κινδυνος να περασουν υγρα . Τα πιο αθλια στρωματα που ειδα ηταν αυτα της mothercare ειδικα τα πιο οικονομικα , επισης επειδη το λικνο μου ειχε πολυ παραξενο μεγεθος εδωσα παραγγελεια σε μια βιοτεχνια στρωματων στο Περιστερι η οποια συνεργαζετε με τα Ανατελλω και λεγετε bebestrom.gr εχω χρησιμοποιηση το απλο στρωμα με κοκκοφοινικα για λικνο και βγηκε σωτηριο ετσι το ξαναπαρειγγειλα και η τιμη του ηταν μονο 50 Ε !!!!! ενω το πολυ απλο στρωμα απο τα mothercare ηταν πολυ λεπτο πολυ μαλακο και σκετο σφουγγαρι και ειχε 65

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς παραγγειλαμε τις media όλο λάτεξ. Η παιδίατρος μας ειπε αποκλιστικά λάτεξ. 165 ευρώ

 

Κάνατε ειδική παραγγελίας;;;; γιατι δεν εχει στα βρεφικά της σκέτο λατεξ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό ξέρω. Ότι τους πρώτους μήνες μήνες της ζωής του, το μωρό πρέπει να κοιμάται σε μαλακό στρώμα και το μόνο κατάλληλο είναι το λατέξ. Εμείς καταλήξαμε σε αυτό http://www.letoshop.gr/default.asp?itmSKU=179678-215&itm=2489&ct=10805&pid=40 (άσχετα αν εμείς εδώ σκάσαμε 125 ευρώ για το ίδιο στρώμα) το οποίο είναι στρώμα δύο πλευρών. Όταν χρονίσει θα το γυρίσω στον κοκοφοίνικα

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα είναι νωρίς να ψάχνω ακόμη για βρεφικό στρώμα αλλά θα θελα να πω ότι με τίποτα δεν θα πάρω από coco mat μιας και κοιμάμαι σε στρώμα τους (από τα καλύτερα τους το είχα πάρει πριν 7 χρόνια) αλλά μου βρωμάει πολλές φορές πολύ περίεργα και περιμένω πως και πως να πάμε σε δικό μας σπίτι να πάρουμε άλλο κρεβάτι και μαζί και στρώμα...δεν ξέρω γιατί βρωμάει ίσως επειδή είναι φτιαγμένο από φύκια και αλογότριχα!

Στην επόμενη αγορά στρώματος θα προτιμήσω πιο συμβατικά υλικά πάντως σίγουρα!

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό ξέρω. Ότι τους πρώτους μήνες μήνες της ζωής του, το μωρό πρέπει να κοιμάται σε μαλακό στρώμα και το μόνο κατάλληλο είναι το λατέξ. Εμείς καταλήξαμε σε αυτό http://www.letoshop.gr/default.asp?itmSKU=179678-215&itm=2489&ct=10805&pid=40 (άσχετα αν εμείς εδώ σκάσαμε 125 ευρώ για το ίδιο στρώμα) το οποίο είναι στρώμα δύο πλευρών. Όταν χρονίσει θα το γυρίσω στον κοκοφοίνικα

 

καλημερα smaroula και εγω θελω να παρω το ιδιο στρωμα απο το λητω μου φανηκε καλο αφου εχει δυο πλευρες για νεογεννητο και για μεγαλυτερο,πιστευω οτι ειναι καλη επιλογη. :)

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθουμε!!! :shock:

εμας μας ειπαν οτι πρεπει τον πρωτο χρονο να κοιμαται στο σκληρο (βλεπε κοκκοφοινικα)και για να γλιτωσουμε τις εισροφησεις κοκ και μετα τον πρωτο χρονο να το γυρισουμε στο λατεξ.. αα ξεχασα να πω... πηραμε και μεις το διπλο κοκκοφοινικας-λατεξ.. εξαλλου και στο κρεβατι μας εχουμε κοκκοφοινικα (αν και ο καλος μου γκρινιαζει οτι ειναι σκληρουτσικο :lol: )

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πηρα το optimum Media και ο Βούδας/ θεός/Αλλάχ/ Σίβα βοηθός!!!!

Θα κοιμάται ο μάγκας σε 169? στρώμα ....ελπίζω τουλάχιστον να σαπίζει και να κοιμόμαστε κι εμείς λιγάκι :lol:

Εννοείται οτι θα πάρω και αδιάβροχο απο πάνω για να μην αρχίσει και φυτρώνει ο κοκοφοίνικας σε περίπτωση ποτίσματος!!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι ο κοκοφοίνικας είναι φυσικό υλικό, με ενημέρωσαν στο Ηρα αλλά και στο Λητώ (τα κ/ματα εννοώ), οτι δημιουργούνται μικροοργανισμοί και ακάρια. Οπότε μου είπαν να προτιμήσουμε το λάτεξ. Λίγο πιο ακριβό αλλά μικρη διαφορά, μη νομίζετε.

 

Επίσης έχω διαβάσει κι εγώ οτι το στρώμα του νεογέννητου πρέπει να είναι σκληρό. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να βυθίζεται το μωρό στο στρώμα.

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λόγω του ότι ο κοκοφοίνικας είναι φυσικό υλικό, με ενημέρωσαν στο Ηρα αλλά και στο Λητώ (τα κ/ματα εννοώ), οτι δημιουργούνται μικροοργανισμοί και ακάρια. Οπότε μου είπαν να προτιμήσουμε το λάτεξ. Λίγο πιο ακριβό αλλά μικρη διαφορά, μη νομίζετε.

 

Επίσης έχω διαβάσει κι εγώ οτι το στρώμα του νεογέννητου πρέπει να είναι σκληρό. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να βυθίζεται το μωρό στο στρώμα.

 

.png

 

 

http://www.mediastrom.gr/gp/optimum_baby_comfort.htm

H αλήθεια ειναι οτι δεν ήταν το πλέον σκληρό στρώμα..ας πούμε το απλό τους ήταν πιο σκληρό, πάντως λεει οτι εχει ειδική επεξεργασία anti-acarea κτλ...καλά αμα συμβεί το παραμικρό μάυρος κοκοφοίνικας που τους έφαγε. Πάντως θεωρώ οτι δεν θα υπάρχει πρόβλημα γενικότερα....εδω παλιά κοιμόμασταν αλλου κι αλλού....

Καλα να βυθιστεί δεν μπορεί με τόσο μικρό βάρος νομίζω.

Το Latex όμως ειναι μαλακότερο και αν βραχεί δεν στεγνώνει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πηρα το optimum Media και ο Βούδας/ θεός/Αλλάχ/ Σίβα βοηθός!!!!

Θα κοιμάται ο μάγκας σε 169? στρώμα ....ελπίζω τουλάχιστον να σαπίζει και να κοιμόμαστε κι εμείς λιγάκι :lol:

Εννοείται οτι θα πάρω και αδιάβροχο απο πάνω για να μην αρχίσει και φυτρώνει ο κοκοφοίνικας σε περίπτωση ποτίσματος!!

Και εμείς αυτό έχουμε σκοπό να πάρουμε και μάλιστα για τους ίδιους ακριβώς λόγους!!! :lol::lol: Επειδή βλέπω οτι γεννάς νωρίτερα κράτα μας ενήμερες για τις εντυπώσεις σου.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια κάπου διάβασα ότι η χρήση μεταχειρισμένου στρώματος σε βρέφος (ακόμα και από το αδελφάκι του) μπορεί να οδηγήσει σε σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου.

 

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=164

 

Δεν ξέρω τι θα κάνω με το δικό μας στρωματάκι από τη mothercare που έχει προστατευτική θήκη.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω τι θα κάνω με το δικό μας στρωματάκι από τη mothercare που έχει προστατευτική θήκη.

 

Ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ τώρα, αν θα χρησιμοποιήσω το στρώμα της κουνιας της μεγάλης στη μικρή :roll:

Και προστατευτική πλενόμενη θήκη έχει που την έχω βγάλει και έχω πλύνει και είναι αδιάβροχο απο τη πάνω πλευρά του...

Επίσης ξέρω ότι ποτέ δεν έχει λερωθεί είτε με εμετό, είτε με γάλα, είτε με ούρα ...

 

Αχ θα μας τρελλάνουν στο τέλος πια :mad: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειμαστε λιγακι υπερβολικές ρε γμτ.

Εμεις πήραμε ακριβό στρώμα με τη λογική να το χρησιμοποιησει κι αλλο παιδάκι.

Επίσης μια παρατήρηση νομιζω οτι το προστατευτικό του στρώματος δεν πρέπει να ειναι εξ' ολοκλήρου αδιάβροχο γιατι εκεί ειναι ο κίνδυνος για Συνδρομο Αιφνιδιου.... στα βρέφη. Πρέπει να ειναι υλικό που αναπνέει.

Ενα σελτεδάκι που πήρα απο το ΙΚΕΑ για το στρώμα γραφει καθαρά να μην ειναι στο ύψος του κεφαλιού γι'αυτο το λόγο.

Πάντως κάλυμμα με λαστιχάκια στις γωνίες για να αγκαλιάζει το στρώμα δεν βρήκα πουθενά εκτος απο τη mediastrom. Και στη mothercare απλο σελτεδάκι ήταν :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω το στρωμα που πηρα για την κουνια του μωρου μου ειναι cocolatex με αντικαρια προστασια 110 και για το παρκοκρεβατο του πηρα κοκοφοινικα με αντικαρια προστασια 52.Απο το καταστημα μου ειπαν οτι ειναι τα καλυτερα που θα μπορουσα να διαλεξω.Τους εμπιστευομαι γιατι ολοι μας οι φιλοι ακριφως τα ιδια εχουν στα παιδια τους και ας κανουν το πιπι καμια φορα στη κουνια,βαζουμε και το σελτε μας.Λετε να εκανα λαθος??Αχ ανχωθηκα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά δεν υπάρχει κάποια αξιόπιστη πηγή για να μάθουμε ποιο στρώμα είναι κατάλληλο για τα μωρά. Τα περισσότερα από ότι κατάλαβα είναι ένα συνδυασμόσ κοκοφοίνικά και λάτεξ.

Στο μόνο το οποίο συγκλίνουν όλες οι εταιρείες είναι ότι το πάχος δεν πρέπει να ξεπερνά τα 10 εκατοστά.

Και εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμη...Προβληματίζομαι αρκετά με όλα αυτά που ακούω στο φόρουμ ( και φυσικά από αυτά που ακούω από τους πωλητές)...Είμαι ανάμεσα στο κοκοματ (σκίουρος) που έχει και κοκοφοίνικά και λάτεξ και στο μιντια στρομ μαλλον.

Σκέτο λάτεξ μάλλον δεν θα έπαιρνα.

Καμιά πρόταση??

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Ουφ μπήκαμε και εμείς στο χωρό των στρωμάτων και έχω καταμπερδευτεί!!!

 

Είδαμε και τα mediastrom αλλά το ότι έχει ελατήριο δεν είναι κακό? Νόμιζα ότι τα στρώματα με ελατήρια δεν ενδεικνύονται...ίσως κάνω και λάθος..

 

από την άλλη της cocomat οκ φαίνονται αλλά φοβάμαι και την βρώμα αν βραχτεί...

 

τελικά υπάρχει κανείς να μας πει σίγουρα τι κάνει για βρέφος? σκληρό ή μαλακό? λατεξ ή κοκοφοίνικας ή ελατήριο? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το είδα της μεντια στρομ και μου φάνηκε καλό. Με την λογική ότι δεν είναί ούτε σκληρό ( βλ κοκοφοίνικας) ούτε μαλακό (βλ λάτεξ).

Μάλλον σε αυτό θα καταλήξουμε.

Γιατί να είναι κακό το γεγονός ότι έχει ελατήρια? το οπτιμουμ έχει αυτόνομα ελατήρια που σημαίνει ότι δεν βουλιάζει αν πέσει κάπου το κέντρο βάρους.

Δεν ξέρω πάλι. Ανάμεσα στο κόκοματ και στο μεντια είμαστε αλλά ο άντρας μου επιμένει στο δεύτερο (παρότι πιο ακριβό - θέλουμε και δύο, διδυμάκια βλεπεις!!), γιατί και εμείς σε μεντια κοιμόμαστε και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

Μήπως είμαστε και λίγο υπερβολικοί???

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

γιατί όμως το οπτιμουμ που είναι πιο ακριβό? τόσο σημαντικό είναι να είναι αυτόνομα τα ελατήρια...εμένα προσωπικά δεν μου φάνηκε πολύ σημαντικό αυτό οπότε σκέφτομαι αν παρω απο μεντια να παρω το φτηνο...χάνω κάτι?? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατί όμως το οπτιμουμ που είναι πιο ακριβό? τόσο σημαντικό είναι να είναι αυτόνομα τα ελατήρια...εμένα προσωπικά δεν μου φάνηκε πολύ σημαντικό αυτό οπότε σκέφτομαι αν παρω απο μεντια να παρω το φτηνο...χάνω κάτι?? :roll:

 

Τι να σου πω...Από ότι μας είπαν στο κατάστημα το πλεονέκτημα των αυτόνομων ελατηρίων ήταν ότι δεν βουλιάζει . Στην ουσία δηλαδή αν το μωρό "κάθεται" σε μία άκρη και πέφτει όλο το βάρος εκεί δεν "σηκώνεται "από την άλλη.

Ενδεχομένως βέβαια και οι πωλητές να ήθελαν να πουλήσουν το πιο ακριβό.

Το απλό της μέντια δεν το είδαμε ( θέλαμε να ελέγξουμε την σκληρότητα γιατί το κόκοματ μας φάνηκε αρκετά σκληρό ), γιάτί δεν το είχανε στο κατάστημα. Δεν μπορώ να σου πω δηλαδή ότι το δοκίμασα για να δω το πλεονέκτημα του όπτιμουμ έναντι του απλού.

Μας είπαν απλώς ότι σαν ποιότητες κατασκευής είναι το ίδιο. ( η μοναδική διαφορά τους τα ελατήρια ).

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε τελικά της Greco strom το polyflex baby. το προτιμήσαμε γιατί σε αντίθεση με της Media strom δεν είχε κοκκοφοίνικα αλλά λατεξ. Είναι αυτό:

http://ballena.anep.gr/product_info.php?products_id=128

τώρα απλά ελπίζουμε να βο΄λέψει και την μπέμπα μας μήπως και κοιμόμαστε αμφότεροι!! :lol::lol::lol:

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα!

 

Λοιπόν έχω μπλεχτεί και χρειάζομαι βοήθεια!

Τι στρώμα να πάρω για την κούνια? Κοκοφοίνικα ή λάτεξ?

Και τι μάρκα? ποιά θεωρούνται καλά?

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως να είναι καλής κατασκευής και υποαλλεργικό.

Προτείνετε μου αν μπορείτε κάποια...έτσι για να έχω μια ιδέα!!!

 

Ο κύριος που είχε το μαγαζί που πήγα να κοιτάξω για κούνια (αλήθεια απο τι ξύλο πρέπει να είναι φτιαγμένη?) επέμενε οτι το στρώμα κοκοφοίνικα είναι μονόδρομος γιατί το λάτεξ που χρησιμοποιούν στην Ελλάδα είναι μόνο κατά 20% φυσικό.

 

Ελπίζω να μπορέσετε να με κατατοπίσετε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααααα!!

Επειδή πέρασα πρόσφατα το χάος του ψαξίματος, εγώ κατέληξα στα εξής.

Οτι ο κοκοφοίνικας είναι κακή επιλογή γιατί δεν είναι υγιεινός, λέγεται ότι βγάζει και κάποιες όχι και τόσο καλές ανθυμιάσεις ιδίως δε αμα βραχεί,μετά κλάφτον. Επίσης εγώ χρυσοπλήρωσα επώνυμο στρώμα κοκοφοίνικα για μενα πριν 3 χρόνια που παντρεύτηκα και πέρσι το δώσαμε στο παλιατζή (1600 ευρά!) γιατί εβγαζε άμμο και είχε γίνει ολο λακούβες, είχε τριφτεί.

Τωρα το λάτεξ λένε πως είναι καλό, και το συνθετικό καλό είναι, πιο ασφαλές κιόλας, δεν το ψαξα για την αναλογία αλλά δε μπορεί να μην υπάρχει φυσικό λάτεξ σε μεγάλα καταστήματα.

Επίσης υπάρχουν και στρώματα ελατηριων, στρώματα αφρού, ή και συνδυασμός των δύο. Εγώ σε τέτοιο κατέληξα, με κύριο σώμα ελατηρίων σε θήκες και μια καλή στρώση αφρού γύρω γύρω. Κι βέβαια ένα εξαιρετικής ποιότητας και υγιεινής κάλυμμα απέξω. Πολύ βασικό αυτό. Να μην υπερθερμαίνεται το μωρό, και να μη περνάει υγρασία στο στρώμα. Επίσης, το κάλυμμα να μπορεί να βγει να πλυθεί. Μακροπρόθεσμα τα σελτεδάκια δεν αρκούν, πρέπει να γίνει ένα καλό πλύσιμο κάποια στιγμή.

Αν θες σου λέω από που το πήρα, μου φαίνεται καλό, ούτε μαλακό ούτε σκληρό, όσο χρειάζεται για καλή στήριξη, και σίγουρα υγιεινό.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ....μάλιστα!

άντε να μαθαίνω σιγά σιγά τι παίζει!!!

Φυσικά και θέλω να μάθω απο που το πήρες και αν είναι δυνατόν και πόσο το πήρες γιατί ούτε απο τιμές ξέρω τι παίζει!

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...