Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τελικα ποιο ειναι το καλυτερο στρωμα κουνιας;κοκοφοινικας,λατεξ η'κρυου αφρου;μηπως μπορει καποιος να βοηθησει;διαβασα παλαιοτερες αναρτησεις αλλα ακρη δεν εβγαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στρώμα με ανεξάρτητα ελατήρια. Μπορεί να είναι το ακριβότερο αλλά και το καλύτερο. Εγώ αυτό τελικά πήρα στην μικρή μου και βρήκα την υγειά μου.

 

Μπορεις να μου πεις απο τι υλικο ειναι κατασκευασμενο και ποιας εταιρειας;

Link to comment
Share on other sites

Baby pocket της linea strom. Μπες στην επίσημη ιστοσελίδα και δες όλες τις λεπτομέρειες. Να ξέρεις ότι είναι το πιο ακριβό αλλά απλά είναι τέλειο.

Για μένα ο κοκοφοίνικας μαζεύει υγρασία και κάνει και λακκουβίτσες (το έχω δοκιμάσει), το λατέξ είναι υπερβολικά ζεστό για το καλοκαίρι (και αυτό το έχω δοκιμάσει) και τα στρώματα κρύου αφρού κατηγορήθηκαν για επιβλαβείς ουσίες όσο αφορά την υγεία του βρέφους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποιο ειναι το καλυτερο στρωμα κουνιας;κοκοφοινικας,λατεξ η'κρυου αφρου;μηπως μπορει καποιος να βοηθησει;διαβασα παλαιοτερες αναρτησεις αλλα ακρη δεν εβγαλα.

 

Εδω και δύο χρόνια χρησιμοποιούμε για το γιο μου το στρωμα της Cocomat που ειναι κοκοφοίνικας από τη μία πλευρά / φυσικό καουτσούκ από την άλλη (και όχι λάτεξ δλδ συνθετικό) όπως τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν στην αγορά και είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι. Χωρίς αναθυμιάσεις, λακουβίτσες ή άλλα παρατράγουδα και με δύο πλενόμενα καλύμματα. Κοιμήθηκε από την πλευρά του κοκοφοίνικα όπως συνίσταται έως ενός έτους και τώρα το έχουμε γυρίσει από την άλλη (καουτσούκ). Το συνιστω χωρίς επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ κοριτσια!Θα μπω στα site να τα δω.Διαβασα πως καποιοι πηραν το sanistar με κρυο αφρο (δεν ηξερα οτι υπηρχαν και τετοια στρωματα)απο babybutt.de,αλλα κανεις δεν εγραψε αν εμεινε ευχαριστημενος.Θα τα δωσω ετσι κι αλλιως τα λεφτα, θελω τουλαχιστον να κανω οσο πιο καλη επιλογη μπορω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

το θέμα στρωματάκι πρέπει να είναι το πιο δύσκολο που έχω συναντήσει ψάχνοντας τόσο καιρό στο ιντερνετ.

Εχω ένα λίκνο που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για κάποιους μήνες (4-5 ανάλογο πόσο μεγάλος θα γεννηθεί ο μπέμπης μου) και δεν ξέρω τι στρωματάκι να πάρω. Αλλού διαβάζω οτι πρέπει να ειναι σκληρο τους πρώτους μήνες και μαλακό μετά. Αλλού διαβάζω το αντίστροφο. Παντου αναφέρεται ότι για λόγους αποφυγής SIDS θέλει σκληρο στρωματάκι.

Είδα δυο στρωματάκια της gR*******. Το ένα είναι κοκοφοίνικας, το άλλο λάτεξ. Δεν ξέρω ποιο είναι το κατάλληλο. Ο κοκοφοίνικας μου φάνηκε πιο σκληρός αλλά αναρωτιέμαι αν μυρίζει. ( Άλλη εταιρεία δεν βρίσκω να κατασκευάζει για λίκνο, πλην στο moth****** που είναι ακριβώς για τα λίκνα τα δικά τους).

Για την κουνια σκεφτόμουν να πάρω αυτό που είναι μισό κοκοφοίνικας μισό λατεξ, που βάζεις τη μια πλευρά ως τους 6 μήνες και την άλλη μετά (παλι δεν ξέρω ποια, βρίσκω συνέχεια αντικρουόμενες πληροφορίες). Αλλά αν ο μπέμπης μου κοιμάται κάνα 6μηνες στο λίκνο τι να το κάνω το διπλο;

Τελικα ποιο ειναι το σωστό; Κοκοφοίνικας για αρχή και λάτεξ για μετα ή το ανάποδο;

Στο τέλος μου φαίνεται θα πάρω τηλεφωνο κανέναν παιδίατρο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

το θέμα στρωματάκι πρέπει να είναι το πιο δύσκολο που έχω συναντήσει ψάχνοντας τόσο καιρό στο ιντερνετ.

Εχω ένα λίκνο που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για κάποιους μήνες (4-5 ανάλογο πόσο μεγάλος θα γεννηθεί ο μπέμπης μου) και δεν ξέρω τι στρωματάκι να πάρω. Αλλού διαβάζω οτι πρέπει να ειναι σκληρο τους πρώτους μήνες και μαλακό μετά. Αλλού διαβάζω το αντίστροφο. Παντου αναφέρεται ότι για λόγους αποφυγής SIDS θέλει σκληρο στρωματάκι.

Είδα δυο στρωματάκια της gR*******. Το ένα είναι κοκοφοίνικας, το άλλο λάτεξ. Δεν ξέρω ποιο είναι το κατάλληλο. Ο κοκοφοίνικας μου φάνηκε πιο σκληρός αλλά αναρωτιέμαι αν μυρίζει. ( Άλλη εταιρεία δεν βρίσκω να κατασκευάζει για λίκνο, πλην στο moth****** που είναι ακριβώς για τα λίκνα τα δικά τους).

Για την κουνια σκεφτόμουν να πάρω αυτό που είναι μισό κοκοφοίνικας μισό λατεξ, που βάζεις τη μια πλευρά ως τους 6 μήνες και την άλλη μετά (παλι δεν ξέρω ποια, βρίσκω συνέχεια αντικρουόμενες πληροφορίες). Αλλά αν ο μπέμπης μου κοιμάται κάνα 6μηνες στο λίκνο τι να το κάνω το διπλο;

Τελικα ποιο ειναι το σωστό; Κοκοφοίνικας για αρχή και λάτεξ για μετα ή το ανάποδο;

Στο τέλος μου φαίνεται θα πάρω τηλεφωνο κανέναν παιδίατρο..

 

 

Kοκοφοίνικας έως ενός έτους και λάτεξ στη συνέχεια. Εμείς όπως γράφω και σε προηγούμενο ποστ προτιμήσαμε φυσικό καουτσούκ αντί για λάτεξ, το οποίο είναι συνθετικό υλικό. Και όχι, ο κοκοφοίνικας, τουλάχιστον αυτός της συγκεκριμένης εταιρίας που επιλέξαμε δεν μυρίζει καθόλου. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι σε περίπτωση που βραχεί ο κοκοφοίνικας να μην τον βγάλεις να στεγνώσει στον ήλιο αλλά σε σκιερό μέρος. Εμάς βέβαια δεν μας συνέβη ποτέ "ατύχημα", φαντάζομαι κι εσύ θα βάλεις αδιάβροχο κάλυμμα μεταξύ στρώματος - σεντονιού. Ημουν ακριβώς τόσο μπερδεμένη όσο κι εσύ μέχρι να καταλήξω και δεν είχα διαβάσει τόσο ούτε για το μεταπτυχιακό μου :? Καλως να το δεχτείς το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξετε σε παλαιοτερα θεματα για το θεμα στρωμα, θα δειτε οτι ο κοκοφοινικας θεωρειται βλαβερος πια για τα βρεφη, ιδιως αν βραχει. Επιπλεον, ο παιδιατρος μας ειχε πει οχι φυσικα υλικα γιατι πιανουν περισσοτερο ακαρεα και εχουν και μια μυρωδια και τα μωρα εχουν αυξημενη την οσφρηση, μπορει να τους ειναι δυσαρεστη. Θελει υποαλλεργικο στρωμα το μωρο. Απο εμπειρια θα σας πω οτι καλυτερα, και με καλυμμα αδιαβροχο απο πανω.

Γενικα στις υπολοιπες χωρες εχουν εγκαταλειψει τον κοκοφοινικα και σε στρωματα ενηλικων, εδω και πανω απο δεκαετια προωθειται το στρωμα με ανεξαρτητα ελατηρια ή λατεξ. Μονο στην Ελλαδα μιλαμε ακομα γι αυτο το υλικο.

 

Απλα για ενημερωση τα γραφω, ψαξτε το. Καλες αγορες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα έχω διαβάσει βρε κορίτσια και τα προηγούμενα μηνύματα αλλά δεν υπάρχει μία σταθερή άποψη. Άλλος εχει κοκοφοινικα και ειναι ευχαριστημενος. Αλλος ζεσταίνεται με το λάτεξ (το μωράκι δηλαδή).

Για λίκνο όμως βγαίνουν δύο στρωματακια: σκέτος κοκοφοίνικας και σκέτο λάτεξ. Τι να πάρω; Το λάτεξ μου φαίνεται μαλακό και φοβάμαι το SIDS. Και από τον κοκοφοίνικα φοβάμαι τις αναθυμιάσεις.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο κλείνουμε χρόνο κ το στρώμα ήταν ίσως η πιο πετυχημένη αγορα. Το είχα ψάξει απίστευτα πολύ κ μόνο μία φίλη υποστήριξε τον κοκοφοινικα. Κανενας άλλος κ ο γιατρός μου είπε όχι.

Έκανα το λάθος κ του πήρα με κομοφοίνικα για το παρκοκρέββατο. Σε 2 μήνες το πέταξα.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο κλείνουμε χρόνο κ το στρώμα ήταν ίσως η πιο πετυχημένη αγορα. Το είχα ψάξει απίστευτα πολύ κ μόνο μία φίλη υποστήριξε τον κοκοφοινικα. Κανενας άλλος κ ο γιατρός μου είπε όχι.

Έκανα το λάθος κ του πήρα με κομοφοίνικα για το παρκοκρέββατο. Σε 2 μήνες το πέταξα.

 

και τι πήρες τελικά και σε βόλεψε;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει βρε κορίτσια και τα προηγούμενα μηνύματα αλλά δεν υπάρχει μία σταθερή άποψη. Άλλος εχει κοκοφοινικα και ειναι ευχαριστημενος. Αλλος ζεσταίνεται με το λάτεξ (το μωράκι δηλαδή).

Για λίκνο όμως βγαίνουν δύο στρωματακια: σκέτος κοκοφοίνικας και σκέτο λάτεξ. Τι να πάρω; Το λάτεξ μου φαίνεται μαλακό και φοβάμαι το SIDS. Και από τον κοκοφοίνικα φοβάμαι τις αναθυμιάσεις.. :roll:

 

Το λατέξ φυσικά θα πάρεις, μην νομίζεις ότι είναι τόσο μαλακό, κανονικό είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα στρωμα τελικα ποναει πολυ!Σε ολα τα καταστηματα που πηγαινω για αγορα κουνιας προτεινουν το στρωμα κοκοφοινικα-λατεξ ως την πιο ιδανικη επιλογη,αλλα για την καλαθουνα προτεινουν λατεξ(και αυτο βεβαια ως οτι καλυτερο).Νομιζω πως στο τελος θα παρω οτι βρω μπροστα μου,τοσο πολυ εχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα κι απο μένα!

Ε, λοιπόν ναι, νομίζω πως το στρώμα έχει το μεγαλύτερο κομμάτι συζήτησης απ' οτιδήποτε άλλο σχετικά με τα μωρά μας! Έχω λιώσει μπροστά στην οθόνη διαβάζοντας συζητήσεις, άρθρα απο παιδιάτρους, γνώμες πωλητών κι έχω κάνει ένα κεφάλι...καζάνι! Που έχω καταλήξει; Δεν έχω, βασικά, αλλά παραθέτω κάποιες απορίες μήπως εσείς καταφέρετε να μου τις λύσετε!

Οι παιδίατροι λένε οτι το στρώμα πρέπει να είναι μέχρι 10cm σε ύψος αυτό αυτόματα ακυρώνει τα στρώματα με ελατήρια τα οποία ξεκινούν απο 12cm έως και 16cm και πολύ τα καλόβλεπα. Μας μένουν οι τύποι latex, κοκοφοίνικας κι ο συνδυασμός και των 2. Ο κοκοφοίνικας όμως έχεις μαζέψει πολλές αρνητικές κριτικές λόγω οσμής, ανωμαλίες στην επιφανεια κ.τ.λ. Απο την άλλη το latex ζεσταίνει το καλοκαίρι το μωρό. Και τέλος είναι οι πιστοποιήσεις; Άλλα έχουν κι άλλα όχι! Βρήκα στο site mommysbaby.gr στρώμα latex με διάφορες πιστοποιήσεις, εγγύηση 10 ετών απο το Βέλγιο κι αν ανησυχώ για την υπερθέρμανση του μωρού διαθέτει και κάλυμμα thermo-cool.

Ακούω γνώμες κι αν κάποιος παρ' ελπίδα έχει αγοράσει το παραπάνω στρώμα ας μας πει την άποψή του!

Ειλικρινά ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Και μες στο forum έχει αναφερθεί αλλά κι απο άλλα site το έχω διαβάσει. Η αιτιολογία είναι το μωρό καθώς μεγαλώνει και γίνεται πιο δραστήριο εαν το στρώμα είναι ψηλό του δίνεται μεγαλύτερη ευκολία να πηδήξει τα κάγκελα και να πέσει;

Έναν καλό λόγο για στρώμα που να συμφωνούν πάνω απο 2 άτομα δεν έχω ακούσει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια!Θα μπω στα site να τα δω.Διαβασα πως καποιοι πηραν το sanistar με κρυο αφρο (δεν ηξερα οτι υπηρχαν και τετοια στρωματα)απο babybutt.de,αλλα κανεις δεν εγραψε αν εμεινε ευχαριστημενος.Θα τα δωσω ετσι κι αλλιως τα λεφτα, θελω τουλαχιστον να κανω οσο πιο καλη επιλογη μπορω.

 

εγω πήρα αυτο το στρώμα (μετα απο τις συζητήσεις μας ΤΟΤΕ γι αυτό) και έμεινα υπερ ευχαριστημένη!!!! Το χα παραγγειλει απο το εν λόγω site αλλα πλέον μαθάινω ότι τα στρώματα στα ΙΚΕΑ περιέχουν αυτο το υλικό!!!

Προσωπικά θα έκανα ξανά την ίδια επιλογή....

L0Zkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μες στο forum έχει αναφερθεί αλλά κι απο άλλα site το έχω διαβάσει. Η αιτιολογία είναι το μωρό καθώς μεγαλώνει και γίνεται πιο δραστήριο εαν το στρώμα είναι ψηλό του δίνεται μεγαλύτερη ευκολία να πηδήξει τα κάγκελα και να πέσει;

Έναν καλό λόγο για στρώμα που να συμφωνούν πάνω απο 2 άτομα δεν έχω ακούσει!

 

Κατά τη γνώμη μου αυτό το επιχείρημα είναι λίγο άτοπο. Η διαφορά 10 με 12 εκατοστά δεν είναι τόσο μεγάλη και εξάλλου αυτό που παίζει ρόλο είναι το ύψος που έχουν τα κάγκελα και κυρίως το ύψος του μωρού. Δεν έχουν όλα την ίδια ανάπτυξη. Όταν τα μωράκια αρχίζουν να είναι πιό δραστήρια κατεβάζουμε το στρώμα.

Πάντως όντως προωθούν τον κοκοφοίνικα πάρα πολύ, πήγαμε με τον άντρα μου τις προάλες να πάρουμε στρώμα για εμάς και παρότι είπα ότι δεν θέλω κοκοφοίνικα με τίποτα η πωλήτρια επέμενε ότι είναι το καλύτερο κλπ..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαθα μια τρομαρα σημερα. Ανακαλυψα στη καλαθουνα του μωρου πολύ μικρα ζωυφια. Πιστευω προέρχονται ή από την ψαθα της καλαθούνας ή από το στρωματακι κοκοφοινικα. Εχετε αναλογη εμπειρια από του που μπορει να προερχονται;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Επαθα μια τρομαρα σημερα. Ανακαλυψα στη καλαθουνα του μωρου πολύ μικρα ζωυφια. Πιστευω προέρχονται ή από την ψαθα της καλαθούνας ή από το στρωματακι κοκοφοινικα. Εχετε αναλογη εμπειρια από του που μπορει να προερχονται;

 

Καλησπερα, αν και νεοεισαχθησα στο σαιτ διαβαζω εδω και αρκετο καιρο τις αποψεις και τις κριτικες σας. Αν και μολις 5 μηνων αποφασισα να ερευνησω το θεμα περι στρωματος και επειτα απο ατελειωτες ωρες μπροστα απο την οθονη μου πελαγωσα! Στο μοναδικο συμπερασμα που εχω καταληξει ειναι οτι ο καθε γονιος κρινει και αποφασιζει αναλογα με το πως αισθανεται και κρινει και φυσικα αυτο δε σημαινει οτι η καθε εμπειρια με στρωμαμθα ειναι η ιδια για ολους. Προσωπικα θεωρω οτι το πρωτο που πρεπει να εξασφαλισει καθε γονιος ειναι οτι τα προιοντα που επιλεγει ειναι πιστοποιημενα και ασφαλη δυστυχως στην Ελλαδα εχουμε τη ταση να αγοραζουμε οτι μας πασαρουν οι μεγαλες εταιριες χωρις να ενδιαφερομαστε τελικα για τα βασικοτερα. Η μεχρι τωρα τουλαχιστον ερευνα μου στη θεσσαλονικη δεν κατεδειξε κανενα καστημα που να αποδεικνυει με ευρωπαικες πιστοποιησεις οτι τα προιοντα της ειναι ασφαλη και ελεγμενα:|

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί κι εμείς σήμερα πήγαμε να δούμε για στρώματα. Μεγάλα καταστήματα για παιδικά είδη έχουν ακριβώς τα ίδια στρώματα ελληνικής εταιρείας που δεν μου έκαναν καθόλου καλή εντύπωση. Τα δείγματα ήταν σε κακή κατάσταση, είτε είχαν κοκοφοίνικα, είτε είχαν λάτεξ. Τέλοσπάντων, θα το ψάξω κι άλλο, αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής: Ο παιδίατρος μας έχει πει να βάζουμε κάτι κάτω από το στρώμα ώστε να σηκώνεται και να μην κινδυνεύει να πνιγεί το μωρό. Εγώ έβαλα από κάτω μια κουβέρτα που δίνει μια ελαφριά κλίση στο στρώμα αλλά το βρίσκω επικίνδυνο. Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω αγχωθεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...