Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δηλαδη τα στρωματα με γεμιση αγνο βαμβακι που ειναι και φυσικο υλικο και σκληρα γιατι δεν κανουν?????

 

 

marsolan, υπάρχουν τέτοια στρώματα? Γνωρίζεις αν κάπου πωλούνται? Δεν μου ακούγετε άσχημη ιδέα...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις εχουμε εδω στην πολη μας μια βιοτεχνια στρωματων που φτιαχνει οτι της ζητησεις,αν θες τους πας ακομη και το υφασμα που σου αρεσει.Και επισης εμεις σε τετοια στρωματα μεγαλωσαμε και τιποτε δεν παθαμε γιατι ειναι σκληρα και υποτιθεται οργανικα και αναπνεουν!Εδω κανουμε αμαν να ειναι ολα μας τα ρουχα απο βαμβακι!

Γι'αυτο αναρωτιεμαι με την λογικη και χωρις να το παιζω ειδημων,τι στο καλο συμβαινει???Ποιος μπορει να μας πει τι ειναι καλυτερο να κανουμε???

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε.

Εμείς έχουμε μπερδευτεί εντελώς!!

Πήγαμε στα mothercare και είδαμε όλους τους πιθανούς τύπους στρώματος.

Αυτά με τα ελατήρια μου φάνηκαν αρκετά μαλακά. Να σας πω την αλήθεια μου άρεσαν αλλά δεν ξέρω με ποιο κριτήριο να κάνω την επιλογή. Καλό μου φάνηκε κι αυτό της cocomat το οποίο είναι με φυσικά υλικά αλλά είναι αρκετα σκληρό αφού έχει το κοκοφοίνικα. Να ρωτήσω αν ξέρει καποια γιατί στο mothercare το 70χ140 έχει 199 ευρώ ενώ στο cocomat έχει 148;;; Λόγω του πετσετε καλύματος;;;

Επίσης ενήμερωθηκα από σχετικό κατάστημα για τα grecostrom και μου είπαν ότι είναι πολύ καλά κι αυτά απλά εγώ φοβάμαι λίγο τη βάτα που έχει η οποία είναι από ανακυκλωμένα υλικά και αμβιβόλου προέλευσης.Δεν ξέρω αν θυμάστε την εκπομπή του Ευαγγελάτου!!

Helppppppppppppppp!!!!!:?:?:?

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να ρωτήσω και στο cocomat.

Απλά στο mothercare έχει ένα έχτρα κάλυμμα αδιαβροχοποιημένο και επιπροσθέτως ότι είναι αποστειρωμένο και υποαλλεργικό. Αυτά με τα ελατήρια δεν είναι πολύ μαλακά;;; Γνωρίζει καμία;;; Ξέρω για μία παιδίατρο που για τα παιδιά της αγορασε αυτό με τα ελατήρια από την άλλη διαβάζω που λέτε ότι πρέπει για τους 6 πρώτους μήνες σε σκληρό και δεν ξέρω τι να κάνω.

Είναι αποδεδειγμένο αυτό ή ο καθένας λέει ότι θέλει;;;;

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πάω να ρωτήσω και στο cocomat.

Απλά στο mothercare έχει ένα έχτρα κάλυμμα αδιαβροχοποιημένο και επιπροσθέτως ότι είναι αποστειρωμένο και υποαλλεργικό. Αυτά με τα ελατήρια δεν είναι πολύ μαλακά;;; Γνωρίζει καμία;;; Ξέρω για μία παιδίατρο που για τα παιδιά της αγορασε αυτό με τα ελατήρια από την άλλη διαβάζω που λέτε ότι πρέπει για τους 6 πρώτους μήνες σε σκληρό και δεν ξέρω τι να κάνω.

Είναι αποδεδειγμένο αυτό ή ο καθένας λέει ότι θέλει;;;;

 

εμεις δεν πηραμε απο τη mothercare εκεινο με τα ελατηρια, που ειναι μαλακο. πηραμε το σκληρο με foam χωρις ουτε κοκοφοινικα ουτε ελατηρια και ειναι σουπερ. Αν θελεις βαζεις και εξτρα καλυμμα πχ της aerosleep για να απορροφαει τον εμετο και εισαι αψογη.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αγοράσαμε της Greco strom το latex baby antiacaria με aloe vera. Το έχουμε περίπου 5 μήνες και μου μυρίζει πολύ έντονα... σαν late, σαν πλαστικό, σαν πετρέλαιο... Το έχει πάρει καμιά σας; Ανησυχώ μήπως η μπέμπης εισπνέει βλαβερές ουσίες...

 

 

 

Και εγω αγόρασα γρεγοστρομ με ελατήρια και κοκκοφοίνικα και μου μυρίζει ο κοκοφοίνικας . Το εχω 2 μέρες έξω μπας και ξεμυρίσει , αλλα δεν το βλέπω .

Σκέφτομαι να τους πάρω και να παραπονεθώ . Αν είναι δυνατόν !!!!

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις βαζεις και εξτρα καλυμμα πχ της aerosleep για να απορροφαει τον εμετο και εισαι αψογη.

liza το καλυμμα απο το mothercare το πηρατε?

 

εμεις στρωμα πηραμε το coco-mat απο τα mothercare...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

liza το καλυμμα απο το mothercare το πηρατε?

 

εμεις στρωμα πηραμε το coco-mat απο τα mothercare...

 

οχι απο τα ΛΗΤΩ.

 

Οσο γι αυτο που λετε πιο πανω για τη grecostrom, μακρια! Εχω πεταξει 2 στρωματα, μιλαμε για μποχα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήραμε απο mothercare της cocomat. Εκτός από τα δύο βαμβακερά καλύμματα έχει και ένα αδιαβροχοποιημένο πετσετέ που βγαίνει κ αυτό και πλένεται. Ελπίζω να μην μυρίζει ο κοκοφοίνικας. Πάντος αυτά της grecostrom, σε κατάστημα με bebe, μου το συνιστούσαν ως την καλύτερη επιλογή. Παρόλα αυτά είχα τις επιφυλάξεις μου.... ύστερα διαβασα κι αυτά εδώ που αναφέρετε για την μυρωδιά και έτσι το απέρριψα.

Στο καλάθι της mothercare. Στην καλαθούνα που πηρα επίσης από τα mohtercare, έχει ένα στρωματακι γνωρίζει κάποια αν χρειάζεται να βάλω και κάτι επιπρόσθετο;;;;

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά πήραμε απο mothercare της cocomat. Εκτός από τα δύο βαμβακερά καλύμματα έχει και ένα αδιαβροχοποιημένο πετσετέ που βγαίνει κ αυτό και πλένεται. Ελπίζω να μην μυρίζει ο κοκοφοίνικας. Πάντος αυτά της grecostrom, σε κατάστημα με bebe, μου το συνιστούσαν ως την καλύτερη επιλογή. Παρόλα αυτά είχα τις επιφυλάξεις μου.... ύστερα διαβασα κι αυτά εδώ που αναφέρετε για την μυρωδιά και έτσι το απέρριψα.

Στο καλάθι της mothercare. Στην καλαθούνα που πηρα επίσης από τα mohtercare, έχει ένα στρωματακι γνωρίζει κάποια αν χρειάζεται να βάλω και κάτι επιπρόσθετο;;;;

 

Καλά έκανες και δεν πήρες grecostrom . Εγω τό έχω έξω περίπου μια βδομάδα τώρα και δεν έχει ξεμυρίσει . Δεν ξέρω τι να κάνω . :confused::confused::confused::confused::confused:

Το πήρα απο τα ΗΡΑ και προσπάθησαν να με πείσουν οτι δεν μυρίζουν και οτι δεν τους έχει παραπονεθεί κανένας και οτι σε όλα τους τα κρεβατάκια το έχουν αυτό το στρώμα . :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Σκέφτομαι την υγεία της μπέμπας και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω . Δεν μου περισσεύουν για να το πετάξω το στρώμα . :evil:

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και δεν πήρες grecostrom . Εγω τό έχω έξω περίπου μια βδομάδα τώρα και δεν έχει ξεμυρίσει . Δεν ξέρω τι να κάνω . :confused::confused::confused::confused::confused:

Το πήρα απο τα ΗΡΑ και προσπάθησαν να με πείσουν οτι δεν μυρίζουν και οτι δεν τους έχει παραπονεθεί κανένας και οτι σε όλα τους τα κρεβατάκια το έχουν αυτό το στρώμα . :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Σκέφτομαι την υγεία της μπέμπας και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω . Δεν μου περισσεύουν για να το πετάξω το στρώμα . :evil:

 

Μήπως πρέπει να το αναφέρεις στους υπεύθυνους του καταστήματος;;;;

Κι αν γίνεται να κάνεις μία αλλαγή... δε ξέρω τι να πω. Απ' ότι γνωρίζω ο κοκοφοίνικας δεν πρέπει να πάρει υγρασία γιατί τότε βγαζει δυσαρεστες οσμές. Μήπως ήταν καιρό εκτεθιμένο το στρώμα σε υγρό περιβάλλον κι έχει χαλάσει. Το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις είναι να το βγάλεις έξω και να το έχεις στον ήλιο για αρκετή ώρα. Σκοτώνονται έτσι και τα ακάρεα. Αλλά μη το αφήνεις όλη μέρα και τη νύχτα γιατί δεν γίνεται δουλειά. Αν τα έχεις δοκιμάσει όλα καλύτερα να τους το πας πίσω, πάρε κάτι αλλο που χρειάζεσαι και προμηθεύσου στρωμα από αλλού.

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να το αναφέρεις στους υπεύθυνους του καταστήματος;;;;

Κι αν γίνεται να κάνεις μία αλλαγή... δε ξέρω τι να πω. Απ' ότι γνωρίζω ο κοκοφοίνικας δεν πρέπει να πάρει υγρασία γιατί τότε βγαζει δυσαρεστες οσμές. Μήπως ήταν καιρό εκτεθιμένο το στρώμα σε υγρό περιβάλλον κι έχει χαλάσει. Το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις είναι να το βγάλεις έξω και να το έχεις στον ήλιο για αρκετή ώρα. Σκοτώνονται έτσι και τα ακάρεα. Αλλά μη το αφήνεις όλη μέρα και τη νύχτα γιατί δεν γίνεται δουλειά. Αν τα έχεις δοκιμάσει όλα καλύτερα να τους το πας πίσω, πάρε κάτι αλλο που χρειάζεσαι και προμηθεύσου στρωμα από αλλού.

 

Ακολούθησα την συμβουλή σου και το γύρισα πίσω και πήρα κάτι αλλο απο το κατάστημα . :D

Το ερώτημα είναι τώρα τι στρώμα να πάρω . Φοβάμαι να ξαναπάρω κοκοφοίνικα , μπας και μυρίζει και αυτό . Θα προτιμούσα ενα στρώμα με ελατήρια και χωρις κοκκοφοίνικα , αλλα τα μόνα που εχω βρει είναι τα τελευταίας γενιάς που εχουν ανεξάρτητα ελατήρια και λάτεξ και είναι πανάκριβα .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν πηραμε απο τη mothercare εκεινο με τα ελατηρια, που ειναι μαλακο. πηραμε το σκληρο με foam χωρις ουτε κοκοφοινικα ουτε ελατηρια και ειναι σουπερ. Αν θελεις βαζεις και εξτρα καλυμμα πχ της aerosleep για να απορροφαει τον εμετο και εισαι αψογη.

 

Ακριβώς το ίδιο στρώμα πήρα και ειμαι πολυ ευχαριστημένη εδω και σχεδον δυο χρόνια που το έχω, ειναι αθικτο και δεν μυριζει! Εμπιστεύομαι πολυ περισσότερο ενα υλικό που ειναι φτιαγμένο συνθετικό, και επιτρέπεται και για τους ασθματικους πχ εμενα παρά ενα στρωμα με βάτα...αγνώστου προελευσεως...! Γιατι δεν εχω ξεχάσει την εκπομπή του ευαγγελάτου! Κοκοφοίνικα παντως εχει η κουνιαδα μου...εδω και τρια χρονια στο κρεββάτι του μικρου...το έβριζε απο την ωρα που το πηρε μεχρι πριν ενα μηνα που του πηρε μεγαλυτερο κρεββάτι και πηρε σαν το δικό μου στρώμα και ξεβρώμισε το δωμάτιο του μικρου!

 

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα την συμβουλή σου και το γύρισα πίσω και πήρα κάτι αλλο απο το κατάστημα . :D

Το ερώτημα είναι τώρα τι στρώμα να πάρω . Φοβάμαι να ξαναπάρω κοκοφοίνικα , μπας και μυρίζει και αυτό . Θα προτιμούσα ενα στρώμα με ελατήρια και χωρις κοκκοφοίνικα , αλλα τα μόνα που εχω βρει είναι τα τελευταίας γενιάς που εχουν ανεξάρτητα ελατήρια και λάτεξ και είναι πανάκριβα .

Καλά έκανες!! Αυτό της grecostrom πόσο το είχες αγοράσει;;

Πάντος αυτά που αναφέρουν τα κορίτσια με τον αφρό της mothercare έχουν 135? το 60x120 cm και 155? το 70x140 cm. Με τα ελατήρια φτάνουν μέχρι 225? το πιο ακριβό και αυτό της cocomat έχει 200?. Δεν ξέρω καθόλου για τη media. Νομίζω όμως ότι αξίζει περισσότερο να δώσεις για στρώμα παρά για κούνια. Καλή ευκολία!!;)

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ηρθε το στρωμα ειναι μέσα σε μια βαμβακερή θήκη και το κανονικό στρώμα έχει ενα καλυμμα πετσετε. Δεν μου μύρισε καθόλου. Τί να πω;;

Ελπίζω όλα να πάνε καλά με τον κοκοφοινικα!!!!

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Για σας! Μετά από πολύ, μα πάρα πολύ ψάξιμο στο inernet κατέληξα να θέλω να παραγγείλω γερμανικό στρώμα (πχ. ALVI, ZOLLNER,TRAUMELAND κλπ) για τη μπεμπα μου που έρχεται σε δύο μήνες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω έιναι γιατί κανένας δεν έχει αναφέρει αυτά τα στρώματα που έιναι με πιστοποιήσεις, αυστηρές προδιαγραφές και έχουν γίνει και τεστ. Μήπως ξέρει κανείς τίποτα που μου διαφέυγει? Θα παρακαλούσα επειδη είμαι πολύ προβληματισμένος αν κάποιος ξέρει τίποτα παραπάνω να με διαφωτίσει και μένα γιατί "στενεύουν" τα χρονικά μου περιθώρια

Link to comment
Share on other sites

Της ειχαμε παρει της μικρης κοκοφοινικα και βρωμαγε και αρχισα να διαβαζω στο ιντερνετ και ανακαλυψα οτι ο φυσικος κοκοφοινικας ΔΕΝ μυριζει. Ο ΧΗΜΙΚΑ επεξεργασμενος παντα. Το πηγαμε πισω και πηραμε απο mothercare στρωμα και ελατηρια πολυ μαλακο, δεν μυριζε καθολου και κοιματε μια χαρα εκει πανω η μικρη. Προσοχη στις αναθυμιασεις απο στρωματα latex.....ΜΕΓΑΛΗ πρσοχη. Μπειτε ψαξτε και δειτε μονοι σας τι λενε. Δεν πρεπει να μυριζει ΚΑΘΟΛΟΥ.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Για σας! Μετά από πολύ, μα πάρα πολύ ψάξιμο στο inernet κατέληξα να θέλω να παραγγείλω γερμανικό στρώμα (πχ. ALVI, ZOLLNER,TRAUMELAND κλπ) για τη μπεμπα μου που έρχεται σε δύο μήνες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω έιναι γιατί κανένας δεν έχει αναφέρει αυτά τα στρώματα που έιναι με πιστοποιήσεις, αυστηρές προδιαγραφές και έχουν γίνει και τεστ. Μήπως ξέρει κανείς τίποτα που μου διαφέυγει? Θα παρακαλούσα επειδη είμαι πολύ προβληματισμένος αν κάποιος ξέρει τίποτα παραπάνω να με διαφωτίσει και μένα γιατί "στενεύουν" τα χρονικά μου περιθώρια

 

γιατι απλα δεν τα γνωριζει....

τα zollner εμενα μου τα προτειναν σε ενα μαγαζι αλλα τελικα προτιμησα της coco-mat...το αν εκανα καλα θα δειξει...:rolleyes:

παντως το στρωμα ΔΕΝ μυριζει...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι απλα δεν τα γνωριζει...

 

Και γω δεν τα γνώριζα, αλλά μετά από λίγο ψάξιμο τα βρήκα. Όταν βγαίνει ο καθένας και λέει ότι έχει ψαξει ενδελεχώς το θέμα "στρώματάκι" τι εννοεί? Εδώ μέσα σε όλο το forum το μόνο που ακούω έιναι mediastrom και cocomat άντε που και που και καμιά συνοικιακή βιοτεχνία. Αυτό είναι το ψάξιμο? Και όλα χωρίς καμμιά πιστοποίηση για ποιότητα και ασφάλεια. Παρακαλώ μην παραπληροφορείτε τον κόσμο αν δεν είστε σίγουροι για κάτι. Άλλο να λες "εγώ πήρα αυτό" και άλλο να προτείνεις ανεπιφύλακτα κάποιο προιόν "...εγω πήρα αυτό και είμαι πολύ ικανοποιημένη" γιατί δηλαδή εσύ ξάπλωσες και αισθάνεσαι ικανοποιημένη ή σου είπε το βρέφος ''αχ τι τέλειο στρώμα είναι αυτό βρε μαμά" . Συγνώμη για το ειρωνικό σχόλιο αλλά πιστεύω ότι πρέπει να λέμε μόνο αυτά για τα οποία είμαστε απολύτος σίγουροι γιατί υπάρχει αρκετός κόσμος που δεν ξέρει που να ψάξει και εμπιστεύεται αυτά που ακούει από τους άλλους. Λίγη προσοχή παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

pAYLOSFp

 

Καλησπερα

 

 

Zollner στρωμα υπαρχει σε μια αλλυσιδα καταστηματων αρκετα γνωστη ...αυτοι τα εισαγουν και τα διανεμουν ....

 

Σιγουρα πατνως εχουν οσο πιστοποιητικα ποιοτητας και ασφαλειας θες---και απο οσο ξερω δεν πρεπει να υπαρχει αλλο στρωμα στην αγορα με πιστοποιηση ...ολοι υποσχονται οτι το στρωμα τους κατασκευαζετε βαση προδιαγραφων....και τιποτα αλλο

 

Φιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Για σας! Μετά από πολύ, μα πάρα πολύ ψάξιμο στο inernet κατέληξα να θέλω να παραγγείλω γερμανικό στρώμα (πχ. ALVI, ZOLLNER,TRAUMELAND κλπ) για τη μπεμπα μου που έρχεται σε δύο μήνες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω έιναι γιατί κανένας δεν έχει αναφέρει αυτά τα στρώματα που έιναι με πιστοποιήσεις, αυστηρές προδιαγραφές και έχουν γίνει και τεστ. Μήπως ξέρει κανείς τίποτα που μου διαφέυγει? Θα παρακαλούσα επειδη είμαι πολύ προβληματισμένος αν κάποιος ξέρει τίποτα παραπάνω να με διαφωτίσει και μένα γιατί "στενεύουν" τα χρονικά μου περιθώρια

 

Παύλε, μετά από πολύ ψάξιμο (αληθινό όμως), πήρα το sanistar της artlaender.

Απ'ότι κατάλαβα οι γερμανοί έχουν σχεδόν αποκλείσει τον κοκοφοίνικα και το ίδιο θα συμβεί και με το latex.

Προτιμούν τον κρύο αφρό που δεν έχει φυσικά υλικά τα οποία με λίγο υγρασία μυρίζουν, μαζεύουν βακτήρια και γενικώς είναι για πέταμα.

 

Ρίξε και μια ματιά εδώ :

http://www.test.de/themen/kinder-familie/test/Kindermatratzen-Dornroeschen-ist-die-beste-1504613-1507400/

url=http://pregnancy.baby-gaga.com/]dev222pr___.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ακουσα και κατι διαφορετικό. Σ' ευχαριστώ babas, φαίνεται ότι το έψαξες το θέμα, γιατί πως να το κάνουμε, στο θέμα "ασφάλεια" οι γερμανοί δεν παίζονται. Εγώ θα πάρω το Ruby Comfort της Alvi.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...