Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκέψεις για τα γεγονότα των τελευταίων ημερών


Recommended Posts

...σκόρπιες σκέψεις

θεωρώ λογικό σε μια χώρα που υπάρχει ανομία να γίνονται τέτοιου είδους φόνοι..Αλλιώς θα σκεφτεί ο άλλος σε μια χώρα που αν κλέψει θα το κόψουν το χέρι ή αν σκοτώσει θα τον λιθοβολήσουν και αλλιώς εδώ.

επίσης ήθελα να ρωτήσω πως εξηγήται το γεγονός ότι οι γκετοποιημένες περιοχές έχουν αυξημένη εγκληματικότητα ?

Νομίζω λύσεις υπάρχουν και είπαμε αρκετές, δε νομίζω να πρότεινε κάποιος να τους πετάξουμε στη θάλασσα ( αυτά είναι αυθαίρετα συμπεράσματα ).

Επίσης δεν βλέπω κανένας να ανησυχεί και να θεωρεί επικύνδηνο το ότι η ακροδεξία ( και δεν συμπεριλαμβάνω ΛΑΟΣ ) έχει αποκτήσει αρκετές συμπάθιες και το περίφημο " α ρε χούντα που χρειάζεται " ή " εμ βέβαια όλοι όσοι έριξαν τη χούντα μετά μας κυβέρνησαν..."..

Δυστυχώς είναι φράσεις που ακούω όλο και πιο πυκνά...κάποτε ήταν ταμπού κάτι τέτοιο αλλά πλέον δεν είναι...

 

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει όταν ένα κραάτος δεν είναι ευνομούμενο και αποτυγχάνει να προστατεύσει τους πολίτες του και να διαφυλάξει την κοινωνική συνοχή. Ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι, ζούμε σε μια πόλη αφιλόξενη, επικίνδυνη και δεν βλέπουμε βοήθεια από πουθενά. Το κράτος είτε δεν βλέπει τι γίνεται, είτε (μάλλον) δεν θέλει να δει.

 

Όταν δεν λειτουργεί το κράτος και δνε τηρούνται οι νόμοι, δημιουργείται μια κατάσταση που θρέφει ακραίες συμπεριφορές.

 

Και θα ήθελα να τονίσω πάλι, ότι παρατηρούνται περιστατικά ακραίας βίας ανάμεσα σε αλλοδαπούς, και όχι μόνο από αλλοδαπούς προς Έλληνες. Για το ποιός θα καθαρίσει τα τζάμια, ποιός θα φάει ένα ξεροκόματο (αυτό σε απλές περιπτώσεις), και επίσης για το ποιά συμμορία θα υπερισχύσει στο εμπόριο ναρκωτικών, όπλων κτλ. Αυτό συμπεριλαμβάνεται στο ''ένα καλύτερο αύριο'' γι' αυτούς τους ανθρώπους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 446
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jucca

    jucca 41 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 32 δημοσιεύσεις

  • elisaki

    elisaki 23 δημοσιεύσεις

  • gioli

    gioli 20 δημοσιεύσεις

Ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι, ζούμε σε μια πόλη αφιλόξενη, επικίνδυνη και δεν βλέπουμε βοήθεια από πουθενά.

 

Όταν δεν λειτουργεί το κράτος και δνε τηρούνται οι νόμοι, δημιουργείται μια κατάσταση που θρέφει ακραίες συμπεριφορές.

 

Εγώ ζω στη Θεσσαλονίκη και σε μια γειτονιά όπου δεν προτειμούν οι αλλοδαποί...δυστυχώς στα πάρκα, έξω από σχολεία, σε διάφορους τοίχους είναι γραμμένα διάφορα συνθήματα τύπου η ελλάδα για τους έλληνες ή εμείς δεν θα καταντήσουμε αθήνα με το σηματάκι της χρυσής αυγής από κάτω...και να σε ρωτάει το παιδί μαμά ποιας ομάδας το σήμα είναι αυτό? ή ποιο είναι το σύνθημα της και τι γράφουν ? άντε τώρα τα "μπαλώνεις" του χρόνου που θα διαβάζει ??

Και μην μου πείτε ότι είμαι off topic αλλά θεωρώ ότι αυτά έχουν άμεσση σχέση με τα γεγονότα των τελευταίων ημερών...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζω στη Θεσσαλονίκη και σε μια γειτονιά όπου δεν προτειμούν οι αλλοδαποί...δυστυχώς στα πάρκα, έξω από σχολεία, σε διάφορους τοίχους είναι γραμμένα διάφορα συνθήματα τύπου η ελλάδα για τους έλληνες ή εμείς δεν θα καταντήσουμε αθήνα με το σηματάκι της χρυσής αυγής από κάτω...και να σε ρωτάει το παιδί μαμά ποιας ομάδας το σήμα είναι αυτό? ή ποιο είναι το σύνθημα της και τι γράφουν ? άντε τώρα τα "μπαλώνεις" του χρόνου που θα διαβάζει ??

Και μην μου πείτε ότι είμαι off topic αλλά θεωρώ ότι αυτά έχουν άμεσση σχέση με τα γεγονότα των τελευταίων ημερών...

Αυτο το σκηνικό με την άνοδο των ακροδεξιών υπάρχει γιατι πολλοί είτε καλλιτέχνες2, πολιτικοί, φορείς και απλός κόσμος βρίσκει πάντα να αιτιολογήσει ένα έγκλημα, μια ληστεία απο αλλοδαπό. Εβαλά στο μυαλό μου τον Μανώλη να τον είχαν σκοτώσει έλληνες. Κανεις δε θα έμπενε στην διαδικασία να αιτιολογήσει την πράξη. Πάντα ακούμε οτι πεινάνε, είναι εξαθλιωμένοι, εχουν ζήσει σκληρά......αυτόν όμως που βιώνει το πρόβλημα της εγκληματικότητας και του φόβου ποσός τον ενδιαφέρει η αιτία. Και εμένα δε με ενδιαφέρει η αιτία, το αποτέλεσμα με ενδιαφέρει και το αποτέλεσμα είναι οτι με το οπποιο εγχώριο έγκλημα προστέθηκε και το εξ αλλοδαπής το οποίο κάποιοι το αιτιολογουν. Ετσι λοιπον ο πολίτης που ζει υπο καθεστώς τρόμου, φοβου και εγκληματικότητας λέει, ποιος αντιλαμβάνετε το πρόβλημά μου και θέλει να βοηθήσει; Η χρυση αυγή.....ωραια μαζί της....Αυτό λοιπόν που θέλω να πω είναι οτι με τη τακτική που εμείς ακολουθούμε, με το σύνδρομο του φοβάμαι μη με πουν ρατσιστή εμεις σπρωχνουμε κάποιους ανθρώπους σε ακραίες λύσεις με τι οποίες-γιατι καλύτερα να σου βγει το μάτι παρα το όνομα- δε συμφωνώ και δε πρόκειται να συμφωνήσω, γιατι πιστεύω πως τα άκρα είτε δεξια είτε αριστερά, είναι βαλβίδες αποσυμπίεσης της κοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λοιπόν που θέλω να πω είναι οτι με τη τακτική που εμείς ακολουθούμε, με το σύνδρομο του φοβάμαι μη με πουν ρατσιστή εμεις σπρωχνουμε κάποιους ανθρώπους σε ακραίες λύσεις με τι οποίες-γιατι καλύτερα να σου βγει το μάτι παρα το όνομα- δε συμφωνώ και δε πρόκειται να συμφωνήσω, γιατι πιστεύω πως τα άκρα είτε δεξια είτε αριστερά, είναι βαλβίδες αποσυμπίεσης της κοινωνίας.

 

Το ίδιο πιστεύω και εγω gioli μου γι'αυτό έκανα την ερώτηση μα κανείς δεν θεωρεί επικύνδηνο κάτι τέτοιο? κανείς δεν βλέπει και αυτή την πλευρά της πολύπαθης πλέον κοινωνίας μας ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζούμε σε μία χώρα τριτοκοσμική με επικάλυψη Δύσης.

Είχαμε το εγχώριο έγκλημα, τώρα έχουμε και το αλλοδαπό. Δε δικαιολογώ καμία εγκληματική πράξη, ό,τι χρώμα και να έχει, όποια εθνότητας και να είναι, ό,τι διακαιολογία και να έχει. Για ένα και μόνο λόγο θα σκότωνα και αυτός θα ήταν εάν κάποιος έβλαπτε το παιδί μου. Δε θα σκότωνα επειδή πεινάω. Και δε μιλάω εκ του ασφαλούς.

Στη θέση του νεκρού θύματος θα μπορούσε να ήταν ή να είναι ο άντρας μου, ο αδερφός μου, ο πατέρας μου. Τότε θα το δικαιολογούσα; Θα έλεγα, ''ο καημένος ο θύτης που πεινούσε''; Άρα έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λέμε όλοι.

 

Συμφωνώ πως για το χάος το σημερινό, ευθυνόμαστε εμείς. Αλλά δεν ευθυνόμαστε μόνον εμείς.

Μη βλέπουμε τη πυραμίδα από τη βάση της, ας τη δούμε και ανάποδα. Δε δικαιολογώ καμία ακροδεξιά πράξη. Δεν επικροτώ τα γεγονότα από ακροδεξιούς στο κέντρο της Αθήνας, εναντίον αλλοδαπών. Αλλά δυστυχώς η μπάλα τους παίρνει όλους.

Η Αθήνα -κέντρο- είναι γκέτο. Αλλά τί μπορούν να κάνουν οι απλοί πόλιτες μόνοι τους, όταν οι πολιτικοί βλέπουν παθητικά τα γεγονότα, από τις 42άρες plasma τους στη Κηφισιά; Θα πάρουν το νόμο στα χέρια τους!

Ο κόμπος έφρασε στο χτένι και η δολοφονία του άτυχου 44χρονο απλώς άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου.

Δικαιώματα έχουν και οι αλλοδαποί και εμείς -μη το ξεχνάμε-. Καλώς ή κακώς δε μπορούμε να αφομοιωθούμε όλοι. Δε γίνεται. Η πολιτεία αδρανεί, αδιαφορεί. Οι αλλοσδαποί εκμεταλλεύονται αυτή τη κατάσταση και καλά κάνουν. Εμείς τί κάνουμε για αυτό;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν είμασταν τόσα χρόνια ρατσιστές με χιλιάδες Πολωνούς που εργάζονταν στην χώρα μας ? Γιατί δεν είμαστε ρατσιστές με χιλιάδες κινέζους που δουλεύουν ή έχουν ανοίξει μαγαζιά ? Γιατί δεν είμαστε ρατσιστές με τους νοτιοαφρικανούς φιλήσυχους ανθρώπους που ζουν τόσα χρόνια στη χώρα μας ? Γιατί δεν είμαστε ρατσιστές με τους οικογενειάρχες αλβανούς που έχουν ενταχθεί στην κοινωνία μας ?

Είμαστε λοιπόν ρατσιστές σαν λαός, ή απλά φοβόμαστε για τη ζωή μας και για τις ζωές των παιδιών μας ?

Link to comment
Share on other sites

Ζούμε σε μία χώρα τριτοκοσμική με επικάλυψη Δύσης.

Είχαμε το εγχώριο έγκλημα, τώρα έχουμε και το αλλοδαπό. Δε δικαιολογώ καμία εγκληματική πράξη, ό,τι χρώμα και να έχει, όποια εθνότητας και να είναι, ό,τι διακαιολογία και να έχει. Για ένα και μόνο λόγο θα σκότωνα και αυτός θα ήταν εάν κάποιος έβλαπτε το παιδί μου. Δε θα σκότωνα επειδή πεινάω. Και δε μιλάω εκ του ασφαλούς.

Στη θέση του νεκρού θύματος θα μπορούσε να ήταν ή να είναι ο άντρας μου, ο αδερφός μου, ο πατέρας μου. Τότε θα το δικαιολογούσα; Θα έλεγα, ''ο καημένος ο θύτης που πεινούσε''; Άρα έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λέμε όλοι.

 

Συμφωνώ πως για το χάος το σημερινό, ευθυνόμαστε εμείς. Αλλά δεν ευθυνόμαστε μόνον εμείς.

Μη βλέπουμε τη πυραμίδα από τη βάση της, ας τη δούμε και ανάποδα. Δε δικαιολογώ καμία ακροδεξιά πράξη. Δεν επικροτώ τα γεγονότα από ακροδεξιούς στο κέντρο της Αθήνας, εναντίον αλλοδαπών. Αλλά δυστυχώς η μπάλα τους παίρνει όλους.

Η Αθήνα -κέντρο- είναι γκέτο. Αλλά τί μπορούν να κάνουν οι απλοί πόλιτες μόνοι τους, όταν οι πολιτικοί βλέπουν παθητικά τα γεγονότα, από τις 42άρες plasma τους στη Κηφισιά; Θα πάρουν το νόμο στα χέρια τους!

Ο κόμπος έφρασε στο χτένι και η δολοφονία του άτυχου 44χρονο απλώς άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου.

Δικαιώματα έχουν και οι αλλοδαποί και εμείς -μη το ξεχνάμε-. Καλώς ή κακώς δε μπορούμε να αφομοιωθούμε όλοι. Δε γίνεται. Η πολιτεία αδρανεί, αδιαφορεί. Οι αλλοσδαποί εκμεταλλεύονται αυτή τη κατάσταση και καλά κάνουν. Εμείς τί κάνουμε για αυτό;

 

Πολύ σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είμασταν τόσα χρόνια ρατσιστές με χιλιάδες Πολωνούς που εργάζονταν στην χώρα μας ? Γιατί δεν είμαστε ρατσιστές με χιλιάδες κινέζους που δουλεύουν ή έχουν ανοίξει μαγαζιά ? Γιατί δεν είμαστε ρατσιστές με τους νοτιοαφρικανούς φιλήσυχους ανθρώπους που ζουν τόσα χρόνια στη χώρα μας ? Γιατί δεν είμαστε ρατσιστές με τους οικογενειάρχες αλβανούς που έχουν ενταχθεί στην κοινωνία μας ?

Είμαστε λοιπόν ρατσιστές σαν λαός, ή απλά φοβόμαστε για τη ζωή μας και για τις ζωές των παιδιών μας ?

 

Έλα ντε? Μήπως ξυπνήσαμε ένα πρωί και είπαμε : Υπάρχει το τάδε κράτος στη γη, τους κατοίκους του οποίου μισούμε και θα ξεκινήσουμε να πάμε να τους σκοτώσουμε! ?

 

Όλοι οι κάτοικοι του κέντρου που δεν μπορούν να βγουν από τα σπίτια τους, είναι ρατσιστές?

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε? Μήπως ξυπνήσαμε ένα πρωί και είπαμε : Υπάρχει το τάδε κράτος στη γη, τους κατοίκους του οποίου μισούμε και θα ξεκινήσουμε να πάμε να τους σκοτώσουμε! ?

 

Όλοι οι κάτοικοι του κέντρου που δεν μπορούν να βγουν από τα σπίτια τους, είναι ρατσιστές?

 

 

Όλοι καλοί είμαστε στο να φιλοσοφούμε. Όμως μόνο όταν το κακό χτυπάει την πόρτα άλλου και όχι την δική μας.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι καλοί είμαστε στο να φιλοσοφούμε. Όμως μόνο όταν το κακό χτυπάει την πόρτα άλλου και όχι την δική μας.

 

Αυτό δυστυχώς είναι κοινό γνώρισμα της ανθρώπινης φύσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία, παίρνουμε λοιπόν ως δεδομένα ότι

 

α) η φτώχεια προκαλεί βία και εγκληματικότητα και

 

β) ότι η Ελλάδα, στα όρια της χρεωκοπίας, χωρίς δουλειές, χωρίς παραγωγή, χωρίς βιομηχανία, δεν προβλέπεται να χρειάζεται εργατικό δυναμικό και να μπορεί να θρέψει τόσο κόσμο.

 

Άρα λογικά, οι εγκληματικές πράξεις θα συνεχίζονται. Να μείνει έτσι το θέμα λοιπόν? Να συνεχιστεί η παράνομη είσοδος μεταναστών, να έρχονται στην Αθήνα, να μένουν στα πεζοδρόμια, να ουρούν και να αφοδεύουν στους δρόμους, να μας κλέβουν και να μας σκοτώνουν? Και πόσοι ακριβώς να έρθουν? Εκατομμύρια? Και ξαναλέω, αφού μιλήσαμε για ανθρώπινα δικαιώματα, έτσι δεν καταπατούνται τα δικαιώματά τους ΚΑΙ τα δικαιώματά μας?

οχι ναμην μεινει το θεμα ετσι να μαθουμε να ριχνουμε τα βελη εκει που πρεπει και οχι εκει που που θελουμε,κανενας απο εδω μεσα δεν ειπε να συνεχιστει η παρανομη εισοδος μεταναστων,κανενας δεν ειπε να μας σκοτωνουν οσο να ουρουν και να κοιμουνται στα πεζοδρομια μαλλον δεν εχεις εχεις δει ελληνες να ουρουν και να κοιμουνται στα πεζοδρομια νομιζεις οτοι ολοι αυτοι ειναι αλλοδαποι κανεις λαθος εδω στη γερμανια δεν υπαρχουν ανθρωποι που να κοιμουνται στους δρομους ουτε ουρουν αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν αστεγοι και λαθροματαναστες απλα διαφορετικη αντιμετωπιση τους απο το κρατος...ανθρωπινη....οταν το κρατος δεν μπορει να στηριξει και καταπολεμε καθε δικαιωμα σου τι σου φταιει ο αλλος;ολοι αυτοι που ειναι εκει ψηλα και καθονται αυτοι ειναι που καταπατουν τα δικαιωματα μας καθημερινα .....δεν μου τα καταπαταει ο ξενος που κοιμαται στο παγκακι.....παρτε το χαμπαρι το κακο πρεπει να κοπει απο τη ριζα του και οχι απο τα κλωναρια ρου....
Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσω:

 

 

Γενικά μιλώντας:

Αν θέλουμε να γίνει κάτι, ας μη βγαίνει ο κόσμος στους δρόμους λιντσάροντας αδιακρίτως. Ας βγούμε στους δρόμους και να τη στήσουμε στους βουλευτές. Να τους αναγκάσουμε να βρουν λύση πριν καταφέρουν να βγουν από τη βουλή. Όσοι είναι θυμωμένοι και έχουν μαίνος ενάντια στους αλλοδαπούς... όσοι είναι έτοιμοι να τους πετάξουν από τη χώρα ή στη θάλασσα ή όπου αλλού αρκεί να είναι "μακριά από τον κwλο μας"... ας στρέψουν το θυμό τους στη σωστή κατεύθυνση... στους βουλευτές... ΚΑΙ τους 300. Με στόχο να βρουν λύση για να ζουν ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

αι γεια σου αυτο λεω τοσο καιρο,αυτοι οι 300 μας εχουν κανει ετσι,εμα πια,μπραβο σου πολυ καλα τα λες

Link to comment
Share on other sites

οχι ναμην μεινει το θεμα ετσι να μαθουμε να ριχνουμε τα βελη εκει που πρεπει και οχι εκει που που θελουμε,κανενας απο εδω μεσα δεν ειπε να συνεχιστει η παρανομη εισοδος μεταναστων,κανενας δεν ειπε να μας σκοτωνουν οσο να ουρουν και να κοιμουνται στα πεζοδρομια μαλλον δεν εχεις εχεις δει ελληνες να ουρουν και να κοιμουνται στα πεζοδρομια νομιζεις οτοι ολοι αυτοι ειναι αλλοδαποι κανεις λαθος εδω στη γερμανια δεν υπαρχουν ανθρωποι που να κοιμουνται στους δρομους ουτε ουρουν αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν αστεγοι και λαθροματαναστες απλα διαφορετικη αντιμετωπιση τους απο το κρατος...ανθρωπινη....οταν το κρατος δεν μπορει να στηριξει και καταπολεμε καθε δικαιωμα σου τι σου φταιει ο αλλος;ολοι αυτοι που ειναι εκει ψηλα και καθονται αυτοι ειναι που καταπατουν τα δικαιωματα μας καθημερινα .....δεν μου τα καταπαταει ο ξενος που κοιμαται στο παγκακι.....παρτε το χαμπαρι το κακο πρεπει να κοπει απο τη ριζα του και οχι απο τα κλωναρια ρου....

 

Πιστεύω ότι έχει γίνει φανερό από τα γραφόμενά μου ότι εύχομαι το κράτος που μας κατάντησε έτσι να κινητοποιηθεί... Αυτά που περιέγραψα είναι γεγονότα, καθημερινές εικόνες, τις οποίες η απουσία μεταναστευτικής πολιτκής και η αδυναμία από το κράτος εφαρμογής των νόμων και διαχείρισης του προβλήματος δημιουργεί. Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό.... Εξάλλου είπα πολλές φορές ότι αυτές πο συνθήκες βλάποτυν και θίγουν και τα δικαιώματα των αλλοδαπών.

 

Και ναι, υπάρχει αριθμός αστέγων Ελλήνων, εδώ μιλάμε όμως για τους λαθρομετανάστες.

Link to comment
Share on other sites

ας πούμε ότι κοιτάμε τα πράγματα από την άλλη πλευρά, το κράτος μας κλέβει, οι πολιτικοί είναι λαμόγια, οι έλληνες πολίτες έχουν όλοι μεγάλη καρδιά και θέλουν να νομιμοποιηθούν όλοι οι κατατρεγμένοι που έρχονται και θα έρχονται, οι ελεύθεροι χώροι θα βουλιάξουν από καταλύματα και αντίσκοινα, εμείς υποκαθιστώντας το κράτος θα πηγαίνουμε φαγητό, ρούχα, και ότι άλλο χρειάζονται, αν γίνεται καμιά κλοπή ή φόνος θα τον περνάμε στα ψιλά γιατί πεινασμένος κόσμος είναι, και ξαφνικά αφού νομιμοποιηθούν όλοι θα ανεβάσουμε μία τέλεια κυβέρνηση, καθώς φτωχοί και καλόκαρδοι έλληνες μαζί με τους νόμιμους πια, τίμιους πλην φτωχούς μετανάστες θα ενωθούν, θα πετάξουν τους άχρηστους έξω από τη χώρα, και θα ψηφίσουν ένα νέο κόμμα που δε θα κλέβει και θα φτιάξει μία τέλεια χώρα 30 εκατ. κατοίκων όλους κάτω από τα όρια της φτώχειας, αλλα αγαπημένους και μονοιασμένους, με καταγωγή από 30 διαφορετικές χώρες και βάλε, χωρίς υποδομές κοινωνικές, που να βρεθούν λεφτά εξάλλου, αλλά χωρίς προβλήματα φυλετικών διακρίσεων

νομιμοποίηση όλων λοιπόν, και μετά παραμονή τους εδώ γιατί αν και οι ίδιοι θέλουν να προωθηθούν στην ευρώπη, ρωτάτε τους λοιπούς ευρωπαίους αν θα δεχτούν τόσους "έλληνες"?, γιατί με ελληνικό διαβατήριο θα προωθηθούν

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ας πούμε ότι κοιτάμε τα πράγματα από την άλλη πλευρά, το κράτος μας κλέβει, οι πολιτικοί είναι λαμόγια, οι έλληνες πολίτες έχουν όλοι μεγάλη καρδιά και θέλουν να νομιμοποιηθούν όλοι οι κατατρεγμένοι που έρχονται και θα έρχονται, οι ελεύθεροι χώροι θα βουλιάξουν από καταλύματα και αντίσκοινα, εμείς υποκαθιστώντας το κράτος θα πηγαίνουμε φαγητό, ρούχα, και ότι άλλο χρειάζονται, αν γίνεται καμιά κλοπή ή φόνος θα τον περνάμε στα ψιλά γιατί πεινασμένος κόσμος είναι, και ξαφνικά αφού νομιμοποιηθούν όλοι θα ανεβάσουμε μία τέλεια κυβέρνηση, καθώς φτωχοί και καλόκαρδοι έλληνες μαζί με τους νόμιμους πια, τίμιους πλην φτωχούς μετανάστες θα ενωθούν, θα πετάξουν τους άχρηστους έξω από τη χώρα, και θα ψηφίσουν ένα νέο κόμμα που δε θα κλέβει και θα φτιάξει μία τέλεια χώρα 30 εκατ. κατοίκων όλους κάτω από τα όρια της φτώχειας, αλλα αγαπημένους και μονοιασμένους, με καταγωγή από 30 διαφορετικές χώρες και βάλε, χωρίς υποδομές κοινωνικές, που να βρεθούν λεφτά εξάλλου, αλλά χωρίς προβλήματα φυλετικών διακρίσεων

νομιμοποίηση όλων λοιπόν, και μετά παραμονή τους εδώ γιατί αν και οι ίδιοι θέλουν να προωθηθούν στην ευρώπη, ρωτάτε τους λοιπούς ευρωπαίους αν θα δεχτούν τόσους "έλληνες"?, γιατί με ελληνικό διαβατήριο θα προωθηθούν

 

Πολύ σωστή η περιγραφή σου.

Εννοείται ότι αν νομιμοποιηθούν δεν θα πάνε αλλού, αλλά θα μείνουν εδώ. Η Ευρώπη δεν πρόκειται να τους δεχθεί, στις χώρες του αποκλείεται να γυρίσουν, θα μείνουν στην Ελλαδίτσα που είναι χύμα τα πράγματα και όλα μια χαρά.

 

Επίσης αυτό που λες για τη φτώχεια είναι πολύ σωστό. Πώς θα ωφεληθεί η ελληνική κοινωνία που δεινοπαθεί, που δεν προσφέρει εργασία, από εκατομμύρια φτωχών μεταναστών? Δουλειές και λεφτά δεν υπάρχουν. Είμαστε που είμαστε από μόνοι μας στον γκρεμό, να γίνουμε ακόμη χειρότερα. Να πεινάμε όλοι παρέα.

 

Όλα αυτά με δεδομένα ότι η το ελληνικό κράτος αδυνατεί να θρέψει εμάς. Σε ένα κράτος στα πρόθυρα της καταστροφής όπως εμείς, με 10 εκ. κατοίκους, τί ποσοστό μεταναστών μπορεί να απορροφηθεί?

 

Εξάλλου κατά τη γνώμη μου η νοοτροπία μας και η κουλτούρα μας είναι τόσο διαφορετική, που δεν πρόκειται ποτέ να γίνει ενσωμάτωση. Ο τρόπος ζωής, η θρησκεία, τα πιστεύω μας είναι τελείως διαφορετικά, και απ' ότι ακούω η πλειοψηφία των μεταναστών δεν προσπαθεί να ενσωματωθεί. (Σημείωση: Όταν λέω να ενσωματωθεί, εννοώ να σέβονται τα ήθη και έθιμα της χώρας που τους φιλοξενεί, όχι να αλλάξουν τα δικά τους). Αλλά από τη στιγμή που θα είναι σε μια ξένη χώρα, θα πρέπει να δεχτούν κάποια πράγματα. Εγώ αν πήγαινα να ζήσω στην Αμερική, δεν θα έπρεπε να σεβαστώ τη νοοτροπία τους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ας πούμε ότι κοιτάμε τα πράγματα από την άλλη πλευρά, το κράτος μας κλέβει, οι πολιτικοί είναι λαμόγια, οι έλληνες πολίτες έχουν όλοι μεγάλη καρδιά και θέλουν να νομιμοποιηθούν όλοι οι κατατρεγμένοι που έρχονται και θα έρχονται, οι ελεύθεροι χώροι θα βουλιάξουν από καταλύματα και αντίσκοινα, εμείς υποκαθιστώντας το κράτος θα πηγαίνουμε φαγητό, ρούχα, και ότι άλλο χρειάζονται, αν γίνεται καμιά κλοπή ή φόνος θα τον περνάμε στα ψιλά γιατί πεινασμένος κόσμος είναι, και ξαφνικά αφού νομιμοποιηθούν όλοι θα ανεβάσουμε μία τέλεια κυβέρνηση, καθώς φτωχοί και καλόκαρδοι έλληνες μαζί με τους νόμιμους πια, τίμιους πλην φτωχούς μετανάστες θα ενωθούν, θα πετάξουν τους άχρηστους έξω από τη χώρα, και θα ψηφίσουν ένα νέο κόμμα που δε θα κλέβει και θα φτιάξει μία τέλεια χώρα 30 εκατ. κατοίκων όλους κάτω από τα όρια της φτώχειας, αλλα αγαπημένους και μονοιασμένους, με καταγωγή από 30 διαφορετικές χώρες και βάλε, χωρίς υποδομές κοινωνικές, που να βρεθούν λεφτά εξάλλου, αλλά χωρίς προβλήματα φυλετικών διακρίσεων

νομιμοποίηση όλων λοιπόν, και μετά παραμονή τους εδώ γιατί αν και οι ίδιοι θέλουν να προωθηθούν στην ευρώπη, ρωτάτε τους λοιπούς ευρωπαίους αν θα δεχτούν τόσους "έλληνες"?, γιατί με ελληνικό διαβατήριο θα προωθηθούν

 

Κοιτα, το συμπερασμα σου ειναι λιγο αυθαιρετο. Κανεις δεν δικαιολογησε τη βια (ειναι τελικα τοσο δυσκολο να κατανοηθει???),ουτε κανεις υποστηριξε οτι η χωρα μας αντεχει ολον αυτον το κοσμο. Η νομιμοποιηση πρεπει να γινει με αυστηρα κριτηρια σε οσους τη δικαιουνται. Με αυτη τη προϋποθεση μαλλον οφελος θα εχουμε, παρα φτωχεια κ καταρα (περισσοτερες ασφαλιστικες εισφορες, εργατικο δυναμικο, ρευστο την αγορα, καταπολεμηση της βιας κ της περιθωριοποιησης (γκετο), νομιμοτητα σε ολες τις συνδιαλλαγες των αλλοδαπων κα.)

ΥΓ: η νομιμοποιηση αλλοδαπων δεν τους δινει κ ελληνικο διαβατηριο, διατηρουν αυτο της καταγωγης τους. Ουτε τους κανει Ελληνες. Απλα παραμενουν νομιμα στη χωρα με αδεια παραμονης που ανανεωνεται.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες έχουν συγκεκριμένους νόμους για τους μετανάστες που θα δεχθούν, τους οποίους τηρούν. Ακόμη και νομιμοποιημένος ένας μετανάστης, δεν θα μπορεί να πάει έτσι στη Γερμανία πχ, να βρει δουλειά και να μείνει εκεί, αν δεν υπάρχει ειδική πρόσκληση (νομίζω τουλάχιστον). Μόνο οι πολίτες της ΕΕ μετακινούνται και εργάζονται ελεύθερα. Άρα, πάλι εδώ θα μείνουν εφόσον δεν θα τους δέχονται αλλού.

 

Αυτό βέβαια δεν θα δημιουργεί πρόβλημα αν ο αριθμός των νόμιμων μεταναστών είναι ελεγχόμενος και τόσος που η χώρα χριεάζεται/μπορεί να σηκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες έχουν συγκεκριμένους νόμους για τους μετανάστες που θα δεχθούν, τους οποίους τηρούν. Ακόμη και νομιμοποιημένος ένας μετανάστης, δεν θα μπορεί να πάει έτσι στη Γερμανία πχ, να βρει δουλειά και να μείνει εκεί, αν δεν υπάρχει ειδική πρόσκληση (νομίζω τουλάχιστον). Μόνο οι πολίτες της ΕΕ μετακινούνται και εργάζονται ελεύθερα. Άρα, πάλι εδώ θα μείνουν εφόσον δεν θα τους δέχονται αλλού.

 

Αυτό βέβαια δεν θα δημιουργεί πρόβλημα αν ο αριθμός των νόμιμων μεταναστών είναι ελεγχόμενος και τόσος που η χώρα χριεάζεται/μπορεί να σηκώσει.

 

Ναι, απ'οσο γνωριζω για Γερμανια κ οχι μονο ετσι ειναι. Παρολ' αυτα δεν προτιμαμε να γνωριζουμε ποιος αλλοδαπος μενει διπλα μας, να ειναι "προσβασιμος" απο τις αρχες κ το κρατος, να εχει την νομιμη ευκαιρια του να εργαστει εδω κ εαν δεν τα καταφερνει να φυγει? Γιατι εαν θελησει να φυγει ισως βρει κ τον τροπο, αν ομως τον κραταμε παρανομα εδω η μονη του λυση ειναι να κλεψει, να σκοτωσει, ή να βουλιαξει στη Μεσογειο.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

ας πούμε ότι κοιτάμε τα πράγματα από την άλλη πλευρά, το κράτος μας κλέβει, οι πολιτικοί είναι λαμόγια, οι έλληνες πολίτες έχουν όλοι μεγάλη καρδιά και θέλουν να νομιμοποιηθούν όλοι οι κατατρεγμένοι που έρχονται και θα έρχονται, οι ελεύθεροι χώροι θα βουλιάξουν από καταλύματα και αντίσκοινα, εμείς υποκαθιστώντας το κράτος θα πηγαίνουμε φαγητό, ρούχα, και ότι άλλο χρειάζονται, αν γίνεται καμιά κλοπή ή φόνος θα τον περνάμε στα ψιλά γιατί πεινασμένος κόσμος είναι, και ξαφνικά αφού νομιμοποιηθούν όλοι θα ανεβάσουμε μία τέλεια κυβέρνηση, καθώς φτωχοί και καλόκαρδοι έλληνες μαζί με τους νόμιμους πια, τίμιους πλην φτωχούς μετανάστες θα ενωθούν, θα πετάξουν τους άχρηστους έξω από τη χώρα, και θα ψηφίσουν ένα νέο κόμμα που δε θα κλέβει και θα φτιάξει μία τέλεια χώρα 30 εκατ. κατοίκων όλους κάτω από τα όρια της φτώχειας, αλλα αγαπημένους και μονοιασμένους, με καταγωγή από 30 διαφορετικές χώρες και βάλε, χωρίς υποδομές κοινωνικές, που να βρεθούν λεφτά εξάλλου, αλλά χωρίς προβλήματα φυλετικών διακρίσεων

νομιμοποίηση όλων λοιπόν, και μετά παραμονή τους εδώ γιατί αν και οι ίδιοι θέλουν να προωθηθούν στην ευρώπη, ρωτάτε τους λοιπούς ευρωπαίους αν θα δεχτούν τόσους "έλληνες"?, γιατί με ελληνικό διαβατήριο θα προωθηθούν

Ζω γερμανια εδω και 4 χρονια,λοιπον δεν ειδαα πουθενα καταλυματα,επισης οι γερμανοι δεν πανε σε κανεναν αλλοδαπο φαγητο,ρουχα κλπ σπανια το κανουν τουλαχιστον εδω που μενω εγω γιατι ειναι της αποψης μην μου κανεις καλο για να μην ειμαι υποχρεωμενος να σου κανω και εγω καλο αλλο αυτο,δεν περνανε κανενα εγκλημα στα ψιλα ισα ισα ειναι αυστηροι με ολους ομως...οσο για το φτωχοι ελληνες ειπαμε μας τα φαγανε αλλοι.....και κατω απο τα ορια της φτωχειας μας εχουν ριξει αυτοι.....και δεν υπαρχει περιπτωση να ειμαστε μωνιασμενοι γιατι παλι θα βρουν τον τροπο να μας κανουν κ......ο......παιδι μου αλλη νοοτροπια αλλη παιδεια,αλλη κουλτουρα οι γερμανοι γιαυτο και δεν εχουν πεσει χαμηλα εδω σου λεω δινουν σε ολους το δικαιωμααααααααααααααααα να ζουννννννννννννν σαν ανθρωποιιιιιιιιιιιι ειναι ολοι ισοι γερμανοι και ξενοι οπως εμεις οι ελληνες που βρισκομαστε εδω....υπαρχουν πολυυυυυυ φτωχοι ανθρωποι εδω που το κρατος τους δινει σπιτια για να μεινουν,φαγητο,και χρηματα οχι πολλα αλλα τοσα ωστε να ζησουν ανθρωπινα....δεν το κανουν απο την καλη τους την καρδια ετσι ειναι το συστημα τους για χ,ψ λογους που δεν μπορω να σου πω τωρα,προσεξε ομως δεν ταιζουν και ποτιζουν τους εγκληματιες οποτε θελουν και οποτε δεν θελουν να τους ονομαζουν αλλοδαπους,στην ελλαδα ξερεις ποσοι απο τους βουλευτες χρησιμοποιουν ολους αυτους τους εγκληματιες για λογαριασμο τους ποσους εχουν διπλα τους καθημερινα και τους νομιμοποιουν κιολας σαν τους απλους πολιτες με ασφαλεια κλπ.αρα;
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια όταν ακούσατε για το έγκλημα και τον τρόπο και τον λόγο που έγινε, δεν πήγε το μυαλό σας σε λαθρομετανάστες κακοποιούς ? Γιατί εμένα αμέσως εκεί πήγε το μυαλό μου. Δεν πήγε σε έλληνες πρεζάκιες. Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει ότι έλληνας πρεζάκιας έχει κατασφάξει άνθρωπο για να του κλέψει το πορτοφόλι ή κάτι άλλο. Αν θυμόσαστε εσείς, τότε ίσως κάνω λάθος.

ετσι...γι'αυτο μιλησα πιο πανω για αιμοβορους λαους:mad:

Και θελω να παραθεσω και αυτο...ωραια τα εγραψε...

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/blog-post_8294.html

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και θελω να παραθεσω και αυτο...ωραια τα εγραψε...

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/blog-post_8294.html

 

Καλο κ κυριως ρεαλιστικο... εχουμε λοιπον πολλους λογους για να φοβομαστε...τον διπλανο μας...

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες έχουν συγκεκριμένους νόμους για τους μετανάστες που θα δεχθούν, τους οποίους τηρούν. Ακόμη και νομιμοποιημένος ένας μετανάστης, δεν θα μπορεί να πάει έτσι στη Γερμανία πχ, να βρει δουλειά και να μείνει εκεί, αν δεν υπάρχει ειδική πρόσκληση (νομίζω τουλάχιστον). Μόνο οι πολίτες της ΕΕ μετακινούνται και εργάζονται ελεύθερα. Άρα, πάλι εδώ θα μείνουν εφόσον δεν θα τους δέχονται αλλού.

 

Αυτό βέβαια δεν θα δημιουργεί πρόβλημα αν ο αριθμός των νόμιμων μεταναστών είναι ελεγχόμενος και τόσος που η χώρα χριεάζεται/μπορεί να σηκώσει.

εχεις δικιο εδω στη γερμανια μονο πολιτες ΕΕ μετακινουνται ελευθερα επισης εχεις απολυτο δικιο που λες πως εδω εχουν συγκεκριμενους νομους για τους μεταναστες τους οποιους τηρουν,εγω ρωτω γιατι το καταραμενο κρατος αφηνει το ελευθερο σε τοσο μεγαλο ποσοστο λαθρομεταναστων αφου δεν το χρειαζεται και δεν μπορει να το σηκωσει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;και μετα να βγαζουμε εμεις το φιδι απο την τρυπα......παντου υπαρχουν συγκεκριμενοι νομοι για τους λαθρομεταναστες γιατι οι δικοι μας δεν τους τηρουν;;;;;;;;;;;;;;;;;;;συμγεροντααααααααααααααα πολλααααααααααααα και δυστυχως εμεις θα την πληρωσουμε τη νυφη

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απ'οσο γνωριζω για Γερμανια κ οχι μονο ετσι ειναι. Παρολ' αυτα δεν προτιμαμε να γνωριζουμε ποιος αλλοδαπος μενει διπλα μας, να ειναι "προσβασιμος" απο τις αρχες κ το κρατος, να εχει την νομιμη ευκαιρια του να εργαστει εδω κ εαν δεν τα καταφερνει να φυγει? Γιατι εαν θελησει να φυγει ισως βρει κ τον τροπο, αν ομως τον κραταμε παρανομα εδω η μονη του λυση ειναι να κλεψει, να σκοτωσει, ή να βουλιαξει στη Μεσογειο.

 

Δηλαδή πώς θα γίνει στην πράξη αυτό? Νομιμοποιούμε πχ 3.000.000 εκ. αλλοδαπούς με τη μια, και τους λέμε βρείτε δουλειά, σας αφήνουμε 6 μήνες καιρό αλλιώς φεύγετε?

 

Υπάρχουν αυστηρές προϋποθέσεις χορήγησης άδειας παραμονής, για να ελέγχεται ποιός είναι ποιός, από πού είναι, αν μπορεί να συντηρηθεί εδώ κτλ κτλ... Πρέπει να αποδειχθούν κάποια πράγματα, ώστε να μπορέσει ο αλλοδαπός νόμιμα να μείνει εδώ (εξαρτημένη εργασία, ελεύθερος επαγγελματίας, σπουδές, γάμος), δεν γίνεται να το πάμε ανάποδα, να νομιμοποιηθούν όλοι ανεξαρτήτως συνθηκών και ό,τι γίνει.... Το κράτος δεν μπορεί να κάνει απλά πράγματα, θα διαχειριζόταν κάτι τέτοιο?

 

Το να τηρούνται οι προϋποθέσεις είναι απαραίτητο για να διατηρείται η κοινωνική συνοχή.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο εδω στη γερμανια μονο πολιτες ΕΕ μετακινουνται ελευθερα επισης εχεις απολυτο δικιο που λες πως εδω εχουν συγκεκριμενους νομους για τους μεταναστες τους οποιους τηρουν,εγω ρωτω γιατι το καταραμενο κρατος αφηνει το ελευθερο σε τοσο μεγαλο ποσοστο λαθρομεταναστων αφου δεν το χρειαζεται και δεν μπορει να το σηκωσει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;και μετα να βγαζουμε εμεις το φιδι απο την τρυπα......παντου υπαρχουν συγκεκριμενοι νομοι για τους λαθρομεταναστες γιατι οι δικοι μας δεν τους τηρουν;;;;;;;;;;;;;;;;;;;συμγεροντααααααααααααααα πολλααααααααααααα και δυστυχως εμεις θα την πληρωσουμε τη νυφη

 

Ακριβώς Μαρία. Παίζονται πολλά συμφέροντα. Και θα την πληρώσει ο λαός.

Link to comment
Share on other sites

ας πούμε ότι κοιτάμε τα πράγματα από την άλλη πλευρά, το κράτος μας κλέβει, οι πολιτικοί είναι λαμόγια, οι έλληνες πολίτες έχουν όλοι μεγάλη καρδιά και θέλουν να νομιμοποιηθούν όλοι οι κατατρεγμένοι που έρχονται και θα έρχονται, οι ελεύθεροι χώροι θα βουλιάξουν από καταλύματα και αντίσκοινα, εμείς υποκαθιστώντας το κράτος θα πηγαίνουμε φαγητό, ρούχα, και ότι άλλο χρειάζονται, αν γίνεται καμιά κλοπή ή φόνος θα τον περνάμε στα ψιλά γιατί πεινασμένος κόσμος είναι, και ξαφνικά αφού νομιμοποιηθούν όλοι θα ανεβάσουμε μία τέλεια κυβέρνηση, καθώς φτωχοί και καλόκαρδοι έλληνες μαζί με τους νόμιμους πια, τίμιους πλην φτωχούς μετανάστες θα ενωθούν, θα πετάξουν τους άχρηστους έξω από τη χώρα, και θα ψηφίσουν ένα νέο κόμμα που δε θα κλέβει και θα φτιάξει μία τέλεια χώρα 30 εκατ. κατοίκων όλους κάτω από τα όρια της φτώχειας, αλλα αγαπημένους και μονοιασμένους, με καταγωγή από 30 διαφορετικές χώρες και βάλε, χωρίς υποδομές κοινωνικές, που να βρεθούν λεφτά εξάλλου, αλλά χωρίς προβλήματα φυλετικών διακρίσεων

νομιμοποίηση όλων λοιπόν, και μετά παραμονή τους εδώ γιατί αν και οι ίδιοι θέλουν να προωθηθούν στην ευρώπη, ρωτάτε τους λοιπούς ευρωπαίους αν θα δεχτούν τόσους "έλληνες"?, γιατί με ελληνικό διαβατήριο θα προωθηθούν

Σωστη,μα μεχρι την τελευταια τελεια ομως!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...