Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκέψεις για τα γεγονότα των τελευταίων ημερών


Recommended Posts

Έχει βγάλει ο καθένας μια παντιέρα και κάνει αντάρτικο μέσα στην πόλη.

Σήμερα κάψανε ανθρώπους στη λαϊκή, δίπλα σε μαμάδες με καρότσια.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231108313

Δεν πάμε καλά. Δίπλα στο αστυνομικό τμήμα.

 

 

Φυσικά και δεν είναι λύση να τους στείλουμε στην ΕΕ. Δεν θα δεχτούν οι άλλες χώρες την εξαγωγή του προβλήματος. Ήδη η Δανία κατάργησε τη συνθήκη Σέγκεν στην πράξη και ελέγχει διαβατήρια. Ήδη προτείνουν έλεγχο διαβατηρίων για τους Έλληνες εντός Ευρώπης. Άμα τους νομιμοποιήσουμε για να τους προωθήσουμε θα μας ζητάνε και για τους Έλληνες βίζα.

Για να μην εχουμε παρεξηγεισεις τα παραπανω δεν τα ειπα εγω αλλα η kinkajoujou εγω απλα συμφωνησα με αυτα που ειπε,καταλαθος διεγραψα την κοπελα απο το ποστ της ζητω συγγνωμη,απο βιασυνη εγινε
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 446
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jucca

    jucca 41 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 32 δημοσιεύσεις

  • elisaki

    elisaki 23 δημοσιεύσεις

  • gioli

    gioli 20 δημοσιεύσεις

 

όπως σωστά είπε πιο πάνω η mmdad, ο ξένος είναι πάντα ξένος. Δεν τους νοιάζει αν έχω λεφτά ή οτιδήποτε άλλο, θα είμαι πάντα η ξένη. Κι αυτό δεν το καταλαβαίνει όποιος δεν έχει ζήσει σε ξένη χώρα.

 

 

¨Εχουμε και λίγο τη μύγα όταν ζούμε σε άλλη χώρα. Το παίρνουμε και λίγο πιο βαριά. Πάντως κάνοντας τη σύγκριση τις μεγαλύτερες αδικίες τις έχω ζήσει στη χώρα μου.

Link to comment
Share on other sites

¨Εχουμε και λίγο τη μύγα όταν ζούμε σε άλλη χώρα. Το παίρνουμε και λίγι πιο βαριά. Πάντως κάνοντας τη σύγκριση τις μεγαλύτερες αδικίες τις έχω ζήσει στη χώρα μου.

 

προσωπικά δεν το λέω γιατί με ενοχλεί. Ούτε νιώθω legal alien που λέει και το άσμα ;). Απλά, αν δεν ζήσεις σε ξένη χώρα δεν καταλαβαίνεις πόσο έντονα κουβαλάς μέσα σου το ελληνικό στοιχείο π.χ., ακόμα κι αν είσαι πολύ κοντά στη νοοτροπία των γηγενών, στη γλώσσα τους κλπ κλπ. Κι αυτό αντίστοιχα το εκλαμβάνουν και όσοι έχουν γεννηθεί στη χώρα αυτή, και φαίνεται. Κι εδώ, όσο κι αν θέλουν να προσπαθούν να είναι integrated κοινωνία, κάτω από την επιφάνεια τα προβλήματα είναι πολλά και υπαρκτά.

 

Εμείς π.χ. μένουμε κοντά στο Χάρλεμ. Έχουμε δίπλα στο σπίτι 2 παιδικές, με απόσταση 100 μέτρων η μία από την άλλη. Στη μία μαζεύονται πάντα ΜΟΝΟ Λατίνοι και μαύροι από το Χάρλεμ, στην άλλη λευκοί, κυρίως νέοι και μορφωμένοι and never the twine shall meet...

 

Εμένα απλά με εντυπωσιάζει όλο αυτό το μαζικό κύμα ανθρώπων που μετακινείται στον κόσμο σε αναζήτηση καλύτερης τύχης. Και να πάνε πού όλοι αυτοί; Η Ευρώπη είναι τελειωμένη, από τη μία τους χρειάζεται λόγω δημογραφικού έντονου σε όλες τις χώρες της, από την άλλη δεν μποερί να τους υποστηρίξει και τους κλωτσάει. Η Αμερική που θεωρείται υπερδύναμη και με πολλές προοπτικές ή δεν τους δέχεται ή έχει εσωτερικά προβλήματα κι αυτή. Ποιος λοιπόν να τους απορροφήσει όλους αυτούς;

 

Κι ένα "ανέκδοτο" που κολλάει σε αυτά που λέω: γιατί δεν υπάρχουν Μεξικάνοι ολυμπιονίκες; γιατί όποιος Μεξικάνος μπορεί να τρέχει, να πηδάει ή να κολυμπάει γρήγορα είναι ήδη στις ΗΠΑ... ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απλά με εντυπωσιάζει όλο αυτό το μαζικό κύμα ανθρώπων που μετακινείται στον κόσμο σε αναζήτηση καλύτερης τύχης. Και να πάνε πού όλοι αυτοί; Η Ευρώπη είναι τελειωμένη, από τη μία τους χρειάζεται λόγω δημογραφικού έντονου σε όλες τις χώρες της, από την άλλη δεν μποερί να τους υποστηρίξει και τους κλωτσάει.

 

Όντως όταν βλέπω Κινέζους στο Καρπενήσι αναρωτιέμαι τι να σκέφτονται και αυτοί οι άνθρωποι τόσες χιλιάδες χλμ μακριά από τη χώρα τους. Έχουμε και καμιά 10αριά Πακιστανούς, τον έχουμε τον πολυπολιτισμό μας.

 

Κι όμως στη Γερμανία υπολόγιζαν πόσες χιλιάδες μετανάστες θέλουν λόγω δημογραφικού. Βολεύονται βέβαια και με τους νόμιμους των χωρών της ΕΕ. Όλους τους συμφέρουν οι μετανάστες. Όλες οι οικονομίες εκεί στηρίζονται. Οι Γερμανοί έχουν τη μεγαλύτερη αύξηση εξαγωγών λόγω πτώσης του ευρώ. Αλλά η υποκρισία περισσεύει και στους πολιτισμένους. Τα μεροκάματα πέφτουν οι τιμές ανεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Όμως όταν μιλάμε για εν ψυχρω δολοφονία όπως του ανθρώπου με την κάμερα ή του 21 χρονου μετανάστη (που ούτε το όνομά του δεν έχει μαθευτεί) που σφάχτηκαν, εκεί δεν νομίζω ότι κανείς δικαιολόγησε τίποτα.

.

 

Η εν ψυχρώ δολοφονία του 21χρονου τελικά έχει να κανει με ξεκαθάρισμα λογαριασμών και το θύμα ήταν και σεσημασμένος κακοποιός. Καμία σχέση με την δολοφονία του 44 χρονου που θα μπορούσε να είναι ο άντρας μας, ο αδερφός μας, ο ξάδερφός μας, ο γαμπρός μας , οποιοσδήποτε από μας. Και για του λογου το αληθές παραθέτω και το λινκ:http://news.gr-24.com/%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CE%B7-%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1/

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει βγάλει ο καθένας μια παντιέρα και κάνει αντάρτικο μέσα στην πόλη.

Σήμερα κάψανε ανθρώπους στη λαϊκή, δίπλα σε μαμάδες με καρότσια.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231108313

Δεν πάμε καλά. Δίπλα στο αστυνομικό τμήμα.

.....

 

Η βία φέρνει βία.

Η εγκληματικότητα αυξάνεται... και φέρνει θυμό, και περισσότερη εγκληματικότητα.

:-(

Αυτό φαίνεται και από τα παιδιά ... Είναι πολλά τα προβλήματα που καλούνται να αντιμετωπίσουν. Και οι τρόποι που μαθαίνουν τα παιδιά... από τους μεγαλύτερους, δεν είναι οι ενδεδειγμένοι... δυστυχώς!

 

Η κοινωνία νοσει, η παιδεία νοσεί... όλα είναι μια αλυσίδα...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ειναι κριμα που λιγοι καταστρεφουν τη ζωη των πολλων!!!και εμεις μεταναστες θα καταληξουμε ετσι οπως εχουν τα πραγματα στην ελλαδα!!1ακουσα για απολυσεις στο δημοσιο και για καινουργια μετρα:mad::x......ειληκρινα φοβαμαι για το τι καινουργιο θα πουν!!!φοβαμαι για τα παιδια μας:(:(αυτα δεν φταινε τιποτα!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟς ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΓΡΕΙ......ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΟΛΟΥς ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥς ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΓΑΝ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΙς ΒΡΩΜΙΕΣ,ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ Η ΑΛΛΟΔΑΠΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΜΑς ΠΗΡΑΝ ΤΙς ΔΟΥΛΕΙΕ ΠΟΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΠΟΙΕΣ,ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΤΟ ΟΧΤΑΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ,ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΙς ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΘΛΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΥΒΛΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΡΦΑΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΤΑΝΕ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΖΗΤΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΕΙΣΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝΩΝ,ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥς ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΕΜΑΣ ΝΑ ΠΛΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΤΕΞΙΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ,ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΡΗΣΕΙ Ο ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΣΑΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΜΑς ΕΧΟΥΝ ΧΡΕΟΚΟΠΟΗΣΕΙ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΜΗ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΤΗΣ ΑΠΛΙΣΤΙΑΣ,ΤΗΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΙΣΧΟΥΣ....ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ ΜΑΣ ΚΑΡΦΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ.....ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ

 

 

R E S P E C T

Link to comment
Share on other sites

Κ ενω εμεις τσακωνομαστε για τους αλλοδαπους, κοιταξτε πως περνανε οι αφεντες μας...

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12337&subid=2&pubid=111187158

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς τους δικούς μας πολιτικούς, που κάνουν τις βρωμιές και τις κλεψιές και μας ξεπουλήσανε τους έχουμε και τους καμαρώνουμε. Κανένας από όλους αυτούς δεν πληρώνει τα έκτροπα που κάνει. Αντε το πολύ πολύ να τους ρίξουμε ένα γιαούρτι. Ο Στρος Καν που είναι και επικεφαλής του ΔΝΤ, παρόλο το σκάνδαλο που θα ξεσπάσει, δεν δίστασαν να τον συλλάβουν σαν έναν απλό πολίτη. Μπράβο και ξανά μπράβο. Αλίμονο σε μας που προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Για αυτό έχουμε φτασει εδώ και η κατρακύλα συνεχίζεται.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργη να δω πως θα εξελιχθει η ιστορια αυτη... παντως αν καποιος δικος μας εκανε κατι τετοιο κ μαθευοταν (γιατι εδω ειναι το κλειδι) θα καταφερνε να τους βγαλει ολους ψευτες...

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργη να δω πως θα εξελιχθει η ιστορια αυτη... παντως αν καποιος δικος μας εκανε κατι τετοιο κ μαθευοταν (γιατι εδω ειναι το κλειδι) θα καταφερνε να τους βγαλει ολους ψευτες...
μονο ψευτες;;;;;αυτοι θα ηταν ικανοι να πουνε πως η καμαριερα που ειναι αλλοδαπη παρεπιπτωντος τον παρενοχλουσε σεξουαλικα......
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟς ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΓΡΕΙ......ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΟΛΟΥς ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥς ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΓΑΝ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΙς ΒΡΩΜΙΕΣ,ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ Η ΑΛΛΟΔΑΠΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΜΑς ΠΗΡΑΝ ΤΙς ΔΟΥΛΕΙΕ ΠΟΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΠΟΙΕΣ,ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΤΟ ΟΧΤΑΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ,ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΙς ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΘΛΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΥΒΛΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΡΦΑΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΤΑΝΕ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΖΗΤΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΕΙΣΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝΩΝ,ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥς ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΕΜΑΣ ΝΑ ΠΛΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΤΕΞΙΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ,ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΡΗΣΕΙ Ο ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΣΑΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΜΑς ΕΧΟΥΝ ΧΡΕΟΚΟΠΟΗΣΕΙ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΜΗ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΤΗΣ ΑΠΛΙΣΤΙΑΣ,ΤΗΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΙΣΧΟΥΣ....ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ ΜΑΣ ΚΑΡΦΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ.....ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα, χθες έλεγα τα ίδια σε μια συζήτηση και κανείς δεν δεχόταν τίποτα, αλλά όλοι έλεγαν ότι για όλα φταίνε οι ξένοι, και να φύγουν και μιλούαν πολύ άσχημα που μετά ψυχοπλακώθηκα.

Μου έρχεται να σηκωθώ και να φύγω από αυτήν την χώρα.

Έχω σιχαθεί την διπροσωπία, την υποκρισία και το ψέμα.

Κανείς δεν μιλάει αληθινά, έχουν χαθεί η αξιοπρέπεια και οι ηθικές αξίες.

Γιατί έγινε αυτός ο λαός έτσι; Και ακολουθούν και τα παιδιά μας, τα οποία λένε δεν θέλουν τους ξένους.

Θα πεθάνω με αυτό το ερωτηματικό!

Έλληνες μας κατάντησαν έτσι, πάρτε το όλοι χαμπάρι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jucca θες να σου απαντησω κιολας κ με ρωτας ενα κατεβατο; τι να σου απαντησω κοριτσι μου εσυ παραληρεις κ δεν καταλαβαινεις κ τι διαβαζεις.

ειπα δεν ειμαι σακος του μποξ, πεστα αλλου...

 

 

 

ακριβως αυτο.....τι κανουμε εμεις; οι απλοι κοινοι θνητοι; μακαρι να ηξερα, απλα υποθετω οτι το να σφαζομαστε μεταξυ μας κ να στοχοποιουμε τον πιο αδυναμο δεν ειναι λυση!

 

Οκ, δεν καταλαβαίνω τί διαβάζω, δίκιο έχεις!

Τώρα το αν θεωρείς ότι γράφω παραλήρημα, πρόβλημά σου....

 

Ρώτησα πολλές φορές τί προτείνετε ως πρακτική λύση για την εκτός ελέγχου κατάσταση και απάντηση δεν πήρα! Εγώ έγραψα τις σκέψεις και τις απόψεις μου κι εσύ θεωρείς ότι σε βλέπω σαν σάκο του μποξ!

 

Δεν πρόκειται να αναλύσω άλλο τί πιστεύω, έγραψα αρκετά πράγματα και κάποιοι είτε δεν μπορούν ή δε θέλουν να τα καταλάβουν. Όσο για το τί να μου απαντήσεις, δεν περιμένω κάτι, κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να ακουστεί καμία συγεκριμένη απάντηση-άποψη-πρόταση από την πλευρά σου.

 

Εξάλλου είναι το πιο έυκολο πράγμα να προσπερνάμε τις απόψεις και τα επιχειρήματα του άλλου, χαρακτηρίζοντας αυτά που γράφει ως παραλήρημα και να απαξιούμε.

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει μια ταινιά παλιότερα που σατήριζε μια τάση των σύγχρονων αμερικανών, οι οποίοι από φόβο να μην χαρακτηριστούν ως ρατσιστές, γίνονται υπερβολικά συγκαταβατικοί με τους έγχρωμους συντοπίτες τους. Ήταν λοιπόν κωμωδία με έναν μανιακό δολοφόνο. Στο τέλος της ταινίας αποκαλύφθηκε ότι ο δολοφόνος ήταν ένας μαύρος. Και τότε όλοι μαζί οι πολίτες χτύπησαν συγκαταβατικά την πλάτη του μαύρου και γύρισαν και λυντσάρισαν τον άσπρο φίλο του.:rolleyes:

 

Εννοείται ότι δεν τα έχω με όλους τους μετανάστες απανταχού της Ελλάδας εξαιτίας του τελευταίου συμβάντος με τον άτυχο πατέρα...

 

Όμως όπως με νευριάζει ο ρατσισμός εναντίον όλων των μεταναστών αδιακρίτως, ως αντίδραση...

 

Με τσατίζει εξίσου και η άλλη όψη του ρατσισμού, η απενοχοποίηση της πράξης επειδή έγινε από μετανάστες.:shock:

Διάβασα παντού και εδώ στο φόρουμ επίσης: Οι καημένοι οι μετανάστες... Πεινάνε...(και ήθελαν να φάνε την βιντεοκάμερα) ... και εμείς φταίμε... και τι να κάνουν κι αυτοί οι έρμοι; ...

 

Ρε παιδιά....ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ειναι ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ανεξαρτήτου χρώματος, εθνικότητας, θρησκείας, κόμματος, κ.λπ. Είναι ρατσιστικό να κατηγορούμε όλους του ίδιου χρώματος, εθνικότητας, θρησκείας με τον δολοφόνο. Αλλά είναι και εξίσου ρατσιστικό να δικαιολογούμε έναν δολοφόνο μόνο και μόνο επειδή είναι διαφορετικού χρώματος, εθνικοτητας, θρησκείας.....ωστε να μη μας πουν ρατσιστές.

 

Και συμφωνώ μ' αυτό που είπε μια φίλη παραπάνω ότι αυτή η αδικαιολόγητη συγκαταβατικότητα σε απεχθή εγκλήματα μόνο και μόνο γιατί οι δράστες ήταν αλλοδαποί, φέρνει αντίθετα αποτελέσματα στην κοινή γνώμη.

 

 

Συμφωνώ με την κοπέλα. Επίσης, θέλω να ρωτήσω το εξής? Όσο και να πεινάει κάποιος, όσο εξαθλιωμένος και αν είναι, δικαιολογείται να πάρει άλλους δύο και να επιτεθεί και να σκοτώσει ΕΝΑΝ και μοναδικό άνθρωπο? Δεν με ενδιαφέρει αν οι τρεις είναι άγγλοι, γάλλοι, ισλανδοί, ονδουριανοί και ο ένας έλληνας, ούτε αν συμβαίνει το αντίθετο. Με ενδιαφέρει η αγριότητα της πράξης και με τρομάζει.

Νομίζω όμως, ότι αν αγνοήσουμε το γεγονός ότι για την αύξηση της εγκληματικότητας σε ορισμένες περιοχές, οφείλεται και ο μεγάλος αριθμός των λαθρομεταναστών που διαμένουν εκεί, εθελοτυφλούμε. Και εγώ δεν θέλω να εθελοτυφλώ ούτε να κουνάω το δάχτυλο και να την λέω σε όσους μένουν σε τέτοιες περιοχές και φοβούνται και τον ίσκιο τους, από την ασφάλεια του προαστείου που μένω (προσωρινά, είμαι ασφαλής, στο μέλλον, δεν ξέρω).

Επίσης, δεν θα ήθελα με τίποτα να την πω, όπως δυστυχώς κάνετε κάποιες, σε άτομα που έχουν πέσει θύματα επίθεσης πχ στον κύριο Κούνδουρο.

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=393433&wordsinarticle=%ce%ba%ce%bf%cf%8d%ce%bd%ce%b4%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%bf%cf%82

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα email που μου έστειλε η αδερφούλα μου, με τίτλο νέα γενιά συνθημάτων, υπάρχει το εξής: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΓΗΙΝΟΙ.

καλό;:wink:

 

In fact...

Είμαστε όλοι μετανάστες... είμαστε εξωγήινοι! ;)

(είναι η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος) ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την κοπέλα. Επίσης, θέλω να ρωτήσω το εξής? Όσο και να πεινάει κάποιος, όσο εξαθλιωμένος και αν είναι, δικαιολογείται να πάρει άλλους δύο και να επιτεθεί και να σκοτώσει ΕΝΑΝ και μοναδικό άνθρωπο?

Δεν δικαιολογείται (= δεν νομιμοποιείται).

 

Όμως αιτιολογείται (= είναι η αιτία).

 

Στην εξαθλίωση, οι διαχωρηστικές γίνονται ασαφείς. Είμαστε (ακόμα) χορτάτοι. Και έξω από το ξύπνημα του βασικού μας ενστίκτου της επιβίωσης. Προς το παρόν, αν και δύσκολα, (απο)λαμβάνουμε κάποια αγαθά ως αυτονόητα. Ενώ κάποιοι συνάνθρωποί μας όχι.

 

Η κοινωνική ανισότητα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Εκεί λοιπόν εγείρονται διάφοροι μηχανισμοί συμπεριφορών, με στόχο ... την εξίσωση των κοινωνικών διαφορών.

 

Η έκφραση αυτού, συχνά εμπλέκει την εγκληματικότητα.

 

Αν βρίσκονταν οι ομοεθνείς μας σε αντίστοιχες συνθήκες, αυτά θα τα έκαναν εκείνοι. Δεν είναι θέμα φυλής... αλλά συνθηκών.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολογείται (= δεν νομιμοποιείται).

 

Όμως αιτιολογείται (= είναι η αιτία).

 

Στην εξαθλίωση, οι διαχωρηστικές γίνονται ασαφείς. Είμαστε (ακόμα) χορτάτοι. Και έξω από το ξύπνημα του βασικού μας ενστίκτου της επιβίωσης. Προς το παρόν, αν και δύσκολα, (απο)λαμβάνουμε κάποια αγαθά ως αυτονόητα. Ενώ κάποιοι συνάνθρωποί μας όχι.

 

Η κοινωνική ανισότητα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Εκεί λοιπόν εγείρονται διάφοροι μηχανισμοί συμπεριφορών, με στόχο ... την εξίσωση των κοινωνικών διαφορών.

 

Η έκφραση αυτού, συχνά εμπλέκει την εγκληματικότητα.

 

Αν βρίσκονταν οι ομοεθνείς μας σε αντίστοιχες συνθήκες, αυτά θα τα έκαναν εκείνοι. Δεν είναι θέμα φυλής... αλλά συνθηκών.

 

Συμφωνώ.

Να προσθέσω.

Πριν κάποια χρόνια πήγα στη Βραζιλία ταξίδι. Η κατάσταση εκέι είναι χειρότερη από τη δική μας όσον αφορά τη φτώχεια και την εξαθλίωση. Εδώ υπάρχει (ακόμα) μέση τάξη, εκεί υπάρχουν μόνο πλούσιοι και εξαθλιωμένοι φτωχοί που ζουν με το βασικό μισθό των 100 δολαρίων το μήνα.

Η εγκληματικότητα είναι στα ύψη! Τα σπίτια είναι μονίμως κλειδαμπαρωμένα και πάλι καταφέρνουν και μπαίνουν μέσα και κλέβουν ό,τι βρουν μπροστά τους. Αν μάλιστα δουν τους κατοίκους του σπιτιού μπροστά τους, θα βγάλουν όπλο (που όλοι έχουν παρανόμως) και θα τους πυροβολήσουν. Ο λόγος είναι ότι δεν έχουν τη "δυνατότητα" να στερηθούν τα χρήματα που θα τους προσφέρουν τα κλοπιμαία!

Μάλιστα ένας Βραζιλιάνος που τον έχουν ληστέψει πάνω από 10 φορές μου είπε κατά λέξη "Τους καταλαβαίνω. Όταν ο πατέρας δεν έχει να δώσει ψωμί στο παιδί του, θα κλέψει και αν χρειθαστεί θα σκοτώσει για να εξασφαλίσει το ψωμί".

Και στη Βραζιλία αυτοί δεν είναι μετανάστες. Απλά πεινασμένοι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολογείται (= δεν νομιμοποιείται).

 

Όμως αιτιολογείται (= είναι η αιτία).

 

Στην εξαθλίωση, οι διαχωρηστικές γίνονται ασαφείς. Είμαστε (ακόμα) χορτάτοι. Και έξω από το ξύπνημα του βασικού μας ενστίκτου της επιβίωσης. Προς το παρόν, αν και δύσκολα, (απο)λαμβάνουμε κάποια αγαθά ως αυτονόητα. Ενώ κάποιοι συνάνθρωποί μας όχι.

 

Η κοινωνική ανισότητα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Εκεί λοιπόν εγείρονται διάφοροι μηχανισμοί συμπεριφορών, με στόχο ... την εξίσωση των κοινωνικών διαφορών.

 

Η έκφραση αυτού, συχνά εμπλέκει την εγκληματικότητα.

 

Αν βρίσκονταν οι ομοεθνείς μας σε αντίστοιχες συνθήκες, αυτά θα τα έκαναν εκείνοι. Δεν είναι θέμα φυλής... αλλά συνθηκών.

 

Αρα με αυτή τη λογική δε δικαιολογήται, αλλά αιτιολογήται η συμπεριφορά των κατοίκων κατά των μεταναστών η κατα πολλές απο εσας ρατσιστική..... Οταν αλκυον μου λες οτι αιτιολογήται αυτή η συμπριφορά, δηλαδή να σου πάρουν τη ζωη επειδή είναι σε εξαθλίωση ή πεινούν, τέτοιες δικαιολογίες ακούνε οι κάτοικοι και γίνονται πιο ρατσιστές και με αυτά που ακούνε θα υπάρξουν και ρατσιστικές επιθέσεις απο άτομα και ανθρώπους που ούτε σας πέρναγε απο το μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Να προσθέσω.

Πριν κάποια χρόνια πήγα στη Βραζιλία ταξίδι. Η κατάσταση εκέι είναι χειρότερη από τη δική μας όσον αφορά τη φτώχεια και την εξαθλίωση. Εδώ υπάρχει (ακόμα) μέση τάξη, εκεί υπάρχουν μόνο πλούσιοι και εξαθλιωμένοι φτωχοί που ζουν με το βασικό μισθό των 100 δολαρίων το μήνα.

Η εγκληματικότητα είναι στα ύψη! Τα σπίτια είναι μονίμως κλειδαμπαρωμένα και πάλι καταφέρνουν και μπαίνουν μέσα και κλέβουν ό,τι βρουν μπροστά τους. Αν μάλιστα δουν τους κατοίκους του σπιτιού μπροστά τους, θα βγάλουν όπλο (που όλοι έχουν παρανόμως) και θα τους πυροβολήσουν. Ο λόγος είναι ότι δεν έχουν τη "δυνατότητα" να στερηθούν τα χρήματα που θα τους προσφέρουν τα κλοπιμαία!

Μάλιστα ένας Βραζιλιάνος που τον έχουν ληστέψει πάνω από 10 φορές μου είπε κατά λέξη "Τους καταλαβαίνω. Όταν ο πατέρας δεν έχει να δώσει ψωμί στο παιδί του, θα κλέψει και αν χρειθαστεί θα σκοτώσει για να εξασφαλίσει το ψωμί".

Και στη Βραζιλία αυτοί δεν είναι μετανάστες. Απλά πεινασμένοι!

Και τι πρέπει να γίνει εμμάκι, να μου σκοτώσουν τον άντρα ή το παιδί και να πω τους καταλαβαίνω γιατί πεινάν και θα σκοτώσουν για να ταίσουν το παιδί τους; Φαντάσου να ακουγε ο συγγενής κάθε τραυματισμένου και σκοτωμένου αυτή τη φράση. Και ξαναρωτώ, τον λυκειάρχη που χτύπησαν 10 αλλοδαποι γιατι είχε την ελληνική σημαία στο καπέλο του, πείναγαν και το έκανα, για την ιστορία αυτή η επίθεση προηγήθικε της ρατσιστικής επιθεσης τψν ελληνων έναντι μεταναστών. Αλλά για τον έλληνα λυκειάρχη το έχω αναφέρει 3 φορές και κανείς δε σχολίασε το παραμικρό, το περνάμε στα ψηλά αυτό μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε εγκληματική ή βίαιη συμπεριφορά υπάρχει αιτιολογία.(κ για τον Έλληνα λυκειάρχη) Είναι άλλο αυτό κ άλλο το πώς κρίνεται η πράξη. Όταν εμπλέκεσαι συναισθηματικά με ένα τραγικό γεγονός όσο κ να αναγνωρίζεις ότι ας πούμε ο δολοφόνος ή βιαστής είναι άνθρωπος που έχει υποστεί τεράστια κακοποίηση κ ο ίδιος, φυσικά κ δικαιολογημένα δεν θα το λάβεις υπόψιν σου γιατί κυριεύεσαι από το συναίσθημα. Μελετώντας όμως τα εγκλήματα ως εξωτερικός παρατηρητής μπορείς να διαπιστώσεις γιατί έγιναν.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εμείς εδω δεν είμαστε μελετητές αυτών των εγκλημάτων. Συμφωνώ πως και σε έναν βιαστή και σε έναν δολοφόνο μπορείς να βρείς βιώματα τέτοια που να σου αιτιολογούν ίσως κάποια εγκλήματα. Απο εκεί και πέρα όμως δε μπορούμε να λέμε οτι ξαφνικά τόσοι πολλοί άνθρωποι έγιναν ρατσιστές και δε θέλουν τους ξένους αλλά να καθόμαστε να ψάχνουμε τις αιτίες γιατι κλέβουν και γιατί σκοτώνουν.....είναι υποκριτικό, είναι το σύνδρομο του μη με πουν ρατσιστή οπότε αιτιολογώ τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μην παίζουμε με τις λέξεις.

Με την ίδια λογική ΟΛΕΣ οι εγκληματικές πράξεις έχουν κάποια αιτιολογία.

Αν ήταν Έλληνες όμως οι τρεις δολοφόνοι στο συγκεκριμένο έγκλημα, δεν ξέρω αν θα βρίσκονταν κάποιος να "αιτιολογήσει" το γεγονός ότι τον έσφαξαν για μια βιντεοκάμερα.

 

Στο συγκεκριμένο τόπικ άλλωστε δεν βρέθηκαν μόνο άτομα ενδιαφερόμενα να αιτιολογήσουν από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον αλλά αρκετά άτομα με το συγχωροχάρτι στο χέρι και με διαπιστώσεις του στυλ, τι να κάνουν οι άνθρωποι πεινάνε, εμείς τους φέραμε σ' αυτήν την κατάσταση, κ.λπ., κ.λπ.

Μην πέφτετε στην παγίδα. Κι αυτή η συμπεριφορά ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ είναι!

 

Κι εδώ στη Θεσσαλονίκη ζούμε δίπλα - δίπλα με τους μετανάστες και γνωρίζω ανθρώπους που εργάζονται, μένουν παραδίπλα μου, αξιοπρεπέστατους, με τις δουλειές τους, την οικογένειά τους, τα όνειρά τους. Αυτούς τους ανθρώπους τους συναντώ, πάνε τα παιδιά μας μαζί σχολείο, τους λέω καλημέρα και δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό ο παραμικρός φόβος ότι μπορεί μια μέρα να με σφάξουν στο γόνατο.

Αυτοί οι άνθρωποι γιατί δεν ζούνε στην εξαθλίωση, γιατί δεν προχωρούν σε "αιτιολογημένες" εγκληματικές πράξεις; Τι διαφορετικό έχουν από τους "άλλους";

 

Από την άλλη υπάρχουν κακοποιά στοιχεία, ανεξαρτήτου εθνικότητας που μπορεί να κάνουν τη ζωή μου επικίνδυνη.

Μπορεί να είναι έλληνες χούλιγκανς στον αγώνα Ολυμπιακού - ΠΑΟΚ, μπορεί να είναι αλλοδαποί κακοποιοί που έχουν καταλάβει μια περιοχή και την έχουν γκετοποιήσει...Δεν μετράει η εθνικότητα, στην τελική μετράει η συγκεκριμένη κατάσταση.

 

Στην συγκεκριμένη κατάσταση λοιπόν για την οποία μιλάμε σ' αυτό το τόπικ, έχουμε μια περιοχή γκέτο.... με κακοποιούς - που τυγχάνει να είναι λαθραίοι μετανάστες.....που απειλούν τη ζωή όλων των κατοίκων.... και ελλήνων και αλλοδαπών.

 

Γι' αυτήν την κατάσταση έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...