Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα μπιφτέκια μου γίνονται σαν πέτρα. Τι να κάνω ?


anastasiaspil

Recommended Posts

anastasiaspil βαζω και αβγό και ενα κ.σ. ξυδι. Το μονο διαφορετικο ειναι το γιαουρτι.

Μου το εδειξε η πεθερα μου που ειχε ειστιατοριο στη γερμανια. Εγω μολις παρουν λιγο χρωμα

οπως ειπαν και παραπανω βαζω ροδελες ντοματας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μυστικό λοιπόν κορίτσια, περισσότερο από το νερό, είναι γάλα (όσο σηκώσει - συνταγή από επαγγελματία), τριμμένη ντοματούλα και όχι αυγό:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω κι εγώ τα φώτα μου, μιας και είχα το ίδιο πρόβλημα.. Κάπου διάβασα ότι το μυστικό του αφράτου μπιφτεκιού δεν είναι στο τι υλικά θα βάλεις, ούτε πώς θα το ψήσεις, αλλά στο ζύμωμα! Οπότε τι κάνεις? Βάζεις τον κιμά μαζί με τα υλικά στο μίξερ και τον πλάθεις για λίγα λεπτά με το φτερό που είναι για τις ζύμες. Το δοκίμασα και όντως δουλεύει! :-D

Καλή επιτυχία!

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

και οι επαγγελματίες έχουν ο καθενας τη δική τους συνταγή :) ,

να αυτή που εχω εγώ από επαγγελματία σεφ:

εκτός βεβαια απ τον κιμα, βάζω σιμιγδάλι (αντί για ψωμί ή φρυγανιά), αβγό, ξύδι, λάδι, αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, κρεμμύδι, σκόρδο, μαϊντανό. η συνταγή ειχε και μισό κουταλάκι μπέικιν πάουντερ για να γίνουν φουσκωτά, αλλά εγώ δε βάζω και πάλι μια χαρά μου βγαινουν.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και οι επαγγελματίες έχουν ο καθενας τη δική τους συνταγή :) ,

να αυτή που εχω εγώ από επαγγελματία σεφ:

εκτός βεβαια απ τον κιμα, βάζω σιμιγδάλι (αντί για ψωμί ή φρυγανιά), αβγό, ξύδι, λάδι, αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, κρεμμύδι, σκόρδο, μαϊντανό. η συνταγή ειχε και μισό κουταλάκι μπέικιν πάουντερ για να γίνουν φουσκωτά, αλλά εγώ δε βάζω και πάλι μια χαρά μου βγαινουν.

 

 

Στο μισό κιλό κιμά πόσο σιμιγδάλι ρίχνεις ? Και τι? Χοντρό ή ψιλό ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρίβω και μια ντομάτα μέσα και τέρμα το πρόβλημα!

 

 

Το καλοκαίρι εντάξει τρίβεις ντομάτα. Το χειμώνα όμως που δεν έχουμε ντομάτες ?

Link to comment
Share on other sites

Στο μισό κιλό κιμά πόσο σιμιγδάλι ρίχνεις ? Και τι? Χοντρό ή ψιλό ?

 

4 κουταλιες της σουπας κοφτες

και βαζω και ντοματα, το ξεχασα πριν

αν δεν εχω φρεσκες, βάζω ψιλοκομμενες από κουτι

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

4 κουταλιες της σουπας κοφτες

και βαζω και ντοματα, το ξεχασα πριν

αν δεν εχω φρεσκες, βάζω ψιλοκομμενες από κουτι

 

 

Ευχαριστώ zouzounel, να 'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν εναν χρονο λεγα ακριβως τα ιδια με σενα!μαρεσουν τοσο πολυ τα μπιφτεκια αλλα μου γινονταν τοσο σκληρα απαισια!!!δεν ηξερα τι να κανω, μιας κ δοκιμασα πολλες παραλαγες

Η συνταγη που σου βαζω εδω ειναι που με εσωσε!!!Την πρωτη φορα που την εφτιαξα γινανε τα πιο τελεια και μαλακα μπιφτεκια γιατι ειχα κανει κατα γραμμα την συνταγη.Τωρα τα κανω ετσι αλλα με δοσεις μαλλον οχι σωστες μιας και το κανω με το ματι και βγαινουν παλι πολυ πολυ καλα , αλλα ΤΕΛΕΙΑ ειναι αν κανεις κατα γραμμα!!!Ο αντρας μου τρελενεται και παντα θα ζητησει το φαγητο αυτο!!!σημερα αυτο εφτιαξα!!!!

 

http://argiro.gr/recipes/%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B9%CF%86%CF%84%CE%AD%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%86%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%85--2

 

Το γαλα δεν μου αρεσει σαν ιδεα με το κρεας...το αυγο ξερω οτι το βαζεις για να σφιξει , οχι για να μαλακωσει.

Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν εναν χρονο λεγα ακριβως τα ιδια με σενα!μαρεσουν τοσο πολυ τα μπιφτεκια αλλα μου γινονταν τοσο σκληρα απαισια!!!δεν ηξερα τι να κανω, μιας κ δοκιμασα πολλες παραλαγες

Η συνταγη που σου βαζω εδω ειναι που με εσωσε!!!Την πρωτη φορα που την εφτιαξα γινανε τα πιο τελεια και μαλακα μπιφτεκια γιατι ειχα κανει κατα γραμμα την συνταγη.Τωρα τα κανω ετσι αλλα με δοσεις μαλλον οχι σωστες μιας και το κανω με το ματι και βγαινουν παλι πολυ πολυ καλα , αλλα ΤΕΛΕΙΑ ειναι αν κανεις κατα γραμμα!!!Ο αντρας μου τρελενεται και παντα θα ζητησει το φαγητο αυτο!!!σημερα αυτο εφτιαξα!!!!

 

http://argiro.gr/recipes/%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B9%CF%86%CF%84%CE%AD%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%86%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%85--2

 

Το γαλα δεν μου αρεσει σαν ιδεα με το κρεας...το αυγο ξερω οτι το βαζεις για να σφιξει , οχι για να μαλακωσει.

Καλη επιτυχια!!!

 

 

Καλή συνταγή φαίνεται. Βάζει πρώτα τις πατάτες και μετά από 1 ώρα τα μπιφτέκια. Να ρωτήσω όμως κάτι ? Όταν βάλω τα μπιφτέκια, να τα σκεπάσω με αλουμινόχαρτο, ή να τα αφήσω να ψηθούν έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω χρησιμοποιω κουακερ και γινονται πολυ μαλακα τα μπιφτεκια και υγιεινα

 

 

Stefanakos στο μισό κιλό κιμά πόσο κουάκερ να βάλω ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

λίγο ξύδι στον κιμά όταν το πλάθεις κάνει τα μπιφτέκια αφράτα ακόμα κι αν δε βάλεις ψίχα ψωμιού! try it ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Είχα το ίδιο πρόβλημα μεχρι που ανακάλυψα αυτήν την συνταγή :http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpiftekia-fournou-afrata.html και μπορώ να πώ οτι ειναι τα πιο νοστιμα και μαλακά μπιφτέκια που έχω φάει.Έγώ μάλιστα όταν κάνω μπιφτέκια φυλάγω και στην κατάψυξη (αψητα βέβαια) για μια εύκολη λυση,και είναι το ίδιο μαλακά όπως φρέσκα.Την ίδια πλέον συνταγή κάνω και κεφτεδάκια φουρνου (και για την καταψυξη πάλι).Ελπίζω να βοήθησα!

έκανα αυτη τη συνταγη και ήταν τα καλύτερα μπιφτέκια που έχουμε φάει οικογενειακώς!!

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καθε νοικοκυρα να ξερεις εχει τα δικα της μικρα μυστικα!Μηπως τα ψηνεις σε δυνατη φωτια?Εγω προσεχω παντα να περνω φρεσκο κιμα....!Οταν ξαναφτιαξεις πες μας το αποτελεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επειδή τα κεφτεδάκια είναι η σπεσιαλιτέ μου και γινονται πεντανόστημα είπα να σας την γράψω

 

σε ένα λεκανακι βάζουμε μισο κιλό κιμά , 2 αυγά , φρυγανιά τριμένη ή ψωμί χθεσινό μουλιασμένο στο νερό όσο πάρει , στο μπλέντερ βάζω 2 μεσαία κρεμύδια 2-3 σκελίδες σκόρδο μαιντανό και δυόσμο να γίνουν ένα μείγμα αυτό μετα το ρίχνω στον κιμά μου, ρίχνω λάδι και τα εξής μπαχαρικά πιπέρι αλάτι κυμινο παπρικα κανέλα μοσχοκάρυδο και σκορδο σε σκόνη.. όλα αυτα τα ανακατεύω και μετά τα πλάθω κεφτέδες

ο άντρας μου τους λατρεύει όπως και ο πεθερός μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...