Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα μπιφτέκια μου γίνονται σαν πέτρα. Τι να κάνω ?


anastasiaspil

Recommended Posts

Κορίτσια κάθε φορά που φτιάχνω μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο, τα μπιφτέκια γίνονται πολύ σκληρά και δεν τρώγονται με τίποτα. Τι κάνω λάθος ? Ξέρει καμμιά κάποια συνταγή για αφράτα μπιφτέκια στο φούρνο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια κάθε φορά που φτιάχνω μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο, τα μπιφτέκια γίνονται πολύ σκληρά και δεν τρώγονται με τίποτα. Τι κάνω λάθος ? Ξέρει καμμιά κάποια συνταγή για αφράτα μπιφτέκια στο φούρνο ?

 

Καλημέρα

Εγώ την ώρα που ζυμώνω τον κιμά, δεν χρησιμοποιώ καθόλου ψωμί παρά μόνο 2 τριμμένες φρυγανιές και τριμμένη φρέσκια ντομάτα. Επίσης προσθέτω και λίγη μουστάρδα. Γίνονται πολύ μαλακά και να φανταστείς ότι τα κάνω ψητά στο φούρνο μέσα σε ταψάκι με νερό.

Link to comment
Share on other sites

μην βαζεις φριγανια , βαλε μπαγιατικο ψωμι ή παξιμαδια τα οποια εχεις μουλιασει σε νερο πρωτα και τα εχεις στιψει να φυγουν τα νερα τους.θα με θυμηθεις!

καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

μην βαζεις φριγανια , βαλε μπαγιατικο ψωμι ή παξιμαδια τα οποια εχεις μουλιασει σε νερο πρωτα και τα εχεις στιψει να φυγουν τα νερα τους.θα με θυμηθεις!

καλη επιτυχια!

 

Συμφωνώ και με το μπαγιάτικο ψωμί.Τα κάνει πιο αφράτα.Από το ψωμί ότι μπαγιατεύει το φυλάω στην κατάψηξη.Έτσι και τίποτα δεν πετ'αω και πάντα έχω ψωμί για τα μπιφτέκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

Εγώ την ώρα που ζυμώνω τον κιμά, δεν χρησιμοποιώ καθόλου ψωμί παρά μόνο 2 τριμμένες φρυγανιές και τριμμένη φρέσκια ντομάτα. Επίσης προσθέτω και λίγη μουστάρδα. Γίνονται πολύ μαλακά και να φανταστείς ότι τα κάνω ψητά στο φούρνο μέσα σε ταψάκι με νερό.

 

το κανω κ εγω αυτο αν και νομιζω οτι οσο περισσοτερο ψωμι ή παξυμαδι βαλεις αυτο τα κανει αφρατα.προσθεσε και τυρακι φετα τριμμενη και ενα σφινακι ουζο! ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

Τα μπιφτέκια γίνονται πιο αφράτα εάν κάνεις κάτι από τα παρακάτω:

2 κ.σ. ξύδι στο μείγμα (σπάει τις ίνες του κιμά)

η ντοματούλα και το κρεμμύδι που βάζεις καλό θα είναι να τα τρίβεις επιτόπου πάνω στον κιμά (χρειάζεσαι τα υγρά τους)

ή μπορείς να προσθέσεις λίγο γάλα

σχετικά με την τριμμένη φρυγανιά εγώ βάζω 4 κσ σε ένα κιλό

και το πιο σημαντικό όλων κατά την διάρκεια του πλασίματος βρέχε τα χέρια σου στην βρύση της κουζίνας και ξαναπλάθε τα μπιφτέκια... έτσι γίνονται πιο αφράτα.

Α! Επίσης, άφησε λίγο το μείγμα του κιμά αφού το έχεις πλάσει καλυμμένο στο ψυγείο με μεμβράνη για τουλάχιστον 20-30 λεπτά ούτως ώστε να ομογενοποιηθεί...

Καλή Επιτυχία !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

la pupa, ακριβώς το ίδιο κάνω.....

2 τριμμένες φρυγανιές - ντοματούλα και λίγη μουστάρδα (την ρίχνω και από πάνω τις περισσότερες φορές με λάδι και γάλα)....νοστιμότατο...

Link to comment
Share on other sites

η μανα μου βαζει ντοματουλα και σοδα και ψωμακι και γινονται πολυ αφρατα. ετσι προσπαθω κι εγω.

Να υποθεσω μαγειρική σοδα...πόση περιπου?

 

Τα μπιφτέκια γίνονται πιο αφράτα εάν κάνεις κάτι από τα παρακάτω:

2 κ.σ. ξύδι στο μείγμα (σπάει τις ίνες του κιμά)

η ντοματούλα και το κρεμμύδι που βάζεις καλό θα είναι να τα τρίβεις επιτόπου πάνω στον κιμά (χρειάζεσαι τα υγρά τους)

ή μπορείς να προσθέσεις λίγο γάλα

σχετικά με την τριμμένη φρυγανιά εγώ βάζω 4 κσ σε ένα κιλό

και το πιο σημαντικό όλων κατά την διάρκεια του πλασίματος βρέχε τα χέρια σου στην βρύση της κουζίνας και ξαναπλάθε τα μπιφτέκια... έτσι γίνονται πιο αφράτα.

Α! Επίσης, άφησε λίγο το μείγμα του κιμά αφού το έχεις πλάσει καλυμμένο στο ψυγείο με μεμβράνη για τουλάχιστον 20-30 λεπτά ούτως ώστε να ομογενοποιηθεί...

Καλή Επιτυχία !

Ξύδι έχω ριξει

Γάλα εχω ριξει

Ντοματα έχω ρίξει

Τούβλα γινονται....

Θα δοκιμασω να βάλω ψωμί αντι για φρυγανια κ να τα αφησω λιγη ώρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1/4 κουταλακι γλυκου σοδα ανακατεμενο σε λιγο νερακι μεσα στο μιγμα στο οποιο εχεις βαλει και 1/4 φλυτζανι λαδι και δεν βαζω αυγο.

δηλαδη

1/2 κ. κιμα

λιγη τοματα

2 κουταλιες σουπας φρυγανια

1 κουταλια σουπας σιμιγδαλι

κρεμμυδι

ριγανη

αλατι πιπερι

1/4 κουταλακι γλυκου σοδα ανακατεμενο σε ελαχιστο νερακι στο μειγμα

1/4 φλυτζανι λαδι

 

τα πλαθεις με βρεγμενα χερια τα καλυπτεις και τα βαζεις στο ψυγειο για καμμια ωρα μετα τα βαζεις κατω απο το γκριλ για 7 περιπου λεπτα απο καθε πλευρα

Link to comment
Share on other sites

εγω τριβω παντα μεσα στο μειγμα ενα κολοκυθακι κ ενα καροτο.

γινονται πιο μαλακα κ ετσι πασαρω κ τα λαχανικα!:wink:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Που τα ψηνεις?φουρνο ή γκριλ?

 

 

Τα ψήνω στο φούρνο μαζί με πατάτες. Μήπως φταίει ότι βάζω κάτω τις πατάτες και από πάνω τα μπιφτέκια ? Βέβαια τα σκεπάζω με αλουμινόχαρτο και το βγάζω λίγο πριν γίνουν για να πάρουν χρώμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1/4 κουταλακι γλυκου σοδα ανακατεμενο σε λιγο νερακι μεσα στο μιγμα στο οποιο εχεις βαλει και 1/4 φλυτζανι λαδι και δεν βαζω αυγο.

δηλαδη

1/2 κ. κιμα

λιγη τοματα

2 κουταλιες σουπας φρυγανια

1 κουταλια σουπας σιμιγδαλι

κρεμμυδι

ριγανη

αλατι πιπερι

1/4 κουταλακι γλυκου σοδα ανακατεμενο σε ελαχιστο νερακι στο μειγμα

1/4 φλυτζανι λαδι

 

τα πλαθεις με βρεγμενα χερια τα καλυπτεις και τα βαζεις στο ψυγειο για καμμια ωρα μετα τα βαζεις κατω απο το γκριλ για 7 περιπου λεπτα απο καθε πλευρα

 

 

Εγώ τα βάζω στο φούρνο, όμως σε ταψί. Ο άντρας μου τα θέλει με πατάτες φούρνου μαζί. Τα έχω δοκιμάσει και στη γάστρα αλλά πάλι σαν πέτρα έγιναν. Άρα κάτι φταίει στα υλικά ή στο ζύμωμα.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω μαγειρική σοδα...πόση περιπου?

 

 

Ξύδι έχω ριξει

Γάλα εχω ριξει

Ντοματα έχω ρίξει

Τούβλα γινονται....

Θα δοκιμασω να βάλω ψωμί αντι για φρυγανια κ να τα αφησω λιγη ώρα

 

 

Και εγώ το ίδιο. Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά. Έχω δοκιμάσει και με ψωμί.

Θα δοκιμάσω και με ντοματούλα τριμμένη ή όπως έγραψε η tzini με κολοκυθάκι τριμμένο.

Link to comment
Share on other sites

la pupa, ακριβώς το ίδιο κάνω.....

2 τριμμένες φρυγανιές - ντοματούλα και λίγη μουστάρδα (την ρίχνω και από πάνω τις περισσότερες φορές με λάδι και γάλα)....νοστιμότατο...

 

 

Το γάλα και τη μουστάρδα τα ρίχνεις πάνω στα μπιφτέκια μόνο ή και στις πατάτες ?

Link to comment
Share on other sites

Oi πατάτες γίνονται πιο αργά απο τα μπιφτέκια. Έτσι αν τα μπιφτέκια μείνουν παραπάνω ξερένονται και γίνονται σκληρα. Δοκίμασε να τα βγάλεις μόλις ψηθούν (κανένα 20λεπτο πριν γίνουν και οι πατάτες στον δικό μου φούρνο). Τα μπιφτέκια να ακουμπουν στο λάδι/νερό και αν μπορείς γύρνα τα κανα 2 φορές..

Link to comment
Share on other sites

Η συνταγή της γιαγιάς λέει:

 

1 κιλό Κιμά

Αλάτι

Πιπέρι

Ρίγανη

1 κουτ. ξύδι

λιγο λαδι

φρυγανια (μισό πακετο) ή ψωμι

και ζεστό νερακι (τόσο όσο η ζύμη να γίνει μαλακιά χωρίς να διαλύεται, αν σας ξεφύγει το νεράκι ρίξτε φρυγανια)

Επίσης μπορείτε να προσθέσετε ότι ο καθένας σας επιθυμεί αλλά το βασικό είναι το νεράκι για μαλακό πλάσιμο.

Αφηνω την ζύμη 10 λεπτάκια στο ψυγείο.

Τα βάζω στην λαμαρινα του φουρνου με πατατούλες ενδιάμεσα σε πάνω κατω αντίσταση στους 220 στην δικια μου κουζίνα και απο πάνω προσθέτω λαδολέμονο με λίγη μουστάρδα καλά χτυπημένα. Μόλις πάρουν χρώμα τα σκεπάζω με αλουμινόχαρτο και σε περιπου 1 ωρα και ένα τέταρτο είναι έτοιμα και κατά ομολογία των άλλων πάντα πετυχημένα.:wink:

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα βάζω στο φούρνο, όμως σε ταψί. Ο άντρας μου τα θέλει με πατάτες φούρνου μαζί. Τα έχω δοκιμάσει και στη γάστρα αλλά πάλι σαν πέτρα έγιναν. Άρα κάτι φταίει στα υλικά ή στο ζύμωμα.

τα χερια σου πρεπει να τα βρεχεις οταν ζυμωνεις και εξαλλου εγω κανω τις πατατες απο μονες τους στο φουρνο και τα μπιφτεκια στο γκριλ δεν παιρνουν πολυ εξαλλου....και ο αντρουλης σου θα φαει και τις πατατες του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...