Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εργασιακός μεσαίωνας.


beba09

Recommended Posts

ασχετο,... αλλά εγω νομιζω οτι υπαρχουν πολλες ελληνιδες νεες ανεργες, αλλά δεν πανε να παρουν αυτα τα 600 ή 700 ευρω (γιατι ποσα ειναι ) να κρατανε παιδακια. γιατι? τοσο χαζοι ειμαστε? ή μηπως δεν αποτελει προυπηρεσια?

 

Υπάρχουν πάρα πολλές Ελληνίδες που ψάχνονται για φύλαξη παιδιών και εργάζονται σε αυτό το αντικείμενο. Θα το επιβεβαιώσεις αν δεις και σε σχετικό θέμα αυτού του φόρουμ. Δεν πάνε εσωτερικές όμως διότι οι περισσότερες έχουν οικογένεια και θέλουν 8ωρο 5ήμερο και όχι όλη μέρα. Οι ξένες δεν έχουν τέτοιο θέμα και προτιμούν να είναι με στάνταρ μισθό εσωτερικές και να κάνουν και καμιά δουλειά (αν μπορούν ας πουν όχι...). Και το προτιμούν και οι εργοδότες όπως είπαμε γιατί έχουν "χέρια" όλη μέρα.

 

Δεν γνωρίζω καμία μα καμία που να δέχεται να ξεσκ....ζει ηλικιωμένους και αρρώστους. Μόνο οι ξένες που έχουν άμεση ανάγκη από δουλειά το κάνουν (με βαριά καρδιά είναι η αλήθεια). Η Ελληνίδα θα το κάνει μόνο αν φτάσει στο μη περαιτέρω (που δεν αργεί αυτή η ώρα....θα δούμε πολλά). Ελληνίδες πάνε μόνο αποκλειστικές σε νοσοκομεία και πληρώνονται με την ώρα.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν γνωρίζω καμία μα καμία που να δέχεται να ξεσκ....ζει ηλικιωμένους και αρρώστους. Μόνο οι ξένες που έχουν άμεση ανάγκη από δουλειά το κάνουν (με βαριά καρδιά είναι η αλήθεια). Η Ελληνίδα θα το κάνει μόνο αν φτάσει στο μη περαιτέρω (που δεν αργεί αυτή η ώρα....θα δούμε πολλά). Ελληνίδες πάνε μόνο αποκλειστικές σε νοσοκομεία και πληρώνονται με την ώρα.

 

Βρε κοπελα μου,να σε ρωτησω κατι?Πριν ερθουν οι αλλοδαποι,ποιος ξεσκα...ζε ηλικιωμενους?

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα ο μισθός των 300 και 400 ευρώ για εσωτερική είναι μεσαίωνας έστω και αν στοιχίζει στην πραγματικότητα παραπάνω αλλά έλα μου ντε μπαίνεις στον πειρασμό…να έχεις ένα άνθρωπο να σου κάνει όλες τις δουλειές. Άλλωστε πολλές γυναίκες φέρνουν μια οικιακή βοηθό γιατί έχουν πραγματική ανάγκη από βοήθεια αλλά δεν έχουν καλούς μισθούς. Αν εσύ παίρνεις 1200 ευρώ δεν μπορείς να δίνεις 700 σε γυναίκα. Έλα όμως που μπορεί να έχεις παιδί ή άρρωστο μέσα στο σπίτι και εσύ πρέπει να δουλέψεις. Τι να κάνεις αναγκαστικά θα πάρεις κάποιον με λίγα λεφτά.

 

Όντως πάντα τους φορτώνουν παραπάνω.

 

Κορίτσια οι Ελληνίδες πάνε για νταντάδες και παραπάνε όχι όμως εσωτερικές. Γαλάτσι έχω 3 κυρίες Ελληνίδες που προσέχουν παιδάκια από 6 εώς 8 ώρες με μισθό 500 ευρώ.....να προσέχουν το παιδί όχι δουλειές σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα σας πω το εξης και μιλαω ως εργαζομενη μητερα που λειπει απο το σπιτι της απο οκτω εως δωδεκα ωρες καθημερινα συν δυο Σαββατοκυριακα το μηνα.

Σαφως και θα προτιμουσα μια Ελληνιδα, οχι απο διαθεση ρατσισμου ή εκμεταλευσης αλλα πανω απ ολα για το παιδι μου που πρεπει να ακουει και να μαθαινει τη γλωσσα του και για μενα που θελω να συνενοουμαι με εναν ανθρωπο που ζει μεσα στο σπιτι μου.

Οι Ελληνιδες ομως εσωτερικες δεν ερχονται γιατι εχουν τα σπιτια τους τις οικογενειες τους και λογικο ειναι. Οσον αφορα ομως τους μισθους θα διαφωνησω καθετα. Η κοπελα που παιρνει σε εμενα 700 ευρω αν νοικιαζε ενα σπιτι δεν θα πληρωνε το λιγοτερο 200 ευρω;

Θα πληρωνε! Το φαγητο της αν το βαλεις με 4 ευρω τη μερα σου λεω που δεν ειναι τοσα δεν ειναι αλλα 120; Ειναι! Το νερο, το ηλεκτρικο και τα κοινοχρηστα συν τα μεταφορικα να μην ειναι το λιγοτερο ενα 100αρι; Ειναι! Ποσα λεφτα λοιπον γλυτωνει η ιδια και στοιχιζει επιπλεον στον εργοδοτη της; Επισης: Οι μισθοι εξω στην αγορα οχι για ανιδεικευτους αλλα για εκπαιδευμενους γνωριζετε ποσο ειναι; Ποσα παιρνει μια κοπελα που δουλευει γραμματεας με κομπιουτερ και ξενες γλωσσες; Πανω απο 1000; Δεν νομιζω. Ποσο παιρνουν στα Σουπερ Μαρκετ; Ποσα παιρνουν οι πωλητριες που σε λιγο θα δουλεουν και Κυριακες;

Ποσα παιρνουν οι ασκουμενοι δικηγοροι; Ποσα παιρνουν οι ιδιωτικοι υπαλληλοι;

Ο ξαδελφος μου ειναι γιατρος στο Ασκληπιειο και παιρνει με το ζορι ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΟ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ την εβδομαδα 1.100 ευρω. Και ποσοι νεοι ειναι ανεργοι;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω καμία μα καμία που να δέχεται να ξεσκ....ζει ηλικιωμένους και αρρώστους. Μόνο οι ξένες που έχουν άμεση ανάγκη από δουλειά το κάνουν (με βαριά καρδιά είναι η αλήθεια). Η Ελληνίδα θα το κάνει μόνο αν φτάσει στο μη περαιτέρω (που δεν αργεί αυτή η ώρα....θα δούμε πολλά). Ελληνίδες πάνε μόνο αποκλειστικές σε νοσοκομεία και πληρώνονται με την ώρα.

 

Βρε κοπελα μου,να σε ρωτησω κατι?Πριν ερθουν οι αλλοδαποι,ποιος ξεσκα...ζε ηλικιωμενους?

 

Αναγκαστικά οι οικείοι. Οπως π.χ. η γιαγιά μου που γηροκόμησε τους γονείς της ή η μητέρα μου που ξεσκ...ζε τη γιαγιά μου μέχρι να μείνει κατάκοιτη και να μη μπορεί να τη σηκώνει (η μητέρα μου 74, η γιαγιά 92....καταλαβαίνεις). Και τότε πήρε εσωτερική με 750 Ευρώ, κάθε Κυριακή ρεπό και τα λεφτά μαύρα. Και χωρίς να κάνει δουλειές στο σπίτι, μόνο γλάστρες έφτιαχνε γιατί την έβρισκε έτσι και πέρναγε την ώρα της όταν η γιαγιά κοιμόταν. Είπες τίποτα?

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναγκαστικά οι οικείοι. Οπως π.χ. η γιαγιά μου που γηροκόμησε τους γονείς της ή η μητέρα μου που ξεσκ...ζε τη γιαγιά μου μέχρι να μείνει κατάκοιτη και να μη μπορεί να τη σηκώνει (η μητέρα μου 74, η γιαγιά 92....καταλαβαίνεις). Και τότε πήρε εσωτερική με 750 Ευρώ, κάθε Κυριακή ρεπό και τα λεφτά μαύρα. Και χωρίς να κάνει δουλειές στο σπίτι, μόνο γλάστρες έφτιαχνε γιατί την έβρισκε έτσι και πέρναγε την ώρα της όταν η γιαγιά κοιμόταν. Είπες τίποτα?

 

Περα απο τους οικειους-πριν ερθουν οι αλλοδαποι στην Ελλαδα-και σε περιπτωση αναγκης (οπως στην περιπτωση της γιαγιας σου),Ελληνιδες δεν ηταν αυτες που πηγαιναν εσωτερικες?

Τωρα απλα το εχουμε βρει,για πιο οικονομικη λυση να περνουμε τις μη Ελληνιδες!!

Ξερεις ποσες Ελληνιδες γνωριζω που καθαριζουν σπιτια και φροντιζουν ηλικιωμενους?Αρα ακυρο αυτο που ακουστηκε οτι οι Ελληνιδες δεν τα κανουν αυτα πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τους οικειους-πριν ερθουν οι αλλοδαποι στην Ελλαδα-και σε περιπτωση αναγκης (οπως στην περιπτωση της γιαγιας σου),Ελληνιδες δεν ηταν αυτες που πηγαιναν εσωτερικες?

Τωρα απλα το εχουμε βρει,για πιο οικονομικη λυση να περνουμε τις μη Ελληνιδες!!

Ξερεις ποσες Ελληνιδες γνωριζω που καθαριζουν σπιτια και φροντιζουν ηλικιωμενους?Αρα ακυρο αυτο που ακουστηκε οτι οι Ελληνιδες δεν τα κανουν αυτα πια!!!

 

Όχι, δεν πήγαιναν Ελληνίδες εσωτερικές. Έχω την εντύπωση ότι πριν 20-25 χρόνια η εσωτερική ήταν "είδος πολυτελείας". Η Ελληνική παραδοσιακή οικογένεια των περασμένων δεκαετιών ήθελε την κόρη να γηροκομεί τη μαμά και το μπαμπά, να τους παρέχει φροντίδα στα γηρατειά ή στην αρρώστια. Και αυτό έχω δει στον περίγυρό μου. Έβλεπες εσύ παλιότερα ως παιδί (δεν ξέρω την ηλικία σου :wink:) στο σκηνικό "τα παιδιά με τις οικογένειές τους στα σπίτια τους και ο παππούς και η γιαγιά στη γκαρσονιέρα με τη Βουλγάρα/Γεωργιανή κ.ο.κ."?? Γιατί εγώ δεν το έβλεπα.

 

Το φρούτο της εσωτερικής μας προέκυψε πρώτα με την πολύ in Φιλιππινέζα στα πλουσιόσπιτα τη δεκαετία του 80 και αργότερα με την κατάρρευση του Ανατολικού Μπλοκ η εσωτερική ήρθε και στη μεσαία τάξη για φροντίδα παιδιών, ηλικιωμένων και ως οικιακή βοηθός. Γιατί μπορούσε η μέση οικογένεια να την πληρώσει, πολύ απλά.

 

Επίσης, ξέρω πολλές Ελληνίδες που καθαρίζουν σπίτια (με μεροκάματο και όχι εσωτερικές) αλλά επαναλαμβάνω ΚΑΜΙΑ που να φροντίζει ηλικιωμένους.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πήγαιναν Ελληνίδες εσωτερικές. Έχω την εντύπωση ότι πριν 20-25 χρόνια η εσωτερική ήταν "είδος πολυτελείας". Η Ελληνική παραδοσιακή οικογένεια των περασμένων δεκαετιών ήθελε την κόρη να γηροκομεί τη μαμά και το μπαμπά, να τους παρέχει φροντίδα στα γηρατειά ή στην αρρώστια. Και αυτό έχω δει στον περίγυρό μου. Έβλεπες εσύ παλιότερα ως παιδί (δεν ξέρω την ηλικία σου :wink:) στο σκηνικό "τα παιδιά με τις οικογένειές τους στα σπίτια τους και ο παππούς και η γιαγιά στη γκαρσονιέρα με τη Βουλγάρα/Γεωργιανή κ.ο.κ."?? Γιατί εγώ δεν το έβλεπα.

 

Το φρούτο της εσωτερικής μας προέκυψε πρώτα με την πολύ in Φιλιππινέζα στα πλουσιόσπιτα τη δεκαετία του 80 και αργότερα με την κατάρρευση του Ανατολικού Μπλοκ η εσωτερική ήρθε και στη μεσαία τάξη για φροντίδα παιδιών, ηλικιωμένων και ως οικιακή βοηθός. Γιατί μπορούσε η μέση οικογένεια να την πληρώσει, πολύ απλά.

 

Επίσης, ξέρω πολλές Ελληνίδες που καθαρίζουν σπίτια (με μεροκάματο και όχι εσωτερικές) αλλά επαναλαμβάνω ΚΑΜΙΑ που να φροντίζει ηλικιωμένους.

 

 

Εικοσι οχτω χρονων ειμαι και η θεια μου με αυτο το τροπο εβγαλε την συνταξη της.Εσωτερικη σε σπιτι να φροντιζει ενα ζευγαρι ηλικιωμενων!Βεβαια,το κοστος της ηταν να μην κανει δικη της οικογενεια!

 

Επισης,η μαμα μου -ως ανυπαντρη-εφυγε απο το χωριο της και εβγαζε τα προς το ζην ως εσωτερικη υπηρετρια!Εκτος απο τις καθημερινες δουλειες,ειχε 2 ηλικιωμενους. ενα μωρο και την ειχαν χειροτερα και απο σκλαβα!

 

Απο εκει και περα τι να σου πω...εγω κρινω βαση αυτα που εχω δει στον τοπο μου και στα χρονια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μεσσήνη μου (ωραία τα μέρη σου....άσχετο), δε λέω ότι λες αναληθή πράγματα ή κάτι τέτοιο. Απλά εγώ μιλάω σε ένα γενικότερο πλαίσιο και με βάση το σύνηθες και όχι μεμονωμένες περιπτώσεις. Εννοείται ότι υπήρχαν και παλιά οι εσωτερικές "υπηρέτριες" (δες τα παλιά ελληνικά) αλλά κυρίως σε πλουσιόσπιτα και επρόκειτο για κοπέλες από χωριά που δεν είχαν άλλη επιλογή στην "ξελογιάστρα" Αθήνα παρά να πάνε σε κάποιο σπίτι εσωτερικές για να μαζέψουν λεφτά.

 

Σήμερα, δεν είναι το πλουσιόσπιτο που έχει εσωτερική για το γέρο, το μωρό, το σίδερο κ.λπ. αλλά και η κουτσή Μαρία. Λάθος?

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι και η κουτσή μαρία ρε κορίτσια. Εγώ δεν ξέρω καμμία στον περίγυρό μου που να έχει εσωτερική. Και δεν είναι όλοι φτωχοί. Μεσαίας τάξης είναι.

Μήπως να το κοιτάξω?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε, όχι και η κουτσή μαρία ρε κορίτσια. Εγώ δεν ξέρω καμμία στον περίγυρό μου που να έχει εσωτερική. Και δεν είναι όλοι φτωχοί. Μεσαίας τάξης είναι.

Μήπως να το κοιτάξω?

 

Βρε παιδί μου σχήμα λόγου είναι η κουτσή (κουλή, τυφλή κ.λπ.) Μαρία. Είπα ότι τώρα είναι πιο εύκολο για μία οικογένεια με συγκεκριμένο θέμα (άρρωστο, ανήμπορο άνθρωπο, μωρά κ.λπ.) να έχει μία κοπέλα μόνιμα στο σπίτι, παρά παλιότερα. Όπως και να το κάνεις, παλιά ήταν ένδειξη πλούτου. Εγώ ξέρω πολλές οικογένεις που έχουν (κυρίως για φροντίδα ηλικιωμένων) και δεν μένω και καμιά Βούλα....Πρώην προσφυγική περιοχή με μεροκαματιάρηδες ανθρώπους. Ε, κόβουν απο δω, κόβουν απο κει, η συνταξούλα του παππού, να σου τα 700 για τη Βουλγάρα. Όταν οι πάντες εργάζονται, ποιός θα μείνει πίσω να φροντίσει τον ανήμπορο? Και η μαμά μου που το έκανε για 7 συναπτά έτη, στο τέλος τα'φτυσε η γυναίκα και πήρε εσωτερική. Όλη η σύνταξη της γιαγιάς + τσοντάραμε ομαδικώς, πήγαινε στην κυρία (χαλάλι της δηλαδή, δύσκολη η γιαγιά...).

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...