Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάργα - Σύβοτα Θεσπρωτίας


Afroditi D

Recommended Posts

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Κορίτσια, 150ε δεν ειναι πολλά λεφτά στην κατάσταση που βρισκόμαστε.......?

 

 

Ναι, ειναι πολλα τα λεφτα.

Θα πρεπει να οδηγηθουμε σε πιο οικονομικες λυσεις :wink::?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 166
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συβοτα πηγα περυσι και δεν ξαναπαω..εκανα μια ωρα δρομο για να κανω ενα ρημαδι μπανιο στη θαλασσα κι ενω εχει αμετρητες υπεροχες παραλιες πρεπει η να πληρωσεις βαρκα η να μενεις στα ξενοδοχεια που εχουν κανει ολες τις παραλιες κτημα τους!!με ποιο δικαιωμα!!!βρε ουστ!!!γυρνωντας προς την πρεβεζα και λιγο πριν την παργα κατεβηκαμε σε μια παραλια που λεγεται σαρακηνικο κι ηταν οοοοοοοοοολα τα λεφτα!!!μονο που δεν ξερω αν εχουν φτιαξει το δρομο γιατι καλα κατεβηκαμε αλλα παραλιγο να μην ανεβουμε ποτε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια τα φωτα σας. τελικα τι παιζει με τα νερα στα συβοτα? ειναι κρυα η οχι? λεμε να παμε τον αυγουστο 2 ζευγαρια με 2παιδακια 23 και 27 μηνων. θα ευχαριστιουνται τα παιδια την θαλασσα η δεν θα θελουν να μπουν καθολου επειδη θα ειναι κρυα?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά τις πολύ όμορφες διακοπές μας στην Κέρκυρα σκεφτήκαμε να σπάσουμε τη διαδρομή για Βόρεια Ελλάδα μένοντας στα Σύβοτα. Τι όμορφα που είναι! Γραφικά με τα νησάκια, τα ιστιοφόρα... Μέναμε στη villa Πολυξένη στο λόφο με καταπληκτική θέα στο λιμανάκι και πολύ καθαρά! Φάγαμε υπέροχα και φθηνά, σε αντίθεση με την, κατά τα άλλα,πολύ καλή Κέρκυρα. Πώς να ξεχάσω, Morchellina, τα ψητά στο Steak house!!! Νόστιμες πίτσες σε ιταλικά, κρέπες, φούρνοι με όλα τα καλά...

Τα Σύβοτα είναι ιδανικό μέρος για οικογενειακές, ήρεμες διακοπές... Παραλία μοναδική η Μπέλλα-Βράκα! Με τα πόδια, μέσα από τη θάλασσα περνάς σε ένα νησάκι και κάνεις μπάνιο. Ρηχά και ζεστά, αλλά με πρόβλημα στο παρκάρισμα (στην ανηφορίτσα για καλογυμνασμένες γάμπες!). Μοναδικό πρόβλημα τα κουνούπια, ακόμη και το μεσημέρι τσιμπούν!

Πήγαμε και στην Πάργα. Πολύ γραφική, αλλά με πολύ κόσμο! Πρόβλημα με το παρκάρισμα και αρκετές ανηφορίτσες!

Την τελευταία μέρα επισκεφθήκαμε τον ποταμό Αχέροντα. Να αποφύγετε τη βόλτα με τις βάρκες!!! 8 ευρώ το άτομο για να δούμε κάτι συνηθισμένες σπηλιές και για να κάνουμε μια μικρή βόλτα στο ποτάμι, που ήταν βρώμικο λόγω της βροχής, χωρίς ιδιαίτερη ομορφιά! Αξίζει όμως να επισκεφθείτε το Νεκρομαντείο, εξηγώντας στα παιδιά σας όλη τη διαδικασία της απάτης που έστηναν κάποιοι πονηροί ιερείς της αρχαιότητας, αλλά και τις πηγές του ποταμού, που είναι πανέμορφες. Να μπείτε στα παγωμένα νερά, να κάνετε ιππασία και εναέριο πέρασμα του Αχέροντα (τέλειο!).

Αχ! Γιατί όλα τα όμορφα τελειώνουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν,

θεωρώ κάτι σαν υποχρέωση να γράψω δυο γραμμές, αφού το συγκεκριμένο forum με βοήθησε πολύ στο ψάξιμο που έκανα αρχές Αυγούστου.

Σύβοτα-Πέρδικα κλπ=ιδανικός προορισμός για διακοπές με πιτσιρίκια. Πάργα δεν πήγα αλλά σίγουρα θα το κάνω μελλοντικά.

Απαραίτητη προυπόθεση βέβαια η ύπαρξη μεταφορικού μέσου για να μπορέσεις να χαρείς όλη τη "γειτονιά".

Οι λόγοι είναι πολλοί και θα μπορούσα να γράφω για ώρες. Αυτό όμως που πραγματικά έχει ουσία είναι πως η συγκεκριμένη περιοχή διαθέτει σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά που (κατα τη γνώμη μου πάντα) ψάχνει ένας γονιός για να περάσει αυτός και η οικογένειά του πραγματικά όμορφες διακοπές. Και το να περάσει μια οικογένεια με μικρά παιδιά πραγματικά όμορφες διακοπές είναι (όπως οι περισσότεροι εδω μέσα γνωρίζουν...) καθόλου εύκολη υπόθεση.

Όλα τα υπέρ που διάβασα στο φόρουμ για την περιοχή γενικά ισχύουν, ενώ τα κατά που αναφέρθηκαν (π.χ. κουνούπια, κρύες θάλασσες κλπ) απλά ούτε που τα είδα. Και μη νομίζει κανείς οτι κατάγομαι απο την περιοχή και την επαινώ, ούτε πως είμαι εύκολος να με κερδίζουν νέα μέρη (έχω υψηλά μέτρα σύγκρισης, κατάγομαι απο Κρήτη...)

Καλές διακοπές σε σας και τα παιδιά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...
κοριτσια τα φωτα σας. τελικα τι παιζει με τα νερα στα συβοτα? ειναι κρυα η οχι? λεμε να παμε τον αυγουστο 2 ζευγαρια με 2παιδακια 23 και 27 μηνων. θα ευχαριστιουνται τα παιδια την θαλασσα η δεν θα θελουν να μπουν καθολου επειδη θα ειναι κρυα?

sos sos Σας παρακαλω οποιος γνωριζει γι' αυτα τα νερα...και εγω το ακουσα, αληθευει; Ειναι σοβαρο κριτηριο!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως είχαμε πάει το 2005. Τα νερά ήταν όντως κρύα, εκτός από την παραλία στα Σύβοτα, που τον Αύγουστο γινόταν της κακομοίρας και δεν έλεγε και πολλά...

Το Καραβοστάσι για μένα ήταν η καλύτερη παραλία που είχες πρόσβαση με το αυτοκίνητο, που όμως και κρύα ήταν και απότομη (και με τεράστια κύματα, οπότε με παιδιά δεν πας...).

Οι άλλες παραλίες στις οποίες έχεις πρόσβαση με βάρκα ήταν απλώς καταπληκτικές, μόνο που όταν πήγαμε εμείς, λόγω καιρού οι βάρκες δεν πήγαιναν (και μιλάμε για μια ολόκληρη εβδομάδα).

Για τη Μεγάλη Άμμο δεν το συζητώ... παγάκι!!!

Δεν ξέρω για τις παραλίες των ξενοδοχείων, εμείς μέναμε σε ενοικιαζόμενο μέσα στα Σύβοτα...

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα έχουμε γράψει όλα στις προηγούμενες σελίδες, ας τα ξαναγράψουμε...

Μέγα Άμμος, πεντακάθαρη παραλία, κρύο νερό

Καραβοστάσι, φανταστική παραλία, πολύ βαθιά, δεν κάνει για παιδιά.

Από εκεί και πέρα, θα διαφωνήσω με τη vastrag. Όλες οι παραλίες είναι προσβάσιμες με το αυτοκίνητο ΚΑΙ με βάρκα. Αμέσως μετά τη Μέγα Άμμο, προς Σύβοτα έχει ένα μικρό κολπίσκο φανταστικό, πεντακάθαρο και με όχι τόσο κρύα νερά. Ακόμα πιο πέρα είναι η παραλία Γαλλικός αν θυμάμαι καλά που είναι εντελώς ρηχή, καθαρή και ζεστή.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ravT,

λέμε το ίδιο ακριβώς!!!

Οι προσβάσιμες με αυτοκίνητο παραλίες είναι: Μέγα Άμμος, Καραβοστάσι, Γαλλικός (είναι αυτή όπου γίνεται ο πανικός τον Αύγουστο).

Τον φανταστικό μικρό κολπίσκο δεν τον ξέρω, δεν τον βρήκαμε, δεν έχουμε πάει, δεν ξέρω.

Επίσης να πω ότι πριν την Πάργα υπάρχουν φανταστικές παραλίες και όχι κρύες...

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν την Πάργα, είναι οι παραλίες της Πρέβεζας, άλλος Νομός απ αυτόν που συζητάμε εδώ. Εξίσου φανταστικές παραλίες, υπάρχει ανάλογο θέμα εδώ στο φορουμ για Πρέβεζα-Πάργα

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σε ολους και ολες.

 

Αποφασισαμε να παμε με την οικογενεια για τις διακοπες μας στα Συβοτα φετος για πρωτη φορα. Εχουμε κλεισει στο http://www.panoramasivota.gr/ και θα ηθελα να μου προτεινετε μερη, παραλιες, φαγητο, αποδρασεις και οτι αλλο σας εχει κανει εντυπωση και θα ηταν ωραιο να δουμε.

 

Επισης εαν εχει παει κανεις στα διαμερισματα που εχουμε κλεισει, παρακαλω να μας πει την γνωμη του......

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Σύβοτα δεν έχω πάει άλλα από εκεί φεύγει καίκι για Παξούς-Αντίπαξους που έχω πάει και θα σου συνιστούσα να πας μονοήμερη κυρίως στους Αντίπαξους. Τέτοιες παραλίες ούτε στα πιο εξωτικά μέρη...μη το χάσεις!!!

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο η sporiklos. Σύβοτα έχω πάει 2 φορές!Εχει απίστευτες κι εξωτικές παραλίες, αλλά οι πιο ωραίες είναι σαν μικροί κολπίσκοι, και δεν είναι οργανωμένες με ομπρέλες και ξαπλώστρες..Τουλάχιστον μέχρι πριν 4 χρόνια που είχα πάει..Θα σου πρότεινα να πάτε στον Αχέρωντα οπωσδήποτε, απίστευτο περιβάλλον, εκεί κοντά είναι και η παραλία Λούτσα της Πρέβεζας που είναι σούπερ!Επίσης κοντά είναι η Πάργα, με επίσης ωραίες παραλίες. Τέλος, η περαντζάδα στα σύβοτα είναι πολύ χαλαρωτική και από τις ωραιότερες για μενα!Εχει και μια εξαιρετικότατη πιτσαρία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο το λιμανι εχουν καραβακι με 5 ευρω γι απαραλιες που δεν ειναι οργανωμενες αλλα εχουν φυσικη σκια.να πατε στην πισινα ειναι οπως το ακους!

ποσο πηγε το ξενοδοχειο;

Link to comment
Share on other sites

65 ευρω/βραδια.....Θα παμε τελευταια εβδομαδα του Αυγουστου......Ξεχωριστη κρεβατοκαμαρα, σαλονακι, πληρη κουζινα και καναπε-κρεβατι.....

 

αν κ θα υπαρχουν κ φθηνοτερα η με πρωινο ειναι πολυ μεγαλο κ πρεπει να ναι ωραιο.μονο με την παραλια θα προβληματιζομουν γιατι δεν ειανι ευκολο να παιρνεις το αυτοκινητο συνεχεια. ν απατε κ στην μπελα βρακα.ακριβως διπλα ειναι κ το καρβουνο μικρη κ λιγο κρυμμενη παραλια γιατι μοιαζει με ιδιωτικη κ δεν μπαινουν ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Το διαμερισμα εννοω, οχι το ατομο........325 συνολο για 6 μερες.......Οντως φαινεται πολυ ωραιο......Και η τιμη ειναι αρκετα καλη νομιζω.....Δεν θελαμε κανενα δωματιο αλλα Χαλκιδικη με τα κιτρινα τα κρεβατια της εποχης του Νωε.....Καταλαβαινεις τι εννοω.....Ελπιζω να αξιζει τα λεφτα του.......Εμεις παμε εκει για χαλαρωση, με την μικρη μας να περασουμε ηρεμα και χαλαρα μια βδομαδουλα, να γεμισουμε μπαταριες για τον δυσκολο χειμωνα που ερχεται......Οσο ακομα μπορουμε να πηγαινουμε, θα πηγαινουμε διακοπες.......

 

Εχει και κουζινουλα φουλ εξοπλισμενη για να τρωμε οποτε νομιζω ειναι καλη περιπτωση......

 

Θα σας πω οταν γυρισουμε με το καλο....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς για 3-4 μέρες θέλουμε αρχές Σεπτέμβρη, έχω κολλήσει μου φαίνεται πολύ καλό και οικονομικό πιστεύω τα αξίζει τα λεφτά του θα το συζητήσω με τον άντρα μου μήπως πάμε κι εμείς εκεί, σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είμασταν εκεί τον Ιούλιο. Να πάτε για φαγητο οπωσδήποτε στο Steak house και σε μια πιτσαρία λιγο πριν απο αυτό (θα την δειτε γεμάτη και θα καταλάβετε ποια λέω!). Απο παραλίες Μπελα Βράκα, Αγ. Παρασκευη ειναι ωραία αλλά έχει μέλισσες. Εγω χαλάστηκα λίγο γιατί εψαχνα παραλίες με άμμο και σε όλες ειχε βοτσαλάκια, αλλά γουστα ειναι αυτά! Αλλες είναι: ΔΕΗ, μεγάλη και μικρή αμμος, ζέρη κ.α. Μπορείς να τις ψάξεις στο νετ για φώτο.

Εχει οικονομικό και καλό φαγητό και διαμονή. Θα περάσετε τελεια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα Σύβοτα! Μου άρεσαν περισσότερο και από την Πάργα, την οποία αξίζει να επισκεφθείτε απογευματάκι!

Η βόλτα στο λιμανάκι στα Σύβοτα, πράγματι, απίστευτα χαλαρωτική!

Για το φαγητό συμφωνώ με mgeorgan!!!!

Και για μπάνιο Μπέλα Βράκα μόνο, αλλά προβληματικό το παρκάρισμα (λίγα αυτοκίνητα σε μια κατηφόρα).

Προσοχή! Πολλά κουνούπια από νωρίς το απόγευμα!

Και στον Αχέροντα να πάτε! Να μπείτε και στο νεκρομαντείο!! Όμως, η βόλτα με το καραβάκι είναι πανάκριβη και ψιλοαπάτη!

Πήγαμε πρόπερσι και ακόμη νοσταλγούμε τις διακοπές στα Σύβοτα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπήκα http://www.zougla.gr/greece/article/o-af8eretos-eksadelfos και έχει για ένα εστιατόριο στα Σύβοτα! Οι φίλοι μου δεν ενθουσιάστηκαν με το φαγητό πάντως, και είναι κάτω απο το ξενοδοχείο που πρότεινε o Dinosdamian.

Εχει κι ένα με Ιταλικό φαγητο στο τέλος του Λιμανιου, απλά τέλειο. Αλλα πόσο να φας σε 3 μέρες :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...