Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάργα - Σύβοτα Θεσπρωτίας


Afroditi D

Recommended Posts

μεναμε πανω απο το κεντρο υγειας σε ενα τελειο ξενοδοχειο και νορμαλ τιμες αλλα δεν τα καταφερνω..θα επανερθω...

εισαι κοντα στο κεντρο πας με τα ποδια αλλα φασαρια δεν εχει..εχει υδρομασαζ και μασαζ και διαφορα ωραια πραγματα το ξενοδοχειο και τιμες

πολυ καλες.

έχω δουλέψει 2 σεζόν σε αυτό το ξενοδοχείο, το "magdas", και ότι λέει η demi είναι λίγο. οι άνθρωποι αγαπάνε αυτό που κάνουν. αν ποτέ πάτε εκεί και μιλήσετε μαζί τους θα διαπιστώσετε ότι θεωρούν τη δουλειά τους λειτούργημα.

demi μπορεί και να έχουμε γνωριστεί... :wink:

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 166
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειναι υπεροχα! Ειναι ενα γραφικο χωριο που σου δινει την ψευδαισθηση οτι εισαι σε νησί αλλα ανα πασα ωρα και στιγμη "πεταγεσε" Ηγουμενίτσα, Σύβοτα, σε διαφορα αλλα μικρα χωρια εκει τριγύρω π.χ. Περδικα (τρομερά ταβερνακια). Επισης τα νερα ειναι οχι απλα καταγάλανα αλλα εχουν αυτο το πρασινο...το μαγευτικό. Οσο αφορα την εγκληματικότητα....δεν θυμαμαι απολυτως κανενα περιστατικο στα 2χρόνια που εμενα εκει.

 

Το παρκιν ειναι ενα θέμα γι αυτο πρεπει να εξοπληστει κανεις με ορεξη για περπατημα στο κεντρο. Καλοκαίρι οπως οπου και να πας στην Ελλαδα εχει ζέστη και υποψιν δεν λεμε για χαβαλε "στης Πάργας τον ανήφορο" εχει μια βαση :lol:

Πάντως εχει αρκετα ξενοδοχεια με υπεροχο σέρβις και διάφορα εστιατορια και μπαρακια

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την εγκληματικότητα....δεν θυμαμαι απολυτως κανενα περιστατικο στα 2χρόνια που εμενα εκει.

να αγιάσει το στόμα σου ρε τινάκι γιατί αυτό το "κάθε χρόνο όλο και κάποιο παιδάκι χάνεται" πολύ μου κακοφάνηκε :evil:

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ πολύ ρομαντικό και ζεστό μέρος.

 

Κάθε φορά που κατεβαίνουμε Ηγουμενίτσα πάμε οπωσδήποτε για καφέ και φαγητό, επίσης τέλεια είναι και στα Σύβοτα -δε θυμάμαι ποια κοπέλα τα ανέφερε πριν :oops:.

Για φαγητό στην περιοχή (εμείς είμαστε του ψαριού) έχει μία φανταστική ψαροταβέρνα στο χωριό Πλαταριά (βλέπει στο λιμανάκι-μαρίνα, από ψηλά και έχει σκεπή ξύλινη σαν τρούλο??- δε θυμάμαι όνομα όμως)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Σκεπτομαστε φετος να επισκευτουμε τα Συβοτα-Θεσπρωτιας.Εχουμε ενα αγορακι 3 ετων.Ψαχνουμε κατι αναλογο για την οικογενεια μας. Εχει καποιος εμπειρια απο εκεινα τα μερη?

 

Ευχαριστω

Καλη Ανασταση σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάγομαι από Θεσπρωτία και έχω διαμείνει και στα Σύβοτα πριν κάποια χρόνια. Ενημερώνω πως ήμουν ανήλικη άρα ήταν οικογενειακές διακοπές με γονείς και μικρότερο αδελφό. Η περιοχή είναι γεμάτη καταλύματα, τα νερά είναι σούπερ καθαρά, υπάρχουν παραλίες για όλα τα γούστα (βαθιές και κρύες, ρηχές και ζεστές, με άμμο, με κοτρώνες ή με βότσαλα, ανοιχτές θάλασσες ή κολπίσκοι) και εγώ προσωπικά δεν ένιωσα ότι βρίσκομαι στη στεριά. Δεν έχει να ζηλέψει κάτι από νησί. Επίσης το ζουζουνάκι σας είναι σε ιδανική ηλικία για να εξερευνήσετε τη γύρω περιοχή. Όχι επειδή είμαι Ηπειρώτισσα, αλλά όλες οι περιοχές της Ηπείρου είναι μοναδικές. Σχετικά με καταλύματα θα βρεις πολλά στο ίντερνετ και αρκετά από αυτά είναι studio άρα διαθέτουν το απαραίτητο για οικογένειες κουζινάκι ώστε να φτιάχνετε το γάλα του παιδιού. Για ότι άλλο, στη διάθεσή σου

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν καλά τα είπαν τα κορίτσια.. είναι φανταστικά και αν πας και ιούλιο πριν πλακώσει ο πολύς κόσμος θα το χαρείς περισσότερο. Είναι ένα μέρος που σε κάνει να νομίζεις ότι β΄ρισκεσαι σε νησί με άπαιχτες παραλίες. Επίσης εκέι κοντά υπάρχει και ένα πάρκο -μικρό έιναι μην φανταστείς -που είναι σαν μίνι ζωολογικός κήπος κια τα παιδιά τρελαίνονται.. όσο για κατάλυμα πραγματικά τα περισσότερα έχουν μέσα κουζινάκι που βολεύει τρομερά για τα παιδιά.. η γνώμη μου ...

να πάτε και θα περάσετε σούπερ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία και καλώς σας βρήκα. Ειμαι καινούργια στην παρέα.

Σκεφτομαστε και εμεις για Παργα φετος.

βρηκαμε ένα ξενοδοχειο, το pargadise, ειναι ομως στο βαλτο.

Απο παργα ο βαλτος ποση ώρα ειναι με τα ποδια? Ειναι μακρια?

Επιπλεον μεσω καστρου εχει κινηση το βραδυ?

Που εχει περισσοτερη νυχτερινη ζωη? βαλτο ή Παργα?

Ευχαριστω πολυ.

Αναμενω απαντηση γιατι πρεπει να στειλουμε και προκαταβολη.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σας το χαλασω αλλα εγω ψιλοβαρεθηκα.ωραιες παραλιες αλλα αυτο το βραδινο με κουρασε.πολυ κοσμος το 15αυγουστο μα παρα πολυ .οι παραλιες πολυ ωραιες .αλλα δεν ευχαριστηθηκα φαγητο .πολυ λιγες ταβερνες στις παραλιες και αυτες πολυ αμερικανια.πιτσες και χαμπουργκερ.εμενα δεν μου πολυαρεσε.γουστα ειναι ομως αυτα.καλα να περασεις οταν πας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πανέμορφα στην Πάργα αλλά όχι για πάνω από 3-4 μερές μετά νομίζω βαριέσαι....Και εμείς είχαμε περάσει πολύ καλά...

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Ειναι υπεροχα αλλα οχι για πολλες μερες.Εμεις ειχαμε παει πριν κατι χρονια για 2 μερουλες και περασαμε τελεια....

Link to comment
Share on other sites

απιστευτο μερος, ειχαμε παει με τον αντρα μου πριν χρονια πριν παντρευτουμε και οχι απλα την λατρεψα την ερωτευτηκα, το παρκινγκ ειναι ενα θεμα οντως αλλα οκ με λιγη προσπαθεια κατι γινεται.

εμεισ πηραμε το καραβακι και μας πηγε σε κατι σπηλιεσ και κανεμε μπανιο και μετα μας αφησε σε μια αλλη παραλια που ηταν ονειρικη δεν θυμαμαι πως λεγεται οι κοπελες που ειναι απο εκει ισως και να θυμουνται, θυμαμαι οτι το καραβακι το ειχε ενα ζευγαρακι νιοπαντρο και ειμασταν μονοι μας και μας κανανε και ξεναγηση και βουτηξαμε μετα ολοι μαζι στισ σπηλιεσ απλα θεικα

φαγητο πολυ καλο, τι να σου λεω τελεια την νοσταλγω και ανυπομονω να ξαναπαω.

ο αντρας μου ειναι απο αρτα και συνεχεια του λεω ποτε θα ξαναπαμε αλλα με τον μικρο μαζι ειναι λιγο δυσκολα, πολυ θελω να ξαναζησω εκεινεσ τισ στιγμεσ ξανα

να πας ειναι απιστευτα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με την Αλικούλα. Πήγα το 2005, η ζέστη ήταν αφόρητη, είχε πάρα πολύ κόσμο, δεν βρίσκαμε όχι ξαπλώστρα για να κάνουμε μπάνιο ούτε κενό σημείο για να βάλουμε την πετσέτα μας. Έπαθα δηλητηρίαση (απο φαγητό) και ήμουνα 2 μέρες με 39 πυρετό και ορούς. Μας είχανε τσιμπήσει τουλάχιστον 35 κουνούπια τον καθένα. Το φαγητό και η εξυπηρέτηση δεν ήταν και το φόρτε τους. Τώρα μπορεί όλα αυτά να τύχανε αλλα ακούω Πάργα και δεν έχω καλές εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα και εμείς για 5 μέρες λέμε, δενβγαίνουμε οικονομικά για περισσότερες δυστυχώς.

τελικά ο Βάλτος ειναι κοντά απο Παργα με τα πόδια? Θυμαται κανείς?

Εχει ζωή εκεί?

Ευχαριστώ πολύ.

Καλή σας ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με την Αλικούλα. Πήγα το 2005, η ζέστη ήταν αφόρητη, είχε πάρα πολύ κόσμο, δεν βρίσκαμε όχι ξαπλώστρα για να κάνουμε μπάνιο ούτε κενό σημείο για να βάλουμε την πετσέτα μας. Έπαθα δηλητηρίαση (απο φαγητό) και ήμουνα 2 μέρες με 39 πυρετό και ορούς. Μας είχανε τσιμπήσει τουλάχιστον 35 κουνούπια τον καθένα. Το φαγητό και η εξυπηρέτηση δεν ήταν και το φόρτε τους. Τώρα μπορεί όλα αυτά να τύχανε αλλα ακούω Πάργα και δεν έχω καλές εντυπώσεις!

 

Αύγουστο πήγατε? α ναι τότε λογικό, νομίζω ότι όπως και εμείς που πάμε πάντα Αύγουστο διακοπές δεν περιμένω και τα καλύτερα από θέμα εξυπηρέτησης...αλλά πάντα περνάμε καλά:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ περιμένω τα καλύτερα με διακοπές τον Αύγουστο αλλά δεν περίμενα να πάθω και δηλητηρίαση! Ξέχασα κιόλας να αναφέρω οτι ήταν υποτίθεται και το γαμήλιο ταξίδι γιατί παντρευτήκαμε γρήγορα και δεν προλάβαμε να κανονίσουμε κάτι άλλο. Απλά εγώ ήθελα να πάμε Παξούς αλλά δεν είχαμε βρει τίποτα, και είπαμε πάμε Πάργα και περνάμε απέναντι, ούτε απέναντι καταφέραμε να περάσουμε γιατί είχε αέρηδες. Ίσως τα περίμενα στο μυαλό μου διαφορετικά και μου ήρθανε διαφορετικά για αυτό και να είμαι αρνητική. Anyway, καλά να περάσετε όταν πάτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εμείς για 5 μέρες λέμε, δενβγαίνουμε οικονομικά για περισσότερες δυστυχώς.

τελικά ο Βάλτος ειναι κοντά απο Παργα με τα πόδια? Θυμαται κανείς?

Εχει ζωή εκεί?

Ευχαριστώ πολύ.

Καλή σας ημέρα

 

η γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μείνεις στο Βάλτο.

είναι μια παραλία περίπου 20 λεπτά με τα πόδια από την Πάργα αλλά όχι σε ευθεία. μιλάμε για μια ανηφόρα και μια κατηφόρα. πολύ κουραστικό για καλοκαίρι.

άσε που τη νύχτα δεν πατάει ψυχή στο Βάλτο. έχει μεν κόσμο που νοικιάζει εκεί αλλά εγώ πιστεύω πως όποιος μένει στο Βάλτο πιάστηκε "κώτσος".

λυπάμαι που το λέω αλλά είναι η γνώμη μου.

γιατί να μην νοικιάσεις μέσα στην Πάργα;

τα ίδια λεφτά θα σου στοιχίσει. άσε που θα παρκάρεις μια φορά το αυτοκίνητο μόλις φτάσεις και δε θα το ξαναχρειαστείς.

στις παραλίες μπορείς να πας και με βαρκάκι...

όσο για το pargadise πρώτη φορά το ακούω.

μήπως ξέρεις το όνομα του ιδιοκτήτη;;;

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεισ πηραμε το καραβακι και μας πηγε σε κατι σπηλιεσ και κανεμε μπανιο και μετα μας αφησε σε μια αλλη παραλια που ηταν ονειρικη δεν θυμαμαι πως λεγεται οι κοπελες που ειναι απο εκει ισως και να θυμουνται

μήπως λες για τους αντίπαξους;

οι ωραιότερες παραλίες με τα καθαρότερα νερά που έχω δει στη ζωή μου...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εμείς για 5 μέρες λέμε, δενβγαίνουμε οικονομικά για περισσότερες δυστυχώς.

πολλά ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα δωμάτια στην πάργα αλλά και στα διπλανά χωριά δέχονται κουπόνια κοινωνικού τουρισμού...!

άσε που αν μείνεις για παράδειγμα στην ανθούσα (3χλμ. από πάργα) το δωμάτιο είναι στα 2/3 της τιμής σε σχέση με την πάργα.

ποιές ημ/νίες λες να μας έρθεις;;;

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από Παραμυθιά λίγα χιλιόμετρα έξω από την Πάργα βέβαια τώρα μένω Αθήνα αλλά θεωρώ την Πάργα ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ! Δεν μπορώ να φανταστώ το καλοκαίρι χωρίς να πάω έστω μια φορά στην Πάργα.την λάτρευω!Νομίζεις ότι είσαι σε νησί αλλά έχει και το στοιχείο της ηπειρωτικής ελλάδας!Μπορείς να πάς σε Παξούς,Σύβοτα,Πρέβεζα στον Αχέρωντα στις πηγές του!βέβαια έχει πολλούς τουρίστες αλλά αξίζει πραγματικά.οι παραλίες Λιχνος και Βάλτος είναι στην ίδια περιοχή ,της χωρίζει το κάστρο αλλά είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους!Ο αντρας μου είναι από την Κρητη (ωραία η Κρήτη δε το συζητώ αλλα...Πάργα μόνο μια) και μου λέει ότι η Πάργα τον έχει γοήτευσει!Να πάτε θα περάσετε super και ελπίζω να τα καταφέρω και εγώ να ανέβω μια βόλτα γιατί τώρα με την μπεμπέκα καλοκαίρι τόσο δρόμο και ζεστη δεν ξέρω αν θα την παλέψω!:P

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά ένα απίστευτα γραφικό μέρος ! Είχαμε πάει με τον άντρα μου πριν 3 χρόνια με σκοπό να μείνουμε δύο μέρες και τέλικά καθίσαμε μια εβδομάδα. Είναι σα να είσαι σε νησί. Αυτό είδε και ο άντρας μου και την λάτρεψε (σαν γνήσιος κυκλαδονησιώτης)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παιδιά σκεφτόμαστε να πάμε κάποιες μέρες τον Ιούλιο στα edem studios ... θα ήθελα, όποιος μπορεί απο αυτούς που τα έχουν ήδη επισκεφτει, να μου πει εντυπώσεις. Η πρόσβαση στη θάλασσα πως είναι;;; Τα studios που είναι ισόγεια έχουν καθόλου θέα στη θάλασσα;;; Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε πάει μια χρονιά όλη η οικογένεια[πηγαίναμε σχολείο τότε] για ΠΑΣΧΑ.Είναι πολύ ωραίο μέρος,θυμίζει νησί με τα στενά δρομάκια, έχει φανταστική θάλασσα και το καλό είναι ότι δεν χρειάζεται να πας με πλοίο.Φέτος θέλαμε να πάμε για διακοπές αλλά δεν βρίσκουμε τίποτα.Αξίζει να παέι κανείς.:-P

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...