Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάργα - Σύβοτα Θεσπρωτίας


Afroditi D

Recommended Posts

Καταπληκτική!!! Νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε νησί!!!!!!!!

 

Πολλές κοντινές παραλίες ολόκληρων χιλιομέτρων. Μόνο που δεν ξέρω αν ήταν η περίοδος ή είναι πάντα έτσι αλλά πρέπει να είσαι πολύ τρέλος για να μπεις στην Θάλασσα τόσο κρύα που είναι και όσο πας βορειότερα χειροτερεύει το κακό (Σύβοτα). Στην αρχή όταν πηγαίναμε στις παραλίες μας έκανε έντύπωση γιατί όλος ο κόσμος ήταν στην άμμο ξαπλωμενος και μέσα στην θάλασσα δεν ήταν ψυχή. Όταν βάλαμε δαχτυλάκι στο νερό καταλάβαμε τον λόγο.

 

Η παραλία μέσα στην Πάργα είναι πολύ μικρή, μαζεύει πολύ κόσμο και δεν λέει παρά μόνο αν δεν διαθέτεις αυτοκίνητο.

 

Πήγαμε εμείς το 2005 ανήμερα της Παναγίας, όπου κάνουν ωραία γιορτή με πυροτεχνήματα για την απελευθέρωση της πόλης. Δυστυχώς ανεβήκαμε σε μία καφετέρια σε ύψωμα δίπλα στο κάστρο για καλύτερη θέα αλλά είμασταν στο ίδιο επίπεδο που έσκαγαν τα πυροτεχνήματα και η μικρή (τότε 2 ετών, σήμερα 5) μέχρι σήμερα τα φοβάται τα πυροτεχνήματα.

 

Επίσης μαζεύει πολύ κόσμο τα βράδια και καλό είναι να προσέχεις τα παιδιά γιατί κάθε χρόνο όλο και κάποιο παιδάκι χάνεται. Και εμείς παραλίγο να την πατήσουμε (χάσαμε την μικρή στην παραλία και ήταν η μόνη φορά που μόλις την βρήκαμε την χρειάστηκα την ψυχρολουσία και βούτηξα με την μία στη θάλασσα)

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 166
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φέτος επιλέξαμε κι εμείς τα Σύβοτα για διακοπές! Ο άντρας μου έχει καταγωγή από το νομό Θεσπρωτίας και έχουμε ξαναπάει πριν τον μπέμπη και είχαμε περάσει σούπερ. Afodite D από τη στιγμή που θα φτάσεις ξεκίνα να μετράς παραλίες! Υπάρχουν τόσες πολλές που μπορείς κάθε μέρα να πηγαίνεις και σε διαφορετική!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα Σύβοτα, θεωρείται ιδανικός τόπος οικογενειακών διακοπών....

Αφροδιτάκι να περάσετε σούπερ - τέλειο το alkyon villas!!!

Φυσαλίδα πολύ καλό το λινκ!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κλείσαμε και εμείς να πάμε για σύβοτα στα http://www.sivota-edem.gr/edem.htm όπως η Afroditi D που πρότειναν η fysalida και η Marle απο 24 Ιουλίου έως 2 Αυγούστου και έπειτα στον γυρισμό θα μείνουμε στον λόγγο μέχρι και την 6 Αυγούστου .

το μόνο που με απασχολεί είναι πόσες ώρες είναι το ταξίδι για σύβοτα και ότι θα πρέπει να ξεκινήσουμε γύρω στις 6 το πρωϊ για να μην φάμε την ζέστη του μεσημεριού .

Καλές διακοπές σε όλα τα μέλη του φόρουμ .

Link to comment
Share on other sites

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΤΑ ΣΥΒΟΤΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΩΣ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ & ΝΑ ΞΕΡΕΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η καταγωγή μου είναι απο την περιοχή . Εχει κουνούπια οπως έχει σχεδον παντού το καλοκαίρι .

Δεν νομίζω πάντως πως αυτος ειναι λόγος να σας αποτρέψει να πάτε .

Να πάτε , ειναι σίγουρο πως θα περάσετε υπέροχα ! Θα κολυμπησετε στις πιο όμορφες και καθαρές θάλασσες . Προσοχή λιγο μόνο γιατι ειναι λίγο κρύες :)

Αχχ ζηλεύωωωω !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η καταγωγή μου είναι απο την περιοχή . Εχει κουνούπια οπως έχει σχεδον παντού το καλοκαίρι .

Δεν νομίζω πάντως πως αυτος ειναι λόγος να σας αποτρέψει να πάτε .

Να πάτε , ειναι σίγουρο πως θα περάσετε υπέροχα ! Θα κολυμπησετε στις πιο όμορφες και καθαρές θάλασσες . Προσοχή λιγο μόνο γιατι ειναι λίγο κρύες :)

Αχχ ζηλεύωωωω !!!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.΄

Μου ανέφεραν για πολύ μεγάλο πρόβλημα & επειδή ο μικρος θα είναι μόλις 13 μηνών δεν θέλω να το ρισκάρω. Είναι όντως τόσο μεγάλο το πρόβλημα? Δεν ψεκάζουν στην περιοχή. Οχι τίποτε άλλο, το δωμάτιο στο EDEM STUDIOS ήταν καταπληκτικό & σε πολύ καλή τιμή. Δεν ξέρω τι να κάνω. Μαρίνα

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για πολυ κουνουπι οχι αστεια. Με το που νυχτωσει δεν ξεμυτιζεις.

Ειχαμε υπεροχο μπαλκονι και δεν κατσαμε ουτε ενα βραδυ. 4 φιδακια γυρω γυρω και εκεινα χαμπαρι. Εμεις μαστουρωσαμε αυτα τιποτα .

 

Γενικα ομως τα κουνουπια ειναι θεμα. Και στο χωριο μου εχει (οχι τοσα βεβαια).

 

Προσωπικα ψαχνω εναλλακτικες λυσεις

Θα ηθελα την γνωμη σας γι αυτα:

 

http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=3689&ct=80

http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=5120&ct=80

 

Γενικα εχετε δοκιμασει ποτε συσκευες υπερηχων ?

Θα ηθελα γνωμες για το θεμα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις ειχανμε παει το 2005, ειναι πολυ ωραια απλα σου προτεινω να μην μεινετε μεσα στην παργα γιατι εχει πολυ ζεστη, ειναι πολυ κοντα το ενα σπιτι με το αλλο και τα βραδια εχει πολυ φασαρια και πολλους ιταλους.επισης μυριζει λιγο το αποχετευτικο τους. εμεις μειναμε στο λυχνο 2-3 χλμ πριν την παργα οπου εχει και πολυ ωραια παραλια και τα βραδια κατεβαιναμε για βολτα στην παργα οπου γινιοταν χαμος απο κοσμο. προσοχη στο παρκαρισμα γραφουν πολυ, εχει ομως παρκινγκ το προαυλιο του σχολειου.γενικα ειναι γραφικα και θα περασετε ωραια νομιζω. καλες διακοπες

Link to comment
Share on other sites

ομορφη ειναι να πας..εγω πηγα εγκυος και ενω με κουρασε λιγακι την λατρεψα ..ψαχνω να σου βρω που μεναμε πανω απο το κεντρο υγειας σε ενα τελειο ξενοδοχειο και νορμαλ τιμες αλλα δεν τα καταφερνω..θα επανερθω...

εισαι κοντα στο κεντρο πας με τα ποδια αλλα φασαρια δεν εχει..εχει υδρομασαζ και μασαζ και διαφορα ωραια πραγματα το ξενοδοχειο και τιμες

πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα το ξενοδοχειο..ολο το βραδυ εψαχνα μεσα απο εκατονταδες χαρτακια αναμνησεων ..magdas hotel apartments http://www.magdas-apartments.gr

tel 2684031228

γιατι δεν ανοιγει η ιστοσελιδα ομως?τεσπα παρε τηλ να σου στειλουν εντυπο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς θα είμαστε στα Σύβωτα 12 με 16 Αυγούστου ! και εμεις τελικά στο edem studio θα μέινουμε !

 

Εύχομαι σε όλους μέρες ξεγνοιαστές ,ξεκούραστες , αξέχαστες !!!

 

Ολγ@κι μου καλό καλοκαίρι !

Sotiris ... όταν έρθετε Λόγγο ίσως βρεθούμε γιατι στα Σύβωτα δεν ταιριάζουν οι ημερ/νίες μας ! αν θέλεις να ανταλλάξουμε τηλ με πμ.

Marle πότε θα είστε Σύβωτα ;

 

Καλές διακοπές σε όλους ! Να είναι το πιο υπέροχο καλοκαίρι για όλους μας :D:D:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτάκι το δωμάτιο που έβαλες λινκ μου φάνηκε πολύ ζεστό και περιποιημένο!

Εύχομαι να βολέψει να το κλείσετε, εκτός βέβαια και αν βρείτε τίποτα καλύτερο!!!!

Πάντως καλά να περάσετε και να γυρίσετε πολύ πολύ ανανεωμένοι!!!!Τα φιλιά μου!!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα το ξενοδοχειο..ολο το βραδυ εψαχνα μεσα απο εκατονταδες χαρτακια αναμνησεων ..magdas hotel apartments http://www.magdas-apartments.gr

tel 2684031228

γιατι δεν ανοιγει η ιστοσελιδα ομως?τεσπα παρε τηλ να σου στειλουν εντυπο

 

μηπως είναι αυτό ?

http://www.magdas-hotel.com/

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κ οχι μονο οτι η περιοχη ειναι τελεια, οτι οι παραλιες κ οι θαλασσες ειναι καταπλικτικες, αλλα κ οι ανθροποι ειναι πολυ φιλοξενοι κ δ κοιτανε μονο κ μονο το κερδος τους. Θα ηθελα να πηγενω καθε χρονο εκειπερα :D

as1cA6A-O4x1210MzAwNjM2bHw1MDUwMDRkfEtvbnN0YW50aW5vcyBlaW5haQ.gif

 

Ι've breastfed my boy 2yrs1day

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά έχω την εντύπωση ότι το μισό φόρουμ πήγε Σύβοτα και πιο συγκεκριμένα Edem studios.........

ετσι ειναι στα ωραια πρεπει να πηγαίνουν πολλοί , αρκει να κρατάμε τις τοποθεσειες καθαρές για να τις χαίρονται και οι επόμενοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Το μόνο πρόβλημα είναι το παρκάρισμα γράφουν συνέχει ακαι κυρίως τους μη ντόπιους :twisted:

ως ντόπια ένα έχω να πω: μύθος! και εμάς μας γράφουν :twisted: νομίζω ότι οι χώροι παρκαρίσματος είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα της πάργας :?

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μαζεύει πολύ κόσμο τα βράδια και καλό είναι να προσέχεις τα παιδιά γιατί κάθε χρόνο όλο και κάποιο παιδάκι χάνεται. Και εμείς παραλίγο να την πατήσουμε (χάσαμε την μικρή στην παραλία και ήταν η μόνη φορά που μόλις την βρήκαμε την χρειάστηκα την ψυχρολουσία και βούτηξα με την μία στη θάλασσα)

λυπάμαι που σας διαψεύδω αλλά μένω στην πάργα από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου και δεν έχει συμβεί πότε περιστατικό που να θυμάμαι να έχει χαθεί κάποιο παιδάκι. αντίθετα έχει σχεδόν μηδενική εγκληματικότητα.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...