Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ο πρωτος μου ξαδερφος εχει ενα κοριτσακι 3,5ετων και ναι....ακομη δεν μασαει!!!!!

τρωει τα παντα σε μορφη κρεμας...

αν του δωσεις στο χερι οτιδηποτε το μονο που κανει ειναι να το γλιφει μεχρι να γινει "παπαρα" και μετα το παραταει

ο παιδιατρος λεει οτι θα αρχισει απο μονο του να τρωει...

αν αντιλιφθει εστω και ενα ψιχουλο κανει πως πνιγεται

απο την μια λεει οτι θα εχει προβλημα στα δοντια διοτι τα ουλα ειναι μαλακα επειδι δεν μασαει και απο την αλλη δεν ξερουν πως να το χειριστουν:shock::shock::shock:

η τελευταια λυση ειναι να την στειλουν παιδικο(ειπε ο παιδιατρος)θα πινασει μια δυο βδομαδες και στο τελος θα φαει..

πιστευω οτι και εκει θα τα γλιφει και θα τα παραταει

υπαρχει καποια μαμα που να εχει ζησει κατι παρομοιο ωστε να βοηθησω και εγω το ανηψακι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ έκοψα τα αλεσμένα στην κόρη μου σχεδόν 2 χρονών... Είχα φοβηθεί από ένα περιστατικό που παραλίγο να πνιγεί και από τότε της τα έδινα όλα αλεσμένα... Σχεδόν 2 χρονών είπα στον παιδικό να της σταματήσουν τα αλεσμένα (στο σπίτι συνέχιζα να της δίνω για ένα διάστημα) και ακόμη και να μην τρώει μπουκιά να μην της δίνουν κάτι άλλο. Πράγματι για ένα διάστημα έτρωγε ελάχιστα μεσημεριανό και γύρναγε σπίτι πεινασμένη όπου της έδινα εκείνη τη στιγμή κάτι μαλακό να φάει... Σιγά σιγά αύξανε την ποσότητα του φαγητού στον παιδικό, σταμάτησα να της αλέθω την τροφή και στο σπίτι και ήρθε στα ίσια της! Η όλη διαδικασία κράτησε 2-3 βδομάδες.

Όμως 3,5 χρονών μου φαίνεται πολύ μεγάλο το παιδί!! Πιστεύω ότι πρέπει οπωσδήποτε τουλάχιστον 1 γεύμα της ημέρας (πχ μεσημεριανό) να της το δίνετε κανονικά σε μπουκίτσες και όσο φάει. Αν δεν φάει να μην της προσφέρετε κάτι άλλο για λίγες ώρες, παρά να της ξαναπροσφέρετε αυτό που άφησε, ώστε σταδιακά να συνηθίζει την ιδέα. Μην την πιέζετε να φάει γρήγορα και μην τη μαλώνετε, απλώς θα της λέτε ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο εκείνη τη στιγμή να φάει.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

δεν την μαλωνουν την αφηνουν γιατι πιστευουν απο μονη της θα το κοψει....αλλα ειναι αρκετα μεγαλη πιστευω...πιστευω και αυτο με τις μπουκιτσες που λες παλι θα τα γλιφει

θα δειξει με τον παιδικο....

τελικα καλυτερα απο μικρο να μαθει το παιδι..τωρα που μεγαλωσε και καταλαβαινει δεν βλεπω να γινετε δουλεια!εχει μαθει τον τροπο της και δυσκολα να κοπει η συνηθεια αυτη..ισως να ειναι και φοβια ποιος ξερει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λίγο άδικο δεν είναι να φορτωθούν οι δασκάλες την απόκτηση της νέας δεξιότητας; Άσε που η προσαρμογή στον παιδικό είναι για κάποια παιδιά τόσο δύσκολη από μόνη της που αν πρέπει να μάθει να τρώει και κανονικά, τότε είναι που θα της φανεί βουνό:(...Φαντάζομαι όμως κάποια μαμά που τα πέρασε μπορεί να βοηθήσει καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ αχ... εχω μια φιλη που το παιδακι της ακριβως το ιδιο. φετος νομιζω αρχισε και τρωει κανονικα. και ειναι 6 χρονων!

αν δεν υπαρχει καποιο ιατρικο θεμα τοτε ειναι καθαρα απο τους γονεις. συγγνωμη αν ειμαι κατηγορηματικη αλλα νευριαζω με τετοια. απλα ετσι τα κακομαθαινουν. η φιλη που σας λεω τη ρωτησα γιατι δε δινεις κανονικα το φαγητο? (ακομα και κυμα αλεσμενο ετρωγε! ουτε καν με πιρουνι πατημενο) και μου απανταει ''δε θα το φαει το ξερω'' λεω αν δεν τδωσει φαγητο μια δυο φορες και πεινασει μια μερα θα δεις τι ωραια θα το φαει. αλλα αυτη εκει. να μεινει νηστικο λεει...?

δε ξερω κοριτσια. εγω απο μηνων ακομα λιγο οταν αρχισαν και ετρωγαν κανονικα φαγητακια δεν τα αλεθα αν μπορουσα. ο γιος μου πχ τα γεμιστα κολοκυθακια τα πατουσα με πιρουνι. λιγη ποσοτητα και ζουμακι σιγα σιγα ετρωγε μια χαρα.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ο πρωτος μου ξαδερφος εχει ενα κοριτσακι 3' date='5ετων και ναι....ακομη δεν μασαει!!!!!

τρωει τα παντα σε μορφη κρεμας...

αν του δωσεις στο χερι οτιδηποτε το μονο που κανει ειναι να το γλιφει μεχρι να γινει "παπαρα" και μετα το παραταει

ο παιδιατρος λεει οτι θα αρχισει απο μονο του να τρωει...

αν αντιλιφθει εστω και ενα ψιχουλο κανει πως πνιγεται

απο την μια λεει οτι θα εχει προβλημα στα δοντια διοτι τα ουλα ειναι μαλακα επειδι δεν μασαει και απο την αλλη δεν ξερουν πως να το χειριστουν:shock::shock::shock:

η τελευταια λυση ειναι να την στειλουν παιδικο(ειπε ο παιδιατρος)θα πινασει μια δυο βδομαδες και στο τελος θα φαει..

πιστευω οτι και εκει θα τα γλιφει και θα τα παραταει

υπαρχει καποια μαμα που να εχει ζησει κατι παρομοιο ωστε να βοηθησω και εγω το ανηψακι?[/quote']

 

Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά πιστεύω ότι ο παιδικός θα βοηθήσει πάρα πολύ.. επειδή τα παιδια σε αυτή την ηλικία μιμούνται τα πάντα όταν βλέπει καθημερινά με ποιο τρόπο όλα τα παιδάκια τρώνε το φαγητό μασώντας θα τα μιμηθεί...

Link to comment
Share on other sites

σχετικο αυτο με τον παιδικο. της φιλης μου που αναφερω περσυ στα προνηπια που πηγαινε επειδη ηταν μαζι με τη δικια μου καναμε συζητηση και το μαθα οτι τρωει αλεσμενα. προνηπια! και πηγαινε απο πολυ μικρη παιδικο....

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

"λάθη γονέων, παιδεύουσι τέκνα" ....

 

sorry δηλαδή, αλλά 3,5 και 6 χρονών να τρώνε αλεσμένα φαγητά??? :shock:

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με όσα προτείνει η Lucy.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμμ... Εγω στον μεγαλο εκοψα σχετικα νωρις τα αλεσμενα και αυτος εκοψε το φαγητο... Στον μικρο δινουμε ακομη αλεσμενο το μεσημεριανο του αλλα στα ενδιαμεσα τρωει απο ολα μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Εγω στον μεγαλο εκοψα σχετικα νωρις τα αλεσμενα και αυτος εκοψε το φαγητο... Στον μικρο δινουμε ακομη αλεσμενο το μεσημεριανο του αλλα στα ενδιαμεσα τρωει απο ολα μια χαρα...

 

Εντάξει, αυτό που λες ισχύει... Όταν "γυρίζουμε" στα μη αλεσμένα, μειώνεται η ποσότητα φαγητού, νομίζω σε όλα τα παιδάκια. Ένας λόγος είναι ότι αργούν να μασήσουν την τροφή και καταλαβαίνουν ότι χόρτασαν. Ενώ όταν δίνεις αλεσμένο, καταπίνει γρήγορα γρήγορα και το μήνυμα του κορεσμού δεν προλαβαίνει να πάει απο το στομάχι στον εγκέφαλο. Έτσι τρώει παραπάνω απ'ότι θα χρειαζόταν για να χορτάσει. Είναι το αντίστροφο απο την συμβουλή που δίνουν οι διαιτολόγοι για αυτούς που κάνουν δίαιτα. Σε κείνους λένε, να τρώνε αργά για να σταματήσουν ακριβώς όταν έχουν χορτάσει. :D

 

Τώρα για τον μικρό, είναι διαφορετική η περίπτωση σου. Είναι περίπου 2 και τουλάχιστον τρώει τα υπόλοιπα γεύματα κανονικά. Έχει μάθει και να μασάει και χρησιμοποιεί τις σιαγόνες και τα δόντια του. ;)

Κι εγώ στον πρώτο μου γιό, που δεν ήταν "φαγανό" παιδάκι, έδινα τα φρούτα σε μορφή φρουτόκρεμας μέχρι τα 3 του. Γιατί αν τον άφηνα να φάει σε κομματάκια, έτρωγε ένα με το ζόρι. Ο μικρός βέβαια, είναι άλλη ιστορία. Μπορεί να φάει στην καθισιά, 4 αχλάδια ή 20 φράουλες (τόσο που τον σταματάω εγώ με τον φόβο της αναφυλαξίας) ή να φάει 2-3 διαφορετικά... Άλλη φάση.. .Πετάω απο την χαρά μου η μάνα.. :-P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

"λάθη γονέων, παιδεύουσι τέκνα" ....

 

sorry δηλαδή, αλλά 3,5 και 6 χρονών να τρώνε αλεσμένα φαγητά??? :shock:

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με όσα προτείνει η Lucy.

 

mom έχεις δίκιο και το λέω ως παθούσα! Αλλά αν δεν έχεις μπει στο λούκι δεν μπορείς να καταλάβεις. Στην περίπτωσή μας θεωρώ ότι μας "ξέφυγε" η ηλικία που θα έπρεπε το παιδί να μάθει! Μετά, όσο και αν προσπαθούσαμε το "επεξεργαζόταν εγκεφαλικά" ως κάτι άγνωστο και το φοβόταν. Είδαμε και πάθαμε και ακόμη δεν έχουμε ξεφύγει εντελώς από την κατάσταση. Για να καταλάβεις σε λίγες μέρες κλείνει τα 6 και ακόμη μπριζόλα δεν έχει φάει. Βέβαια θεωρώ ότι πλέον είναι θέμα χρόνου και αυτό και "απόφασης" δικής του μιας και έχει αρχίσει να τρώει και κρεατάκι σε κομματάκια, κεφτεδάκια κλπ. Είναι πάντως μια κατάσταση που απαιτεί πολύ υπομονή, επιμονή, ψυχραιμία και πολύ πολύ χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

εδώ πάντως οι παιδίατροι στους 7-8 μήνες συστήνουν να αρχίσει το παιδί να τρώει μόνο του, να του βάζεις δλδ μπροστά του μικρά κομμάτια από κάτι μαλακό (αβοκάντο, μπανάνα, βρασμένο καρότο κλπ) και να μαθαίνει να τα παίρνει μόνο του με το δείκτη και τον αντίχειρα και να τα τρώει. Επίσης, από την ίδια ηλικία συστήνουν να τρώνε μικρά μαλακά μπισκοτάκια ή κρακεράκια. Κι εγώ φοβόμουν να το κάνω, και μάλιστα μια φορά πνίγηκε άσχημα με το μπισκότο, αλλά τώρα που είναι 11 μηνών τα τρώει όλα σε κομμάτια, εκτός από το μοσχάρι που ακόμα το αλέθω γιατί είναι λίγο πιο σκληρό και σε ίνες. Τότε που πνίγηκε σκεφτόμουν να μην της ξαναδώσω μπισκότο μήπως έχει φοβηθεί και δεν τα θέλει ή σταματήσει να τρώει σε κομμάτια, αλλά μόνη μου ανησυχούσα, η μικρή συνέχισε να τρώει μια χαρά. Κι όταν βλέπει μπισκότο μόνο που δεν πετάει στον αέρα με τόση φόρα που κουνάει τα χεράκια από τη χαρά! ;);)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

εχω κιεγω εναν ανηψιο που ειναι 3,5 ετων και τα τρωει ολαααααα αλεσμενα και εκτος απο αυτο τον ταιζει η μανα του...μια φορα που ειχα παει σπιτι τους ειδα να τον βαζει στα γονατα και να τον ταιζει το φαγητο κουταλακι κουταλακι ενω ο δικος ηταν 10 μηνων και ετρωγε κομματακια χωρις πολλα δοντακια,φρουτα ο δικος μου ετρωγε σε κομματακια μερικες φορες δεν τα ετρωγε και τα εφτυνε αλλα μαθαινε ολη την διαδικασια μασησης...ακομα και πριν λιγες μερες που ηρθαν σπιτι μας ο δικος μου καθοταν στο καρεκλακι του και ετρωγε το τοστ του μονος κοβοντας του σε κομματακια ενω εκεινος ακομα αλεσμενα και με την μαμα...τοτε μου λεει ευτη αχ μπραβο του μονος του τρωει;;;λεω οσο πιο μικρα τα μαθεις τοσο καλυτερα...τι να πω νομιζω ειναι λαθος δεν ειπαμε να τα πνιξουμε με κομματαρες αλλα βρε κοριτσια τοσο μεγαλα και να τρωνε ετσι οταν θα πανε παιδικο αυτα δεν θα εχουν προβλημα δηλ θα βλεπουν οτι διαφερουν απο τα αλλα και θα αισθανονται ασχημα και μπορει να τους κοροιδευουν και τα αλλα παιδακια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω κιεγω εναν ανηψιο που ειναι 3,5 ετων και τα τρωει ολαααααα αλεσμενα και εκτος απο αυτο τον ταιζει η μανα του...μια φορα που ειχα παει σπιτι τους ειδα να τον βαζει στα γονατα και να τον ταιζει το φαγητο κουταλακι κουταλακι ενω ο δικος ηταν 10 μηνων και ετρωγε κομματακια χωρις πολλα δοντακια,φρουτα ο δικος μου ετρωγε σε κομματακια μερικες φορες δεν τα ετρωγε και τα εφτυνε αλλα μαθαινε ολη την διαδικασια μασησης...ακομα και πριν λιγες μερες που ηρθαν σπιτι μας ο δικος μου καθοταν στο καρεκλακι του και ετρωγε το τοστ του μονος κοβοντας του σε κομματακια ενω εκεινος ακομα αλεσμενα και με την μαμα...τοτε μου λεει ευτη αχ μπραβο του μονος του τρωει;;;λεω οσο πιο μικρα τα μαθεις τοσο καλυτερα...τι να πω νομιζω ειναι λαθος δεν ειπαμε να τα πνιξουμε με κομματαρες αλλα βρε κοριτσια τοσο μεγαλα και να τρωνε ετσι οταν θα πανε παιδικο αυτα δεν θα εχουν προβλημα δηλ θα βλεπουν οτι διαφερουν απο τα αλλα και θα αισθανονται ασχημα και μπορει να τους κοροιδευουν και τα αλλα παιδακια...

 

Ξέρετε πόσα παιδάκια έρχονται στο νηπιαγωγείο και δεν ξέρουν να τρώνε;

Ξέρετε πόσα προνήπια και νήπια τα ταϊζουν οι μαμάδες τους και έχουν και την απάιτηση να τα ταϊζει και η νηπιαγωγός;

Μην κάνετε τέτοιο λάθος στα παιδάκια σας! Βάλτε τα να τρώνε! Μάθετε τα να τρώνε μόνα τους! Στην αρχή θα τα κάνουν όλα χαλία, σιγά σιγά θα μάθουν!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πόσα παιδάκια έρχονται στο νηπιαγωγείο και δεν ξέρουν να τρώνε;

Ξέρετε πόσα προνήπια και νήπια τα ταϊζουν οι μαμάδες τους και έχουν και την απάιτηση να τα ταϊζει και η νηπιαγωγός;

Μην κάνετε τέτοιο λάθος στα παιδάκια σας! Βάλτε τα να τρώνε! Μάθετε τα να τρώνε μόνα τους! Στην αρχή θα τα κάνουν όλα χαλία, σιγά σιγά θα μάθουν!

 

Για μενα το θεμα δεν ειναι οτι θα τα κανουν ολα χαλια αλλα οτι δεν τρωνε! Στο σπιτι ακομη ταιζουμε και τον μεγαλο αλλα στο σχολειο αν του αρεσει το φαγητο ζηταει και αλλο (και μαλιστα πριν αρχισει να συνενοειται καλα στα γαλλικα το encore το ηξερε!)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πόσα παιδάκια έρχονται στο νηπιαγωγείο και δεν ξέρουν να τρώνε;

Ξέρετε πόσα προνήπια και νήπια τα ταϊζουν οι μαμάδες τους και έχουν και την απάιτηση να τα ταϊζει και η νηπιαγωγός;

Μην κάνετε τέτοιο λάθος στα παιδάκια σας! Βάλτε τα να τρώνε! Μάθετε τα να τρώνε μόνα τους! Στην αρχή θα τα κάνουν όλα χαλία, σιγά σιγά θα μάθουν!

εχεις δικιο,εγω τον βαζω μονο του καμια φορα αν και ο ιδιος θελει μονος δηλ παιρνει το κουταλι απο τα χερια μου και το βαζει στο πιατο με μια χαρα....βεβαια γινεται χαλια αλλα δεν με νοιαζει καθολου...
Link to comment
Share on other sites

Εμείς σταματήσαμε τα αλεσμένα στον πρώτο χρόνο.

Από δική μας προτροπή στις στερεές τροφές αλλά και από επιθυμία του παιδιού.

Συγγνώμη,νομίζω ότι οι γονείς έχουν λιγάκι βολευτεί στο αλεσμένο.Τρώει και δεν τους παιδεύει.

Σε παρόμοια περίπτωση θα ακολουθούσα την συμβουλή του παιδιάτρου.Όταν πεινάσει θα φάει την τροφή στην κανονική της μορφή -αν δεν της δοθεί η επιλοιγή της αλεσμένης τροφής.

The family that plays plays together stays together Παύλος 10/01/08 Εβελίνα 20/01/11

 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ σταματησα να δίνω αλεσμένα όταν έγιναν 1 εκτός από μοσχάρι που συνέχισα για μερικούς μήνες. Και φυσικά από 10 μηνών αρχήσαν να τρώνε και μόνα τους.

Είναι αλήθεια ότι τα αλεσμένα τα τρώνε πιο γρήγορα και σίγουρα είναι πιο βολικό να τους ταίζεις, αλλά δεν είναι το καλύτερο για τα παιδιά και την ανεξαρτικοποίηση τους και καλύτερα να βλεπει κανείς λίγο πιο μακριά..

Επίσης οταν το γυρίσεις από αλεσμένο στο κανονικό αρχίζουν να κάνουν επιλογές...Δυσκολεύτηκα λίγο με τον γιο μου στα φρούτα.

Η δε κόρη μου δεν έφαγε ποτέ αλεσμένο φαγητό! Τις σουπες και τα αλεσμένα φρούτα τα εφτυνε, την έβαζε με γάλα και 10 μηνων δοκίμασε μπιφτεκι και της άρεσε. Αρχισα να της δινω πατημένο φαγητό και μαλακά φρούτα και άρχισε να τρώει.

Βεβαια παίζει και ρόλο ποτε βγάζουν δόντια αλλά τα παιδιά μασάνε και με τα ούλα.

Σε κάθε περίπτωση το να μασάνε βοηθάει και για τα δόντια αλλά και για την ομιλία! Ηταν από τα πρωτα πράγματα που ρώτησε η λογοθεραπέυτρια, πότε αρχισα να τους δίνω κανονικό φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες.....

διαβασα ολες τις αποψεις και σας ευχαριστω για την ανταποκριση

εχω να πω πως το κοριτσακι ειναι το δευτερο παιδακι τους..το πρωτο ετρωγε κανονικα στην ηλικια που επρεπε.δεν ειχανε παρομοιο προβλημα... λογικα(φανταζομαι δηλαδη) με τον ιδιο τροπο μεγαλωνουν και αυτο

βεβαια δεν γνωριζω αν εχει γινει καποιο περιστατικο ωστε να την φοβησε κατι..τις δινουν στο χερι διαφορα τροφιμα συνεχως!

το αποτελεσμα ιδιο...οτι παρει στο χερι το γλυφει,το παραταει,περνει αλλο

αν φαει γιαουρτακι πρεπει να ειναι σκετο αν εχει κομματακια δεν το τρωει

αν νοιωσει πως εχει κομματακι στο στομα της πνιγετε(δεν ξερω αν το κανει επιτηδες η αν οντως πνιγετε)

 

οπως ειπε και μια αλλη κοπελα θα εχει προβλημα με τα δοντια της

ναι τα ουλα της ειναι κοκκινα και μαλακα

 

πιστευω και ο παιδιατρος λαθος απαντηση εδωσε οταν ειπε θα μασησει απο μονη της(γνωμη μου)

παντα ακουμε τον παιδιατρο αλλα εχουμε και εμεις λογο σε τετοια θεματα

ισως καθησυχαστηκαν με τα λεγομενα του και το προβλημα μεγαλωνει οσο μεγαλωνει η μικρη

 

το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε

μπορει αν δει τετοια αντιμετωπιση στον παιδικο να μην θελει να πηγαινει,δεν ξερω τι να πω κανω διαφορες σκεψεις

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες.....

διαβασα ολες τις αποψεις και σας ευχαριστω για την ανταποκριση

εχω να πω πως το κοριτσακι ειναι το δευτερο παιδακι τους..το πρωτο ετρωγε κανονικα στην ηλικια που επρεπε.δεν ειχανε παρομοιο προβλημα... λογικα(φανταζομαι δηλαδη) με τον ιδιο τροπο μεγαλωνουν και αυτο

βεβαια δεν γνωριζω αν εχει γινει καποιο περιστατικο ωστε να την φοβησε κατι..τις δινουν στο χερι διαφορα τροφιμα συνεχως!

το αποτελεσμα ιδιο...οτι παρει στο χερι το γλυφει,το παραταει,περνει αλλο

αν φαει γιαουρτακι πρεπει να ειναι σκετο αν εχει κομματακια δεν το τρωει

αν νοιωσει πως εχει κομματακι στο στομα της πνιγετε(δεν ξερω αν το κανει επιτηδες η αν οντως πνιγετε)

 

οπως ειπε και μια αλλη κοπελα θα εχει προβλημα με τα δοντια της

ναι τα ουλα της ειναι κοκκινα και μαλακα

 

πιστευω και ο παιδιατρος λαθος απαντηση εδωσε οταν ειπε θα μασησει απο μονη της(γνωμη μου)

παντα ακουμε τον παιδιατρο αλλα εχουμε και εμεις λογο σε τετοια θεματα

ισως καθησυχαστηκαν με τα λεγομενα του και το προβλημα μεγαλωνει οσο μεγαλωνει η μικρη

 

το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε

μπορει αν δει τετοια αντιμετωπιση στον παιδικο να μην θελει να πηγαινει,δεν ξερω τι να πω κανω διαφορες σκεψεις

 

 

Είμαι και εγω της άποψης να ξεκινήσετε να της δείνετε τα φαγητό κομμένο σε κομματάκια και σε πρώτη φάση κυρίως φαγητά που είναι μαλακά. Βρήσκω πολύ πιθανό ναείχε κάποια εμπειρία που να την τρόμαξε και γι αυτο να μην μασάει. Ειναι όμως πολύ μεγάλη πια. Εξηγείστε της πως απο εδω και πέρα τέρμα τα αλεσμένα και αφήστε την να πεινάσει! Κάθε φορά που θα λεει πεινάω, εσεις θα πασάρετε το φαγάκι (είπαμε ξεκιήστε με κάτι μαλακο όπως πατάτες με μπιφτεκάκια).

Κρατείστε χαρακτήρα στην γκρίνια, και θα ξεκινήσει να τρώει.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το θεμα δεν ειναι οτι θα τα κανουν ολα χαλια αλλα οτι δεν τρωνε! Στο σπιτι ακομη ταιζουμε και τον μεγαλο αλλα στο σχολειο αν του αρεσει το φαγητο ζηταει και αλλο (και μαλιστα πριν αρχισει να συνενοειται καλα στα γαλλικα το encore το ηξερε!)

 

Άρα έχει μάθει και σας χειρίζεται!

Αν τρώει στο σχολέιο σημαίνει΄πολύ απλά ότι γνωρίζςει πώς τρώμε, αλλά προτιμά να είναι στο σπίτι το "μωρό" που θα τραβά την προσοχή της μαμάς για να φάει.

Αφήστε τον μόνο του. Δεν θα φάει στην αρχή, θα φάει αναγκαστικά αργότερα, γιατί θα πεινάσει!

Με το τάισμα δεν πετυχαίνετε τίποτα, παρά να υποκύπτετε στις "πιέσεις" και χειριστικές συμπεριφορές του παιδιού!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μολις διαπτιστωσα οτι εκανα ενα τεραστιο λαθος για την ηλικια...!

η ανηψουλα κλεινει τα 3 οχι τα 4

ζητω συγνωμη για την απερισκεψια

αλλα και παλι πιστευω οτι εχει αργησει να αρχισει το μασημα

χιλια συγνωμη:-(:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...