Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΒΕ-ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ


Recommended Posts

Τελικα εχει καμια σας πάρει πισω τα λεφτά που ειχε ηδη καταβάλει? Μου ειπαν οτι θα ειδοποιηθω αλλά τιποτα ακόμα...

 

αν εχει καιρο που εχεις δωσει τα χαρτια σου γιατι δεν περνεις ενα τηλ.στο υποκ/μα που υπαγεσαι?δεν ειναι κακο να ενοχλησεις.

παντως ξερω απο γνωστη οτι τα πηρε αλλα δεν ξερω σε ποσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Politissa

η έδρα μου είναι στην Καλλιθέα αλλά οι γιατροί που έχω επιλέξει είναι κοντά στο σπίτι μου στο κέντρο. Εχω απευθυνθεί στο τοπικό τμήμα του ΟΑΕΕ όπως έχω δικαιωμα για μένα και τα παιδιά μου.

Ακόμα και Αθήνα να είναι η εδρά σου μπορείς για γιατρούς να επιλέξεις δίπλα στο σπίτι σου αφού απευθυνθείς στο τοπικό τμήμα που υπάρχουν και οι λίστες των γιατρών

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το πρωι τηλ. να ρωτησω για την επιστροφη.

Απ: Σιγα σιγα θα βγουνε και θα ενημερωθειτε.

Εγω: Λεγομαι....

Απ: Ααα, εχουν βγει τα δικα σας. Περαστε να τα παρετε (αν δε ρωτουσα ποσο θα περιμενα??)

Εγω: Με την ταυτοτητα μου?

Απ: Περαστε και βλεπουμε.........

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Μηπως γνωριζει καμια που γινεται η αυχενικη διαφανεια με το οαεε εκτος μαιευτηριου Ελενα γιατι τα ραντεβου εκει ειναι κλεισμενα μεχρι τελος Αυγουστου;Θα το εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσατε..

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μια ερωτηση.θελω να γαψω εμβολια της μικρης ,ειμαι ΟΑΕΕ.θα μου τα γραψει καποιος γιατρος στην αθηνα,κεντρο,ακομα κι αν δεν τα κανω εκει γιατι η παιδιατρος μου ηταν στον ΟΑΕΕ και βγήκε.αν ξερετε καποιον που το κανει στειλτε μου π.μ.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Δεν το είδα γραμμένο πουθενα στο forum, και φυσικά στα περισσότερα υποκαταστήματα του ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) (σε όλα θα τολμούσα να πώ) δεν το ξέρουν ακόμα, αλλά οι εργαζόμενες που ασφαλίζονται στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) δικαιούνται και αυτές μείωση 50% στις εισφορές κύριας σύνταξης για το 12μηνο που ακολουθεί την γέννα.

 

Για πληροφορίες τηλ. στα κεντρικά του ΟΑΕΕ στην Αθήνα... :wink:

 

εγώ έκανα αίτηση το γενάρη και μου έδωσαν τα χρηματα (καμιά €600) τον ιούλιο. ισχύει για το διάστημα αρπίλιο 2007 έως και απρίλιο 2008. αν σε αυτό το διάστημα ήταν ο τοκέτος, παίρνετε χρήματα πίσω.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας. Δεν εχω καταλαβει γιατι μου τα λενε μια ετσι και μια αλλιως....Αγαμη με ΟΑΕΕ ασφαλεια και ασφαλισμενο παιδι σε μενα εχω μειωμενες εισφορες??

Link to comment
Share on other sites

θελω να ενημερωσω το Forum οτι χθες εκανα αναφορα (γραπτη και επωνυμως) προς τον Συννηγορο του πολιτη και με πηραν σημερα τηλεφωνο και θα το ερευνησουν!

Νεοτερα απο Δευτερα!

 

Με συμβουλεψαν να κανω εγγραφως προς τον Τοπικο ΟΑΕΕ (που ανηκουμε) αιτηση που να λεει οτι συμφωνα με τον νομο ταδε εγκυκλιος ταδε δικαιουμε τα παρακατω παρακαλω για την εφαρμογη τους!

Να θυμάσαι πως απο τη στιγμή που θα το κάνεις γραπτώς στον ΟΑΕΕ υπάρχει μια περίοδος 50 ημερών που θα πρέπει να απαντηθεί ώστε να ασκηθεί πίεση στο ΣΠΠ. Ισως δεν έχω καταλάβει καλά αλλά επειδη πρόσφατα εψαξα το θέμα ... κατι τέτοιο εμαθα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή οι απαντήσεις είναι από πέρυσι ήθελα να ρωτήσω, τελικά ψηφίστηκε ο νόμος για μειωμένες εισφορές στον ΟΑΕΕ;

 

Έχουν ενημερωθεί άραγε τα περιφερειακά τμήματα;

 

Κατάφερε κάποια με μια απλή αίτηση να μειώσει τις εισφορές τις χωρίς να ταλαιπωρηθεί και να την αγνοούν;

 

Οι συμβουλές σας είναι χρήσιμες!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι απαντήσεις είναι από πέρυσι ήθελα να ρωτήσω, τελικά ψηφίστηκε ο νόμος για μειωμένες εισφορές στον ΟΑΕΕ;

 

Έχουν ενημερωθεί άραγε τα περιφερειακά τμήματα;

 

Κατάφερε κάποια με μια απλή αίτηση να μειώσει τις εισφορές τις χωρίς να ταλαιπωρηθεί και να την αγνοούν;

 

Οι συμβουλές σας είναι χρήσιμες!!!

 

Καλημέρα!!

Ναι έχει ψηφιστεί και ισχύει, να πας στον ΟΑΕΕ που ανήκεις να ρωτήσεις και να καταθέσεις ό,τι χαρτιά χρειάζονται (ληξ.πράξη γέννησης, κλπ.) Εγώ πληρώνω μειωμένα από το Μάρτιο. Η απόδειξη με το ποσό που πρέπει να πληρώσεις έρχεται κανονικά όπως πριν με το πλήρες ποσό και εσύ πρέπει να πηγαίνεις να πληρώνεις στον ΟΑΕΕ κρατώντας και την απόδειξη την προηγούμενη (τη μειωμένη) για να σου κάνουν τη μείωση. Τουλάχιστον στον ΟΑΕΕ Αμπελοκήπων που ανήκω εγώ έτσι γίνεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΓΕΝΝΑΩ ΑΡΧΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ...ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

politissa, είμαι και εγώ ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ και συγκεκριμενα στο υποκατάστημα του Πολυγύρου.Την προηγούμενη βδομάδα που πήγα να επιλέξω γιατρούς, ήταν πριν από εμένα μια κυρία που ζήτησε από την υπάλληλο (που καταχωρεί τους ιατρούς) να της δώσει κάποιον καταλογο με ιατρούς της Θεσσαλονικης και υπάλληλος της έδωσε τον κατάλογο.Κάνε κι εσύ κάτι ανάλογο και επέλεξε αυτούς που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα!

να ρωτησω κατι κι εγω!

ο αντρας μου ειναι ασφαλισμενος στο τεβε κι εγω στο δημοσιο.

παιρνει ο αντρας μου κατι απο το τεβε ή θα παρω εγω απο το δικο μου ταμειο???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

να ρωτησω κατι κι εγω!

ο αντρας μου ειναι ασφαλισμενος στο τεβε κι εγω στο δημοσιο.

παιρνει ο αντρας μου κατι απο το τεβε ή θα παρω εγω απο το δικο μου ταμειο???

 

Θα πάρεις ότι σε συμφέρει από ένα μόνο ταμείο. Για να πάρεις από το ΤΕΒΕ το επίδομα των 800? που είναι μόνο υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν δικαιούσαι και θα παρεις από άλλον ασφαλιστικό φορέα.

Δες τι δίνει και το δημόσιο. Ίσως δίνει πιο πολλά...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Να σας κάνω μια ερώτηση...Ο άντρας μου είναι ασφαλισμένος στο τεβε κ εγω τωρα θα ασφαλιστο σε αυτον.δικαιούμαστε κατι για τη γέννα η για μετα ας με ενημερωσει καποιος παρακαλω. ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας κυριες μου.

Ακουστέ και ενα αλλο θέμα που μου προέκυψε προσφατα.

Η γυναίκα μου εχει Τεβε και εγώ έχω ΙΚΑ.

Άδεια λοχεία μεταφερόμενη στον άντρα δικαιούσαι μονο αν και η γυναίκα και ο ανδρας δουλεύει στο ΙΚΑ, αλλιώς δεν μεταφέρετε.

Το έξυπνο κράτος μας.

Υπαρχει επιχειρηση που να εχει γυναικα με ΙΚΑ και να μην της δωσει 4μηνη αδεια λοχεια που από τον νομο δικαιούται και να την παρει ο ανδρας?

Υποτίθεται ότι η γυναίκα του ΤΕΒΕ δεν μπορει να κανει χρηση καμιας αδεια από την ʽʼεπιχείρηση της΄΄ οποτε θα μπορουσε να βοηθήσει ο ανδρας που είναι με ΙΚΑ.

Η γυναικα μου με το ζορι και αν κατσει 30 μερες, εμενα αδεια δεν μου δίνουν οποτε πειτε μου εσεις τι κανεις το παιδι και που βρισκεις τα χρηματα να το αφησεις καπου.

 

Ελληνικο κρατος

 

Το εβαλα και εδω μηπως και ξερει κανεις-καμια κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μια ερώτηση...Ο άντρας μου είναι ασφαλισμένος στο τεβε κ εγω τωρα θα ασφαλιστο σε αυτον.δικαιούμαστε κατι για τη γέννα η για μετα ας με ενημερωσει καποιος παρακαλω. ευχαριστω προκαταβολικα.

 

το τεβε δινει επιδομα τοκετου 800 ευρω.αλλα αν γεννησεις σε μαιευτηριο συμβεβλημενο με τον εοπυυ δεν παιρνεις το επιδομα.

Link to comment
Share on other sites

το τεβε δινει επιδομα τοκετου 800 ευρω.αλλα αν γεννησεις σε μαιευτηριο συμβεβλημενο με τον εοπυυ δεν παιρνεις το επιδομα.

 

Και ποιά είναι τα συμβεβλημένα; Μόνο τα κρατικά νοσοκομεία;

Γιατί εάν υπάρχει ιδιωτικό συμβεβλημένο, τότε σιγά μην καλύπτουν ΌΛΑ τα έξοδα...σωστά ή κάνω λάθος;

Ρωτάω μιας και άλλαξε το σύστημα...:?

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μια ερώτηση...Ο άντρας μου είναι ασφαλισμένος στο τεβε κ εγω τωρα θα ασφαλιστο σε αυτον.δικαιούμαστε κατι για τη γέννα η για μετα ας με ενημερωσει καποιος παρακαλω. ευχαριστω προκαταβολικα.

 

 

Πριν δύο μήνες πήγε ο σύζυγος μου στον ΟΑΕΕ_ΕΟΠΠΥ- στον οποίο είμαι έμμεσα ασφαλισμένη-με τα απαραίτητα δικαιολογητικά και πήρε επιστροφή 900 ευρώ.

Γέννησα σε ιδιωτική κλινική, λόγω του γιατρού μου, η οποία δεν είναι συμβεβλημένη (ακόμη) και πληρώσαμε κανονικά!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

συμβεβλημενο σημαινει οτι θα πληρωσεις στο ιδιωτικο περιπου 800-1000 ευρω απο τη τσεπη σου.τα υπολοιπα ο εοπυυ.το μητερα ειναι με τον εοπυυ ,το ιασω μπαινοβγαιενι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...