Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μωρό και συμπλήρωμα σιδήρου


Recommended Posts

Ελα βρε κοπελα μου ηρεμια γενικα χρειαζεται. Αφου εχεις τοση εμπειστοσυνη στην γιατρο σου τοτε νομιζω πως εμεις και οι αποψεις μας περισσευουν....δικιο δεν εχω? Μπηκες για να ζητησεις γνωμες. Το οτι οι δικες μας γνωμες ή των δικων μας παιδιατρων δεν ταιριαζουν με τις δικες δεν σημαινει κατι νομιζω. Ο καθεις τον δρομο του. Οποτε οποαδηποτε αλλη συζητηση ειναι ανουσια απαξ και εχεις ηδη αποφασισει να ακολουθησεις την γιατρο σου (που καλα κανεις αφου ετσι θες). Αποψεις ζητησες, αποψεις πηρες απλα τυχαινει μερικες να μην συμφωνουν με τις παιδιατρου σου. Ουδεν προβλημα ετσι δεν ειναι. Κανε αυτο που κανεις. Δεν χρειαζεται να πεισεις καποιον οτι κανεις κατι σωστο, ουτε χρειαζεται εμεις να σε πεισουμε οτι κανουμε εμεις κατι σωστο. Ο καθενας κανει το σωστο για το παιδι του......αυτα απο μενα.....

:lol::lol::lol::lol:

 

ακριβως αυτο....κ εγω καθομουν κ εγραφα κ εχασα το χρονο μου!αφου ειναι κορυφη η γιατρος, τι μας ρωτας;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επι ευκαιρίας κ φυσικά στην αγνοια κ γω ....

κ μας ο γιατρος μας συνεστησε μερικες σταγονιτσες σιδηρο, επειδη καναμε αιμα στα κακα κ παιρνουμε υποαλλεργικο γάλα, επειδη αν θυμαμαι καλα....χάνει το σιδηρο απο το αγελαδινό γαλα?.....που ανιτκαθησταται η μαλλον αφαιρουνται κάποια συστατικα στο υποαλλεργικο?:?σκ***α μια ωρα μου το εξηγουσε ο ανθρωπος αλλα εγω ειχα το νου μου στη παρακατω ερωτηση που ηθελα να του κανω κ δε θυμαμαι τι ακριβως μου πε!!!!

τεσπα...τωρα ειδα το τοπικ κ προβληματιστηκα κ γω!!!

δεν ξεκινησα ακομα το σιδηρο , πριν μερικες μερες ηρθε ο γιατρός κ επειδη μου πε δεν ειναι επειγον να το ξεκινησω αμεσα το αφησα λιγο επειδη εχουμε μυτουλα κ του βαζω ορο να μην τον ανακατευω με πολλα!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πει να "αγνοησω" το συγκεκριμενο τοπικ γιατι και μονο ο τιτλος με εβγαλε απο τα ρουχα μου (στα κιλα μου πια αυτο δεν συνισταται:P)...

 

Θα τρελλαθω, θα τρελλαθω...

 

Εδω η παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα εχει αρχισει να απαγορευει τις βιταμινες και τα συμπληρωματα διατροφης ακομα και στους ενηλικες, ενοχοποιωντας τα πια ανοιχτα για ενα καρο επιβαρυνσεις στο συκωτι και το εντερο, οταν λαμβανονται προληπτικα και χωρις διαπιστωμενη ελλειψη που δεν μπορει να αντιμετωπιστει με διατροφη.

 

Και υπαρχει γιατρος, κορυφη κιολας, που τα δινει προληπτικα σε βρεφος που ΔΕΝ θηλαζει, γιατι ειναι χειμωνας και εχει συννεφια?

 

Δε θα τρελλαθω, θα αυτοκτονησω...

Να τελειωνω, να μην ακουω αλλα και σκαω η καημενη.

 

Πρωτον: ο ηλιος υπαρχει και οι ακτινοβολιες του ειναι εξισου δυνατες ακομα και πισω απο τα συννεφα.

10 λεπτα την ημερα αν βγαλεις στο μπαλκονι το μωρο, με εκτεθειμμενο μονο το χερακι του, τη συνεθεσε τη βιταμινη D.

 

Δευτερον: Αν θηλαζε, θα σου ελεγε να παρεις σιδηρο γιατι δηθεν το μητρικο δεν εχει οπως το ξενο. Τωρα που πινει ξενο που ειναι εμπλουτισμενο με σιδηρο, γιατι σου δινει εξτρα?

 

Τριτον: Το κεφαλαιο στην παιδιατρικη που λεει οτι τα νεογνα γεννιουνται με αποθεμα ολων των βιταμινων και σιδηρου επαρκες μεχρι τον 6ο μηνα, το πηδηξε οταν διαβαζε για τις εξετασεις?

 

Η γνωμη μου ειναι (αφου ανοιξες θεμα κα ζητησες γνωμες) οτι επιβαρυνεις απιστευτα τα νεφρα,το συκωτι και το εντερο του μωρου σου, χωρις να υπαρχει αιτια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

επι ευκαιρίας κ φυσικά στην αγνοια κ γω ....

κ μας ο γιατρος μας συνεστησε μερικες σταγονιτσες σιδηρο, επειδη καναμε αιμα στα κακα κ παιρνουμε υποαλλεργικο γάλα, επειδη αν θυμαμαι καλα....χάνει το σιδηρο απο το αγελαδινό γαλα?.....που ανιτκαθησταται η μαλλον αφαιρουνται κάποια συστατικα στο υποαλλεργικο?:?σκ***α μια ωρα μου το εξηγουσε ο ανθρωπος αλλα εγω ειχα το νου μου στη παρακατω ερωτηση που ηθελα να του κανω κ δε θυμαμαι τι ακριβως μου πε!!!!

τεσπα...τωρα ειδα το τοπικ κ προβληματιστηκα κ γω!!!

δεν ξεκινησα ακομα το σιδηρο , πριν μερικες μερες ηρθε ο γιατρός κ επειδη μου πε δεν ειναι επειγον να το ξεκινησω αμεσα το αφησα λιγο επειδη εχουμε μυτουλα κ του βαζω ορο να μην τον ανακατευω με πολλα!!!

 

το αιμα στα κακα ειναι απο ερεθισμενο εντερο.

οι σταγονιτσες απλα θα το επιβαρυνουν ακομη πιο πολυ.

πες του να σου γιατρεψει την αιτια του ερεθισμενου εντερου και οχι να στο χειροτερεψει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

το αιμα στα κακα ειναι απο ερεθισμενο εντερο.

οι σταγονιτσες απλα θα το επιβαρυνουν ακομη πιο πολυ.

πες του να σου γιατρεψει την αιτια του ερεθισμενου εντερου και οχι να στο χειροτερεψει.

 

τα κακα μας ηταν κ ειναι πολυ καλα, κ δεν ειναι κ καθολου δυσκοιλιος!!!

απο αλλεργια στο αγελαδινο εκανε το αιμα περιπου 20 μερων κ απο τοτε που το αλλαξαμε σε υποαλλεργικο ολα μια χαρα.....

φιουυυυυυυυυυ με προβληματισες, εννοειται θα του το αναφερω κ αυτο!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δευτερον: Αν θηλαζε, θα σου ελεγε να παρεις σιδηρο γιατι δηθεν το μητρικο δεν εχει οπως το ξενο. Τωρα που πινει ξενο που ειναι εμπλουτισμενο με σιδηρο, γιατι σου δινει εξτρα?

 

Μου ξεφυγε αυτο εχεις δικιο, εξου και η δυσκοιλιοτητα με τα ετοιμα........πω πω......αλλα ντ'αλλον λεμε

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ . ΕΔΩΣΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΣΥΜΠΛΙΡΩΜΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΗΤΑΝ ΟΡΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥΣΑΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΟΧΙ .

Link to comment
Share on other sites

Σιδηρο εδινα στην μπεμπα μου, οταν βγηκαμε απο την μενν.

Βεβαιως και της ειχαν κανει οοοολες τις εξετασεις και ο σιδηρος ηταν στα πατωματα.

Οταν καναμε το 1ο follow up και αφου της κανανε πρωτα οοοολες τις εξετασεις και ειχε ανεβει αρκετα ο σιδηρος το σταματησαμε.

Γιατι δλδ θα πρεπει ντε και σωνει να μπουκωνουμε τα παιδια με συμπληρωματα????

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε τι μου ειχε πει ο παιδιατρος οταν τον ρωτησα αν η κορη μου 2 ετων πρεπει να κανει εξετασεις να την ελεγξουμε για αναιμια?

 

Της εκανε κλινικη εξεταση, ελεγξε δηλ πατουσες, παλαμες και επιπεφυκοτα, μετρηση υψους -βαρους και μου ειπε οτι απο την εξεταση του παιδιου προκυπτει οτι ειναι υγιεστατο και θεωρει το τσιμπημα περιττο γιατι και αν ακομη δειξει μια ελαφρυτατη αναιμια, αυτο ειναι φυσιολογικο για ενα παιδακι και προτιμαμε να εχει λιγο πεσμενο σιδηρο παρα να του δωσουμε συμπληρωμα.

 

Οτι δηλαδη στο συμπληρωμα καταφευγουμε μονο αν υπαρχει σοβαρη αναιμια που δεν αντιμετωπιζεται με διατροφη και αναγκαζομαστε να δωσουμε συμπληρωμα.

 

Τα συμπερασματα δικα σας.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα ότι θα πιει ένα ποτήρι χυμό, λίγες σταγονίτσες μόνο για να δούμε. Μην είμαστε λοιπόν υπερβολικές χωρίς λόγο! Η συγκεκριμένη γιατρός είναι κορυφή κατά γενική ομολογία!

 

Δεν άντεξα και θα μπω και εγώ στη συζήτηση για τις αυθεντίες των γιατρών.

 

Γνωρίζεις ότι όσο πιο "κορυφαίος" = δημοφιλής(με μεγάλη πελατεία) είναι ένας γιατρός, τόσο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ είναι τα δώρα (ταξίδια-τηλεοράσεις-λαπτοπ-χρηματοδοτούμενα σεμινάρια στο εξωτερικό,κλπ) που προσφέρουν "αφιλοκερδώς" οι φαρμακευτικές εταιρίες. Γνωρίζεις ότι για την αναγκαιότητα χορήγησης συμπληρωμάτων-σιδήρου-βιταμινών ο παιδίατρός σου ενημερώνεται πιθανότατα από τις ίδιες τις φαρμακευτικές εταιρίες που τα πουλάνε;

 

Και τέλος θα συμφωνήσω με τις φίλες που αντιδράνε, επαναλαμβάνοντας ότι, όσο κορυφαίος και αν είναι ένας γιατρός δεν μπορεί να διαγνώσει ποσοτικά έλλειψη σιδήρου και φεριτίνης (που θα χρειαζόταν συμπλήρωμα) χωρίς μικροβιολογικές εξετάσεις.

 

Παραπάνω διάβασα για χυμό σε μωρα 3 μηνών. Έλεος. μην παίζετε με τις αλλεργίες σε τόσο μικρή ηλικία που το ανοσοποιητικό είναι τόσο ανώριμο.Έχουμε γεμίσει γιατρούς που είναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέχρι να κάνουν λάθη για τα οποία ποτέ δεν ευθύνονται εκ των υστέρων

 

40+mama

 

YΓ. Δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη για το γιατρό σου, απλά θέλω να προβληματιστείς....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν άντεξα και θα μπω και εγώ στη συζήτηση για τις αυθεντίες των γιατρών.

 

Γνωρίζεις ότι όσο πιο "κορυφαίος" = δημοφιλής(με μεγάλη πελατεία) είναι ένας γιατρός, τόσο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ είναι τα δώρα (ταξίδια-τηλεοράσεις-λαπτοπ-χρηματοδοτούμενα σεμινάρια στο εξωτερικό,κλπ) που προσφέρουν "αφιλοκερδώς" οι φαρμακευτικές εταιρίες. Γνωρίζεις ότι για την αναγκαιότητα χορήγησης συμπληρωμάτων-σιδήρου-βιταμινών ο παιδίατρός σου ενημερώνεται πιθανότατα από τις ´διες τις φαρμακευτικές εταιρίες που τα πουλάνε;

 

Και τέλος θα συμφωνήσω με τις φίλες που αντιδράνε, επαναλαμβάνοντας ότι, όσο κορυφαίος και αν είναι ένας γιατρός δεν μπορεί να διαγνώσει ποσοτικά έλλειψη σιδήρου και φεριτίνης χωρίς μικροβιολογικές εξετάσεις.

 

Παραπάνω διάβασα για χυμό σε μωρα 3 μηνών. Έλεος. μην παίζετε με τις αλλεργίες σε τόσο μικρή ηλικία που το ανοσοποιητικό είναι τόσο ανώριμο.Έχουμε γεμίσει γιατρούς που είναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέχρι να κάνουν λάθη για τα οποία ποτέ δεν ευθύνονται εκ των υστέρων

 

40+mama

 

YΓ. Δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη για το γιατρό σου, απλά θέλω να προβληματιστείς....

 

Λοιπον κοριτσια δεν ΜΠΟΡΕΙΤΕ να φανταστειτε ποσο χαιρομαι που ενα τοσο μεγαλο ποσοστο μελων ειναι πραγματικα σκεπτομενο.....μπραβο σας......:lol: Και συμφωνω με το παραπανω και συμπληρωνω οτι ενημερωση στους γιατρους κανουν ΠΩΛΗΤΕΣ των φαρμακευτικων εταιρειων ΟΧΙ αλλοι γιατροι και το ξερω γιατι δουλευα σε μια τετοια εταιρεια που συσχετιζοταν με μικροβιολογικα.....τους μικροβιολογους τους ενημερωναν και 'επειθαν οι πωλητες μας οι οποια επερναν bonus ανα πωληση.....και ουδεμια σχεση ειχαν με το επαγγελμα και ουτε και ηξεραν τιποτα μικροβιολογικο. Ενα βιβλιο διαβαζαν το μαθαιναν απεξω και μετα εδινα πωλησεις και ποσοστα σε γιατρους που θα προωθουσαν και αλλες εξετασεις σε ασθενεις (για να περνουν οι γιατροι πιο πολλα λεφτα και η δικια μας η εταιρεια να βγαζει περισσοτερα πουλοντας αντιδραστηρια για τις συγκεκριμενες εξετασεις)'.....νομιζω πως ολοι καταλαβαμε......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως καμμενη ειμαι απο γιατρο καθηγητη παιδιατρικης και η μικρη ακομη να ξεμπερδεψει με τις αλλεργιες...γιατι το επαιζε αυθεντια κλπ κλπ...και βγαινει και στις τηλεορασεις...ακομη τον βριζω...μετα απο 2 χρονια καθε φορα που παμε αλλεργιολογικο για επανεξετασεις.....:evil:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα με προβληματίσατε, θα δω τι θα κάνω...!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Αν δοκιμάσει κάποιες σταγονίτσες χυμό σε ηλικία 3 μηνών, τι μπορεί να πάθει; Ειδικά όσον αφορά τις αλλεργίες.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου 4.5 μηνων ηπιε 2 κουταλιες γλυκου πορτοκαλι (σαυτο εφταιξε η μανα μου:evil:)κ γεμισε εκζεματα σε χερια ποδια κ κοιλια.μαλιστα για να φυγουν περασε ενας μηνας με θεραπειες.γιατι βιαζεσαι? οι χυμοι μπαινουν μετα απο τον 7ο μηνα στη διατροφη

Link to comment
Share on other sites

Τρώγομαι εδώ και καιρό και βρήκα το κατάλληλο θέμα!

 

Ο μπέμπης μου θηλάζει αποκλειστικά από 20 ημερών και παίρνει συμπλήρωμα σιδήρου και βιταμίνης A+D από 36 ημερών. ΟΜΩΣ, ξεκίνησε το σίδηρο λόγω σοβαρής αναιμίας που διαπιστώθηκε αρχικά από τον παιδίατρο με το μάτι και μετά με εξετάσεις (στο τσακ γλιτώσαμε τη μετάγγιση, ο αιματοκρίτης ήταν στο 6,8 ). Στο νοσοκομείο μας έδωσαν και τη βιταμίνη A+D, επειδή θηλάζει αποκλειστικά (!) και τόσο ήξερα κι εγώ τότε, τον φλόμωσα στη σαμπούκα το μικρό! (αλήθεια, είναι ίδιο με σαμπούκα στη μυρωδιά το aquasol). Tώρα που είμαι πιο διαβασμένη το έχω περιορίσει, κατόπιν εξετάσεων όμως που ήταν μια χαρά. Κάνουμε και βόλτες στη βεράντα... Τον σίδηρο θα τον διαπραγματευτώ με τις επόμενες αιματολογικές εξετάσεις.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χρυσα ευχομαι να το ξεπερασει μια για παντα το ζουζουνι σου!αυτο λεμε κ εμεις οτι πρεπει να κανει εξαιτασεις για να δει αν εχει ελλειψη σε κατι.οχι μονο ενα μωρο αλλα κ ενα μεγαλυτερο παιδι η ενηλικας.πως γινεται με το ματι να υπολογισει καποιος την τιμη του σιδηρου?λιγο κομπογιαννιτικο ακουγεται

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι άσχετο, αλλά από τότε που ξεκινήσαμε τις βιταμίνες και το σίδηρο μειώσαμε την ποσότητα γάλακτος που πίνουμε. Λέτε να έχει καμία σχέση;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Στο Ασκληπιειο γεννησες;

Και γω στο Μιχαλη σε 40 μερες ειχα παρει γνωμες απο 8 παιδιατρους και τελικα στις 40 μερες πηγα σε αυτον που παω τωρα και καταφερα να θηλασω και να γλυτωσω απο πολλους μπελαδες....

Και τις 2 γεννες τις εκανα Ασκληπιειο...αν χρειαζεσαι γνωμες για τις εκει νεογνολογους θα σου τα πω σε πμ εμπειρικα ...Παντως η μια ειναι σε κυκλωμα και δεν υποαστηριζει το θηλασμο αλλα στελνει ασθενης σε χιψι ειδικοτητες για να τα κονομανε οι φιλοι της και η αλλη υποστηριζει το θηλασμο αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα ψαγμενη και στην πορεια βγαζει αρκετες ανακριβειες σε αυτο το θεμα.

Στο Μιχαλη ειχα τη δευτερη στη γεννα στη Βαλλια ειχα την πρωτη και την πεταξα εξω απο το δωματι με εντολη του γυναικολογου μου και ησυχασα.

Φιλια

καλησπερα κοριτσια ειμαι καινουργια ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς συμπλήρωμα σιδήρου πέρνουμε εδώ και 2 μήνες γιατι εμφάνησε αλλεργίες και έχασε αρκετό αίμα.. Βέβαια καταφέραμε να αναιβάσουμε τον αιματοκρίτη μας στα 28 και συνεχίζουμε μέχρι να μπούμε στις στέρεες τροφές.. Στα κακάκια δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα ούτε δυσκοιλιότητα..

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα διότι έφτασε στο mail μου η παρακάτω πληροφορία από ένα newsletter με παιδικά προϊόντα (όχι φάρμακα), που έχω γραφτεί

"Επειδή το μητρικό γάλα δεν περιέχει επαρκή ποσότητα βιταμίνης D, τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν ανάγκη από σταγόνες βιταμίνης D (200 IU ημερησίως), από τη στιγμή που γίνονται 2 μηνών και μετά."

 

Και επειδή κάτι μου έιχε αναφέρει απ΄έξω απ΄έξω η παιδίατρος, που είχε έρθει για τη μικρή στο πρώτο check up στο σπίτι, θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι οι παιδίατροι που είναι υπέρ των βιταμινών και του σιδήρου τα προτείνουν ανεξάρτητα από το εάν το μωράκι θηλάζει.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα τελικά τι έγινε μετά από τόσο καιρό???

Ασχετο αλλά και η δική μου παιδίατρος συνέστησε να παίρνει η μικρή μου 11 μηνών τώρα σταγόνες ακουαζόλ, για το λόγο του ότι η κρανιακή της πηγούλα είναι αρκετά μεγάλη ακόμη. Συνεβη σε καμία αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου έπαιρναν σίδηρο και βιταμίνη D μέχρι που έγιναν 1 έτους. Τη βιταμίνη D μόνο το χειμώνα. Για το αποτέλεσμα δεν ξέρω ακριβώς, πάντως οι εξετάσεις τους ήταν άριστες!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας, 

Είμαι νέα στο forum και νέα μαμά! Γένησα πρόωρα (7 μηνών, 33 εβδομάδες) και μείναμε στη Μ.Ε.Ν.Ν. 27 μέρες λ8γω λοίμωξης που μας δημιουργούσε άπνυες! 

Η νεογνολόγοι μας έδωσαν σταγόνες σιδήρου dextrifer 10/ημέρα να πίνουμε για να ανεβάσουμε τον αιματοκρίτη της μικρής, ο οποίος είναι πεσμένος λόγω αναμίας προωρότητας! Της δίνω 5 σταγόνες το πρωί και 5 το απόγευμα, 2 ώρες μετά το τελευταίο γεύμα και μισή ώρα πριν το επόμενο, με αποτέλεσμα να μου κάνει εμμετό το γεύμα μετά τον σίδηρο. 

Αντιμετώπισε κάποια κοπέλα κάτι αντίστοιχο? Αν ναι, πως βοηθήσατε το μωράκι σας να μη κάνει εμμετό?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...