Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μωρό και συμπλήρωμα σιδήρου


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχετε θίξει το θέμα, αλλά όταν ο γιατρός προτείνει συμπληρώματα διατροφής χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, δηλαδή να έχει στα χέρια του εξετάσεις, απλά "τα παίρνει".

 

Αυτό που οφείλει να κάνει ο γιατρός είναι να συστήσει την καλύτερη δυνατή διατροφή, ειδικά μετά τον χρόνο που τείνουμε να δίνουμε στα παιδιά αυτά που τρώμε εμείς, που δεν είναι και τα καλύτερα! Τουλάχιστον να μας δίνει έναν "μπούσουλα" διατροφής των παιδιών. Όσο για την εξυπνάδα, κανείς ποτέ δεν απέδειξε οτι το συμπλήρωμα σιδήρου κάνει τα παιδιά πιο έξυπνα... Είναι μεγάλη "πατάτα" αυτό. Θα ήθελα την έρευνα αυτή άμεσα...

 

Έχετε γνωστούς στον χώρο των φαρμακευτικών να δείτε τί "δωράκια" παίρνουν οι γιατροί τον χρόνο; Τί λέτε, δεν τους αρέσουν αυτά;;;;;

 

Εγώ πάντως δεν της έκανα ούτε εξετάσεις "προληπτικές" αίματος ούτε τίποτα. Και οι δύο παιδίατροι (ΙΚΑ και ιδιωτικός γιατρός) δεν μου τις πρότειναν. Η μικρή είναι στρουμπουλή και ζωηρή και δεν νομίζω να χρειαζόμαστε συμπληρώματα. Άλλωστε τρώει λίγο κρέας σχεδόν κάθε μέρα, αυγό 3 φορές τη βδομάδα, και το γιαουρτάκι είναι εμπλουτισμένο.

 

αριάνα μίλησε πρώτα με την aglaia στην ενότητα "θηλασμός" γιατί έχω την εντύπωση οτι τα 170 γραμμάρια σε ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά δεν δείχνουν κάτι ανησυχητικό.. Δώσε της τις μετρήσεις σας και θα σε βοηθήσει π.χ. αν δεις οτι είσαι κάτω από την καμπύλη ανάπτυξης του βιβλιαρίου, αλλά αυτό πάλι δεν λέει κάτι γιατί η καμπύλη είναι για μωρά που πίνουν συμπλήρωμα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω του δινω προοληπτικα και ειναι οκ. απλα εχει σκουρα κακακια. αλλα το συνηθιζει. εγω που το ψαξα ειπαν οτι δεν τους κανει κακο αναλογα και τι περνεις βεβαια

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΔΙΝΑ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΕΧΡΙ 1 ΧΡΟΝΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΙΔΗΡΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 8ο ΜΗΝΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας κορίτσια!

Ο μπέμπης μου είναι 2 μηνών και κάτι και την προηγούμενη βδομάδα κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο. Η παιδίατρος αφού με ρώτησε αν θηλάζω ακόμα και της απάντησα αρνητικά μου είπε ν'αρχίσουμε βιταμίνες (Α και D, 2 σταγονίτσες το 24ωρο) και σε μια εβδομάδα ν'αρχίσουμε και σίδηρο (3 σταγονίτσες το 24ωρο). Τις βιταμίνες θα τις παίρνουμε όλο το χειμώνα και το σίδηρο πιο πολύ (θα μου πει μέχρι πότε). Επίσης, στον τρίτο του μήνα θ'αρχίσουμε να πίνουμε κάποιες σταγονίτσες χυμό.

Να σημειώσω ότι το μωρό μου είναι υγιέστατο, 5970 γραμμάρια.

Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο; Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα...γιατι να πάρει το παιδι βιταμίνες και σιδηρο?

Εχετε κανει τεστ και εδειξε ελειψεις?

Ουτε εγώ θηλασα πολυ μονο 4 μηνες αλλα βιταμινες δεν της έδωσα...ουτε σιδηρο!!!

Για ποιο λογο σου ειπε???

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου είπε κάποιο λόγο. Απλά ότι είναι καλύτερο για το μωρό. Πάντως η παιδίατρος είναι πολύ καλή, την ίδια είχα κι εγώ, πολύ έμπειρη και δοκιμασμένη στα δύσκολα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπε κάποιο λόγο. Απλά ότι είναι καλύτερο για το μωρό. Πάντως η παιδίατρος είναι πολύ καλή, την ίδια είχα κι εγώ, πολύ έμπειρη και δοκιμασμένη στα δύσκολα.

 

Δεσποινα και σε εμενα εδω στο πρωτο παιδι μου σιδερο, και βιταμ και ειχα αποκλιστικο θυλασμο αλλα ο γιος μου ειχε αναπτυξη που και επεσαν τα μαλια του καναμε και εξετασεις και πηρε σιδ+ βιτ μεχρι τα 3 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα θεωρείται μεγάλο μωρό οπότε μπορεί γι'αυτό. JENIA πώς του έδινες το σίδηρο; Επηρέασε τα κακά του;

Εγώ αποστειρώνω ένα κουταλάκι της Chicco και το βάζω στο ψυγείο. Κάθε πρωί του δίνω μαζί με λίγο γαλά.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

oxι γιατι θυλαζε απο εμενα και το μητρικο γαλα δεν κανει ευκολα δισκιλιοτητα αλλα το κουταλακι το αποστηρωνα και εγω η το εβαζα σε ενα μπουκαλακι λιγο νερο χλιαρο και το επινε μεσα στο νερο. ασχετα που λενε οτι δεν πρεπει να του δινεις νερο εγω και στο δυο εδινα

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα θεωρείται μεγάλο μωρό οπότε μπορεί γι'αυτό. JENIA πώς του έδινες το σίδηρο; Επηρέασε τα κακά του;

Εγώ αποστειρώνω ένα κουταλάκι της Chicco και το βάζω στο ψυγείο. Κάθε πρωί του δίνω μαζί με λίγο γαλά.

 

ΔΕΣΠΟΙΝΑ οχι με το γαλα εμποδιζει την απορροφηση του σιδηρου,να απεχει τουλαχιστον μια ωρα.Βασικα εγινε ελεγχος των επιπεδων του σιδηρου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη αλλα θα επιμέινω...

για ποιο λογο -εφοσον δεν υπάρχει προβλημα- να δωσω βιταμινες και σιδηρο σε παιδι που κατά τα άλλα η κλινικη του εικονα ειναι άριστη, ελλειψη βάρους δεν υπαρχει, η ανάπτυξη ειναι εντάξει, δηλαδη χωρις παθολογικά αίτια????

Δεν το αντιλαμβάνομαι την έκφραση για καλυτερα???

Γιατι κάνατε εξετάσεις και βγήκε κατι????

Συγνώμη αλλα δεν το θεωρώ σωστο να τρομπάρω το παιδι μου με βιταμινες και σιδηρο άσχετα αν θηλάζω ή οχι άκόμη....και ας μην ειμαι γιατρος...

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.. και εμένα η δική μαυ παιδίατρος μου έδωσε βιαταμίνες και σίδηρο στο μπέμπη, με την ίδια ακριβώς δοσολογία. Οι βιταμίνες η A&D, είναι από ότι ξέρω για τα κόκκαλα τους, μιας και είναι χειμώνας και δεν τους βλέπει ο ήλιος. Σίδηρο του έδωσε μιας και θηλάζω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα θα επιμέινω...

για ποιο λογο -εφοσον δεν υπάρχει προβλημα- να δωσω βιταμινες και σιδηρο σε παιδι που κατά τα άλλα η κλινικη του εικονα ειναι άριστη, ελλειψη βάρους δεν υπαρχει, η ανάπτυξη ειναι εντάξει, δηλαδη χωρις παθολογικά αίτια????

Δεν το αντιλαμβάνομαι την έκφραση για καλυτερα???

Γιατι κάνατε εξετάσεις και βγήκε κατι????

Συγνώμη αλλα δεν το θεωρώ σωστο να τρομπάρω το παιδι μου με βιταμινες και σιδηρο άσχετα αν θηλάζω ή οχι άκόμη....και ας μην ειμαι γιατρος...

 

Είναι τόσο κακό δηλαδή ένα παιδί να παίρνει βιταμίνες και σίδηρο?? Φάρμακα είναι?? Και δεν έχει σχέση με το βάρος. Όπως ένας ενήλικας μπορεί να είναι 100 κιλά και να έχει έλλειψη σιδήρου το ίδιο συμβαίνει και με τα μωρά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι για να δώσει σίδηρο πρέπει να έχει κάνει εξετάσεις και να έχει διαπιστώσει έλλειψη. Εσένα έχει κάποιες ενδείξεις; Ο σίδηρος δημιουργεί δυσκοιλιότητα, δεν είναι κρίμα;Πως σου το εξήγησε;Επίσης γενικά στην Ελλάδα η βιταμίνη D δεν θεωρείται απαραίτητη λόγω ηλιοφάνειας...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω βρε κορίτσια....δεν ξερω...γιατρος δεν ειμαι! Ειδική στο θηλασμο δεν ειμαι καθως θήλασα μονο 4 μηνες οπως ειπα και πριν αλλα και παλι βιταμινες και σιδηρο χωρις εμφανη και προφανη λογο δεν έδωσα και ουτε προκειτε ποτε να δωσω....

Για αυτο ρωτάω αν εχουν γινει εξετάσεις αιματος κτλπ....

Χωρις παθολογικο αιτιο -κατά την γνωμη μου πάντω χωρις να ειμαι φυσικά ειδήμων- δεν πιστευω οτι χρειάζεται να δινω βιταμινες!

Ισως οσον αφορά τα βρεφη που θηλάζουν ακομη να μπορουσατε να ρωτήσετε την Αγλαία που ειναι πιστοποιημένη συμβουλος θηλασμου στην ενότητα Θηλασμος...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σίδηρο μου έδωσε επειδή όπως είπα θηλάζω ακόμη και εγώ δεν παίρνω σίδηρο γιατί του προκαλούσε δυσκοιλιότητα. Το περίεργο είναι ότι με τις σταγόνες που του δίνω δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπέμπω εδώ

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=114

να βάλεις εδώ το ερώτημα σου αν θες μια ποιο υπευθυνη απάντηση,......

γιατί έιχε πάρει το μάτι μου καποια στιγμή (χωρις να ειμαι απόλυτα σιγουρη) οτι δεν χρειάζεται να παίρνουμε συμπληρώματα εμεις ή τα βρέφη μας επειδη θηλάζουμε ή θηλάζουν τα βρέφη.Και το ξαναλεω....καλυτερα να μιλήσεις με πιστοποιημένο συμβουλο θηλασμου!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τα παραπανω και φρικαρα....Ειναι δυνατον χωρις αιματολογικες εξετασεις να χορηγουν βιταμινες, σιδηρο και αυτες οι σταγονιτσες χυμου ? τι ειναι αυτα?

Δεν ξερω για την παιδιατρο σου μα σιγουρα θα ειναι μεγαλη αφου την ειχες και εσυ. Η ιατρικη εξελισετε μην μενεις σε αυτα που σου λεει. Βασικα να ξερεις οτι θελουν λενε. Αλλα σε μενα και αλλα σε καποια αλλη που τα παιδια μας ειναι στην ιδια ηλικια και χωρις προβληματα (ιδιαιτερα στο θεμα στερεες τροφες). Παντως να εισαι επιφυλακτικη και μην δινεις φαρμακα χωρις λογω στο παιδι σου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Ο μπέμπης μου είναι 2 μηνών και κάτι και την προηγούμενη βδομάδα κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο. Η παιδίατρος αφού με ρώτησε αν θηλάζω ακόμα και της απάντησα αρνητικά μου είπε ν'αρχίσουμε βιταμίνες (Α και D, 2 σταγονίτσες το 24ωρο) και σε μια εβδομάδα ν'αρχίσουμε και σίδηρο (3 σταγονίτσες το 24ωρο). Τις βιταμίνες θα τις παίρνουμε όλο το χειμώνα και το σίδηρο πιο πολύ (θα μου πει μέχρι πότε). Επίσης, στον τρίτο του μήνα θ'αρχίσουμε να πίνουμε κάποιες σταγονίτσες χυμό.

Να σημειώσω ότι το μωρό μου είναι υγιέστατο, 5970 γραμμάρια.

Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο; Ποια είναι η γνώμη σας;

 

η δικη μου γνωμη ειναι οτι οι γιατροι τα παιρνουν χοντρα απο τις εταιριες που βγαζουν αυτα τα σκευασματα. οσο μεγαλος κ τρανος κ αν εισαι, δεν μπορεις να αντισταθεις σε promotion φαρμακων εναντι αμοιβης ταξιδιων, γνωριμιων κτλ κτλ, ετσι δεν ειναι;στο κατω κατω 'μερικες σταγονιτσες δεν βλαπτουν'... ετσι νομιμοποιουν μεσα τους αυτοι οι γιατροι την πραξη τους και μας κανουν κ εμας υστερικες, φοβικες και υποχονδριες και πεπεισμενες οτι 'γιατρος ειναι, ξερει'

 

αρνουμαι να ποτισω το παιδι μου παραμπεν, Ε, χημειες, που θα το κανουν υπερευαισθητο και συνηθισμενο στα συμπληρωματα και τα χαπακια, απο τη στιγμη που ειναι ηδη υγιες.

3 μηνων ειναι ΠΟΛΥ μικρο για χυμο, το ενδεχομενο αλλεργιων δεν το σκεφτεται αυτη η εμπειρη , οπως λες, παιδιατρος;

 

σκεψου πολυ καλα τι συμβαινει κ μην το παιρνεις ακριτα....:?

Link to comment
Share on other sites

νατο το βρηκα και εγω....σας παραθέτω το παρακάτω.....

 

* Αποκλειστικός Μητρικός Θηλασμός Ασφαλής, Υγιής και Εφαρμόσιμος

 

 

 

Ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός είναι ασφαλής, υγιής και εφαρμόσιμος τρόπος για να σιτιστεί ένα μωρό τους πρώτους έξι μήνες της ζωής του. Αλλά ο μητρικός θηλασμός είναι σημαντικός για περισσότερο από τους έξι μήνες και η UNICEF και η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (WHO), συνιστούν ότι ο μητρικός θηλασμός πρέπει να συνεχίζεται με κατάλληλες συμπληρωματικές τροφές για δύο ή και πλέον χρόνια.

 

* Ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός είναι ασφαλής!

Το μητρικό γάλα είναι κάτι περισσότερο από μία τροφή. Είναι ένας ζωντανός ιστός με πολλούς αμυντικούς παράγοντες και δίνει στο μωρό συνεχή ενεργό προστασία για τις λοιμώξεις, όταν το σώμα του μωρού δεν μπορεί ακόμα να προστατευτεί από μόνο του. Για τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό η μητέρα δίνει την ιδανική προστασία στο μωρό της με το πρωτόγαλα που είναι πολύ πλούσιο σε αντισώματα. Η ποσότητα του πρωτογάλατος είναι μικρή, αλλά είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται το μωρό σε αυτή την ηλικία. Τα παιδιά που θήλασαν αποκλειστικά είναι πιο υγιή από τα μωρά που σιτίστηκαν με τεχνητή η μικτή διατροφή που είναι πιο συχνά άρρωστα με διάρροια, πνευμονία και άλλες λοιμώξεις.

 

Ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός σημαίνει υγεία!

Το μητρικό γάλα περιέχει ακριβώς στη σωστή αναλογία ενέργεια, πρωτεΐνες, βιταμίνες και άλλα διατροφικά στοιχεία για ένα μωρό στους έξι πρώτους μήνες της ζωής και επίσης όλο το νερό που χρειάζεται. Τα διατροφικά του στοιχεία είναι τέλεια ποιοτικά για ένα μωρό και είναι πιο ευκολοχώνευτο από οποιοδήποτε άλλο γάλα ή τροφή. Τα μωρά που θηλάζουν δεν κινδυνεύουν από μελλοντική παχυσαρκία όπως τα μωρά τεχνητής διατροφής, έχουν μικρότερη συχνότητα αλλεργιών και υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης.

 

Ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός είναι εφαρμόσιμος!

Η μητέρα μπορεί να εξασφαλίσει συνεχώς καλό γάλα οποιαδήποτε και αν είναι η διατροφή της και δεν πρέπει να ανησυχεί για το κόστος τεχνητού γάλακτος, ακόμη το κόστος των επιπλέον φαγητών για αυτή είναι μικρό.

 

Το πηρα απο εδώ... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39694

και οχι δεν ειμαι μανουλα που θήλασε αποκλειστικα και πολυ χρονο (δυστηχώς μονο 4 μήνες και μονο τον ένα αποκλειστηκά..για άλλους λογους) αλλα τουλάχιστον ξέρω τι μου γινεται γιατι μιλησα με ειδικους επι τους θέματος!!

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κίνδυνοι από την υπερβολική λήψη βιταμινών;

 

Η κατάχρηση βιταμινών δεν είναι απαλλαγμένη από κινδύνους, όπως ακριβώς γίνεται και με τα φάρμακα. Γιατί, εφόσον έχουν καλυφθεί οι ανάγκες του οργανισμού, η επιπλέον ποσότητα βιταμινών οδηγεί σε απρόβλεπτες και δυσάρεστες παρενέργειες.

http://www.neo.gr/website/ergasiamathiti/28.htm

Επικίνδυνη η υπερβιταμίνωση

 

http://www.kalimera.gr/_NEA/cat_news/preview_news_kalimera.asp?NEWS_DATA_ID=144774

Άκρως επικίνδυνη η υπερκατανάλωση βιταμινών

 

http://www.apollonrunnersclub.gr/articles/45.shtm

 

 

Η βιταμίνη D σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να είναι τοξική,

http://www.mednutrition.gr/content/view/3009/145/

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανετε ετσι ??? δεν μπορω να καταλαβω κατι ! Πως η καθεμια το παιζει πανγνωστρια και μιλαει ετσι για αποφασεις και γνωματευσεις γιατρων ??? Και εμενα ο παιδιατρος μου συστησε βιταμινες Α&D. Και τον ρωτησα απλα γιατι γιατρε ? και μου απαντησε , για να μην καταντησει στα 40 του να εχει οστεοπορωση οπως τα γεροντακια τωρα . Δεν ειναι βιταμινες που εαν εχει πλεονασμα ο οραγνισμος θα παθει κατι. Για να αποροφηθει το ασβεστιο πιο καλα , βοηθανε καποιες βιταμινες. Και επειδη ειναι χειμωνας, και τα μωρα δεν τα λιαζουμε ( για να παραγει ο οργανισμος την D ) δινουμε συμπληρωμα .

Και για τον χυμο , παλι δεν αντιλεγω. Μακαρι να μου πει και εμενα . Ετσι συνηθιζει στις νεες γευσεισ πιο ευκολα / Αυτο το λεω εγω , ο γιατρος σιγουρα το λεει για αλλο λογο ...

Γιατροι ειναι οι ανθρωποι , οποιος θελει τους ακουει . αλλιως καντε του κεφαλιου σας . Απλα μην ριχνετε μετα κατηγοριες πανω τους .αμα χτυπα ξυλο συμβει κατι

καλυτερα να διαβαζουμε κ κατι μονοι μας παρα να ακολουθουμε σαν προβατα ολα οσα μας λενε .ψαξε στο ιντερνετ κ θα βρεις χιλιαδες σελιδες που αποδεικνυουν οτι οι βιταμνινες χωρις λογο ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ!!!!και μαλιστα ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΣΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΒΙΤΑΜΙΝΗΣ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟΥ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΑΝΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ. ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΩΡΑΚΙ, ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ, 1.400 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΕΣΕΝΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...