Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μωρό και συμπλήρωμα σιδήρου


Recommended Posts

Μόλις κλεισαμε το 2ο μηνα η παιδιατρος μας συστησε να του δινουμε συμπληρωμα σιδηρου. Εγω του εχω δωσει 3-4 φορες ως τωρα αλλα επειδη γενικα δεν ειμαι υπερ των συμπληρωματων-φαρμακων, θα ηθελα να το αποφυγω.

Μαλιστα χθες ακουσα οτι ενα μωρο που επινε συστηματικα σιδηρο εμφανισε αιμα στα κακα του και στο νοσοκομειο που το πηγαν ειπαν σοτυς γονεις του οτι ο σιδηρος στα μωρα πρεπει να χορηγειται μετα απο εξετασεις στις οποιες θα διαπιστωθει η ελλειψή του και όχι "προληπτικα", καθως το πεπτικο τους συστημα ειναι ακομα ατελες και δεν μπορεί να το δεχτει ευκολα. Δεν ξερω τι να κανω... Εσεις δωσατε-δινετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι, δεν του εχω δόσει ποτέ συμπλήρωμα

 

Υποτίθεται ότι όσο είναι μωρό παίρνει την απαραίτητη ποσότητα από το γάλα.

 

Όταν αρχίσαμε το φαγητό, μας είπε η παιδίατρος να του δίνουμε κρέας κάθε μέρα για να παίρνει από εκεί σίδηρο. Ακόμα και πάνω στο χρόνο που κάναμε τις πρώτες εξετάσεις αίματος και ο αιματοκρίτης ήταν 34,6% δεν μας είπε να του δώσουμε σίδηρο, αλλά τρωφές που περιέχουν σίδηρο

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω, και για ποιο λόγο σας συνέστησε να δώσετε συμπλήρωμα χωρίς εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου φαινεται περιεργο!Χωρις να κανετε καν εξετασεις?Απο οτι θυμαμαι το θηλαζεις,ετσι δεν ειναι?Εμενα μου ειπε οτι οσο το θηλαζω δε χρειαζεται τιποτα αλλο,ουτε νερο!

 

Επισης επι εγκυμοσυνης ειχα διαβασει καπου οτι τους 6 πρωτους μηνες τα μωρα εχουν περισσευμα σιδηρου.Απο εκει και περα αρχιζουν να εχουν ελλειψη.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το βρισκω υπερβολικο...σου εδωσε σιδηρο χωρις εξετασεις;Δηλαδη ειχε εμφανη σημαδια ελειψης σιδηρου;Με ποιο σκεπτικο σου το εδωσε;

Ουτε εγω εχω δωσει σε κανενα απο τα παιδια μου ....

Καποιοι ισχυριζοντε οτι μετα τον 6ο μηνα τα μωρα που θηλαζουν μπορει να χρειαστουν συμπληρωμα.Αλλα αυτο γινετε μετα απο εξεταση αιματος.

Ουτε καν εγω δεν παιρνω συμπληρωμα αποταν γεννησα.Λογω της ελειψης περιοδου για 13 μηνες δεν ειχα απωλειες και ετσι αιματοκριτης και σιδηρος ηταν στο φουλ...αλλα παντα με εξεταση αιματος.

Η κορη μου εκανε μια σοβαρη εγχειρηση 8 μηνων και της εγιναν ολες οι εξετασεις...δεν παρουσιαζε ελειψη σιδηρου.

Οσο για το τι μπορει να προκαλεσει ο σιδηρος στα παιδια...απο δυσκοιλια μεχρι διαροια...Υπαρχει ακομη και περιπτωση δυσανεξιας στο σιδηρο οπου βλαπτετε το εντερο και οντως μπορει να παρουσιασει αιμα στις κενωσεις.Αυτο ομως φαινετε με βιοψια.

Αιμα στις κενωσεις μπορει να οφειλετε και απο δυσανεξια στην αγελαδινη πρωτεινη.

Αν χρειαζεσαι κιαλλη γνωμη παιδιατρου ευχαριστως να σου δωσω τα στοιχεια του δικου μου που ειναι και ενημερωμενος σε θεματα θηλασμου.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια! Και εγώ στην πρώτη μου κόρη δεν έδωσα σίδηρο, δε μου είπε κανείς να δώσω δηλαδή. Είχα όμως άλλο γιατρό τότε. Έχουμε αλλάξει 4 (!) γιατρούς στη μεγάλη, ενώ τώρα πάμε σε άλλο τη μεγάλη και σε άλλη το μωρό! Η γιατρός του μωρού έιναι αυτή που την παρακολουθούσε και στην κλινική. Είναι πολύ καλή και υποστηρίζει πολύ το θηλασμό. Με τη δική της ενθάρρυνση έκοψα σιγά σιγά αυτό το ελάχιστο συμπλήρωμα που της έδινα τις πρώτες μέρες, ενώ και για τον ίκτερο η συμβουλή της ήταν αρχικά αναμονή και όχι συμπλήρωμα. Ίσως να την είδε χλωμή, δεν ξέρω... Την επόμενη εβδομάδα που θα κάνει το εμβόλιο θα τη ρωτήσω αν είναι απαραίτητο ή αν χρειάζεται να γινουν εξετασεις...δε θέλω και να φανεί ότι την αμφισβητώ... Πάντως μέχρι τότε δε θα του δίνω :?

Anyway, σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω βρε κορίτσια! Και εγώ στην πρώτη μου κόρη δεν έδωσα σίδηρο, δε μου είπε κανείς να δώσω δηλαδή. Είχα όμως άλλο γιατρό τότε. Έχουμε αλλάξει 4 (!) γιατρούς στη μεγάλη, ενώ τώρα πάμε σε άλλο τη μεγάλη και σε άλλη το μωρό! Η γιατρός του μωρού έιναι αυτή που την παρακολουθούσε και στην κλινική. Είναι πολύ καλή και υποστηρίζει πολύ το θηλασμό. Με τη δική της ενθάρρυνση έκοψα σιγά σιγά αυτό το ελάχιστο συμπλήρωμα που της έδινα τις πρώτες μέρες, ενώ και για τον ίκτερο η συμβουλή της ήταν αρχικά αναμονή και όχι συμπλήρωμα. Ίσως να την είδε χλωμή, δεν ξέρω... Την επόμενη εβδομάδα που θα κάνει το εμβόλιο θα τη ρωτήσω αν είναι απαραίτητο ή αν χρειάζεται να γινουν εξετασεις...δε θέλω και να φανεί ότι την αμφισβητώ... Πάντως μέχρι τότε δε θα του δίνω :?

Anyway, σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Στο Ασκληπιειο γεννησες;

Και γω στο Μιχαλη σε 40 μερες ειχα παρει γνωμες απο 8 παιδιατρους και τελικα στις 40 μερες πηγα σε αυτον που παω τωρα και καταφερα να θηλασω και να γλυτωσω απο πολλους μπελαδες....

Και τις 2 γεννες τις εκανα Ασκληπιειο...αν χρειαζεσαι γνωμες για τις εκει νεογνολογους θα σου τα πω σε πμ εμπειρικα ...Παντως η μια ειναι σε κυκλωμα και δεν υποαστηριζει το θηλασμο αλλα στελνει ασθενης σε χιψι ειδικοτητες για να τα κονομανε οι φιλοι της και η αλλη υποστηριζει το θηλασμο αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα ψαγμενη και στην πορεια βγαζει αρκετες ανακριβειες σε αυτο το θεμα.

Στο Μιχαλη ειχα τη δευτερη στη γεννα στη Βαλλια ειχα την πρωτη και την πεταξα εξω απο το δωματι με εντολη του γυναικολογου μου και ησυχασα.

Φιλια

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως η μια ειναι σε κυκλωμα και δεν υποαστηριζει το θηλασμο αλλα στελνει ασθενης σε χιψι ειδικοτητες για να τα κονομανε οι φιλοι της

 

Αν είναι δυνατόν! Έλεος πια! δηλαδή σε αγχώνει χωρίς λόγο για να σε αναγκάσει να πας στους φίλους της και να φανεί σχολαστική :shock::shock::shock: Την ταλαιπωρία του μωρού δεν τη σκέφτεται;;;;

 

Βίκυ, στο Μητέρα γέννησα και εκεί δουλεύει η παιδιατρος που αναφέρω μαζί με τον άντρα της μάλιστα.

 

Στο Μιχαλη ειχα τη δευτερη στη γεννα στη Βαλλια ειχα την πρωτη και την πεταξα εξω απο το δωματι με εντολη του γυναικολογου μου και ησυχασα.

 

Καλά της έκανες! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ποια λες...δεν την ξερω προσωπικα.Τον αντρα της ειχε μια φιλη...οποτε παω πασο.

Οσο για την περιπτωση της κορης μου γεννηθηκε με 23 δαχτυλα(κληρονομικη πολυδακτυλια απο τον αντρα μου)και το ειδε ως ευκαιρια να κονομησουν.Να σκεφτεις δεν μας εδινε εξητηριο αν δεν καναμε υπερυχο καρδιας στον κολητο της αξιας 120ε για να μας πει οτι εχουμε ενα υγειεστατο μωρο...Ασε ιστοριες να φριξεις...αλλα της φερθηκα αναλογως και ησυχασα...Και φυσικα δεν πηγα στο φιλο της για την επεμβαση.Την καναμε Αθηνα και μειναμε υπερευχαριστημενοι.

Αλλα δυστυχως στην πολη αμς παιζοντε πολλα μεταξυ γιατρων.

Εσυ δεν εχεις παρα να ζητησεις να κανετε μια εξεταση αιματος της μικρης για αν ειστε σιγουροι για το συμπληρωμα.

ΦΙλια

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλα δυστυχως στην πολη αμς παιζοντε πολλα μεταξυ γιατρων.

Αν παίζονται λέει!!! Μερικοί άνθρωποι είναι τόσο άπληστοι ... Δυστυχώς όμως αυτό γίνεται παντού (βλ. περίπτωση Αμαλίας). Δεν ξέρω ... Εγώ για να πω την αλήθεια εμπιστεύομαι τώρα πια τους γιατρούς που συνιστούν όσο το δυνατόν λιγότερα φάρμακα κι όχι αυτούς που με το παραμικρό συνταγογραφούν :evil:

 

Βίκυ σου στέλνω π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Iron Supplements for Breastfed Baby?

 

Linda F. Palmer, DC

Author Baby Matters

 

November 4, 2003

 

Many mothers are told to provide iron supplements to their exclusively breastfed infants beginning at 3 or 4 months of age - without any signs of anemia - yet the research does not support this advice.

 

A recent study has shown that iron supplementation of non-anemic breastfed babies can cause stunted growth, decreased head circumference, and diarrhea.1

Supplemental iron in baby will also reduce absorption of zinc and selenium, vital immune-supporting minerals, as well as other important minerals, causing deficiencies in these other key nutrients.

 

Excess iron has been shown to be dangerous for all ages, as extra stored iron acts as an oxidant. This oxidizing property of excess iron has been linked to the production of heart disease,2,3 cancer,3-5 and brain diseases.6,7

 

One study looked directly at the period of early infancy, stating "The neonatal period is critical for the establishment of normal iron content in the adult brain."6 This research paper goes on to suggest that iron supplementation during infancy may play a key role in the later development of brain diseases such as Parkinson's Disease.

 

Several studies on babies exclusively breastfed for up to 12 months of age demonstrate that their iron levels remain satisfactory.8-11 On the other hand, babies who are weaned onto formula or fed solid foods before 6 to 9 months may develop anemia.

The level of iron in breastmilk is just where it's meant to be and cannot be changed by mother taking extra iron, unless she is very anemic. Breastmilk possesses a special iron delivery system, known as lactoferrin, which makes iron highly available to baby, but unavailable to intestinal bacteria. Once iron supplements, iron-containing foods, or infant formula are provided to the breastfed baby, this dietary iron binds with lactoferrin, reducing the availability of mother's iron to baby. Additionally, much of this supplementary iron provides nourishment for potentially dangerous intestinal bacteria, promoting their growth, rather than being available for the infant to absorb. Breastfed babies become more susceptible to anemia once iron is introduced to their diets, making them more prone to illness. Their stools become smelly now, representing the growth of adult-type intestinal flora that can be challenging to a young child's health. The infant's potential for diarrhea and illness increases with this flora change.

 

Because of the risk for anemia during the transition stage when solid foods are introduced, once iron-containing foods become a regular part of baby's diet, efforts should be made to assure that baby is receiving plenty of high-iron foods, or maybe some iron-fortified baby cereal. Good sources of iron for baby include (in order of amount) meats, peas, tofu, beans, dark green vegetables, whole wheat natural baby cereal, avocado, and yam. Vitamin C containing foods assist with iron absorption. Intermediate amounts of iron are found in non-fortified pasta and brown rice, prunes, apricots, and sweet potatoes.

 

Before getting serious about solid foods, I suggest staying with low-iron foods for playful eating, such as squash, peaches, apples, bananas, and carrots. Feeding cow's milk can cause iron loss due to intestinal bleeding, while cow's milk has very little iron. The overwhelming amount of calcium in cow's milk will bind with iron in baby's diet, making it unavailable.

 

The causes of anemia development in a breastfed baby include intestinal bleeding from intolerance of cow's milk proteins or other foods in mother's diet, rapid cutting of the umbilical cord during birth, low birth weight, and a smoking parent.

 

A baby who is shown to be anemic should receive iron supplementation until their blood iron levels reach normal values. Insufficient iron can impair proper neurological development. Symptoms that should evoke a blood test for iron deficiency anemia include paleness of the skin or mucous membranes, frequent illness, increasing irritability, decreased attentiveness, or a decrease in appetite. Some choose to perform a blood test around 6 to 9 months of age, regardless of suggestive symptoms, as early anemia may not easily reveal itself.

 

It is important to understand that breastfed babies may have low iron stores, by design, but the level of available iron actually circulating in their blood (hemoglobin level) is the measure that counts at this age. Some mothers are told to provide supplements to a breastfed baby when only their iron storage is low. It has been demonstrated that this practice may be detrimental to baby.

 

The best nutrition assurance for the exclusively breastfed baby is for mother to add a multivitamin-mineral to her own healthy diet. This way mother's body has good availability of nutrients to put into her breastmilk without depleting mother's own nutrient stores.

 

 

 

1. K.G. Dewey, et al., "Iron supplementation affects growth and morbidity of breast-fed infants: results of a randomized trial in Sweden and Honduras," Journal of Nutrition 132, no. 2 (Nov 2002): 3249-55.

 

2. B. de Valk and J.J.M. Marx, "Iron, atherosclerosis, and ischemic heart disease," Archives of Internal Medicine 159 (1999): 1542-48.

 

3. V. Herbert et al., "Most free-radical injury is iron-related: it is promoted by iron," Stem Cells 12, no. 3 (May 1994): 289-303.

 

4. S. Okada, "Iron-induced tissue damage and cancer: the role of reactive oxygen species-free radicals," Pathology International 46, no. 5 (May 1996): 311-32.

 

5. J.G. Liehr and J.S. Jones, "Role of iron in estrogen-induced cancer," Current Medicinal Chemistry 8, no. 7 (June 2001): 839-49.

 

6. F. Dal-Pizzol et al., "Neonatal iron exposure induces oxidative stress in adult Wistar rat," Developmental Brain Research 130, no. 1 (Sep 23, 2001): 109-14.

 

7. J.R. Burdo et al., "Mechanisms and regulation of transferring and iron transport in a model blood-brain barrier system," Neuroscience 121, no. 4 (2003): 883-90.

 

8. R.A. Pastel, et al., "Iron sufficiency with prolonged exclusive breast-feeding in Peruvian infants," Clinical Pediatrics 20, no. 10 (Oct 1981): 625-6.

 

9. A. Pisacane et al., "Iron status in breast-fed infants," Journal of Pediatrics 127, no. 3 (Sep 1995): 429-31.

 

10. L. Salmenpera et al., "Folate nutrition is optimal in exclusively breast-fed infants but inadequate in some of their mothers and in formula-fed infants," Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 5, no. 2 (Mar-Apr 1986): 283-9.

 

11. M.A. Siimes, et al., "Exclusive breast-feeding for 9 months: risk of iron deficiency," Journal of Pediatrics 104, no. 2 (Feb 1984): 196-9.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το μήνυμα της Αγλαϊάς και τσαντίστηκα :evil::evil::evil: Και η δική μου παιδίατρος μου σύστησε να του δίνω συμπλήρωμα σιδήρου (το έγραψα και στην ενότητα "θηλασμός"), αλλά δεν το πήρα και πολύ ζεστά -του έδωσα τρεις τέσσερις φορές και μετά το σταμάτησα γιατί μου φάινεται και μένα χαζό να παίρνει συμπλήρωμα ένα υγιέστατο μωράκι και μάλιστα χωρίς εξετάσεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Και η δικη μας παιδιατρος μου εγραψε συμπληρωμα σιδηρου "προληπτικα" ,αλλα ενα γνωστο μας παιδακι το ετρεχαν στην Αθηνα ακριβως γιαυτον το λογο λιγους μηνες πριν, οποτε δεν του εδωσα...

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΙΔΗΡΟΥ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΩΡΑ. ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΙΔΗΡΟ. ΤΩΡΑ, ΜΕ ΑΓΧΩΣΑΤΕ!!

ΤΟ ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!!!!Το λουκουμάκι μου είναι σκέτη γλύκα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμένα η προηγούμενη παιδίατρος δεν μου έδινε συμπλήρωμα. Τώρα, για 1η φορά πήγα στον νέο παιδίατρο (το μωρό 8 μηνών) και έμεινε έκπληκτος που δεν τον έχω ξεκινήσει ακόμη μοσχάρι, λίγο ψωμάκι και άλλα τέτοια. Μου είπε πως τα μωρά μετά τον 5ο μήνα χάνουν το 50% του σιδήρου που έχουν απο την γέννα οπότε και μου είπε να δίνω 5 σταγόνες σίδηρο την ημέρα και άλλες 3 σταγόνες βιταμίνες. Τον ρώτησα γιατί να το κάνω αυτό..Μου είπε αφ' ενός γιατί δεν τρώει ακόμη κόκκινο κρέας και άμεσα το ξεκίνησα το μοσχάρι και επίσης με ενημέρωσε πως έκαναν έρευνες γιατί τα πρόωρα μωρά παρατήρησαν πως ήταν πιο "ανθεκτικά" σε ιώσεις κλπ..και κατέληξαν κατόπιν των ερευνών πως αυτό οφείλεται στο ότι χορηγούσαν στα παιδάκια που ήταν στην θερμοκοιτίδα σίδηρο και βιταμίνες..οπότε θεωρούν καλό να τα δίνουν σε όλα τα παιδάκια...για ενίσχυση του ανοσοποιητικού και του πάγκρεας... Ξεκίνησα και του δίνω αλλά μάλλον έχουν έντονη γεύση και τον ανακατεύουν. Τώρα με αυτά που διαβάζω απο εσάς...προβλαματίζομαι...Σήμερα που θα τον πάω για εμβόλια..θα το ξανασυζητήσω...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα πάλι τον παιδίατρο για τις σταγόνες σιδήρου και τα συμπληρώματα και έλαβα τις ίδιες απαντήσεις... Επίσης μου είπε πως μόλις το 10% προσλαμβάνουμε απο τα πρόσθετα σιδήρου και απο τα γεύματα οπότε καλό είναι να δώσουμε σίδηρο. Οι βιταμίνες που μου είπε και δίνω είναι Α και D οι οποίες κάνουν μου λέει μόνο καλό και επίσης βοηθούν στην οδοντοφυία.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λετε και εμενα μου ειχε πει η παιδιατρος στον 4ο για συμπλήρωμα σιδηρου αλλα την γειωσα και δεν πηρα ποτε....σιγα τωρα μάθαμε για ολα να μπουκώνουμε τα μωρα μας με σταγόνες και χάπια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τί έχουν πάθει όλοι οι γιατροί;;;

Ο σίδηρος είναι βασικότατο συστατικό στο σώμα, αλλά το να δίνεις συμπλήρωμα προϋποθέτει εξετάσεις, διότι ο υπερβολικός σίδηρος στον οργανισμό είναι εξίσου κακός όσο και η έλλειψή του. Το ίδιο και η βιταμίνη Α, η υπερβολική δόση είναι βλαβερή, και η υπερβολική λήψη βιταμίνης D προκαλεί υπερσυγκέντρωση ασβεστίου που μπορεί να προκαλέσει βλάβες στα νεφρά. Βιταμίνη D εντωμεταξύ παράγει ο άνθρωπος και με την έκθεσή του στον ήλιο.

Επιβάλλεται κατά τη γνώμη μου η εξέταση αίματος πριν δώσει ο γιατρός οποιοδήποτε συμπλήρωμα. Κάντε τον κόπο να ρωτήσετε γιατί δεν προτείνει εξέταση αίματος να δει αν χρειάζεται το συμπλήρωμα και το δίνει έτσι αβίαστα...

 

Διαβάστε κι εδώ πληροφορίες για το σίδηρο (στα αγγλικά)

 

https://kellymom.com/nutrition/vitamins/iron/

 

Επίσης, είναι τουλάχιστον ανεύθυνο να ισχυρίζεται κάποιος επιστήμονας πως ενώ από τη διατροφή προσλαμβάνουμε το 10% (πολύ αμφιβάλλω), του απαραίτητου σιδήρου, αντί να επικεντρωθούμε να διορθώσουμε/βελτιώσουμε τη διατροφή, φορτώνουμε το μωρό με χημικά...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η παιδίατρος μου είχε συστήσει σίδηρο και του έδωσα για λίγες ημέρες.Δεν το θεωρώ και τόσο κακό βρε κορίτσια, αν επιβάρυνε τόσο πολύ τα μωρά μας δεν θα μας το συνιστούσαν. Μου είχε πεί μόνο αν το πειράξει στο στομαχάκι του να το σταματήσω γιατί είχε και παλινδρόμηση, για αυτό και το σταμάτησα αλλιώς θα το συνέχιζα.

Link to comment
Share on other sites

Τον ρώτησα γιατί δεν κάνουμε εξετάσεις αίματος και εν συνεχεία να προχωρήσουμε στα όποια συμπληρώματα και η απάντηση του ήταν πως εξετάσεις αίματος θα κάνει 2 ετών..δεν θέλει να τον τρυπήσουμε τον καημένο...(?) και επίσης πως είναι αποδεδειγμένο -βάση ερευνών όπως μου είχε ξαναπει- πως αυτά τα συμπληρώματα που δίνει και σε αυτές τις ποσότητες, κάνουν μόνο καλό....

Link to comment
Share on other sites

Τον ρώτησα γιατί δεν κάνουμε εξετάσεις αίματος και εν συνεχεία να προχωρήσουμε στα όποια συμπληρώματα και η απάντηση του ήταν πως εξετάσεις αίματος θα κάνει 2 ετών..δεν θέλει να τον τρυπήσουμε τον καημένο...(?) και επίσης πως είναι αποδεδειγμένο -βάση ερευνών όπως μου είχε ξαναπει- πως αυτά τα συμπληρώματα που δίνει και σε αυτές τις ποσότητες, κάνουν μόνο καλό....

 

 

 

Ο μικρός μας παίρνει σταγόνες σιδήρου λόγω αναιμίας. Κάναμε προληπτικές εξετάσεις αίματος στον 9ο μήνα, όπου διαπιστώθηκε σιδηροπεννία και θα λαμβάνει το συμπλήρωμα για 3 μήνες. Μάλλον έχει και στίγμα (από το μπαμπά του), αλλά αυτού του είδους τις εξετάσεις θα τις κάνει μετά το έτος.

Όσο για τη λήψη αίματος, ήταν μονο μια στιγμούλα!;)

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δινω σταγονες σιδηρου στην μπεμπα αποτον τριτο μηνα προληπτικα λεει.Μας ειπε η γιατρος οτι μεχρι τον τριτο επαρκει ο σιδηρος στα μωρα που εχουν απορροφησει απο τον πλακουντα.Μετα τον τριτο δεν παιρνουν μονο απο το γαλα και καλο θα ηταν προληπυτικα να του δωσουμε για 1-2 μηνες.Εχει λεει αποδειχθει οτι τα παιδακια που πηραν σιδηρο τους πρωτους μηνες στη ζωη τους γινονται πιο εξυπνα...Τωρα τι να πω δεν ξερω με μπερδεψατε..Παντως εγω εχω στιγμα μεσογειακης αναιμιας και φοβερη ελλειψη σισηρου.Μετα τον τριτο χρονο λεει μπορουμε να κανουμε εξεταση να δουμε αν και το παιδι εχει το ιδιο.Μεχρι τοτε ασ δινω λεει κατα καιρους λιγο σιδηρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας.ειμαι καινουρια στην παρεα.εχω ενα κοριτσακι που μολις εκλεισε τους 5 μηνες.θηλαζω αποκλειστικα αλλα τρωει πολυ λιγο.για να καταλαβετε 10 λεπτα καθε 3 ωρες.παραπανω δεν θελει με τιποτα.τον τελευταιο μηνα πηρε 170 γραμμαρια.εφαγα μεγαλη φρικη.της καναμε εξετασεις και εχει χαμηλο σιδηρο.σημερα ξεκινησαμε συμπληρωμα hausmann.με τις υγειες μας.νομιζα οτι ειναι σπανιο αλλα απο οτι βλεπω υπαρχουν κι αλλες παθουσες....α!εχουμε και καποια αυξημενα λαυκα αιμοσφαιρια.πιστευουμε οτι ειναι απο μια ιωση που περασε 15 μερες πριν...ετσι θα μας ξανατρυπησουν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...