Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Banoffee


Active Member

Recommended Posts

Τέλειο!!!το δοκίμασες;;;

 

Να και η δευτερη φωτο

 

d0a3629d.jpg

 

Νοστιμο βγήκε σιγουρα , αλλα για τα δικά μου γουστα ξελιγωτικο....

Και σιγουρα οχι καλοκαιρινο χεχε

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νοστιμο βγήκε σιγουρα , αλλα για τα δικά μου γουστα ξελιγωτικο....

Και σιγουρα οχι καλοκαιρινο χεχε

Μήπως έβαλες ζάχαρη στη σαντιγύ; Εγώ δεν είχα βάλει καθόλου και δεν μου φάνηκε λιγωτικό, γι'αυτό μου άρεσε... σλούρπ!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες ζάχαρη στη σαντιγύ; Εγώ δεν είχα βάλει καθόλου και δεν μου φάνηκε λιγωτικό, γι'αυτό μου άρεσε... σλούρπ!

 

Tσουκου δεν εβαλα καθολου, αλλά γουστα ειναι αυτά μωρε

 

Ήταν too much για μενα , αλλα ο χαζμπαντ δεν παραπονέθηκε καθολου....ήδη εχει τσακισει το μισό 26αρι ταψάκι.... 8-):cool:

 

Link to comment
Share on other sites

Tσουκου δεν εβαλα καθολου, αλλά γουστα ειναι αυτά μωρε

 

Ήταν too much για μενα , αλλα ο χαζμπαντ δεν παραπονέθηκε καθολου....ήδη εχει τσακισει το μισό 26αρι ταψάκι.... 8-):cool:

Πολύ λογικό το βρίσκω! Κάτσε να περάσουν κάτι γάμοι/βαπτίσεις που έχουμε και μετά θα επιδοθώ σε όργιο... χιχι. Το banoffe είναι πρώτο στη λίστα!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λογικό το βρίσκω! Κάτσε να περάσουν κάτι γάμοι/βαπτίσεις που έχουμε και μετά θα επιδοθώ σε όργιο... χιχι. Το banoffe είναι πρώτο στη λίστα!

 

χαχαχαχα ε ναι μη χαλάσουμε τη γραμμή μας σωστη!

 

παντως η συνταγή της τιτλη στο γιου τιουμπ ειναι πανευκολη!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tσουκου δεν εβαλα καθολου, αλλά γουστα ειναι αυτά μωρε

 

Ήταν too much για μενα , αλλα ο χαζμπαντ δεν παραπονέθηκε καθολου....ήδη εχει τσακισει το μισό 26αρι ταψάκι.... 8-):cool:

 

 

Βοηθάει αν επάνω απο την σαντιγύ ρίξεις λιωμένη κουβερτούρα. Μειώνεται η γλύκα. ;)

 

Επίσης, πρόσεξε ότι στην συνταγή που έφτιαξες, ρίχνεις και έξτρα ζάχαρη στο ζαχαρούχο, καθώς και βούτυρο στο μπισκότο... Αυτά το κάνουν πιο γλυκό και βαρύ το γλυκάκι. Τι σαντιγύ έβαλες? Μήπως έβαλες garni? γιατί αυτό έχει μέσα ζάχαρη, ενώ η φυτική morfat ή ermol είναι άγλυκη εντελώς.....

 

 

Και κάτι ακόμα... σχετικά με την ευκολία της παρασκευής....

Στην συνταγή που φτιάχνω εγώ, δεν χρειάζεται να τα κάνεις όλα με αναμονή (η Titli παγώνει την καραμέλα, μετά παγώνει την στρώση με τις μπανάνες κλπ) ενώ εγώ τα συναρμολογώ όλα με τη μια και βάζω ψυγείο....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει αν επάνω απο την σαντιγύ ρίξεις λιωμένη κουβερτούρα. Μειώνεται η γλύκα. ;)

 

Επίσης, πρόσεξε ότι στην συνταγή που έφτιαξες, ρίχνεις και έξτρα ζάχαρη στο ζαχαρούχο, καθώς και βούτυρο στο μπισκότο... Αυτά το κάνουν πιο γλυκό και βαρύ το γλυκάκι. Τι σαντιγύ έβαλες? Μήπως έβαλες garni? γιατί αυτό έχει μέσα ζάχαρη, ενώ η φυτική morfat ή ermol είναι άγλυκη εντελώς.....

 

 

Και κάτι ακόμα... σχετικά με την ευκολία της παρασκευής....

Στην συνταγή που φτιάχνω εγώ, δεν χρειάζεται να τα κάνεις όλα με αναμονή (η Titli παγώνει την καραμέλα, μετά παγώνει την στρώση με τις μπανάνες κλπ) ενώ εγώ τα συναρμολογώ όλα με τη μια και βάζω ψυγείο....

 

Μειωσα την ζάχαρη στο ζαχαρουχο κατα 50% έβαλα μονο 70γρ, στο μπισκότο εβαλα μισο σπορελαιο και 45γρ βουτηρο και οντως σαντιγί εκανα της μορφάτ για το λογο να μη βγει γλυκια πολύ...Και παγωμα εκανα μονο το αρχικο της καραμέλας τα υπολοιπα τα παρέλειψα...χε χε

 

Αλλα παρολα αυτα ειναι λιγωτικό για μενα....!

 

Link to comment
Share on other sites

Μειωσα την ζάχαρη στο ζαχαρουχο κατα 50% έβαλα μονο 70γρ, στο μπισκότο εβαλα μισο σπορελαιο και 45γρ βουτηρο και οντως σαντιγί εκανα της μορφάτ για το λογο να μη βγει γλυκια πολύ...Και παγωμα εκανα μονο το αρχικο της καραμέλας τα υπολοιπα τα παρέλειψα...χε χε

 

Αλλα παρολα αυτα ειναι λιγωτικό για μενα....!

 

Οκ, γούστα είναι αυτά όντως... Εγώ π.χ. τρελαίνομαι για σουφλέ σοκολάτας και σοκολατόπιτα και έδωσα τις συνταγές σε μια φίλη μου, τα έφτιαξε και δεν της άρεσαν! για μένα ήταν σοκ!:shock::lol::lol::lol::lol:

 

Πάντως, την επόμενη φορά δοκίμασε αν θέλεις, να μουλιάσεις απλά τα μπισκότα σε φρέσκο γαλατάκι και να μην βάλεις καθόλου ζάχαρη στο ζαχαρούχο... Θα βγεί πιο ελαφρύ... :-D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Οκ, γούστα είναι αυτά όντως... Εγώ π.χ. τρελαίνομαι για σουφλέ σοκολάτας και σοκολατόπιτα και έδωσα τις συνταγές σε μια φίλη μου, τα έφτιαξε και δεν της άρεσαν! για μένα ήταν σοκ!:shock::lol::lol::lol::lol:

 

Πάντως, την επόμενη φορά δοκίμασε αν θέλεις, να μουλιάσεις απλά τα μπισκότα σε φρέσκο γαλατάκι και να μην βάλεις καθόλου ζάχαρη στο ζαχαρούχο... Θα βγεί πιο ελαφρύ... :-D

 

ΜΑ ΚΑΛΑ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΣΟΥΦΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΟΚΟΛΑΤΟΠΙΤΕΣ???? :shock::shock::shock:

 

Δεν παμε καλα.... :cool:

 

Τωρα ξανά το χειμώνα θα το ξανακάνω, θα το θυμηθω σιγουρα, ευχαριστω για το ινφο! ;)

 

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ ΚΑΛΑ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΣΟΥΦΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΟΚΟΛΑΤΟΠΙΤΕΣ???? :shock::shock::shock:

 

Δεν παμε καλα.... :cool:

 

Τωρα ξανά το χειμώνα θα το ξανακάνω, θα το θυμηθω σιγουρα, ευχαριστω για το ινφο! ;)

 

ναι, ναι... είδες??? απίστευτο έτσι???? Νομίζω πως η φίλη μου έχει χαλασμένη γεύση, δεν εξηγείται αλλιώς.....:-P:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, ναι... είδες??? απίστευτο έτσι???? Νομίζω πως η φίλη μου έχει χαλασμένη γεύση, δεν εξηγείται αλλιώς.....:-P:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ή δεν της πέτυχαν και δεν θέλει να το παραδεχτεί....:lol:

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa!!! λες?

μπα δεν νομίζω, γιατί έχω κι άλλον "αφύσικο" στον κύκλο μου που δεν του αρέσει καθόλου η σοκολάτα και όλα τα σοκολατένια γλυκά. Όπως έχω και μια φίλη που δεν τρώει ποτέ τούρτες, πάστες ή τελοσπάντων κανένα γλυκό που έχει μέσα παντεσπάνι ή σου ή σαβαγιάρ κλπ γιατί θεωρεί πως είναι γλυκά ψωμιά και την αηδιάζουν....:roll: Το βρίσκω εξίσου περίεργο... xaxaxa!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γνωριζετε αν εχει καταργηθει η καραμελα της μπον μαμαν??παροτι η ιστοσελιδα της εταιρειας που παραγει το προιον,εξακολουθει να το εχει στα προιοντα της,σε κανενα σουπερ μαρκετ δεν καταφερα να το βρω (σκλαβενιτη-καρφουρ-βασιλοπουλο)...μηπως το αγορασε καποια προσφατα να μου πει απο που??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

εαν ψαξετε στα 30'λεπτα γευματα του jamie oliver δινει μια πολυ γρηγορη εκτελεση της banoffe με καραμελα γρηγοραδα!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωριζετε αν εχει καταργηθει η καραμελα της μπον μαμαν??παροτι η ιστοσελιδα της εταιρειας που παραγει το προιον,εξακολουθει να το εχει στα προιοντα της,σε κανενα σουπερ μαρκετ δεν καταφερα να το βρω (σκλαβενιτη-καρφουρ-βασιλοπουλο)...μηπως το αγορασε καποια προσφατα να μου πει απο που??

Καλημέρα! Την πήρα προχθές, αλλά είμαι σε νησί κοπέλα μου...ίσως να έχει ξεμείνει εδώ? Τί να πω. Γιατί θα την καταργήσουν? Είναι υπέροχη!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Να πως γίνεται πολύ εύκολα η καραμέλα:

 

http://magyreuontas.blogspot.gr/2012/07/blog-post_3508.html

 

Κι εγώ εδώ επαρχία που είμαι δεν έχω καταφέρει να βρω την έτοιμη καραμέλα δυστυχώς...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσαρες κατι εκανα λαθος σιγουρα.

 

χθες λοιπον αποφασισα και εγω απηρεασμενη απο το συγκεκριμενο θεμα να κανω μπανοφι. δεν βρηκα ουτε εγω ετοιμη καραμελα στο μαρκετ. για να μην βραζω τοσες ωρες ζαχαρουχο εκανα την καραμελα που βρηκα εδω σε εναν συνδεσμο, σε ενα μπλογκ. αυτη η καραμελα βγηκε καπως σκληρη και δεν χυνοταν με τιποτα, οπως γραφετε σε προηγουμενα ποστ, ουτε ηταν λιγωτικη. τελος παντων, συναρμολογησα και φαγαμε βεβαια το μισο ταψι αλλα σιγουρα κατι εκανα λαθος γιατι δεν βγηκε οπως το περιγραφετε. δεν χυνοταν η καραμελα, δε ηταν λιγωτικη, δεν ειχε εντονη μπανανιλα. μπορει να φταιει που ειμαι μπουκωμενη αλλα και παλι σιγουρα εκανα λαθος στην καραμελα, αλλα τι;

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι την ετοιμη καραμελα γαλακτος δεν την βρισκω σε κανενα σουπερ μαρκετ και βαριεμαι τοσο πολυ να την φτιαξω μονη μου!!!

δεν νομιζω η ζαχαρη κουρκουμπινι να φταιει για την καραμελα σου,ισως το βρασιμο η καποιο απο τα υλικα σου να μην ηταν στην σωστη ποσοτητα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

τα υλικα τα ζυγισα. μαλλον το παραεβρασα το μειγμα. αυτη η συνταγη εινια ευκολη για καραμελα αλλα μαλλον θελει τεχνη και εγω στην καραμελα ειμαι πρωταρα. ελπιζω την επομενη φορα να το πετυχω καλυτερα το γλυκο. βεβαια για αποτυχημενο μια χαρα τα πηγε, 3 κομματια εμειναν:wink:.

 

και εγω που κοιταξα σε μαρινοπουλο, βασιλοπουλο, μασουτη δεν τη βρηκα την ετοιμη την καραμελα. μαλλον πρεπει να εξασκηθουμε στην παρασκευη της:?.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα!ειχα δει αυτη τη συνταγη στα 30λεπτα γευματα του jamie oliver

 

ειχε παρει ετοιμη βαση ταρτας αλλα μπορειτε να την φτιαξετε και μονες σας!

εβαλε στο τηγανι περιπου μια κουπα ζαχαρη λευκη και την αφησε να λιωσει ενω εβαλε ταυτοχρονα στο μπλεντερ 2 μπανανες με 1 ποτηρι κρυο φρεσκο γαλα και τα χτυπησε.μολις ελιωσε η ζαχαρη και πηρε χρωματακι εριξε μεσα στο τηγανι τις χτυπημενες μπανανες ανακατωσε καλα και αφησε να παρει μια βραση.(προσοχη μην ριξετε τη καραμελα στις μπανανες γιατι δεν σωζεται με τιποτα...το εκανα απο απροσεξια και παει το γλυκο:-()κατεβασε απο την φωτια και το εριξε κατευθειαν στη βαση.το αφησε να κρυωσει και μετα εκανε σαντιγι (χτυπημενη κρεμα γαλακτος)την εριξε απο πανω και ετριψε και σοκολατα....ωραιο!!!δοκιμαστε το!!:P:p

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, εγώ βρήκα μια συνταγή που γίνεται γρήγορα η καραμέλα, την έφτιαξα και μας άρεσε πολύ. Είναι αυτή:

Εύκολο Banoffee

Τα υλικά της καραμέλας είναι: 1/2 κούπα βούτυρο, 2/3 της κούπας καστανή ζάχαρη, 2 κουτιά ζαχαρούχο γάλα και είναι έτοιμο σε 8-10 λεπτά μόνο. Τυχαία είδα αυτό το post και είπα να το μοιραστώ μαζί σας, γιατί και εγώ έψαχνα καιρό μία συνταγή που να μη βράζω τόσες ώρες το ζαχαρούχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ βρήκα μια συνταγή που γίνεται γρήγορα η καραμέλα, την έφτιαξα και μας άρεσε πολύ. Είναι αυτή:

Εύκολο Banoffee

Τα υλικά της καραμέλας είναι: 1/2 κούπα βούτυρο, 2/3 της κούπας καστανή ζάχαρη, 2 κουτιά ζαχαρούχο γάλα και είναι έτοιμο σε 8-10 λεπτά μόνο. Τυχαία είδα αυτό το post και είπα να το μοιραστώ μαζί σας, γιατί και εγώ έψαχνα καιρό μία συνταγή που να μη βράζω τόσες ώρες το ζαχαρούχο.

 

kalh!!!! tha ti dokimasw,seyxaristoyme poly !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...