Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Banoffee


Active Member

Recommended Posts

Το ζαχαρούχο μου είναι έτοιμο...... Το απόγευμα συναρμολογώ και ορμάω!!! άντε γιατί με τόση έρευνα, έχει γεμίσει το πληκτρολόγιο σάλια.....:P:p:p

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγω το εχω φτιαξει.....ευκολο και πεντανστιμο.Απλα για μενα πρεπει απαραιτητως η σαντιγυ που βαζουμε απο πανω να ειναι τελειως αγλυκη για να μην ειναι λυγωτικο.

 

 

εγω δεν την κανω με σαντιγυ γιατι δεν μ αρεσει... την κανω με κρεμα ζαχαροπλαστικης βανιλια ή μπανανα.. μουρλιαααααααα

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ποσο ζαχαρουχο βαζετε?

κατι πηγε στραβα με εμενα

η δεν τα εβρασα πολυ η τα 3 κουτακια που εβαλα ηταν υπεραρκετα

με αποτελεσμα να κοβω κομματι και να πλυμιριζει το ταπερ με ζαχαρουχο οπου ελοιπαν τα κομματια

 

οτι κανω για πρωτη φορα παντα καταστροφη:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

ποσο ζαχαρουχο βαζετε?

κατι πηγε στραβα με εμενα

η δεν τα εβρασα πολυ η τα 3 κουτακια που εβαλα ηταν υπεραρκετα

με αποτελεσμα να κοβω κομματι και να πλυμιριζει το ταπερ με ζαχαρουχο οπου ελοιπαν τα κομματια

 

οτι κανω για πρωτη φορα παντα καταστροφη:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

Φασολάκι, ένα ζαχαρούχο λέει η συνταγή...(τουλάχιστον αυτή που κάνω εγώ...) Αλλά το να τρέχει το ζαχαρούχο όταν κόβεις τα κομμάτια συμβαίνει ούτως ή άλλως αν δεν έχει βράσει καλά και δεν έχει πήξει/ καραμελώσει αρκετά... Πάντως 3 κουτιά είναι πολλά. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,

 

εγω τελικα το εκανα με την ετοιμη καραμελα. Την πηρα απο το καρφουρ 3 ευρω το βαζακι. Νομιζω συμφερει απο το να καιει 4 ωρες το ματι της κουζινας. Υπολογιστε οτι το ζαχαρουχο γαλα εχει περιπου 1,50 ευρω. Οποτε, νομιζω καλυτερα εται. Α! Εννοειται οτι δεν διαπιστωνες καμια διαφορα στη γευση.

 

2 βαζακια εβαλα αλλα το βαλα καταψυξη απο την προηγουμενη μερα. Δεν ειχα βαλει τη σαντυγι. Το βγαλα 2-3 πριν το σερβιρω και τοτε απλωσα τη σαντυγι και μετα ψυγειο.

 

Ετσι, δε κυλουσε η καραμελα.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποσο ζαχαρουχο βαζετε?

κατι πηγε στραβα με εμενα

η δεν τα εβρασα πολυ η τα 3 κουτακια που εβαλα ηταν υπεραρκετα

με αποτελεσμα να κοβω κομματι και να πλυμιριζει το ταπερ με ζαχαρουχο οπου ελοιπαν τα κομματια

 

οτι κανω για πρωτη φορα παντα καταστροφη:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

πόσες ώρες τα έβρασες;η δική μου συνταγή έχει ένα κουτάκι...

pevwp2.png
Link to comment
Share on other sites

καπου πατησα εναν συνδεσμο και ελεγε για 3????δεν θυμαμαι κοριτσια να σας πω

τα εβρασα σε χαμηλη φωτια 2,5 ωρες νομιζω και τα αφησα μεσα στην κασταρολα την επομενη μερα τα εβγαλα(οσο ηταν ζεστο το νερο)

τι χρωμα πρεπει να εχει?εμενα ηταν σαν μοκα το χρωμα

ισως παραηταν χαμηλη η φωτια

ενιγουει την επομενη φορα θα το πετυχω και θα βαλω 1 μονο8-)8-)8-):cool:

Link to comment
Share on other sites

2.5 ωρες ειναι λιγο....3-3,5 ωρες θελουν. Το χρωμα πρεπει να ειναι σα τις καραμελες τις Balloo ισως και λιγο πιο σκουρο.

 

Εγω σου προτεινω να παρεις ετοιμη καραμελα την επομενη φορα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να κανω μια σπαστικη ερωτηση?Μηπως ειναι ανθυγιεινο να βραζει το γαλα μεσα σε αυτο το τενεκεδακι που δεν εχει προδιαγραφες για υψηλες θερμοκρασιες?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να κανω μια σπαστικη ερωτηση?Μηπως ειναι ανθυγιεινο να βραζει το γαλα μεσα σε αυτο το τενεκεδακι που δεν εχει προδιαγραφες για υψηλες θερμοκρασιες?

 

Κι εγώ αυτό πιστεύω... αλλά απο τότε που το έκανα πρώτη φορά για να το δοκιμάσω, ξετρελλάθηκα με τη γεύση και κάνω ότι δεν καταλαβαίνω...:P

Την επόμενη φορά, θα δοκιμάσω πάντως κι εγώ με την καραμέλα της Bonne Mamman και θα σας πω και τις δικές μου εντυπώσεις. Αν περάσει το τεστ της γεύσης, δεν το συζητώ, δεν ξαναβράζω!! :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να κανω μια σπαστικη ερωτηση?Μηπως ειναι ανθυγιεινο να βραζει το γαλα μεσα σε αυτο το τενεκεδακι που δεν εχει προδιαγραφες για υψηλες θερμοκρασιες?

 

 

Εδώ μπορείς να δεις τη συνταγή χωρίς να βράσεις το ζαχαρούχο 3 ώρες στη συσκευασία. Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ενδείκνειται πάνω από 2,5 ώρες βράσιμο γιατί μπορεί να ξεκολλήσει η συσκευασία μιας και είναι ήδη καταπονημένη απ τη διαδικασία της παραγωγής. Πάντως η παραπάνω συνταγή φαίνεται ενδιαφέρουσα!

pevwp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ μπορείς να δεις τη συνταγή χωρίς να βράσεις το ζαχαρούχο 3 ώρες στη συσκευασία. Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ενδείκνειται πάνω από 2,5 ώρες βράσιμο γιατί μπορεί να ξεκολλήσει η συσκευασία μιας και είναι ήδη καταπονημένη απ τη διαδικασία της παραγωγής. Πάντως η παραπάνω συνταγή φαίνεται ενδιαφέρουσα!

 

Ενδιαφέρον!!!!!:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την εφτιαξα που λετε πριν κανενα μηνα..Εκει που το εχω ετοιμασει λοιπον ..ενα ωραιοτατο πυρεξ...εχω τριψει και σοκολατα απο πανω...αριστουργημα σας λεω, παω να το βαλω στο ψυγειο, κοιταω στον παγκο τι να δω..τις μπανανες!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειχα ξεχασει να βαλω μεσα τις μπανανες!!Αντε καλα..

Ν;α προσθεσω..Το ζαχαρουχο το εβρασα στην χυτρα με αρκετο νερο να σκεπαζεται για μιση ωρα..Προσοχη δεν το ανοιγουμε αμεσως περιμενουμε να κρυωσει..Κινδυνος εγκαυματος..ναι ναι το επαθα την πρωτη φορα που το εφτιαξα

Link to comment
Share on other sites

Την εφτιαξα που λετε πριν κανενα μηνα..Εκει που το εχω ετοιμασει λοιπον ..ενα ωραιοτατο πυρεξ...εχω τριψει και σοκολατα απο πανω...αριστουργημα σας λεω, παω να το βαλω στο ψυγειο, κοιταω στον παγκο τι να δω..τις μπανανες!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειχα ξεχασει να βαλω μεσα τις μπανανες!!Αντε καλα..

Ν;α προσθεσω..Το ζαχαρουχο το εβρασα στην χυτρα με αρκετο νερο να σκεπαζεται για μιση ωρα..Προσοχη δεν το ανοιγουμε αμεσως περιμενουμε να κρυωσει..Κινδυνος εγκαυματος..ναι ναι το επαθα την πρωτη φορα που το εφτιαξα

 

χαχαχα ήταν σκέτο toffee λοιπόν! Ε και;

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ!!!!!!!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια το έκανα κι έγινε .....Λοιπόν σημειώστε : Έβρασα το Νουνού στην χύτρα μαζί με τα ... βλήτα για 15 λεπτά. Φυσικά και όση ώρα μέχρι να σφυρίξει η χύτρα και όση έκανε για να κατέβει η βαλβίδα. Δεν έπαθε τίποτα, λίγο φούσκωσε μόνο. Και μέσα... μούρλια καραμέλα καφέ χρώμα. Σαντιγύ ERMOL με κρέμα γάλακτος και 3 κ.σ. ζάχαρη, και από πάνω τιναγμένο κακάο. Τέλειο.Αντε, που βράζετε 3 ώρες για αν γίνει καραμέλα, έχουμε και κρίση, θα΄ρθει η ΔΕΗ....

Τώρα τελευταία μου 'χει έρθει οίστρος μαγειρικός. Τί ψωμί κάνω(& αρτοπαρασκευαστή και μόνη μου ζυμώνω) τί σαλάμι ψυγείου. Και κάτι μαρμελάδες... βερύκοκο, φράουλα, ακτινίδιο τέλειες γίνανε. Το επόμενο που θα κάνω είναι λικέρ βερύκοκο από τα κουκούτσια που κράτησα. Τα χρυσά μου και το στεφάνι μου να τα κάνουνε. Τί να κάνω !

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια το έκανα κι έγινε .....Λοιπόν σημειώστε : Έβρασα το Νουνού στην χύτρα μαζί με τα ... βλήτα για 15 λεπτά. Φυσικά και όση ώρα μέχρι να σφυρίξει η χύτρα και όση έκανε για να κατέβει η βαλβίδα. Δεν έπαθε τίποτα, λίγο φούσκωσε μόνο. Και μέσα... μούρλια καραμέλα καφέ χρώμα. Σαντιγύ ERMOL με κρέμα γάλακτος και 3 κ.σ. ζάχαρη, και από πάνω τιναγμένο κακάο. Τέλειο.Αντε, που βράζετε 3 ώρες για αν γίνει καραμέλα, έχουμε και κρίση, θα΄ρθει η ΔΕΗ....

Τώρα τελευταία μου 'χει έρθει οίστρος μαγειρικός. Τί ψωμί κάνω(& αρτοπαρασκευαστή και μόνη μου ζυμώνω) τί σαλάμι ψυγείου. Και κάτι μαρμελάδες... βερύκοκο, φράουλα, ακτινίδιο τέλειες γίνανε. Το επόμενο που θα κάνω είναι λικέρ βερύκοκο από τα κουκούτσια που κράτησα. Τα χρυσά μου και το στεφάνι μου να τα κάνουνε. Τί να κάνω !

 

Μ' αρέσει που λες για κρίση και ΔΝΤ ......... τόσα μαγειρέματα ξέρεις πόσο κοστίζουνε φίλτατη φίλη ?:lol::lol::lol::lol:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι η οικονομία του να μαγειρεύεις σπιτικά είναι μεγάλη. Όσο κάνει ένα βαζάκι μαρμελάδα κάνω 3-4. Αν ψήσεις 3-4 ψωμιά μαζί συμφέρει. Τώρα ένα γλυκάκι την βδομάδα πειράζει? Ασε που ξέρεις τι περιέχουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ μπορείς να δεις τη συνταγή χωρίς να βράσεις το ζαχαρούχο 3 ώρες στη συσκευασία. Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ενδείκνειται πάνω από 2,5 ώρες βράσιμο γιατί μπορεί να ξεκολλήσει η συσκευασία μιας και είναι ήδη καταπονημένη απ τη διαδικασία της παραγωγής. Πάντως η παραπάνω συνταγή φαίνεται ενδιαφέρουσα!

 

Πηρα τα υλικα..... και ειμαι ετοιμη να ξεκινησω! :D:D:D:D

 

Μολις τελειωσω θα ενημερώσω!!

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι η οικονομία του να μαγειρεύεις σπιτικά είναι μεγάλη. Όσο κάνει ένα βαζάκι μαρμελάδα κάνω 3-4. Αν ψήσεις 3-4 ψωμιά μαζί συμφέρει. Τώρα ένα γλυκάκι την βδομάδα πειράζει? Ασε που ξέρεις τι περιέχουν.

 

Bρε συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Μου αρέσει και εμένα να μαγειρεύω και παλιότερα που δεν είχα τόσο φορτωμένο πρόγραμμα, έφτιαχνα πάρα πολλά πράγματα, ειδικά εποχικά (π.χ. μαρμελάδες, πέστο κλπ). Πλέον, δεν έχω χρόνο ούτε για τα βασικά.

 

Απλά αναπολώ εκείνες τις εποχές και προσπαθώ να βρω μια εύσχημη δικαιολογία :wink::wink::wink:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

καθημερινά και εγώ δεν προλαβαίνω ούτε το μαγείρεμα - μαγειρεύω 6πμ!!! Τα extra τα κάνω ΣΚ και στις καν. άδειές μου .Κυρίως στο εξοχικό με πιάνει ο μαγειρικός οίστρος........

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα τελικά την συνταγή της Titlis που εχει

 

Μολις τελειωσα το στήσιμο, απο οψη ωραια φαινεται, απο γέυση αυριο το κρας τέστ :D

 

αν αντέξω το βράδυ και δεν χτυπησω ενα κομματακι....8-):cool:

 

e3816eff.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια το έκανα κι έγινε .....Λοιπόν σημειώστε : Έβρασα το Νουνού στην χύτρα μαζί με τα ... βλήτα για 15 λεπτά. Φυσικά και όση ώρα μέχρι να σφυρίξει η χύτρα και όση έκανε για να κατέβει η βαλβίδα. Δεν έπαθε τίποτα, λίγο φούσκωσε μόνο. Και μέσα... μούρλια καραμέλα καφέ χρώμα.!

 

Βρε συ Lop,ωραια ιδεα η χυτρα αλλα δεν φοβηθηκες που εβαλες το τενεκεδακι με το ζαχαρουχο μαζι με τα βλητα???Εννοω,μηπως βγαλει επικινδυνινες ουσιες και στα βλητα...???

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα τελικά την συνταγή της Titlis που εχει

 

Μολις τελειωσα το στήσιμο, απο οψη ωραια φαινεται, απο γέυση αυριο το κρας τέστ :D

 

αν αντέξω το βράδυ και δεν χτυπησω ενα κομματακι....8-):cool:

 

e3816eff.jpg

 

Τέλειο!!!το δοκίμασες;;;

pevwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...