Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ - ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ


Recommended Posts

Δεν βρηκα κατι αντιστοιχο - συγγνωμη αν μου διεφυγε.

 

Ξεκινησα απονευρωση σε εναν οδοντιατρο που μου συστησαν, καθως δεν εχω πολλα παρε δωσε με οδοντιατρους (ενας που πηγαινω για καθαρισμο ειναι πολυ μακρια και η οικογενιακη μας οδοντιατρος αποσυρθηκε πλεον).

Εχω παει τεσσερις φορες για αλλαγες. Την τελευταια φορα, σε καποιο σημειο αισθανθηκα πονο, ειναι φυσιολογικο αυτο? Γενικα ο γιατρος αυτος δεν πολυμιλαει ουτε εξηγει τι θα κανει και δεν μου παει αυτο το στυλ, αλλα δυστυχως τωρα εν μεσω απονευρωσης δεν μπορω να αλλαξω γιατρο.

Την επομενη φορα θα κανουμε ακτινογραφια λεει και θα το σφραγισουμε. Το θεμα ειναι οτι μου εβαλε μεσα 3 (ειναι δοντι με 3 ριζες) βελονιτσες πολυ λεπτες και λεει αυτες θα μεινουν μεσα. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Ελπιζω να μην ρωταω τα αυτονοητα, ηθελα απλα μια επιβεβαιωση οτι ειναι η φυσιολογικη διαδικασια αυτη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ω ναι!!!!!!!!!

Είναι φυσιολογικότατη η διαδικασία....

Το δόντι θέλει πολλές αλλαγές μέχρι να κοπεί τελείως το νέυρο και θέλει και π΄ροχειρο σφράγισμα με ειδικο φάρμακο ανάμεσα στις αλλαγές.

Το ότι ένοιωσες πόνο απλά σημαίνει ότι ακόμα δεν τελείωσες!

Έκανα πέρυσι απονεύρωση και υπέφερα πάρα πολ΄πυ, αν και μου έβαλαν ένεση (2 μάλιστα)..............

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει διαδικασια και ειναι και ακριβουτσικη!εμενα παντως ακτινα δεν μου εβγαλε μετα αλλα μαλλον θελει να δει αν οντως το απονευρωσε αλλα δεν ειναι κριμα να φας ακτινοβολια?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ένοιωσες πόνο απλά σημαίνει ότι ακόμα δεν τελείωσες!

 

ωχ αυτο ειναι που δεν μου αρεσει. η τελευταια φορα που πηγα ηταν υποτιθεται η τελευταια...

 

ναι εχει διαδικασια και ειναι και ακριβουτσικη!εμενα παντως ακτινα δεν μου εβγαλε μετα αλλα μαλλον θελει να δει αν οντως το απονευρωσε αλλα δεν ειναι κριμα να φας ακτινοβολια?

 

δεν εχω ιδεα, μαλλον θελει να δει αν εγινε καλα η δουλεια...

με το πονακι που αισθανθηκα, εχω μια αμφιβολια

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρηκα κατι αντιστοιχο - συγγνωμη αν μου διεφυγε.

 

Ξεκινησα απονευρωση σε εναν οδοντιατρο που μου συστησαν, καθως δεν εχω πολλα παρε δωσε με οδοντιατρους (ενας που πηγαινω για καθαρισμο ειναι πολυ μακρια και η οικογενιακη μας οδοντιατρος αποσυρθηκε πλεον).

Εχω παει τεσσερις φορες για αλλαγες. Την τελευταια φορα, σε καποιο σημειο αισθανθηκα πονο, ειναι φυσιολογικο αυτο? Γενικα ο γιατρος αυτος δεν πολυμιλαει ουτε εξηγει τι θα κανει και δεν μου παει αυτο το στυλ, αλλα δυστυχως τωρα εν μεσω απονευρωσης δεν μπορω να αλλαξω γιατρο.

Την επομενη φορα θα κανουμε ακτινογραφια λεει και θα το σφραγισουμε. Το θεμα ειναι οτι μου εβαλε μεσα 3 (ειναι δοντι με 3 ριζες) βελονιτσες πολυ λεπτες και λεει αυτες θα μεινουν μεσα. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Ελπιζω να μην ρωταω τα αυτονοητα, ηθελα απλα μια επιβεβαιωση οτι ειναι η φυσιολογικη διαδικασια αυτη...

 

Δεν θα μεινουν μεσα οι βελονιτσες αλλα κατι κοκκινα μυτερα (γουταπερκες λεγονται)οσες περισσοτερες τοσο πιο καλη εμφραξη θα γινει.Την επομενη φορα που θα στο κλεισει θα το κανει χωρις αναισθησια ενδεχομενως να αισθανθεις καποιο τσιμπημα.Την πρωτη φορα που πηγες σου εκανε ακτινογραφια με τις βιδες μεσα?

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα μεινουν μεσα οι βελονιτσες αλλα κατι κοκκινα μυτερα (γουταπερκες λεγονται)οσες περισσοτερες τοσο πιο καλη εμφραξη θα γινει.Την επομενη φορα που θα στο κλεισει θα το κανει χωρις αναισθησια ενδεχομενως να αισθανθεις καποιο τσιμπημα.Την πρωτη φορα που πηγες σου εκανε ακτινογραφια με τις βιδες μεσα?

 

και τις τελευταιες δυο αλλαγες χωρις αναισθησια μου τις εκανε. γι'αυτο πονεσα λιγακι?

την πρωτη φορα μου εκανε μια ακτινογραφια, δεν θυμαμαι για βιδες βεβαια κατι... παντως φαινοταν μονο το εν λογω δοντι.

αυτες οι βελονιτσες που εχω τωρα μεσα τι ειναι???

 

ουφ τι αγχος εχω με τον οδοντιατρο...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα 4 φορές,αν θυμάμαι καλά και μόνο την πρώτη μου έκανε αναισθησία.

Τις υπόλοιπες 3 δεν χρειάστηκε,αλλά ούτε πόνεσα καθόλου.Δε νομίζω να άφησε μέσα βελονίτσες και στο τέλος μου έκανε ακτινογραφία.

Καμιά φορά νιώθω έναν πόνο στο συγκεκριμένο δόντι και απορώ γιατί, αφού είναι απονευρωμένο.Το διπλανό του πάλι αποκλείεται να είναι,γιατί ήταν φρονιμίτης που αφαιρέθηκε με χειρουργείο.

Πάντως είναι σημαντικό να μπορείς να ρωτήσεις άνετα τον γιατρό ό,τι θέλεις και αυτός να σου απαντάει σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία απονεύρωση που έκανα πέρυσι, χρειάστηκαν 5 ή 6 αλλαγές. Ένεση έγινε την πρώτη και τη δεύτερη φορά μόνο (όχι ότι έκανε και τίποτα, γιατί ο πόνος μου ήταν αφόρητος, ειδικά την πρώτη φορά).

Η διαδικασία είναι η εξής, βάζουν στη ρίζα του δοντιού μικρες βελονίτσες (οι οποίες είναι κατασκευασμένες από διαμάντι, βρε τυχερές!!!) και με αυτές ουσιαστικά κόβουν το νεύρο που υπάρχει στη ρίζα. Όταν ένα δόντι έχει 3 ρίζες σημαίνει ότι έχει 3 νεύρα κλπ.

Μετά το δόντι δεν πρέπει να πονάει, γιατί πλέον δεν έχει νεύρο (ο πόνος είναι εθεθισμός του νεύρου).

Επίσης, οι οδοντίατροι αποφεύγουν να κάνουν απονευρώσεις (γενικά μιλάω πάντα) γιατί νεκρώνοντας το νέυρο, αν χαλάσει το δόντι, δεν υπάρχει ο προειδοποιητικός πόνος που θα σε κάνει να πας στο γιατρό, και συνήθως όταν θα καταφύγεις στο γιατρό θα είνα πολύ αργά και θα χρειάεται εξαγωγή.

 

Μέσα στην ατυχία μου με την απονεύρωση, ήμουν τυχερή γιατί είναι ο πατέρας μου οδοντίατρος. Αυτός στεναχωρέθηκε πολύ περισσότερο από μένα με τον πόνο που ένιωσα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι σημαντικό να μπορείς να ρωτήσεις άνετα τον γιατρό ό,τι θέλεις και αυτός να σου απαντάει σε όλα.

 

Πολυ σημαντικο ειναι και δυστυχως αυτος δεν ανηκει σε αυτην την κατηγορια (και γι'αυτο δεν νομιζω να τον επισκεφτω ξανα στο μελλον)

 

Μέσα στην ατυχία μου με την απονεύρωση, ήμουν τυχερή γιατί είναι ο πατέρας μου οδοντίατρος. Αυτός στεναχωρέθηκε πολύ περισσότερο από μένα με τον πόνο που ένιωσα....

 

Φανταζομαι... :-(

Παντως κι εμενα τωρα με ψιλοποναει και μονο που ακουμπαω το δοντι με τη γλωσσα μου... Φανταζομαι αυτες οι βελονιτσες που ειναι μεσα δημιουργουν ερεθισμο...

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να είμαι η μόνη που δεν πόνεσε καθόλου στην απονεύρωση, βρε κορίτσια??Την πρώτη φορά,όπως είπα,έγινε αναισθησία και την δεύτερη η κοπέλα ήταν σίγουρη ότι δεν θα πονούσα,όπως και έγινε.Για τις άλλες 2 φορές,δεν μιλάμε καν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια που το θυμήθηκα,το σωστό είναι να σας ζητήσει να πάτε για ακτινογραφία ένα χρόνο μετά το τέλος της απονεύρωσης.Κάτι βλέπουν εκεί,που δεν το θυμάμαι τώρα.Και δεν με χρέωσε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Γειά σας. Είχα πάει πριν 7 μήνες περίπου σε έναν οδοντίατρο επειδή μου είχε σαπίσει ελάχιστα το μπροστινό μου δόντι, το καθάρισε και μου το σφράγισε. Μετά από εκείνη τη μέρα είχα έντονους πόνους στο κρύο και στην ζέστη, τώρα έγιναν πιο έντονοι οι πόνοι που δεν αντέχονται γι�αυτό θα πάω σε άλλον οδοντίατρο και μου είπε ότι ίσως χρειαστεί απονεύρωση. Για μένα δεν υπάρχει χειρότερο από το πόνο που τραβάω στον οδοντίατρο. Γι'αυτό θέλω να ρωτήσω εάν θα πονέσω και πόσο, μόνο αυτό με ενδιαφέρει, έχω πολύ μεγάλη φοβία

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, είχα ατυχημα μικρη στα δοντια και σε καταλαβαινω  ! Κουράγιο! - η απονευρωση ακουγεται σαν κατι πολυ δραματικο αλλα δεν ειναι πια τουλαχιστον τωρα, που υπαρχουν ενδοδοντολόγοι που κάνουν την διαδικασία ακόμα πιο εξεικευμένα. Εκανα προσφατα στα μπροστινα και μονο που δε γελαγε ο ανθρωπος μαζι μου γιατι πλεον δεν είναι τα πραγματα όπως παλιότερα, δεν κατάλαβα τίποτα. 

το μόνο που πονάει είναι το τσίμπημα της ένεσης για να μπει σωστά το αναισθητικό. Από εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνεις ΤΙΠΟΤΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...