Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιλιά μετά την εγκυμοσύνη!


souzy

Recommended Posts

Δεν είχα πάρει τόσα κιλά στην εγκυμοσύνη μου ώστε να σου μιλήσω εκ πείρας, αλλά από περιπτώσεις που ξέρω, συνήθως τα χάνουν μετά σχετικά εύκολα. Πριν μείνεις έγκυος πως ήσουν; Αν ήσουν αδύνατη ίσως να σου είναι μετά ακόμα ευκολότερο. Καλά κάνεις και βάζεις βαζελίνη. Βοηθάει ως ένα σημείο, αλλά μετά παίζει ρόλο και ο τύπος του δέρματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 346
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όμως αφού είχε κρεμάσει η κοιλιά κι είχα ραγάδες πήγα στον πλαστικό και με έσωσε!! Ούτε πόνεσα ούτε είχα πρόβλημα. Το αντίθετο! Νιώθω πάλι μια χαρά!! Έκανα λέιζερ και μια μίνι κοιλιοπλαστική, βοήθησε και λίγο στα ψωμάκια που είχαν μείνει και μπορώ να φορέσω πάλι ό,τι φόραγα παλιά.

Πιστεύω ότι το χρώσταγα στον εαυτό μου.

Με ενδιαφέρει και εμένα η κοιλιοπλαστική αφού όμως κάνω τα παιδιά μου. Αλήθεια δεν πονάει? Γιατί είμαι πολύ φοβιτσιάρα. Πόσο σου κόστισε?

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως κανεις κοιλιοπλαστικη και μετα πρωτα ο Θεος σου ερθει μια δευτερη εγκυμοσυνη,τι γινεται με το δερμα που ξανατσιτωνεται?

Το σκεφτομαι κι εγω για πλαστικη γιατι παιδια κακα τα ψεμματα η κοιλια μου ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χαλαρωμενη,γεματη ζαρες και τον καταλαβαινω τον αντρα μου που του φαινεται αντιαισθητικη,αλλα τι γινεται αν ξαναμεινω εγκυος? Ξερω οτι μια δευτερη εγκυμοσυνη δε θα ερθει και τοσο ευκολα για μενα,αλλα ΑΝ με το καλο ερθει,τι γινεται αν εχω κανει πλαστικη?

 

 

Είμαι κιόλας στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου!!! Αυτό που έκανα ήταν mini tuck, κυρίως αφαίρεσε λίπος από κοιλιά και ψωμάκια, δεν έκοψε περίσσιο δέρμα γιατί ήξερα ότι θα ακολουθούσε και 2η εγκυμοσύνη... (που ξέρεις, ίσως κάποια στιγμή έρθει και 3η... γεροί νά'μαστε!!) Είχα βέβαια μικρή κοιλίτσα στην προηγούμενη, σ' αυτήν φάνηκε αμέσως η κοιλιά... οι ραγάδες ήταν πολλές, αλλά τις <σβήσαμε> με το λέιζερ..

Δεν πόνεσα citron!!!!!!! Κι εγώ με καισαρική γέννησα (και θα γεννήσω πάλι) κι ούτε εκεί πόνεσα ιδιαίτερα... τι εννοείς? Σε τραβούσαν τα ράμματα?? Την πλαστική την έκανα και στο Μητέρα όπου γέννησα κι έτσι είχα και καλές αναμνήσεις (όπως και σέρβις!!). Μια βραδιά έλειψα, δεν μας επηρέασε σαν οικογένεια... πρόσεχα μετά και δεν σήκωνα συνεχώς το μωρό αλλά μην φανταστείς ότι αυτό ήταν για βδομάδες έτσι... τι να πω... ήταν μια καλή εμπειρία!! Και το καλοκαίρι μου το ευχαριστήθηκα με τα φορεματάκια μου και τα μαγιώ... άσε πια τα σχόλια!! Με αναπτέρωσαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα η κοιλιοπλαστική αφού όμως κάνω τα παιδιά μου. Αλήθεια δεν πονάει? Γιατί είμαι πολύ φοβιτσιάρα. Πόσο σου κόστισε?

 

 

Peny, δεν είναι τίποτα τρομακτικό... εγώ θεωρώ ηρωίδες όσες γεννούν φυσιολογικά!!! Όλα μαζί, δηλαδή λέιζερ (αρκετές επισκέψεις έκανα...) και αφαίρεση λίπους από κοιλιά και ψωμάκια και επέμβαση στο Μητέρα με δωμάτιο δικό μου κόστισαν 4.500,-

Μπορεί να το βρεις και πιο φθηνά αλλά σημασία έχει ποιον θα εμπιστευτείς!!! Όπως και με τον μαιευτήρα-γυναικολόγο σου.... πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα είναι πιο φθηνοί, εσύ όμως σκέφτεσαι ότι θες να είσαι σε καλά χέρια (και νυστέρια...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να το βρεις και πιο φθηνά αλλά σημασία έχει ποιον θα εμπιστευτείς!!! Όπως και με τον μαιευτήρα-γυναικολόγο σου.... πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα είναι πιο φθηνοί, εσύ όμως σκέφτεσαι ότι θες να είσαι σε καλά χέρια (και νυστέρια...)

Αυτό είναι σίγουρο. Δηλαδή κάνεις την επέμβαση και από την επομένη επανέρχεσαι κανονικά στην καθημερινότητά σου χωρίς να πονάς?Ξέρεις πρόβλημα με την κοιλιά είχα πάντα και το έχω καημό κάποια στιγμή να μπορώ να φορέσω ότι θέλω και ειδικά μαγιώ.Τώρα ειδικά και με τις ραγάδες δυο φορές!!Αν βρω το κουράγιο να φτάσω μέχρι το νοσοκομείο θα το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνεις την επέμβαση και από την επομένη επανέρχεσαι κανονικά στην καθημερινότητά σου χωρίς να πονάς?

 

Όπως κάθε χειρουργείο προσέχεις... αλλά δεν είναι σαν την καισαρική. Είναι πιο απλή η διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια πότε φεύγει η κοιλιά της εγκυμοσύνης?

Εχουν ήδη περάσει 6 μήνες απο τότε που γέννησα, έχω μουρλαθεί στους κοιλιακούς και ακόμα έχω ένα πατσοκοίλι χάλια...

Μαζεύει ποτέ?

:cry:

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι..Οι μυικές ίνες θέλουν το χρόνο τους για να τονωθούν παλι και να σφίξουνε. Λογικαθα έχει σημασια αν γεννησες με καισαρική ή φυσιολογικα.Χαλαρωσαν λογω διατασης και κόπηκαν οι μυικες ίνες ή χαλαρωσαν μονο;

Πρόσεχε και το βράδυ ώστε να πέσει το στομάχι και σιγά σιγά δυσκόλεψε τους κοιλιακους είτε αυξάνοντας τον αριθμό είτε τις επαναλήψεις.Πλάγιους κοιλιακούς επισης, ειναι καλό να κάνεις.

Εμένα τώρα μετά απο 2 χρόνια σφίξανε, οι ραγάδες έμειναν. Αλλα άργησα ένα χρόνο και παραπάνω τη γυμναστική- τρέξιμο- άρα σε 1 χρόνο με καλό πρόγραμμα κοιλιακων,θα είσαι μοντέλο.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εκανα καισαρική. Κανω 3 φορές την εβδομάδα κανα σαρανταπεντάλεπτο κοιλιακους και μετα κανω τρεξιμο ποδια κλπ

Ασε που όλο κανω δίαιτα και όλο ειμαστε καλεσμένοι κάπου, έκανε η γιαγιά μου κανενα υπερφαί και πρέπει να το φάμε, έφεραν μελομακάρονα και κρίμα είναι να μην δοκιμάσω κανένα.... όλο κάτι γίνεται και μου έχουν μείνει 4 κιλά και δεν παίφτουν

Βέβαια τα ρούχα μου μπαίνουν, αλλα οι μπλούζες είναι κοντές λόγω της κοιλιάς και γενικώς δεν μου πηγαίνουν πολύ.

¨ολοι μου λένε οτι στον χρόνο θα συνέλθω αλλα αδελφέ μου πολύ κοιλιά...

Ημουν 120 περίμετρος!

Σαν τραπέζι δηλαδή!!!

Ξέρω υπομονή αλλα μου την σπάει!!! :lol:

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο γιο μου που πήρα 44 κιλά και είχα διάμετρο κοιλιάς 1,50 έκανα 2,5 χρόνια να επιστρέψω στην αρχική κατάσταση του σώματος (η χαλάρωση μου έμεινε παρέα μου για να μη νοιώθω μοναξιά...) τώρα που θα ξεπεράσει το 1,50 (το βλέπω....) θα κάνω κανένα χρόνο να επιστρέψω αλλά c'est la vie ή ελληνικά έτσι είναι η ζωή και τέλος ΣΙΓΑ ΜΗ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα... Να σας ρωτήσω κάτι? Παίζει ρόλο αν έχεις κάνει καισαρική ή όχι? Λογικό μου ακούγεται να παίζει ρόλο... αλλά τι γίνεται ακριβώς? Είναι δυσκολότερο να επανέλθεις μετά από καισαρική? :? Ρωτάω με αγωνία γιατί γέννησα με καισαρική πριν 7,5 μήνες και ελπίζω να φύγει η απαίσια πατσοκοιλίτσα μου... χωρις γυμναστική (εδώ γελάει ο κάθε πικραμένος... :lol: ). Πάντως προσπάθησα να πάω γυμναστήριο, όμως κατάφερνα να έχω χρόνο κατά τις 10 το βράδυ που ήμουν ΠΤΩΜΑ! Τέλος πάντων... ίσως πρεπει να το πάρω απόφαση ότι δεν θα ξαναγίνω η συλφίδα που ήμουν.... :P

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γέννησα με καισαρική πριν 7,5 μήνες και ελπίζω να φύγει η απαίσια πατσοκοιλίτσα μου... χωρις γυμναστική

 

κι εγώ αυτό ελπίζω και δε γυμνάζομαι :lol:

η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία

 

κι εμένα μου έμειναν 2 κιλά και κοιλιά για 2 (ανθρώπους)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν βαλατε καμμια ζωνη ή κορσε μετα τη γεννα; εγω εβαλα αμεσως ζωνη και μολις σταματησαν τα λοχεια και κορσε και η κοιλια επανηλθε χωρις κοιλιακους μακαρι να πετυχει και τωρα :wink:

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στη πρώτη μου γέννα μου είχε πει ο γιατρός να αποφύγω τον κορσέ γιατί αδρανούν οι κοιλιακοί μύες... τώρα τι να σας πω... δεν έβαλα και η κοιλιά μου έγινε με τον καιρό χειρότερη. Τώρα αν και ξεφούσκωσα αρκετά γρήγορα αν και έχω ακόμη κοιλιά αλλά καμία σχέση με πριν γεννήσω(14 ημέρων είναι τα μικρά) έχω απίστευτη πτώση της κοιλιάς και χαλάρωση.... την κοιλιοπλαστική θα την κάνω μόλις χάσω τα κιλάκια μου γιατί δυστυχώς η ζημιά που έγινε δεν μπορεί να διορθωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε! Ειναι απαραιτητη η επεμβαση αυτη; Κοιλιακους δοκιμασες, σε κεκλιμενο επιπεδο; Αν θελεις οδηγιες να σου δωσω...Αλλα ακομη νωρις ειναι για εσενα... Καισαρικη δεν εκανες; Γιατι η κοιλια εχει παθει ανεπανορθωτη ζημια; Νωρις δεν ειναι να το πεις;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως, στη διαθεση σου! Χωρις ομως να φανω αδιακριτη, πρεπει να ξερω καποια πραγματα για να μπορεσω να κανω προγραμμα, να μη σε κανω και κακο στην υγεια σου εστω μεσω ιντερνετ!

Γενικα ομως, αν η υγεια σου ειναι αριστη και δεν εισαι πολυ πανω απο το ιδανικο σου βαρος, τεσταρε τον εαυτο σου μεχρι ποσους σωστους κοιλιακους μπορεις να κανεις και επειτα συνεχιζουμε ή δημοσιως ή με πμ, όπως θελεις...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΛΟΙΠΟΝ,ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΥΜΝΑΣΜΕΝΗ(50 ΚΙΛΑ ,1.62).ΣΤΑ 85 ΚΙΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΖΥΓΙΖΟΜΑΙ.....ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ........ :!::!::!: ΣΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΑΦΟΤΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΗΜΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ55 ΚΙΛΑ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ..ΕΠΑΝΕΡΧΕΣΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ Σ ΕΜΕΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ....ΠΑΡΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ :cool::cool::cool::cool::cool:

.png
Link to comment
Share on other sites

sasasam, οντως πολλα κιλα πηρες και μπραβο σου που μπορεσες να τα χασεις, θελει κουραγιο που φαινεται να το εχεις. Ετσι, δε θα δυσκολευτεις και στο να επιμεινεις στη γυμναστικη και στην προσπαθεια να βελτιωθεις και αλλο.

 

Καταρχην, 10 κιλα κατω απο το υψος σου ειναι υπερ αρκετα, αρα εγω υπολογιζω ως απαραιτητα τα 3 κιλακια. Τι γυμναστικη κανεις; Πηγες καθολου σε γυμναστηριο και αν ναι τί εκανες;Ποση ωρα ασκεισαι; και τι σφυγμους εχεις αν τρεχεις; Κοιλιακους που κανεις; Εχεις βοηθητικο οργανο; Που εισαι με περισσοτερο λιπος και πιο χαλαρη;Προς το παρον αυτα ρωτω για να παμε παρακατω.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...