Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για Μεσσηνία..!!


souzy

Recommended Posts

Πάντως και εγώ σαν το patousaki, είχα μείνει σε σπιτάκια με τα πάντα και εννοώ τα πάντα, πεντακάθαρα, δίπλα στην θάλασσα, η οποία μου φάνηκε υπέροχη και περάσαμε καταπληκτικά.

Και ας είχα τις μικρές μου μόλις 7 μηνών. Μου άρεσε και θα ξαναπάω του χρόνου πρώτα ο θεός.

Βρε παιδιά τι παιδικές χαρές λέτε? Χώμα, άμμος, θάλασσα, αυτά δεν φτάνουν?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ανια μου, ενδιαφερομαστε για την περιοδο απο 8 μεχρι 20 Αυγουστου, η μικρουλα μου θα ναι 21 μηνων, εννοειται πως και μενα το α και το ωμεγα ειναι η καθαρη θαλασσα, να ναι κοντα η παραλια!!!! Να πγαινουμε πρωι πρωι και απογευμα για μπανακι και βραδακι βολτιτσα με το καροτσι....Το ιδανικο θα ταν να μαι 5, 6 μερες σε ενα ξενοδοχειο να χω τα παντα ετοιμα:P και μετα σε ενα δωματιο με κουζινακι.Για να ειμαι ειλικρινης κοριτσια θελω να ξεφυγω απο την κουζινα εστω για λιγες μερες, να ξυπναω, να πηγαινω στον ωραιο μπουφε και να απολαυσω μετα το δυσκολο χειμωνα.....αρα νομιζω οτι καποιες μερες στη Φοινικουντα σε δωματιο και μετα λιγες μερες σε ενα ξενοδοχειο θα δεσουν καλα.....Θα παρω να ρωτησω στο Grecotel, Καρδαμυλη εχει καλη παραλια????

Link to comment
Share on other sites

Τον Αυγουστο η θάλασσα θα είναι μια χαρα στην Φοινικούντα. Τουλάχιστον οι κουμπάροι μου που πάνε καθε χρόνο Αύγουστο έτσι μου είχαν πει γιατι είχα ρωτησει.

Στην ηλικία που είναι η κόρη σου μια χαρα θα την βγάλει η παραλία είναι ότι πρέπει για παιχνίδι με την αμμο.

Καλα το σκέφτεσαι κ εγω θέλω να ξεφύγω απο μαγειρέματα, μονο για τον μικρό να ετοιμάζω κάτι γιατι δεν εμπιστευομαι τα έξω.

Καρδαμύλη δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει ότι είναι ωραία.

Grecotel πρεπει να παρεις γρήγορα τηλεφωνο γιατι δεν ξέρω αν βρεις δωμάτιο, εγω ήθελα για τελος Ιουνίου κ δεν είχαν.

Ομως αν δεν βρεις εκει, μπορεις να βρεις καποιο ξενοδοχείο που να έχει κ εστιατόριο μέσα, όχι απαραίτητα μπουφέ. Εγω κ τα τρία που έκλεισα (γυθειο, Αιγινα, Πόρο) τα διάλεξα μεταξύ άλλων για αυτο το λόγο, να μπορω να βρω φαγητο έτοιμο χωρις να χρειαζεται να πηγαίνω σε ταβέρνες

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκλεισα πριν απο λιγο για μια εβδομαδα στα ξυλινα σπιτακια στον Κορακακη, τα studios Τομαρα ειναι κλεισμενα για την περιοδο που εψαχνα και στα bluehouses δεν απαντουν στο τηλεφωνο, κανει κατι σαν εκτροπη και μετα ενεργοποιειται το φαξ. Η κυρια που μιλησα στο τηλεφωνο ηταν πολυ εξυπηρετικη.Ουφ, εφυγε ενα βαρος....τωρα μας εμειναν και λιγες μερες που θα θελα να παω σε ενα καλο ξενοδοχειο να τα εχω ολα ετοιμα, αλλα να ναι και οικονομικο και σε καλη τοποθεσια...μαλλον πολλα ζηταω. Παντως βοηθαει απιστευτα η ανταλλαγη πληροφοριων και εμπειριων μεσα απο το φορουμ.Φιλακια κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες-ους,

λέμε να πάμε με τον μικρό (2μισι έτους) φέτος διακοπές στην Φοινικούντα. Είναι οι πρώτες μας οικογενειακές διακοπές. Έχουμε ακούσει για το ξενοδοχείο Paradise Resort. Έχετε να προτείνετε κάτι για άλλο; Θα μπορούσατε να μου πείτε πως τα περάσατε όσες πήγατε και προτάσεις ιδέες. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες-ους,

λέμε να πάμε με τον μικρό (2μισι έτους) φέτος διακοπές στην Φοινικούντα. Είναι οι πρώτες μας οικογενειακές διακοπές. Έχουμε ακούσει για το ξενοδοχείο Paradise Resort. Έχετε να προτείνετε κάτι για άλλο; Θα μπορούσατε να μου πείτε πως τα περάσατε όσες πήγατε και προτάσεις ιδέες. Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλό ξενοδοχείο, το μέρος έχει τέλειες παραλίες, είναι αρκετά οικονομικά και πολλοί το επιλέγουν για οικογενειακές διακοπές. Κι εμείς εκεί θα είμαστε ΚΑΙ φέτος, με την 2,5 χρονών κόρη μου και τον 9μηνο γιο μου. Εχουμε σπίτι εκεί, αλλά από ό,τι έχω δει τα ξενοδοχεία είναι καλά. Αυτό που προτείνεις είναι το πιο καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σκεφτομαστε να φυγουμε λιγες μερουλες να ξελαμπικαρουμε λιγακι και λεγαμε να παμε καπου προς καλαματα.Μηπως εχετε να προτεινετε κανενα καλο ξενοδοχει ή ενοικιαζομενα...βασικα χρειαζομαι κατι που να μπορω να μαγειρευω για το μωρο.Απλα ηθελα να ειναι κατι καλο...ειναι οι πρωτες μας διακοπες με το παιδι και θελω να περασουμε ωραια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καρδαμύλη, έχουμε πάει = καταπληκτικά! Επίσης, Πύλο - Μεθώνη - Φοινικούντα!

 

Σταυρούλα, δεν θα με χάλαγε και μέσα στην Καλαμάτα ή / και στο Πεταλίδι - Μαντίνειες. Είχα πάει σ' αυτά τα δύο μέρη ως παιδί κι έχω τις καλύτερες εντυπώσεις/αναμνήσεις!!

 

Ντάλια, έλεγα να στραφώ σε κάτι δοκιμασμένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Του Greki είναι καλό αλλά η παραλία μπροστά στο ξενοδοχείο έχει βότσαλο αν και δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτο καθώς είναι πολύ μικρό το μωράκι σου. Επίσης στο Πεταλίδι κοντα είναι και το San Augoustino αλλα νομίζω οτι δεν έχει κουζίνα.

 

Αν σε ενδιαφέρει και η Στούπα είναι πολύ ωραία. Αν θες πες μου για να βρω στοιχεία επικοινωνίας για κατι που ξέρω. Απο Καλαμάτα εγω δυστυχώς γνωρίζω μόνο ξενοδοχεία.

Link to comment
Share on other sites

Του Greki είναι καλό αλλά η παραλία μπροστά στο ξενοδοχείο έχει βότσαλο αν και δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτο καθώς είναι πολύ μικρό το μωράκι σου. Επίσης στο Πεταλίδι κοντα είναι και το San Augoustino αλλα νομίζω οτι δεν έχει κουζίνα.

 

Αν σε ενδιαφέρει και η Στούπα είναι πολύ ωραία. Αν θες πες μου για να βρω στοιχεία επικοινωνίας για κατι που ξέρω. Απο Καλαμάτα εγω δυστυχώς γνωρίζω μόνο ξενοδοχεία.

 

Είναι ο άντρας μου από κει και πέρσι που πήγαμε εκεί διακοπές με το μωρό μας που ήταν 8 μηνών περάσαμε πολύ ωραία!έχει καλές παραλίες εκεί τριγύρω(Στούπα,Καλόγρια,Ράχες,Καλαμίτσι)

labc81

Link to comment
Share on other sites

Του Greki είναι καλό αλλά η παραλία μπροστά στο ξενοδοχείο έχει βότσαλο αν και δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτο καθώς είναι πολύ μικρό το μωράκι σου. Επίσης στο Πεταλίδι κοντα είναι και το San Augoustino αλλα νομίζω οτι δεν έχει κουζίνα.

 

Αν σε ενδιαφέρει και η Στούπα είναι πολύ ωραία. Αν θες πες μου για να βρω στοιχεία επικοινωνίας για κατι που ξέρω. Απο Καλαμάτα εγω δυστυχώς γνωρίζω μόνο ξενοδοχεία.

 

 

Θα με ενδιεφερε εμενα η Στουπα...αν ξερεις κατι καιμπορεσεις να μαθεις.Σ'ευχαριστω...

 

 

Μιλησα με το ξενοδοχειο Elite στην Καλαματα...ειναι 5αστερων απόσο ξερω και μου ειπαν οτι μπορω να συνεννοουμαι με το μαγειρα και να μου ετοιμαζει σουπα για το μωρο και επισης μπορει και να μου τα πολτοποιει ωστε να μην κουβαλαω μαζι πολλα συμπραγκαλα.Να τους εμπιστευτω?Εχει βεβαια 150 ευρω η βραδυα αλλα ετσι κι αλλιως για 3-4 μερουλες θα παμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε εμενα η Στουπα...αν ξερεις κατι καιμπορεσεις να μαθεις.Σ'ευχαριστω...

 

 

Μιλησα με το ξενοδοχειο Elite στην Καλαματα...ειναι 5αστερων απόσο ξερω και μου ειπαν οτι μπορω να συνεννοουμαι με το μαγειρα και να μου ετοιμαζει σουπα για το μωρο και επισης μπορει και να μου τα πολτοποιει ωστε να μην κουβαλαω μαζι πολλα συμπραγκαλα.Να τους εμπιστευτω?Εχει βεβαια 150 ευρω η βραδυα αλλα ετσι κι αλλιως για 3-4 μερουλες θα παμε.

 

Αν θες ,δες και αυτό στην Στούπα:

http://www.gmkhotel.gr/

labc81

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μείνει εδώ http://www.aktitaygetos.gr/index.php

και μας άρεσε πάρα πολύ. Πολύ καλό πρωινό, πολύ σωστή φιλοξενία και βρίσκεται πάνω από μια σχεδόν ιδιωτική παραλία. Το μοναδικό του μειονέκτημα είναι ότι είναι απομακρυσμένο από οποιοδήποτε εμπορικό κέντρο οπότε για να πας βόλτα στην Καλαμάτα ας πούμε θέλεις αυτοκίνητο οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε εμενα η Στουπα...αν ξερεις κατι καιμπορεσεις να μαθεις.Σ'ευχαριστω...

 

 

Μιλησα με το ξενοδοχειο Elite στην Καλαματα...ειναι 5αστερων απόσο ξερω και μου ειπαν οτι μπορω να συνεννοουμαι με το μαγειρα και να μου ετοιμαζει σουπα για το μωρο και επισης μπορει και να μου τα πολτοποιει ωστε να μην κουβαλαω μαζι πολλα συμπραγκαλα.Να τους εμπιστευτω?Εχει βεβαια 150 ευρω η βραδυα αλλα ετσι κι αλλιως για 3-4 μερουλες θα παμε.

 

Το elite ειναι ωραίο αλλα επίσης ωραίο (ίσως και λίγο φθηνοτερο) είναι το ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ το οποίο είναι ακριβως πάνω στη θάλασσα. Δεν χρειαζεται καν να διασχίσεις το δρόμο ή την υπόγεια διάβαση που έχει το elite.

 

Θα σου πω αυριο για ΣΤΟΥΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, επαναφέρω το θέμα. Για μας τα μεγάλα ξενοδοχεία που αναφέρατε είναι πολύ ακριβά.

 

Κάποια άλλη ιδέα εκτός από αυτές που έχετε ήδη προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, επαναφέρω το θέμα. Για μας τα μεγάλα ξενοδοχεία που αναφέρατε είναι πολύ ακριβά.

 

Κάποια άλλη ιδέα εκτός από αυτές που έχετε ήδη προτείνει?

 

Στην Καλαμάτα υπάρχουν και άλλα ποιο φθηνά ξενοδοχεία όπως είναι το Ostria (http://www.hotel-ostria.gr/) και το Pharae. Και τα δύο είναι στην παραλία της Καλαμάτας και ουσιαστικά μέσα στην πόλη (μπορείς να κάνεις μπάνιο).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, επαναφέρω το θέμα. Για μας τα μεγάλα ξενοδοχεία που αναφέρατε είναι πολύ ακριβά.

 

Κάποια άλλη ιδέα εκτός από αυτές που έχετε ήδη προτείνει?

και επισης μπορεις να δεις και εδω

http://www.haikos.gr/gr/hotel.htm πολυ καλο ξενοδοχειο και οποως ειπε και η

VassoK ειναι διπλα στην θαλασσα.

 

ΥΓ: zopiron παρε κανα τηλ να κερασουμε καφεδακι..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...