Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύλλογος Νεανική ιδιοπαθή αρθρίτιδα ΣΥΓΟΠΑΑ & παιδίατρος


Mama N

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Η κορούλα μας 2,5 ετών έχει πρησμένο γόνατο εδώ και 5 μήνες. Η πιθανή διάγνωση -δια της ατόπου απαγωγής- είναι νεανική ιδιοπαθής αρθρίτιδα.

Ξέρει καμιά σας έναν/μια πολύ καλό παιδίατρο με σφαιρικές γνώσεις (το μωρό έχει ταξιδέψει και μπορεί να είναι και κάποια ασθένεια σπάνια στην Ελλάδα) που να μπορεί να βοηθήσει στη σωστή διάγνωση?

Μένουμε Ανατολική Θεσσαλονίκη αλλά μπορούμε να πάμε... οπουδήποτε προκειμένου να πάρουμε μια σωστή γνώμη!

Ευχαριστώ πολύ :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ πολύ baloo. Έχω ήδη πάει σε 3... Ο ένας παιδο-ορθοπαιδικός. Με παρέπεμψαν σε παιδο-ρευματολόγο και πήγα σε έναν στη Θεσ/νίκη και έναν στο Λονδίνο. Αλλά οι παιδο-ρευματολόγοι μιλάνε για νεανική αρθρίτιδα και δεν ξέρω εάν σκέφτονται πιθανές αιτίες πέρα απ'αυτό. Το θέμα είναι ότι δεν έχει πόνους και περπατάει/κινείται μια χαρά. Επίσης τα αιματολογικά της είναι πολύ καλά, παρόλο που υπάρχει πρήξιμο και φλεγμονή.

Ίσως εγώ να είμαι παρανοϊκή, δεν ξέρω...

Mama N.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι περαστικά και γρήγορα, αλλά το θέμα δεν είναι μόνο η αιτία που το προκάλεσε αλλά αν διορθώνεται ή αν στο μέλλον υποτροπιάσει με πόνους ή κάτι άλλο, σωστά;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ρευματολογικη κλινικη για παιδια υπαρχει στο Ασκληπιειο της Βουλας,στην Αθηνα.Ειχα νοσηλευτει στα 15 μου,μην πας σε παιδορθοπεδικο,ειναι ασχετη ειδικοτητα με ρευματολογους.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ σωστά, γι αυτό θέλουν να ξεκινήσουμε κάποια πολύ βαριά φάρμακα που δίνουν σε περιπτώσεις νεανικής αρθρίτιδας.

Παρόλα αυτά και η αιτία είναι σημαντική γιατί έτσι θα ξέρουμε εάν και πώς αντιμετωπίζεται (απ' ό,τι κατάλαβα..)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό γιατρό εκεί? Πιστεύεις ότι θά' πρεπε να ψάχνω για γενικό παιδίατρο ή παιδο-ρευματολόγο?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν πρωτοαρρωστησα πηγα σε ορθοπεδικο και μου εκανε λαθος διαγνωση.

Και με παρεπεμψαν σε ρευματολογο και τελικα "εγινα καλα" στην ρευματολογικη της Βουλας που σου προανεφερα.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Πάνω πάνω δεξιά εκεί που αναγράφεται το nickname για να κάνεις την είσοδο στο φόρουμ όταν είσαι συνδεδεμένη γράφει από κάτω Προσωπικά μηνύματα, το πατάς ανοίγει και διαβάζεις ή στέλνεις.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Εδώ και 1,5 χρόνο έχω την μικρή μου, η οποία τώρα είναι 4 χρονών, με νεανική αρθρίτιδα ευτυχώς ελαφριάς μορφής. Το πρώτο σύμπτωμα που είδαμε ήταν πρήξιμο στο γόνατο και χωλότητα στο ένα ποδαράκι.

Έχοντας ψάξει αρκετά το θέμα, θεωρώ ότι το καλύτερο από πλευράς οργάνωσης και ιατρικής υποστήριξης κέντρο παιδορευματολογίας είναι μέσα στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης. Το έχουμε επισκεφθεί για μια δεύτερη γνώμη και είναι όλοι οι γιατροί φοβεροί! Εκεί υπάρχει και ο μόνος σύλλογος στην Ελλάδα γονέων παδιών με ρευματοπάθειες.

Εμείς μένουμε Αθήνα, οπότε έχουμε βρει γιατρό εδώ (την οποία ενέκριναν και οι γιατροί από το κέντρο...).

Ελπίζω να βοήθησα!

Αν χρειαστείς κάτι άλλο στείλε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

κλεισε ραντεβου στο παιδοανοσολογικο/παιδορευματολογικο του ιπποκρατειο αφου εισαι θεσσαλονικη, αν ειναι ακομη εκει ο γρηγορης παρδαλος πετυχες διανα. αλλα γενικα ειναι το καλυτερο τετοιο τμημα. μη το ψαχνεις με ορθοπεδικους καμια σχεση, μονο ρευματολογοι και ανοσολογοι ειναι για τετοιες περιπτωσεις.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

"κλεισε ραντεβου στο παιδοανοσολογικο/παιδορευματολογικο του ιπποκρατειο αφου εισαι θεσσαλονικη, αν ειναι ακομη εκει ο γρηγορης παρδαλος πετυχες διανα. αλλα γενικα ειναι το καλυτερο τετοιο τμημα. μη το ψαχνεις με ορθοπεδικους καμια σχεση, μονο ρευματολογοι και ανοσολογοι ειναι για τετοιες περιπτωσεις."

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γεια,

την αλλη Κυριακή, 20 Μαρτίου 2011, ώρα 10.30 π.μ. στο γραφείο της Ελληνικής Ρευματολογικής Εταιρείας ΕΛΛΕΑΝΑ (Μεσογείων 387, Αγία Παρασκευή, τηλέφωνο: 210 6545243), θα γίνει γενική συνέλευση και σκοπεύω να προτείνω την δημιουργία ενός νέου τμήματος ειδικά μόνο για τα παιδιά που πάσχουν από Νεανική Ρευματοειδή Αρθρίτιδα.

Αν ενδιαφέρεστε επικοινωνείστε μαζί μου. [email protected] 6977.412.639

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους

Κάνουμε μία προσπάθεια για να δημιουργηθεί μία λίστα ονομάτων από όσους ενδιαφέρονται για δημιουργία συλλόγου νεανικής ρευματοειδούς αρθρίτιδας στην Αθήνα. Είμαι σίγουροι πως όσοι λαμβάνουν το enbrel από το ΤΕΒΕ ήδη αντιμετωπίζουν πρόβλημα γιατί ούτε ο ίδιο το Παίδων Αγ. Σοφία δεν έχει απόθεμα αυτού του ακριβού φαρμάκου. Ενας σύλλογος θα μπορούσε να λειτουργήσει ώς φάρος προσέλευσης αλλά και ενημέρωσης για τις εξελίξεις στον ιδιαίτερο αυτό χώρο, που καλούμαστε ως γονείς να μάθουμε να ζούμε.

Μία άλλη ιδέα είναι να εκτυπωθεί ένα παιδικό παραμύθι για την ΝΡΑ. Η ενημέρωση για τους γονείς έρχεται συνήθως από το διαδίκτυο και από τους παιδορευματολόγους. Η ενημέρωση όμως των παιδιών είναι εξίσου σοβαρή!

Οφείλουμε να δείξουμε στα παιδιά πως δεν είναι «άρρωστα» αλλά «διαφορετικά»!

Αν ενδιαφέρεστε επικοινωνείστε μαζί μου. [email protected] 6977.412.639 (Νατάσα Μαρίνου-Κερατσίνι)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Κάνουμε μία προσπάθεια για να δημιουργηθεί μία λίστα ονομάτων από όσους ενδιαφέρονται για δημιουργία συλλόγου νεανικής ρευματοειδούς αρθρίτιδας στην Αθήνα. Είμαι σίγουροι πως όσοι λαμβάνουν το enbrel από το ΤΕΒΕ ήδη αντιμετωπίζουν πρόβλημα γιατί ούτε ο ίδιο το Παίδων Αγ. Σοφία δεν έχει απόθεμα αυτού του ακριβού φαρμάκου. Ενας σύλλογος θα μπορούσε να λειτουργήσει ώς φάρος προσέλευσης αλλά και ενημέρωσης για τις εξελίξεις στον ιδιαίτερο αυτό χώρο, που καλούμαστε ως γονείς να μάθουμε να ζούμε.

Μία άλλη ιδέα είναι να εκτυπωθεί ένα παιδικό παραμύθι για την ΝΡΑ. Η ενημέρωση για τους γονείς έρχεται συνήθως από το διαδίκτυο και από τους παιδορευματολόγους. Η ενημέρωση όμως των παιδιών είναι εξίσου σοβαρή!

Οφείλουμε να δείξουμε στα παιδιά πως δεν είναι «άρρωστα» αλλά «διαφορετικά»!

Αν ενδιαφέρεστε επικοινωνείστε μαζί μου. [email protected] 6977.412.639 (Νατάσα Μαρίνου-Κερατσίνι)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...