Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θα ακούσω....!!!!


Recommended Posts

miriki :oops::oops:

 

λοιπον, εγω για να είμαι απολυτα ειλικρινης παραδέχομαι ότι ο θηλασμος με κανει να νιωθω ξεχωριστη ως προς τη σχεση μου με την κορη μου, αισθανομαι δηλαδή ότι εχω ένα μεγαλο προνομιο, εργαλειο, οπλο δε ξερω πως να το πω ακομη και σε σχεση με τον μπαμπα της, κ μερικες φορες πολύ χαιρομαι (περηφανεύομαι) που ηρεμει μονο σε εμενα:oops:

 

 

επειδή εχω δηλωσει ότι δεν υπερ του μακροχρονιου θηλασμου ( τον οριζω εγω προσωπικα μετα το 1-1,5 ετος) θελω να πω ότι δεν το θεωρω κακο ή κακια συνηθεια απλα πιστευω (χωρις να είμαι 100% σιγουρη) ότι δε θα ταιριαξει σε μενα ως επιλογή, θεωρω όμως κακια συνηθεια να εισαι λιγο πρηχτης (από την προσωπικη μου εμπειρια μιλαω παντα γιατι εχω μια φιλη και μια γνωστη που πλεον τις αποφευγω γι αυτόν τον λογο ), βεβαια θα μου πειτε υπαρχει και η άλλη πλευρα που ειρωνευεται και μιλα ακατάπαυστα για το αντιθετο...και αυτό είναι εξισου ενοχλητικο

 

και μια ερώτηση για τα κορίτσια που θήλασαν αρκετα, με τα δοντια τι γινεται? σε δαγκανει το παιδι και πονας?ειμαι από τις τυχερες που δε ξερουν τι θα πει πλγηγωμενες θηλες και τρεμωωωωωωωωωωωωωωω

 

 

dimela, γενικα τα εμπλουτισμένα προιοντα δε χρειαζονται πραγματικα ( δε γνωριζω όμως τη νομοθεσια για τις παιδικες τροφες οποτε δεν εκφερω γνωμη), σωστη και υγιεινη διατροφή με μετρο χρειαζεται και καλο παράδειγμα από τους γονεις

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

miriki :oops::oops:

 

λοιπον, εγω για να είμαι απολυτα ειλικρινης παραδέχομαι ότι ο θηλασμος με κανει να νιωθω ξεχωριστη ως προς τη σχεση μου με την κορη μου, αισθανομαι δηλαδή ότι εχω ένα μεγαλο προνομιο, εργαλειο, οπλο δε ξερω πως να το πω ακομη και σε σχεση με τον μπαμπα της, κ μερικες φορες πολύ χαιρομαι (περηφανεύομαι) που ηρεμει μονο σε εμενα:oops:

 

 

επειδή εχω δηλωσει ότι δεν υπερ του μακροχρονιου θηλασμου ( τον οριζω εγω προσωπικα μετα το 1-1,5 ετος) θελω να πω ότι δεν το θεωρω κακο ή κακια συνηθεια απλα πιστευω (χωρις να είμαι 100% σιγουρη) ότι δε θα ταιριαξει σε μενα ως επιλογή, θεωρω όμως κακια συνηθεια να εισαι λιγο πρηχτης (από την προσωπικη μου εμπειρια μιλαω παντα γιατι εχω μια φιλη και μια γνωστη που πλεον τις αποφευγω γι αυτόν τον λογο ), βεβαια θα μου πειτε υπαρχει και η άλλη πλευρα που ειρωνευεται και μιλα ακατάπαυστα για το αντιθετο...και αυτό είναι εξισου ενοχλητικο

 

και μια ερώτηση για τα κορίτσια που θήλασαν αρκετα, με τα δοντια τι γινεται? σε δαγκανει το παιδι και πονας?ειμαι από τις τυχερες που δε ξερουν τι θα πει πλγηγωμενες θηλες και τρεμωωωωωωωωωωωωωωω

 

 

dimela, γενικα τα εμπλουτισμένα προιοντα δε χρειαζονται πραγματικα ( δε γνωριζω όμως τη νομοθεσια για τις παιδικες τροφες οποτε δεν εκφερω γνωμη), σωστη και υγιεινη διατροφή με μετρο χρειαζεται και καλο παράδειγμα από τους γονεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...εγω τωρα ξεκινησα αποθηλασμο σιγα σιγα ,ο μικρος μου ειναι 12.5 μηνων και εχει 5 δοντια...ουτε εγω ξερω τι θα πει πληγωμενες θηλες ...εμενα με ψιλοδαγκωνε λιγο πιο μικρος γυρω στους 4-5 μηνες οταν καθως ετρωγε του ερχοταν κακα...μαλλον σφιγκοταν!τωρα οταν αρχισε να βγαζει δοντια ενιωθα λιγο μια μικρη ενοχληση στην αρχη,οχι πονο ομως,και με γαγκωσε 2-3 φαρες,μολις εκνα ομως α-α-α οτι πονεσα το καταλαβε και σταματησε...δεν με πληγωσε ποτε!παντως αν σε δαγκωσει μην προσπαθησεις να το απομακρυνεις απο το στηθος...βαλε το μικρο σου δαχτυλο στο στομα του και θα σταματησει.οπως οταν θες να τον γβαλεις απο το στηθος

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω τωρα κατι εκεινους που θεωρουν το μακροχρονιο θηλασμο "κακο συνηθειο, κακια μανια";

Ενα παιδακι 3 ειναι πιο φυσιολογικο να κραταει ακομα πιπιλα ,απο ενα ενος ετους που θηλαζει;ή ακομα κι απο ενα τριχρονο που θηλαζει;Ή να εχει ολη μερα το μπιμπερο με το γαλα στο στομα και να σαπιζουν τα δοντια του;Το εχω δει και αυτο σε παιδακι του περιβαλλοντος μου.

 

Φιλενάδα ειναι πρόβλημα και το μπιμπερο και η πιπιλα.. Το οτι δεν συμφωνούμε με τον μακροχρόνιο θηλασμο δεν σημαινει οτι συμφωνούμε με αυτά

Προςωπικα και θηλασα μέχρι τα δυο και πιπιλα η μπιμπερο δεν έδωσα ποτε αλλα εμενα προςωπικα μου φαίνεται περίεργο ενα παιδάκι μετα τα 2 (οχι ακριβως αλλα εκει γύρω) να θηλάζει. Ειναι μεγαλο παιδι και για μένα πρεπει να καταλάβει οτι το στηθος τωρα πια ειναι ιδιωτικής χρήσης κλπ

Και αν το πάρουμε διαφορετικά γιατι ενα παιδι να σταματήσει στα 3 και οχι στα 4,5,9 η 15;

Μια στην Αμερική θηλασε για 14 χρόνια, ειναι φυσιολογικό, ειναι καλο; Και αν οχι γιατι οχι;

 

 

Ioulianna τα πανω δόντια δεν ειναι πρόβλημα γιατι δεν ακουμπανε αλλα τα κατω ειναι μερικές φορές ... Εξαρτάται τι θέλει να κανει το δικο σου .. Αν θέλει να σε δαγκώσει να δοκιμασει τις δυνάμεις του θα το κανει :-)

 

Dimena και εγω δεν ειμαι των εμπλουτισμένων αλλα και παλι δεν σημαινει είτε θηλασμος είτε εμπλουτισμένα! Γαλα αγελάδος βιολογικό ειναι τέλειο! Καθαρή βρωμη για πρωινό με λίγο μέλι ακομα πιο τελεια!!δεν σημαινει οτι πρεπει να δίνουμε ατηθος μια ζωή γιατι δεν υοαρχει άλλος τρόπος για υγιεινή διατροφη

Link to comment
Share on other sites

@love4 Προσωπικά μετά τον αποθηλασμό καιτην σχετική ηλικία (από 2, 2,5 ετών και άνω) δε θεωρώ το γάλα σημαντική τροφή. Προτιμώ ένα παραδοσιακό γιαούρτι, ένα καλό τυρί, καλό βούτυρο, κεφίρ γάλακτος, που εκτός από πρωτεΐνες λιπαρά και ασβέστιο (χοντρικά) περιέχουν και προβιοτικά που κάνουν την τροφή πιο εύπεπτη και αφομιώσιμη, αλλά και ενισχύουν τη χλωρίδα του εντέρου του παιδιού με όλα τα οφέλη που αυτό συνεπάγεται.

 

Δε θεωρώ το εμπλουτισμένο γάλα αγελάδας, κατσίκας, γαϊδούρας καλύτερο από το γάλα της μαμάς. Όταν είναι αναγκαίο υποκατάστατο, ναι εννοείται, αλλά εφόσον υπάρχει η εναλλακτική του μητρικού για όσο είναι αναγκαίο, δεν το βρίσκω λογικό να πίνει το παιδί γάλα από άλλο ζώο.

 

 

@Babycute νομίζω ότι δε χρειάζεται να συζητήσουμε για ΜΙΑ τύπισσα στην Αμερική που θήλασε 14 χρόνια. Γιατί τότε θα πρέπει να συζητήσουμε για όλες τις ΜΙΕΣ :tongue: που κάνουν ακραία και άκυρα πράγματα και δεν έχει νόημα νομίζω.

Να ζητήσουμε από τη διαχείριση να τα μεταφέρει κάπου αλλού; Χαλάμε το θέμα...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

αλλα εμενα προςωπικα μου φαίνεται περίεργο ενα παιδάκι μετα τα 2 (οχι ακριβως αλλα εκει γύρω) να θηλάζει. Ειναι μεγαλο παιδι και για μένα πρεπει να καταλάβει οτι το στηθος τωρα πια ειναι ιδιωτικής χρήσης κλπ

Και αν το πάρουμε διαφορετικά γιατι ενα παιδι να σταματήσει στα 3 και οχι στα 4,5,9 η 15;

Μια στην Αμερική θηλασε για 14 χρόνια, ειναι φυσιολογικό, ειναι καλο; Και αν οχι γιατι οχι;

 

 

Dimena και εγω δεν ειμαι των εμπλουτισμένων αλλα και παλι δεν σημαινει είτε θηλασμος είτε εμπλουτισμένα! Γαλα αγελάδος βιολογικό ειναι τέλειο! Καθαρή βρωμη για πρωινό με λίγο μέλι ακομα πιο τελεια!!δεν σημαινει οτι πρεπει να δίνουμε ατηθος μια ζωή γιατι δεν υοαρχει άλλος τρόπος για υγιεινή διατροφη

 

Μα με το τελευταίο συμφωνώ! Προσωπικά σε καμία περίπτωση δεν έθεσα το δίλημα ή θηλασμός ή εμπλουτισμένα! Απαντάω σε παραπάνω σχετικά σχόλια, δεν θυμάμαι πραγματικά τώρα ποιά κοπέλα και πως ακριβώς έθεσε στη συζήτηση το τι έχει να προσφέρει διατροφικά το μητρικό γάλα μετά το έτος εφόσον υπάρχουν τα γάλατα εμπορίου και μάλιστα τα εμπλουτισμένα, κρέμες κλπ. Η απάντηση είναι πως το αθρώπινο γάλα είναι το καταλληλότερο εφόσον διατίθεται! Μην φτάσουμε να πούμε δηλ. σταματήστε τον θηλασμό το εμπλουτισμένο αγελάδος είναι καλύτερο γιατί δεν είναι!

 

Τώρα το ότι εσένα δεν σου φαίνεται φυσιολογικό ένα δίχρονο να θηλάζει είναι πάλι η προσωπική σου άποψη! Μην το εκλάβεις "επιθετικό" αυτό που έγραψα, δεν ξέρω πως να το θέσω για να μην ακουστεί "κάπως". Είναι εντελώς σεβαστή η προσωπική σου άποψη αλλά η δική μου προσωπική άποψη είναι π.χ. ότι είναι μια χαρά φυσιολογικό, κατάλαβες τι εννοώ ελπίζω! Εσύ μπορείς να μην το εφαρμόσεις κι εγώ σε καμία περίπτωση δεν έχω δικαίωμα να σου πω πως αυτό δεν είναι σωστό κι εγώ μπορεί να το εφαρμόσω κι αντιστοίχως εσύ δεν έχεις δικαίωμα να με κρίνεις αρνητικά. Το εγώ και το εσύ τα χρησιμοποιώ ως παραδείγματα, δεν προσωποποιώ, οκ?

Σύμφωνα με ανθρωπολογικές μελέτες τα ανθρώπινα μωρά έχουν ανάγκη γάλακτος για τα πρώτα 2-4 χρόνια της ζωής τους, (ίσως κάποιος πιο ειδικός να μας τα έγραφε πιο σωστά) οπότε και λογικά θηλάζουν, αυτή είναι η φυσική πηγή του γάλακτος, μετά αποθηλάζουν όπως νομίζω όλα τα θηλαστικά αργά ή γρήγορα. Το γράφω για να απαντήσω στο μέχρι πότε είναι "φυσιολογικό". Θέλω να πω πως π.χ. οι προιστορικοί άνθρωποι λογικά θα θήλαζαν και 2 και 3 μπορεί και 4 χρόνια και θα αποθήλαζαν όποτε ήταν έτοιμα τα μικρά χωρίς να κάθονται να το συζητάνε και να το αναλύουν όπως εμείς τώρα. Εμείς δεν το βλέπουμε έτσι γιατί όπως ξαναείπα ζούμε σε μια κοινωνία που δεν το έχουμε συνηθίσει..αν είχες μεγαλώσει σε μια διαφορετική κοινωνία όπου όλα τα τρίχρονα θήλαζαν θα σου φαινόταν φυσιολογικό. Σήμερα δεν υπάρχει τόσο αυτή η ανάγκη για τόοοσο μακροχρόνιο θηλασμό και λόγω της αλλαγής της διατροφής μας, δεν τρώμε ότι στην προΙστορική εποχή! Όσο για το γάλα που πίνουμε μέχρι ενήλικες κι αυτό είναι σχετικό με τις "κοινωνικές" συνήθειες. Δεν πίνουν όλοι οι λαοί γάλα, όπως εμείς. Οι Κινέζοι π.χ. ως λαός δεν το συνήθιζαν. Από την αρχαιότητα οι λαοί που ζούσαν κοντά στην θάλασσα τρώγανε ψάρια, αυτοί που είχαν αγελάδες πίνανε γάλα κοκ.

Τώρα τα 14 χρόνια που λες είναι υπερβολή, ας μην πιάσουμε τις υπερβολές όπως λέει και η miriki, δεν βοηθάνε στην οικονομία της ενδιαφέρουσας συζήτησής μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

@Babycute νομίζω ότι δε χρειάζεται να συζητήσουμε για ΜΙΑ τύπισσα στην Αμερική που θήλασε 14 χρόνια. Γιατί τότε θα πρέπει να συζητήσουμε για όλες τις ΜΙΕΣ :tongue: που κάνουν ακραία και άκυρα πράγματα και δεν έχει νόημα νομίζω.

Να ζητήσουμε από τη διαχείριση να τα μεταφέρει κάπου αλλού; Χαλάμε το θέμα...

 

Συμφωνω (και με τα υπολοιπα που ειπες συμφωνω ,αλλα κραταω αυτο για να απαντησω στην αγαπημενη babycute).

 

Επισης , σε ολα τα πραγματα υπαρχουν ορια και μετρο .

Με την ιδια λογικη , μια μητερα που αργησε να κοψει την πανα στο μωρακι της ,θα πρεπει να το αφησει να τη φοραει μεχρι τα 14;;;

 

Τελος παντων , εγω ηθελα να δειξω το εξης:

(Πραγματικο γεγονος)

Σε μια μαζωξη μαμαδων με τα παιδακια και συγγενεις γενικα, ενα κοριτσακι 3 αρχιζει να κλαιει γιατι καποιο λογο.Η μαμα της ,της δινει την πιπιλα.Κανενα σχολιο απο κανεναν.Η δικια μου , ενος ετους , ερχεται και μου ζηταει στηθος.Το βγαζω εξω ,λοιπον , και τη θηλαζω.Ιιιιιιιιιιιι(σαν τη Ζουμπι) , ολοι με μια φωνη "θηλαζεις ακομη, καλα μεχρι ποτε;;"!

Καταλαβατε τι εννοω.

 

Iouliana , η μικρη μου γεννηθηκε με πρησμενα ουλα και γι αυτο ειχα πολυ πληγωμενες θηλες.Παρα πολυ.Εκλαιγα και ουρλιαζα.

Τωρα , δεν ξερω αν εχεις δει σε αλλο τοπικ που εγραψα για το δαγκωμα, ενω δαγκωνει παρα πολυ στο υπολοιπο σωμα ,στο στηθος προσεχει.Σπανια μπερδευεται και δαγκωνει και το βυζακι και τιναζομαι στον αερα.Εχει 6 δοντια.

Link to comment
Share on other sites

Miriki kai dimela αυτο που εννοώ ειναι οτι κάποια στιγμή παύει να ειναι φυσιολογικό σωστο; Δηλαδη ένταξη και το τρίχρονο αλλα οχι το 14χρονο.. Οπότε που υπαρχει αυτο το όριο και ποιος το ορίζει;

Με λίγα λόγια λέτε οτι το πεντάχρονο ειναι φυσιολογικό να θηλαζει και οχι το 6χρονο; Γιατι οχι;

 

Τελωσπαντων δεν χρειάζεται να παει να πείσει η μια την άλλη αυτά ειναι προςωπικα αλλα και σε καμμια περιπτωση δεν νομιζω οτι ισχύει το 'θηλαζω τη τετράχρονο μου γιατι το μητρικό γαλα ειναι το καλύτερο '.... Ε τοτε να παω να θηλασω ναι τον άντρα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Miriki kai dimela αυτο που εννοώ ειναι οτι κάποια στιγμή παύει να ειναι φυσιολογικό σωστο; Δηλαδη ένταξη και το τρίχρονο αλλα οχι το 14χρονο.. Οπότε που υπαρχει αυτο το όριο και ποιος το ορίζει;

Με λίγα λόγια λέτε οτι το πεντάχρονο ειναι φυσιολογικό να θηλαζει και οχι το 6χρονο; Γιατι οχι;

 

Τελωσπαντων δεν χρειάζεται να παει να πείσει η μια την άλλη αυτά ειναι προςωπικα αλλα και σε καμμια περιπτωση δεν νομιζω οτι ισχύει το 'θηλαζω τη τετράχρονο μου γιατι το μητρικό γαλα ειναι το καλύτερο '.... Ε τοτε να παω να θηλασω ναι τον άντρα μου!!!

 

'Οχι, όχι δεν λέω καθόλου αυτό προσωπικά. Λέω, όπως υπονοείς κι εσύ, πως δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο όριο, π.χ. είναι φυσιολογικό μέχρι 2 ετών, ενώ 2 και μιας μέρας δεν είναι..Νομίζω πως τοποθετήθηκα πολύ ξεκάθαρα όταν είπα πως ο μέσος όρος είναι ανθρωπολογικά εκεί στα 2-4, κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, κάποια στιγμή παύει η ανάγκη και λογικά αποθηλάζει φυσιολογικά ή μάλλον έτσι θα γινόταν ιδανικά αν δεν υπήρχαν άλλες συμβάσεις, ή έτσι θα γινόταν κάποτε παλιά κλπ κλπ. Και πάλι μιλάμε για μέσο όρο, έτσι? Δεν το ορίζω εγώ ή εσύ, αυτό λέω..αντιθέτως εσύ το ορίζεις αυθαίρετα π.χ. στα δύο χρόνια..δεν υπάρχει αυτό απο την φύση..αυτό είναι δική σου άποψη κι όπως ξαναείπα σεβαστή. Ποιός ορίζει ότι η εγκυμοσύνη κρατάει 40 βδομάδες? Ποιός ορίζει την ΠΗΤ? Ανθρωπολογικά έχει παρατηρηθεί ότι κάπου εκεί είναι ο μέσος όρος που το ανθρώπινο έμβρυο χρειάζεται να αναπτυχθεί, άλλο γεννιέται στις 38 εβδομάδες, άλλο στις 42, όποτε είναι έτοιμο το καθένα!Πραγματικά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτε, μη μου το προσάπτεις αυτό σε παρακαλώ! Αντιθέτως νομίζω πως εξαρχής λέω πως συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και καλά κάνουμε. Απλώς απαντώ σε συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δε γνωριζω με ποια ιδιοτητα μιλαει η καθε μια περα απο την ιδιοτητα της μαμας...επιτρεψτε μου ομως λογω επαγγελματικης ιδιοτητας να γνωριζω καποια θεματα....ειτε το θελουμε να το πιστεψουμε ειτε οχι πολλα εμπλουτισμενα τροφιμα ειναι πολυ ανωτερης θρεπτικης αξιας απο τα αντιστοιχα φυσικα προιοντα..γι αυτον ακριβως το λογο και εμπλουτιζονται σε βιταμινες, πρωτεινες, ιχνοστοιχεια και πολλα πολλα αλλα. Σιγουρα ειναι δυσκολο να το αποδεχτει καποιος που γαλουχηθηκε με τη νοοτροπια οτι το φρεσκο προιον απο το χωριο ειναι ανωτερο...ομως...η επιστημη προχωραει και δεν ειναι ωραιο να μενουμε στις αντιληψεις των παππουδων...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά διέρχονται από στάδια. Όπως δεν είναι φυσιολογικό να μπουσουλάει για πάντα, ή να μη στηρίζει το κεφάλι του μετά τους χ μήνες (έχω και αμνησία δε θυμάμαι τίποτα από τα ορόσημα που έχουν ήδη περάσει) και μόνο του το παιδί προχωρεί παρακάτω, έτσι γίνεται και με το θηλασμό. Αν δε γίνει σημαίνει ότι κάτι συμβαίνει. Το πότε συμβαίνει φυσικά (εννοώντας εκ φύσεως) δεν ταυτίζεται με αυτό που έχουμε ως κοινωνική σύμβαση στο μυαλό μας, γιατί οι κοινωνίες μας για πολλούς λόγους έχουν απομακρυνθεί πολύ από το τι είναι φυσικό και επομένως αναμενόμενο.

 

Άρα από 2 έως 4 ετών περίπου τα περισσότερα παιδιά θα αποθήλαζαν από μόνα τους αν είχαν την ευκαιρία να το κάνουν. Επομένως το 14 ή το 35 του συζύγου σου δε χωράνε.

 

Και εάν το παιδί μου χρειάζεται γάλα σημαίνει ότι ακόμη δεν έχει έρθει η ώρα του να αποθηλάσει. Επομένως θα του δώσω το γάλα που είναι συμβατό με το είδος του και παράλληλα θα το βοηθήσω να ωριμάσει και να ξεπεράσει το στάδιο αυτό (π.χ. ενισχύοντας την ανεξαρτησία του και σε άλλους τομείς, ενισχύοντας την αυτοεξυπηρέτηση, το λόγο, την κίνηση, την πρωτοβουλία, τα όρια, τη διαχείριση των συναισθημάτων, ελέγχοντας πιθανές βιολογικές- δυνάμει παθολογικές προεκτάσεις της συμπεριφοράς αυτής π.χ. αλλεργίες κλπ). Θέλω να πω, δηλαδή , ότι καμία συμπεριφορά δεν είναι αποκομμένη από το υπόλοιπο πλαίσιο- συγκείμενο της ζωής του παιδιού.

 

Αυτό που ως μητέρες πρέπει να κάνουμε είναι να είμαστε ενήμερες για το ποιες είναι οι φυσιολογικές εκφάνσεις των συμπεριφορών των παιδιών, για το ποιες είναι οι δικές μας αντοχές και επιθυμίες και με βάση ποια ιεραρχία και από εκεί και πέρα να κάνουμε αυτό που μπορούμε όσο καλύτερα μπορούμε, χωρίς να γενικεύουμε τη συμπεριφορά μας ως θέσφατο και αδιαμφισβήτητη αλήθεια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη ακομα δεν εχει δοθει ξεκαθαρη απαντηση που να καλυπτει το "ποτε σταματαει ο θηλασμος κ ποιος το οριζει",απαντω:Κανονικα , εκ φυσεως , εμπειρικα ,λογικα τα βρεφη τρεφονται με γαλα (μητρικο ή οχι) μεχρι την ηλικια που θα εχουν βγαλει ολα τους τα δοντακια και θα μπορουν πια να καλυπτουν τις διατροφικες τους αναγκες απο αλλες πηγες.

Αυτο ποικιλει απο παιδι σε παιδι ,δεν ξερουν ολα να τρωνε στα 2 ή δεν εχουν βγαλει ολα τα δοντια.

Επισης ,πλεον σημαντικος ειναι ο ψυχολογικος παραγων.

Οποτε θελει το καθε παιδι.Θα συμφωνησω με την κοπελα που ειπε οτι δε θηλαζει κανενα με το ζορι, για χατιρι της μαμας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δε γνωριζω με ποια ιδιοτητα μιλαει η καθε μια περα απο την ιδιοτητα της μαμας...επιτρεψτε μου ομως λογω επαγγελματικης ιδιοτητας να γνωριζω καποια θεματα....ειτε το θελουμε να το πιστεψουμε ειτε οχι πολλα εμπλουτισμενα τροφιμα ειναι πολυ ανωτερης θρεπτικης αξιας απο τα αντιστοιχα φυσικα προιοντα..γι αυτον ακριβως το λογο και εμπλουτιζονται σε βιταμινες, πρωτεινες, ιχνοστοιχεια και πολλα πολλα αλλα. Σιγουρα ειναι δυσκολο να το αποδεχτει καποιος που γαλουχηθηκε με τη νοοτροπια οτι το φρεσκο προιον απο το χωριο ειναι ανωτερο...ομως...η επιστημη προχωραει και δεν ειναι ωραιο να μενουμε στις αντιληψεις των παππουδων...

 

Χωρίς να διαφωνώ ακριβώς νομίζω πως αυτό που λες είναι κάπως γενικό. Το θέμα με τα εμπλουτισμένα είναι τεράστιο! Καταρχάς σε ποιά τρόφιμα αναφερόμαστε? Τι εννοούμε εμπλουτισμένα? Τι εννοούμε ανώτερα? Και ακόμη πιο σημαντικό γιατί και ποιοί τα χρειάζονται? Ο μέσος υγιής άνθρωπος που έχει μια ισορροπημένη διατροφή δεν χρειάζεται κάτι εμπλουτισμένο, ούτε κάποιο συμπλήρωμα. Χθες στο σούπερ μάρκετ είδα ένα "χυμό" φρούτων εμπλουτισμένο με βιαταμίνες τάδε και τάδε. Τα συστατικά του χυμού ήταν κατά 70% σκέτη χημεία!Ας μην μιλήσω για την ποσότητα ζάχαρης που περιείχε! Θα δώσω λοιπόν αυτόν το χυμό στο παιδί μου για να πάρει τις τάδε και τάδε βιταμίνες? Όχι, θα τις πάρει απο φυσικές πηγές. Είναι ανώτερος αυτός ο χυμός απο τον φρεσκοστιμμένο ή απο το φρέσκο φρούτο (έστω και της λαικής, ούτε καν του χωριού!), όχι. Ας μιλήσουμε για τα παιδικά εμπλουτισμένα γιαούρτια..Ειλικρινής ερώτηση είναι ανώτερα απο τα απλά γιαούρτια? Ως προς τι? Χρειάζονται στο μέσο παιδί? Δε νομίζω...Το κανονικό γιαουρτάκι είναι μια χαρά. Ο λόγος που εμπλουτίζονται πολλά απο τα προιόντα είναι έχω την αίσθηση για να πουληθούν! Δεν είναι πραγματικά απαραίτητα και θα γνωρίζεις καλύτερα απο μένα πως η επεξεργασία πολλών τροφίμων τα "βλάπτει" παρά τα "ωφελεί".

Σύμφωνοι υπάρχουν ειδικά προϊόντα για ειδικό "κοινό",π.χ. ειδικά εμπλουτισμένα βρεφικά γάλατα για πρόωρα μωράκια, πραγματικά απραίτητα για τα πρόωρα μωράκια!

Αν είσαι ή υπάρχει κάποιος π.χ. τεχνολόγος τροφίμων, διατροφολόγος κλπ θα μπορούσε να μας αναπτύξει λίγο το θέμα. Πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ.

Και νομίζω πως είμαστε εντελώς εκτός τόπικ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δε γνωριζω με ποια ιδιοτητα μιλαει η καθε μια περα απο την ιδιοτητα της μαμας...επιτρεψτε μου ομως λογω επαγγελματικης ιδιοτητας να γνωριζω καποια θεματα....ειτε το θελουμε να το πιστεψουμε ειτε οχι πολλα εμπλουτισμενα τροφιμα ειναι πολυ ανωτερης θρεπτικης αξιας απο τα αντιστοιχα φυσικα προιοντα..γι αυτον ακριβως το λογο και εμπλουτιζονται σε βιταμινες, πρωτεινες, ιχνοστοιχεια και πολλα πολλα αλλα. Σιγουρα ειναι δυσκολο να το αποδεχτει καποιος που γαλουχηθηκε με τη νοοτροπια οτι το φρεσκο προιον απο το χωριο ειναι ανωτερο...ομως...η επιστημη προχωραει και δεν ειναι ωραιο να μενουμε στις αντιληψεις των παππουδων...

 

Αν το παιδάκι τρωει κρέας ψάρι φρούτα κλπ χρειάζεται προϊόντα εμπλουτισμένα;

Εδω όλοι μα όλοι οι παιδιατροι λένε οταν το παιδι τρωει καλα δεν χρειάζεται να παιρνει τιποτα εμπλουτισμένο :-)

Δηλαδη κάποια γαλατά εδω με βιταμίνες και σίδηρο τα κράζουν μετα τα 1 αν το παιδι εχει καλη διατροφή

 

Αν ομως δεν τρωει και θρέφεται κύριως απο θηλασμο εννοείται θέλει βιταμινη το πράμα... Εδω λένε απο 6 μηνων βιταμινη σε αυτά που θηλαζουν μέχρι να αποκαταστήσουν καλη διατροφή!

Link to comment
Share on other sites

'Οχι, όχι δεν λέω καθόλου αυτό προσωπικά. Λέω, όπως υπονοείς κι εσύ, πως δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο όριο, π.χ. είναι φυσιολογικό μέχρι 2 ετών, ενώ 2 και μιας μέρας δεν είναι..Νομίζω πως τοποθετήθηκα πολύ ξεκάθαρα όταν είπα πως ο μέσος όρος είναι ανθρωπολογικά εκεί στα 2-4, κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, κάποια στιγμή παύει η ανάγκη και λογικά αποθηλάζει φυσιολογικά ή μάλλον έτσι θα γινόταν ιδανικά αν δεν υπήρχαν άλλες συμβάσεις, ή έτσι θα γινόταν κάποτε παλιά κλπ κλπ. Και πάλι μιλάμε για μέσο όρο, έτσι? Δεν το ορίζω εγώ ή εσύ, αυτό λέω..αντιθέτως εσύ το ορίζεις αυθαίρετα π.χ. στα δύο χρόνια..δεν υπάρχει αυτό απο την φύση..αυτό είναι δική σου άποψη κι όπως ξαναείπα σεβαστή. Ποιός ορίζει ότι η εγκυμοσύνη κρατάει 40 βδομάδες? Ποιός ορίζει την ΠΗΤ? Ανθρωπολογικά έχει παρατηρηθεί ότι κάπου εκεί είναι ο μέσος όρος που το ανθρώπινο έμβρυο χρειάζεται να αναπτυχθεί, άλλο γεννιέται στις 38 εβδομάδες, άλλο στις 42, όποτε είναι έτοιμο το καθένα!Πραγματικά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτε, μη μου το προσάπτεις αυτό σε παρακαλώ! Αντιθέτως νομίζω πως εξαρχής λέω πως συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και καλά κάνουμε. Απλώς απαντώ σε συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Εγω δεν όρισα τα 2 για κανέναν πέρα απο μένα!

 

Αυτο που λες οτι ανθρωπολογικά το όριο ειναι 2-4 τι εννοείς και υπαρχει καποιος οργανισμός που το λέει;

Εδω και το WHO λέει να προσέχουμε τι φαγητο να δίνουμε στα θηλασμενα πέρα απο τους 6 μηνες για να μην πάθουν υποσιτισμό! Οπότε γιατι πιστεύουμε οτι το μητρικό ειναι το καλύτερο για ένα δυχρονο ;

Η μήπως νομίζουμε οτι το μητρικό ειναι καλύτερο και απο το κρέας η το ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ καλύτερο από άλλο γάλα. Όχι καλύτερο από όποιαδήποτε τροφή έβερ. Άλλο πράγμα οι τροφές και άλλο το γάλα. Δεν είναι αρκετό το γάλα μετά τους έξι μήνες, αλλά επειδή χρειάζεται ακόμη (η βασική τροφή που λέγαμε) είναι καλύτερο της μαμάς παρά της αγελάδας...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκει ακριβως ηθελα να καληξω argini, πως απο καποια ηλικια και μετα, η οποια ειναι κατω του ετους, το μητρικο γαλα ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΙ περισσοτερα θρεπτικα συστατικα σε ενα παιδι. Πολλες φορες μαλιστα παρεχει και λιγοτερα ετσι οπως εχουν εμπλουτισθει τα γαλαταπου κυκλοφορουν στο εμποριο.....

 

Απομονώνω αυτό το κομμάτι γιατί είναι μια κλασική "μπαρούφα", που ακούγεται συχνά.

Και είναι μπαρούφα με περικεφαλαία, γιατί οι ΕΙΔΙΚΟΙ (=γιατροί) έχουν οριστικά, ανεπιφύλακτα, πέραν κάθε αμφιβολίας διατρανώσει ότι το μητρικό γάλα είναι η βασική τροφή (προφανώς, βασική δεν σημαίνει και αποκλειστική) τροφή για τα παιδιά μέχρι ενός έτους. Και ότι ο μητρικός θηλασμός πρέπει να διαρκεί τουλάχιστον δύο χρόνια.

Και αυτό δεν αποτελεί μεμονωμένη άποψη. Αλλά ΘΕΣΗ επιστημονική Συλλόγων Γιατρών (σε Αμερική, Σκανδιναβικές χώρες κλπ.) και φυσικά του ΠΟΥ.

Κοινώς είναι αλήθεια, ηλίου φαεινότερη.

 

"Ο καθείς στο μετερίζι του".

Από πού και ως πού θεωρούμε ΑΚΥΡΗ την άποψη των γιατρών; Υπάρχουν άλλοι πιο ειδικοί; Αν είναι δυνατόν...

 

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ του μητρικού γάλακτος και του φαρμακευτικού σκευάσματος. Το γράφουν άλλωστε και τα ίδια τα κουτιά του ξένου γάλακτος...:twisted:

 

Δεν είναι εύκολο να γίνει διάλογος αν απορρίπτουμε τόσο εύκολα (!), τόσο απλά (!), τόσο άνετα (!) τις επιστημονικές θέσεις των ειδικών.

Ποιοι; Εμείς που δεν γνωρίζουμε τίποτα από ιατρική...

Τι έγινε; Θεωρήθηκε άχρηστη αυτή η επιστήμη ή κενή περιεχομένου;

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ καλύτερο από άλλο γάλα. Όχι καλύτερο από όποιαδήποτε τροφή έβερ. Άλλο πράγμα οι τροφές και άλλο το γάλα. Δεν είναι αρκετό το γάλα μετά τους έξι μήνες, αλλά επειδή χρειάζεται ακόμη (η βασική τροφή που λέγαμε) είναι καλύτερο της μαμάς παρά της αγελάδας...

 

Καλα μην απορεις το εχω ακούσει και αυτο απο φανατικούς του baby led weaning!

Τωρα αυτο το καλύτερο απο της μάνας δεν πολυ συμφωνούμε γιατι Α) η μάνα πρεπει να κανει πολλές θυσίες να μην παιρνει φάρμακα, βαφές μαλλιών κλπ που καλα για 2 χρόνια αλλα μετα ειναι πολυ δύσκολο και Β) γιατι δεν εχει αποδείξει κανενας οτι το μητρικό ειναι καλύτερο απο βιολογικό αγελαδινο στα 2,3 χρόνια (πριν τα 1 συμφωνούμε)

Καταλαβαίνω απόλυτα το συναισθηματικό λογο του μακροχρόνιου θηλασμου (την τελευταια νύχτα που θηλασα την θυμάμαι ακομα, και δεν θα ξεχάσω αυτο το αίσθημα οτι μου έκοψαν το δεξί μου πόδι, πολυ βαρύ στην καρδια) αλλα άλλο αυτο και άλλο το μητρικό ειναι το καλύτερο! Προςωπικα ουτε το παιδι δεν πιστεύω οτι το νοιάζει, 100000 φιλια και ζεστές αγκαλιές κάνουν το ιδιο πράγμα ... Το θέμα ειναι η μάνα και τι σημαινει για αυτη!!!!

 

Τελωσπαντων προαωπικη άποψη!

Link to comment
Share on other sites

dimela με τον ορο εμπλουτισμένα τροφιμα εννουμε τα λεγομενα λειτουργικα τροφιμα, δηλαδή για παράδειγμα ένα γαλα που λεει ότι περιεχει πολύ περισσοτερο ασβεστιο από ένα αλλα κοινο φρεσκο γαλα

 

τωρα τι γινεται με αυτά τα τροφιμα (κραταω μια επιφυλαξη μηπως εχει αλλαξει η νομοθεσια γιατι εχω να ασχοληθώ χρονια με το θεμα)

 

αυτό το γαλα εχει περασει ως τροφιμο αρα συμφωνα με τη νομοθεσια δεν είναι υποχρεωμενη η εταιρεια να αποδειξει ότι αυτό το Extra ασβεστιο απορροφαται από τον οργανισμο, είναι υποχρεωμενη να αποδειξει ότι περιεχει ότι λεει η ετικετα του και γενικα ότι ισχυει για τις προδιαγραφες των τροφιμων

 

ενώ στην περιπτωση πχ μιας βιταμίνης εκει οφειλει η εταιρεια να παραδωσει και άλλες μελετες που να υποστηριζει φαρμακοτεχνια, απορροφηση κτλ

 

για τα παιδικα τροφιμα δεν ξερω τι ισχυει και προς το παρον δεν εχω τι δυνατοτητα αυτή τη στιγμη από το σπιτι να ψαξω, αλλα δε νομιζω να υπόκεινται σε άλλη νομοθεσια, εγω δηλ. δεν παιρνω ποτε τετοια τροφιμα

 

τωρα αν καποια κοπελα γνωριζει ότι εχουν υπαρξει αλλαγες στη νομοθεσια θα ηταν πολύ ενδιαφερον να μας πει καποια πραγματα γιατι όπως προειπα τοτε που αφησα το θεμα γινοταν μεγαλο πολεμος μεταξυ των εταιριων για το πως θα περασουν αυτά τα τροφιμα

 

 

τωρα για τα χυμα προιοντα που λετε μπορει να είναι ανωτερης ποιοτητα μπορει και όχι, εξαρτάται από πολλους παραγοντες παραγωγης, αποθηκευσης (πολύ σημαντικο), μεταφορας κτλ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν όρισα τα 2 για κανέναν πέρα απο μένα!

 

Αυτο που λες οτι ανθρωπολογικά το όριο ειναι 2-4 τι εννοείς και υπαρχει καποιος οργανισμός που το λέει;

Εδω και το WHO λέει να προσέχουμε τι φαγητο να δίνουμε στα θηλασμενα πέρα απο τους 6 μηνες για να μην πάθουν υποσιτισμό! Οπότε γιατι πιστεύουμε οτι το μητρικό ειναι το καλύτερο για ένα δυχρονο ;

Η μήπως νομίζουμε οτι το μητρικό ειναι καλύτερο και απο το κρέας η το ψάρι;

 

Εννοώ ακριβώς αυτό που γράφω...πως σύμφωνα με έγκριτες ανθρωπολογικές συνδυαστικές μελέτες, δημοσιευμένες και έγκριτες, θεωρητικά τα ανθρώπινα μωρά είναι στη φύση τους να αποθηλάζουν εκεί ανάμεσα στα 2-4 έτη κατά μέσο όρο. Επειδή ετέθη το ερώτημα ποιό είναι το φυσιολογικό, δηλ. τι είναι στην ανθρώπινη φύση? Η ανθρωπολογία δεν είναι ιατρική επιστήμη, δεν σου λέει πως ιατρικά είναι απαραίτητο να το θηλάσεις μέχρι τα 4 έτη, δεν σου κάνει ιατρικές συστάσεις..αυτό που λέμε είναι ότι στην φύση των ανθρώπων είναι να σταματήσουν απο μόνα τους να θηλάζουν κάπου εκεί, αν φυσικά αφεθούν ελεύθερα και δεν παρέμβει η μητέρα, αν αφεθεί η πρωτοβουλία στα βρέφη. Κι αυτό συνέβαινε σε παλιότερες κοινωνίες..ίσως και σε κάποιες κοινωνίες σήμερα. Αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι θα θηλάζουν αποκλειστικά, ούτε ότι όλη μέρα είναι κρεμασμένα στο στήθος. Κάποια αστιγμή άλλο στα 1, άλλο στα 3 θα σταματήσει, αυτό λέμε..δεν θα φτάσει 20 χρονών να θηλάζει. Προφανώς σε μπερδεύει το γεγφονός ότι ο αποθηλασμός συνήθως γίνεται σήμερα με πρωτοβουλία της μητέρας για τους όποιους λόγους. Λοιπόν σύμφωνα με την ανθρώπινη φύση φυσιολογικό είναι να θηλάζει ένα δίχρονο αλλά όχι ένα 14χρονο, για να ανφερθώ στο παράδειγμά σου.

Ο ΠΟΥ όπως όλοι γνωρίζουμε συστήνει αποκλειστικό θηλασμό για περίπου 6 μήνες και στη συνέχεια τουλάχιστον μέχρι ενός έτους και για όσο είναι επιθυμητό από μητέρα και παιδί. Δεν νομίζω ότι λέει να προσέχουμε τι φαγητό δίνουμε στα θηλάζοντα για να μην πάθουν υποσιτισμό, αλλά τονίζει την ανάγκη της σωστής διατροφής και την εισαγωγή κι άλλων τροφών μετά τους 6 μήνες οπότε και οι ανάγκες γία συγκεκριμένα συστατικά, π.χ. σίδηρο, αυξάνονται.

Κι όπως είπε η miriki λέμε πως το μητρικό είναι καλύτερο απο το αγελαδινό ή το κατσικίσιο κοκ. Δεν είπε καμιά μας να θηλάζει το μωρό αποκλειστικά μέχρι 2-3 ετών...μην παρεξηγείς τι λέμε. Το 2χρονο που θηλάζει, θα θηλάζει 1-2 φορές την ημέρα και θα τρώει κανονικότατα τροφές...γιατί να θεωρείται αφύσικο να θηλάζει, αυτό αναλύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο το καλύτερο απο της μάνας δεν πολυ συμφωνούμε γιατι Α) η μάνα πρεπει να κανει πολλές θυσίες να μην παιρνει φάρμακα, βαφές μαλλιών κλπ που καλα για 2 χρόνια αλλα μετα ειναι πολυ δύσκολο και Β) γιατι δεν εχει αποδείξει κανενας οτι το μητρικό ειναι καλύτερο απο βιολογικό αγελαδινο στα 2,3 χρόνια (πριν τα 1 συμφωνούμε)

 

baby cute sto αυτο που λες για τα φαρμακα και τις βαφες μαλλιων να σε ενημαρωσω οτι δεν ισχυει...υπαρχουν φαρμακα συμβατα με τον θηλασμο που μπορεις να τα τσεκαρεις στο σαιτ e-lactancia.org ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που πρεπει μια μανουλα να σταματησει τον θηλασμο και επισης οταν εκανα μαθηματα ανωδυνου τοκετου και ενημερωση για τον θηλασμο,μου ειχε δειξει η μαια(η οποια δουλευε πολλα χρονια αγγλια)ερευμες που εχουν γινει και αποδεικνυουν οτι αν ενα μωρο θηλαζει αποκλειστικα μεχρι 2 ετων δεν χρειαζεται να ξαναπιει γαλα στη ζωη του...αν μπορεσω να το βρω θα το αναρτησω...επισης σκεψου πως το μοσχαρακι μεχρι τον χρονο θα παρει 300 κιλα και το μυαλο του ζυγιζει κατι λιγοτερο απο 100γρ ενω ο ανθρωπος θα γινει 10 κιλα?11?και ποσο ζυγιζει ο εγκεφαλος του?εχεις προσεξει οτι τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα εχουν μεγαλο κεφαλι?επισης αν ρωτησεις διαιτολογο θα σου πει πως το αγελαδινο γαλα ειναι αχρηστο σε εναν ενηλικα,ελα ομως που η αγελαδες παραγουν αβερτα με τα φαρμακα που τρωνε και αναγκαστικα το δινουμε στα παιδια μας.....δεν τα λεω κακοβουλα,προς θεου,κι εγω τετοιο του δινω τωρα,απλα καποια πραγματα δεν ισχυουν....και οι βαφες μαλλιων επιτρεπονται...βεβαια δεν ξερω για ποτε μιλας,πριν ποσα χρονια εδω λεγανε απαγορευεται να βαψεις νυχι.....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δε γνωριζω με ποια ιδιοτητα μιλαει η καθε μια περα απο την ιδιοτητα της μαμας...επιτρεψτε μου ομως λογω επαγγελματικης ιδιοτητας να γνωριζω καποια θεματα....ειτε το θελουμε να το πιστεψουμε ειτε οχι πολλα εμπλουτισμενα τροφιμα ειναι πολυ ανωτερης θρεπτικης αξιας απο τα αντιστοιχα φυσικα προιοντα..γι αυτον ακριβως το λογο και εμπλουτιζονται σε βιταμινες, πρωτεινες, ιχνοστοιχεια και πολλα πολλα αλλα. Σιγουρα ειναι δυσκολο να το αποδεχτει καποιος που γαλουχηθηκε με τη νοοτροπια οτι το φρεσκο προιον απο το χωριο ειναι ανωτερο...ομως...η επιστημη προχωραει και δεν ειναι ωραιο να μενουμε στις αντιληψεις των παππουδων...

 

Εννοείται ότι το φρέσκο προϊόν είναι ανώτερο από κάθε προϊόν μη φρέσκο.

Εσύ μιλάς για μη επεξεργασμένα τρόφιμα και χημικά εμπλουτισμένες.

Και εδώ τίθενται δύο θέματα: α) η διαδικασία, β) το μέσο.

 

Α) Διαδικασία

Μιλώντας με την ιδιότητα της μαμάς που ένα της παιδί εκδήλωσε τροφική αλλεργία και έχοντας συζητήσει έκτοτε με αρκετούς γιατρούς (πάντα γιατρούς) με ειδικότητα ή υπό ειδικότητα στην αλλεργιολογία, το συμπέρασμα είναι ένα "δεν γνωρίζουμε ακόμη". Δεν ξέρουμε πώς / πότε / γιατί η διαδικασία της χημικής επεξεργασίας θα έχει μόνον οφέλη ή οφέλη και βλάβες ή μόνον βλάβες.

Έχεις αντίρρηση σε αυτό;

Τα πολυδύναμα χαπάκια είναι για αυτούς που δεν έχουν άλλη καλύτερη εναλλακτική, δηλαδή πρόσβαση σε ποικιλία τροφών καλής ποιότητας. Προφανώς, για τους υποσιτισμένους πληθυσμούς, οι εμπλουτισμένες τροφές είναι η ΜΟΝΗ λύση. Όχι όμως και για εμάς. Κάπως έτσι προκύπτει το health claim που τοποθετείται πάνω σε όλα τα σκευάσματα σχετικά με την αξία της ισορροπημένης διατροφής.

 

Β) Το μέσο.

Το μπιμπερό κάποτε το νόμιζαν αθώο. Και εμείς έτσι μεγαλώσαμε και μια χαρά (;) επιζήσαμε. ΟΜΩΣ, να που η δισφαινόλη ενοχοποιείται για τοξικότητα, για βλάβες στο αναπαραγωγικό σύστημα και για χίλια δύο άλλα. Μετά το 2007/2009 τα μπιμπερό δεν έχουν δισφαινόλη, λόγω ακριβώς αυτών των ευρημάτων. Όσα παιδιά όμως πήραν μπιμπερό ΠΡΙΝ; Και κάτι ακόμα: οι συσκευασίες βρεφικών τροφών συνεχίζουν να περιέχουν bpa.

Παραθέτω λινκς. Ετοιμαστείτε για διάβασμα :shock:

Link to comment
Share on other sites

ο μεσος ανθρωπινος εγκεφαλος κατα τη γεννηση ειναι περιπου 350γρ και 1,5 κιλα στους ενηλικους............

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην απορεις το εχω ακούσει και αυτο απο φανατικούς του baby led weaning!

Τωρα αυτο το καλύτερο απο της μάνας δεν πολυ συμφωνούμε γιατι Α) η μάνα πρεπει να κανει πολλές θυσίες να μην παιρνει φάρμακα, βαφές μαλλιών κλπ που καλα για 2 χρόνια αλλα μετα ειναι πολυ δύσκολο και Β) γιατι δεν εχει αποδείξει κανενας οτι το μητρικό ειναι καλύτερο απο βιολογικό αγελαδινο στα 2,3 χρόνια (πριν τα 1 συμφωνούμε)

Καταλαβαίνω απόλυτα το συναισθηματικό λογο του μακροχρόνιου θηλασμου (την τελευταια νύχτα που θηλασα την θυμάμαι ακομα, και δεν θα ξεχάσω αυτο το αίσθημα οτι μου έκοψαν το δεξί μου πόδι, πολυ βαρύ στην καρδια) αλλα άλλο αυτο και άλλο το μητρικό ειναι το καλύτερο! Προςωπικα ουτε το παιδι δεν πιστεύω οτι το νοιάζει, 100000 φιλια και ζεστές αγκαλιές κάνουν το ιδιο πράγμα ... Το θέμα ειναι η μάνα και τι σημαινει για αυτη!!!!

 

Τελωσπαντων προαωπικη άποψη!

 

καλά απο φανατικούς εκατέρωθεν μπορείς να ακούσεις τα τέρατα.

Τώρα για τα υπόλοιπα που γράφεις θα σου πω μόνο πως οι βαφές μαλλιών, πολλά φάρμακα κλπ, σύμφωνα με τους ειδικούς όχι με μένα, δεν είναι αποτρεπτικοί παράγοντες για θηλασμό. Μάλιστα νομίζω πως συνηγορούν ακριβώς με το αντίθετο αυτού που λες, δηλ. ότι το μητρικό είναι καλύτερο ακριβώς επειδή είναι κατάλληλο. Δεν μιλάμε φυσικά για ακραίες περιπτώσεις γυναικών που πρέπει να πάρουν συγκεκριμένα φάρμακα, να υποστούν θεραπείες κλπ. Σκέψου μόνο πως το γάλα του εμπορίου δεν είναι φρέσκο (όπως το μητρικό), έχει επεξεργαστεί, έχει συσκευαστεί, έχει διατηρηθεί κατά την μεταφορά ή στο σούπερ σε όχι ιδανικές συχνά συνθήκες, προέρχεται απο ζώα και μονάδες που μπορεί να μην τηρούν τις προδιαγραφές υγιεινής, επίσης και οι αγελαδούλες μια χαρά αντιβίωση παίρνουν κλπ κλπ. Πραγματικά δεν είμαι καμιά φανατική του θηλασμού αλλά το ότι το μητρικό γάλα είναι καλύτερο απο το αγελαδινό νομίζω πως πλέον έχει αποδειχτεί κι έχει γίνει ευρέως αποδεχτό, δεν θα το αποδείξω εγώ εδώ! Και πάλι να τονίσω πως δεν λέω μην παίρνετε το γάλα του εμπορίου, έτσι? Κι εγώ αυτό πίονω κι αυτό δίνω στο παιδί μου, απλώς δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...