Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θα ακούσω....!!!!


Recommended Posts

κοριτσια εγω εχω κανει τρια παιδακια μεσα σε 3μιση χρονια.Το πρωτο το θηλασα 13 μηνες αποκλειστικα..το δευτερο 7 μηνες με συμπληρωμα απο 2μιση μηνων και το τριτο τωρα 15 μερες με το ζορι. εδωσα συμπληρωμα απο την πρωτη εβδομαδα με το που βγηκαμε απο το νοσοκομειο και γυρισαμε σπιτι..εσεις τι καταλαβαινετε απο αυτο?? οτι δεν ηθελα να θηλασω τοσο πολυ τα αλλα μου παιδια οσο το πρωτο? ποια μανα δεν θελει να θηλασει το παιδι της? κι αν λεει οτι δεν θελει εχετε αναλογιστει γιατι μπορει να το λεει αυτο?το ψυχολογικο υποβαθρο αυτης της γυναικας?τι μπορει να εχει υποστει ψυχολογικα ωστε να το πει αυτο?ωστε να την κανει να σκεφτεται αρνητικα τον θηλασμο και την ολη ιστορια? ας μην κρινουμε λοιπον τις γυναικες που θηλασαν πολυ η δεν θηλασαν καθολου γιατι καθε μια μας ειναι ξεχωριστη και σιγουρα αγαπαμε τα παιδια μας οσο κανεις αλλος..

και εγω καποτε εκρινα αυτες που δεν θηλαζαν και εφτασα στο σημειο τωρα εχω κανει το ιδιο. απλως οι εμπειριες μου τοτε ηταν μεχρι εκει.τωρα ζω μια πολυ διαφορετικη κατασταση οικογενειακη με τρια μωρα στο σπιτι να τρεχω ολη μερα..χωρις καμια απολυτως βοηθεια.και σημειωτεο ο συζηγος δουλευει απο το πρωι μεχρι το βραδυ. τοτε λοιπον που θηλαζα αποκλειστικα εναν ολοκληρο χρονο ειχα και την πολυτελεια του χρονου!το γουσταρα και δεν αγχωνομουν για τιποτα αλλο.

απλα θελω να πω μην κρινετε γιατι ποτε δεν ξερετε!με ολη την καλη διαθεση! :)

 

Κανείς δεν πρέπει να κρίνει. Ούτε οι μη θηλάζουσες τις θηλάζουσες ούτε το ανάποοδο.

Γιατί όπως έγραφε η κα Αγλαία "ο θηλασμός είναι επιλογή όχι υποχρέωση".

 

Απλά το θέμα είναι ότι πολλές μη θηλάουσες όλο ασχολούνται με τις θηλάζουσες και τις προσεγγίζουν να πουν ότι μπορείς να φανταστείς.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπάρχουν πολλές μαμάδες....κυρίως στην αρχή...που δεν αντέχουν ούτε την διαθεσιμότητα,ούτε τον πόνο (γιατί δεν είναι όλα ρόδινα...)ούτε το ξενύχτι, ούτε τις δυσκολίες. Αυτό δεν δηιουργεί μια προβληματική σχέση;Και μην βιαστείτε να απαντήσετε είναι μέσα στο DNA μας να είμαστε μαμάδες ...γιατί πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι με συναισθήματα, που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε μια γενικευμένη αλλαγή στην ζωή μας, με τον ερχομό ενός μωρού.

Θεωρώ λοιπόν ότι εάν η σχέση αυτή, εξαιτίας όλων των παραπάνω (και άλλων πολλών που κουβαλάει ο καθείς ατομικά) "επιβαρύνεται" συναισθηματικά εξαιτίας του θηλασμού και η μητέρα δεν μπορεί να "ανταποκριθεί"...και το να μην θηλάσει αλλά να έχει μια υγιή σχέση με το μωρό της είναι εξίσου επιθυμητό.

 

Αυτά που γράφεις για επιλόχεια κατάθλιψη μου φαίνονται. Κακώς κατηγορείς τον θηλασμό. Άλλη θα έπρεπε να είναι η αντιμετώπιση, ΄και να μην διακόπτεται ο θηλασμός.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα ύπνος...

 

Ο Οδυσσέας αν και 2,5 μηνών ξυπνάει μόνο μια φορά τη νύχτα. Και κοιμάται αρκετές ώρες τη μέρα.

Θηλάζει αποκλειστικά. Και το στήθος μου πριν τις εγκυμοσύνες ήταν μικρό. όχι ότι τώρα έγινε μεγάλο, αλλά ότι πήρα επιτέλους ένα αξιοπρεπές νούμερο σουτιέν, το πήρα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τι άκουσα χθες!!!

 

Να γιατί συνεχίζει να θηλάζει, έχει μικρό στήθος και δεν χρειάζεται να το κρατάει!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock:

(από μητέρα άεργη βρέφους 9 μηνών) (εγώ δουλεύω 7ήμερο για 5 ολόκληρους μήνες, αντλώ και θηλάζω...:D)

 

Ας βρέξει λίγα μυαλά και αν δεν γίνεται ας βρέξει φελλούς για να τους βουλώσει τα στόματα!!!!:twisted:

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι άκουσα χθες!!!

 

Να γιατί συνεχίζει να θηλάζει, έχει μικρό στήθος και δεν χρειάζεται να το κρατάει!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock:

(από μητέρα άεργη βρέφους 9 μηνών) (εγώ δουλεύω 7ήμερο για 5 ολόκληρους μήνες, αντλώ και θηλάζω...:D)

 

Ας βρέξει λίγα μυαλά και αν δεν γίνεται ας βρέξει φελλούς για να τους βουλώσει τα στόματα!!!!:twisted:

να βρε κι εγω για τον ιδιο λογο θηλαζω.:lol:αχ παναγια μου τι κουλοι ανθρωποι,να μην πω τιποτα χειροτερο.εμενα γνωστη μου μου ειπε.οριστε τωρα με το θηλασμο εχεις κι εσυ μεγαλο στηθος για να καμαρωνεις(σημειωτεον πριν ειχα μικρο στηθος το οποιο και μου αρεσε και τωρα εχω ανεβει 2 νουμερα και δεν μ'αρεσει,αλλα ας οψεται η μπουμπου)γυριζω και της λεω δεν μ'ενδιαφερει να εχω μεγαλο στηθος μ'ενδιαφερει να εχω γαλα για το μωρο και μου λεει ελα τωρα που δεν σ'αρεσει κιολας αφου πριν ουτε που το βλεπαμε:twisted:μου ηρθε να της τραβηξω μια μπουφλα να με θυμαται σ'ολη της τη ζωη,αλλα με κλοτσησε ο αντρας μου κατω απ'το τραπεζι και της ειπε εμενα η γυναικα μου μ'αρεσει οπως κι αν ειναι και αυτη το βουλωσε.

ας βρεξει οτι να'ναι μηπως και γινει κατι...:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

γεια σας και από εμένα

παρακολουθώ καιρό το φόρουμ και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ γιατί αυτό το θέμα έχει πολύ ψωμί και πολύ ενδιαφέρον....χα χα ;)

 

τρίτη μέρα στο μαιευτήριο και το μωράκι παθαίνει ίκτερο... και η πεθερά της διπλανής αφού επί δύο μέρες που προσπαθούσα να θηλάσω μου έλεγε "μα δώστου λίγο συμπλήρωμα, δεν βλέπεις ότι πεινάει, αφού δεν έχεις γάλα, κλαίει, δεν βλέπεις το δικό μας που πίνει συμπλήρωμα τι ήσυχο που κοιμάται" και όλα αυτά τα γνωστά... όλο χαρά και με ύφος γεμάτο ικανοποίηση μου λέει: "να ορίστε έπαθε και ίκτερο το δικό σου ενώ το δικό μας δεν έπαθε γιατί το συμπλήρωμα περιέχει μία ουσία... να δεις πως τη λένε... λακτόζη νομίζω... και τα παιδιά δεν κάνουν ίκτερο"

 

ΑΜΕ ΑΜΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η μαμα μου και η πεθερα μου δεν θηλασαν, εγω απλα σκεφτικα "υπαρχουν οι ανθρωποι απο πριν τις σκονες και το αρμεγμα", με ελαχιστη ενημερωση και τεραστια αδιαφορια για τις συμβουλες (η παραπληροφορηση κανει αναγκαιους τους συμβουλους θηλασμου, να ναι καλα που υπαρχουυν) με απολυτη εμπιστοσυνη στο μωρο και το σωμα μου, αναγκαζοντας τον αντρα μου να με... στηριξει-υπερασπιζετε αφου οταν αρχισε χαζομαρες πηγα να τον πεταξω εξω απ το σπιτι λεγοντας "ή με στηριζειε ή τραβα στη μανα σου και τις συμβουλες της", με πολλες δυσκολιες (υπερβολικο γαλα απο ΠΟΛΥ νωρις, πριν τη γεννα ακομα), χωρις κανεναν γυρω μου να εχει θηλασει με γνωση μονο για παραγωγη-ζητηση και οτι θα επρεπε να το παλεψω για να μη με σαμποταρουν στο νοσοκομειο γιατροι-μαιες, θηλασα για 17 μηνες. Μετα τον 1ο μηνα πληροφοριθηκα πολυυυυυ παραπανω για να μπορω να βοηθησω αλλες κοπελες και οχι μονο με το εντσικτο μου. Δεν θελω μπραβο και οταν μου το λενε μου τη σπαει απιστευτα γιατι διχνει οτι αυτος που το λεει δε θεωρει φυσιολογικο-φυσικο το θηλασμο! Τι πιο φυσικο απ το να ακουμε το μωρο και το σωμα μας? Ο αντρας μου πλεον ειναι πιο φανατικος απο μενα αφου ειδε ποσο καλο εκανε στη μικρη μας! Τα καταφερα απλα γιατι ειμαι ξεροκεφαλη και δεν δεχομαι συμβουλες-πλυση εγκεφαλου.

Σορυ για τη μεγαλη εισαγωγη! Απλα για οσες το σκεφτοντε ΑΝ μπορουν να θηλασουν!

 

Αυτο με το μεγεθος εχω βαρεθει να το ακουω πια... Για καπια που εχει μαθει να εχει μικρο στηθος το οτι μεγαλωνει ειναι το πιο ενοχλητικο κομματι του θηλασμου! Αν δεν ειχε μεσα το φαι του μωρου μου θα το συχενομουν!

Απ τα κορυφεα που ακουσα αφου αποθηλασα(!?) ηταν οτι το στηθος πεφτει με το θηλασμο και οτι τωρα δεν γινετε να ειναι στητο!!! Ευτιχος ημασταν σε σπιτι και... εβγαλα μπλουζα και σουτιεν και ειπα απλα "αληθεια?" ο αντρας μου ειχε πεσει (κυριολεκτικα απο την καρεκλα απ τα γελια)

 

Ενας καλος γιατρος (επιτελους): 1 χρονο μετα τον αποθηλασμο κανω τεστ παπ και ο γιατρος τσεκαρε και στηθος που ειχε ακομα "σταγονες"

Γ: θηλασες καιρο

Ε: 17 μηνες

Γ: μακαρι να το καναν ολες

Ε: αν ολοι οι γιατροι μιλουσαν ετσι θα το καναν :P

ποση ωρα μετα τα λεγαμε για το θηλασμο και μου εξομολογηθηκε "πολλες λενε δεν εχω γαλα δως μου χαπι μη χαλασει το στηθος και δε λενε να καταλαβουν οτι με το χαπι ξεφουσκωνει αποτομα και τοτε ΝΑΙ πεφτει πολυ περισσοτερο"

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που άκουσα ήταν όταν γέννησε η κουμπάρα μου στην Κρήτη,όπου κουβεντιάζαμε και μου είπε οτι δεν κατέβασε γάλα καθόλου..

Όταν τη ρώτησα αν έβαζε το μωρό στο στήθος να κάνει θηλαστικές κινήσεις μου είπε οτι ο γιατρός κι οι μαίες της είπαν οτι θα κατεβάσει γάλα μετά απο 3 μέρες και να δίνει συμπλήρωμα..φυσικά και δεν θήλασε ποτέ και σε κατοπινή συζήτηση της είπα απ'εξω-απ'εξω οτι φταίει αυτό και μου είπε οτι δεν έχει καμια σχέση,σύμφωνα με τον γιατρό της..δεν επέμεινα,δεν υπήρχε λόγος απλώς της υπέδειξα οτι αν ψάξει λίγο στο διαδύκτιο τις συμβουλές περί θηλασμού και τα άρθρα που έχουν κατά καιρούς αναρτηθεί ίσως ανακαλύψει μερικά ενδιαφέροντα πράγματα..

 

Αυτό πάντως που έχω καταλάβει είναι οτι τελικά όλα είναι θέμα προσωπικής επιλογής της μητέρας,σωστής ενημέρωσης απο σωστούς φορείς και τελικά της ίδιας της φύσης...

 

Κάτι άλλο...πρόσφατα γέννησε η νύφη του κουμπάρου μας..μου είπε οτι αντί για γάλα κατέβαζε αίμα..γνωρίζει κάποια αν ισχύει ή αν ήταν απλώς μάτωση των θηλών;γιατί ανησύχησα,μήπως συμβαίνει μή τυχόν και μου συμβεί και αν μπορώ να το προλάβω.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με απολυτη εμπιστοσυνη στο μωρο και το σωμα μου, αναγκαζοντας τον αντρα μου να με... στηριξει-υπερασπιζετε

 

Το ήμισυ του παντός για τον θηλασμό. Ο Ορισμός για την επιτυχία.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα εμένα η πεθερά μου , μου είχει πεί οταν θήλαζα τον γιο μου οτι μέτα θα πρέπει να κάνω πλαστική στο στήθος!!!:lol::lol:

 

Πραγματικά ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ!!!

 

φοβερή η πεθερά. τότε να μη γεννάμε γιατί μετά μπορεί να χαλαρώσει η κοιλιά και να θέλουμε κοιλοπλαστική ή ο πωπός και να θέλουμε κωλοπλαστική και πάει κλαίγοντας...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα μου και η πεθερα μου δεν θηλασαν, εγω απλα σκεφτικα "υπαρχουν οι ανθρωποι απο πριν τις σκονες και το αρμεγμα", με ελαχιστη ενημερωση και τεραστια αδιαφορια για τις συμβουλες (η παραπληροφορηση κανει αναγκαιους τους συμβουλους θηλασμου, να ναι καλα που υπαρχουυν) με απολυτη εμπιστοσυνη στο μωρο και το σωμα μου, αναγκαζοντας τον αντρα μου να με... στηριξει-υπερασπιζετε αφου οταν αρχισε χαζομαρες πηγα να τον πεταξω εξω απ το σπιτι λεγοντας "ή με στηριζειε ή τραβα στη μανα σου και τις συμβουλες της", με πολλες δυσκολιες (υπερβολικο γαλα απο ΠΟΛΥ νωρις, πριν τη γεννα ακομα), χωρις κανεναν γυρω μου να εχει θηλασει με γνωση μονο για παραγωγη-ζητηση και οτι θα επρεπε να το παλεψω για να μη με σαμποταρουν στο νοσοκομειο γιατροι-μαιες, θηλασα για 17 μηνες. Μετα τον 1ο μηνα πληροφοριθηκα πολυυυυυ παραπανω για να μπορω να βοηθησω αλλες κοπελες και οχι μονο με το εντσικτο μου. Δεν θελω μπραβο και οταν μου το λενε μου τη σπαει απιστευτα γιατι διχνει οτι αυτος που το λεει δε θεωρει φυσιολογικο-φυσικο το θηλασμο! Τι πιο φυσικο απ το να ακουμε το μωρο και το σωμα μας? Ο αντρας μου πλεον ειναι πιο φανατικος απο μενα αφου ειδε ποσο καλο εκανε στη μικρη μας! Τα καταφερα απλα γιατι ειμαι ξεροκεφαλη και δεν δεχομαι συμβουλες-πλυση εγκεφαλου.

Σορυ για τη μεγαλη εισαγωγη! Απλα για οσες το σκεφτοντε ΑΝ μπορουν να θηλασουν!

 

Αυτο με το μεγεθος εχω βαρεθει να το ακουω πια... Για καπια που εχει μαθει να εχει μικρο στηθος το οτι μεγαλωνει ειναι το πιο ενοχλητικο κομματι του θηλασμου! Αν δεν ειχε μεσα το φαι του μωρου μου θα το συχενομουν!

Απ τα κορυφεα που ακουσα αφου αποθηλασα(!?) ηταν οτι το στηθος πεφτει με το θηλασμο και οτι τωρα δεν γινετε να ειναι στητο!!! Ευτιχος ημασταν σε σπιτι και... εβγαλα μπλουζα και σουτιεν και ειπα απλα "αληθεια?" ο αντρας μου ειχε πεσει (κυριολεκτικα απο την καρεκλα απ τα γελια)

 

Ενας καλος γιατρος (επιτελους): 1 χρονο μετα τον αποθηλασμο κανω τεστ παπ και ο γιατρος τσεκαρε και στηθος που ειχε ακομα "σταγονες"

Γ: θηλασες καιρο

Ε: 17 μηνες

Γ: μακαρι να το καναν ολες

Ε: αν ολοι οι γιατροι μιλουσαν ετσι θα το καναν :P

ποση ωρα μετα τα λεγαμε για το θηλασμο και μου εξομολογηθηκε "πολλες λενε δεν εχω γαλα δως μου χαπι μη χαλασει το στηθος και δε λενε να καταλαβουν οτι με το χαπι ξεφουσκωνει αποτομα και τοτε ΝΑΙ πεφτει πολυ περισσοτερο"

 

Ακόμα και να κρεμάσει το στήθος, μετά το θηλασμό, συγκρίνεται με το καλό που έχεις κάνει στο παιδί σου;;;; Είναι λόγος αυτός για να μη θηλάσεις;;;

Μα είναι δυνατόν να έχεις γίνει μάνα και να σκέφτεσαι τα στητά β#ζι@ σου;;;;; :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να έχεις γίνει μάνα και να σκέφτεσαι τα στητά β#ζι@ σου;;;;; :shock::shock::shock:

Κι όμως είναι. Και η πλάκα είναι να ακούς τον προβληματισμό από πρωτομάνα κοντά στα 40, λες και ο θηλασμός θα έφταιγε για την κατιούσα, όχι η φυσική φθορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα και να κρεμάσει το στήθος, μετά το θηλασμό, συγκρίνεται με το καλό που έχεις κάνει στο παιδί σου;;;; Είναι λόγος αυτός για να μη θηλάσεις;;;

Μα είναι δυνατόν να έχεις γίνει μάνα και να σκέφτεσαι τα στητά β#ζι@ σου;;;;; :shock::shock::shock:

 

Συμφωνα με αυτον το γυναικολογο, αυτες ειναι η πλιοψιφια!!! Μα ακομα και να σκευτονταν μονο τον εαυτο τους... ας σκευτουν οτι με το θηλασμο προστατευοντε και απ τον καρκινο του τοοοοσο πολυτημου στηθους τους! Οταν εγινα σαν τοφαλος απ τα 18++ κιλα που πηρα στην εγκυμοσυνη (χωρις αλλαγη στη διατροφη) ο αντρας μου ελεγε "αυτα τα κιλα φερνουν την κορη μου!" και ουτε περασε απο το μυαλο μας πως θα ειναι το σωμα μετα τη γεννα-θηλασμο.... Εχω γνωστη (με τετια μυαλα φιλη μου αδυνατο) που για να μην "ανοιξει κατω και δεν ευχαριστιετε ο αντρας" εκανε καισαρικη! Λες να θηλασε? Λες και τα νιατα ειναι αιονια και για να μηνουν αιονια πρεπει να θησιασουμε την υγεια μιας νεας ζωης που στο κατω κατω εμεις επιλεξαμε να φερουμε στον κοσμο :-(.

Link to comment
Share on other sites

θημιθικα κι αλλο!!! "Το σκαρι σου βοηθησε να χασεις τα κιλα, εγω δεν εχασα!" μετα απο 1 μηνα με συμπληρομα ειχε σταματισει και περιμενε οτι θα τα ειχε χασει...

 

Ακουσα πολλα οταν θηλασα τη μικρη μου, απο την πεθερα, σε λιγες μερες θα τους ξαναδω! Δε βλεπω την ωρα να δω τι θα ακουσω τωρα που περιμενω αγορακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες μου έλεγε μια γνωστή να κόψω το θηλασμό 1ον γιατί το παιδί θα βγάλει δόντια και θα με δαγκώνει :shock::shock::shock: 2ον γιατί δεν θα πιει ΠΟΤΕ ξένο γάλα έχοντας συνηθίσει το δικό μου :shock::shock::shock: και 3ον θα πάθει σίγουρα αναιμία γιατί μόνο με το ξένο παίρνει το σίδηρο που χρειάζεται :shock::shock::shock: Ειλικρινά έχω κουραστεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια και να ''απολογούμαι'' στον κάθε μ@#@#α βαρέθηκα πλέον δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι που έχω προσέξει τώρα τελευταία και με ενοχλεί απίστευτα: αναφέρομαι στο γεγονός οτι πλέον έχουν άποψη και οι άντρες για το θηλασμό και μάλιστα σου δίνουν και συμβουλές -εννοείται λανθασμένες- τι να τους πεις. Με ενοχλεί πάρα πολύ γιατί και λάθος τα μαθαίνουνε από τις γυναίκες τους και προσπαθούν να σου επιβάλλουν την άποψή τους. Μόνο 2 φορές έχω συναντήσει άντρα που να ξέρει πραγματικά για το θηλασμό όλοι οι άλλοι απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες μου έλεγε μια γνωστή να κόψω το θηλασμό 1ον γιατί το παιδί θα βγάλει δόντια και θα με δαγκώνει :shock::shock::shock: 2ον γιατί δεν θα πιει ΠΟΤΕ ξένο γάλα έχοντας συνηθίσει το δικό μου :shock::shock::shock: και 3ον θα πάθει σίγουρα αναιμία γιατί μόνο με το ξένο παίρνει το σίδηρο που χρειάζεται :shock::shock::shock: Ειλικρινά έχω κουραστεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια και να ''απολογούμαι'' στον κάθε μ@#@#α βαρέθηκα πλέον δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω

 

 

έτυχε η αδερφή μου η μικρή να γεννήσει με την κόρη μιας γειτόνισσας στο πατρικό μου..η αδερφή μου θήλασε 1 χρόνο τον μικρό η εγγονή της γειτόνισσας δε θήλασε καθόλου..

κάποια στιγμή το κουβεντιάζουμε κι ακούω το εξης:τί λες;το ξένο είναι καλύτερο έχει όλες τις ουσίες μέσα...

κανονικά δεν πρέπει να δικαιολογούμαστε για τις επιλογές μας...το ίδιο μάνα είναι αυτή που θηλάζει,το ίδιο κι αυτή που δε θηλάζει..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

κάποια στιγμή το κουβεντιάζουμε κι ακούω το εξης:τί λες;το ξένο είναι καλύτερο έχει όλες τις ουσίες μέσα...

 

Αυτό μου το είχε πει μια γνωστή μου η οποία δίνει στο μωράκι της ξένο μου λέει αυτό το γάλα είναι πανάκριβο και βιολογικό και είναι καλύτερο κι απ το μητρικό γάλα. τσαντίστηκα αλλά δεν της είπα τίποτα αφού το πιστεύει ποια είμαι εγώ να της πω το αντίθετο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το είχε πει μια γνωστή μου η οποία δίνει στο μωράκι της ξένο μου λέει αυτό το γάλα είναι πανάκριβο και βιολογικό και είναι καλύτερο κι απ το μητρικό γάλα. τσαντίστηκα αλλά δεν της είπα τίποτα αφού το πιστεύει ποια είμαι εγώ να της πω το αντίθετο

 

αυτή ακριβως είναι η ουσία φίλη μου...

καθεμιά μας ΄κάνει αυτό που πιστεύει οτι είναι σωστό για το παιδί της..

 

κι εγω κάποια στιγμή κουβέντιαζα με μαμάδες συγγενικού περιβάλλοντος και λέγαμε οτι μετά τους 6 μήνες ο θηλασμός δε "δίνει" τίποτα...οπότε μόλις γυρίζω και λέω:γιατί τότε η φύση έχει προνοήσει ώτσε να μπορούμε να θηλάζουμε ως και 2+..χρόνια;αν ήταν λάθος όπως και να είχε η παραγωγή γάλακτος θα σταματούσε στο 6μηνο..με κοίταζαν κάπως :shock::shock:

κι εγω συνέχισα...παλιά που υπήρχαν αρκετοί θάνατοι πάνω στη γέννα τα μωρά τα έβαζαν να τρέφονται με "τροφούς" ή "παραμάνες" οι οποίες ήταν γυναίκες που είχαν μωρά παιδιά και θήλαζαν κι είχαν γάλα κι έδιναν και στο ξένο μωρό..γιατί;χαζοί ήταν οι γιατροί τότε;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι που έχω προσέξει τώρα τελευταία και με ενοχλεί απίστευτα: αναφέρομαι στο γεγονός οτι πλέον έχουν άποψη και οι άντρες για το θηλασμό και μάλιστα σου δίνουν και συμβουλές -εννοείται λανθασμένες- τι να τους πεις. Με ενοχλεί πάρα πολύ γιατί και λάθος τα μαθαίνουνε από τις γυναίκες τους και προσπαθούν να σου επιβάλλουν την άποψή τους. Μόνο 2 φορές έχω συναντήσει άντρα που να ξέρει πραγματικά για το θηλασμό όλοι οι άλλοι απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται

 

Και αν δεν εχει αποψη ο αντρας/ συζυγος, ποιος θα εχει? η κουμπαρα? ο γαλατας?:P Ο θηλασμος ειναι γονεικη αποφαση (στις μερες μας) παλια ηταν το φυσικοτατο πραγμα (και θα επρεπε να ειναι και στις μερες μας). Οσο επιρρεπης ειναι ο αντρας στις "λαθος" επιλογες (ας δωσουμε φορμουλα στο μωρο μωρε) αλλο τοσο επιρρεπης ειναι και η γυναικα (δεν θηλαζω, θα κρεμασει το βυζι μου)

 

Προσωπικη αποψη μου, ο θηλασμος ειναι για τα 2 πρωτα χρονια πολυ σημαντικο στην αναπτυξη του μωρου, οπως και στο δεσιμο της σχεσης μωρου - μητερας. Ηδη ειμαστε 13 μηνων και θηλαζουμε ακαταπαυστα , βεβαια τρωμε και στερεες τροφες, τα παντα βασικα, πινουμε και φορμουλα καποιες φορες! Ελπιζουμε να το παμε μεχρι 2 χρονων. Θα δουμε. Μην νιωθετε τυψεις για οτι επιλογες κανετε, εφοσον εχετε ως γνωμονα το καλο του παιδιου σας.

Link to comment
Share on other sites

αυτή ακριβως είναι η ουσία φίλη μου...

καθεμιά μας ΄κάνει αυτό που πιστεύει οτι είναι σωστό για το παιδί της..

 

κι εγω κάποια στιγμή κουβέντιαζα με μαμάδες συγγενικού περιβάλλοντος και λέγαμε οτι μετά τους 6 μήνες ο θηλασμός δε "δίνει" τίποτα...οπότε μόλις γυρίζω και λέω:γιατί τότε η φύση έχει προνοήσει ώτσε να μπορούμε να θηλάζουμε ως και 2+..χρόνια;αν ήταν λάθος όπως και να είχε η παραγωγή γάλακτος θα σταματούσε στο 6μηνο..με κοίταζαν κάπως :shock::shock:

κι εγω συνέχισα...παλιά που υπήρχαν αρκετοί θάνατοι πάνω στη γέννα τα μωρά τα έβαζαν να τρέφονται με "τροφούς" ή "παραμάνες" οι οποίες ήταν γυναίκες που είχαν μωρά παιδιά και θήλαζαν κι είχαν γάλα κι έδιναν και στο ξένο μωρό..γιατί;χαζοί ήταν οι γιατροί τότε;

 

πολύ σωστά!

 

όσον αφορά τους άντρες, με τον δικό μου έγινε λίγο αντίστροφα το θέμα, εγώ ήθελα να σταματήσω. έβλεπα οτι δεν έχω γάλα - στους 6 μήνες γέμιζα ένα μπιμπερό την ημέρα με το ζόρι. προσπάθησα αρκετά με θήλαστρο αλλά δεν έγινε τίποτα. ακόμα και τότε όμως έδινα ό,τι είχα και το υπόλοιπο ξένο. δέχτηκα μεγάλη πίεση από τον άντρα μου να μην σταματήσω. ΠΑρόλα αυτά μετά από καιρό σε μια συζήτηση που είχαμε μου είπε οτι θα χαιρόταν να τα κατάφερνα να κλείσω χρόνο αλλά δεν θα ήθελε να συνεχίσω να θηλάζω πέρα από χρόνο. είναι υπέρ του θηλασμού 1000 τα εκατό αλλά παραδέχτηκε οτι τον παρέσειρα και ένιωθε άβολα στον σ@@ουαλικό τομέα επειδή ένιωθα άβολα εγώ + οτι θα του φαινόταν παράξενο να βλέπει να θηλάζει το μικρό μας όταν αυτό τρώει τα πάντα και όχι αλεσμένα - θα του φαινόταν πολύ μεγάλο για κάτι τέτοιο. όσο άδικο και να πιστεύω οτι είχε ειδικά στο δεύτερο κομμάτι αν μη τί άλλο σεβάστηκα το γεγονός οτι ήταν ειλικρινής μαζί μου δεδομένου οτι δεν μπορείς να ελέγχεις το πώς θα πρέπει να νιώθει ο καθένας και πραγματικά πιστεύω οτι αν τα κατάφερνα μέχρι τον χρόνο μετά θα σταματούσα.

 

Μπράβο στις μανούλες που θηλάζουν ακόμα! Δεν υπάρχει καλύτερο φάρμακο για το παιδί!!!!! :D

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν εχει αποψη ο αντρας/ συζυγος, ποιος θα εχει? η κουμπαρα? ο γαλατας?:P Ο θηλασμος ειναι γονεικη αποφαση (στις μερες μας) παλια ηταν το φυσικοτατο πραγμα (και θα επρεπε να ειναι και στις μερες μας). Οσο επιρρεπης ειναι ο αντρας στις "λαθος" επιλογες (ας δωσουμε φορμουλα στο μωρο μωρε) αλλο τοσο επιρρεπης ειναι και η γυναικα (δεν θηλαζω, θα κρεμασει το βυζι μου)

 

Τις λανθασμένες απόψεις να τις κρατάνε για τον εαυτό τους αρκετά ακούμε έτσι κι αλλιώς, δεν έχω καμία όρεξη να μου τη λένε και άντρες για τον τρόπο πχ που θηλάζω ή να μου δίνουν και συμβουλές πχ για το θήλαστρο από τη στιγμή που ποτέ δεν θα θηλάσουν και ποτε δεν θα νιώσουν ''στο πετσί τους'' την όλη κατάσταση την όλη δέσμευση και τον πόνο που περνάμε ειδικά στην αρχή(και όχι μόνο) μεχρι να τα καταφέρουμε δυστυχώς εξω απ το χορό ξέρουμε πολλά τραγούδια (αυτό βέβαια δεν ισχύει μόνο στο θηλασμό).. Ο θηλασμός ναι δυστυχώς στις μέρες μας είναι απόφαση δεν είναι το αυτονόητο (δεν λέμε να υπάρχουν ιατρικοί λόγοι) και είναι απόφαση καθαρά της γυναίκας-μαμάς και αν δεν ήθελα να θηλάσω δεν θα ρώταγα τον άντρα μου να αποφασίσουμε μαζί και κανένας δεν θα μου άλλαζε γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...