Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ


Recommended Posts

Πήγα χθες στο γιατρό, και το μόνο που μου απαγόρευσε είναι τα γαριδάκια και τα πατατάκια (για ευνόητους λόγους)!

Μου επιτρέπει τα πάντα αλλά με μέτρο... Φυσικά μου είπε να μην τρώω πράσινες σαλάτες σε εστιατόρια, άψητο κρέας ή ψάρι, και τα ωμά θαλασσινά (μύδια κλπ).

Όσον αφορά τα οινοπνευματώδη, μου είπε πως μπορώ να πίνω κάπου-κάπου λίγο κρασί ή μπύρα (οπότε τα ξεχνάμε τα ουζάκια στην παραλία για φέτος :lol::lol::lol: )

Κι αν μου έρθει ακατανίκητη επιθυμία, μπορώ να καπνίσω ένα τσιγάρο :oops:

 

Φίλτατη Lilly....απαγορέυονται ΚΑΙ τα caprice....ειδικα για σενα........

και ο πασατέμπος επίσης..... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο γιατρός μας έδωσε κάποιες γενικές οδηγίες και κάποια απαγορευτικά.... :?

- Τσιγάρο (λογικό...)

- Καφές (λογικό...)

- Ποτό (λογικό...)

- Ζυμαρικά, γλυκά, ψωμια

- Βάψιμο νυχιών, μαλλιών, προσώπου

- Κρέμες προσώπου - σώματος

- Κουνουποκτόνο

- Ήλιος

- Ύπνος μπρούμυτα

 

Καλημερα και απο εμένα. Αναρωτιεμαι δεν διδασκονται ολοι οι γιατροι την ιδια ιατρικη? Δεχομαι οτι υπαρχουν περιπτωσεις που θελουν ιδιαιτερη προσοχη αλλά ξαφνικά αυτές οι περιπτωσεις γινονται οι περισσότερες και εμεις που είχαμε μια φυσιολογική εγκυμοσύνη εξαίρεση.

Ο γιατρός μου ζήτησε να κόψω το τσιγάρο (κατι που δεν καταφερα :oops: ), τον καφέ δεν τον ηθελα καθολου, μου προκαλουσε αναγούλες, και απλά μου συνέστησε προσοχή στη λήψη γλυκών και ψωμιού. Α! Και οχι ηλιοθεραπεία, μπανιο ομως κανονικότατα.

Για το ποτο μου ειχε πει μια-δυο μπυρες και κοκκινο κρασι αλλά ο αντρας μου δεν ηθελε ουτε σταγονα και το αποφευγαμε και οι δυο.

Κουνουποκτόνο ουτως η αλλως δεν χρησιμοποιώ αλλά μου το απαγορευσε.

Για το βαψιμο των μαλλιών ήταν υπέρ, οχι περμαναντ ειπε.

Το ιδιο και για νύχια αρκεί να ελεγχω συχνά το χρώμα οχι καθε 15-20 μερες.

Και για τον υπνο οπως με βολευει.

Οσο για το σεξ, δεν μας το εκοψε ουτε μια μερα, απλά συστησε στο πρωτο τριμηνο με προσοχη.

Εγω ξερω κοριτσια οτι η εγκυμοσύνη ειναι η πιο ομορφη περιοδος της ζωής μου και το μητρικο ενστικτο ειχε ήδη να λειτουργει και να ξερω μονη μου τι να αποφευγω και ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στο γιατρό, και το μόνο που μου απαγόρευσε είναι τα γαριδάκια και τα πατατάκια (για ευνόητους λόγους)!

Μου επιτρέπει τα πάντα αλλά με μέτρο... Φυσικά μου είπε να μην τρώω πράσινες σαλάτες σε εστιατόρια, άψητο κρέας ή ψάρι, και τα ωμά θαλασσινά (μύδια κλπ).

Όσον αφορά τα οινοπνευματώδη, μου είπε πως μπορώ να πίνω κάπου-κάπου λίγο κρασί ή μπύρα (οπότε τα ξεχνάμε τα ουζάκια στην παραλία για φέτος :lol::lol::lol: )

Κι αν μου έρθει ακατανίκητη επιθυμία, μπορώ να καπνίσω ένα τσιγάρο :oops:

 

Φίλτατη Lilly....απαγορέυονται ΚΑΙ τα caprice....ειδικα για σενα........

και ο πασατέμπος επίσης..... :wink:

 

ΑΑΑ όλα κι όλα!

Τον ρώτησα για τους ηλιόσπορους και μ' αφήνει :lol:

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιο και για νύχια αρκεί να ελεγχω συχνά το χρώμα οχι καθε 15-20 μερες.

 

Τι εννοεις ακριβως? Οτι δεν κανει να τα βαφουμε συχνα ?

 

Παντως πολλοι γιατροι, ιδιως στην Ελλαδα, ειναι υπερβολικοι χωρις λογο. Ειναι λογκο να μην καπνιζεις ή να μην πινεις αλλα να μην βαζεις ενυδατικη ??? :shock: Ειανι κοινη λογικη να μην βαζεις ενυδατικες με βιταμινη Α ( ο κορεσμος αυτης της βιταμινης στον οργανισμο ολων τον ανθρωπων δημιουργει προβληματα, ποσο μαλλον οταν εισαι εγκυος ) αλλα να μην βαζεις καυολου ειναι υπερβολικο.

 

Οταν ρωτησα τον γιατρο μου τι δεν κανει να κανω μου ειπε να κανω οτι εκανα πριν, απλα να αποφευγω τα ωμα και sushi ( τοξοπλασμα ). Δηλαδη, μου ειπε, εαν πηγαινες γυμναστηριο πριν να συνεχισεις να πηγαινεις. Μου ειπε πως δεν ειμαι αρρωστη και πως οι εγκυες δεν πρεπει να αντιμετωπιζονται σαν να εχουν καποια παθηση.

 

Τωρα, για τα χημικα στις βαφες φανταζομαι οτι ειναι καλυτερα να τα αποφευγουμε οπως προσπαθουμε να αποφευγουμε οτιδηποτε χημικο γιατι απλα δεν ξερεις τις επιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα σας πω αυτό που διάβασα σε μια έρευνα σχετικά με τα ανωυκτικά και την εγκυμοσύνη. Δεν προκαλούν κόφωση, για όνομα του Θεού!!! Απλά ο θόρυβος του ανθρακικού ακούγεται σαν βόμβα στα ευαίσθητα αυτάκια του αγγέλου μας και μάλλον είναι πολύ ενοχλητικό. Εκτός αυτού περιέχουν πολλή ζάχαρη, οπότε καλύτερα να πούμε αντίο ή να τα ελαττώσουμε. Αυτά!

Γενικά πάντως θα συμφωνήσω οτι πρέπει να είμαστε λίγο πιο χαλαρές.. δεν φτάνει το άγχος να είναι το μωρό υγιές θα χουμε και το άγχος οτι ξαφνικά φαινόμαστε σαν τη γειτόνισσα με τη ρόμπα και ρυτίδα, τη ρίζα και το άβαφτο νύχι να.....!!!!!!!!!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

έχω ακούσει απο πολλούς συγγενείς και φίλους να μου λένε να μην σκύβω, και πως "κάνει κακό".

Δεν έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία...όμως τις τελευταίες μέρες έχω συνηδητοποιήσει πως πάνω στην ένταση της δουλειάς και της καθημερινότητας σκύβω πάρα πολλές φορές. Όποτε σκύβω νιώθω ένα ελαφρύ σφίξιμο στην κοιλιά μου, όχι όμως κάτι το επώδυνο.

Γνωρίζετε κάτι για το σκύψιμο? Είναι όντως επικίνδυνο και αν ναι τι "κακό" θα μπορούσε να προκαλέσει?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα evad! Αυτό που ξέρω και που μου το επιβεβαιωσε και η γιατρός μου είναι οτι το σκύψιμο μπορεί να φέρει συσπάσεις ή και αποκοληση. Γι αυτό καλύτερα να γονατίζεις κι οχι να σκυβεις με τη μεση, και να ρίχνεις το βαρος στα ποδια αν θες να σηκωσεις κατι.

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα evad! Αυτό που ξέρω και που μου το επιβεβαιωσε και η γιατρός μου είναι οτι το σκύψιμο μπορεί να φέρει συσπάσεις ή και αποκοληση. Γι αυτό καλύτερα να γονατίζεις κι οχι να σκυβεις με τη μεση, και να ρίχνεις το βαρος στα ποδια αν θες να σηκωσεις κατι.

 

Ωχ, και εγω σκυβω συνεχεια....Αλλα αμα ηταν ετσι δεν θα μας ελεγαν οι γιατροι να μην κανουμε καθολου γυμναστικη ? Ο γιατρος μου μου ειπε να κανω οτι θελω και ποτε δεν ανεφερε οτι θα πρεπει να ειμαι προσεκτικη σε καποια κινηση....

 

Το μονο που μου ειπε ειναι καθως θα μεγαλωνει η κοιλια μου να προσεχω τις κινησεις μου για να μην επιβαρυνω την μεση μου που θα τραβηξει πολλα μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης αλλα μου λεει κατα τ'αλλα αμα ετρεχα πριν, να συνεχισω να τρεχω και αμα πηγαινα γυμναστηριο να μην το σταματησω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κορίτσια για να πω την αλήθεια πέραν από βαφή μαλλιών και σκυψίματα- τεντώματα δεν μου έχει απαγορεύσει κάτι άλλο...

Αλλά όχι και να μου κόψει την αποτρίχωση!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

Εννοείται ότι κάνω κανονικά!Σιγά μην πάω στην παραλία σαν παραμελημένη αρκουδίτσα!

Πάντως πληροφοριακά (όπως μου είπε μια φίλη αισθητικός) απαγορεύονται οι αποτριχώσεις με laser και με χημικά τύπου veet. Kεράκι και χαλάουα κανονικά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

egw meta apo polu psaximo se vivlia, internet kai fusika tis sumvoules tou giatrou mou k kana duo allwn giatrwn exw na pw ta exhs

 

epitrepetai 100% to vapsimo twn nuxiwn, einai entelws mpourda auto pou sou eipe. OMWS den epitrepontai ta akrilika, metakswta kai silikonata nuxia. oi kolles kai ta xhmika pou xrhsimopoiountai sta xtista nuxia den kanoun kalo. sta kala kai sovara nuxadika sto lene kai oi nuxoudes. kanoniko manikiour pentikiour kanena provlhma

 

mallia kalo einai na mhn ta vapseis katholou sto prwto trimhno alla meta ton 4o mporeis na kaneis antaugeies pou den pane sthn riza. OXI vafh rizas kata th diarkeia ths egkumosunhs.

 

vapsimo proswpou, makigiaz diladi? AN EINAI DYNATON, milame den to exw akousei POTE omws!

 

kremes proswpou kai swmatos kalo einai na protimhseis kapoies opws korres h propoline pou den exoune katholou xhmika. des omws an theleis na vazeis proswpou autes pou exeis mhpws exoune kapoio sustatiko pou einai vlavero. an oxi valtes. swmatos kalutera na pareis kapoies pou endeiknuontai gia egkumonouses.

 

kounoupoktono upothetw spray h ugro ennoei. emena se 3 farmakeia mou eipane na valw afova tou korre pou den exei katholou xhmika kai to sunistoune kai oloi oi paidiatroi gia mikra paidakia.

 

hlios nai einai kalo na ton apofeugeis dioti pathaineis eukola afudatwsh pou mporei na odhghsei se kwlikous nefrou... oxi hliotherapeia loipon!!!!

 

elpizw na se voithisa

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην πρωτη εγκυμοσυνη επινα καφε αν και μου ειπε να τους περιορισω και δεν επαθε τιποτα το παιδι.Σε αυτην δεν μπορω γιατι εχω ναυτιες.

Στην πρωτη πριν μεινω εγκυος καπνιζα η γιατρος μου ειπα οχι πανω απο πεντε την ημερα σιγα σιγα το εκοψα τελειως.

Αλκοολ πινω λιγο κρασι ή λιγη μπυρα απο το ποτηρι του αντρα μου,(το εκανα και στην προηγουμενη)α και πηρα και κατι μπυρες χωρις αλκοολ αν μου ερθει ποτε ορεξη να πιω

Αναψυκτικα επινα στην πρωτη και η γιατρος μου ειπε απλα οτι παχαινουν.Σε αυτη επινα αλλα την τελευταια εβδομαδα μονο που σκεφτομαι αναψηκτικο με πιανει ναυτια.

ο ηλιος περα απο την αφυδατωση που ειπε καποια κοπελα ειναι οτι μπορει να μας προκαλεσει παναδες ή φακιδες για αυτο παντα αντιλιακη.

Και κοιμαμαι οπως βολευει εμενα ,(μπρουμουτα) αν μεγαλωσει η κοιλια δεν θα μπορω ασε να το ευχαριστηθω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα περι γλυκων και ζυμαρικων η ψωμιων τα λενε καθαρα για λογους διαιτητικους...προσωπικα εχω ξεσκιστει στα ζυμαρικα και αν ειναι δυνατον ποτε μου να φαω φαγητο χωρις ψωμι! (θα λιμοκτονησω σε χρονο dt).ολα τα υπολοιπα ειναι στην κριση του καθε γιατρου και σαφως της καθε κοπελας αν θελει να τα ακολουθησει..πχ στην περιπτωση μου εχω αποφασισει οτι αν παρω περιττο βαρος θα ειναι με διλη μου υπαιτιοτητα και ευθυνη, ο γιατρος μου ειπε οσα επρεπε να μου πει για να προσεχω..

προσωπικα θεωρω οτι τσιγαρο και αλκοολ ειναι αυτονοητα που θα πρεπε απο σεβασμο και μονο για το εμβρυο μια γυναικα να κοψει η εστω να περιορισει. Εγω εκοψα το τσιγαρο πριν δυο χρονια μετα απο 7 ετη χρησης λογω εγκυμοσυνης και το βρηκα φοβερη ευκαιρια για να το κοψω τελειως παρολο που εχασα δυο κυησεις στη σειρα..

Τωρα βαψιμο μαλλιων, νυχιων, κρεμες, αντικουνουπικα κλπ ειναι καθαρα στο χερι της καθε κοπελας αν θελει η οχι να τα εφαρμοζει..αυτα ουτε ειναι αποδεδειγμενο οτι επηρεαζουν ουτε οχι..και παντα μα παντα για τα περισσοτερα που αναφερομαστε σε αυτο το topic θελουν προσοχη στο 1ο τριμηνο που ειναι και το πιο σημαντικο για την σωστη δημιουργια και εξελιξη του εμβρυου..μετα η διατηρουμε μια σταση αποχης μεχρι τελους η με καποιον σχετικο περιορισμο..

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιές καλησπέρα σας, για το σεξ τώρα : σεξουαλικές σχέσεις μπορεί να έχει η εγκυμονούσα μέχρι το τέλος της κύησης. Πάντως καλό θα είναι να αποφεύγονται οι επαφές στην αρχή και στο τέλος της κύησης γιατί το σπέρμα του άντρα περιέχει προσταγλανδιες που κάνουν συσπάσεις στη μήτρα με αποτέλεσμα πρόωρου τοκετού η αποβολή του εμβρύου. Πάντως φυσιολογικά η γυναίκα χάνει τη σεξουαλική επιθυμία κατά την διάρκεια των πρώτων μηνών της κύησης . κοίταξε κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε στην αρχή να μην έχουμε αλλά μετά μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα απλά να μην εκσπερματίσει μέσα, και μετά από το σεξ ξεκούραση στο κρεβάτι ξαπλωτή, εγώ είμαι 9 εβδομάδων είχαμε μια φορά αλλά δεν κράτησε για πολύ ώρα γιατί φοβήθηκα αλλά υπάρχουν και άλλη τρόποι να απολαύσετε το σεξ ..

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΑΜΑ. ΔΙΑΝΥΩ ΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ 16η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ.

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.

 

ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 8η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΚΑΠΝΙΖΑ ΣΑΝ ΑΡΑΠΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΝΑ ΑΡΚΕΤΑ, ΕΒΑΦΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΝΥΧΙΑ, ΕΒΑΖΑ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΟΡΟΥΣ ΣΥΣΦΙΞΗΣ, ΨΕΚΑΖΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΤΟΜΑ, ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΑ ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ, ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ! ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΠΩ ΤΙ ΣΟΚ ΕΠΑΘΑ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΗΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΙ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ (ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΚΡΑΣΑΚΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΠΑΝΙΟ ΕΝΤΑΞΕΙ) ΤΙΣ ΒΑΦΕΣ `ΜΑΛΛΙΩΝ (ΜΟΝΟ ΦΥΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3ο) ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΦΥΤΙΚΕΣ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ! ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ!

 

ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΙΚΕΣ. ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΑΒΑΦΕΣ, ΜΕ ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΔΕΡΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΟΣΧΟΒΟΛΑΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΡΕΜΟΥΛΑ, ΜΕ ΤΡΙΧΑ ΚΑΓΚΕΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΛΥΠΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ? ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΣΧΗΜΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ! ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ! Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΑ!! :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...