Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βιοχημική εγκυμοσύνη - Αποβολη


Georgia32

Recommended Posts

καλησπερα... μου συμβαινει κατι πολυ παραξενο... να αναφερω οτι εχω 4 βιοχημικες μεχρι τωρα.. τωρα ειναι η 5η μου εγκυμοσυνη, η πρωτη χοριακη μου ηταν 104 δυο μερες πριν την καθυστερηση, η δευτερη δυο μερες αργοτερα δλδ την ημερα αναμονης περιοδου επεσε στο 64 και αρχισα να εχω αιμα καφε και τεσσερις μερες μετα(σημερα) κανω χωριακη να δω αν μηδενισε και ειναι 133, ανεβηκε ξανα.. ο γιατρος και η μικροβιολογος τα επαιξαν, δεν το εχουν ξαναδει... εχει συμβει σε καμια; βεβαια δεν ελπιζω σε καλη καταληξη με τοσο μικρη χοριακη ετσι κι αλλιως αλλα παραξενο ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, matinak. είπε:

καλησπερα... μου συμβαινει κατι πολυ παραξενο... να αναφερω οτι εχω 4 βιοχημικες μεχρι τωρα.. τωρα ειναι η 5η μου εγκυμοσυνη, η πρωτη χοριακη μου ηταν 104 δυο μερες πριν την καθυστερηση, η δευτερη δυο μερες αργοτερα δλδ την ημερα αναμονης περιοδου επεσε στο 64 και αρχισα να εχω αιμα καφε και τεσσερις μερες μετα(σημερα) κανω χωριακη να δω αν μηδενισε και ειναι 133, ανεβηκε ξανα.. ο γιατρος και η μικροβιολογος τα επαιξαν, δεν το εχουν ξαναδει... εχει συμβει σε καμια; βεβαια δεν ελπιζω σε καλη καταληξη με τοσο μικρη χοριακη ετσι κι αλλιως αλλα παραξενο ε;

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, matinak. είπε:

καλησπερα... μου συμβαινει κατι πολυ παραξενο... να αναφερω οτι εχω 4 βιοχημικες μεχρι τωρα.. τωρα ειναι η 5η μου εγκυμοσυνη, η πρωτη χοριακη μου ηταν 104 δυο μερες πριν την καθυστερηση, η δευτερη δυο μερες αργοτερα δλδ την ημερα αναμονης περιοδου επεσε στο 64 και αρχισα να εχω αιμα καφε και τεσσερις μερες μετα(σημερα) κανω χωριακη να δω αν μηδενισε και ειναι 133, ανεβηκε ξανα.. ο γιατρος και η μικροβιολογος τα επαιξαν, δεν το εχουν ξαναδει... εχει συμβει σε καμια; βεβαια δεν ελπιζω σε καλη καταληξη με τοσο μικρη χοριακη ετσι κι αλλιως αλλα παραξενο ε;

ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ Κ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ..

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΟΡΙΑΚΗ..Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ..

ΤΟ 1ο ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΔΥΜΑ Κ ΧΑΘΗΚΕ Ο ΕΝΑΣ ΣΑΚΟΣ..

Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ..

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ Κ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ..

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΟΡΙΑΚΗ..Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ..

ΤΟ 1ο ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΔΥΜΑ Κ ΧΑΘΗΚΕ Ο ΕΝΑΣ ΣΑΚΟΣ..

Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ..

 

Έτσι μου είπαν κάποιοι γυναικολόγοι αλλά εγώ πιστεύω ότι μπορεί να είναι εξωμήτριο.. φοβάμαι μήπως έχω υδροσαλπιγγα-ες και το υγρό που έχουν δηλητηριάζει τα έμβρυα.. θα κάνω Σαλπιγγογραφια άμεσα.. θα κάνω αύριο ξανά χοριακη αλλά δεν έχω ελπιδες

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, matinak. είπε:

Έτσι μου είπαν κάποιοι γυναικολόγοι αλλά εγώ πιστεύω ότι μπορεί να είναι εξωμήτριο.. φοβάμαι μήπως έχω υδροσαλπιγγα-ες και το υγρό που έχουν δηλητηριάζει τα έμβρυα.. θα κάνω Σαλπιγγογραφια άμεσα.. θα κάνω αύριο ξανά χοριακη αλλά δεν έχω ελπιδες

Η δικη μου εμπειρια απο τκ εξωμητριο που ειχα ειναι πωσ η χοριακη μου μονο ανεβαινε...βασανιστικα αργα..αλλα μονο αυξηση ειχε κ οχι πτωση..

Στειλε μασ νεα σου κ ευχομαι ευχαριστα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό σου έγραψα κι εγώ αλλά δεν εμφανίζεται το μήνυμα!!! Από εμπειρία φίλη μου που είχε δίδυμα και ο ένας σάκος αποβλήθηκε η χοριακη στην αρχή έμεινε στάσιμη μετά έπεσε και μετά ανέβηκε και μάλιστα είχε τελειομηνη εγκυμοσύνη και τώρα έχει το μπουμπουκακι της αγκαλίτσα!!! Ευχομαι η χοριακη σου να ανέβει οσο πρέπει σήμερα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Owl_1 είπε:

Αυτό σου έγραψα κι εγώ αλλά δεν εμφανίζεται το μήνυμα!!! Από εμπειρία φίλη μου που είχε δίδυμα και ο ένας σάκος αποβλήθηκε η χοριακη στην αρχή έμεινε στάσιμη μετά έπεσε και μετά ανέβηκε και μάλιστα είχε τελειομηνη εγκυμοσύνη και τώρα έχει το μπουμπουκακι της αγκαλίτσα!!! Ευχομαι η χοριακη σου να ανέβει οσο πρέπει σήμερα! 

η χοριακη απο 133 προχθες πηγε μολις 150 σημερα... θα κανω αποξηση αυριο για να κανουμε βιοψια στα εμβρυικα στοιχεια .. φοβαμαι δεν εχω κανει ποτε ναρκωση ή κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, matinak. είπε:

η χοριακη απο 133 προχθες πηγε μολις 150 σημερα... θα κανω αποξηση αυριο για να κανουμε βιοψια στα εμβρυικα στοιχεια .. φοβαμαι δεν εχω κανει ποτε ναρκωση ή κατι τετοιο..

αποξεση με τοσο μικρη χοριακη ?επισης εμβρυικα στοιχεια με χοριακη 150 δεν νομιζω οτι γινετε?

με τοσες βιοχημικες πρεπει να κανεις εξετασεις ορμονικες θυροειδη θρομβοφιλιας ανοσολογικες καμπυλη ζαχαρου. καλο ειναι να μιλησεις με ενα τμημα καθεξιν αποβολων σε καποιο νοσοκομειο να σε κατευθυνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

αποξεση με τοσο μικρη χοριακη ?επισης εμβρυικα στοιχεια με χοριακη 150 δεν νομιζω οτι γινετε?

με τοσες βιοχημικες πρεπει να κανεις εξετασεις ορμονικες θυροειδη θρομβοφιλιας ανοσολογικες καμπυλη ζαχαρου. καλο ειναι να μιλησεις με ενα τμημα καθεξιν αποβολων σε καποιο νοσοκομειο να σε κατευθυνει.

εχω κανει ολα αυτα που λες εκτος απο καμπυλη ζαχαρου.... μεχρι και καρυοτυπο εχουμε κανει με τον αντρα μου και σπερμα ...και ειναι ολα οκ... μονο σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση δεν εχω κανει... ναι γινεται βρισκουν καποια υπολοιματα πλακουντα δεν ξερω τι ακριβως και κανουν ιστολογικη... τι να πω.. το επομενο βημα ειναι σαλπιγγογραφια.. πφφφ

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2019 at 5:30 ΜΜ, matinak. είπε:

καλησπερα... μου συμβαινει κατι πολυ παραξενο... να αναφερω οτι εχω 4 βιοχημικες μεχρι τωρα.. τωρα ειναι η 5η μου εγκυμοσυνη, η πρωτη χοριακη μου ηταν 104 δυο μερες πριν την καθυστερηση, η δευτερη δυο μερες αργοτερα δλδ την ημερα αναμονης περιοδου επεσε στο 64 και αρχισα να εχω αιμα καφε και τεσσερις μερες μετα(σημερα) κανω χωριακη να δω αν μηδενισε και ειναι 133, ανεβηκε ξανα.. ο γιατρος και η μικροβιολογος τα επαιξαν, δεν το εχουν ξαναδει... εχει συμβει σε καμια; βεβαια δεν ελπιζω σε καλη καταληξη με τοσο μικρη χοριακη ετσι κι αλλιως αλλα παραξενο ε

Ματιnak γειά σου και από εμένα. Αποξεση τόσο νωρίς γιατί; εννοώ η χοριακη πρέπει να πέσει πρώτα και όταν πέσει και σου έρθει αίμα τότε ο γιατρός μπορεί να δει ότι καθάρισες... Αφού φυσικά καθαρίσεις από το αίμα.... Δεν ξέρω κιόλας αν κάνω λάθος απλά από όσα έχω καταλάβει και ούσα και εγώ παθουσα... Αποξεση δεν κάνουμε έτσι γρήγορα... Επίσης από όσο πληροφορήθηκα από τον γυναικολογο μου στην εξωμήτρια πάλι αυξάνεται αλλά αργά όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω... Στείλε μας νέα σου... Ο Θεός να είναι μαζί σου κορίτσι μου και συζήτησε με τον γιατρό σου το. Ενδεχόμενο να κάνεις κάποιες εξετάσεις.... Τις απλές για αρχή πχ θυρεοειδους.... Εύχομαι καλή δύναμη περιμένουμε νεότερα σου... Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια όσον αφορά τις γόνιμες μέρες... Δευτέρα (29 Ιουλίου) πήγα στο γυναικολογο όπου και είδε ότι καθάρισα όπως θυμάστε.... Μου είπε μαλισυ ότι θα έκανα και ωορρηξια σε 48ωρες... Είδε ωοθηλακιο έτοιμο να σπάσει... Ωστόσο εγώ δεν είχα συμπτώματα τις μέρες που υποτίθεται είχα ωορρηξια... Επίσης Πέμπτη (1 Αυγούστου) είχα θερμοκρασία 36,2 ενώ Μετ αυξήθηκε στο 36,7 τις επόμενες μέρες. Στην ωορηξια η θερμοκρασία είναι χαμηλή η αυξημένη; έχω λιγάκι μπερδευτεί.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, matinak. είπε:

η χοριακη απο 133 προχθες πηγε μολις 150 σημερα... θα κανω αποξηση αυριο για να κανουμε βιοψια στα εμβρυικα στοιχεια .. φοβαμαι δεν εχω κανει ποτε ναρκωση ή κατι τετοιο..

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την νινακι!! Καταρχάς γιατί δεν παίρνεις μια δεύτερη γνώμη? Και γιατί δεν αφήνεις να δεις την επόμενη χοριακη και την αύξηση της? Απόξεση με τετοια τιμή δεν κάνουν όπως και ότι δεν υπάρχουν εμβρυϊκά στοιχεία!! Έχεις δει σάκο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Owl_1 είπε:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την νινακι!! Καταρχάς γιατί δεν παίρνεις μια δεύτερη γνώμη? Και γιατί δεν αφήνεις να δεις την επόμενη χοριακη και την αύξηση της? Απόξεση με τετοια τιμή δεν κάνουν όπως και ότι δεν υπάρχουν εμβρυϊκά στοιχεία!! Έχεις δει σάκο?

οχι δεν εχω δει σακο δεν εχω δει τπτ., κι αλλος γιατρος μου ειχε πει πως θα επρεπε να εχω παρει στοιχεια απο το εμβρυο τον πλακουντα δεν ξερω, οτι εχει δημιουργηθει, για να δω απο τι εφυγαν τα εμβρυα.. ειναι εμπειρος γιατρος και για να το προτεινει ετσι θα πρεπει... μου εχει συμβει και 5 φορες.. το ξερω οτι μονο του μπορει να αποβληθει, οπως εγινε και τις αλλες φορες.. αλλα κατι θελει να δει ο γιατρος προφανως..

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2019 at 7:10 ΜΜ, matinak. είπε:

εχω κανει ολα αυτα που λες εκτος απο καμπυλη ζαχαρου.... μεχρι και καρυοτυπο εχουμε κανει με τον αντρα μου και σπερμα ...και ειναι ολα οκ... μονο σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση δεν εχω κανει... ναι γινεται βρισκουν καποια υπολοιματα πλακουντα δεν ξερω τι ακριβως και κανουν ιστολογικη... τι να πω.. το επομενο βημα ειναι σαλπιγγογραφια.. πφφφ

με χοριακη 150 δυσκολο να βρουν κατι για ρωτα κ δευτερη γνωμη γιατι μαλλον για πεταμενα λεφτα πας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Με τόσο χαμηλή χοριακη πράγματι δεν φαίνεται κάτι... Από όσο ξέρω διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος ή χοριακη πρέπει να είναι 1000 και πάνω για να δουν κάτι... Αν χρειαστεί πάρε και τρίτη γνώμη.... Γιατί και εγώ πχ το θέμα. Με τις χοριακες μου ξεκίνησε 6 Ιουλίου και περίμενα μέχρι να αποβληθεί μόνο του.... Ενώ όπως μου είπε και. Ο γυναικολόγος μου ορισμένοι βάζουν τις κοπέλες κατευθείαν για αποξεση... Βέβαια τι να πω βρε κορίτσια μου κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική. ΜΑΤΊΝΑK καλή δύναμη θα σου ευχηθώ και να μας. Πεις τι έγινε τελικά. Κορίτσια σας παραθέτω ημερομηνίες να. Μου πείτε πότε πιστεύετε ότι έγινε ωορηξια. 29/6 επίσκεψη σε γυναικολογο όπου μου είπε θα είχα σε 48ωρο ωορηξια αλλά εγώ μετά από 2 μέρες είχα 36,2 και Μετά από 2 μέρες 36,7 κια μέχρι. Και σήμερα 36,9. Τελικά η ωορηξια συνέβη όντως όταν μου είπε; στο ίντερνετ άλλοι λένε αυξάνεται στην ωορηξια και άλλοι λένε πέφτει. Επίσης έχω κάποιες μέρες και. Νιώθω τσιμπήματα σε αριστερή και δεξιά ωοθήκη έντονα όμως σα να έχω ενα βάρος κυρίως στη δεξιά ωοθήκη. Και θα κάνω μια χαζή ερώτηση. Υπάρχει. Περίπτωση αυτό που είδε ο γιατρός για ωοθηλακιο και. Είπε. Θα πέσει να μεταβληθηκε τόσο σύντομα σε κάποια κύστη;;; κια να νιώθω αυτά τα τραβήγματα; ρωτάω γιατί αυτό το βάρος που νιώθω στην οθηκη είναι πολύ έντονο τραβήγματα κι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια... εκανα αποξεση την προηγουμενη πεμπτη πριν 12 μερες.. και δεν βρεθηκαν εμβρυικα στοιχεια.. ηταν εξωμητριο ειπε ο γιατρος.. μετρουσαμε τη χοριακη που ευτυχως μια εβδομαδα μετα επεσε οποτε απορροφηθηκε το εμβρυο.. εξωμητριος παλλινδρομη... επρεπε να κανω την αποξεση για να δουμε αν ηταν ενδομητριο ή εξωμητριο και να δουμε και απο τι πεθανε το εμβρυο αν ηταν ενδομητριο.. τωρα το επομενο βημα ειναι η σαλπιγγογραφια που θ κανω τον αλλο μηνα μετα την περιοδο και μετα υστεροσκοπηση αν βρεθει οκ η σαλπιγγογραφια ή λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση μαζι αν βρεθει κατι στη σαλπιγγογραφια...

η αποξεση παντως με μεθη δεν ηταν τπτ, πολυ απλη διαδικασια και καθολου επωδυνη μετα... αιμα ειχα για 1 εβδομαδα και οχι πολυ.. ελπιζω στην υστεροσκοπηση σαλπιγγογραφια κατι να βρεθει και να διορθωθει γιατι δεν αντεχω αλλο . 5 αποβολες.. πφφφφ

On 8/8/2019 at 11:08 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Στο ιδιο μικροβιολογικο η χοριακη? Γιατι βιαζεται ο γιατροσ για αποξεση? Αλλοι αφηνουν μηπωσ γινει αυτοματα η αποβολη..

βιαστηκε γιατι ειχα αποβαλει ηδη 4 φορες και δεν ειχα κανει ποτε αποξεση, παντα το αφηνα ετσι.. ηθελε να δει αν ειναι ενδομητριο ή εξωμητριο βασικα.. και αν ηταν ενδομητριο να εβλεπε απο τι πεθανε.. εστω και με μικρη χοριακη θα εβρισκε εμβρυικα στοιχεια.. τελικα εξωμητριο ηταν.. απορροφηθηκε ευτυχως και ολα καλα..

 

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου ακριβώς το ίδιο λαόε τη δεύτερη έπιασε, τώρα έχει ένα τέλειο κοριτσάκι. Καταλαβαίνω την στεναχώρια σου, κάνε υπομονή όμως και  την προσπάθεια σου και όλα καλά θα πάνε. Συμφωνώ με το γιατρό σου για το τυχαίο γεγονός. Η φύση προνοει.. Αν σου χε τύχει 2 η 3 Φορες να λέγαμε ψαξτο. Που κι αυτό σχετικό είναι. Καλή τύχη σας εύχομαι! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, matinak. είπε:

καλησπερα κοριτσια... εκανα αποξεση την προηγουμενη πεμπτη πριν 12 μερες.. και δεν βρεθηκαν εμβρυικα στοιχεια.. ηταν εξωμητριο ειπε ο γιατρος.. μετρουσαμε τη χοριακη που ευτυχως μια εβδομαδα μετα επεσε οποτε απορροφηθηκε το εμβρυο.. εξωμητριος παλλινδρομη... επρεπε να κανω την αποξεση για να δουμε αν ηταν ενδομητριο ή εξωμητριο και να δουμε και απο τι πεθανε το εμβρυο αν ηταν ενδομητριο.. τωρα το επομενο βημα ειναι η σαλπιγγογραφια που θ κανω τον αλλο μηνα μετα την περιοδο και μετα υστεροσκοπηση αν βρεθει οκ η σαλπιγγογραφια ή λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση μαζι αν βρεθει κατι στη σαλπιγγογραφια...

η αποξεση παντως με μεθη δεν ηταν τπτ, πολυ απλη διαδικασια και καθολου επωδυνη μετα... αιμα ειχα για 1 εβδομαδα και οχι πολυ.. ελπιζω στην υστεροσκοπηση σαλπιγγογραφια κατι να βρεθει και να διορθωθει γιατι δεν αντεχω αλλο . 5 αποβολες.. πφφφφ

βιαστηκε γιατι ειχα αποβαλει ηδη 4 φορες και δεν ειχα κανει ποτε αποξεση, παντα το αφηνα ετσι.. ηθελε να δει αν ειναι ενδομητριο ή εξωμητριο βασικα.. και αν ηταν ενδομητριο να εβλεπε απο τι πεθανε.. εστω και με μικρη χοριακη θα εβρισκε εμβρυικα στοιχεια.. τελικα εξωμητριο ηταν.. απορροφηθηκε ευτυχως και ολα καλα..

 

Η χοριακη μέχρι τι τιμή έφτασε? Κ τι τιμή είχε όταν έκανες αποξεση? Πάντως το να απορροφηθεί η εκτοπη κύηση είναι πολύ σπάνιο,με λίγα λόγια είσαι τυχερή μέσα στην ατυχία σου!!! Εύχομαι να βρεις το πρόβλημα που υπάρχει και να αποκτήσεις το θαυματακι σου!! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, matinak. είπε:

καλησπερα κοριτσια... εκανα αποξεση την προηγουμενη πεμπτη πριν 12 μερες.. και δεν βρεθηκαν εμβρυικα στοιχεια.. ηταν εξωμητριο ειπε ο γιατρος.. μετρουσαμε τη χοριακη που ευτυχως μια εβδομαδα μετα επεσε οποτε απορροφηθηκε το εμβρυο.. εξωμητριος παλλινδρομη... επρεπε να κανω την αποξεση για να δουμε αν ηταν ενδομητριο ή εξωμητριο και να δουμε και απο τι πεθανε το εμβρυο αν ηταν ενδομητριο.. τωρα το επομενο βημα ειναι η σαλπιγγογραφια που θ κανω τον αλλο μηνα μετα την περιοδο και μετα υστεροσκοπηση αν βρεθει οκ η σαλπιγγογραφια ή λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση μαζι αν βρεθει κατι στη σαλπιγγογραφια...

η αποξεση παντως με μεθη δεν ηταν τπτ, πολυ απλη διαδικασια και καθολου επωδυνη μετα... αιμα ειχα για 1 εβδομαδα και οχι πολυ.. ελπιζω στην υστεροσκοπηση σαλπιγγογραφια κατι να βρεθει και να διορθωθει γιατι δεν αντεχω αλλο . 5 αποβολες.. πφφφφ

On 8/8/2019 at 11:08 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Στο ιδιο μικροβιολογικο η χοριακη? Γιατι βιαζεται ο γιατροσ για αποξεση? Αλλοι αφηνουν μηπωσ γινει αυτοματα η αποβολη..

βιαστηκε γιατι ειχα αποβαλει ηδη 4 φορες και δεν ειχα κανει ποτε αποξεση, παντα το αφηνα ετσι.. ηθελε να δει αν ειναι ενδομητριο ή εξωμητριο βασικα.. και αν ηταν ενδομητριο να εβλεπε απο τι πεθανε.. εστω και με μικρη χοριακη θα εβρισκε εμβρυικα στοιχεια.. τελικα εξωμητριο ηταν.. απορροφηθηκε ευτυχως και ολα καλα..

Εχω μπερδευτεί λίγο. Θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Με τόσο χαμηλή χοριακη δεν ξέρω αν υπάρχουν εμβρυακα στοιχεία και αν φαίνονται με την αποξεση. Δεν έχω ξανακούσει να κάνουν αποξεση με τόσο χαμηλή χοριακη. Το εξωμητριο δεν απορροφάται πολύ εύκολα. Δυο μήνες μετά από την τελευταία έκτοπη κύηση και ενω ειχε μηδενιστεί η χοριακη ο γιατρός έβλεπε κατι ύποπτο στο σημείο που το έβλεπε και πριν. Ήταν στο κερας της μήτρας ( εκει που ενώνεται η μξτρα με τη σάλπιγγα). Μου ειπε οτι μπορεί να πάρει και 5 μηνες να απορροφηθεί. Στην περίπτωσή σου πάντως δεν καταλαβαίνω τη σιγουριά του γιατρού ότι ήταν εξωμητριο. Εξετάσεις θρομβοφιλιας έχεις κανει; Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Εχω μπερδευτεί λίγο. Θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Με τόσο χαμηλή χοριακη δεν ξέρω αν υπάρχουν εμβρυακα στοιχεία και αν φαίνονται με την αποξεση. Δεν έχω ξανακούσει να κάνουν αποξεση με τόσο χαμηλή χοριακη. Το εξωμητριο δεν απορροφάται πολύ εύκολα. Δυο μήνες μετά από την τελευταία έκτοπη κύηση και ενω ειχε μηδενιστεί η χοριακη ο γιατρός έβλεπε κατι ύποπτο στο σημείο που το έβλεπε και πριν. Ήταν στο κερας της μήτρας ( εκει που ενώνεται η μξτρα με τη σάλπιγγα). Μου ειπε οτι μπορεί να πάρει και 5 μηνες να απορροφηθεί. Στην περίπτωσή σου πάντως δεν καταλαβαίνω τη σιγουριά του γιατρού ότι ήταν εξωμητριο. Εξετάσεις θρομβοφιλιας έχεις κανει; Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Κι εγώ το ίδιο έχω μπερδευτει γι'αυτό ρώτησα τις τιμές!! Εμβρυϊκά στοιχεία δεν υπάρχουν σε τόσες χαμηλές τιμές το μόνο που θα μπορούσε να δει ήταν ένα παχύ ενδομήτριο απλά!! Το να απορροφηθεί εξωμήτριο είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο αλλά συμβαινει!! Δεν ξέρω αλλά αυτός ο Γιατρος δεν μου έκατσε καλά καθόλου από την αρχή με αυτά που έλεγε!! Πιστεύω ότι ήταν βιοχημική κύηση και όχι εξωμήτριο και ότι οι αποβολές οφείλονται κάπου αλλού που ίσως τα δείξει οι εξετάσεις που θα κάνει! 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, οταν ειναι χαμηλη η χοριακη και ειναι εξωμητριο τοτε το πιο πιθανο ειναι να απορροφηθει.. μου ειχε πει κι αλλος γιατρος οτι επρεπε να εχω κανει αποξεση και στις προηγουμενες αποβολες οπου η πιο ψηλη χοριακη ηταν μολις 370.. σ αυτη την αποβολη εφτασε 153.. και παλι ομως θα εβρισκαν εμβρυικα στοιχεια με την αποξεση του πλακουντα.. οποτε τωρα περιμενω να ερθει η επομενη περιοδος για να κανω σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση,, ελπιζω να μη χρειαστει λαπαροσκοπηση..

πρίν από 56 λεπτά , MagdaP είπε:

Εχω μπερδευτεί λίγο. Θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Με τόσο χαμηλή χοριακη δεν ξέρω αν υπάρχουν εμβρυακα στοιχεία και αν φαίνονται με την αποξεση. Δεν έχω ξανακούσει να κάνουν αποξεση με τόσο χαμηλή χοριακη. Το εξωμητριο δεν απορροφάται πολύ εύκολα. Δυο μήνες μετά από την τελευταία έκτοπη κύηση και ενω ειχε μηδενιστεί η χοριακη ο γιατρός έβλεπε κατι ύποπτο στο σημείο που το έβλεπε και πριν. Ήταν στο κερας της μήτρας ( εκει που ενώνεται η μξτρα με τη σάλπιγγα). Μου ειπε οτι μπορεί να πάρει και 5 μηνες να απορροφηθεί. Στην περίπτωσή σου πάντως δεν καταλαβαίνω τη σιγουριά του γιατρού ότι ήταν εξωμητριο. Εξετάσεις θρομβοφιλιας έχεις κανει; Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

εχω κανει για θρομβοφιλια νι, δεν εχω κατι.. σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση δν εχω κανει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, matinak. είπε:

κοριτσια, οταν ειναι χαμηλη η χοριακη και ειναι εξωμητριο τοτε το πιο πιθανο ειναι να απορροφηθει.. μου ειχε πει κι αλλος γιατρος οτι επρεπε να εχω κανει αποξεση και στις προηγουμενες αποβολες οπου η πιο ψηλη χοριακη ηταν μολις 370.. σ αυτη την αποβολη εφτασε 153.. και παλι ομως θα εβρισκαν εμβρυικα στοιχεια με την αποξεση του πλακουντα.. οποτε τωρα περιμενω να ερθει η επομενη περιοδος για να κανω σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση,, ελπιζω να μη χρειαστει λαπαροσκοπηση..

εχω κανει για θρομβοφιλια νι, δεν εχω κατι.. σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση δν εχω κανει..

Μακάρι να βρεις την άκρη στην σαλπιγγογραφια και στην υστεροσκοπηση!! Να βρεθεί η λύση τόσες αποβολές πια κρίμα !! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!! Όσες έχετε δει την ιστορία. Μου θα ξέρετε ότι τον Ιούλιο πέρασα μια. Βιοχημικη στις 17 Ιουλίου. Ωστόσο είχα παλι ένα θετικό τεστ στα χέρια. Μου πριν λίγες μέρες. Σήμερα είδα αρκετό έως πολύ καφέ αίμα στο εσώρουχο μου, πήγα για την πρώτη μου χοριακη ήταν 945 πήγα και για υπέρηχο όπου δε φάνηκε κάτι φάνηκε μόνο κάτι αρχομενο εντός της μητρας, ο γιατρός μου είπε να δούμε και την 2η χοριακη τη Δευτέρα... Η μαία. Μου είπε ότι συμβαίνει πολλές φορές και ότι το καφέ είναι παλιό. Αίμα ... Εγω στο σκούπισμα έχω ακόμα καφέ.... Έχει καμία ανάλογη εμπειρία; κοντεύω να τρελαθώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs said:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!! Όσες έχετε δει την ιστορία. Μου θα ξέρετε ότι τον Ιούλιο πέρασα μια. Βιοχημικη στις 17 Ιουλίου. Ωστόσο είχα παλι ένα θετικό τεστ στα χέρια. Μου πριν λίγες μέρες. Σήμερα είδα αρκετό έως πολύ καφέ αίμα στο εσώρουχο μου, πήγα για την πρώτη μου χοριακη ήταν 945 πήγα και για υπέρηχο όπου δε φάνηκε κάτι φάνηκε μόνο κάτι αρχομενο εντός της μητρας, ο γιατρός μου είπε να δούμε και την 2η χοριακη τη Δευτέρα... Η μαία. Μου είπε ότι συμβαίνει πολλές φορές και ότι το καφέ είναι παλιό. Αίμα ... Εγω στο σκούπισμα έχω ακόμα καφέ.... Έχει καμία ανάλογη εμπειρία; κοντεύω να τρελαθώ. 

εγω στην βιοχημικη εγκυμοσυνη που μου ειχε τυχει ειχα ροζ-κοκκινο αιμα,και θυμαμαι οταν περνω τον γιατρο τηλ και του ειπα οτι ειδα αιμα με ρωτησε αν ηταν καφε η ροζ-κοκκινο?μου εξηγησε οτι το καφε συνηθως δεν ειναι κακο..βεβαια και στην δευτερη εγυμοσυνη μου που πηγε καλα ειχα στην αρχη λιγο αιματακι κοκκινο ελαχιστο βεβαια σταγονιτσες..του το ειπα και μου εδωσε ουτροτζεσταν (αν θυμαμαι καλα ετσι λεγεται) και φελισιν!!ευχομαι να δου πανε ολα καλα με ενα γερο μωρρακι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!! Όσες έχετε δει την ιστορία. Μου θα ξέρετε ότι τον Ιούλιο πέρασα μια. Βιοχημικη στις 17 Ιουλίου. Ωστόσο είχα παλι ένα θετικό τεστ στα χέρια. Μου πριν λίγες μέρες. Σήμερα είδα αρκετό έως πολύ καφέ αίμα στο εσώρουχο μου, πήγα για την πρώτη μου χοριακη ήταν 945 πήγα και για υπέρηχο όπου δε φάνηκε κάτι φάνηκε μόνο κάτι αρχομενο εντός της μητρας, ο γιατρός μου είπε να δούμε και την 2η χοριακη τη Δευτέρα... Η μαία. Μου είπε ότι συμβαίνει πολλές φορές και ότι το καφέ είναι παλιό. Αίμα ... Εγω στο σκούπισμα έχω ακόμα καφέ.... Έχει καμία ανάλογη εμπειρία; κοντεύω να τρελαθώ. 

Κι εγώ ξέρω ότι το καφέ αίμα είναι παλιό και όχι απαραίτητα κακό. Με 945 χοριακη φυσικό είναι να μη φανεί κάτι στον υπέρηχο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...