Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βιοχημική εγκυμοσύνη - Αποβολη


Georgia32

Recommended Posts

Just now, Mrs είπε:

Καλημέρα κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Αύριο θα σας έχω νεότερα! Σας στέλνω την αγάπη μου 

Καλημεραααα!!! Περιμένουμε τα νέα σου!!! Θετική σκέψη και προχωράμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι θετική σκέψη.... Όσο μπορώ νιώθω κάπως καλύτερα προσπαθώ να διαχειριζομαι τους φόβους μου.... Πιστεύω ότι τα δύσκολα πέρασαν.... Θέλω να είμαι αισιόδοξη.... Ο γιατρός μου είπε ότι συμβαίνει σε πολλές κοπέλες και όλες Μετ; κάνουν και δύο και 3 παιδιά... Εύχομαι και ελπίζω να μην μου σταθεί εμπόδιο η βιοχημικη κύηση που πέρασα... Να είστε καλά όλες κοριτσάκια μου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Εν τω μεταξύ ξέχασα να σας πω ότι η χοριακη μου έπεσε στο μηδέν!! Ελπίζω αυτό να είναι καλό για τον γιατρό μου και για μένα 

Ναι αυτό είναι πολύ καλό! Μάλλον θα σου πει να ξεκινήσεις προσπάθειες άμεσα. Καλή τύχη και προσπάθησε να μην το έχεις στο μυαλό σου. 

Link to comment
Share on other sites

Θα το προσπαθήσω... Αν και μου είναι δύσκολο αλλά το προσπαθώ..... Εύχομαι να μην έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στη σύλληψη και όλα. Να είναι καλα. Ευχαριστώ πολύ θα επιστρέψω αύριο με νεότερα από το γιατρό. Κια εύχομαι να μην χρειαστώ αποξεση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Ναι αυτό είναι πολύ καλό! Μάλλον θα σου πει να ξεκινήσεις προσπάθειες άμεσα. Καλή τύχη και προσπάθησε να μην το έχεις στο μυαλό σου. 

@MagdaP εσυ ολα.καλα??

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μηδενιστηκε η χοριακη αλλά ο γιατρός που πήγα πριν 10 μέρες περίπου βλέπει ακόμα κάτι στο σημείο που έβλεπε... Μου είπε ότι μπορεί να πάρει και 5 μήνες μέχρι να απορροφηθεί από τον οργανισμό. Στο σημείο αυτό δεν παίρνει ουτε αποξεση ούτε τίποτα. Οπότε περιμένω...  

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mrs είπε:

MagdaP τι βλέπει ο γιατρός σου; εμβρυικα στοιχεία εννοείς;

Μην ανησυχείς, είναι διαφορετική περίπτωση η δική μου και λίγο μπερδεμένη... Πριν από δυόμιση μήνες περίπου είχα μια έκτοπη κύηση. Αυξανόταν η χοριακη αλλά σάκος πουθενά. Είχε πάει 2500 ή χοριακη και θα έπρεπε να φαίνεται κάτι. Ο γιατρός είδε μια "ύποπτη" περιοχή (έτσι μου τη χαρακτήρισε) στη γωνία δεξιά. Έκανα λαπαροσκόπηση αλλά έξω από τη μήτρα δε φάνηκε τίποτα, επομένως το συμπέρασμα ήταν ότι βρισκόταν στο κέρας της μήτρας (εκεί που ενώνεται η μήτρα με τη σάλπιγγα) και αφού άρχισε να πέφτει η χοριακη μου είπε ο γιατρός ότι δεν κινδυνεύω και να αφήσω τον οργανισμό να το απορροφήσει. Αν δεν έπεφτε η χοριακη και αυξανόταν κι άλλο θα έπρεπε να μπω χειρουργείο, να ανοίξουν τη μήτρα και να το αφαιρέσουν. Απλά πριν από αυτό είχα μια παλινδρομη (σε αυτό αναφερόμουν πιο πανω) και ακόμα πιο πριν ένα εξωμητριο όπου μου αφαίρεσαν τη μία σάλπιγγα. Όλα αυτά στην προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι. Ευτυχώς που έχω και το γιο μου και παρηγοριεμαι κάθε φορά... Γι αυτό σου λεω: Συμβαίνουν πολλά και με δύσκολη πορεία... Το δικό σου είναι από τα πιο απλά που ξεπερνιούνται εύκολα (οργανικά τουλάχιστον) και δεν αφήνουν και "κουσούρι". Σίγουρα είναι δύσκολο ψυχολογικά να το ξεπεράσεις αλλά είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα έχουμε ευχάριστα νέα και όλα αυτά θα ξεχαστούν!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσι μου έχεις περάσει πολλά και εσύ. Να σου πω και τώρα περιμένεις να απορροφηθεί από τον οργανισμό σου για να ξεκινήσεις προσπάθειες; ωστόσο αυτό που οφείλεται; η δεν υοαρχει κάποια αιτία; κάποιος λόγος; εύχομαι να συνεχίσεις να έχεις θετική ενέργεια γιατί τα λεγόμενα σου αυτό μαρτυρούν. Και σύντομα να χαρίσεις ένα αδερφάκι στο παιδάκι σου, κορίτσι μου. Και με μια σάλπιγγα από όσο ξέρω πάντως και από όσο διάβασα μένεις έγκυος εύκολα.... Εφόσον η άλλη είναι λειτουργική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mrs είπε:

Αχ κορίτσι μου έχεις περάσει πολλά και εσύ. Να σου πω και τώρα περιμένεις να απορροφηθεί από τον οργανισμό σου για να ξεκινήσεις προσπάθειες; ωστόσο αυτό που οφείλεται; η δεν υοαρχει κάποια αιτία; κάποιος λόγος; εύχομαι να συνεχίσεις να έχεις θετική ενέργεια γιατί τα λεγόμενα σου αυτό μαρτυρούν. Και σύντομα να χαρίσεις ένα αδερφάκι στο παιδάκι σου, κορίτσι μου. Και με μια σάλπιγγα από όσο ξέρω πάντως και από όσο διάβασα μένεις έγκυος εύκολα.... Εφόσον η άλλη είναι λειτουργική. 

Εγω εχω μια σαλπιγγα..( η αριστερη αφαιρεθηκε μετα απο εξωμητριο).μετα απο αυτο εμεινα εγκυοσ στην κορη μου που ειναι 21 μηνων..κ τωρα περιμενω κ το 2ο..ειμαι 7 μηνων σχεδον..

Το λεω για να επιβεβαιωσω τα λογια σου..κ ειμαι κ στα 37..ε δεν με λεσ κ μικρη..

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει και με το καλό και το 2ο μωράκι σου!!!!! Να ρωτήσω κάτι σήμερα στον υπέρηχο ο γιατρός θ α μπορέσει να μου πει αν θα κάνω ωορρηξια αυτό το μήνα; να θυμίσω ότι το αίμα ξεκίνησε 17 Ιουλίου.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Αχ κορίτσι μου έχεις περάσει πολλά και εσύ. Να σου πω και τώρα περιμένεις να απορροφηθεί από τον οργανισμό σου για να ξεκινήσεις προσπάθειες; ωστόσο αυτό που οφείλεται; η δεν υοαρχει κάποια αιτία; κάποιος λόγος; εύχομαι να συνεχίσεις να έχεις θετική ενέργεια γιατί τα λεγόμενα σου αυτό μαρτυρούν. Και σύντομα να χαρίσεις ένα αδερφάκι στο παιδάκι σου, κορίτσι μου. Και με μια σάλπιγγα από όσο ξέρω πάντως και από όσο διάβασα μένεις έγκυος εύκολα.... Εφόσον η άλλη είναι λειτουργική. 

Μάλλον δεν υπάρχει αιτία... Απλά έτυχε. Πώς γίνεται να τυχαινουν όλα σε μενα; Αλλά δεν θέλω να παραπονιέμαι... Δοξαζω το Θεό που έχω ένα υπέροχο παιδάκι! Θέλω τόσο πολύ να του χαρίσω αδερφάκι!!! Το θέλει και ο ίδιος! Σήμερα κλείνει τα 5 και όταν βλέπει μωράκι τρελαίνεται ο γλυκός μου!!! Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν θα κάνω άλλες προσπάθειες... Δεν ξέρω αν έχω άλλη ψυχική δύναμη. Φοβάμαι ότι ίσως βάζω και τη ζωή μου σε κίνδυνο εκτός από την ψυχική μου υγεία. Μετά από το πρώτο εξωμητριο έκανα και 2 προσπάθειες εξωσωματικής άλλα απέτυχαν! Οι άλλες δύο εγκυμοσύνες ήρθαν φυσιολογικά άλλα δεν προχώρησαν... Σε λίγους μήνες κλείνω τα 41... Μάλλον θα μείνω με το μαράζι... :-(

Just now, Mrs είπε:

Να ρωτήσω κάτι σήμερα στον υπέρηχο ο γιατρός θ α μπορέσει να μου πει αν θα κάνω ωορρηξια αυτό το μήνα; να θυμίσω ότι το αίμα ξεκίνησε 17 Ιουλίου.... 

Κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσει... Περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MagdaP είπε:

Μάλλον δεν υπάρχει αιτία... Απλά έτυχε. Πώς γίνεται να τυχαινουν όλα σε μενα; Αλλά δεν θέλω να παραπονιέμαι... Δοξαζω το Θεό που έχω ένα υπέροχο παιδάκι! Θέλω τόσο πολύ να του χαρίσω αδερφάκι!!! Το θέλει και ο ίδιος! Σήμερα κλείνει τα 5 και όταν βλέπει μωράκι τρελαίνεται ο γλυκός μου!!! Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν θα κάνω άλλες προσπάθειες... Δεν ξέρω αν έχω άλλη ψυχική δύναμη. Φοβάμαι ότι ίσως βάζω και τη ζωή μου σε κίνδυνο εκτός από την ψυχική μου υγεία. Μετά από το πρώτο εξωμητριο έκανα και 2 προσπάθειες εξωσωματικής άλλα απέτυχαν! Οι άλλες δύο εγκυμοσύνες ήρθαν φυσιολογικά άλλα δεν προχώρησαν... Σε λίγους μήνες κλείνω τα 41... Μάλλον θα μείνω με το μαράζι... :-(

Κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσει... Περιμένουμε νέα σου.

Ειναι πολυ προσφατα ολα κ ειναι λογικο να φοβασαι..

Οταν ξεπεραστει εντελωσ αυτη η περιπετεια σου ευχομαι να μεγαλωσετε την οικογενεια σασ..

Κ αν φοβασαι την ηλικια σου γνωριζεισ καλα πωσ θπαρχουν κ αλλοι τροποι..

Να χαιρεααι το αγορακι σου..κ να μην απογοητευεσαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου γειά σας!!!! Επέστρεψα από το γιατρό μου, μου είπε ότι είμαι τέλεια, ενδομητριο τέλειο και ότι καθάρισα πλήρως. Επιπλέον μου είπε ότι έχω αυγουλακια και σε 48 ώρες θα έχω ωορρηξια. Μου έκανε τρομερή εντύπωση μετά από αποβολή ωορρηξια;;;;;; μου είπε αν είμαι έτοιμη και επιθυμώ από απόψε κιόλας ας ξεκινήσω προσπάθειες.... Ήταν πολύ αισιόδοξος μου είπε ότι πιστεύει  θα μείνω εύκολα έγκυος γιατί έχω άψογη μήτρα και καλό ενδομητριο. Πφφφ.... Γίνεται ωορρηξια τόσο σύντομα μετά την αποβολή;;;; τι λέτε εσείς; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Κορίτσια μου γειά σας!!!! Επέστρεψα από το γιατρό μου, μου είπε ότι είμαι τέλεια, ενδομητριο τέλειο και ότι καθάρισα πλήρως. Επιπλέον μου είπε ότι έχω αυγουλακια και σε 48 ώρες θα έχω ωορρηξια. Μου έκανε τρομερή εντύπωση μετά από αποβολή ωορρηξια;;;;;; μου είπε αν είμαι έτοιμη και επιθυμώ από απόψε κιόλας ας ξεκινήσω προσπάθειες.... Ήταν πολύ αισιόδοξος μου είπε ότι πιστεύει  θα μείνω εύκολα έγκυος γιατί έχω άψογη μήτρα και καλό ενδομητριο. Πφφφ.... Γίνεται ωορρηξια τόσο σύντομα μετά την αποβολή;;;; τι λέτε εσείς; 

ναι ειδικα αν καθαρισες μονη σου ο κυκλος παει οπως πριν ! οταν σου δωσει το οκ θα ξεκινησεις επαφες κ ολα καλα. κ εγω μετα απο αποβολη εκανα το γιο μου με την πρωτη προσπαθεια μετα την αποβολη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Κορίτσια μου γειά σας!!!! Επέστρεψα από το γιατρό μου, μου είπε ότι είμαι τέλεια, ενδομητριο τέλειο και ότι καθάρισα πλήρως. Επιπλέον μου είπε ότι έχω αυγουλακια και σε 48 ώρες θα έχω ωορρηξια. Μου έκανε τρομερή εντύπωση μετά από αποβολή ωορρηξια;;;;;; μου είπε αν είμαι έτοιμη και επιθυμώ από απόψε κιόλας ας ξεκινήσω προσπάθειες.... Ήταν πολύ αισιόδοξος μου είπε ότι πιστεύει  θα μείνω εύκολα έγκυος γιατί έχω άψογη μήτρα και καλό ενδομητριο. Πφφφ.... Γίνεται ωορρηξια τόσο σύντομα μετά την αποβολή;;;; τι λέτε εσείς; 

Εννοείται ότι γίνεται!!! Κι εγώ μετά την παλινδρομη, όταν απεβαλα, έκανα ωορρηξία (το καταλαβαίνω πάντα). Εύχομαι σύντομα με φουσκωμενη κοιλίτσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ. Μου είπε σε 48 ώρες ωορρηξια κ να ξεκινήσω σήμερα κιόλας. Απλά μου έκανε εντύπωση γτ με όλα αυτά ο κύκλος ήταν 47 μέρες οπότε η ωορρηξια δεν έπρεπε θεωρητικά νσ είναι πιο αργά; μπορεί πχ αν ξεκινήσω να συλλάβω όπως την πρώτη φορά; αχ μακαριιιιι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ. Μου είπε σε 48 ώρες ωορρηξια κ να ξεκινήσω σήμερα κιόλας. Απλά μου έκανε εντύπωση γτ με όλα αυτά ο κύκλος ήταν 47 μέρες οπότε η ωορρηξια δεν έπρεπε θεωρητικά νσ είναι πιο αργά; μπορεί πχ αν ξεκινήσω να συλλάβω όπως την πρώτη φορά; αχ μακαριιιιι

Είναι πολύ ευχάριστα αυτά που σου είπε!!! Ξεκινα από σήμερα κιόλας και για 2-3 μέρες ακόμη και εύχομαι να πετύχεις όπως την προηγούμενη φορά όμως αυτή τη φορά να είναι εκεί μέσα για τους επόμενους 9 μήνες!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ. Μου είπε σε 48 ώρες ωορρηξια κ να ξεκινήσω σήμερα κιόλας. Απλά μου έκανε εντύπωση γτ με όλα αυτά ο κύκλος ήταν 47 μέρες οπότε η ωορρηξια δεν έπρεπε θεωρητικά νσ είναι πιο αργά; μπορεί πχ αν ξεκινήσω να συλλάβω όπως την πρώτη φορά; αχ μακαριιιιι

Γενικα οτι απορια εχεισ να τον ρωτασ.. 

Πολυ χαιρομαι που καθαρισεσ...κ χαιρομαι πιο πολυ που εισαι ετοιμη να προσπαθησεισ..

Ευχομαι να εχουμε πολυ γρηγορα να εχουμε ευχαριστα!!!

Κ ολεσ εδω μεσα θα χαρουμε να τα ακουσουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου να είσαστε καλά για τα όμορφα λόγια σας. Εύχομαι ειλικρινά ο, τι καλύτερο σε όλες μας.... Η αλήθεια είναι ότι τα μπέρδεψα τα πράγματα... Όσον αφορά τον κύκλο... Πριν προκύψει η εγκυμοσύνη είχα περίοδο 31 Μαΐου, μετά η αποβολή περίοδος στις 17 Ιουλίου... Για αυτό είπα για κύκλο 47 ημερών... Μου είπε υοαρχει και αυγουλακι έτοιμο να σπάσει... Είναι ορατό στον υπέρηχο 48 ώρες πριν γίνει η ωορρηξια.... Μάλιστα μου είπε ότι το σώμα αναγνώρισε ότι κάτι δνε οηγε καλά.... Ούτως ή άλλως η κύηση δε θα προχωρούσε... Μου είπε το ενδομητριο μου είναι πολύ καλό... Η μήτρα επισης καθωε και οι Ωοθήκες... Θεωρητικά λοιπόν μεθαύριο θα έχω ωορηξια.... Τι να πω.... Μακάρι να γίνει η σύλληψη όπως την πρώτη φορά και να μείνει.... Απλά την πρώτη φορά εκείνο το. Μήνα είχαμε και επαφές πριν την ωορρηξια... Πιονσυχνα.... Αλλά θα μου πείτε αφού εντοπίστηκε η ωορρηξια τώρα με υπέρηχο.... 

Και βρε κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο. Χαζό ίσως.... Μπορεί το ωοθηλακιο που φάνηκε στον υπέρηχο πχνα μην έχει ωάριο; αχ τι σκέφτομαι... Από το φόβο σκέφτομαι όλα τα σενάρια μάλλον... 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Κορίτσια μου να είσαστε καλά για τα όμορφα λόγια σας. Εύχομαι ειλικρινά ο, τι καλύτερο σε όλες μας.... Η αλήθεια είναι ότι τα μπέρδεψα τα πράγματα... Όσον αφορά τον κύκλο... Πριν προκύψει η εγκυμοσύνη είχα περίοδο 31 Μαΐου, μετά η αποβολή περίοδος στις 17 Ιουλίου... Για αυτό είπα για κύκλο 47 ημερών... Μου είπε υοαρχει και αυγουλακι έτοιμο να σπάσει... Είναι ορατό στον υπέρηχο 48 ώρες πριν γίνει η ωορρηξια.... Μάλιστα μου είπε ότι το σώμα αναγνώρισε ότι κάτι δνε οηγε καλά.... Ούτως ή άλλως η κύηση δε θα προχωρούσε... Μου είπε το ενδομητριο μου είναι πολύ καλό... Η μήτρα επισης καθωε και οι Ωοθήκες... Θεωρητικά λοιπόν μεθαύριο θα έχω ωορηξια.... Τι να πω.... Μακάρι να γίνει η σύλληψη όπως την πρώτη φορά και να μείνει.... Απλά την πρώτη φορά εκείνο το. Μήνα είχαμε και επαφές πριν την ωορρηξια... Πιονσυχνα.... Αλλά θα μου πείτε αφού εντοπίστηκε η ωορρηξια τώρα με υπέρηχο.... 

Και βρε κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο. Χαζό ίσως.... Μπορεί το ωοθηλακιο που φάνηκε στον υπέρηχο πχνα μην έχει ωάριο; αχ τι σκέφτομαι... Από το φόβο σκέφτομαι όλα τα σενάρια μάλλον... 

Καλε μην τα υπεραναλυεισ ολα...

Βρεσ κατι που σου αρεσει να απασχοληθεισ για να ξεχνιεσαι..κ.συνεχισε τισ προσπαθειεσ...

Αφου εμεινεσ μια φορα θα ξαναμεινεισ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνιέμαι κάνω γυμναστική πηγαίνω στη θάλασσα κάνω πράγματα για εμένα απλά δεν ξέρω έχω φοβηθεί και το μυαλό μου γυρίζει παλι εκειί.... Αφού χτες είπε ο γιατρός ότι σε 48 ώρες θα γνρινοωρρηξια θεωρητικά πρέπει να έχω επαφές μεχρι και 2 μέρες μετά το πέρα; του 48 ωρου σωστά; έτυχε καμία μα παρακολουθούμε υπέρηχο γραφικά την ωορρηξια; βάσει μεγέθους ωοθηλακιο βλεπουν ποτέ περίπου θα σπάσει; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...