Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βιοχημική εγκυμοσύνη - Αποβολη


Georgia32

Recommended Posts

Eixa κι εγω μια βιοχημικη τον ιουνιο περσυ.Ειχα κανει το τεστ την πρωτη μερα καθυστερησης,την επομενη εκανα χοριακη,ηταν θετικη αλλα μετα απο 4 μερες αδιαθετησα!Ο γιατρος μου χε πει οτι αυτο μπορει να χει συμβει πολλες φορες αλλα με μονο 4-5 μερες καθυστερηση ποσες τρεχουμε για χοριακη ωστε να το ξερουμε???Το χειροτερο ηταν οτι το αιμα αρχισε να τρεχει ποταμι τη στιγμη που χοροπηδηξε ο μικρος στην κοιλια μου πριν προλαβω να τον σταματησω!!!!!Ξαναπροσπαθησαμε τον αυγουστο και εμεινα αμεσως εγκυος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

carmen σου ηρθε περιοδος,ε;τι να πω,λενε πως γινεται για καλο,πως το σωμα μας αποβαλλει κατι που δεν ηταν υγιες και βιωσιμο...αν αυτο ειναι παρηγορια.

pinakii δεν υπαρχουν απαντησεις,δυστυχως εγω απο τον ευρυτερο κυκλο μου εχω αρκετα παραδειγματα τετοιων περιπτωσεων,και με πιο μεγαλα μωρα,και με τελειομηνα μωρα,και με νεογεννητα....δραμα,καταστασεις που ουτε ξεχνιουνται ουτε ξεπερνιουνται.

οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο,ετσι δεν ειναι;

μακαρι σε λιγο καιρο να γραφουμε ολες τα ευχαριστα νεα,να μην τα ξαναπερασει αυτα καμια κοπελα....

εγω ακομα στην αναμονη για αιμορραγια ειμαι.για να δουμε...

καλησπερα...μην σκεφτεσαι συνεχεια την αιμοραγια...αστο και θα ερθει μονο του..το αγχος δε βοηθαει!

ολα θα πανε καλα οπως ειπαμε..

αληθεια εχεις ακουσει παρομοια περιστατικα με το δικο μου?εγω ακουω για αποβολες δλδ σε λιγες εβδομαδες κυησης αλλα στον 9ο μηνα οπως εγω οχι...εχει να κανει κ με την ηλικιαπου το αντιμετωπιζεις κατι τετοιο..εγω ειμαι και 24 ετων σχετικα μικρη και μου φαινεται βουνο σαυτη την ηλικια και αν δεν ακους να συμβαινουν τετοια..πολυ δυσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα,

Ευάκι δυστυχώς να που συναντιόμαστε και σε δυσαρεστα θεματα..

μόλις βίωσα κι εγώ τη βιοχημικη κύηση!!

με 4 μερες καθυστερησης (Δευτέρα του Πασχα) κανω τεστ φαρμακειου (απο τα πιο εμπιστα) και βγαινει αρνητικο.

Την μεθεπομενη κανω χοριακή, θετική με μόλις 43,4 μοναδες.

2 μέρες μετα (χθες) η χοριακη μου ειχε ηδη πεσει στο 9,19..

Ο γιατρος μου ειπε να μη το εχω καθολου στο μυαλο μου και πως ολες οι γυναικες εχουν βιοχημικη στο ενεργητικο τους. Ειναι κατι που συμβαινει πααααααρα πολυ συχνα και περισσοτερες δεν το αντιλαμβανονται. Αν εγω ειχα παραμεινει στο τεστ φαρμακειου και περιμενα λιγες μερες θα αδιαθετουσα και θα νομιζα απλα πως ηταν μια καθυστερηση!

Μου ειπε να μη το σκεφτομαι καν, πως η βιοχημικη ειναι κυηση μονο στους αριθμους, δεν εχει προλαβει να σχηματιστει τπτ ακομη!

Τη Δευτερα θα παω να με δει..ακομη δεν εχω αδιαθετησει ομως:cry:

Κοριτσια ειναι οδυνηρο..κι εμενα θα ηταν το 1ο μου μπεμπε, αλλα τι να κανεις;;; Συνεχιζεις κι ελπιζεις για το καλυτερο..

κουραγιο μας!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

εμενα τα νεα μου δεν ειναι καλα....

αδιαθετησα:cry:

τι να κανουμε????

ανυσηχω απλα γιατι εχω 2 στα 2...

ειχα πανω απο μια βδομαδα καθυστερηση,8 μερες, ο γιατρος μου ειπε να κανω την Δευτερα χοριακη και απο κει θα δουμε...ελπιζω τωρα να εχει πεσει αρκετα γιατι δεν θελω να κανω αποξεση!!!!(πως αντιστρεφονται τα πραγματα ε???)μεχρι χθεσ προσευχομουν να ανεβαινει και τωρα θελω σαν τρελη να πεσει!!!!!!

αχχχχ κοριτσακια μου τι τραβαμε για να γινουμε μανουλες..... και νομιζα πως ηταν πολυ απλο.....

 

Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι την άλλη φορά να είναι όλα τέλεια, η χοριακή σου στα ύψη και εσύ χάλια από ζαλάδες και αλλά συμπτώματα εγκυμοσύνης :-)!!!Πριν αρχίσουμε την προσπάθεια νόμιζα ότι θα είναι όλα εύκολα, άκουγα που λέγανε μια φορά έγινε ελευθέρα και έμεινα και κάτι αλλά τέτοια και σκέφτομουν τόσο εύκολο θα είναι.. τώρα που πήρα την κρυάδα είμαι ποιο συγκρατημένη.. Τον προηγούμενο μήνα είχα πάλι καθυστέρηση 6 μέρες και τελικά μου ήρθε αλλά τώρα που το σκεφτομαι μπορεί πάλι να ήταν βιοχημική αποβολή .. Κουράγιο σε όλες μας και ελπίζω σύντομα να δούμε τεστ θετικό και μια καλή έκβαση στην εγκυμοσύνη

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Eμεινα εγκυος τον επομενο μηνα μετα απο βιοχημικη εγκυμοσυνη-τωρα ο γιος μου ειναι 26 μηνων.Ο γιατρος μου με προετρεψε να ξαναπροσπαθησω αμεσως και να μην περιμενω καθολου.Και ειχε δικιο...

Συμφωνώ μαζί σου. Είχα βιοχημική τον Οκτώβριο του 2009 , όπου και απεβαλα τηνη ημέρα των γενεθλίων του αδερφού μου!!! τον Μάρτη του 2011 κρατούσα θετικό τέστ. Ο γιός μου σήμερα είναι 10 μηνών και κάτι.Σημειώνω τις φράσεις του τότε γιατρού μου . Παρόλο που απέβαλες ξέρουμε τουλάχιστον οτι μπορείς να μείνεις έγκυος διότι έστω η μία από τις 2 σάλπιγγες είναι ανοιχτή. Επίσης ξέρουμε οτιτο σπέρμα είναι καλής ποιότητας. Δεν είχε άδικο , έστω κι αν κατέληξα σε άλλο γιατρό για άλλους λόγους....Δεν μουε πιπε ποτέ να περιμένω μέχρι να ξαναπροσπαθήσουμε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

απεβαλα προχθες το απογευμαστην 5η εβδομαδα, μετα απο πονακια και αιμα,πηγα για υπερηχο και δεν βρεθηκε το εμβρυο,οποτε και επιβεβαιωθηκε η αποβολη, και το αλλο πρωι με εστειλε ο γιατρος για χοριακη, και μετα απο 4 μερες για αλλη μια,για να διαπιστωσουμε αν θα χρειαστει αποξεση ή οχι.Η πρωτη βγηκε 990,ειναι φυσιολογικο αυτο;δεν επερεπε να ηταν χαμηλοτερες οι τιμες,ή δεν προλαβαν να πεσουν;

και το αιμα ποτε σταματαει ;

Link to comment
Share on other sites

απεβαλα προχθες το απογευμαστην 5η εβδομαδα, μετα απο πονακια και αιμα,πηγα για υπερηχο και δεν βρεθηκε το εμβρυο,οποτε και επιβεβαιωθηκε η αποβολη, και το αλλο πρωι με εστειλε ο γιατρος για χοριακη, και μετα απο 4 μερες για αλλη μια,για να διαπιστωσουμε αν θα χρειαστει αποξεση ή οχι.Η πρωτη βγηκε 990,ειναι φυσιολογικο αυτο;δεν επερεπε να ηταν χαμηλοτερες οι τιμες,ή δεν προλαβαν να πεσουν;

και το αιμα ποτε σταματαει ;

 

Γεια σου Κιρα και λυπάμαι πολύ γι'αυτο που σου συνέβει .Πιστευω πως στην επομενη θα πανε ολα καλυτερα .Οσο για την β χοριακη θα πεσουν και το αιμα σταματαει σε μια εβδομαδα περιπου .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Kira. Το ίδιο συνέβη και σε εμένα. Τελευταία περίοδο είχα στις 5/2 και με κύκλο στισ 28-29 ημέρες. Μετά από καθυστέρηση 5 ημερών, με πολλές καούρες και τρομερή υπνηλία, έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης φαρμακείου και βρήκε θετικό. Ξαναέκανα την επόμενη ημέρα και πάλι ήταν θετικό (Παρασκευή πρωί) Το Σαββάτο πήγα για χοριακή και τώρα θα πάρω τα αποτελέσματα. Το Σαββάτο επίσης άρχισα να πονάω αρκετά και να έχω αίμα, όχι τόσο οσο της περιόδου αλλά έντονο κόκκινο με πήγματα. Ο γιατρός μου, μου σύστησε να μείνω ξαπλωμένη και να πάρω τα γνωστα utrogestan. Το βράδυ με έπιασαν πιο δυνατοί πόνοι και πάλι σαν περιόσου. Στο μεταξύ η αιμοραγία συνεχίζονταν. Σήμερα πήγα στο ΕΛΕΝΑ (είχαμε ραντεβού) και έκανα υπέρηχο οπου ο γιατρός μου είπε ότι δε βρίσκει τίποτα εκτός από πολυ παχύ ενδομήτριο, και σε συνδυασμό με την αιμοραγία θεωρεί ότι είχα χημική αποβολή. Μόλις τώρα πήρα τα αποτελέσματα της πρώτης χοριακής και είναι μόλις 10. Και εγώ θα κάνω ακόμα μία χοριακή και ξανά υπέρηχο για να δούμε πόσο έχει καθαρίσει. Για τις εβδομάδες σου νομίζω ότι η τιμή είναι κανονική προς το λίγο. Το καλό οπως είπε και ο γιατρός είναι ότι σε τέτοια περίπτωση μάλλον δε χρειάζεται απόξεση και άρα μπορείς να προσπαθήσεις άμεσα για το επόμενο. Πολλή τύχη μας εύχομαι λοιπόν και η επόμενη φορά να είναι πιο εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια,οπως το λετε κι εσεις το καλο ειναι να μην χρειαστει αποξεση,κι αλλη ταλαιπωρια δηλαδη..

Μολις γυρισα απο τον γιατρο,πηρα και την δευτερη χοριακη,επεσε στα 100.,ο γιατρος ειναι πολυ ευχαριστημενος ,γιατι και στον υπερηχο ειδε οτι ειναι ολα καθαρα,και οι τιμες πεφτουν ,οποτε σε λιγες μερες θα ειμαι οκ,θα σταματησει ακι τον αιμα.Μου ειπε πως ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο,και πολλες κοπελες δεν το καταλαβαινουν καν,απλα φαινεται σαν μια καθυστερημενη περιοδος,και στις περισσοτερες περιπτωσεις οφειλεται σε τυχαιους παραγοντες η σε καποια ανωμαλια που ο ιδιος ο οργανισμος την αποβαλλει.Απλα οταν μου τελειωσει η επομενη περιοδος που θα ερθει σε ενα μηνα με 40 ημερες θελει να με ξαναδει και να μου γραψει καποιες εξετασεις για να αποκλεισουμε πιθανο μικροβιο ή οτιδηποτε αλλο θα μπορουσε να δημιουργηει τετοια κατασταση και πάλι.Για να ειμαστε καλυμενοι μου ειπε,αυτο ειναι και το πιο σωστο,πριν ξαναξεκινησουμε προσπαθειες.εν αναμονη λοιπόν..

ειναι παντως πολυ περιεργα τα πραγματα μετα απο μια τετοια κατασταση,παρολο που ειναι πολυ νωρις(5 μερες μονο το ηξερα οτι ειμαι εγκυος),και παρολο που ημουν συγκρατημενη απο την αρχη,μολις εγινε αυτο συνειδητοποιησα οτι 5 μερες ήταν υπεραρκετες για να γεμισει κανεις ονειρα,ελπίδες ,και τοσα ομορφα συναισθηματα,τοσα ωστε να τον κανουν τρομερα δυστυχισμενο,μολις τα χασει ολα αυτα.μεσα σε μια στιγμη..

και μετα ενα κενο,μεσα μου,καθε τί που κανω μου θυμιζει τί σκεφτομουν πριν λιγες μερες,πως ημουν πριν λιγες μερες.

Τελωσπαντων,σημερα ηρεμησα λιγο μετα την επισκεψη στο γιατρο,και εχω μια υποψια οτι ολα θα πανε καλα.

Ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα,να πανε ολα καλα!Υπομονη και επιμονη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά ! Είχα την ατυχία να περάσω μια βιοχημική εγκυμοσύνη και φυσικά μια αυτόματη αποβολή . Προσπαθούμε από τον Δεκέμβριο και η χαρά μας όταν είδαμε το τεστ θετικό δεν περιγράφεται , δυστυχώς το Μ. Σάββατο είχα αίμα και αν και πήγα στο νοσοκομείο δυστυχώς απαντήσεις δεν πήρα, βλέπεται αργία. Χοριακή δεν κανανε και όπως μου είπαν δεν έχουν τεστ επιβεβαιώσεις λόγο κρίσης ! ήθελα να ρωτήσω αν κάποια είχε παρομοια εμπειρία και έμεινε ξανά έγκυος γρήγορα , ανησυχώ ότι κάτι δεν πάει καλά…ευχαριστώ προκαταβολικά να είστε καλά!

 

μου συνέβη κι εμένα. έμεινα πάλι έγκυος μετά από περίπου 4 μήνες .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι παντως πολυ περιεργα τα πραγματα μετα απο μια τετοια κατασταση,παρολο που ειναι πολυ νωρις(5 μερες μονο το ηξερα οτι ειμαι εγκυος),και παρολο που ημουν συγκρατημενη απο την αρχη,μολις εγινε αυτο συνειδητοποιησα οτι 5 μερες ήταν υπεραρκετες για να γεμισει κανεις ονειρα,ελπίδες ,και τοσα ομορφα συναισθηματα,τοσα ωστε να τον κανουν τρομερα δυστυχισμενο,μολις τα χασει ολα αυτα.μεσα σε μια στιγμη..

και μετα ενα κενο,μεσα μου,καθε τί που κανω μου θυμιζει τί σκεφτομουν πριν λιγες μερες,πως ημουν πριν λιγες μερες.

 

Αυτό ακριβώς νιώθω και εγώ! Μακάρι να μην είχα κάνει ποτέ το τεστ και να περίμενα. Θα θεωρούσα ότι είναι μια αργοπορημένη με πόνο περίοδος και θα τελείωνε το άγχος μου εκεί. Τώρα μου φαίνεται αδύνατο να δεχτώ επόμενη εγκυμοσύνη χωρίς άγχος ότι θα πάθω το ίδιο. :-(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς νιώθω και εγώ! Μακάρι να μην είχα κάνει ποτέ το τεστ και να περίμενα. Θα θεωρούσα ότι είναι μια αργοπορημένη με πόνο περίοδος και θα τελείωνε το άγχος μου εκεί. Τώρα μου φαίνεται αδύνατο να δεχτώ επόμενη εγκυμοσύνη χωρίς άγχος ότι θα πάθω το ίδιο. :-(

 

 

 

και εγω αυτο σκεφτομαι!! μακαρι να μην το εκανα! παντως την επομενη φορα,σιγουρα θα περιμενω αρκετα μεχρι να κανω το τεστ!:|

σου ευχομαι ολα να πανε καλα απο εδω και περα!και συντομα μια καινουρια εγκυμοσυνη,και για ολες τις μελλουσες μανουλες,(κι ας αγχωθουμε λιγο στην αρχη,αξιζει τον κοπο..):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΙΑ ΕΓΩ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΤΙΣ 3 ΦΛΕΒΑΡΗ!!!ΣΤΙΣ 7 ΜΑΡΤΙΟΥ ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 22(ΧΑΜΗΛΗ) ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΠΗΓΕ 44 5 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΠΗΓΕ 412.ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ!!!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ!!!ΟΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ 200!!!ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΑΠΟΒΟΛΗ!!!ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ???

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

 

Καλησπέρα σας κορίτσια είμαι. Νέα στο φορουμ. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου ιστορία και να μου δώσετε και τις δικές σας συμβουλές εάν έχετε περάσει κάτι αντίστοιχο. Είμαι 30 ετών και δεν έχω ακόμα παιδιά. Ξεκινήσαμε με τον σύζυγό μου προσπάθειες τον Ιούνιο και έμεινα έγκυος με την πρώτη. Έμαθα ότι είμαι έγκυος πριν την καθυστέρηση μου το έμαθα δηλαδή πολύ νωρίς. Ξεκίνησα με χοριακη 220 η οποία ανέβηκε 60 μονάδες αλλά έκτοτε έχει πάρει την κατιούσα. Έχει φτάσει στο 180 και θα ξανακάνω σε λίγες ημέρες. Περιμένω όπως μου είπε ο γιατρός μου να αποβληθεί από το σώμα μου το εμβρυακι μου. Φυσικά νιώθω πόνο, απογοήτευση και βαριά θλίψη. Μου μίλησε για βιοχημικη κύηση και αποβολή καθώς ήμουν πολύ λίγων εβδομάδων και φυσικά ούτε υπέρηχο κάναμε. Είμαι στην αναμονή τώρα.... Έχω τις εξής απορίες. Θα μπορέσω να συλλάβω πάλι φυσιολογικά  μετά την αποβολή η θα παρουσιαστεί πρόβλημα μετά την αποβολή; ο ίδιος μου είπε ότι δε θα χρειαστώ λογικά αποξεση και θα αποβληθεί μονο του και μου είπε πως μπορώ άμεσα μετά την αποβολή να ξεκινήσω προσπάθειες. Η γνώμη σας ποια είναι; σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί αυτό; φοβάμαι πάρα πολύ. Επίσης μου είπε τυχαίο γεγονός και να μην το ψάξω καθόλου απλά να το ξεπεράσω και να προχωρήσω..... Τον εμπιστεύομαι απόλυτα αλλά δεν μπορώ κάθε 3 κι. Λίγο να του τηλεφωνώ για να του λέω τις ανησυχίες μου. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mrs είπε:

 

Καλησπέρα σας κορίτσια είμαι. Νέα στο φορουμ. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου ιστορία και να μου δώσετε και τις δικές σας συμβουλές εάν έχετε περάσει κάτι αντίστοιχο. Είμαι 30 ετών και δεν έχω ακόμα παιδιά. Ξεκινήσαμε με τον σύζυγό μου προσπάθειες τον Ιούνιο και έμεινα έγκυος με την πρώτη. Έμαθα ότι είμαι έγκυος πριν την καθυστέρηση μου το έμαθα δηλαδή πολύ νωρίς. Ξεκίνησα με χοριακη 220 η οποία ανέβηκε 60 μονάδες αλλά έκτοτε έχει πάρει την κατιούσα. Έχει φτάσει στο 180 και θα ξανακάνω σε λίγες ημέρες. Περιμένω όπως μου είπε ο γιατρός μου να αποβληθεί από το σώμα μου το εμβρυακι μου. Φυσικά νιώθω πόνο, απογοήτευση και βαριά θλίψη. Μου μίλησε για βιοχημικη κύηση και αποβολή καθώς ήμουν πολύ λίγων εβδομάδων και φυσικά ούτε υπέρηχο κάναμε. Είμαι στην αναμονή τώρα.... Έχω τις εξής απορίες. Θα μπορέσω να συλλάβω πάλι φυσιολογικά  μετά την αποβολή η θα παρουσιαστεί πρόβλημα μετά την αποβολή; ο ίδιος μου είπε ότι δε θα χρειαστώ λογικά αποξεση και θα αποβληθεί μονο του και μου είπε πως μπορώ άμεσα μετά την αποβολή να ξεκινήσω προσπάθειες. Η γνώμη σας ποια είναι; σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί αυτό; φοβάμαι πάρα πολύ. Επίσης μου είπε τυχαίο γεγονός και να μην το ψάξω καθόλου απλά να το ξεπεράσω και να προχωρήσω..... Τον εμπιστεύομαι απόλυτα αλλά δεν μπορώ κάθε 3 κι. Λίγο να του τηλεφωνώ για να του λέω τις ανησυχίες μου. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Η βιοχημική κύηση δεν χρειάζεται απόξεση καθόλου και μπορείς να αρχίσεις πάλι τις προσπάθειες στον επόμενο κύκλο!!! Το ότι έγινε μια φορά δεν σήμαινει ότι θα ξαναγίνει αλλά ούτε ότι δεν θα ξαναγίνει!! Η φύση προνοεί και δεν αφήνει εμβρυακια που έχουν κάποιο προβλημα να αναπτυχθούν!!! Εγώ περάσει μια αποβολή στην 10η εβδομάδα και άλλη μία βιοχημική κύηση!! Φυσικά και θα μπορέσεις να μείνεις έγκυος φυσιολογικα!!! Ότι θέλεις να ρωτάς τον γιατρό σου να σου λύνονται όλες οι απορίες!!! Αφοπλίσου με θετική ενέργεια και να σκέφτεσαι ότι το όνειρο αυτό θα γίνει πραγματικότητα!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/14/2019 at 4:20 AM, Mrs said:

 

Καλησπέρα σας κορίτσια είμαι. Νέα στο φορουμ. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου ιστορία και να μου δώσετε και τις δικές σας συμβουλές εάν έχετε περάσει κάτι αντίστοιχο. Είμαι 30 ετών και δεν έχω ακόμα παιδιά. Ξεκινήσαμε με τον σύζυγό μου προσπάθειες τον Ιούνιο και έμεινα έγκυος με την πρώτη. Έμαθα ότι είμαι έγκυος πριν την καθυστέρηση μου το έμαθα δηλαδή πολύ νωρίς. Ξεκίνησα με χοριακη 220 η οποία ανέβηκε 60 μονάδες αλλά έκτοτε έχει πάρει την κατιούσα. Έχει φτάσει στο 180 και θα ξανακάνω σε λίγες ημέρες. Περιμένω όπως μου είπε ο γιατρός μου να αποβληθεί από το σώμα μου το εμβρυακι μου. Φυσικά νιώθω πόνο, απογοήτευση και βαριά θλίψη. Μου μίλησε για βιοχημικη κύηση και αποβολή καθώς ήμουν πολύ λίγων εβδομάδων και φυσικά ούτε υπέρηχο κάναμε. Είμαι στην αναμονή τώρα.... Έχω τις εξής απορίες. Θα μπορέσω να συλλάβω πάλι φυσιολογικά  μετά την αποβολή η θα παρουσιαστεί πρόβλημα μετά την αποβολή; ο ίδιος μου είπε ότι δε θα χρειαστώ λογικά αποξεση και θα αποβληθεί μονο του και μου είπε πως μπορώ άμεσα μετά την αποβολή να ξεκινήσω προσπάθειες. Η γνώμη σας ποια είναι; σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί αυτό; φοβάμαι πάρα πολύ. Επίσης μου είπε τυχαίο γεγονός και να μην το ψάξω καθόλου απλά να το ξεπεράσω και να προχωρήσω..... Τον εμπιστεύομαι απόλυτα αλλά δεν μπορώ κάθε 3 κι. Λίγο να του τηλεφωνώ για να του λέω τις ανησυχίες μου. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Καλημέρα, είμαι 25χρ κ τν Σεπτεμβρίο εμεινα έγκυος με βιοχημικό αποβολή στις 6,5βδ κύησης. Δεν έψαξα τίποτα ούτε έκανα εξετάσεις (εκτός ενός υπέρηχο με το τέλος της περιόδου να δούμε ότι καθάρισε) καθώς ο γιατρός μου είπε ότι ήταν τυχαίο περιστατικό (χρωμοσωματικη ανωμαλία). Είχα 9 μέρες αίμα δλδ περιόδο όπου κ απεβαλα το κυημα. Τον Οκτώβριο, προτού κλείσω έναν κύκλο περιόδου ήμουν ξανά έγκυος όλα πήγαν τέλεια με πάρα πολλούς εμετούς κιόλας μέχρι τον 9ο. Ο μπέμπης μου είναι τώρα 15ημερων. Μέχρι να κάνω την Α επιπέδου φοβόμουν τα πάντα και ποτε δεν ήμουν καλά και ήσυχη αλλά όλα πήγαν κατ 'ευχήν. Πιστεύω ότι εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας και μιας και είσαι μικρή άκου τον γιατρό σου και ξεκινηστε πάλι προσπάθειες, σίγουρα όλα θα πάνε καλά. 

Α και η 1η μου χοριακη στον μπέμπη ήταν 150. Πολύ μικρή αλλά πήρε τον ανήφορο μετά χεχε

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2019 at 4:20 ΠΜ, Mrs είπε:

 

Καλησπέρα σας κορίτσια είμαι. Νέα στο φορουμ. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου ιστορία και να μου δώσετε και τις δικές σας συμβουλές εάν έχετε περάσει κάτι αντίστοιχο. Είμαι 30 ετών και δεν έχω ακόμα παιδιά. Ξεκινήσαμε με τον σύζυγό μου προσπάθειες τον Ιούνιο και έμεινα έγκυος με την πρώτη. Έμαθα ότι είμαι έγκυος πριν την καθυστέρηση μου το έμαθα δηλαδή πολύ νωρίς. Ξεκίνησα με χοριακη 220 η οποία ανέβηκε 60 μονάδες αλλά έκτοτε έχει πάρει την κατιούσα. Έχει φτάσει στο 180 και θα ξανακάνω σε λίγες ημέρες. Περιμένω όπως μου είπε ο γιατρός μου να αποβληθεί από το σώμα μου το εμβρυακι μου. Φυσικά νιώθω πόνο, απογοήτευση και βαριά θλίψη. Μου μίλησε για βιοχημικη κύηση και αποβολή καθώς ήμουν πολύ λίγων εβδομάδων και φυσικά ούτε υπέρηχο κάναμε. Είμαι στην αναμονή τώρα.... Έχω τις εξής απορίες. Θα μπορέσω να συλλάβω πάλι φυσιολογικά  μετά την αποβολή η θα παρουσιαστεί πρόβλημα μετά την αποβολή; ο ίδιος μου είπε ότι δε θα χρειαστώ λογικά αποξεση και θα αποβληθεί μονο του και μου είπε πως μπορώ άμεσα μετά την αποβολή να ξεκινήσω προσπάθειες. Η γνώμη σας ποια είναι; σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί αυτό; φοβάμαι πάρα πολύ. Επίσης μου είπε τυχαίο γεγονός και να μην το ψάξω καθόλου απλά να το ξεπεράσω και να προχωρήσω..... Τον εμπιστεύομαι απόλυτα αλλά δεν μπορώ κάθε 3 κι. Λίγο να του τηλεφωνώ για να του λέω τις ανησυχίες μου. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

Με τις τιμές που λες, δε θα υπάρξει καν αποβολή, απλά θα δεις περίοδο, ίσως λίγο πιο έντονη. Είναι το κακό του να κάνεις τεστ πολύ νωρίς, αλλιώς ούτε καν θα το ήξερες και δε θα ανησυχούσες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Κατερινα22 είπε:

Καλημέρα, είμαι 25χρ κ τν Σεπτεμβρίο εμεινα έγκυος με βιοχημικό αποβολή στις 6,5βδ κύησης. Δεν έψαξα τίποτα ούτε έκανα εξετάσεις (εκτός ενός υπέρηχο με το τέλος της περιόδου να δούμε ότι καθάρισε) καθώς ο γιατρός μου είπε ότι ήταν τυχαίο περιστατικό (χρωμοσωματικη ανωμαλία). Είχα 9 μέρες αίμα δλδ περιόδο όπου κ απεβαλα το κυημα. Τον Οκτώβριο, προτού κλείσω έναν κύκλο περιόδου ήμουν ξανά έγκυος όλα πήγαν τέλεια με πάρα πολλούς εμετούς κιόλας μέχρι τον 9ο. Ο μπέμπης μου είναι τώρα 15ημερων. Μέχρι να κάνω την Α επιπέδου φοβόμουν τα πάντα και ποτε δεν ήμουν καλά και ήσυχη αλλά όλα πήγαν κατ 'ευχήν. Πιστεύω ότι εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας και μιας και είσαι μικρή άκου τον γιατρό σου και ξεκινηστε πάλι προσπάθειες, σίγουρα όλα θα πάνε καλά. 

Α και η 1η μου χοριακη στον μπέμπη ήταν 150. Πολύ μικρή αλλά πήρε τον ανήφορο μετά χεχε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες κορίτσια μου γλυκά για τις απαντήσεις σας!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας και είναι γερά!!!! Τα συναισθήματα μου είναι πολύ περίεργα και είναι τόσο όμορφη αυτή η αλληλεγγύη και κατανόηση που υπάρχει εδώ. Θεωρητικά όμως αν ήταν να γίνει η αποβολή δε θα είχε γίνει; δε θα είχα αιμορραγία; εννοώ όσο καθυστερεί και αυτή τόσο φοβάμαι. Έκανα παλι χοριακη και από το 180 πήγε στο 150 πέφτει διαρκώς. Υπάρχει περίπτωση να είναι εξωμήτρια κύηση; η και στην περίπτωση της εξωμήτριας η χοριακη αυξάνεται; 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Mrs said:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες κορίτσια μου γλυκά για τις απαντήσεις σας!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας και είναι γερά!!!! Τα συναισθήματα μου είναι πολύ περίεργα και είναι τόσο όμορφη αυτή η αλληλεγγύη και κατανόηση που υπάρχει εδώ. Θεωρητικά όμως αν ήταν να γίνει η αποβολή δε θα είχε γίνει; δε θα είχα αιμορραγία; εννοώ όσο καθυστερεί και αυτή τόσο φοβάμαι. Έκανα παλι χοριακη και από το 180 πήγε στο 150 πέφτει διαρκώς. Υπάρχει περίπτωση να είναι εξωμήτρια κύηση; η και στην περίπτωση της εξωμήτριας η χοριακη αυξάνεται; 

Για την εξωμητρια δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει αλλά νομίζω μόνο με υπέρηχο μπορείς να το δεις αυτό, αν και έχω την εντύπωση ότι πονάει όταν ειναι εξωμητρια. Τώρα για την χοριακη που πέφτει...ειναι κακός οιωνός αλλά ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα απ όλους. Ζήτα να σε δει για να ηρεμήσεις κ εσύ. Εγώ δεν είχα κανει καθόλου χοριακη στην πρώτη εγκυμοσύνη. Πήγα Δευτέρα πρωί για υπερηχο άκουσα καρδιά και το βράδυ είχα αίμα κ απεβαλα ☹️ 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Με τις τιμές που λες, δε θα υπάρξει καν αποβολή, απλά θα δεις περίοδο, ίσως λίγο πιο έντονη. Είναι το κακό του να κάνεις τεστ πολύ νωρίς, αλλιώς ούτε καν θα το ήξερες και δε θα ανησυχούσες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θεωρητικά η περίοδος μου θα ήταν κάπου τώρα δεδομένου ότι είχα τελευταία περίοδο τέλος Μαΐου και κ κύκλος μου δεν είναι σταθερός. Απλά η χοριακη πέφτει αργά για να δω αιμα θα πρέπει να πέσει στο 5; δε θα ήθελα να χρειαστεί να κάνω αποξεση.... Υπάρχει περίπτωση εξωμητριου κύησης θεωρείτε; η σε περίπτωση εξωμητριου πάλι ανεβαίνει η χωριακη; έχω τόσο φοβηθεί για το μέλλον.... Αν θα μπορέσω να συλλάβω το ίδιο εύκολα... Αν αν αν.... Πολλά αν με βασανίζουν

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες κορίτσια μου γλυκά για τις απαντήσεις σας!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας και είναι γερά!!!! Τα συναισθήματα μου είναι πολύ περίεργα και είναι τόσο όμορφη αυτή η αλληλεγγύη και κατανόηση που υπάρχει εδώ. Θεωρητικά όμως αν ήταν να γίνει η αποβολή δε θα είχε γίνει; δε θα είχα αιμορραγία; εννοώ όσο καθυστερεί και αυτή τόσο φοβάμαι. Έκανα παλι χοριακη και από το 180 πήγε στο 150 πέφτει διαρκώς. Υπάρχει περίπτωση να είναι εξωμήτρια κύηση; η και στην περίπτωση της εξωμήτριας η χοριακη αυξάνεται; 

Χωρισ να ειμαι γιατροσ..αλλα απο την εμπειρια που ειχα με εξωμητριο η τιμη τησ δικησ μου χοριακησ αυξανοταν με αργουσ ρυθμουσ..μεχρι που εφτασε λιγο κατω απο 2000..

Θεωρω πωσ ειναι πολυ καλο που πεφτει η τιμη σου..λογικα δεν θα χρειαστει να κανεισ τιποτα ..απλα να παρακολουθησεισ να μηδενισει..να μην φοβασαι να ρωτασ τον γιατρο σου καθε απορια..γι αυτο τουσ εχουμε..να μην δισταζεισ..απλα για να σε ηρεμησω σου γραφω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Χωρισ να ειμαι γιατροσ..αλλα απο την εμπειρια που ειχα με εξωμητριο η τιμη τησ δικησ μου χοριακησ αυξανοταν με αργουσ ρυθμουσ..μεχρι που εφτασε λιγο κατω απο 2000..

Θεωρω πωσ ειναι πολυ καλο που πεφτει η τιμη σου..λογικα δεν θα χρειαστει να κανεισ τιποτα ..απλα να παρακολουθησεισ να μηδενισει..να μην φοβασαι να ρωτασ τον γιατρο σου καθε απορια..γι αυτο τουσ εχουμε..να μην δισταζεισ..απλα για να σε ηρεμησω σου γραφω..

Σε ευχαριστώ πολύ! Λυπάμαι για την περιπέτεια με την εξωμητριο που είχες και εύχομαι να σε βρίσκω σε μια όμορφη φάση και αν έχεις αφήσει πίσω αυτή την άσχημη στιγμή. Η χοριακη μου πέφτει ανά 48 ώρες 20 μονάδες περίπου τώρα είμαστε στο 130 κάτι. Για να δω αιμα θα πρέπει να μηδενίσει; έχω και πόνους περιόδου και ανησυχώ. Εν τω μεταξύ δεδομένου ότι είμαι, ήμουν μάλλον πολύ λιγων εβδομάδων και δε θα δείξει κάτι ο υπέρηχος σάκο κτλ ο γιατρός εντούτοις θα διαπιστώσει αν πρόκειται για εξωμητριο; για να έρθει περίοδος, αποβολή πρέπει η χοριακη να πέσει 5 και κάτω; ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση και τις συμβουλές!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2019 at 2:57 ΜΜ, Κατερινα22 είπε:

Για την εξωμητρια δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει αλλά νομίζω μόνο με υπέρηχο μπορείς να το δεις αυτό, αν και έχω την εντύπωση ότι πονάει όταν ειναι εξωμητρια. Τώρα για την χοριακη που πέφτει...ειναι κακός οιωνός αλλά ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα απ όλους. Ζήτα να σε δει για να ηρεμήσεις κ εσύ. Εγώ δεν είχα κανει καθόλου χοριακη στην πρώτη εγκυμοσύνη. Πήγα Δευτέρα πρωί για υπερηχο άκουσα καρδιά και το βράδυ είχα αίμα κ απεβαλα ☹️ 

Κορίτσια μου Σηνερα είδα αίμα πολύ και πόνους , απεβαλλα... Ξεκίνησε η αποβολή για το εμβρυακι μου.... Απλά έχω πολύ άγχος.... Θα μπορέσω άραγε να ξαναμεινω έγκυος; ο γιατρός μου είπε το ίδιο εύκολα.... 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το γιατρό μου! Με εξέτασε παρόλο που είχα πολύ αίμα.... Μου έκανε διακολπικο υπέρηχο... Ήταν πολύ ήρεμος... Μου είπε συμβαίνει σε πολλές κοπέλες και αν δεν έκανα το τεστ δε θα το καταλάβαινα καν... Δεν ανησυχούσε καθόλου... Είδε το παχύ ενδομητριου και μου είπε θα πέσει σαν ένα κομμάτι από τον κόλπο μου να μην φοβηθω... Μου είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω τις προσπάθειες άμεσα.... Και ότι είναι σχεδόν βέβαιος ότι θα αποβληθεί από μόνο του σύμφωνα με την εικόνα του υπέρηχο. Βέβαια θα με ξαναδεί όταν τελειώσει το αίμα. Όταν τον ρώτησα αν πρέπει να το ψάξω μου είπε οχι και ήταν κάθετος... Τον ρώτησα για εξετάσεις καρυοτυπου, Θρομβοφιλιας κτλ κτλ και ήταν κάθετος στο όχι. Με ψιλό πείραζε κιόλας ότι διαβάζω πολλά στο ίντερνετ. Είναι πολύ έμπιστος γιατρός, άνθρωπος και επιστήμονας... Απλά όντως στο ίντερνετ έχω διαβάσει που κάποιοι συστήνουν να το ψάχνει η γυναίκα με ένα σορό. Εξετάσεις.... Εσείς τι γνώμη έχετε; 

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2019 at 7:34 ΜΜ, Mrs είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Λυπάμαι για την περιπέτεια με την εξωμητριο που είχες και εύχομαι να σε βρίσκω σε μια όμορφη φάση και αν έχεις αφήσει πίσω αυτή την άσχημη στιγμή. Η χοριακη μου πέφτει ανά 48 ώρες 20 μονάδες περίπου τώρα είμαστε στο 130 κάτι. Για να δω αιμα θα πρέπει να μηδενίσει; έχω και πόνους περιόδου και ανησυχώ. Εν τω μεταξύ δεδομένου ότι είμαι, ήμουν μάλλον πολύ λιγων εβδομάδων και δε θα δείξει κάτι ο υπέρηχος σάκο κτλ ο γιατρός εντούτοις θα διαπιστώσει αν πρόκειται για εξωμητριο; για να έρθει περίοδος, αποβολή πρέπει η χοριακη να πέσει 5 και κάτω; ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση και τις συμβουλές!!! 

Ναι για να δεις περίοδο η χοριακη πρέπει να πέσει πολύ γύρω στο 10 θα δεις καφέ και μετά κανονικο αίμα λογικά!!! Απόξεση δεν θα χρειαστείς γιατί είναι βιοχημική κύηση δεν υπάρχει σάκος!! Δεν είναι εξωμήτριο, αν θυμάμαι σωστά η εξωμήτρια κύηση έχει υψηλή τιμή γενικά!! Απλά θα έχεις μια πιο "βαριά" περίοδο και μπορείς να προσπαθήσεις πάλι για παιδί αμέσως !! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...