Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε κοιμούνται απο μόνα τους?


Arianna

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Ρε παιδί μου γενικά μιλάω, τη μια μου λέτε ότι το έχω σαν μωρό, από την άλλη όμως, ένα παιδί που για να κοιμηθεί στις 9 σημαίνει ότι κατεβάζουν ρολά από τις 7.30, είναι ακραίο. Δηλαδή η οικογένεια δεν θα έχει κοινωνική ζωή; Δεν είμαστε στο εξωτερικό που όλοι μαζεύονται σπίτι τους και κοιμούνται. ΤΟ καλοκαίρι που γενικά υπήρχε μια κούραση λόγω θάλασσας ή περιπάτων, μαζευόμασταν νωρίς και χάσαμε πόσες ευκαιρίες να βγούμε έξω σαν άνθρωποι χωρίς να μας τρελαίνει ο ήλιος, να πάμε στην παιδική χαρά και να βρούμε και άλλα παιδάκια εκεί, να βγούμε με φίλους. Ε δεν πάει άλλο αυτό, χρειάζονται και άλλα πράγματα. Το θέμα είναι πώς θα επιταχύνω τις διαδικασίες, πχ να αρχίσει η χαλάρωση γύρω στις 8, με έναν από τους δυο μας αν ο άλλος λείπει, και να κοιμηθεί κάποια στιγμή κατά τις 9 -9.30. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό είναι λογικό κ το έχω πει κάποιες φορές κ κάποιες το έχω δοκιμάσει κιόλας. ΑΛλά και όσες φορές ξύπνησε από μόνος του νωρίτερα, δεν είδα καμιά θεαματική διαφορά. ΓΙατί καθυστερεί γενικά. Πχ χθες εκεί που έπινε γάλα, είδε ένα παζλ, όπως το φτιάχναμε κ το περιγράφαμε θυμήθηκε κάποια παρόμοια εικόνα που έχει δει σε ένα βιβλίο, πήγε κ κατέβασε όλη τη βιβλιοθήκη. Μ¨εχρι πριν από 2-3 μήνες, η φάση ήταν μπάνιο-ντύσιμο-γάλα-δόντια-παιχνίδι στο κρεβάτι-ύπνος. ξαφνικά άρχισε να φεύγει μετά το μπάνιο κ να τριγυρνάει στο σπίτι κ διάφορα τέτοια, το καταλάβαμε ότι έχιε μεγαλώσει κ θέλει λίγο έλεγχο, αλλά αυτό πώς θα το οριοθετήσω; 

 

Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να κοιμάται το παιδί στις 8.00, απλά δεν είναι και τόσο ακραία νωρίς. Εξαρτάται και από το μέρος διαμονής φυσικά και τις συνήθειες του τόπου , στην Αθήνα ας πούμε οι οικογένειες με μικρά παιδιά μια χαρά μαζεύονται στο σπίτι τους νωρίς,  κοινωνική ζωή τα απογεύματα των καθημερινών του χειμώνα απλά δεν υφίσταται (μιλάω για γονείς με μωρά ή μικρά νήπια, όχι για μεγαλύτερες ηλικίες φυσικά).

 

Όσο για την ώρα αφύπνισης από τον μεσημεριανό ύπνο, θέλει φυσικά πειραματισμό και κυρίως συνέπεια, μπορεί το απλά λίγο νωρίτερα όντως να μην κάνει διαφορά, να θέλει αισθητά πιο νωρίς και για συνεχόμενες μέρες.

 

Όσα κάνει ο μικρός σου είναι φυσιολογικά, αντιδρά στον ύπνο γιατί θέλει να παίξει κι άλλο, αν τον αφήσεις ποτέ δεν θα έρθει οικειοθελώς να σου ζητήσει ύπνο. Αν βλέπετε ότι για οποιονδήποτε λόγο το παιχνίδι μετά το μπάνιο τον ξεσηκώνει και αργεί πάρα πολύ, απλά μην τον αφήνετε να τριγυρνάει και να ξαναγυρνάει στα παιχνίδια του. Εξηγήστε του ξανά και ξανά ότι μετά το μπάνιο ξαπλώνουμε, πείτε καληνύχτα στα παιχνίδια πριν το μπάνιο, εν ανάγκη όταν τον δεις ότι πάει πάλι π.χ. προς το σαλόνι, πάρτον σηκωτό στο δωμάτιο. Αν δεις ότι απλά θέλει να κάνει κάτι για πολύ λίγη ώρα και όταν του πεις ότι το παιχνίδι τελείωσε σε ακούει, άφησέ τον.

Just now, Έσπερος είπε:

η αλήθεια είναι ότι επειδή αυτό με κουράζει, σίγουρα μεταδίδω άγχος. κάποιες φορές ξαπλώνω δίπλα του στο διπλό κρεβάτι κ τον κρατάω αγκαλιά να χαλαρώσει. αλλά κ παλι αυτό δεν επιταχύνει κάτι. να τον χαϊδεύω πάνω από την κούνια είναι πολύ κουραστικό αν γίνεται για μία ώρα, γενικά δεν ξέρω πώς να το χειριστώ και φανταστείτε ότι ακόμα έχει και πιπίλα. αφού σκέφτομαι κιόλας να την κόψω τώρα που έτσι κι αλλιώς έιναι ένα χάλι αυτό, για΄τι δεν έχει νόημα να στρώσει και μετά να το ξαναχαλάσω για να κόψω την πιπίλα.

 

Αν δεν θέλεις να βγεις από το δωμάτιο, βάλε τον στην κούνια, ξάπλωσε εσύ στο κρεβάτι, αγνόησέ τον και περίμενε. Μην προσπαθείς να παρέμβεις στο κοίμισμα, στην χαλάρωση κλπ., προφανώς δεν είναι από τα παιδιά στα οποία "πιάνει", μάλλον τα ξεσηκώνει (και η κόρη μου έτσι είναι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό είναι λογικό κ το έχω πει κάποιες φορές κ κάποιες το έχω δοκιμάσει κιόλας. ΑΛλά και όσες φορές ξύπνησε από μόνος του νωρίτερα, δεν είδα καμιά θεαματική διαφορά. ΓΙατί καθυστερεί γενικά. Πχ χθες εκεί που έπινε γάλα, είδε ένα παζλ, όπως το φτιάχναμε κ το περιγράφαμε θυμήθηκε κάποια παρόμοια εικόνα που έχει δει σε ένα βιβλίο, πήγε κ κατέβασε όλη τη βιβλιοθήκη. Μ¨εχρι πριν από 2-3 μήνες, η φάση ήταν μπάνιο-ντύσιμο-γάλα-δόντια-παιχνίδι στο κρεβάτι-ύπνος. ξαφνικά άρχισε να φεύγει μετά το μπάνιο κ να τριγυρνάει στο σπίτι κ διάφορα τέτοια, το καταλάβαμε ότι έχιε μεγαλώσει κ θέλει λίγο έλεγχο, αλλά αυτό πώς θα το οριοθετήσω; 

Εγώ έχω καταλήξει στα εξής:

-το παιδί για να κοιμηθεί σχετικά γρήγορα πρέπει να έχει μία γεμάτη μέρα, με βόλτες, συναναστροφές, σωματική άσκηση(παιχνίδι στην παιδική χαρά, μπάλα), εναλλαγές.

-ο μεγάλος μεσημεριανός ύπνος δεν βοηθά

 -το παραμύθι χαλαρώνει 

-το ήσυχο απόγευμα μέσ στο σπίτι δεν βοηθά τα μεγαλύτερα παιδιά που έχουν ενέργεια κ τους βγαίνει πριν τον ύπνο

- μεγαλώνοντας αποκτούν φοβερές αντοχές κ στις ώρες που μένουν ξύπνια αλλά κ στην νυστα τους.

-οταν πάμε για ύπνο, πάμε για ύπνο κ δεν τρυγυρναμε, είμαι απόλυτη σε αυτό, διαφορετικα δεν θα πάει ποτέ για ύπνο. Του λέω πως όλοι κοιμούνται την νύχτα, τα παιδακια, οι γονείς, τα ζωάκια οταν ο ήλιος φεύγει κ παει σε άλλες χώρες. Εχω κ ένα ρολόι ξύλινο που του δειχνω πότε κάνουμε τι για να εχει μία αίσθηση. Πχ επτά μισή τρωμε, οχτώ μπάνιο εννιά είμαστε ηδη στο κρεβάτι.

 

Πιστεύω πως αν δεν μπορείς να είσαι χαλαρή την ώρα που προσπαθεί να κοιμηθεί καλύτερα είναι να βγαίνεις λίγο κ να επιστρεφεις ανανεωμένη στο δώματιο. Ίσως φοβάσαι να το κάνεις για να μην αναστατωθεί. Ίσως τις πρώτες μέρες να του φανεί κάπως αλλά μετά θα το πάρει ως συνήθεια. 

 

Εγώ πλέον αναχωρω κάθε βράδυ έστω για πέντε λεπτά κ γιατί δεν έχω την υπομονή κ γιατί το χρειάζεται για να ηρεμισει. Όταν είμαι εκεί συνέχεια παίζει μαζί μου. Μία φορά επειδή προέκυψε ένα επείγον τηλεφώνημα καθυστέρησα δεκα-δεκαπεντε λεπτά κ όταν πήγα μέσα είχε αποκοιμηθεί ήδη! Μου φάνηκε απίστευτο γιατί πάντα με περιμένει αλλά είχε μία μεγάλη μέρα! Οπότε με τον καιρό λέω να μεγαλώσω τα διαστήματα αλλά απ την άλλη μου αρέσει που αποκοιμιεται στην αγκαλιά μου! 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

ΤΟ διάβασμα όμως πώς γίνεται στο σκοτάδι; αν έχουμε αναμμένα φώτα, ξεσηκώνεται. έχουμε δοκιμάσει χαλάρωση με μουσική, να ξαπλώνει σχεδόν ναρκωμένος, και ξανά πάλι μία ώρα.

Εγώ έχω πάρει μικρούς φακούς και χρησιμοποιώ, ή κάποιες φορές έχω τον φακό του κινητού μου.

εμάς αυτό μας γλίτωσε από το να τον κυνηγάω για να πάμε για ύπνο. Βέβαια σε κάθε φάση ανακάλυπτε και κάτι άλλο που τον ενοχλούσε, την μία δεν ήθελε μπάνιο την άλλη να ντυθεί κτλ. Όταν ένα παιδί δεν θέλει να κοιμηθεί θα βρει πολλούς τρόπους να τρενάρει την όλη διαδικασία. Ακόμα και τώρα υπάρχουν φορές που θα έχουμε θέμα την ώρα που θα πούμε πως πρέπει να πάμε για ύπνο. Δεν ξέρω αν είμαι η κατάλληλη να σε βοηθήσω καθώς ακόμα και σήμερα ξαπλώνω μαζί του στο κρεβάτι του μέχρι να κοιμηθεί, πράγμα το οποίο μπορεί να διαρκέσει από 15 λεπτά έως και μία ωρα, εμένα όμως αυτό μου αρέσει και ταιριάζει και στον γιο μου για αυτό και το ακολουθώ.

Στο μόνο που πάντα ήμουν όμως σταθερή ήταν στο ότι την ώρα που έλεγα πως πρέπει να πάμε στο κρεβάτι θα πάμε, αυτό δεν το διαπραγματεύομαι και κυρίως τις καθημερινές που είμαι και εγώ πολυ κουρασμένη. Όταν αντιδρούσε του έλεγα πως δεν γίνεται να κάνουμε κάτι άλλο, πως τώρα τελείωσε το παιχνίδι γιατί είναι η ώρα για ξεκούραση, χωρίς να αφήνω περιθώρια για συζήτηση, βέβαια όσο πλησίαζε η ώρα τον ενημέρωνα, του έλεγα σε 30 λεπτά-σε 20 -σε 15  θα πάμε για μπάνιο, (για να είμαι ειλικρινής ακόμα το κάνω) οπότε όταν έλεγα ήρθε η ώρα μαζεύαμε παιχνίδια και ξεκινούσε η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ρε παιδί μου γενικά μιλάω, τη μια μου λέτε ότι το έχω σαν μωρό, από την άλλη όμως, ένα παιδί που για να κοιμηθεί στις 9 σημαίνει ότι κατεβάζουν ρολά από τις 7.30, είναι ακραίο. Δηλαδή η οικογένεια δεν θα έχει κοινωνική ζωή; Δεν είμαστε στο εξωτερικό που όλοι μαζεύονται σπίτι τους και κοιμούνται. ΤΟ καλοκαίρι που γενικά υπήρχε μια κούραση λόγω θάλασσας ή περιπάτων, μαζευόμασταν νωρίς και χάσαμε πόσες ευκαιρίες να βγούμε έξω σαν άνθρωποι χωρίς να μας τρελαίνει ο ήλιος, να πάμε στην παιδική χαρά και να βρούμε και άλλα παιδάκια εκεί, να βγούμε με φίλους. Ε δεν πάει άλλο αυτό, χρειάζονται και άλλα πράγματα. Το θέμα είναι πώς θα επιταχύνω τις διαδικασίες, πχ να αρχίσει η χαλάρωση γύρω στις 8, με έναν από τους δυο μας αν ο άλλος λείπει, και να κοιμηθεί κάποια στιγμή κατά τις 9 -9.30. 

 

Εγώ είμαι από τους ανθρώπους που αυτό το "βάζουμε τα παιδιά το χειμώνα να κοιμούνται από τις 19:00" το βρίσκω εντελώς ασύμβατο με τον τρόπο ζωής μας στην Ελλάδα. Θεωρώ ότι το έως τις 22:00 είναι μια πολύ νορμάλ ώρα για ένα παιδάκι 2 ετών. Επίσης έχει να κάνει με τη κάθε οικογένεια. Για εμένα που γυρίζω σπίτι στις 18:30 δε βολεύει ούτε εμένα ούτε το παιδί. Έχω διαβάσει για την αυξητική ορμόνη και τα σχετικά, δε διαφωνώ, απλά σε εμάς δε λειτουργεί τέτοιο πρόγραμμα.

Στα 2 η κόρη μου ξυπνούσε γύρω στις 07:30 και κοιμόταν δύο-τρεις ώρες το μεσημέρι. Το βράδυ κοιμόταν γύρω στις 22:30-23:00 αλλά εμένα θήλαζε ακόμα οπότε αποκοιμιόταν πολύ εύκολα. Αλλά δυσκολευόμασταν να πάμε για ύπνο. Αυτό που κάναμε ήταν ότι μεταφέραμε από νωρίς το παιχνίδι στο χώρο του ύπνου και σταδιακά μειώναμε φωτισμό. Και εμείς ακόμα και τώρα διαβάζουμε πριν κοιμηθούμε αλλά αν δω ότι περνάει τις 22:30 απλά δηλώνω ότι δεν μπορώ να διαβάσω άλλο, πρέπει να κοιμηθώ και το παίρνει απόφαση ότι τώρα είναι ώρα ύπνου, μένει ξαπλωμένη και μετά από λίγο κοιμάται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Μην προσπαθείς να παρέμβεις στο κοίμισμα, στην χαλάρωση κλπ., προφανώς δεν είναι από τα παιδιά στα οποία "πιάνει", μάλλον τα ξεσηκώνει (και η κόρη μου έτσι είναι).

Αυτό σίγουρα είναι το μεγαλύτερό μου λάθος. Αλλά παρασύρομαι!

 

Just now, Deena είπε:

Όσα κάνει ο μικρός σου είναι φυσιολογικά, αντιδρά στον ύπνο γιατί θέλει να παίξει κι άλλο, αν τον αφήσεις ποτέ δεν θα έρθει οικειοθελώς να σου ζητήσει ύπνο. Αν βλέπετε ότι για οποιονδήποτε λόγο το παιχνίδι μετά το μπάνιο τον ξεσηκώνει και αργεί πάρα πολύ, απλά μην τον αφήνετε να τριγυρνάει και να ξαναγυρνάει στα παιχνίδια του. Εξηγήστε του ξανά και ξανά ότι μετά το μπάνιο ξαπλώνουμε, πείτε καληνύχτα στα παιχνίδια πριν το μπάνιο, εν ανάγκη όταν τον δεις ότι πάει πάλι π.χ. προς το σαλόνι, πάρτον σηκωτό στο δωμάτιο. Αν δεις ότι απλά θέλει να κάνει κάτι για πολύ λίγη ώρα και όταν του πεις ότι το παιχνίδι τελείωσε σε ακούει, άφησέ τον.

Το έχω καταλάβει ότι είναι φυσιολογικό. Το θέμα είναι χρονοτριβεί σε πράγματα που δεν μπορώ να τα κάνω με το ζόρι. Δηλαδή έχει το γάλα. Πίνει λίγο, το αφήνει, κάτι άλλο. Ε δεν μπορώ  να του πω να πιει το γάλα με το ζόρι. Αν όμως δεν πιει γάλα, δεν θα πλύνουμε δόντια, δεν θα πάρει πιπίλα, δεν θα πάμε στο δωμάτιο. ΄Κ¨απως έτσι αργούν διάφορες καταστάσεις. Πραγματικά από εκεί που πέρσι τέτοια εποχή πήγαινε 6-6.30 και έλεγα πότε θα πάει 7,.30 να μπούμε για μπάνιο κ η ώρα κυλούσε βασανιστικά, φέτος είμαστε στο άλλο άκρο. Ξεκινάει ένα παιχνίδι, εμείς μπορεί να παίζουμε μαζί του ή να μιλάμε μεταξύ μας, και ξαφνικά έχει περάσει πόση ώρα και έχει πάει αργά και δεν το καταλαβαίνουμε. 

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

το παιδί για να κοιμηθεί σχετικά γρήγορα πρέπει να έχει μία γεμάτη μέρα, με βόλτες, συναναστροφές, σωματική άσκηση(παιχνίδι στην παιδική χαρά, μπάλα), εναλλαγές.

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

το ήσυχο απόγευμα μέσ στο σπίτι δεν βοηθά τα μεγαλύτερα παιδιά που έχουν ενέργεια κ τους βγαίνει πριν τον ύπν

ΑΥτα τα προσυπογράφω και δυστυχώς είναι σε φάση σαν του δικού σου που έλεγες, δεν θέλει να βγει έξω!!!!! Από τότε που γυρίσαμε από την Αθήνα, είναι ένα 15ήμερο τώρα, 3-4 φορές έχει βγει για παιχνίδι και 1-2 φορές όλοι μαζί με το αυτοκίνητο. Τι να κάνω, να τον βγάλω σηκωτό; Δεν θέλω να κα΄νω τη βόλτα αγγαρεία. Ελπίζω τώρα όσο μεγαλώνει η μερα ότι θα έχει μεγαλύτερο κίνητρο. Θα έχω κ εγώ περιθώριο να τον πιέσω, γιατί τώρα από κάποια στιγμή και μετά σταματάω, δεν έχει νόημα να βγούμε για παιχνίδι όταν νυχτώσει, μόνο να πάμε με το αυτοκίνητο κάτω στη Χώρα και να περπατήσουμε λίγο εκεί που έχει κίνηση.

 

Just now, kotsifikos είπε:

Όταν ένα παιδί δεν θέλει να κοιμηθεί θα βρει πολλούς τρόπους να τρενάρει την όλη διαδικασία.

Ο δικός μου τρενάρει τη φάση της έναρξης της ρουτίνας σίγουρα. αό τη στιγμή που θα πάμε στο δωμάτιο, δεν έχει θέμα να ξαπλώσει με σβησμένα φώτα και να κάτσει μία ώρα. δεν διαμαρτύρεται εκεί. απλώς είναι ο τρόπος του να χαλαρώνει. αλλά και το να πηγαίνουμε στο δωμάτιο πολύ νωρίς, δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα, δεν είναι ότι θα κοιμόταν νωρίτερα. το μόνο αποτέλεσμα θα ήταν ο δικός μου εκνευρισμός.

 

Just now, vtgian είπε:

γώ είμαι από τους ανθρώπους που αυτό το "βάζουμε τα παιδιά το χειμώνα να κοιμούνται από τις 19:00" το βρίσκω εντελώς ασύμβατο με τον τρόπο ζωής μας στην Ελλάδα. Θεωρώ ότι το έως τις 22:00 είναι μια πολύ νορμάλ ώρα για ένα παιδάκι 2 ετών. Επίσης έχει να κάνει με τη κάθε οικογένεια. Για εμένα που γυρίζω σπίτι στις 18:30 δε βολεύει ούτε εμένα ούτε το παιδί. Έχω διαβάσει για την αυξητική ορμόνη και τα σχετικά, δε διαφωνώ, απλά σε εμάς δε λειτουργεί τέτοιο πρόγραμμα.

Το 10 δεν το θεωρώ νορμάλ να σου πω την αλήθεια ούτε καν μέχρι την αρχή του δημοτικού. και το 9.30 σαν παραχώρηση το έχω. αλλά πράγματι από το 7 μέχρι το 9  υπάρχει απόσταση. σίγουρα για γονείς που γυρνάνε αργά από τη δουλειά δεν είναι εφικτό να κοιμάται το παιδί πριν τις 9,30-10 κ εκεί προφανώς προέχει η σχέση της οικογένειας. Σ εμάς που γυρνάμε το μεσημέρι, είνα πιο εφικτό να επιδιώξουμε μια ώρα νωρίς, αλλά σίγουρα κι εγώ δεν θεωρώ εφικτό οτιδήποτε πριν τις 8.30. 

 

Just now, Deena είπε:

στην Αθήνα ας πούμε οι οικογένειες με μικρά παιδιά μια χαρά μαζεύονται στο σπίτι τους νωρίς,  κοινωνική ζωή τα απογεύματα των καθημερινών του χειμώνα απλά δεν υφίσταται (μιλάω για γονείς με μωρά ή μικρά νήπια, όχι για μεγαλύτερες ηλικίες φυσικά).

Κοίτα κ εμείς εδώ τον χειμώνα είμαστε λίγο σε μια πολη φάντασμα, κατά τις 3 κλείνουν τα καταστήματα για μεσημέρι, μετά κυκλοφορούν μόνο γονείς με πιτσιρίκια που πάνε βόλτα, κατά τις 5 αρχίζει πάλι μια κίνηση με οικογένειες που οπηγάινουν τα παιδιά σε δραστηριότητες και σιγά σιγά ανοίγουν κάποια καταστήματα, αλλά υπάρχει νέκρα από Νοέμβρη μέχρι και Φλεβάρη. Δεν πολυσυναντιέται ο κόσμος, κάποιες παρέες βράδια σε σπίτια πιο πολύ. Αυτό ασχέτως παιδιών. Όσο μεγαλώνει όμως η μέρα, αυξάνεται η κινητικότητα. Το καλοκαίρι και Σεπτέμβρη - ΟΚτώβρη πχ παντού είτε καθημερινές είτε σ/κ έβλεπες οικογένεις με πιτσιρίκια έξω για βόλτα μέχρι αργά το απόγευμα και κρίνοντας από την τωρινή εξέλιξη, ήταν βλακεία μας που δεν ήμασταν κ εμείς λίγο πιο χαλαροί. βέβαια τότε κοιμόταν το πολύ 9.,30 κ μετά καλούσαμε στο σπίτι κόσμο, αλλά θα μπορούσαμε να κάνουμε κ πράγματα που να εμπλέκουν κ το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ρε παιδί μου γενικά μιλάω, τη μια μου λέτε ότι το έχω σαν μωρό, από την άλλη όμως, ένα παιδί που για να κοιμηθεί στις 9 σημαίνει ότι κατεβάζουν ρολά από τις 7.30, είναι ακραίο. Δηλαδή η οικογένεια δεν θα έχει κοινωνική ζωή; Δεν είμαστε στο εξωτερικό που όλοι μαζεύονται σπίτι τους και κοιμούνται. ΤΟ καλοκαίρι που γενικά υπήρχε μια κούραση λόγω θάλασσας ή περιπάτων, μαζευόμασταν νωρίς και χάσαμε πόσες ευκαιρίες να βγούμε έξω σαν άνθρωποι χωρίς να μας τρελαίνει ο ήλιος, να πάμε στην παιδική χαρά και να βρούμε και άλλα παιδάκια εκεί, να βγούμε με φίλους. Ε δεν πάει άλλο αυτό, χρειάζονται και άλλα πράγματα. Το θέμα είναι πώς θα επιταχύνω τις διαδικασίες, πχ να αρχίσει η χαλάρωση γύρω στις 8, με έναν από τους δυο μας αν ο άλλος λείπει, και να κοιμηθεί κάποια στιγμή κατά τις 9 -9.30. 

 

Tι να σου πω, εμένα ο μικρός μου που είναι 10, πάει ακόμη για ύπνο στις 9 σε μέρς σχολείου. 2 φορές τη βδομάδα έχει προπόνηση μέχρι τις 9 παρά τέταρτο και το τραβάμε με βαρειά καρδιά στις 9μιση. Όχι γιατί του το επιβάλλουμε, αλλά ο ίδιος νυστάζει μετά, αφού ξυπνάει στις 7. Άλλο στις διακοπές και τα Σαββατοκύριακα, αλλά καθημερινές νομίζω οι πιο πολλοί γονείς παιδιών μέχρι και Δημοτικό, δεν έχουν και καμιά τρελή κοινωνική ζωή. 

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό είναι λογικό κ το έχω πει κάποιες φορές κ κάποιες το έχω δοκιμάσει κιόλας. ΑΛλά και όσες φορές ξύπνησε από μόνος του νωρίτερα, δεν είδα καμιά θεαματική διαφορά. ΓΙατί καθυστερεί γενικά. Πχ χθες εκεί που έπινε γάλα, είδε ένα παζλ, όπως το φτιάχναμε κ το περιγράφαμε θυμήθηκε κάποια παρόμοια εικόνα που έχει δει σε ένα βιβλίο, πήγε κ κατέβασε όλη τη βιβλιοθήκη. Μ¨εχρι πριν από 2-3 μήνες, η φάση ήταν μπάνιο-ντύσιμο-γάλα-δόντια-παιχνίδι στο κρεβάτι-ύπνος. ξαφνικά άρχισε να φεύγει μετά το μπάνιο κ να τριγυρνάει στο σπίτι κ διάφορα τέτοια, το καταλάβαμε ότι έχιε μεγαλώσει κ θέλει λίγο έλεγχο, αλλά αυτό πώς θα το οριοθετήσω; 

ΤΟ διάβασμα όμως πώς γίνεται στο σκοτάδι; αν έχουμε αναμμένα φώτα, ξεσηκώνεται. έχουμε δοκιμάσει χαλάρωση με μουσική, να ξαπλώνει σχεδόν ναρκωμένος, και ξανά πάλι μία ώρα. 

 

η αλήθεια είναι ότι επειδή αυτό με κουράζει, σίγουρα μεταδίδω άγχος. κάποιες φορές ξαπλώνω δίπλα του στο διπλό κρεβάτι κ τον κρατάω αγκαλιά να χαλαρώσει. αλλά κ παλι αυτό δεν επιταχύνει κάτι. να τον χαϊδεύω πάνω από την κούνια είναι πολύ κουραστικό αν γίνεται για μία ώρα, γενικά δεν ξέρω πώς να το χειριστώ και φανταστείτε ότι ακόμα έχει και πιπίλα. αφού σκέφτομαι κιόλας να την κόψω τώρα που έτσι κι αλλιώς έιναι ένα χάλι αυτό, για΄τι δεν έχει νόημα να στρώσει και μετά να το ξαναχαλάσω για να κόψω την πιπίλα.

 

Γιατί να διαβάζετε στο σκοτάδι; Το διάβασμα ή το παραμύθι που λες χωρίς βιβλίο (και αυτό γίνεται και με κλειστά τα φώτα) είναι δραστηριότητα που κάνεις πριν κλείσεις τα φώτα, για να χαλαρώσεις και να κοιμηθείς. Κάθεστε μαζί στο κρεβάτι σου, σε μία πολυθρόνα, στο πάτωμα, στο κρεβάτι του, με πιο χαμηλό φωτισμό, π.χ. το κλασικό φως κομοδίνου, και λέτε παραμύθια για να χαλαρώσει, και μετά τον βάζεις στο κρεβάτι του. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Tι να σου πω, εμένα ο μικρός μου που είναι 10, πάει ακόμη για ύπνο στις 9 σε μέρς σχολείου. 2 φορές τη βδομάδα έχει προπόνηση μέχρι τις 9 παρά τέταρτο και το τραβάμε με βαρειά καρδιά στις 9μιση. Όχι γιατί του το επιβάλλουμε, αλλά ο ίδιος νυστάζει μετά, αφού ξυπνάει στις 7. Άλλο στις διακοπές και τα Σαββατοκύριακα, αλλά καθημερινές νομίζω οι πιο πολλοί γονείς παιδιών μέχρι και Δημοτικό, δεν έχουν και καμιά τρελή κοινωνική ζωή. 

Μια χαρά κάνει ο γιος σου. όπως έγραφα και πιο πάνω, εδώ τον χειμώνα έτσι κι αλλιώς κανείς δεν έχει τρελή κοινωνική ζωή, είναι οι ρυθμοί κάπως αλλιώς για ένα τρίμηνο, φθινόπωρο και άνοιξη όμως είμαστε και τις καθημερινές ακόμα πολύ πιο κινητικοί απ ότι ο μέσος εργαζόμενος με παιδιά στις πόλεις. σκέψου πχ ότι εμείς έχουμε φίλους κατά βάση χωρίς παιδιά ή με παιδιά φοιτητές, που και τις καθημερινές είναι πιθανό όταν η μέρα είναι μεγάλη, να βγουν για μια βόλτα. ή κάνουμε παρέα και με τους αναπηρωτές που έρχονται και συνήθως είναι μόνοι τους. αυτοί όλοι τις καθημερινές συναντιούνται, όχι απαραίτητα βράδυ, μπόρεί και έναν καφέ κατά τις 7. Θα μας άρεσε να έχουμε την άνεση ακόμα κ μια καθημερινή, να βγούμε μια βόλτα μέχρι τις 8 το βράδυ, ή να έρθει κάποιος στο σπίτι το απόγευμα. Ή να πάμε να περπατήσουμε λίγο κάτω στη χώρα χωρίς να κοιτάμε το ρολόι. Εξάλλου κ οι οικογένεις με παιδιά γενικά εδώ όταν έχει φως, κυκλοφορούν έξω. δηλαδή κ παρέες με παιδάκια να είχαμε, δεν νομίζω ότι θα λέγαμε ότι θα συναντηθούμε το απόγευμα στις 5 γιατί κατά τις 7 πρε΄πει να γυρίσουμε για βραδινή ρουτίνα. 

 

όταν λες πάει για ύπνο, εννοείς ξαπλώνει ή 9 έχει ήδη κοιμηθεί; γιατί εμένα λίγο αυτό με μπερδεύει. αν λέμε ότι πάμε για ύπνο τάδε ώρα κ εννοούμε ότι ξαπλώνουμε, κ το παιδί κοιμάται μέσα σε ένα εικοσάλεπτο ή μισάωρο το πολύ, είναι διαφορετικό από το πάμε για ύπνο κ θέλουμε μια ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το έχω καταλάβει ότι είναι φυσιολογικό. Το θέμα είναι χρονοτριβεί σε πράγματα που δεν μπορώ να τα κάνω με το ζόρι. Δηλαδή έχει το γάλα. Πίνει λίγο, το αφήνει, κάτι άλλο. Ε δεν μπορώ  να του πω να πιει το γάλα με το ζόρι. Αν όμως δεν πιει γάλα, δεν θα πλύνουμε δόντια, δεν θα πάρει πιπίλα, δεν θα πάμε στο δωμάτιο. ΄Κ¨απως έτσι αργούν διάφορες καταστάσεις. Πραγματικά από εκεί που πέρσι τέτοια εποχή πήγαινε 6-6.30 και έλεγα πότε θα πάει 7,.30 να μπούμε για μπάνιο κ η ώρα κυλούσε βασανιστικά, φέτος είμαστε στο άλλο άκρο. Ξεκινάει ένα παιχνίδι, εμείς μπορεί να παίζουμε μαζί του ή να μιλάμε μεταξύ μας, και ξαφνικά έχει περάσει πόση ώρα και έχει πάει αργά και δεν το καταλαβαίνουμε. 

 

Μα δε νομόζω ότι το γάλα απο καλαμάκι ή το μπάνιο είναι χαλάρωση, κακώς εσύ τα βλέπεις έτσι. Το μπάνιο για τα δίχρονα είναι παιχνίδι.Μετά ξεκινά η ρουτίνα ύπνου, το μπάνιο είναι για να κάνετε φούσκες, να πλατσουρίσει, να παίξει με τα καραβάκια του κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μα δε νομόζω ότι το γάλα απο καλαμάκι ή το μπάνιο είναι χαλάρωση, κακώς εσύ τα βλέπεις έτσι. Το μπάνιο για τα δίχρονα είναι παιχνίδι.Μετά ξεκινά η ρουτίνα ύπνου, το μπάνιο είναι για να κάνετε φούσκες, να πλατσουρίσει, να παίξει με τα καραβάκια του κλπ.

Όχι ποτέ δεν τα εβλεπα σαν χαλάρωση. δηλαδή ποτέ δεν τα έβεπε το παιδί μου. έτσι κ αλλιώς το μπάνιο απείχε πάντα αρκετή ώρα από τον ύπνο. και πριν χρονίσει, υπήρχε σίγουρα 1.30 ώρα κενό από την ώρα του μπάνιου μέχρι την ώρα του ύπνου. αλλά σίγουρα για να αρχίσει η χαλάρωση πρέπει να πιει το ρημάδι το γάλα κ να πλύνει τα δόντια του. γενικά η χαλάρωση δεν έχω καταλάβει καν πώς έρχεται. ο δικός μου δν χαλάρωσε ποτέ με μπανάκι ή μασαζάκι κ τέτοια και είχε σταματήσει να κοιμάται με το μπιμπερό από λίγων μηνών. για να χαλαρώσει τώρα απλώς σβήνω το φως τουδ ωματίου, αφήνω να μπαίνει από τον διάδρομο αρχικά, μετά κάνει διάφορα με τον μπαμπά του κ μετά κλείνει κ η πόρτα του δωματίου κ είμαστε τελείως σκοτάδι. τη μέρα όμως κοιμάται χωρίς σκοτάδι. 

Εντωμεταξύ τώρα κάθομαι αμέριμνη κ γράφω γιατί έχει βγάλει όοοοολα τα βιβλία του για να διαβάσει κι έτσι πάει πάλι η βόλτα μας.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι ποτέ δεν τα εβλεπα σαν χαλάρωση. δηλαδή ποτέ δεν τα έβεπε το παιδί μου. έτσι κ αλλιώς το μπάνιο απείχε πάντα αρκετή ώρα από τον ύπνο. και πριν χρονίσει, υπήρχε σίγουρα 1.30 ώρα κενό από την ώρα του μπάνιου μέχρι την ώρα του ύπνου. αλλά σίγουρα για να αρχίσει η χαλάρωση πρέπει να πιει το ρημάδι το γάλα κ να πλύνει τα δόντια του. γενικά η χαλάρωση δεν έχω καταλάβει καν πώς έρχεται. ο δικός μου δν χαλάρωσε ποτέ με μπανάκι ή μασαζάκι κ τέτοια και είχε σταματήσει να κοιμάται με το μπιμπερό από λίγων μηνών. για να χαλαρώσει τώρα απλώς σβήνω το φως τουδ ωματίου, αφήνω να μπαίνει από τον διάδρομο αρχικά, μετά κάνει διάφορα με τον μπαμπά του κ μετά κλείνει κ η πόρτα του δωματίου κ είμαστε τελείως σκοτάδι. τη μέρα όμως κοιμάται χωρίς σκοτάδι. 

Εντωμεταξύ τώρα κάθομαι αμέριμνη κ γράφω γιατί έχει βγάλει όοοοολα τα βιβλία του για να διαβάσει κι έτσι πάει πάλι η βόλτα μας.... 

 

Χμμ, μήπως γενικά δεν έχετε ρουτίνα; Στα παιδιά αρέσει να ξέρουν τι να περιμένουν κάθε μέρα, του τύπου τρώμε μεσημεριανό, κοιμόμαστε, τρώμ φρούτο, πάμε βόλτα, κάνουμε μπάνιο, διαβάζουμε, παίζουμε με το μπαμπά, τρώμε βραδινο κλπ . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Χμμ, μήπως γενικά δεν έχετε ρουτίνα; Στα παιδιά αρέσει να ξέρουν τι να περιμένουν κάθε μέρα, του τύπου τρώμε μεσημεριανό, κοιμόμαστε, τρώμ φρούτο, πάμε βόλτα, κάνουμε μπάνιο, διαβάζουμε, παίζουμε με το μπαμπά, τρώμε βραδινο κλπ . 

έχουμε ρουτίνα. παραεχπυμε θα ελεγα. απλως δεν ηταν ποτε χαλαρωτική με την εννοια που το φαντάζεται γενικα κανεις. μια συγκεκριμενη ακολουθία ενεργειών υπαρχει. κ καποια στιγμη έσβηνε το φως κ με λίγο αγκαλιά, κοιμόταν. τώρα ψαχνόμαστε για τον νέο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν βολεύει αυτό. Δηλαδή το κάναμε πέρσι αλλά επί της ουσίας σήμαινε ότι εγώ δεν μπορούσα να πάω πουθενά. Πχ εδώ τα καταστήματα δεν έχουν συνεχόμενο ωράριο, ανοίγουν μετά τις 6.30 με χαλαρούς ρυθμούς όμως. Οι γιατροί το ίδιο. Δεν έοχυμε προφανώς κάθε απόγευμα κάτι τέτοιο, αλλα  θέλω να πω ότι γενικά είναι δύσκολο να είμαστε σε τέτοιο ρυθμό ύπνου, με δεδομένο κιόλας ότι δεν κοιμάται πια ευκολα αν δεν είναι και ο μπαμπάς του εδώ (εννοω αν ξέρει ότι έχει πάει κάπου και θα επιστρέψει). Δεν μπορώ να φανταστώ δηλαδή με το στιλ που έχει τώρα να θέλει να παίζει, να είναι εύκολο στις 8 να ξαπλώσει και να σβήσουν φώτα. Έχω δεχτεί ότι και το να κοιμάται στις 9.30 δεν είναι κάτι τόσο τραγικό, κι αν ακόμα θέλει μισή ώρα να αποκοιμηθεί, και τελειώσουμε με τα παιχνίδια, τα τραγούδια, τις αγκαλιές και όλα τα σχετικά λίγο πριν τις 9, είναι τέλος πάντων μια λογική ώρα. Και η μισή ώρα όμως να αποκοιμηθεί δεν είναι πάρα πολύ; δηλαδή εσείς τι κάνετε όσο τα περιμένετε τόση ώρα; να ανάψω κινητό να διαβάσω δεν γίνεται, ξεσηκώνεται με το φως της οθόνης. να κάθομαι μόνη μου στα σκοτάδια μία ώρα είναι εξοντωτικό, ειλικρινά με κουράζει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο μέσα στη μέρα όλο αυτό. βγαίνω από το δωμάτιο και είμαι ψόφια, έχω σχεδόν κοιμηθεί, δεν θυμάμαι πραγματικά να με έχει κουράσει κάτι άλλο με το παιδί τόσο πολύ όσο αυτό (με εξαίρεση τους πρώτους μήνες). 

Πραγματικά το ψειριζεις πάρα πολυ

Μιση ωρα για να αποκοιμηθει είναι οκ

Σε αυτην την μισή ώρα συνηθως εμεις χαιδευουμε κ λέμε ιστοριες

Τις μέρες που έχετε γιατρο η μία άλλη δουλειά εξωτερική, οκ ας καθυστέρησετε τον υπνο. Το 9:30δ είναι αργά γενικα

Συμφωνω με την Ντίνα ότι αυτό που θα κάνει την διαφορά είναι να μην κοιμαται μέχρι τόσο αργά το μεσημερι

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ρε παιδί μου γενικά μιλάω, τη μια μου λέτε ότι το έχω σαν μωρό, από την άλλη όμως, ένα παιδί που για να κοιμηθεί στις 9 σημαίνει ότι κατεβάζουν ρολά από τις 7.30, είναι ακραίο. Δηλαδή η οικογένεια δεν θα έχει κοινωνική ζωή; Δεν είμαστε στο εξωτερικό που όλοι μαζεύονται σπίτι τους και κοιμούνται. ΤΟ καλοκαίρι που γενικά υπήρχε μια κούραση λόγω θάλασσας ή περιπάτων, μαζευόμασταν νωρίς και χάσαμε πόσες ευκαιρίες να βγούμε έξω σαν άνθρωποι χωρίς να μας τρελαίνει ο ήλιος, να πάμε στην παιδική χαρά και να βρούμε και άλλα παιδάκια εκεί, να βγούμε με φίλους. Ε δεν πάει άλλο αυτό, χρειάζονται και άλλα πράγματα. Το θέμα είναι πώς θα επιταχύνω τις διαδικασίες, πχ να αρχίσει η χαλάρωση γύρω στις 8, με έναν από τους δυο μας αν ο άλλος λείπει, και να κοιμηθεί κάποια στιγμή κατά τις 9 -9.30. 

Κ βρήκες τώρα χειμωνιάτικα να το αλλάξεις; που τι; θα αρχίσετε την κοινωνική ζωή; 

Αν καθυστερεί με το γαλα απλα τον σταματάς στο μισαωρο κ όσο ηπιε

Το μπανιο αν σας ξεσηκώνει όπως τα δικα μου κάντε το απογευμα, 5

Παραμυθια με χαμηλό φως στην ρουτίνα αν δ εχετε να βαλεις. Μην γυρίσεις στην αγκαλια

Επισης πιθανον να βόλευε ένα μόνο κρεβατι, κ να ξαπλωνεται εκεί αγκαλια

Τα μπανιο-γαλα-δοντια, δ βοηθανε καθόλου στον υπνο, εκτος απο τα παιδακια που χαλαρώνουν με το μπανιο. Το παιχνίδι στο κρεβατι εξαρτάται το καθε παιδι

Εντάξει είναι 2,λογικοτατο να προτιμα να παιξει η να κοιμηθει. Όπως κ αντί να πιει το γαλα να χαζεύει, απλα εκεί μιλάς. Συνέχεια, κάθε μέρα, ότι τώρα πίνουμε γαλα, δ ειναι ώρα για παζλ. Κ φυσικα δ περιμένεις να το κόψει από την μία μέρα στην αλλη

Πάντως μην υπολογίζεις ότι η ρουτινα σας είναι 1,5ωρα,αν μιση ωρα μένει ξαπλωμένος κ η άλλη μια ειναι αυτά που είπαμε ότι δ βοηθανε στη χαλαρωση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

είναι σε φάση σαν του δικού σου που έλεγες, δεν θέλει να βγει έξω!!!!! Από τότε που γυρίσαμε από την Αθήνα, είναι ένα 15ήμερο τώρα, 3-4 φορές έχει βγει για παιχνίδι και 1-2 φορές όλοι μαζί με το αυτοκίνητο

Είναι μία πολύ δύσκολη φάση. Δεν γίνεται να τον πιέζεις να βγει, το έχω κάνει κ αυτό στην απελπισία μου αλλά μόνο σηκωτος ερχόταν. 

 

Υπομονή, πολύ κουβέντα για τις βόλτες που έχετε πάει ώστε να ιντριγκαρεται να βγει κ να προτείνεις συχνά βόλτες, έστω στην αυλή να μαζεψετε λουλούδια για το βάζο, φυλλαράκια κτλ. Βέβαια μην υπερβάλλεις στις προτάσεις γιατι ούτε αυτό βοηθα στην φάση των terrible twos.  Θυμάμαι στην αρχη ή γιαγιά μας, κάθε πέντε λεπτά του πρότεινε την ίδια ή κ διαφορετική έξοδο αλλά εκείνος πεισμωνε χειρότερα.

 

Υγ: συγνώμη για το άσχετο του θέματος, ήθελα να γράψω δυο λόγια γιατί κατανοώ την συγκεκριμένη φάση κ τις δυσκολίες της. 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος στη θέση σου νομίζω θα ξεκινούσα μειώνοντας το μεσημεριανό ύπνο για να νυστάξει και να κοιμηθεί ευκολότερα μετά. Κατά τα άλλα δοκιμάζεις όλα τα τρικ που ειπώθηκαν πιο πάνω από τα κορίτσια και βλέπεις. Από όσα διαβάζω καταλαβαίνω ότι το κάθε παιδί θέλει τα δικά του. Επίσης έχει να κάνει και με την ιδιοσυγκρασία του. Άλλα έχουν τον ύπνο στο τσεπάκι και άλλα σου βγάζουν το λάδι για να κοιμηθούν. Εγώ γενικά δηλώνω τυχερή σε αυτό το θέμα αλλά κατά καιρούς έχουμε και εμείς τις παραξενιές μας. Αυτό τον καιρό πχ δείχνει μια τάση να κόψει το μεσημεριανό ύπνο. Την κοιμίζει η μαμά μου τα μεσημέρια και παρόλο που είχε τη ρουτίνα της και κοιμόταν 2 ώρες, πήγαμε σιγά σιγά στη μια ωρα και τελευταία κάποιες μέρες δε κοιμάται καθόλου με αποτέλεσμα να κουτουλάει το βράδυ και να έχει γκρίνια. Λύση ακόμα δεν έχουνε βρει. 

Στο θέμα του βραδινού ύπνου που είναι εύκολος σε εμάς, έχω δει ότι η δικιά μου θέλει τη ρουτίνα της. Μπάνιο, πυζάμες, φαγητό, δόντια, ύπνος είναι το τελετουργικό μας. Αν πχ τη δω κουρασμένη και της προτείνω να  αφήσουμε μπάνιο δε θέλει. Επαναλαμβάνει και τα βήματα να μην τα ξεχάσουμε. Της έχω κάνει όμως πολύ κουβέντα όταν παλιότερα ζητούσε να παίξει μετά το φαγητό. Της έδειχνα έξω, της έλεγα ότι είναι νύχτα, τα παιδάκια κοιμούνται και δε δεχόμουν να την αφήσω κάτω. Κατευθείαν κρεβάτι. Από το πολύ μπλα μπλα το εμπέδωσε. Πλέον το ζητάει σπάνια. Το παραμύθι σπό την άλλη εμάς δε μας βοηθάει. Τις πιο πολλές φορές την κοιμίζει ο μπαμπάς αγκαλίτσα χωρίς να μιλάει και η μικρή στο τέταρτο συνήθως κοιμάται. Εγώ ξεκίνησα να λέω παραμύθια όταν πήγαινα να την κοιμίσω και καταλήγαμε να ζητάει και άλλα, να μαλλιάζει η γλώσσα μου και εκείνη να συμμετέχει και στην κουβέντα χωρίς καμία διάθεση να χαλαρώσει, το μάτι γαρίδα. Πέρναγε πολλήηηηη ώρα, έβγαινα από το δωμάτιο, έμπαινε ο άντρας μου, της έλεγε "τώρα κοιμόμαστε, δε μιλάμε" και σε 5 λεπτά την είχε κοιμίσει. Επίσης η δικιά μου δεν έχει ανάγκη την ηρεμία στο σπίτι και το πέσιμο των ρυθμών πριν τον ύπνο. Η ώρα του φαγητού έχει παιχνίδια, γέλιο, τραγούδι. Μπορεί να τη δεις στο καρεκλάκι να κακαρίζει και 10 λεπτά αργότερα να κοιμάται. Γι αυτό καταλήγω ότι με τα μικρά δε βγάζεις άκρη, καθένα έχει το κουμπί του.

Link to comment
Share on other sites

Εκμεταλλευομαι λίγο το ποστ για να ρωτήσω το εξής: βλέπω που γράφετε όλες ότι τα παιδιά σας κάνουν μεσημεριανό ύπνο ή τέλος πάντων έναν μεγάλο ημερήσιο, που τον κόβουν γύρω στα 2 έτη κλπ. Σε τι ηλικία ξεκινάει αυτός ο ύπνος; Κι αν δεν τον έχουν είναι πρόβλημα; Η δικιά μας είναι 8 μηνών κ ποτέ δεν τον έκανε.Μπορει να κοιμηθεί μέσα στη μέρα αλλά άλλες φορές μισάωρο, άλλες δίωρο, άλλες καθόλου. (Τις πιο πολλές φορές ενα-δυο μισάωρα θηλάζοντας). Αλλά όχι συγκεκριμένη ώρα, άλλες φορές πρωί, άλλες μεσημέρι, άλλες απόγευμα.Ειδικά αν είμαστε όλη μέρα σπίτι μπορεί να μην κοιμηθεί και καθόλου ή να κοιμηθεί το πολύ μισάωρο.Αν βγούμε έξω πάντα κοιμαται στο αυτοκίνητο κ τις περισσότερες φορές και στο καρότσι (ο,τι ώρα βγούμε) και ουσιαστικά αυτός είναι ο ημερήσιος ύπνος της.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/5/2011 at 10:27 ΜΜ, katerinak1 είπε:

Προτείνω το βιβλίο "Κοιμήσου παιδί μου", εκδόσεις Πατάκη.Εμένα είναι 10 μηνών και εδώ και 10 μέρες έχουμε πετύχει τον βραδινό ύπνο με τη μέθοδο που προτείνεται στο βιβλίο αυτό. Το μεσημέρι είναι λίγο πιο ζόρικο αλλά ελπίζω να λειτουργήσει κάποια στιγμή και σε αυτό.

Αυτό το βιβλίο «κάνει» και για μικρότερες ηλικίες;

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

Αυτό το βιβλίο «κάνει» και για μικρότερες ηλικίες;

Απ'οτι φαινεται δεν εμεινες ικανοποιημενος απο τις απαντησεις στο αλλο θεμα :wink:

Το συγκεκριμενο βιβλιο βασιζεται στην μεθοδο του ελεγχομενου κλαματος, η οποια πρεπει να αποφευγεται σε βρεφη κατω των 6 μηνων, το οποιο το θεωρω κακοποιηση και απ'οτι φαινεται και ο ιδρυτης της μεθοδου εφ'οσον θετει το συγκεκριμενο οριο ηλικιας. Προσωπικα, δεν θα την συστηνα σε καμια ηλικια, αλλα αν την εφαρμοσετε στην παρουσα φαση θα καταφερετε μονο να καταστραφουν εγκεφαλικα κυτταρα, να τεθει ο οργανισμος του σε κατασταση "εκτακτης αναγκης",να κλονιστει η εμπιστοσυνη του σε εσας και να νιωσει ανασφαλεια για τον κοσμο στον οποιο ηρθε (και αυτος ο κοσμος ειστε εσεις).

Θα σου προτεινω να διαβασετε με τη συζυγο το αντιστοιχο θεμα το οποιο θα παραθεσω στο τελος και να δωσετε βαση στις τελευταιες 3 σελιδες που εναρμονιζονται με τα νεοτερα επιστημονικα δεδομενα επι του θεματος. Επισης, θα επιμεινω να διαβασετε το βιβλιο που σου προτεινα στο αλλο θεμα, στο οποιο γινεται και περιγραφη της μεθοδου που σκεφτεσαι να ακολουθησεις. Μπορει να μην προτεινει ετοιμες λυσεις πχ ασ'το να κλαιει μεχρι να το παρει αποφαση οτι δεν θα ερθει κανενας και να αποκοιμηθει (αυτο που λενε: μαθαινει να "ηρεμει" μονο του) αλλα επεξηγει την φυσιολογια του υπνου, τι ακολουθουσαν οι ανθρωποι στα χιλιαδες χρονια της υπαρξης τους ειδους μας και περιγραφει μια πιο ηπια μεθοδο η οποια βοηθα το μωρο να κοιμηθει αλλα με σεβασμο στην αναγκη του για ανταποκριση.

Καταλαβαινω οτι ζοριζεστε με την αϋπνια (οι κοπελες του φορουμ ξερουν καλα οτι υπηρξα κι εγω μια αϋπνη μαμα για πολυ καιρο, ευτυχως ο δευτερος μου ειναι πιο καλοϋπνος-χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ξυπναει 3-4 φορες το βραδυ-κατι απολυτα φυσιολογικο) αλλα μην αφηνετε την κουραση και τις πλασματικες σας προσδοκιες να παραγκωνιζουν την αναγκη του βρεφους για αγκαλια, κατανοηση, σεβασμο και ανταποκριση ανευ ορων. Μελετηστε καλα πριν ακολουθησετε καποια μεθοδο αλλα μην αποζητατε ετοιμες συνταγες για τη λυση του "προβληματος" (σε εισαγωγικα το "προβλημα" γιατι στην ουσια δεν ειναι προβλημα, αλλα φυσιολογικη εγκεφαλικη λειτουργια και αναμενομενη συμπεριφορα του αναπτυσσομενου βρεφους). Μερικες φορες η καλυτερη λυση ειναι να αποδεχθουμε τις καταστασεις, να κανουμε υπομονη και να κοιταξουμε ρεαλιστικα τον ρολο μας σαν γονεις και την "θυσια" μας να δωσουμε προτεραιοτητα στην σωστη ψυχοσωματικη αναπτυξη του παιδιου μας, βαζοντας στην ακρη την κουραση μας.

Ελπιζω να διαβασετε αυτα που σας προτεινα και με ψυχραιμια να παρετε την σοφοτερη αποφαση για την οικογενεια σας και κυριως για το παιδι σας που ειναι ο ανθρωπος με τις υψηλοτερες αναγκες αυτη τη στιγμη. Και μην ξεχνατε: Δεν θα κρατησει για παντα αυτο που περνατε. Μπορει να σας φαινεται βουνο τωρα αλλα σε λιγα χρονια θα το αναπολειτε και θα σας φαινεται τοσο...μα τοσο μακρυνο :)

 

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, **nikos** είπε:

Αυτό το βιβλίο «κάνει» και για μικρότερες ηλικίες;

 

 

Aν θυμάμαι καλά, έχετε νεογέννητο. Το ξέρω ότι θα νομίζεις ότι σε κοροϊδεύω, αλλά αν ένα νεογέννητο κοιμάται πάνω από 2-3 ώρες τη φορά χωρίς να ξυπνάει για να φάει, πηγαίνουμε στον παιδίατρο για να εξετάσουμε αν υπάρχει ίκτερος και συχνά παίρνουμε οδηγίες για το πώς να το ξυπνήσουμε, να βάλουμε ξυπνητήρι άνα 3 ώρες τη νύχτα κλπ. Να θυμάστε ότι ένα μωρό έχει ένα στομαχάκι ίσο με τη μπουνίτσα του. Υποχρεωτικά τρώει λίγο και συχνά. Η μόνη συμβουλή που μπορεί να δώσει κανείς σε ένα γονιό μικρού μωρού είναι να κοιμάται μέσα στη μέρα όσο μπορεί, και να αποδεχτεί ότι για αρκετό καιρό, ο ύπνος θα είναι διακεκομένος και κακός. Το πόσο θα είναι αυτό το διάστημα, εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του παιδιού πάνω από όλα. Για άλλα μωρά μπορεί να υπάρχει ένας π.χ. πεντάωρος ή εξάωρος ύπνος στο τρίμηνο, για άλλα αυτός ο συνεχόμενος ύπνος να έρθει μετά το χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εκμεταλλευομαι λίγο το ποστ για να ρωτήσω το εξής: βλέπω που γράφετε όλες ότι τα παιδιά σας κάνουν μεσημεριανό ύπνο ή τέλος πάντων έναν μεγάλο ημερήσιο, που τον κόβουν γύρω στα 2 έτη κλπ. Σε τι ηλικία ξεκινάει αυτός ο ύπνος; Κι αν δεν τον έχουν είναι πρόβλημα; Η δικιά μας είναι 8 μηνών κ ποτέ δεν τον έκανε.Μπορει να κοιμηθεί μέσα στη μέρα αλλά άλλες φορές μισάωρο, άλλες δίωρο, άλλες καθόλου. (Τις πιο πολλές φορές ενα-δυο μισάωρα θηλάζοντας). Αλλά όχι συγκεκριμένη ώρα, άλλες φορές πρωί, άλλες μεσημέρι, άλλες απόγευμα.Ειδικά αν είμαστε όλη μέρα σπίτι μπορεί να μην κοιμηθεί και καθόλου ή να κοιμηθεί το πολύ μισάωρο.Αν βγούμε έξω πάντα κοιμαται στο αυτοκίνητο κ τις περισσότερες φορές και στο καρότσι (ο,τι ώρα βγούμε) και ουσιαστικά αυτός είναι ο ημερήσιος ύπνος της.

Καλημέρα εμένα είναι 7,5 μηνών ξεκίνησε να κοιμάται δυο με τρεις ώρες το μεσημέρι περίπου από τον 6 που τον βάζω μετά το μεσημεριανό φαγητό για ύπνο 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σκέφτηκα λίγο πιο καθαρά΄την όλη κατάσταση του ύπνου και τν εκθέτω ξανά, ελπίζω πιο συγκροτημένα. 

 

Αν πάρουμε ως δεδομένο το πρόγραμμα που μέσες άκρες παγιώθηκε τους τελευταίους 3 μήνες περίπου. Το παιδί κοιμάται γύρω στις 10, ξυπνάει λίγο μετά τις 7 κυρίως από τον θόρυβο που κάνουμε εμείς όσο ετοιμαζόμαστε, γιατί το σ/κ ξυπνάει μετά τις 7.30 αν δεν σηκωθούμε κι εμείς νωρίς., Κοιμάται για μεσημέρι 12-2.30 / 3, το σ/κ αυτό πάει λίγο πιο αργά. Δεν φαίνεται κουρασμένος μέσα στη μέρα, είναι χαρούμενος και ήρεμος. Πλεονεκτήματα για εμάς: λίγη ώρα ξεκούρασης μετά το σχολείο, ενδεχομένως κανένα μισάωρο ύπνος παραπάνω το πρωί Σαββάτου και Κυριακής, ένα δίωρο τουλάχιστον Σάββατο κ Κυριακή για μεγάλες δουλειές ή δική μας χαλάρωση μαζί ή ο κ αθένας τα ενδιαφέροντά του, σχετική ευελιξία το απόγευμα για να πάμε καμιά πιο καθυστερημένη βόλτα μετά τις 7 (φαεινές ιδέες του άντρα μου αυτά, που γενικά λειτουργεί καλύτερα αργά το απόγευμα), κι επίσης μια κάποια άνεση το πρωί να ξυπνήσουμε μόνοι μας πριν από το παιδί, εγώ συμμαζεύω τίποτα ξεχασμένο από το βράδυ, ο άντρας μου κάθεται στην τουαλέτα χωρίς άγχος, χαζομάρες βέβαια είναι αυτά αλλά ήταν λίγο πιο πιεστικό όταν ο μικρός ξυπνούσε στάνταρ 7 παρά τέταρτο σαν κουρδισμένος κι εγώ αν ήθελα κάτι το πρωί έπρεπε να σηκωθώ από τις 6. Μειονεκτήματα: δεν το θεωρώ (και δεν είναι, κατά τους ειδικούς) καλή ώρα ύπνου για νήπιο, και μένει λιγότερος προσωπικός χρόνος το βράδυ, κ επίσης δεν μπορούμε να καλέσουμε κάποιον στο σπίτι μετά την ώρα που κοιμάται το παιδί γιατί είναι αργά. Το πιο σοβαρό μειονέκτημα είναι το θέμα της ανάπτυξης του παιδιού, γιατί κατά τ άλλα με αυτό το ωράριο κάπως συμβιβαστήκαμε και βολευτήκαμε (εξ ου και η ανακολουθία στο να περικόψουμε αποφασιστικά τον μεσημεριανό ύπνο ενώ εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι πρέπει, ο άντρας μου δεν είναι πεπεισμένος γιατί δεν βρίσκει τόσο προβληματική την όλη κατάσταση). Γενικά θα ήθελα γνώμες επ' αυτού. 

 

Το άλλο ζήτημα είναι η μετάβαση σε διαδικασία χαλάρωσης. Δεν μπορώ να πω ότι το παιδί ξεχειλίζει από ενέργεια μετά τις 7.30-8. Σαφώς θέλει να παίξει, αλλά τρίβει και τα μάτια του, και φαίνεται γενικά από τις αντιδράσεις του ότι είναι κουρασμένος, όχι τόσο κουρασμένος ώστε να οδηγηθούμε σε κάποια έκρηξη, αλλά σχετικά κουρασμένος ώστε να μπει σε κατάσταση χαλάρωσης. Το μπάνιο και τα δόντια επί της ουσίας δεν τα έχω στη ρουτίνα ύπνου, ειδικά το μπάνιο. Πολλά βράδια το παραλείπω και κάνουμε ντους ή ένα γρήγορο τοπικό ξέπλυμα από τη μέση κ κάτω (έτσι κι αλλιώς δεν παίζει έξω τις περισσότερες μέρες). Ο ίδιος δεν προβληματίζετια για το αν θα κάνουμε μπάνιο. Άρα μετά τα δόντια βάζουμε πιτζάμες, πηγαίνουμε στο δωμάτιο, παίζουμε χαλαρά με τα κουκλάκια (τα βάζουμε για ύπνο ή απλώς ακούμε τη μουσική τους) κ μετά έρχεται ο άντρας μου και του βάζει λίγη μουσική με σβηστά φώτα. Αυτό τον χαλαρώνει πραγματικά, δηλαδή τον βλέπουμε έτοιμο να κλείσει τα μάτια, αλλά με το που τον καληνυχίζει και αναλαμβα΄νω εγώ, αρχίζει το ματς.... Αν τραγουδήσω, τραγουδάει μαζί μου, οπότε δεν βοηθάει σε χαλα΄ρωση. Υποψιάζομαι ότι αν αρχίσω τις αφηγήσεις, θα έχουμε τα ίδια. Κάπου το χάνω στο να διατηρήσω αυτή την κατάσταση χαλάρωσης, γιατί πραγματικά τον βλέπω κ νομίζω ότι σε 5 θα έχει κοιμνθεί, κ περνάει μια ώρα. Αφού τις προάλλες ο άντρας μου νομισε ότι με είχε πάριε κ εμένα ο ύπνος, έτσι όπως τον είδε όταν μας άφησε, κ τελικά έμεινα μια ώρα στο δωμάτιο. 

Ο άντρας μου πιστεύει, και φοβάμαι ότι ισχύει, ότι δεν έχει νόημα να παλεύω πολλή ώρα, απλώς μπορώ να αποδεχτώ ότι θα κοιμάται πιο αργά, και να τον μαζεύω λίγο αργότερα γενικά, ώστε να αποφεύγω τον εκνευρισμό της αναμονής. ΑΠό τη μια είναι λογικό, από την άλλη όμως βλέπω ότι το παιδί χαλαρώνει νωρίτερα. Αυτό είναι που με μπερδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον αντρα σου ότι οκ, αφού σας βολεύει ας κοιμαται κ στις 10.δ νομιζω να έχει τόσο καταστρεπτικα αποτελέσματα στην ανάπτυξη του

Επισης πιθανον μέχρι το καλοκαίρι θα έχει αλλάξει πάλι συνήθειες υπνου

Εφοσον μετά τις 7:30βλεπεις ότι αρχίζει πέφτει η ενέργεια του, ας έχετε τελειώσει με γαλα-δοντια-μπανιο ως τις 7.πατε κατά τις 7:30στο δωμάτιο, χαλαρώστε όπως βολευεστε, κ δοκιμαστε όταν λέει καληνύχτα ο μπαμπας να μην φύγει αλλα να φύγεις εσύ, μηπως μεταξύ τους τα βρουν καλυτερα

Μπορει η χαλάρωση που θέλει να είναι μισή ώρα στα σκοτάδια χωρίς να μιλάτε. 

Κ περίμενε 1-2βδομαδες για να δεις αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σήμερα σκέφτηκα λίγο πιο καθαρά΄την όλη κατάσταση του ύπνου και τν εκθέτω ξανά, ελπίζω πιο συγκροτημένα. 

 

Αν πάρουμε ως δεδομένο το πρόγραμμα που μέσες άκρες παγιώθηκε τους τελευταίους 3 μήνες περίπου. Το παιδί κοιμάται γύρω στις 10, ξυπνάει λίγο μετά τις 7 κυρίως από τον θόρυβο που κάνουμε εμείς όσο ετοιμαζόμαστε, γιατί το σ/κ ξυπνάει μετά τις 7.30 αν δεν σηκωθούμε κι εμείς νωρίς., Κοιμάται για μεσημέρι 12-2.30 / 3, το σ/κ αυτό πάει λίγο πιο αργά. Δεν φαίνεται κουρασμένος μέσα στη μέρα, είναι χαρούμενος και ήρεμος. Πλεονεκτήματα για εμάς: λίγη ώρα ξεκούρασης μετά το σχολείο, ενδεχομένως κανένα μισάωρο ύπνος παραπάνω το πρωί Σαββάτου και Κυριακής, ένα δίωρο τουλάχιστον Σάββατο κ Κυριακή για μεγάλες δουλειές ή δική μας χαλάρωση μαζί ή ο κ αθένας τα ενδιαφέροντά του, σχετική ευελιξία το απόγευμα για να πάμε καμιά πιο καθυστερημένη βόλτα μετά τις 7 (φαεινές ιδέες του άντρα μου αυτά, που γενικά λειτουργεί καλύτερα αργά το απόγευμα), κι επίσης μια κάποια άνεση το πρωί να ξυπνήσουμε μόνοι μας πριν από το παιδί, εγώ συμμαζεύω τίποτα ξεχασμένο από το βράδυ, ο άντρας μου κάθεται στην τουαλέτα χωρίς άγχος, χαζομάρες βέβαια είναι αυτά αλλά ήταν λίγο πιο πιεστικό όταν ο μικρός ξυπνούσε στάνταρ 7 παρά τέταρτο σαν κουρδισμένος κι εγώ αν ήθελα κάτι το πρωί έπρεπε να σηκωθώ από τις 6. Μειονεκτήματα: δεν το θεωρώ (και δεν είναι, κατά τους ειδικούς) καλή ώρα ύπνου για νήπιο, και μένει λιγότερος προσωπικός χρόνος το βράδυ, κ επίσης δεν μπορούμε να καλέσουμε κάποιον στο σπίτι μετά την ώρα που κοιμάται το παιδί γιατί είναι αργά. Το πιο σοβαρό μειονέκτημα είναι το θέμα της ανάπτυξης του παιδιού, γιατί κατά τ άλλα με αυτό το ωράριο κάπως συμβιβαστήκαμε και βολευτήκαμε (εξ ου και η ανακολουθία στο να περικόψουμε αποφασιστικά τον μεσημεριανό ύπνο ενώ εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι πρέπει, ο άντρας μου δεν είναι πεπεισμένος γιατί δεν βρίσκει τόσο προβληματική την όλη κατάσταση). Γενικά θα ήθελα γνώμες επ' αυτού. 

 

Το άλλο ζήτημα είναι η μετάβαση σε διαδικασία χαλάρωσης. Δεν μπορώ να πω ότι το παιδί ξεχειλίζει από ενέργεια μετά τις 7.30-8. Σαφώς θέλει να παίξει, αλλά τρίβει και τα μάτια του, και φαίνεται γενικά από τις αντιδράσεις του ότι είναι κουρασμένος, όχι τόσο κουρασμένος ώστε να οδηγηθούμε σε κάποια έκρηξη, αλλά σχετικά κουρασμένος ώστε να μπει σε κατάσταση χαλάρωσης. Το μπάνιο και τα δόντια επί της ουσίας δεν τα έχω στη ρουτίνα ύπνου, ειδικά το μπάνιο. Πολλά βράδια το παραλείπω και κάνουμε ντους ή ένα γρήγορο τοπικό ξέπλυμα από τη μέση κ κάτω (έτσι κι αλλιώς δεν παίζει έξω τις περισσότερες μέρες). Ο ίδιος δεν προβληματίζετια για το αν θα κάνουμε μπάνιο. Άρα μετά τα δόντια βάζουμε πιτζάμες, πηγαίνουμε στο δωμάτιο, παίζουμε χαλαρά με τα κουκλάκια (τα βάζουμε για ύπνο ή απλώς ακούμε τη μουσική τους) κ μετά έρχεται ο άντρας μου και του βάζει λίγη μουσική με σβηστά φώτα. Αυτό τον χαλαρώνει πραγματικά, δηλαδή τον βλέπουμε έτοιμο να κλείσει τα μάτια, αλλά με το που τον καληνυχίζει και αναλαμβα΄νω εγώ, αρχίζει το ματς.... Αν τραγουδήσω, τραγουδάει μαζί μου, οπότε δεν βοηθάει σε χαλα΄ρωση. Υποψιάζομαι ότι αν αρχίσω τις αφηγήσεις, θα έχουμε τα ίδια. Κάπου το χάνω στο να διατηρήσω αυτή την κατάσταση χαλάρωσης, γιατί πραγματικά τον βλέπω κ νομίζω ότι σε 5 θα έχει κοιμνθεί, κ περνάει μια ώρα. Αφού τις προάλλες ο άντρας μου νομισε ότι με είχε πάριε κ εμένα ο ύπνος, έτσι όπως τον είδε όταν μας άφησε, κ τελικά έμεινα μια ώρα στο δωμάτιο. 

Εγώ από τη μικρή μου προσωπική εμπειρία  βγάζω το συμπέρασμα ότι μετά τα 2 που τα παιδιά έχουν μεγαλύτερες αντοχές,  το καλύτερο πρόγραμμα ύπνου για το παιδί είναι αυτό που βολεύει όλη την οικογένεια.   Από μερικές έρευνες έχει προκύψει ότι ο μεσημεριανός ύπνος μετά τα 2 δεν είναι απαραίτητος και μπορεί να έχει αρνητικες συνεπειες στην ποιότητα του νυχτερινού ύπνου. Ωστόσο αυτό σε κάποιες οικογένειες και κάποια παιδιά δεν ταιριάζει. Επομένως δε βλέπω λόγο  να προβληματίζομαι.  Το σημαντικό είναι το παιδι να κοιμάται επαρκώς το 24ωρο. Εμάς σαν οικογένεια έχει διαμορφωθεί το εξής προγραμμα: τις καθημερινές  η μικρή κοιμάται στις 12⁰⁰  45'-60' στον παιδικο. Έτσι τα βράδια  νυστάζει σχετικά νωρίς και κοιμάται από τις 20⁰⁰ως το αργότερο στις 20³⁰, σπάνια 21⁰⁰.  Ανάλογα με τις αντοχές της και τις δουλειές μας.  Το σκ όμως επειδή τυχαίνει τα πρωινά να έχουμε δουλειες/είμαστε βόλτα, το μεσημέρι θα κοιμηθεί πιο αργά και για περισσότερη ωρα και αναλόγως και το βράδυ. Έχουν τύχει όμως και μέρες που θέλαμε να βγούμε το μεσημέρι και έτσι ο μεσημεριανός ύπνος διήρκησε όσο η διαδρομή με το αυτοκινητο(20'-30'). Εκείνες τις μέρες νυσταζει νωριτερα και κοιμαται πριν τις 20⁰⁰.

Να πω  όμως ότι και  η ίδια της σιγά σιγα θέλει να μην κοιμάται τα μεσημερια όταν είμαστε σπίτι και δεν ειναι κουρασμενη. Εγώ όμως τη βάζω στο κρεβάτι, αν μετά από 30'-45' που ξαπλώνει δεν κοιμάται τότε τη σηκώνω  και την κραταω μεχρι το βραδυ.

Θεωρώ ότι μετά τα 2 είναι ένα μεταβατικό στάδιο μέχρι να διακοπεί ο μεσημεριανός ύπνος, επομένως επικεντρώνομαι στις επιθυμίες και τις ανάγκες όλης της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Εγώ από τη μικρή μου προσωπική εμπειρία  βγάζω το συμπέρασμα ότι μετά τα 2 που τα παιδιά έχουν μεγαλύτερες αντοχές,  το καλύτερο πρόγραμμα ύπνου για το παιδί είναι αυτό που βολεύει όλη την οικογένεια.   Από μερικές έρευνες έχει προκύψει ότι ο μεσημεριανός ύπνος μετά τα 2 δεν είναι απαραίτητος και μπορεί να έχει αρνητικες συνεπειες στην ποιότητα του νυχτερινού ύπνου. Ωστόσο αυτό σε κάποιες οικογένειες και κάποια παιδιά δεν ταιριάζει. Επομένως δε βλέπω λόγο  να προβληματίζομαι.  Το σημαντικό είναι το παιδι να κοιμάται επαρκώς το 24ωρο. Εμάς σαν οικογένεια έχει διαμορφωθεί το εξής προγραμμα: τις καθημερινές  η μικρή κοιμάται στις 12⁰⁰  45'-60' στον παιδικο. Έτσι τα βράδια  νυστάζει σχετικά νωρίς και κοιμάται από τις 20⁰⁰ως το αργότερο στις 20³⁰, σπάνια 21⁰⁰.  Ανάλογα με τις αντοχές της και τις δουλειές μας.  Το σκ όμως επειδή τυχαίνει τα πρωινά να έχουμε δουλειες/είμαστε βόλτα, το μεσημέρι θα κοιμηθεί πιο αργά και για περισσότερη ωρα και αναλόγως και το βράδυ. Έχουν τύχει όμως και μέρες που θέλαμε να βγούμε το μεσημέρι και έτσι ο μεσημεριανός ύπνος διήρκησε όσο η διαδρομή με το αυτοκινητο(20'-30'). Εκείνες τις μέρες νυσταζει νωριτερα και κοιμαται πριν τις 20⁰⁰.

Να πω  όμως ότι και  η ίδια της σιγά σιγα θέλει να μην κοιμάται τα μεσημερια όταν είμαστε σπίτι και δεν ειναι κουρασμενη. Εγώ όμως τη βάζω στο κρεβάτι, αν μετά από 30'-45' που ξαπλώνει δεν κοιμάται τότε τη σηκώνω  και την κραταω μεχρι το βραδυ.

Θεωρώ ότι μετά τα 2 είναι ένα μεταβατικό στάδιο μέχρι να διακοπεί ο μεσημεριανός ύπνος, επομένως επικεντρώνομαι στις επιθυμίες και τις ανάγκες όλης της οικογένειας.

Επίσης  να πω ότι με μια ρουτίνα 2 ωρών, αν δεν κοιμάται σε λιγότερη ωρα μόλις τον βάζεις στο κρεβατι  μαλλον δε νυστάζει αρκετα. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι σχετικό με τον ύπνο αλλά άσχετο με τα ωράρια. Τα παιδιά σας κοιμούνται στο κρεβάτι τους ή μαζί σας? Η τέλος πάντων ποτέ κατάφεραν να κοιμηθούν στο δωμάτιο τους? Μιλάω γι αυτά που ήταν αρχικά με τους γονείς γιατί τ; αλλά το έχουν συνηθίσει λογικά. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Astrien είπε:

 

Θεωρώ ότι μετά τα 2 είναι ένα μεταβατικό στάδιο μέχρι να διακοπεί ο μεσημεριανός ύπνος, επομένως επικεντρώνομαι στις επιθυμίες και τις ανάγκες όλης της οικογένειας.

Πώς αντιλαμβανόμαστε τη στιγμη που πρεπει να κοπει ο μεσημεριανός υπνις; Ειναι οταν το παιδι αργει να κοιμηθει το μεσημερι, οταν κοιμαται λιηο, ή οταν εχει διαταραχθεί η ωρα του βραδυνου υπνου; 

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εφοσον μετά τις 7:30βλεπεις ότι αρχίζει πέφτει η ενέργεια του, ας έχετε τελειώσει με γαλα-δοντια-μπανιο ως τις 7.πατε κατά τις 7:30στο δωμάτιο, χαλαρώστε όπως βολευεστε, κ δοκιμαστε όταν λέει καληνύχτα ο μπαμπας να μην φύγει αλλα να φύγεις εσύ, μηπως μεταξύ τους τα βρουν καλυτερα

Τόσο νωρις δεν τα καναμε αυτα ουτε οταν κοιμοταν στις 9!! Μαλλον πρεπει να επικεντρωθούμε στο να διατηρηθεί η χαλαρωση κ να ερθει γρηγορα ο υπνος. μια λυση θα ηταν να φευγω. το εχουμε σκεφτει, αν κ ο αντρας μ εχει το κολλημα οτι τα παιδια αναζητούν πρωτιστως τη μαμα τους σ αυτες τις ηλικιες. Κ πρεπει βασικα να βρω τροπο να μην εχω ενταση γιατι την μεταδίδω. αυτό δλδ θέλω να το δουλέψω. Ειναι κριμα για το παιδακι. υποτιθεται ειναι η ωρα που χαλαρώνουμε. γενικα πρεπει να σταματησω να κοιταω συνεχεια το ρολοι κ να αγχωνομαι λες κ γυριζω σπίτι στις 6 κ τρεχω σαν τρελη. δεν ξερω γιατι το κανω αυτο. κ σιγουρα πρεπει να σταματησω να εξαρτώ τις κινησεις μ απο το ποτε θα κοιμηθει το παιδι. τις περισσοτερες καθημερινες δουλειες μπορω να τις κανω χωρις να κοιμαται πια. μεγαλη διαθεση αυτοκριτικής εχω γιατι σημερα το μεσημερι παραλιγο να του φωνάξω  που δεν κοιμοταν (ενω εγω τον αναςτατωνα γιατι τη μια τον έβαζα στην κούνια, την άλλη τον έβγαζα, τον ξαπλώνω δίπλα μ κολλητά ενω δεν ηθρλε, τον αγκάλιαζα για να μην κουναει νευρικά τα χερια κ τα πόδια γιατί με εκνευρίζει πολύ, όλα τα λαθη μαζεμενα  κ απορω πώς δεν αρχισε να κλαιει) κ στενοχωρηθηκα πολυ μετα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...