Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε κοιμούνται απο μόνα τους?


Arianna

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Ουφ κι ο άντρας μου περίπου αυτό λέει. Ότι η χαλάρωση δεν επιβάλλεται κ να τον αφήσουμε να εκτονθει. πάντως οι οδηγίες για τον ύπνο λένε τελείως άλλα πράγματα που βέβαια δεν είναι όλα εφικτά αλλά σίγουρα έχουν περισσότερη λογική. Αλλα ο δικος μου δεν δεχεται να ακουσει οτι θελω να εφαρμοσω κατι που διαβασα γιατι λεει ολο διαβαζω αντι να βλεπω τις αναγκες του παιδιου. Βεβαια τηξ μεγαλη απορρύθμιση στο προγραμμα την προκάλεσα εγω γιατι τοσο καιρο τον επαιρνα με το ζορι αγκαλια κ θύμωνε κ χτυπιοταν κ παθαινε υπερενταση κ απορρυθμιστηκε τελειως το βιολογικό ρολοι του. Τον μεσημεριανό ύπνο ο δικός μου πάντως τον θέλει ακόμα γιατί πέφτει χωρίς αντίδραση. 

 

Νομιζω οτι αυτα που διαβαζεις ισως απευθυνονται σε μικροτερες ηλικιες και ειναι σαν ενας μπουσουλας για νεους γονεις και γι αενα μωρο που θελεις να ξεχωρισει την μερα απο την νυχτα....Καθως ομως το παιδι μεγαλωνει επιβαλλεται ο γονιος να προσαρμοζεται στις αναγκες του, να βλεπει τι ταιριαζει στο παιδι και πως θα λειτουργουν πιο ομαλα καποια πραγματα χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν εχεις προγραμμα...Μην προσπαθεις δηλαδη οτι διαβαζεις να το εφαρμοζεις κιολας και να το θεωρεις και απολυτο. Σιγουρα θα εχεις ακουσει αρκετους να λενε οτι το γυμναστηριο, ενα περπατημα, μια ωρα ασκησης πριν τον υπνο τους βοηθαει να χαλαρωσουν και να κοιμηθουν καλυτερα...Αυτο ισχυει και για τα παιδια φανταζομαι....εχει να κανει και με την χημεια του σωματος μας...Αν πω εγω στα παιδια πλεον παμε για υπνο, θα περιμενουν πρωτα να παιξουμε ολοι μαζι στο κρεβατι, αν πω τωρα σβηνουμε το φως, θα περιμενουν μια ιστορια...και μετα φυσικα θα κοιμηθουν...ΕΙναι μια ρουτινα αυτη που την εχουν μαθει και τους αρεσει και λειτουργει....Δοκιμασε λοιπον διαφορετικα πραγματα και παρατηρησε παραλληλα πιο ειναι αυτο που αρεσει στο παιδι και σας βολευει και ολους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα δεν με απασχολεί να το επιδιώξω, μια χαρά μας βολεύει έτσι γιατί όπου κι αν είμαστε αν νυσταξει θα κοιμηθεί.Απλα αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να τη "βάζουμε" για ύπνο τη μέρα επειδή βλέπω ότι πολλοί έτσι κάνουν. Είχαμε ρωτήσει τη γιατρό στην αρχή, δεν θυμάμαι πότε, στους 2 μήνες νομίζω, αν πρέπει να κάνουμε ρουτίνα, πρόγραμμα, τελευταίο γεύμα κλπ (δεν καταλάβαινα την έννοια του "τελευταίου" γεύματος κ του "νυχτερινού ύπνου" αφού έτσι κι αλλιώς μέρα νύχτα όλο έτρωγε κ κοιμόταν) κ μας είχε πει ότι αυτά δεν ισχύουν για τα θηλαζοντα κ οτι τα λένε οι σύμβουλοι ύπνου αλλά δεν είναι τόσο απαραίτητα.Και πράγματι δεν κάναμε τίποτα, από μόνη της άρχισε το βράδυ να νυστάζει σταθερά στις 8.30 κ δεν θέλει χαλάρωση κλπ. Ουτε μπάνιο δεν την κάνουμε,απλά θηλάζει κ κοιμάται. Είναι μικρή βέβαια ακόμα όπως είπαν κ οι κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Είμαι και γω προβληματισμένη με τον ύπνο τελευταία. Ο μικρός είναι 2 ετών. Από μωρό (5 μηνών που έκοψε τον θηλασμό), τον κοιμίζω αγκαλιά ( χωρίς κούνημα) στον καναπέ του δωματίου του (χωρίς φώτα)  και μόλις αποκοιμηθεί, τον βάζω στο κρεβάτι του. Δεν έχει κοιμηθεί ποτέ στο κρεβάτι μας. Η διαδικασία αυτή όταν ήταν μωρό, έπαιρνε ένα δεκάλεπτο. Μετά τον χρόνο, ένα εικοσάλεπτο το πολύ. Από το καλοκαίρι και μετά, το μεσημέρι έχω καταφέρει να τον βάζω να κοιμάται μόνος του, δεν κάθομαι καν μέσα (του λέω θα έρθω σε λίγο) , και μέσα σε 10 λεπτά έχει κοιμηθεί. Το βράδυ, κράτησα την διαδικασία της αγκαλιάς γιατί την απολάμβανα ( σφιχτές αγκαλίτσες , φιλάκια κτλ). Εδώ και μερικές βδομάδες όμως, το κοίμισμα κρατάει 45 λεπτά με 1 ώρα, μπορεί και παραπάνω. Αργεί να αποκοιμηθεί, παίζει με τις ώρες με τα μαλλιά μου ( τα τραβάει) και όταν αποκοιμηθεί , μόλις πάω να τον αφήσω, φωνάζει όχι μαμά, αγκαλίτσα! Νομίζω ότι αργεί γιατί απολαμβάνει τον χρόνο μαζί μου, ( μια φορά που τον κοίμισε η πεθερά μου, ζήτησε αμέσως  το κρεβάτι του) όμως αφενός ΄τόση ώρα με κουράζει, μόνο το βράδυ έχω να χαλαρώσω λίγο, αφετέρου συνειδητοποιώ ότι έκανα λάθος που κράτησα το κοίμισμα με αγκαλιά τόσο πολύ, και πώς να το κόψουμε τώρα..

Πολύ πιθανό να είναι και αυτό που λες, ότι απολαμβάνει τις αγκαλίτσες μαζί σου. Ειδικά αν δουλεύεις και σε βλέπει σχετικά λίγο θεώρησέ το δεδομένο. Εγώ βλέπω στη δικιά μου που γίνεται 2 ετών και αυτή σε ένα μήνα ότι τον τελευταίο καιρό είναι κολλημένη πάνω μου, κάτι που δε συνεβαινε παλιότερα. Φαντάζομαι είναι της ηλικίας. Ζητάει κατά κανόνα μόνο εμένα σε ότι και αν θέλει να κάνει και πετάει κάτι ατάκες στον άντρα μου του στύλ "όχι εσύ μόνο η μαμά". Και ο καημένος ασχολείται τόσο πολύ μαζί της αλλά αυτή την περίοδο τον έχει σε δεύτερη μοίρα. Στον ύπνο λοιπόν παρατήρησα ότι όταν την κοιμίζει ο μπαμπάς της η μικρή κοιμάται στο 10λεπτο. Με εμένα που ξεκίνησα από το καλοκαίρι τα παραμύθια για τον ύπνο φτάσαμε στο σημείο να λέω τουλάχιστον 5 παραμύθια, να μαλλιάζει η γλώσσα μου και η μικρή να συνεχίζει να ζητάει κι άλλο. Τα κόψαμε τα παραμύθια. Τα λέμε πριν πάμε στο κρεβάτι και δε μιλάμε την ώρα του ύπνου. Μόνο αγκαλίτσες κάνουμε και κοιμάται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

@little lamb υποθέτω ότι θα φαινόταν κάποιο σημάδι στο μωρό ότι δεν καλύπτεται. Εξάλλου είναι σημαντικό που κοιμάται μόνη της, εννοώ δεν είναι ότι εχεις ενα μωρο που ειναι σε υπερενταση κ δεν μπορει να κοιμηθει. Τελος παντων εγω απορω πώς επιβιώνουν οι μαμαδες που τα παιδια τους δεν κοιμουνται τη μερα!!

Just now, Anna3011 είπε:

Πολύ πιθανό να είναι και αυτό που λες, ότι απολαμβάνει τις αγκαλίτσες μαζί σου. Ειδικά αν δουλεύεις και σε βλέπει σχετικά λίγο θεώρησέ το δεδομένο. Εγώ βλέπω στη δικιά μου που γίνεται 2 ετών και αυτή σε ένα μήνα ότι τον τελευταίο καιρό είναι κολλημένη πάνω μου, κάτι που δε συνεβαινε παλιότερα. Φαντάζομαι είναι της ηλικίας. Ζητάει κατά κανόνα μόνο εμένα σε ότι και αν θέλει να κάνει και πετάει κάτι ατάκες στον άντρα μου του στύλ "όχι εσύ μόνο η μαμά". Και ο καημένος ασχολείται τόσο πολύ μαζί της αλλά αυτή την περίοδο τον έχει σε δεύτερη μοίρα. Στον ύπνο λοιπόν παρατήρησα ότι όταν την κοιμίζει ο μπαμπάς της η μικρή κοιμάται στο 10λεπτο. Με εμένα που ξεκίνησα από το καλοκαίρι τα παραμύθια για τον ύπνο φτάσαμε στο σημείο να λέω τουλάχιστον 5 παραμύθια, να μαλλιάζει η γλώσσα μου και η μικρή να συνεχίζει να ζητάει κι άλλο. Τα κόψαμε τα παραμύθια. Τα λέμε πριν πάμε στο κρεβάτι και δε μιλάμε την ώρα του ύπνου. Μόνο αγκαλίτσες κάνουμε και κοιμάται αμέσως.

Το ρεκόρ του δικού μου ήταν να κοιμηθεί σε πέντε λεπτά μόνος του στο κρεβάτι άλλου σπιτιού  χωρίς πιπίλα μάλιστα για να ξεφορτωθεί μάλλον τη γιαγιά του. Εντάξει από μια ηλικία κ μετά μας δουλεύουν κανονικότατα. Ο δικος μου παντως απο μπαμπακιαση πασχει αυτον τον καιρο, επιτελους. Απλως ατον υπνο αυτο μεταφράζεται σε καθυστερηση κ μετα το λούκι το πληρωνει η μαμα που φυσικα ειναι παντα διαθεσιμη γιατι ειμαστε κ τζαμπα μάγκες! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Και πραγματικά απόρώ πώς αυτό γίνεται σε σπίτια που οι γονείς γυρνάνε μετά τις 6, αν δεν μπορούμε να χαλαρώσουμε εμείς που είμαστε σπίτι από το μεσημέρι. 

Θα σου πω εμείς τι κάνουμε που γυρνάμε στις 6. Προφανώς και δεν ακολουθούμε ρουτίνα χαλάρωσης. Νομίζω όπως είπε και η @Fenia27 ότι οι εν λόγω πρακτικές αευθύνονται ούτως ή άλλως σε μικρότερα παιδιά. Εμείς παίζουμε τα πάντα, σκαρφαλώνει, τρέχει, πριν την αλλαγή της ώρας την πηγαίναμε και παιδική χαρά το απόγευμα. Εκεί να δεις παιχνίδι. Γύρω στις 8:30 έχοντας φροντίσει να ολοκληρώνουμε σιγά σιγά με την όποια δραστηριότητα, της λέω να πάμε για μπάνιο. Τη ρουτίνα την ξέρει και την περιμένει. Μπάνιο- φαγητό - δοντια - ύπνος. Πολλές φορές λέει και η ίδια τι θα κάνει μετά. Την ώρα του μπάνιου και του φαγητού μπορεί να ακούμε και μουσική και σίγουρα τα φώτα είναι ορθάνοιχτα. Οπότε με τα δικά μου δεδομένα δε νομίζω ότι μια συσκότιση και ένα σπίτι σιωπηλό από τις 6 το απόγευμα θα προσέφερε κάτι, πιθανότατα να μου έσπαγε τα νεύρα! Αν ο μικρούλης σου θέλει να κοιμάται στις 9:30 ποιόείναι το πρόβλημα;

Just now, Έσπερος είπε:

@little lamb υποθέτω ότι θα φαινόταν κάποιο σημάδι στο μωρό ότι δεν καλύπτεται. Εξάλλου είναι σημαντικό που κοιμάται μόνη της, εννοώ δεν είναι ότι εχεις ενα μωρο που ειναι σε υπερενταση κ δεν μπορει να κοιμηθει. Τελος παντων εγω απορω πώς επιβιώνουν οι μαμαδες που τα παιδια τους δεν κοιμουνται τη μερα!!

Το ρεκόρ του δικού μου ήταν να κοιμηθεί σε πέντε λεπτά μόνος του στο κρεβάτι άλλου σπιτιού  χωρίς πιπίλα μάλιστα για να ξεφορτωθεί μάλλον τη γιαγιά του. Εντάξει από μια ηλικία κ μετά μας δουλεύουν κανονικότατα. Ο δικος μου παντως απο μπαμπακιαση πασχει αυτον τον καιρο, επιτελους. Απλως ατον υπνο αυτο μεταφράζεται σε καθυστερηση κ μετα το λούκι το πληρωνει η μαμα που φυσικα ειναι παντα διαθεσιμη γιατι ειμαστε κ τζαμπα μάγκες! χαχαχαχα

Και μετά σου λέει ότι τα αγόρια είναι κολλημένα με τη μαμά και τα κορίτσια με το μπαμπά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

σου θέλει να κοιμάται στις 9:30 ποιόείναι το πρόβλημα;

Το 9.30 οριακά πάλευεται αλλά έχει ξεφύγει, έχει γίνει 10 σχεδόν αλλά με ρουτίνα από πριν τις 8. ΕΙνΆι υπερβολή. κ μάλιστα γάλα πίνει στις 8 γιατί είναι το μόνο κίνητρο να βγει από το μπάνιο. Κατι δεν παει καλα σε ολο αυτο. περαν του οτι ειναι αργα για παιδι να κοιμαται μετα τις 9. εδω λενε οτι πρεπει να κοιμαται πριν τις 8  το χειμωνα. Αλλα τέλος παντων αυτο ειναι ανέφικτο. Αλλα για την αυξητική ορμόνη ο καλύτερος υπνος ειναι νωρις. Εξαλλου το οτι κοιμαται αργα δεν σημαινει οτι ξυπναει αργοτερα. 7 παρα καθε μερα στο ποδι. και μπορει κ να ξυπνησει κ νωριτερα σν τυχον αναστατωθεί απο τους δικους μας θορυβους. του λειπει υπνος, μετα κουτουλάει κ κοιμαται τρεις ωρες κ βαλε το μεσημερι, ξυπναει αργα κ παει λεγοντας. Δεν το θεωρω υγιεινο ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το 9.30 οριακά πάλευεται αλλά έχει ξεφύγει, έχει γίνει 10 σχεδόν αλλά με ρουτίνα από πριν τις 8. ΕΙνΆι υπερβολή. κ μάλιστα γάλα πίνει στις 8 γιατί είναι το μόνο κίνητρο να βγει από το μπάνιο. Κατι δεν παει καλα σε ολο αυτο. περαν του οτι ειναι αργα για παιδι να κοιμαται μετα τις 9. εδω λενε οτι πρεπει να κοιμαται πριν τις 8  το χειμωνα. Αλλα τέλος παντων αυτο ειναι ανέφικτο. Αλλα για την αυξητική ορμόνη ο καλύτερος υπνος ειναι νωρις. Εξαλλου το οτι κοιμαται αργα δεν σημαινει οτι ξυπναει αργοτερα. 7 παρα καθε μερα στο ποδι. και μπορει κ να ξυπνησει κ νωριτερα σν τυχον αναστατωθεί απο τους δικους μας θορυβους. του λειπει υπνος, μετα κουτουλάει κ κοιμαται τρεις ωρες κ βαλε το μεσημερι, ξυπναει αργα κ παει λεγοντας. Δεν το θεωρω υγιεινο ολο αυτο.

Για την ώρα ύπνου δεν είμαι τόσο αυστηρή. Έχω ακούσει και εγώ για την αυξητική ορμόνη αλλά δε θα αγχωθώ τόσο και για αυτό, έχω τόσα άλλα. Εμένα κοιμάται 9:30 αλλά δεν κάνω προσπάθεια να το αλλάξω. Τότε νυστάζει όπως φαίνεται και σαν ώρα μου φαίνεται συμπαθητική. Για τη διάρκεια της ρουτίνας σας θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι μεγάλη. Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να γίνει είναι να καταλάβει ότι μετά το μπάνιο και το γάλα κοιμόμαστε χωρίς παιχνίδια. Στην ανάγκη πήγαινε τη ρουτίνα πιο αργά για αρχή προκειμένου να είναι πιο κουρασμένος και μετατοπίστε τα παιχνίδια με το μπαμπά πριν τη ρουτίνα. Μετά αυστηρά ύπνος. Θα ζοριστεί αρχικά αλλά αν σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα το συνηθίσει θα μπορείς μετά να μετατοπίσεις τη ρουτίνα σιγά σιγά πιο νωρίς. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό το σενάριο, μια σκέψη κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το 9.30 οριακά πάλευεται αλλά έχει ξεφύγει, έχει γίνει 10 σχεδόν αλλά με ρουτίνα από πριν τις 8. ΕΙνΆι υπερβολή. κ μάλιστα γάλα πίνει στις 8 γιατί είναι το μόνο κίνητρο να βγει από το μπάνιο. Κατι δεν παει καλα σε ολο αυτο. περαν του οτι ειναι αργα για παιδι να κοιμαται μετα τις 9. εδω λενε οτι πρεπει να κοιμαται πριν τις 8  το χειμωνα. Αλλα τέλος παντων αυτο ειναι ανέφικτο. Αλλα για την αυξητική ορμόνη ο καλύτερος υπνος ειναι νωρις. Εξαλλου το οτι κοιμαται αργα δεν σημαινει οτι ξυπναει αργοτερα. 7 παρα καθε μερα στο ποδι. και μπορει κ να ξυπνησει κ νωριτερα σν τυχον αναστατωθεί απο τους δικους μας θορυβους. του λειπει υπνος, μετα κουτουλάει κ κοιμαται τρεις ωρες κ βαλε το μεσημερι, ξυπναει αργα κ παει λεγοντας. Δεν το θεωρω υγιεινο ολο αυτο.

 

αν ελλατωσεις τον μεσημεριανο του υπνο ολα θα φτιαξουν πιστευω. Με συγχωρεις αλλα αν κοιμαται τρεις ωρες και βαλε το μεσημερι και ξυπναει και αργα, πως περιμενεις να κοιμηθει εστω και στις 9? Εχει γεμισει ενεργεια το παιδι...Τι ωρα κοιμαται για μεσημερι?

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια διαβάζω όσα γράφετε και με έχει πιάσει στεναχώρια, αφού εμείς ακόμα κοιμόμαστε θηλάζοντας και από την ώρα που θα πέσει στο κρεβάτι μέχρι να κοιμηθεί κρατάει από 30' ως μια ώρα. Το να την κοιμιζω αγκαλιά διαβάζοντας παραμύθι μου φαίνεται απλά όνειρο και νομίζω πως δε θα το ζήσω ποτέ!  Χαρείτε το όσο γίνεται!  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Αχ κορίτσια διαβάζω όσα γράφετε και με έχει πιάσει στεναχώρια, αφού εμείς ακόμα κοιμόμαστε θηλάζοντας και από την ώρα που θα πέσει στο κρεβάτι μέχρι να κοιμηθεί κρατάει από 30' ως μια ώρα. Το να την κοιμιζω αγκαλιά διαβάζοντας παραμύθι μου φαίνεται απλά όνειρο και νομίζω πως δε θα το ζήσω ποτέ!  Χαρείτε το όσο γίνεται!  

Για αρχή μπράβο σου που κρατάς ακόμα το θηλασμό! Και για να παρηγορηθείς σου λέω ότι και σε εμάς τα παραμύθια δε λειτουργούν. Πιο πολύ την ξεσηκώνουν παρά τη νυστάζουν. Ελπίζω και εγώ στο μέλλον :).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

 

αν ελλατωσεις τον μεσημεριανο του υπνο ολα θα φτιαξουν πιστευω. Με συγχωρεις αλλα αν κοιμαται τρεις ωρες και βαλε το μεσημερι και ξυπναει και αργα, πως περιμενεις να κοιμηθει εστω και στις 9? Εχει γεμισει ενεργεια το παιδι...Τι ωρα κοιμαται για μεσημερι?

12-2/2.30 κοιμαται συνηθως αλλα εχει τυχει να παει κ 3 που εκει πια τον ξυπναω. Ομως κι οταν ξυπναει νωριτερα πχ 1.30, δεν κοιμαται νωριτερα, γι αυτο δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι θεμα ωρας αφύπνισης αλλα θεμα χαλάρωσης. Σιγουρα τωρε που νυχτώνει κ δεν βγαινουμε απογευμα υπαρχει λιγοτερη κουραση κ αυτο θα παιζει ρολο, γιατι στο σπίτι ποσο να κουραστεί; αλλα μετα το φαγητο θελει να παιξει, δεν δελεάζεται για βολτα με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Για αρχή μπράβο σου που κρατάς ακόμα το θηλασμό! Και για να παρηγορηθείς σου λέω ότι και σε εμάς τα παραμύθια δε λειτουργούν. Πιο πολύ την ξεσηκώνουν παρά τη νυστάζουν. Ελπίζω και εγώ στο μέλλον :).

Κι εγώ μέχρι τώρα με την ελπίδα ζούσα, αλλά σε 2 μέρες γίνεται 2 χρονών και ακόμα δε βλέπω κάποια βελτίωση. Ακόμα  κοιμάται με μεγάλη δυσκολία και ξυπνάει 2-3 φορές το βράδυ. Επομένως νομίζω πως πρέπει να κάνω κάτι για να αλλάξουμε τις συνήθειες του ύπνου της. Όσα έχω προσπαθήσει μέχρι τώρα έχουν αποτύχει και πρέπει να πάρω πιο δραστικά μέτρα. Απλά δεν έχω τις αντοχές.

Με τα παραμύθια η μικρή μου χαλαρώνει λίγο αλλά μόλις δει ότι αρχίζει να τη νυσταζει ζητάει στήθος  ή σηκώνεται και  κάνει τα πάντα για να μην κοιμηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2019 at 9:02 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Έχω παρατηρήσει πως τελευταία δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί στα ενδιάμεσα ξυπνήματα. Στριφογυρνα ασταμάτητα, ξυνεται γιατί έχει τσιμπήματα που τον φαγουριζουν κ στο τέλος τον πιάνουν κλάματα. Καταφέρνει να κοιμηθεί αφού τον πάρω πάλι αγκαλιά κ ψιθυρίσω παραμύθι. Γι αυτό αναρωτιέμαι μήπως κοιμόταν καλύτερα αν εξαρχής κοιμόταν από μονος. Βέβαια δεν έχω σκοπό να ξεκίνησω τώρα στις διακοπές αλλά από Σεπτεμβρη που θα επιστρέψουμε στο σπίτι ίσως προσπαθήσω.

 

Απ την άλλη σκέφτομαι μήπως δεν έχει βρει τρόπο να ηρεμεί? 

 

Με το παραμύθι χαλαρώνει πολυ αλλα όσο είμαι παρούσα ξεσηκώνεται, παίζει μαζί μου, μιλάει ασταμάτητα και πρέπει να σταματήσω να ασχολούμαι μαζί του για να ησυχάσει. 

Είναι λόγω ηλικίας πιστεύω και ιδιοσυγκρασιας, καλά το πας πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2019 at 2:52 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Είναι λόγω ηλικίας πιστεύω και ιδιοσυγκρασιας, καλά το πας πιστεύω 

Παρότι ακόμα δεν προσπάθησα να τον αφήσω να κοιμηθει μόνος του εξαρχής έχουμε ισορροπήσει. Το κλειδί είναι να έχει μία γεμάτη μέρα. Τώρα μετά το παραμύθι, στριφογυρίζει  ελάχιστα και κοιμάται στο πεντάλεπτο. Αν όμως δεν εχει αλλάζει παραστάσεις μέσα στην μέρα, δεν παίξει έντονα, δεν πάμε παιδική κτλ δυσκολευεται. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2019 at 10:49 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Το 9.30 οριακά πάλευεται αλλά έχει ξεφύγει, έχει γίνει 10 σχεδόν αλλά με ρουτίνα από πριν τις 8. ΕΙνΆι υπερβολή. κ μάλιστα γάλα πίνει στις 8 γιατί είναι το μόνο κίνητρο να βγει από το μπάνιο. Κατι δεν παει καλα σε ολο αυτο. περαν του οτι ειναι αργα για παιδι να κοιμαται μετα τις 9. εδω λενε οτι πρεπει να κοιμαται πριν τις 8  το χειμωνα. Αλλα τέλος παντων αυτο ειναι ανέφικτο. Αλλα για την αυξητική ορμόνη ο καλύτερος υπνος ειναι νωρις. Εξαλλου το οτι κοιμαται αργα δεν σημαινει οτι ξυπναει αργοτερα. 7 παρα καθε μερα στο ποδι. και μπορει κ να ξυπνησει κ νωριτερα σν τυχον αναστατωθεί απο τους δικους μας θορυβους. του λειπει υπνος, μετα κουτουλάει κ κοιμαται τρεις ωρες κ βαλε το μεσημερι, ξυπναει αργα κ παει λεγοντας. Δεν το θεωρω υγιεινο ολο αυτο.

Συμφωνώ κι εγώ.Θεωρειται πολύ σημαντικό από τους ειδικούς να κοιμούνται νωρίς και έχουμε μπει κι εμείς σε έναν παρόμοιο φαύλο κύκλο και προσπαθώ να το διορθώσω αλλά μάταια γιατί βγάζουμε και 3 δόντια αυτή την περίοδο.Οποτε ότι παλεύω να χτίσω από το προηγούμενο βράδυ, έρχεται και γκρεμίζεται από τα ξυπνήματα τη νύχτα,με αποτέλεσμα να κοιμάται 3 ώρες + μεσημέρι και το βράδυ να μην νυστάζει.Ελπιζω ότι αφού βγουν τα δόντια θα μπορέσω να στρώσω πρόγραμμα χειμερινό όπως το λέω.

Στο μόνο που δεν ξέρω τι να κάνω και κάθε συμβουλή δεκτή είναι το εξής:

Αφού πιει το γάλα της,την βάζω κατευθείαν στο κρεβάτι της και κοιμάται μόνη της εδώ και μήνες.Το θέμα είναι ότι άλλη φορά θα κάνει να κοιμηθεί 10', άλλη φορά μπορεί 1 ώρα, άλλη φορά μπορεί να της ξαναδώσω γάλα αυτό που άφησε και ίσως κούνημα και νανούρισμα κάτω από τον απορροφητήρα(δε συμβαίνει πολύ συχνά βέβαια).Ο μ.ο είναι να κάνει 30'-40' και έχω δοκιμάσει να την βάλω και αργότερα για ύπνο άλλα γίνονται χειρότερα τα πράγματα.Δεν γκρινιάζει αυτό το διάστημα γενικά,παιζει,φωνάζει, μιλάει μόνη της τα δικά της ώσπου κάποια στιγμή ησυχία.Αν τολμήσω και μπω στο δωμάτιο της και βγω βάζει τα κλάματα και ουρλιάζει και τότε υποχρεωτικά κούνημα, νανούρισμα κλπ.Αν δεν μπω,μπορεί να περάσει και 1,5 ώρα και ακόμα να παίζει.Αυτα φυσικά σε κανονική περίοδο και όχι τώρα με τα δόντια.Καμια ιδέα πως να μικρύνει αυτό το διάστημα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Το θέμα μου είναι λίγο πιο σύνθετο αλλά ένα μέρος του έχει σχέση με το πώς κοιμούνται μόνα τους. ο γιος μου δεν θέλει πια αγκαλιά αλλά καθυστερεί πολύ. μπορεί δηλαδή να είναι ξαπλωμένος πα΄νω από 40 λεπτά, ακίνητος σχεδόν, χωρίς να στριφογυρίζει. ή απλώς κουνάει / τρίβει το χέρι ή το πόδι του στο σεντόνι. βέβαια κοιμάται με πιπίλα. είναι λογική τόση ώρα ή να θεωρήσω ότι δεν είναι έτοιμος και να επιδιώξω να τον κρατάω αγκαλιά; έχω δοκιμάσει διάφορα, να τον βάλω πιο νωρίς, να τον βάλω πιο αργά, όντως κάποιες φορές που ήταν πάρα πολύ κουρασμένος κοιμήθηκε γρηγορότερα αλλά δεν συμβαίνει πάντα. έχει καταλήξει να κοιμάται 10 το βράδυ και κάποιες φορές 10.30. αυτό του δημιουργεί έλλειψη ύπνου γιατί το πρωί απλώς κοιμάται το πολύ μισή ώρα περισσότερ, έτσι αναπληρώνει το μεσημέρι και ξυπνάει αργά. αν τον ξθυπνσω νωρίτερα το μεσημε΄ρι ξυπνάει άσχημα και με γκρίνια και καμιά φορά μπορεί και να μην φάει μεσημεριανό αν έχω κάτι από αυτά που δεν του αρέσουν πάντα. από την άλλη βέβαια είναι λογικό αν έχεις κοιμηθεί 12-3 ή και παραπάνω, να μην μπορείς να κοιμηθείς νωρίς. το χωρίς ύπνο το έχω δοκιμάσει, ή μάλλον έχει τύχει σε μέρςε που κάναμε κάτι άλλο, είναι επίφοβο γιατί μπορεί να πάμε κάπου μετά και να κοιμηθεί στο αυτοκίνητο και πάλι να κοιμηθεί αργά το βράδυ, ή να αρχίσει να κουτουλάει στις 6 (μια φορά κοιμήθηκε σχεδόν τρώγοντας γιαούρτι επειδή ακούγαμε μια χαλαρωτική μουσική). άρα χρειάζεται μια χρυσή τομή. ένας δίωρος ύπνος περίπου 12-2 σίγουρα του χρειάζεται. 

 

Ταυτόχρονα όμως βλέπω ότι γενικά θέλει πολύ να παίζει και δυσκολεύομαι να οδηγήσω το κλίμα σε κατάσταση ύπνου. κατηγορούσα τον άντρα μου ότι τον ξεσηκώνει (ώς ένα σημείο ισχύει γιατί πάντα αν τυχόν λείπει τον κοιμίζω πιο γρήγορα), αλλά χθες που ήμασταν μόνοι μας γιατί ο άντρας μου λείπει για κάτι δουλειές, διαπίστωσα ότι ακόμα κι έτσι δεν κατάφερα κάτι θεαματικά καλύτερο. κάναμε μπάνιο νωρίς, ντύθηκε, μετά του έδωσα γάλα, αλλά στο γάλα πια δεν συγκεντρώνεται όπως μιρκός που το ρουφούσε στο λεπτό (τώρα πίνει με καλαμάκι), το αφήνει, παίζει, δεν θέλει να είμαστε στο κρεβάτι, το ένα παιχνίδι φέρνει το άλλο, είνα ένα κίνητρο να πλύνουμε δόντια για να σταματήσει αλλά γενικά καθυστερεί. ενώ όμως γύρω στις 9 παρά είχα καταφέρει μια αρκετά χαλαρή ατμόσφαιρα, πάλι στις 10 κοιμήθηκε!!! Γενικά πώς χειρίζεστε αυτή τη φάση που θέλουν μεγαλύτερο έλεγχο στο πρόγραμμα και χρονοτριβούν; 

 

τ

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω κάτι περιεργο, συνήθως διαβάζω καμιά ώρα για να κοιμηθώ, το ίδιο και τα παιδιά μου. Άλλος βλέπει τηλεόραση, ακούει μουσική, χαζεύει στο ιντερνετ. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που απλά ξαπλώνουν και κοιμούνται, αλλά δεν είναι όλοι. Γιατί να τον σηκώσεις να τον πάρεις αγκαλιά; Και γιατί να πίνει γάλα στο κρεβάτι και μετά να σηκώνεται για να πλύνει δόντια; Θέλετε μάλλον μία πιο "μεγαλίστικη" ρουτίνα πια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να κοιμηθεί ένα παιδί 9 θα έιναι ξαπλωμένο από τις 8; υποτίθεται ότι τώρα που μεγάλωσε θα φεύγαμε λίγο από το ασφυκτικό της ρουτίνας. ένας λόγος που επιρρίπτω ευθύνες στον άντρα μου είναι ότι γίοναμε πιο κινητικοί τα απογεύματα, κάναμε βόλτες, ή έβγαινε για κάποια δουλειά ο ένας από τους δυο μας ή απλώς ξεχνιόμασταν κουβεντιάζοντας κ περνούσε η ώρα. αλλα αν είναι να ξαπλώνει στις 8, σημαίνει ότι θα έχει κάνει μπάνιο, γάλα δόντια κλπ από τις 7.30, είναι πιεστικό αυτό. γάλα στο κρεβάτι για να μην ξεχνιέται με τα παιχνίδια, αν κάτσει στο σαλόνι μπορεί να ξεκινήσει να παίζει με κάτι και να μην μαζεύεται μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 ένας δίωρος ύπνος περίπου 12-2 σίγουρα του χρειάζεται. 

 

Εστίασε σε αυτό, μην τον αφήνεις να ξυπνά αργά το μεσημέρι....οι πρώτες μέρες θα είναι σούπερ δύσκολες και εκνευριστικές το απόγευμα αλλά θα συνηθίσει σιγά-σιγά.

 

Εννοείται ότι θα χρειάζεται ενδεχομένως να τον βάζεις αρκετά νωρίς το βράδυ. Αν εξακολουθήσει να κοιμάται μέχρι τις 15.00 ή τις 15.30 δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθεί το βράδυ πριν τις 22.00, όσο πάει θα γίνεται και πιο αργά γιατί οι αντοχές όσο μεγαλώνει βαίνουν αυξανόμενες. Τα δικά μου λίγο πριν τα 2,5 κοιμόντουσαν 12.30 - 13.15 στον σταθμό και το βράδυ έφταναν να κοιμούνται στις 23.00.

 

Αν δεν μπορείς να περιορίσεις τον μεσημεριανό ύπνο, χίλιες φορές να τον βάζεις αργότερα για ύπνο, παρά να στριφογυρνάει 1 ώρα.

 

Just now, Έσπερος είπε:

αν είναι να ξαπλώνει στις 8, σημαίνει ότι θα έχει κάνει μπάνιο, γάλα δόντια κλπ από τις 7.30, είναι πιεστικό αυτό. 

 

Και όμως, τον χειμώνα μια ώρα ύπνου στις 7.30 - 8.00 είναι η καλύτερη για ένα μικρό παιδί 2 ετών, έτσι κι αλλιώς έχει νυχτώσει. Από την στιγμή που μπορείτε να προσαρμόσετε το πρόγραμμά σας να έχετε τελειώσει όσες εξωτερικές δουλειές κ.λπ. έχετε πιο νωρίς, είναι ιδανική ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Και όμως, τον χειμώνα μια ώρα ύπνου στις 7.30 - 8.00 είναι η καλύτερη για ένα μικρό παιδί 2 ετών, έτσι κι αλλιώς έχει νυχτώσει. Από την στιγμή που μπορείτε να προσαρμόσετε το πρόγραμμά σας να έχετε τελειώσει όσες εξωτερικές δουλειές κ.λπ. έχετε πιο νωρίς, είναι ιδανική ώρα.

Δεν βολεύει αυτό. Δηλαδή το κάναμε πέρσι αλλά επί της ουσίας σήμαινε ότι εγώ δεν μπορούσα να πάω πουθενά. Πχ εδώ τα καταστήματα δεν έχουν συνεχόμενο ωράριο, ανοίγουν μετά τις 6.30 με χαλαρούς ρυθμούς όμως. Οι γιατροί το ίδιο. Δεν έοχυμε προφανώς κάθε απόγευμα κάτι τέτοιο, αλλα  θέλω να πω ότι γενικά είναι δύσκολο να είμαστε σε τέτοιο ρυθμό ύπνου, με δεδομένο κιόλας ότι δεν κοιμάται πια ευκολα αν δεν είναι και ο μπαμπάς του εδώ (εννοω αν ξέρει ότι έχει πάει κάπου και θα επιστρέψει). Δεν μπορώ να φανταστώ δηλαδή με το στιλ που έχει τώρα να θέλει να παίζει, να είναι εύκολο στις 8 να ξαπλώσει και να σβήσουν φώτα. Έχω δεχτεί ότι και το να κοιμάται στις 9.30 δεν είναι κάτι τόσο τραγικό, κι αν ακόμα θέλει μισή ώρα να αποκοιμηθεί, και τελειώσουμε με τα παιχνίδια, τα τραγούδια, τις αγκαλιές και όλα τα σχετικά λίγο πριν τις 9, είναι τέλος πάντων μια λογική ώρα. Και η μισή ώρα όμως να αποκοιμηθεί δεν είναι πάρα πολύ; δηλαδή εσείς τι κάνετε όσο τα περιμένετε τόση ώρα; να ανάψω κινητό να διαβάσω δεν γίνεται, ξεσηκώνεται με το φως της οθόνης. να κάθομαι μόνη μου στα σκοτάδια μία ώρα είναι εξοντωτικό, ειλικρινά με κουράζει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο μέσα στη μέρα όλο αυτό. βγαίνω από το δωμάτιο και είμαι ψόφια, έχω σχεδόν κοιμηθεί, δεν θυμάμαι πραγματικά να με έχει κουράσει κάτι άλλο με το παιδί τόσο πολύ όσο αυτό (με εξαίρεση τους πρώτους μήνες). 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, είστε δύο γονείς ευτυχώς. Ο ένας λοιπόν βάζει το παιδί για ύπνο, ο άλλος μπορεί να πάει όπου θέλει. Αν μία μέρα έχετε και οι δύο ραντεβού στο γιατρό στις 8, εκείνη τη μέρα,θα κοιμηθεί πιο αργά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν βολεύει αυτό. Δηλαδή το κάναμε πέρσι αλλά επί της ουσίας σήμαινε ότι εγώ δεν μπορούσα να πάω πουθενά. Πχ εδώ τα καταστήματα δεν έχουν συνεχόμενο ωράριο, ανοίγουν μετά τις 6.30 με χαλαρούς ρυθμούς όμως. Οι γιατροί το ίδιο. Δεν έοχυμε προφανώς κάθε απόγευμα κάτι τέτοιο, αλλα  θέλω να πω ότι γενικά είναι δύσκολο να είμαστε σε τέτοιο ρυθμό ύπνου, με δεδομένο κιόλας ότι δεν κοιμάται πια ευκολα αν δεν είναι και ο μπαμπάς του εδώ (εννοω αν ξέρει ότι έχει πάει κάπου και θα επιστρέψει). Δεν μπορώ να φανταστώ δηλαδή με το στιλ που έχει τώρα να θέλει να παίζει, να είναι εύκολο στις 8 να ξαπλώσει και να σβήσουν φώτα. Έχω δεχτεί ότι και το να κοιμάται στις 9.30 δεν είναι κάτι τόσο τραγικό, κι αν ακόμα θέλει μισή ώρα να αποκοιμηθεί, και τελειώσουμε με τα παιχνίδια, τα τραγούδια, τις αγκαλιές και όλα τα σχετικά λίγο πριν τις 9, είναι τέλος πάντων μια λογική ώρα. Και η μισή ώρα όμως να αποκοιμηθεί δεν είναι πάρα πολύ; δηλαδή εσείς τι κάνετε όσο τα περιμένετε τόση ώρα; να ανάψω κινητό να διαβάσω δεν γίνεται, ξεσηκώνεται με το φως της οθόνης. να κάθομαι μόνη μου στα σκοτάδια μία ώρα είναι εξοντωτικό, ειλικρινά με κουράζει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο μέσα στη μέρα όλο αυτό. βγαίνω από το δωμάτιο και είμαι ψόφια, έχω σχεδόν κοιμηθεί, δεν θυμάμαι πραγματικά να με έχει κουράσει κάτι άλλο με το παιδί τόσο πολύ όσο αυτό (με εξαίρεση τους πρώτους μήνες). 

 

Εγώ σε αυτή την ηλικία τα έβαζα στην κούνια και έβγαινα από το δωμάτιο, αλλά είχαν συνηθίσει έτσι από πιο νωρίς και έτσι δεν είχα αντίδραση. Και πάλι, το θέμα είναι οι αντοχές περισσότερο και όχι η παρουσία σου τόσο πολύ. Ξύπνα τον νωρίτερα το μεσημέρι, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα τον σηκώσεις με το που γυρίσεις από την δουλειά, θα κοιμάται έτσι πιο νωρίς και πιο γρήγορα το βράδυ.

Έτσι κι αλλιώς είναι σε ηλικία που μετράτε πια αντίστροφα για το κόψιμο του μεσημεριανού ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Κοίταξε, είστε δύο γονείς ευτυχώς. Ο ένας λοιπόν βάζει το παιδί για ύπνο, ο άλλος μπορεί να πάει όπου θέλει. Αν μία μέρα έχετε και οι δύο ραντεβού στο γιατρό στις 8, εκείνη τη μέρα,θα κοιμηθεί πιο αργά. 

Ρε παιδί μου γενικά μιλάω, τη μια μου λέτε ότι το έχω σαν μωρό, από την άλλη όμως, ένα παιδί που για να κοιμηθεί στις 9 σημαίνει ότι κατεβάζουν ρολά από τις 7.30, είναι ακραίο. Δηλαδή η οικογένεια δεν θα έχει κοινωνική ζωή; Δεν είμαστε στο εξωτερικό που όλοι μαζεύονται σπίτι τους και κοιμούνται. ΤΟ καλοκαίρι που γενικά υπήρχε μια κούραση λόγω θάλασσας ή περιπάτων, μαζευόμασταν νωρίς και χάσαμε πόσες ευκαιρίες να βγούμε έξω σαν άνθρωποι χωρίς να μας τρελαίνει ο ήλιος, να πάμε στην παιδική χαρά και να βρούμε και άλλα παιδάκια εκεί, να βγούμε με φίλους. Ε δεν πάει άλλο αυτό, χρειάζονται και άλλα πράγματα. Το θέμα είναι πώς θα επιταχύνω τις διαδικασίες, πχ να αρχίσει η χαλάρωση γύρω στις 8, με έναν από τους δυο μας αν ο άλλος λείπει, και να κοιμηθεί κάποια στιγμή κατά τις 9 -9.30. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παιδιά που είναι πιο ''εύκολα'' στον ύπνο και άλλα που είναι πιο ''δύσκολα'', εμένα ο γιος μου είναι 4+ και από όταν ήταν ενός έτους (πάνω κάτω δεν θυμάμαι ακριβώς ) άρχισε να κοιμάται με δυσκολία, ακόμα και σήμερα έχουμε ολόκληρη ρουτίνα που ακολουθούμε .

Αν το μεσημέρι κοιμάται αρκετές ώρες (3ωρο) λογικό το βράδυ να μην θέλει να κοιμηθεί νωρίς, δοκίμασε αν μπορεί να κοιμάται λιγότερες ώρες μέσα στην ημέρα, επίσης δοκίμασε το διάβασμα (δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξαναζητήσει αυτό μαζί) ίσως σας βοηθήσει, η άλλη λύση είναι να δεχθείς πως το παιδί σου χρειάζεται περισσότερο χρόνο προκειμένου να το πάρει ο ύπνος, σε αυτή την κατηγορία ανήκει ο γιος μου οπότε σε καταλαβαίνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Ξύπνα τον νωρίτερα το μεσημέρι, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα τον σηκώσεις με το που γυρίσεις από την δουλειά, θα κοιμάται έτσι πιο νωρίς και πιο γρήγορα το βράδυ.

Αυτό είναι λογικό κ το έχω πει κάποιες φορές κ κάποιες το έχω δοκιμάσει κιόλας. ΑΛλά και όσες φορές ξύπνησε από μόνος του νωρίτερα, δεν είδα καμιά θεαματική διαφορά. ΓΙατί καθυστερεί γενικά. Πχ χθες εκεί που έπινε γάλα, είδε ένα παζλ, όπως το φτιάχναμε κ το περιγράφαμε θυμήθηκε κάποια παρόμοια εικόνα που έχει δει σε ένα βιβλίο, πήγε κ κατέβασε όλη τη βιβλιοθήκη. Μ¨εχρι πριν από 2-3 μήνες, η φάση ήταν μπάνιο-ντύσιμο-γάλα-δόντια-παιχνίδι στο κρεβάτι-ύπνος. ξαφνικά άρχισε να φεύγει μετά το μπάνιο κ να τριγυρνάει στο σπίτι κ διάφορα τέτοια, το καταλάβαμε ότι έχιε μεγαλώσει κ θέλει λίγο έλεγχο, αλλά αυτό πώς θα το οριοθετήσω; 

Just now, kotsifikos είπε:

επίσης δοκίμασε το διάβασμα (δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξαναζητήσει αυτό μαζί) ίσως σας βοηθήσει

ΤΟ διάβασμα όμως πώς γίνεται στο σκοτάδι; αν έχουμε αναμμένα φώτα, ξεσηκώνεται. έχουμε δοκιμάσει χαλάρωση με μουσική, να ξαπλώνει σχεδόν ναρκωμένος, και ξανά πάλι μία ώρα. 

 

η αλήθεια είναι ότι επειδή αυτό με κουράζει, σίγουρα μεταδίδω άγχος. κάποιες φορές ξαπλώνω δίπλα του στο διπλό κρεβάτι κ τον κρατάω αγκαλιά να χαλαρώσει. αλλά κ παλι αυτό δεν επιταχύνει κάτι. να τον χαϊδεύω πάνω από την κούνια είναι πολύ κουραστικό αν γίνεται για μία ώρα, γενικά δεν ξέρω πώς να το χειριστώ και φανταστείτε ότι ακόμα έχει και πιπίλα. αφού σκέφτομαι κιόλας να την κόψω τώρα που έτσι κι αλλιώς έιναι ένα χάλι αυτό, για΄τι δεν έχει νόημα να στρώσει και μετά να το ξαναχαλάσω για να κόψω την πιπίλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...