Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε κοιμούνται απο μόνα τους?


Arianna

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

 

Πάντως για να πω την αλήθεια έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές μιλάς στην κόρη σου σαν να είναι μεγάλο παιδί και να καταλαβαίνει, κι έχω διαπιστώσει ότι δεν κάνω το ίδιο. Ακόμα δηλαδή πολλές φορές προσπαθώ να αποφύγω καταστάσεις που θα πρέπει να εξηγήσω ότι κάτι δεν γίνεται, καταστάσεις που θα προκαλέσουν γκρίνια, όπως το άλλαγμα της πάνας που το κάνω στα όρθια με μωρομάντιλα αντί για κανονικό πλύσιμο, το πλύσιμο χεριών που με πολύ αγώνα το έχω επιβάλει πριν από το φαγητό, το μετά παίζεται, κλπ. Δηλαδή ακόμα σκέφτομαι ότι είναι μικρός, πού να του εξηγήσω. Αλλά μάλλον υπερβάλλω γιατί λογικά κάποια πράγματα θα τα καταλάβει αν τα ακούσει πολλές φορές. Αυτό σε σχέση με μια συζήτηση που είχαμε σε άλλο θέμα. 

Εγώ να σου πω την αλήθεια τελευταία βλέπω ότι δίνοντας εξηγήσεις μπορώ σε πολλές περιπτώσεις να διαχειριστώ καλύτερα τη γκρίνια. Στο παράδειγμά σου πχ. με την πάνα ξεκίνησα να της λέω από πολύ νωρίς ότι αν δεν αλλάξει πάνα θα μυρίζει άσχημα και δε θα θέλουν τα παιδάκια να παίζουν μαζί της στην παιδική χαρά. Το είπα μία το είπα δυο, το κατάλαβε και μετά ερχόταν μόνη της για άλλαγμα. Αντίστοιχα και για διάφορες άλλες συνήθειες και ρουτίνες (χέρια, δόντια, βόλτα). Γενικά πάντως μου αρέσει να εξηγώ. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να δίνεις περισσότερες πληροφορίες και ας καταλάβει τα μισά παρά να δίνεις λιγότερα από αυτά που μπορεί να διαχειριστεί. Τώρα βέβαια που μιλάει έχω το πλεονέκτημα να βλέπω τι μπορεί να αντιληφθεί και καθημερινά εκπλήσσομαι μαζί της. Ποτέ δε μπορούσα να πιστέψω ότι σε τόσο μικρή ηλικία θυμούνται τόσο καλά, απομνημονεύουν, έχουν λογική σκέψη. Σίγουρα φταίει το γεγονός ότι πριν γεννήσω δεν είχα στενές επαφές με μωρά και παιδάκια και βλακωδώς νόμιζα ότι καταλαβαίνουν ελάχιστα. Όταν αρχίσετε το διάλογο είμαι σίγουρη ότι θα εντυπωσιαστείς και εσύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμείς με το βούρτσισμα δεν τα πάμε καλά. Κάθε βράδυ πρέπει να εφεύρουμε ολόκληρη ιστορία για να κάτσει να της πλένουμε τα δόντια. Πάντα τη ρωτάω ποιος θα πλένει πρώτος τα δόντια της, η ίδια ή η  μαμά. Έτσι ξεκινάει αυτή και μετά συνεχίζω εγώ. Αν αυτό δεν πιάσει εντάσσουμε στο κόλπο το αρκουδάκι που πρέπει κάποιος να του δείξει πως πλένουμε τα δόντια σωστά. Έτσι κάθεται τελευταία. Αν όχι, τότε βάζουμε τα μεγάλα μέσα(βλέπε μπαμπά). Αν αντίθετα η πρώτη προσπάθεια  γίνει με το μπαμπά καλουμε τη μαμα για ενισχύσεις. Αν ούτε και αυτό έχει αποτελέσματα, τότε ακολουθούμε τακτική αντίστροφης ψυχολογίας. :) Δλδ της λέω πως αφού δεν έρχεται να πλένουμε δόντια, τότε ας μεινει με βρώμικα δόντια που θα μαυρίσουν και θα χαλασουν.  Έχω προσπαθήσει να της μιλήσω και λογικά. Την πήγα και στον οδοντογιατρό που είδε τα δόντια της και της είπε πως είναι ασπρα και καθαρά και θα πρέπει να συνεχίσει να τα πλένει καθημερινά. Αλλά έπιασε μόνο για 2-3 μέρες μετά το ξέχασε και έπρεπε να βρω κάτι αλλο. Πάντως από τότε που βγήκαν και οι κυνόδοντες παρατηρώ πως με αφήνει πιο εύκολα. Έτσι τείνω να πιστεύω πως την πονούσα όταν τη βουρτσιζα εγώ τα δόντια και γι αυτό δεν καθοταν. Επίσης αυτό που έκανα ένα διάστημα ήταν να την αφήνω να πλένει πρώτα τα δικά μου δόντια και μετά με άφηνε να πλένω τα δικά της. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 10/21/2019 at 12:19 AM, Έσπερος said:

Έχω έναν αστείο προβληματισμό. Εδώ και καιρό ο γιος μου αντιδρά στην αγκαλιά και το κούνημα στον ύπνο. Η αλήθεια είναι οτι εμενα με βολευε γιατι κοιμοταν γρηγιρα ετσι και το κρατουσα οσο γινοταν. Καποια στιγμη η αντιδραση εγινε πιο επιμονη κι ετσι τον αφηνα να στριφογυριζει λιγο μαζι μου στο διπλο κ καποια στιγμη, οχι πολυ αργα, κοιμοταν. κρατησα ομως το κουνημα στον πρωινομεσημεριανο υπνο. Με την νταντα του κοιμαται χψρθς κουνημα, τον βάζει στο κρεβάτι του, γυρίζει λίγο, μέσα σε ένα δεκάλεπτο κοιμάται. Από τότε όμως είναι αδύνατο να κοιμηθεί μαζι μου. ή εγω δεν εχω υπομονη. δεν ξερω. στριφογυριζει, χτυπαει τα ποδια του στο κρεβατι, κανει βαρελάκια ολο το διπλο κ φοβαμαι μην πεσει κ τιναζομαι να τον πιάσω κ έτσι πάει η χαλάρωση. βασικά δεν έχω υπομονή κ τον παιρνω αγκαλια κ εκει που κλεινει ματι αντιδρα γιατι θελει προφανως να τον πάρει ο ύπνος μπρούμυτα κ πάλι από την αρχή μέχρι που τελικα αγκαλια κοιμαται. το θεμα μιυ ειναθ: ποση ωρα ειναι λογικο να προσπαθει να κοιμηθει; τωρα τον εβαλα στην κουνια και κρατιέμαι με το ζορι να μην αντιδράσω. εννοειται αν με ζητησει τον βγαζω, δεν το συζητω αυτο. 

 

Μήπως απλά είναι ο τρόπος του για να σου πει ότι θέλει να τον βάζεις στο κρεβάτι όπως τον βάζει η νταντά του; Δηλαδή χωρίς να "επέμβεις" εσύ στον ύπνο του, αλλά απλά να τον βάλεις στο κρεβάτι του και να περιμένεις να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Belmar είπε:

 

Μήπως απλά είναι ο τρόπος του για να σου πει ότι θέλει να τον βάζεις στο κρεβάτι όπως τον βάζει η νταντά του; Δηλαδή χωρίς να "επέμβεις" εσύ στον ύπνο του, αλλά απλά να τον βάλεις στο κρεβάτι του και να περιμένεις να κοιμηθεί.

Έτσι έκανα τελικά. Θέλει βέβαια απίστευτη υπομονή. Στο διπλό μας τον έχω και στριφογυρίζει κ παλεύει. Σβήνω το φως και περιμένω να τελειώσει το μαρτύριο. Πολλές φορές όμως πάει κοντά 10 και δεν ειναι καλο αυτο αλλα φυσικα δεν γινεται να τον κοιμιζω. Θελει και να παίξει κιόλας, μετά το μπάνιο κατεβαίνει από το κρεβάτι, αν δεν σβήσω φως και δεν πετάξω με τις κλωτσιές τον μπαμπά από το δωμάτιο δεν ησυχάζει. Το θέμα είναι ποσό πιο νωρίς πια να κάνω τη ρουτίνα. 7.40 μπανιο, 8 γαλα, δεν ειναι δυνατον να μας πηγαινει αυτο μεχρι τις 9.30. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Έτσι έκανα τελικά. Θέλει βέβαια απίστευτη υπομονή. Στο διπλό μας τον έχω και στριφογυρίζει κ παλεύει. Σβήνω το φως και περιμένω να τελειώσει το μαρτύριο. Πολλές φορές όμως πάει κοντά 10 και δεν ειναι καλο αυτο αλλα φυσικα δεν γινεται να τον κοιμιζω. Θελει και να παίξει κιόλας, μετά το μπάνιο κατεβαίνει από το κρεβάτι, αν δεν σβήσω φως και δεν πετάξω με τις κλωτσιές τον μπαμπά από το δωμάτιο δεν ησυχάζει. Το θέμα είναι ποσό πιο νωρίς πια να κάνω τη ρουτίνα. 7.40 μπανιο, 8 γαλα, δεν ειναι δυνατον να μας πηγαινει αυτο μεχρι τις 9.30. 

 

Δεν γίνεται να τον βάλεις στο δικό του κρεβάτι; Έτσι, ακόμα και να σηκώνεται, δεν θα μπορεί να σηκωθεί και να κατέβει από το κρεβάτι (σας) οπότε και είναι σαν να ακυρώνεται όλη η προηγούμενη διαδικασία.

Επιπλέον, ίσως το παιδί δεν νυστάζει από τοσο νωρίς και θα έπρεπει να ξεκινάς τη διαδικασία πιο αργά ώστε όταν πάτε για ύπνο να νυστάζει πραγματικά και να μη σας παίρνει τόση ώρα η διαδιακασία του ύπνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Belmar είπε:

 

Δεν γίνεται να τον βάλεις στο δικό του κρεβάτι; Έτσι, ακόμα και να σηκώνεται, δεν θα μπορεί να σηκωθεί και να κατέβει από το κρεβάτι (σας) οπότε και είναι σαν να ακυρώνεται όλη η προηγούμενη διαδικασία.

Επιπλέον, ίσως το παιδί δεν νυστάζει από τοσο νωρίς και θα έπρεπει να ξεκινάς τη διαδικασία πιο αργά ώστε όταν πάτε για ύπνο να νυστάζει πραγματικά και να μη σας παίρνει τόση ώρα η διαδιακασία του ύπνου.

Στο κρεβάτι του ζητάει να τον βγαλω. Λογικο, γιατι να ειναι πισω απο τα καγκελα; αλλο εν την κοπελα. Το πιο αργα το εχω δοκιμασει και δεν πιανει. Χειροτερα γινεται. Ο μπαμπας φταιει σλλα δεν συνεργάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στο κρεβάτι του ζητάει να τον βγαλω. Λογικο, γιατι να ειναι πισω απο τα καγκελα; αλλο εν την κοπελα. Το πιο αργα το εχω δοκιμασει και δεν πιανει. Χειροτερα γινεται. Ο μπαμπας φταιει σλλα δεν συνεργάζεται.

 

Άσε τον στο κρεβάτι του θα έλεγα εγώ όσο και να ζητάει, στο τέλος θα το πάρει απόφαση. Δεν εννοώ με φωνές και αυστηρότητα, αλλά με ήρεμο τρόπο θα του λες ξανά και ξανά ότι είναι ώρα για ύπνο, ότι εσύ κοιμάσαι και θέλεις ησυχία κ.λπ.

 

Είναι η ηλικία που δοκιμάζει τα όριά του, η ώρα του ύπνου είναι η πιο πρόσφορη στιγμή.

 

Επίσης, η ηλικία αυτή θέλει επαγρύπνηση για την διάρκεια του μεσημεριανού ύπνου, χρειάζονται συνεχώς προσαρμογές γιατί οι αντοχές αυξάνονται κατακόρυφα.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Άσε τον στο κρεβάτι του θα έλεγα εγώ όσο και να ζητάει, στο τέλος θα το πάρει απόφαση. Δεν εννοώ με φωνές και αυστηρότητα, αλλά με ήρεμο τρόπο θα του λες ξανά και ξανά ότι είναι ώρα για ύπνο, ότι εσύ κοιμάσαι και θέλεις ησυχία κ.λπ.

 

Είναι η ηλικία που δοκιμάζει τα όριά του, η ώρα του ύπνου είναι η πιο πρόσφορη στιγμή.

 

Επίσης, η ηλικία αυτή θέλει επαγρύπνηση για την διάρκεια του μεσημεριανού ύπνου, χρειάζονται συνεχώς προσαρμογές γιατί οι αντοχές αυξάνονται κατακόρυφα.

Για το πρώτο δεν είμαι σίγουρη γιατί είναι κ η φάση που ίσως έχει συνειδητοποιήσει οτι του λειπω, ειναι δυο μηνες που γυρισα στο σχολειο, δεν θέλω να τον ζόρισα σε αυτό. Εξάλλου μόλις σβήσω φωτα κ πω οτι κοιμομαστε δεν φευγει. 

 

Για τον μεσημεριανό προβληματίζομαι. Με την αλλαγή της ώρας χασαμε το απογευματινο παιχνιδι εξω που ηταν μια εξτρα κουραση. Τωρα ξυπνάει 2-2.30, μέχρι να φάμε περνάει 3, μετα ειχε συνηθισει να παιζει κ να βγαινουμε γυρω στις πεντε, τωρα δεν εχει συνειδητοποιησει οτι μετα δεν θα βγαινουμε κ δεν ξεσηκώνεται. Εδω κ ωρα του λεω να πάμε βόλτα κ παίζει. Βόλτα με το ζόρι δεν γινεται. Για αυτό είναι κ πιο ξεκούραστος. Αν δεν στρώσει θα τον ξυπνάω με το που γυρνάω από το σχολείο. Μ αρεσει που λενε αλλοι γιατι δεν τον κοιμιζω μεσημερι για να ξεκουραζόμαστε κ εμεις. Αν δηλαδη κοιμηθει 2-4 τι ωρα θα πεσει το βραδυ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αρεσει που λενε αλλοι γιατι δεν τον κοιμιζω μεσημερι για να ξεκουραζόμαστε κ εμεις. Αν δηλαδη κοιμηθει 2-4 τι ωρα θα πεσει το βραδυ;

Ο δικός μου στην ηλικία σας αν κοιμόταν μεσημέρι κοιμόταν ξανά μεσάνυχτα. Στο λεω για να δεις αντοχές . Έναν ύπνο κάνει ή δύο μέσα στην μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ο δικός μου στην ηλικία σας αν κοιμόταν μεσημέρι κοιμόταν ξανά μεσάνυχτα. Στο λεω για να δεις αντοχές . Έναν ύπνο κάνει ή δύο μέσα στην μέρα?

Έναν, 12-2 αλλά το 2 γίνεται και 3 ενίοτε. Αυτό σίγουρα πρέπει να κοπεί όσο κ αν με βολεύει εκείνη την ώρα για να κάνω κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μ αρεσει που λενε αλλοι γιατι δεν τον κοιμιζω μεσημερι για να ξεκουραζόμαστε κ εμεις. Αν δηλαδη κοιμηθει 2-4 τι ωρα θα πεσει το βραδυ;

Λοιπόν άκου το δικό μας παλαβό πρόγραμμα ύπνου και πες μου τι συμπέρασμα βγάζεις. Η δικιά μου ξυπνάει 7:30 - 8:00 και η έντονη δραστηριότητά της είναι το πρωί (παιδική χαρά, βόλτες με τα πόδια στα μαγαζιά της γειτονιάς κτλ). Σιγά σιγά μετατόπισε μόνη της τον ύπνο του μεσημεριού (2-4) και κοιμάται για μεσημέρι μετα τις 15:30, μπορεί και 16:00 και μετά από μεγάλη προσπάθεια της μαμάς μου να τη χαλαρώσει για να κοιμηθεί. Κοιμάται μια με μιάμιση ώρα και αν μέχρι τις 17:30 δεν έχει ξυπνήσει την ξυπνάμε. Προφανώς και είναι πολύ αργά για μεσημεριανό ύπνο και θα αναρωτιέσαι τι ώρα κοιμάται για βράδυ. Λοιπόν το πολύ μέχρι 21:30 έχει κοιμηθεί. Η ρουτίνα μας ξεκινα μετά τις 20:00 και περιλαμβάνει μπάνιο με ζωάκια για παιχνίδι, φαγητό με τραγουδάκια και ιστορίες, πλύσιμο δοντάκια και ύπνο όπου μας παίρνει κανά 10λεπτο. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να μένει ξύπνια 8ωρο, να κοιμάται με δυσκολία  και να ξανακοιμάται τόσο σύντομα και εύκολα για βράδυ. Στο δικό μας όμως πρόγραμμα ο ύπνος αργά το απόγευμα δε δημιουργεί θέμα. Όλα έχουν να κάνουν με το παιδί μάλλον και για κάποια παιδάκια ποτέ δεν είναι αργά :).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Λοιπόν άκου το δικό μας παλαβό πρόγραμμα ύπνου και πες μου τι συμπέρασμα βγάζεις. Η δικιά μου ξυπνάει 7:30 - 8:00 και η έντονη δραστηριότητά της είναι το πρωί (παιδική χαρά, βόλτες με τα πόδια στα μαγαζιά της γειτονιάς κτλ). Σιγά σιγά μετατόπισε μόνη της τον ύπνο του μεσημεριού (2-4) και κοιμάται για μεσημέρι μετα τις 15:30, μπορεί και 16:00 και μετά από μεγάλη προσπάθεια της μαμάς μου να τη χαλαρώσει για να κοιμηθεί. Κοιμάται μια με μιάμιση ώρα και αν μέχρι τις 17:30 δεν έχει ξυπνήσει την ξυπνάμε. Προφανώς και είναι πολύ αργά για μεσημεριανό ύπνο και θα αναρωτιέσαι τι ώρα κοιμάται για βράδυ. Λοιπόν το πολύ μέχρι 21:30 έχει κοιμηθεί. Η ρουτίνα μας ξεκινα μετά τις 20:00 και περιλαμβάνει μπάνιο με ζωάκια για παιχνίδι, φαγητό με τραγουδάκια και ιστορίες, πλύσιμο δοντάκια και ύπνο όπου μας παίρνει κανά 10λεπτο. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να μένει ξύπνια 8ωρο, να κοιμάται με δυσκολία  και να ξανακοιμάται τόσο σύντομα και εύκολα για βράδυ. Στο δικό μας όμως πρόγραμμα ο ύπνος αργά το απόγευμα δε δημιουργεί θέμα. Όλα έχουν να κάνουν με το παιδί μάλλον και για κάποια παιδάκια ποτέ δεν είναι αργά :).

Μα κι εμενα το πρωι αντεχει 5ωρο μονο. Με την κοπελα. μ εμας αντεχει λιγο παραπανω γιατι μπορει να αργησουμε, ειναι λιγο δεσμευτικο να εισαι στις αργιες με το ρολοι να γυρνάς 11.30 για να κοιμηθει. Σημερα τον εβγαλα σχεδον σηκωτό εξω κ περπατησαμε. Να δω αν θα αλλαξει κατι. Πρεπει να βρω κ καποιο παραμυθι να μαθω απ εξω να του κεω στα σκοτάδια μπας κ κοιμηθει. δεν μου ρχεται τιποτα, στο τελος θα του πω καμια αρχαια τραγωδία κ οταν μιλησει θα λεει τον Οιδίποδα κ θα αναρωτιρμαι τι ζημια του εκανα!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

Στο κρεβάτι του ζητάει να τον βγαλω. Λογικο, γιατι να ειναι πισω απο τα καγκελα; αλλο εν την κοπελα. Το πιο αργα το εχω δοκιμασει και δεν πιανει. Χειροτερα γινεται. Ο μπαμπας φταιει σλλα δεν συνεργάζεται.

 

Ίσως να ξεκινήσεις να του παρουσιάζεις την κούνια του με εγκωμιαστικά λόγια, τύπου να αυτό είναι το ιδκό σου κρεβάτι που ε'ιναι τοσο ωραιο και θα κοιμάσαι μόνο εσύ τώρα που μεγάλωσες κτλ κτλ. Αφετέρου, το μεσημέρι κοιμάται εύκολα (όταν είσαι εσύ) ή ζορίζεται; Διότι αν ζορίζεται και το μεσημέρι, ισως πρέπει να ξανασκευτείτε τον μεσημεριανό ύπνο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Anna3011 είπε:

Λοιπόν άκου το δικό μας παλαβό πρόγραμμα ύπνου και πες μου τι συμπέρασμα βγάζεις. Η δικιά μου ξυπνάει 7:30 - 8:00 και η έντονη δραστηριότητά της είναι το πρωί (παιδική χαρά, βόλτες με τα πόδια στα μαγαζιά της γειτονιάς κτλ). Σιγά σιγά μετατόπισε μόνη της τον ύπνο του μεσημεριού (2-4) και κοιμάται για μεσημέρι μετα τις 15:30, μπορεί και 16:00 και μετά από μεγάλη προσπάθεια της μαμάς μου να τη χαλαρώσει για να κοιμηθεί. Κοιμάται μια με μιάμιση ώρα και αν μέχρι τις 17:30 δεν έχει ξυπνήσει την ξυπνάμε. Προφανώς και είναι πολύ αργά για μεσημεριανό ύπνο και θα αναρωτιέσαι τι ώρα κοιμάται για βράδυ. Λοιπόν το πολύ μέχρι 21:30 έχει κοιμηθεί. Η ρουτίνα μας ξεκινα μετά τις 20:00 και περιλαμβάνει μπάνιο με ζωάκια για παιχνίδι, φαγητό με τραγουδάκια και ιστορίες, πλύσιμο δοντάκια και ύπνο όπου μας παίρνει κανά 10λεπτο. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να μένει ξύπνια 8ωρο, να κοιμάται με δυσκολία  και να ξανακοιμάται τόσο σύντομα και εύκολα για βράδυ. Στο δικό μας όμως πρόγραμμα ο ύπνος αργά το απόγευμα δε δημιουργεί θέμα. Όλα έχουν να κάνουν με το παιδί μάλλον και για κάποια παιδάκια ποτέ δεν είναι αργά :).

Πράγματι παράξενο πρόγραμμα αλλά αφού λειτουργει, μία χαρά!  

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Έναν, 12-2 αλλά το 2 γίνεται και 3 ενίοτε. Αυτό σίγουρα πρέπει να κοπεί όσο κ αν με βολεύει εκείνη την ώρα για να κάνω κάποια πράγματα.

Το καταλαβαίνω πως βολευει. Ή ελεύθερη αυτή  ώρα μέσα στην μέρα με τον καιρό μεταφέρεται στο βραδακι. 

Θυμάμαι πόσο περίεργο μου φαινόταν μετά τους δεκαοχτώ που αρνιόταν να κοιμηθεί για μεσημέρι και εχανα κι εγώ την ώρα χαλάρωσης. Μετά συνηθισα διαφορετικά. 

  Πάντως εκ πείρας έχω καταλάβει πως όταν αργεί να κοιμηθεί ή δεν κουράζεται αρκετά κ έχει αποθέματα ή κουράζεται υπερβολικά πολύ που του είναι αδύνατον να χαλαρώσει. Πλέον  μας συμβαίνει ή πρώτη περίπτωση, σπανια παθαίνει υπερενταση. Ισως γιατί όσο μεγαλώνουν αλλάζει κ ο τρόπος που ανταποκρίνονται στο κάθε ερέθισμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Θυμάμαι πόσο περίεργο μου φαινόταν μετά τους δεκαοχτώ που αρνιόταν να κοιμηθεί για μεσημέρι και εχανα κι εγώ την ώρα χαλάρωσης. Μετά συνηθισα διαφορετικά.

Βασικά εγώ το βλέπω σαν τη μόνη ώρα που κάνω κάποιες δουλειές με ησυχία πχ σιδέρωμα ή καθάρισμα μπάνιου ή κάποιο πιο σύνθετο μαγείρεμα!!!  Θα γκρεμιστεί ο κόσμος μου αν το χάσω αυτό τα σαββατοκύριακα! τις καθημερινές συμβιβάστηκα κάπως. 

Just now, Belmar είπε:

 

Ίσως να ξεκινήσεις να του παρουσιάζεις την κούνια του με εγκωμιαστικά λόγια, τύπου να αυτό είναι το ιδκό σου κρεβάτι που ε'ιναι τοσο ωραιο και θα κοιμάσαι μόνο εσύ τώρα που μεγάλωσες κτλ κτλ. Αφετέρου, το μεσημέρι κοιμάται εύκολα (όταν είσαι εσύ) ή ζορίζεται; Διότι αν ζορίζεται και το μεσημέρι, ισως πρέπει να ξανασκευτείτε τον μεσημεριανό ύπνο...

Να σου πω την αλήθεια δεν με νοιάζει να τον παίρνει ο ύπνος στην κούνια. Αφού δεν ξυπνάει στη μεταφορά, μου αρέσει να ξαπλωνουμε αγκαλιά (άσχετο που τρώω κλωτσιές). Αλλιώς  μου φαίνεται λίγο ψυχρό να τον κλείσω μέσα στο κλουβί και να μην τον ακουμπάω, να μην τον χαϊδεύω. Σε πρώτη φάση βασικά ήθελα να κόψουμε την πιπίλα μόλις έβγαιαναν όλοι οι κυνόδοντες και δεν ήμουν προετοιμασμένη να κοπεί η αγκαλιά. Τώρα περνάω την ταλαιπωρία αυτή και μετά θα πρέπει να την ξαναπεράσω για να κοπεί η πιπίλα. Το μεσημέρι κ μαζί μου σχετικά γρήγορα κοιμάται, ειδικά δλδ όταν σταμάτησα την αγκαλιά που τον εκνεύριζε κ τελικά κοιμόταν από το κλάμα. Ίσως όμως πρέεπι να επαναπροσδιοριστεί η διάρκειά του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι και γω προβληματισμένη με τον ύπνο τελευταία. Ο μικρός είναι 2 ετών. Από μωρό (5 μηνών που έκοψε τον θηλασμό), τον κοιμίζω αγκαλιά ( χωρίς κούνημα) στον καναπέ του δωματίου του (χωρίς φώτα)  και μόλις αποκοιμηθεί, τον βάζω στο κρεβάτι του. Δεν έχει κοιμηθεί ποτέ στο κρεβάτι μας. Η διαδικασία αυτή όταν ήταν μωρό, έπαιρνε ένα δεκάλεπτο. Μετά τον χρόνο, ένα εικοσάλεπτο το πολύ. Από το καλοκαίρι και μετά, το μεσημέρι έχω καταφέρει να τον βάζω να κοιμάται μόνος του, δεν κάθομαι καν μέσα (του λέω θα έρθω σε λίγο) , και μέσα σε 10 λεπτά έχει κοιμηθεί. Το βράδυ, κράτησα την διαδικασία της αγκαλιάς γιατί την απολάμβανα ( σφιχτές αγκαλίτσες , φιλάκια κτλ). Εδώ και μερικές βδομάδες όμως, το κοίμισμα κρατάει 45 λεπτά με 1 ώρα, μπορεί και παραπάνω. Αργεί να αποκοιμηθεί, παίζει με τις ώρες με τα μαλλιά μου ( τα τραβάει) και όταν αποκοιμηθεί , μόλις πάω να τον αφήσω, φωνάζει όχι μαμά, αγκαλίτσα! Νομίζω ότι αργεί γιατί απολαμβάνει τον χρόνο μαζί μου, ( μια φορά που τον κοίμισε η πεθερά μου, ζήτησε αμέσως  το κρεβάτι του) όμως αφενός ΄τόση ώρα με κουράζει, μόνο το βράδυ έχω να χαλαρώσω λίγο, αφετέρου συνειδητοποιώ ότι έκανα λάθος που κράτησα το κοίμισμα με αγκαλιά τόσο πολύ, και πώς να το κόψουμε τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, οοοοοόλα όσα περιγράφετε είναι ο κανόνας στην ηλικία των 2 ετών, πράγματα/μέθοδοι/κόλπα που μέχρι τώρα λειτουργούσαν χωρίς πρόβλημα σταματάνε να λειτουργούν, αυτό συμβαίνει σε όλα τα παιδιά.

 

Είναι γεγονός ότι όσα παιδιά μέχρι αυτή την ηλικία δεν έχουν μάθει να κοιμούνται μόνα τους, αρχίζουν και χρειάζονται ΠΟΛΛΗ ώρα για να κοιμηθούν, γιατί ξεσηκώνονται με τον γονιό δίπλα.

 

Μια πρώτη προσαρμογή που μπορείτε να κάνετε είναι η διάρκεια του μεσημεριανού ύπνου, αν θέλετε να κοιμούνται νωρίς το βράδυ μην τα αφήνετε να κοιμούνται πολύ το μεσημέρι, όσο βολικό κι αν είναι. Έτσι κι αλλιώς, λίγο μετά τα δύο, αρχίζει και αρκετή αντίδραση στον μεσημεριανό ύπνο από πολλά παιδιά. Ο γιος μου μετά τα 2 κοιμόταν μόνο τις καθημερινές στον σταθμό, τα Σ/Κ στο σπίτι μόνο αν τον έπαιρνε ο ύπνος κατά την επιστροφή από βόλτα στο αυτοκίνητο. Εν τω μεταξύ στον σταθμό κοιμόταν το πολύ 45' - 60' παρ' όλα αυτά το βράδυ κατάφερνε τελικά να κοιμηθεί αρκετά μετά τις 10.00. Και η μικρή μια από τα ίδια, με αποτέλεσμα λίγο μετά τα 2 να κόψουν με δική μου πρωτοβουλία τον μεσημεριανό ύπνο (ζήτησα από τις δασκάλες να μην τα κοιμίζουν) και έτσι έστρωσε η ώρα του βραδυνού ύπνου.

 

Αφαιρέστε σιγά-σιγά την συμμετοχή σας από το κοίμισμα, είναι κι αυτό βασικό γιατί αργότερα, όταν έρθει η ώρα να βγουν τα κάγκελα από την κούνια, θα είναι ακόμα πιο δύσκολο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Είμαι και γω προβληματισμένη με τον ύπνο τελευταία. Ο μικρός είναι 2 ετών. Από μωρό (5 μηνών που έκοψε τον θηλασμό), τον κοιμίζω αγκαλιά ( χωρίς κούνημα) στον καναπέ του δωματίου του (χωρίς φώτα)  και μόλις αποκοιμηθεί, τον βάζω στο κρεβάτι του. Δεν έχει κοιμηθεί ποτέ στο κρεβάτι μας. Η διαδικασία αυτή όταν ήταν μωρό, έπαιρνε ένα δεκάλεπτο. Μετά τον χρόνο, ένα εικοσάλεπτο το πολύ. Από το καλοκαίρι και μετά, το μεσημέρι έχω καταφέρει να τον βάζω να κοιμάται μόνος του, δεν κάθομαι καν μέσα (του λέω θα έρθω σε λίγο) , και μέσα σε 10 λεπτά έχει κοιμηθεί. Το βράδυ, κράτησα την διαδικασία της αγκαλιάς γιατί την απολάμβανα ( σφιχτές αγκαλίτσες , φιλάκια κτλ). Εδώ και μερικές βδομάδες όμως, το κοίμισμα κρατάει 45 λεπτά με 1 ώρα, μπορεί και παραπάνω. Αργεί να αποκοιμηθεί, παίζει με τις ώρες με τα μαλλιά μου ( τα τραβάει) και όταν αποκοιμηθεί , μόλις πάω να τον αφήσω, φωνάζει όχι μαμά, αγκαλίτσα! Νομίζω ότι αργεί γιατί απολαμβάνει τον χρόνο μαζί μου, ( μια φορά που τον κοίμισε η πεθερά μου, ζήτησε αμέσως  το κρεβάτι του) όμως αφενός ΄τόση ώρα με κουράζει, μόνο το βράδυ έχω να χαλαρώσω λίγο, αφετέρου συνειδητοποιώ ότι έκανα λάθος που κράτησα το κοίμισμα με αγκαλιά τόσο πολύ, και πώς να το κόψουμε τώρα..

Πιστεύω ότι είναι η ηλικία τέτοια τώρα που βρίσκουν πολλά ενδιαφέροντα να κάνουν. Βλέπω και στον δικό μου μεγάλη αλλαγή, από εκεί που με το να προτείνω βόλτα έτρεχε στην πόρτα ακόμα και ξυπόλητος (για μπουφάν δεν το συζητάμε καν!!!), τώρα όταν παίζει δεν θέλει να διακόψει. Τους αρέσει στο σπίτι με τις διάφορες δραστηριότητες φαίνεται. Κι ο δικός μου νιώθω ότι πριν κοιμηθεί θέλει να χορτάσει τα διάφορα παιχνίδια, ίσως και εμάς μαζί. Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε συνολικά τη διαδικασία χαλάρωσης και όχι μόνο τη ρουτίνα. Δηλαδή πώς θα πέφτουν οι ρυθμοί από κάποια ώρα και μετά σταδιακά. Εγώ αυτό το βρίσκω πολύ δύσκολο. Πρώτον δεν συνεργάζεται ο άντρας μου που είναι κάπως του πιο αργά, δηλαδή πέφτουν οι ρυθμοί του μετά το σχολείο και επανέρχεται κάποια στιγμή μετά τις 6-7 το απόγευμα. Όχι απαραίτητα κοιμάται στο ενδιάμεσο απλώς κάνει ένα διάλειμμα. Έτσι από κεί που κανονικά μετά τις 6-7θα έπρεπε να υπάρχει στο σπίτι μια χαλαρότητα, ίσως ήρεμη μουσική, χαμηλά φώτα, περιορισμένες δραστηριότητες, έχουμε το αν΄τιθετο. Μπορεί να μαγειρέψει ή να βάλει μια εκπομπή ή να βγει για μια εξωτερική δουλειά (εδώ τα καταστήματα δεν έχουν συνεχόμενο ωράριο), είναι η ώρα που αρχίζει τα έντονα παιχνίδια με τον μικρό, δεν γίνεται με τίποτα η χαλάρωση και δεν είναι κ τύπος που δέχεται να επιβάλω ένα τέτοιο πρόγραμμα, θεωρεί ότι το παιδί ξέρει μόνο του πότε έχει κουραστεί και αυτό δεν πάει με το ρολόι. Και πραγματικά απόρώ πώς αυτό γίνεται σε σπίτια που οι γονείς γυρνάνε μετά τις 6, αν δεν μπορούμε να χαλαρώσουμε εμείς που είμαστε σπίτι από το μεσημέρι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πιστεύω ότι είναι η ηλικία τέτοια τώρα που βρίσκουν πολλά ενδιαφέροντα να κάνουν. Βλέπω και στον δικό μου μεγάλη αλλαγή, από εκεί που με το να προτείνω βόλτα έτρεχε στην πόρτα ακόμα και ξυπόλητος (για μπουφάν δεν το συζητάμε καν!!!), τώρα όταν παίζει δεν θέλει να διακόψει. Τους αρέσει στο σπίτι με τις διάφορες δραστηριότητες φαίνεται. Κι ο δικός μου νιώθω ότι πριν κοιμηθεί θέλει να χορτάσει τα διάφορα παιχνίδια, ίσως και εμάς μαζί. Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε συνολικά τη διαδικασία χαλάρωσης και όχι μόνο τη ρουτίνα. Δηλαδή πώς θα πέφτουν οι ρυθμοί από κάποια ώρα και μετά σταδιακά. Εγώ αυτό το βρίσκω πολύ δύσκολο. Πρώτον δεν συνεργάζεται ο άντρας μου που είναι κάπως του πιο αργά, δηλαδή πέφτουν οι ρυθμοί του μετά το σχολείο και επανέρχεται κάποια στιγμή μετά τις 6-7 το απόγευμα. Όχι απαραίτητα κοιμάται στο ενδιάμεσο απλώς κάνει ένα διάλειμμα. Έτσι από κεί που κανονικά μετά τις 6-7θα έπρεπε να υπάρχει στο σπίτι μια χαλαρότητα, ίσως ήρεμη μουσική, χαμηλά φώτα, περιορισμένες δραστηριότητες, έχουμε το αν΄τιθετο. Μπορεί να μαγειρέψει ή να βάλει μια εκπομπή ή να βγει για μια εξωτερική δουλειά (εδώ τα καταστήματα δεν έχουν συνεχόμενο ωράριο), είναι η ώρα που αρχίζει τα έντονα παιχνίδια με τον μικρό, δεν γίνεται με τίποτα η χαλάρωση και δεν είναι κ τύπος που δέχεται να επιβάλω ένα τέτοιο πρόγραμμα, θεωρεί ότι το παιδί ξέρει μόνο του πότε έχει κουραστεί και αυτό δεν πάει με το ρολόι. Και πραγματικά απόρώ πώς αυτό γίνεται σε σπίτια που οι γονείς γυρνάνε μετά τις 6, αν δεν μπορούμε να χαλαρώσουμε εμείς που είμαστε σπίτι από το μεσημέρι. 

 

Στο δικό μας σπίτι πάντως τα τελευταία 4 χρόνια (από όταν τα παιδιά ήταν 3 ετών και 1 έτους δηλαδή) ο μπαμπάς τους γυρίζει στην καλύτερη περίπτωση μισή ώρα πριν τα πάμε για μπάνιο (στην χειρότερη αφού έχουν κοιμηθεί). Αν τύχει να τα πετύχει ξύπνια, εννοείται ότι ξεσηκώνονται, γενικώς δεν υπάρχει η έννοια της χαλάρωσης από μία ώρα και μετά το απόγευμα, ειδικά το μικρότερο παιδί δεν βίωσε ποτέ και τέτοιες συνθήκες γιατί από 1,5 έτους περίπου και μετά όλο και κάπου πηγαίναμε τα απογεύματα λόγω του μεγάλου. Δεν το θεωρώ απαραίτητη συνθήκη, εννοώ ότι στην ηλικία των 2, είτε το παιδί περνάει ένα χαλαρό απόγευμα, είτε κάνει κάτι πιο έντονο, την ώρα που θα το πας για ύπνο δεν θα θέλει να κοιμηθεί, θα δοκιμάσει να "πολεμήσει" τον ύπνο όσο μπορεί, είναι αναπτυξιακό το θέμα. Θέλει ατσάλινα νεύρα από τον γονιό και προσαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω την εξής απορία: αυτόν τον μεσημεριανό ύπνο που λέτε ή έστω τον ύπνο κατά τις 11-12 τον έκαναν από πάντα τα παιδιά σας; Και τον έκαναν από μόνα τους ή το επιδιώκετε να κοιμηθούν; Η δικιά μας είναι 6 μηνών και ποτέ δεν είχε κάποιον ημερήσιο ύπνο σε στάνταρ ώρες, κοιμάται όποτε να'ναι και όπου να'ναι.Αν βγούμε με το αυτοκίνητο για κάποια δουλειά κοιμάται σίγουρα ο,τι ώρα και να'ναι, και πολλές φορές και με το καρότσι.Στο σπίτι δεν πολυκοιμάται τη μέρα.Συνηθως εκεί γύρω στις 12 νυστάζει κι εκείνη όπως όλα κ την παίρνει ο ύπνος για κάνα μισάωρο ή μια ώρα το πολυ στο γυμναστήριο ή στο ριλαξ ή σε όποιο κρεβάτι παίζει.Ισως και κάνα δυο ακόμα μισάωρα μέσα στη μέρα αλλά όχι πάντα (αν είμαστε σπίτι, γιατί έξω όπως είπα κοιμάται σχεδόν πάντα).Το βράδυ γύρω στις 8 θηλάζει τελευταία φορά κ κοιμάται κατά τις 8μισι και μπορεί να κοιμηθεί και 12ωρο σερί αν δεν ακούσουμε ξυπνητηρι (την ξυπνάμε να θηλάσει μια φορά ενδιάμεσα γιατί μας είχε πει η παιδίατρος να την ξυπναμε στις 5 ώρες ύπνου επειδή είχαμε θέμα βάρους, αλλά στην επίσκεψή που θα κάνουμε τώρα μπορεί να μας πει να μην την ξυπνάμε πια -ετσι είχε αφήσει να εννοηθεί, αν και πιστεύω ότι αποκλείεται να αφησει να κοιμάται 12 ώρες χωρίς γάλα). Χοντρικά δηλαδή τη μέρα είναι ξύπνια περίπου 9 το πρωί με 8 το βράδυ με περίπου 2 μισαωρους υπνους.

Τα είπα λίγο μπερδεμένα βεβαια.Εν ολίγοις η απορία μου είναι αν πρέπει να επιδιώκουμε εμείς πότε πρέπει να κοιμηθεί μέσα στη μέρα ή να κοιμάται απλά όποτε της έρθει όπως κάνει τώρα.Επειδη απ' ο,τι κατάλαβα τα βάζετε εσείς και πάντα ίδια ώρα.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πιστεύω ότι είναι η ηλικία τέτοια τώρα που βρίσκουν πολλά ενδιαφέροντα να κάνουν. Βλέπω και στον δικό μου μεγάλη αλλαγή, από εκεί που με το να προτείνω βόλτα έτρεχε στην πόρτα ακόμα και ξυπόλητος (για μπουφάν δεν το συζητάμε καν!!!), τώρα όταν παίζει δεν θέλει να διακόψει. Τους αρέσει στο σπίτι με τις διάφορες δραστηριότητες φαίνεται. Κι ο δικός μου νιώθω ότι πριν κοιμηθεί θέλει να χορτάσει τα διάφορα παιχνίδια, ίσως και εμάς μαζί. Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε συνολικά τη διαδικασία χαλάρωσης και όχι μόνο τη ρουτίνα. Δηλαδή πώς θα πέφτουν οι ρυθμοί από κάποια ώρα και μετά σταδιακά. Εγώ αυτό το βρίσκω πολύ δύσκολο. Πρώτον δεν συνεργάζεται ο άντρας μου που είναι κάπως του πιο αργά, δηλαδή πέφτουν οι ρυθμοί του μετά το σχολείο και επανέρχεται κάποια στιγμή μετά τις 6-7 το απόγευμα. Όχι απαραίτητα κοιμάται στο ενδιάμεσο απλώς κάνει ένα διάλειμμα. Έτσι από κεί που κανονικά μετά τις 6-7θα έπρεπε να υπάρχει στο σπίτι μια χαλαρότητα, ίσως ήρεμη μουσική, χαμηλά φώτα, περιορισμένες δραστηριότητες, έχουμε το αν΄τιθετο. Μπορεί να μαγειρέψει ή να βάλει μια εκπομπή ή να βγει για μια εξωτερική δουλειά (εδώ τα καταστήματα δεν έχουν συνεχόμενο ωράριο), είναι η ώρα που αρχίζει τα έντονα παιχνίδια με τον μικρό, δεν γίνεται με τίποτα η χαλάρωση και δεν είναι κ τύπος που δέχεται να επιβάλω ένα τέτοιο πρόγραμμα, θεωρεί ότι το παιδί ξέρει μόνο του πότε έχει κουραστεί και αυτό δεν πάει με το ρολόι. Και πραγματικά απόρώ πώς αυτό γίνεται σε σπίτια που οι γονείς γυρνάνε μετά τις 6, αν δεν μπορούμε να χαλαρώσουμε εμείς που είμαστε σπίτι από το μεσημέρι. 

 

Ισως να δοκιμασεις κατι αλλο γιατι η "χαλαρωση" μετα τα 2 χρονια και ειδικα για τοσην πολυ ωρα δεν νομιζω να πιανει....Σιγουρη επιτυχια για ευκολο βραδυνο υπνο ειναι ο περιορισμος του μεσημεριανου...Ηδη στα 2 χρονια οι αντοχες εχουν μεγαλωσει και σιγα σιγα το παιδι μπορει να μενει και χωρις μεσημεριανο υπνο ....

 

Η δικη μας βραδυνη ρουτινα καθε αλλο πλεον ηρεμη δεν την λες και με ποια εννοια...Η ωρα που γυρναει ο μπαμπας σπιτι ειναι ωρα ξεφρενου παιχνιδιου...Οποτε με το που ερχεται ο μπαμπας 7 παρα ή εχουμε ηδη πιει γαλα ειτε το πινουμε εκεινη την ωρα, μπορει να τσιμπησουμε κατι με τον μπαμπα-πλενουμε δοντια, και μετα χοροπηδαμε, τρεχουμε, παιζουμε κρυφτο κατω απο παπλωματα, σκαρφαλωνουμε πανω στον μπαμπα, τελος παντων πολυ εντονο παιχνιδι πανω στο κρεβατι μεχρι που κουραζονται....Τοτε λεμε τελος και ξαπλωνουμε σβηστα φωτα και λεμε ιστοριες...Συνηθως ενα-2 παραμυθια και υπνο....Και πεφτουν και τα δυο ξερα χωρις πολλα πολλα το πολυ μεχρι τις 8.30....

Οποτε καθολου ηρεμη ρουτινα δεν την λες αλλα αντιθετα εκτονωνονται, ευαχαριστιουνται το τελευταιο παιχνιδι της ημερας και τις περισσοτερες φορες ξαπλωνουν μονα τους χωρις καμια αντισταση....Μηπως να δοκιμασεις λοιπον κατι αλλο γιατι το παιδι μεγαλωνει και μαζι με αυτο μεγαλωνει και η ενεργεια του?

Just now, little lamb είπε:

Κορίτσια εγώ έχω την εξής απορία: αυτόν τον μεσημεριανό ύπνο που λέτε ή έστω τον ύπνο κατά τις 11-12 τον έκαναν από πάντα τα παιδιά σας; Και τον έκαναν από μόνα τους ή το επιδιώκετε να κοιμηθούν; Η δικιά μας είναι 6 μηνών και ποτέ δεν είχε κάποιον ημερήσιο ύπνο σε στάνταρ ώρες, κοιμάται όποτε να'ναι και όπου να'ναι.Αν βγούμε με το αυτοκίνητο για κάποια δουλειά κοιμάται σίγουρα ο,τι ώρα και να'ναι, και πολλές φορές και με το καρότσι.Στο σπίτι δεν πολυκοιμάται τη μέρα.Συνηθως εκεί γύρω στις 12 νυστάζει κι εκείνη όπως όλα κ την παίρνει ο ύπνος για κάνα μισάωρο ή μια ώρα το πολυ στο γυμναστήριο ή στο ριλαξ ή σε όποιο κρεβάτι παίζει.Ισως και κάνα δυο ακόμα μισάωρα μέσα στη μέρα αλλά όχι πάντα (αν είμαστε σπίτι, γιατί έξω όπως είπα κοιμάται σχεδόν πάντα).Το βράδυ γύρω στις 8 θηλάζει τελευταία φορά κ κοιμάται κατά τις 8μισι και μπορεί να κοιμηθεί και 12ωρο σερί αν δεν ακούσουμε ξυπνητηρι (την ξυπνάμε να θηλάσει μια φορά ενδιάμεσα γιατί μας είχε πει η παιδίατρος να την ξυπναμε στις 5 ώρες ύπνου επειδή είχαμε θέμα βάρους, αλλά στην επίσκεψή που θα κάνουμε τώρα μπορεί να μας πει να μην την ξυπνάμε πια -ετσι είχε αφήσει να εννοηθεί, αν και πιστεύω ότι αποκλείεται να αφησει να κοιμάται 12 ώρες χωρίς γάλα). Χοντρικά δηλαδή τη μέρα είναι ξύπνια περίπου 9 το πρωί με 8 το βράδυ με περίπου 2 μισαωρους υπνους.

Τα είπα λίγο μπερδεμένα βεβαια.Εν ολίγοις η απορία μου είναι αν πρέπει να επιδιώκουμε εμείς πότε πρέπει να κοιμηθεί μέσα στη μέρα ή να κοιμάται απλά όποτε της έρθει όπως κάνει τώρα.Επειδη απ' ο,τι κατάλαβα τα βάζετε εσείς και πάντα ίδια ώρα.

 

Εγω πλεον στον μικρο που ειναι 2 δεν επιδιωκω να κοιμηθει...μονος του μπορει να ξαπλωσει καπου μεσα στο σπιτι και να κοιμηθει εχει τυχει να κοιμηθει στο μπρατσο του καναπε μισο ορθιος, ακομη και στο πατωμα...Τις πιο πολλες φορες μου ζηταει αγκαλια οταν νυσταξει και κοιμαται ετσι για καμια ωρα...Σημερα πχ εχει παει σχεδον 4 και δεν εχει κοιμηθει ακομη....ε τωρα θα επιδιωξω με παιχνιδια να μην κοιμηθει καθολου....Οταν ημαστε εξω πολλες φορες κοιμουνται στο αυτοκινητο γιατι νανουριζονται...Μπαινοντας στ νηπιακη ηλικια εχουν φτιαξει ενα υποτυπωδες προγραμμα υπνου και σιγα σιγα απλα σταματαει ο μεσημεριανος υπνος....Οταν το παιδι αντεχει χωρις υπνο μεχρι τις 5 εγω δεν υπαρχει περιπτωση να τον βαλω για υπνο...αν θελει να κοιμηθει στις 1 προφανως το χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κορίτσια εγώ έχω την εξής απορία: αυτόν τον μεσημεριανό ύπνο που λέτε ή έστω τον ύπνο κατά τις 11-12 τον έκαναν από πάντα τα παιδιά σας; Και τον έκαναν από μόνα τους ή το επιδιώξετε να κοιμηθούν; Η δικιά μας είναι 6 μηνών και ποτέ δεν είχε κάποιον ημερήσιο ύπνο σε στάνταρ ώρες, κοιμάται όποτε να'ναι και όπου να'ναι.Αν βγούμε με το αυτοκίνητο για κάποια δουλειά κοιμάται σίγουρα ο,τι ώρα και να'ναι, και πολλές φορές και με το καρότσι.Στο σπίτι δεν πολυκοιμάται τη μέρα.Συνηθως εκεί γύρω στις 12 νυστάζει κι εκείνη όπως όλα κ την παίρνει ο ύπνος για κάνα μισάωρο ή μια ώρα το πολυ στο γυμναστήριο ή στο ριλαξ ή σε όποιο κρεβάτι παίζει.Ισως και κάνα δυο ακόμα μισάωρο μέσα στη μέρα αλλά όχι πάντα (αν είμαστε σπίτι, γιατί έξω όπως είπα κοιμάται σχεδόν πάντα).Το βράδυ γύρω στις 8 θηλάζει τελευταία φορά κ κοιμάται κατά τις 8μισι και μπορεί να κοιμηθεί και 12ωρο σερί αν δεν ακούσουμε ξυπνητηρι (την ξυπνάμε να θηλάσει μια φορά ενδιάμεσα γιατί μας είχε πει η παιδίατρος να την ξυπναμε στις 5 ώρες ύπνου επειδή είχαμε θέμα βάρους, αλλά στην επίσκεψή που θα κάνουμε τώρα μπορεί να μας πει να μην την ξυπνάμε πια -ετσι είχε αφήσει να εννοηθεί, αν και πιστεύω ότι αποκλείεται να αφησει να κοιμάται 12 ώρες χωρίς γάλα). Χοντρικά δηλαδή τη μέρα είναι ξύπνια περίπου 9 το πρωί με 8 το βράδυ με περίπου 2 μισαωρους υπνους.

Τα είπα λίγο μπερδεμένα βεβαια.Εν ολίγοις η απορία μου είναι αν πρέπει να επιδιώκουμε εμείς πότε πρέπει να κοιμηθεί μέσα στη μέρα ή να κοιμάται απλά όποτε της έρθει όπως κάνει τώρα.

 

Είναι μικρή ακόμα η δικιά σου.

 

Από την δική μου εμπειρία πιο δομημένοι γίνονται οι ημερήσιοι ύπνοι από την ηλικία των 8-9 μηνών και μετά, όπου τα περισσότερα παιδιά πλέον κοιμούνται δύο φορές μέσα στην ημέρα, δηλαδή μία το πρωί και μία το μεσημέρι.

 

Είναι επίσης η ηλικία που σταματάνε να βολεύονται σε ρηλάξ, γυμναστήρια κ.λπ. και χρειάζονται το κρεβάτι τους, καθώς επίσης και αφαίρεση ερεθισμάτων για να ηρεμήσουν. Κάπως έτσι, στην ηλικία αυτή μπαίνεις στην διαδικασία να τα "βάλεις" για ύπνο, το "όποτε να'ναι και όπου να'ναι" παύει να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κορίτσια εγώ έχω την εξής απορία: αυτόν τον μεσημεριανό ύπνο που λέτε ή έστω τον ύπνο κατά τις 11-12 τον έκαναν από πάντα τα παιδιά σας; Και τον έκαναν από μόνα τους ή το επιδιώκετε να κοιμηθούν; Η δικιά μας είναι 6 μηνών και ποτέ δεν είχε κάποιον ημερήσιο ύπνο σε στάνταρ ώρες, κοιμάται όποτε να'ναι και όπου να'ναι.Αν βγούμε με το αυτοκίνητο για κάποια δουλειά κοιμάται σίγουρα ο,τι ώρα και να'ναι, και πολλές φορές και με το καρότσι.Στο σπίτι δεν πολυκοιμάται τη μέρα.Συνηθως εκεί γύρω στις 12 νυστάζει κι εκείνη όπως όλα κ την παίρνει ο ύπνος για κάνα μισάωρο ή μια ώρα το πολυ στο γυμναστήριο ή στο ριλαξ ή σε όποιο κρεβάτι παίζει.Ισως και κάνα δυο ακόμα μισάωρα μέσα στη μέρα αλλά όχι πάντα (αν είμαστε σπίτι, γιατί έξω όπως είπα κοιμάται σχεδόν πάντα).Το βράδυ γύρω στις 8 θηλάζει τελευταία φορά κ κοιμάται κατά τις 8μισι και μπορεί να κοιμηθεί και 12ωρο σερί αν δεν ακούσουμε ξυπνητηρι (την ξυπνάμε να θηλάσει μια φορά ενδιάμεσα γιατί μας είχε πει η παιδίατρος να την ξυπναμε στις 5 ώρες ύπνου επειδή είχαμε θέμα βάρους, αλλά στην επίσκεψή που θα κάνουμε τώρα μπορεί να μας πει να μην την ξυπνάμε πια -ετσι είχε αφήσει να εννοηθεί, αν και πιστεύω ότι αποκλείεται να αφησει να κοιμάται 12 ώρες χωρίς γάλα). Χοντρικά δηλαδή τη μέρα είναι ξύπνια περίπου 9 το πρωί με 8 το βράδυ με περίπου 2 μισαωρους υπνους.

Τα είπα λίγο μπερδεμένα βεβαια.Εν ολίγοις η απορία μου είναι αν πρέπει να επιδιώκουμε εμείς πότε πρέπει να κοιμηθεί μέσα στη μέρα ή να κοιμάται απλά όποτε της έρθει όπως κάνει τώρα.Επειδη απ' ο,τι κατάλαβα τα βάζετε εσείς και πάντα ίδια ώρα.

Εμείς τώρα μπήκαμε στον 6,η γιατρός μου είπε ότι ακόμη είναι μικρός για να έχει στάνταρ υπνο μέσα στην ημέρα.εμενα κοιμάται σίγουρα μισή με μια ώρα το πρωί καμία ώρα αφότου ξυπνήσει.μετα το μεσημέρι κάνα δώρο και ύστερα καμία ώρα το  απόγευμα πολλες φορες ομως μπορει να κοιμηθει και στη βολτα η στο αυτοκινητο.9- 9:30 κοιμάται για βράδυ και ξυπνάει 9 το πρωί συνήθως ξυπνάει μια φορά το βράδυ να φάει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Οποτε καθολου ηρεμη ρουτινα δεν την λες αλλα αντιθετα εκτονωνονται, ευαχαριστιουνται το τελευταιο παιχνιδι της ημερας και τις περισσοτερες φορες ξαπλωνουν μονα τους χωρις καμια αντισταση....Μηπως να δοκιμασεις λοιπον κατι αλλο γιατι το παιδι μεγαλωνει και μαζι με αυτο μεγαλωνει και η ενεργεια του?

Just now, little lamb είπε:

Ουφ κι ο άντρας μου περίπου αυτό λέει. Ότι η χαλάρωση δεν επιβάλλεται κ να τον αφήσουμε να εκτονθει. πάντως οι οδηγίες για τον ύπνο λένε τελείως άλλα πράγματα που βέβαια δεν είναι όλα εφικτά αλλά σίγουρα έχουν περισσότερη λογική. Αλλα ο δικος μου δεν δεχεται να ακουσει οτι θελω να εφαρμοσω κατι που διαβασα γιατι λεει ολο διαβαζω αντι να βλεπω τις αναγκες του παιδιου. Βεβαια τηξ μεγαλη απορρύθμιση στο προγραμμα την προκάλεσα εγω γιατι τοσο καιρο τον επαιρνα με το ζορι αγκαλια κ θύμωνε κ χτυπιοταν κ παθαινε υπερενταση κ απορρυθμιστηκε τελειως το βιολογικό ρολοι του. Τον μεσημεριανό ύπνο ο δικός μου πάντως τον θέλει ακόμα γιατί πέφτει χωρίς αντίδραση. 

Just now, little lamb είπε:

Κορίτσια εγώ έχω την εξής απορία: αυτόν τον μεσημεριανό ύπνο που λέτε ή έστω τον ύπνο κατά τις 11-12 τον έκαναν από πάντα τα παιδιά σας; Και τον έκαναν από μόνα τους ή το επιδιώκετε να κοιμηθούν; Η δικιά μας είναι 6 μηνών και ποτέ δεν είχε κάποιον ημερήσιο ύπνο σε στάνταρ ώρες, κοιμάται όποτε να'ναι και όπου να'ναι.Αν βγούμε με το αυτοκίνητο για κάποια δουλειά κοιμάται σίγουρα ο,τι ώρα και να'ναι, και πολλές φορές και με το καρότσι.Στο σπίτι δεν πολυκοιμάται τη μέρα.Συνηθως εκεί γύρω στις 12 νυστάζει κι εκείνη όπως όλα κ την παίρνει ο ύπνος για κάνα μισάωρο ή μια ώρα το πολυ στο γυμναστήριο ή στο ριλαξ ή σε όποιο κρεβάτι παίζει.Ισως και κάνα δυο ακόμα μισάωρα μέσα στη μέρα αλλά όχι πάντα (αν είμαστε σπίτι, γιατί έξω όπως είπα κοιμάται σχεδόν πάντα).Το βράδυ γύρω στις 8 θηλάζει τελευταία φορά κ κοιμάται κατά τις 8μισι και μπορεί να κοιμηθεί και 12ωρο σερί αν δεν ακούσουμε ξυπνητηρι (την ξυπνάμε να θηλάσει μια φορά ενδιάμεσα γιατί μας είχε πει η παιδίατρος να την ξυπναμε στις 5 ώρες ύπνου επειδή είχαμε θέμα βάρους, αλλά στην επίσκεψή που θα κάνουμε τώρα μπορεί να μας πει να μην την ξυπνάμε πια -ετσι είχε αφήσει να εννοηθεί, αν και πιστεύω ότι αποκλείεται να αφησει να κοιμάται 12 ώρες χωρίς γάλα). Χοντρικά δηλαδή τη μέρα είναι ξύπνια περίπου 9 το πρωί με 8 το βράδυ με περίπου 2 μισαωρους υπνους.

Τα είπα λίγο μπερδεμένα βεβαια.Εν ολίγοις η απορία μου είναι αν πρέπει να επιδιώκουμε εμείς πότε πρέπει να κοιμηθεί μέσα στη μέρα ή να κοιμάται απλά όποτε της έρθει όπως κάνει τώρα.Επειδη απ' ο,τι κατάλαβα τα βάζετε εσείς και πάντα ίδια ώρα.

Εγώ πιστεύω ότι αν ο γονιός επιδιώκει να υπάρχει σταθερή ώρα, αυτή θα υπάρξει. Όχι να το επιβάλλει αλλα να το διευκολυνει κ να το συντηρήσει. Εμένα μετά τις 40 μέρες δεν κοιμόταν πια με το μπιμπερό κ δεν ήξερα πώς να τον κοιμίζω, η αγκαλια δεν τον βολευε, τελικα τον αφηνα ξυπνιο ολη μερα κυριολεκτικα οπου βεβαια εκλαιγε απο την κουραση πολλες φορες κ μετα απο το κλαμα τοτ ανέβαιναν γουλιες κ του έκαιγαν το λαιμο κ υπεφερε κ μαζι κ εμεις. Γιατι ειχα το κολλημα να μην τον κοιμισω στο καρότσι. Τέλος πάντων μετά τον 3ο μήνα παρατήρησα κάποια σταθερότητα στο πώς κοιμόταν με τις βόλτες κ τον έβγαζα περίπου ίδια ώρα κ έτσι έγινε ένα σχήμα που εμεινε μεχρι 6 μηνων, οπου εντωμεταξυ αρχισε ξαι να κοιμαται μονος στην κουνια με πιπιλα πρωι κ βραδυ. Εγω ομως ειμαι τυπος του προγραμματος κ της ρουτίνας κ μου αρεσει να ξερω πώς θα κυλήσει η μερα οποτε με βολεψε αυτο, κυριως για να βγαινουν κ οι αντλησεις αλλα κ αυτο να μην ηταν σιγουρα θα το επεδθωκα. Στο διαστημα 6-8 μηνων αλλαζε η δομη του υπνου του, μετά έκανε ένα προγράμματος δύο υπνων 8-13 μηνών οποτ ομως ο μεγαλος ηταν ο πρωινός 11-1 περιπου κ μετα εμεινε ο πρωινός που μετατοπίστηκε λιγο πιο αργα. Αλλα κι αυτο επιδιώξαμε να παραμεινει ετσι ως προγραμμα, ρυθμίζονταςτις διαφορες δρασρηριότητες γυρω απο αυτο. Ειναι δεσνευτικο πχ στο οτι την κυριακη που ειναι ολοι για καφε μετα τις 11-12 εμεθς δεν μπορουμε, ομως απο την αλλη μπορουμε να παμε μεσημερι για φαγητο αφου ξυπνησει χωρις την εγνοια οτι το παιδι θα νυσταξει για μεσημερι κ θα εχουμε γκρινια. 

 

Εγω πάντως ακόμα κ τώρα έτσι κ μια μέρα αλλάξει κάτι στον ύπνο μπλοκάρω. αν κοιμηθεί πιο νωρίς ή ξυπνήσει πιο νωρίς το μεσημέρι, ή αν το πρωί ξυπνήσει πιο νωρίς ή πιο αργά κλπ. Επίσης έχω την ιδιορρυθμια να κοιτάζω το ρολοι ξ οχθ το παθδι. όπως λέει ο άντρας μου, εγώ κοιτάω τι ώρα είναι για να δω αν νύσταξα (Χμ σχεδόν  ισχύει) κ αν μου αλλάξει το ρολόι θα πάω για ύπνο νομίζοντας οτι ειναι αργα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...