Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε κοιμούνται απο μόνα τους?


Arianna

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Το έκανε κ παλιά αυτό με τα ενδιάμεσα ξυπνήματα η μόνο τώρα?? Γιατί αν είναι μόνο τώρα ίσως ζεσταίνεται κ δεν μπορεί να κοιμηθεί εύκολα ή τον τσιμπάνε κ κουνούπια κ ενοχλείται. Έχω παρατηρήσει ότι κ η δικιά μου ξυπνάει πολλές φορές κ στριφογυρίζει αλλά αποκοιμιεται μετά, δεν κλαίει ευτυχώς!

Τώρα που το λες θυμήθηκα πως το χειμώνα είχε φτιάξει πολύ τον ύπνο του, δεν ξυπνουσε καθόλου κ αν το έκανε κοιμόταν πανευκολα! Έχεις δίκιο, λοιπόν! Ίσως είναι παροδικό και δεν σχετίζεται με τον τρόπο που κοιμάται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Τώρα που το λες θυμήθηκα πως το χειμώνα είχε φτιάξει πολύ τον ύπνο του, δεν ξυπνουσε καθόλου κ αν το έκανε κοιμόταν πανευκολα! Έχεις δίκιο, λοιπόν! Ίσως είναι παροδικό και δεν σχετίζεται με τον τρόπο που κοιμάται!

Μακάρι να είναι απ' τη ζέστη κ να επανέλθει μετά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω έναν αστείο προβληματισμό. Εδώ και καιρό ο γιος μου αντιδρά στην αγκαλιά και το κούνημα στον ύπνο. Η αλήθεια είναι οτι εμενα με βολευε γιατι κοιμοταν γρηγιρα ετσι και το κρατουσα οσο γινοταν. Καποια στιγμη η αντιδραση εγινε πιο επιμονη κι ετσι τον αφηνα να στριφογυριζει λιγο μαζι μου στο διπλο κ καποια στιγμη, οχι πολυ αργα, κοιμοταν. κρατησα ομως το κουνημα στον πρωινομεσημεριανο υπνο. Με την νταντα του κοιμαται χψρθς κουνημα, τον βάζει στο κρεβάτι του, γυρίζει λίγο, μέσα σε ένα δεκάλεπτο κοιμάται. Από τότε όμως είναι αδύνατο να κοιμηθεί μαζι μου. ή εγω δεν εχω υπομονη. δεν ξερω. στριφογυριζει, χτυπαει τα ποδια του στο κρεβατι, κανει βαρελάκια ολο το διπλο κ φοβαμαι μην πεσει κ τιναζομαι να τον πιάσω κ έτσι πάει η χαλάρωση. βασικά δεν έχω υπομονή κ τον παιρνω αγκαλια κ εκει που κλεινει ματι αντιδρα γιατι θελει προφανως να τον πάρει ο ύπνος μπρούμυτα κ πάλι από την αρχή μέχρι που τελικα αγκαλια κοιμαται. το θεμα μιυ ειναθ: ποση ωρα ειναι λογικο να προσπαθει να κοιμηθει; τωρα τον εβαλα στην κουνια και κρατιέμαι με το ζορι να μην αντιδράσω. εννοειται αν με ζητησει τον βγαζω, δεν το συζητω αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω έναν αστείο προβληματισμό. Εδώ και καιρό ο γιος μου αντιδρά στην αγκαλιά και το κούνημα στον ύπνο. Η αλήθεια είναι οτι εμενα με βολευε γιατι κοιμοταν γρηγιρα ετσι και το κρατουσα οσο γινοταν. Καποια στιγμη η αντιδραση εγινε πιο επιμονη κι ετσι τον αφηνα να στριφογυριζει λιγο μαζι μου στο διπλο κ καποια στιγμη, οχι πολυ αργα, κοιμοταν. κρατησα ομως το κουνημα στον πρωινομεσημεριανο υπνο. Με την νταντα του κοιμαται χψρθς κουνημα, τον βάζει στο κρεβάτι του, γυρίζει λίγο, μέσα σε ένα δεκάλεπτο κοιμάται. Από τότε όμως είναι αδύνατο να κοιμηθεί μαζι μου. ή εγω δεν εχω υπομονη. δεν ξερω. στριφογυριζει, χτυπαει τα ποδια του στο κρεβατι, κανει βαρελάκια ολο το διπλο κ φοβαμαι μην πεσει κ τιναζομαι να τον πιάσω κ έτσι πάει η χαλάρωση. βασικά δεν έχω υπομονή κ τον παιρνω αγκαλια κ εκει που κλεινει ματι αντιδρα γιατι θελει προφανως να τον πάρει ο ύπνος μπρούμυτα κ πάλι από την αρχή μέχρι που τελικα αγκαλια κοιμαται. το θεμα μιυ ειναθ: ποση ωρα ειναι λογικο να προσπαθει να κοιμηθει; τωρα τον εβαλα στην κουνια και κρατιέμαι με το ζορι να μην αντιδράσω. εννοειται αν με ζητησει τον βγαζω, δεν το συζητω αυτο. 

Δεν υπάρχει κανόνας, όπως δεν υπάρχει για τους ενήλικες. Άλλος κοιμάται σε 2 λεπτά (ο άντρας μου και ο μικρός μου γιος) άλλος θέλει καμιά ώρα, μπορεί και παραπάων (εγώ και η κόρη μου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω έναν αστείο προβληματισμό. Εδώ και καιρό ο γιος μου αντιδρά στην αγκαλιά και το κούνημα στον ύπνο. Η αλήθεια είναι οτι εμενα με βολευε γιατι κοιμοταν γρηγιρα ετσι και το κρατουσα οσο γινοταν. Καποια στιγμη η αντιδραση εγινε πιο επιμονη κι ετσι τον αφηνα να στριφογυριζει λιγο μαζι μου στο διπλο κ καποια στιγμη, οχι πολυ αργα, κοιμοταν. κρατησα ομως το κουνημα στον πρωινομεσημεριανο υπνο. Με την νταντα του κοιμαται χψρθς κουνημα, τον βάζει στο κρεβάτι του, γυρίζει λίγο, μέσα σε ένα δεκάλεπτο κοιμάται. Από τότε όμως είναι αδύνατο να κοιμηθεί μαζι μου. ή εγω δεν εχω υπομονη. δεν ξερω. στριφογυριζει, χτυπαει τα ποδια του στο κρεβατι, κανει βαρελάκια ολο το διπλο κ φοβαμαι μην πεσει κ τιναζομαι να τον πιάσω κ έτσι πάει η χαλάρωση. βασικά δεν έχω υπομονή κ τον παιρνω αγκαλια κ εκει που κλεινει ματι αντιδρα γιατι θελει προφανως να τον πάρει ο ύπνος μπρούμυτα κ πάλι από την αρχή μέχρι που τελικα αγκαλια κοιμαται. το θεμα μιυ ειναθ: ποση ωρα ειναι λογικο να προσπαθει να κοιμηθει; τωρα τον εβαλα στην κουνια και κρατιέμαι με το ζορι να μην αντιδράσω. εννοειται αν με ζητησει τον βγαζω, δεν το συζητω αυτο. 

Μηπως θελει να μεγαλώσει το διάστημα μεταξυ των υπνων? Δηλαδή μήπως αντέχει περισσοτερο ξυπνιος και δεν νυσταζει την καθορισμένη ώρα?

 

Εμενα εκανε και πάνω από μισή ώρα να κοιμηθει, οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά. 

 

Επίσης χρησιμοποιείτε κάποια ρουτίνα? Μηπως δεν χαλαρωνει αρκετά? Ο δικός μου πάντως μετά τα δύο χαλαρωνε απίστευτα αν διαβαζαμε πριν τον υπνο ένα παραμύθι χωρίς χρώματα στην φωνη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μηπως θελει να μεγαλώσει το διάστημα μεταξυ των υπνων? Δηλαδή μήπως αντέχει περισσοτερο ξυπνιος και δεν νυσταζει την καθορισμένη ώρα?

 

Εμενα εκανε και πάνω από μισή ώρα να κοιμηθει, οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά. 

 

Επίσης χρησιμοποιείτε κάποια ρουτίνα? Μηπως δεν χαλαρωνει αρκετά? Ο δικός μου πάντως μετά τα δύο χαλαρωνε απίστευτα αν διαβαζαμε πριν τον υπνο ένα παραμύθι χωρίς χρώματα στην φωνη. 

Η ρουτίνα είναι ίδια από 9 μηνων. Μπανιο, γαλα, λιγο παιχνιδι με φωτα και μετα χωρις, καληνύχτα απο μπαμπα και μετα αγκαλια με λιγο κουνημα-τραγουδι. Ισως ειναι μωρουδιακη ρουτινα. Αλλα δεν ξερω πώς να κανω αλλαγη. Η μεγαλη αλλαγη ειναι να καταλαβει ο μπαμπας οτι κοντα στην ωρα υπνου δεν ξεσηκωθούμε με παιχνιδια οπως το γαργαλητό και δεν αφηνουμε αναμμένα φωτα αλλα αυτα τα δυο δεν παιζει με τιποτα να τα δεχτει, για τα φωτα εχει γινει ενας συμβιβασμός και δεν περιμενω κατι καλυτερο. Το λογικο ειναι να βαλουμε το παραμυθι καποια στιγμη αλλα ακομα ειναι στη φαση που περιγράφουμε εικονες οποτε δεν νομιζω να το δεχτει. Σημερα παντως κρατήθηκα και δεν ασχοληθηκα και μετα απο λιγο στριφογύρισμα κοιμηθηκε. Δεν νομιζω οτι παλευε πανω Σπο 10 λεπτα. Αλλα ειχε προηγηθει και μια μαχη στο διπλο κρεβατι που μαλλον προκάλεσε υπερενταση. Αυριο θα δοκιμασω κατευθειαν στο δικο του. 

 

Η αληθεια ειναι οτι καποια μεσημερια αυτην την εβδομαδα ξυπνησε αργα, κατα τις 3 ή κ πιο μετα. Ετσι κοιμηθηκε αργοτερα βραδυ αλλα πρωι ξυπνησε ιδια ωρα οποτε κοιμηθηκε πολυ κ το επομενο μεσημερι κ πηγε στραβα ολη η εβδομαδα. Ομως γενικα ειναι πιο πολυ ρυθμισμένος με την ωρα κ τη ρουτινα παρα το ακριβές διαστημα. Δλδ πρωι κοιμαται στο 5 ωρο (με την νταντα, μ εμενα αργει λιγο) και απογευμα στις 7 ωρες περιπου. Οποτε το απογευμα υπαρχει περιθωριο αποκλίσεων. Δλδ ειτε ξυπνησει 1.30 ειτε 2 ειτε 2.30, γενικα ιδια ωρα θα κοιμηθει βραδυ. Γενικα στη μερα υπαρχει ρουτινα, σταθερές ωρες γευματων κ βολτας οποτε οι ρυθμοι του ειναι καπως στανταρ. Δηλαδη το οτι ξυπνησε 1-2 φορες στις 3 δεν νομιζω οτι τον επηρέασε τοσο οσο η δυσκολια να βρουμε εναν τροπο χαλάρωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η ρουτίνα είναι ίδια από 9 μηνων. Μπανιο, γαλα, λιγο παιχνιδι με φωτα και μετα χωρις, καληνύχτα απο μπαμπα και μετα αγκαλια με λιγο κουνημα-τραγουδι. Ισως ειναι μωρουδιακη ρουτινα. Αλλα δεν ξερω πώς να κανω αλλαγη. Η μεγαλη αλλαγη ειναι να καταλαβει ο μπαμπας οτι κοντα στην ωρα υπνου δεν ξεσηκωθούμε με παιχνιδια οπως το γαργαλητό και δεν αφηνουμε αναμμένα φωτα αλλα αυτα τα δυο δεν παιζει με τιποτα να τα δεχτει, για τα φωτα εχει γινει ενας συμβιβασμός και δεν περιμενω κατι καλυτερο. Το λογικο ειναι να βαλουμε το παραμυθι καποια στιγμη αλλα ακομα ειναι στη φαση που περιγράφουμε εικονες οποτε δεν νομιζω να το δεχτει. Σημερα παντως κρατήθηκα και δεν ασχοληθηκα και μετα απο λιγο στριφογύρισμα κοιμηθηκε. Δεν νομιζω οτι παλευε πανω Σπο 10 λεπτα. Αλλα ειχε προηγηθει και μια μαχη στο διπλο κρεβατι που μαλλον προκάλεσε υπερενταση. Αυριο θα δοκιμασω κατευθειαν στο δικο του. 

 

Η αληθεια ειναι οτι καποια μεσημερια αυτην την εβδομαδα ξυπνησε αργα, κατα τις 3 ή κ πιο μετα. Ετσι κοιμηθηκε αργοτερα βραδυ αλλα πρωι ξυπνησε ιδια ωρα οποτε κοιμηθηκε πολυ κ το επομενο μεσημερι κ πηγε στραβα ολη η εβδομαδα. Ομως γενικα ειναι πιο πολυ ρυθμισμένος με την ωρα κ τη ρουτινα παρα το ακριβές διαστημα. Δλδ πρωι κοιμαται στο 5 ωρο (με την νταντα, μ εμενα αργει λιγο) και απογευμα στις 7 ωρες περιπου. Οποτε το απογευμα υπαρχει περιθωριο αποκλίσεων. Δλδ ειτε ξυπνησει 1.30 ειτε 2 ειτε 2.30, γενικα ιδια ωρα θα κοιμηθει βραδυ. Γενικα στη μερα υπαρχει ρουτινα, σταθερές ωρες γευματων κ βολτας οποτε οι ρυθμοι του ειναι καπως στανταρ. Δηλαδη το οτι ξυπνησε 1-2 φορες στις 3 δεν νομιζω οτι τον επηρέασε τοσο οσο η δυσκολια να βρουμε εναν τροπο χαλάρωσης. 

 

To έντονο παιχνίδι πριν τη χαλάρωση δεν είναι απαραίτητα κακο, πολλά παιδιά το λατρεύουν και μετά χαλαρωνουν καλύτερα. Και εγώ θα έλεγα να δοκιμάσετε ένα αγαπημένο παραμύθι, ούτε καν πολλά παραμύθια, έτσι κι αλλιώς στα μικρά αρέσει η επανάληψη. Διάλεξε το αγαπημένο του, και διαβάζετέ το ξανα και ξανά τις νύχτες. Εγώ γενικά έλεγα πολλάπαραμύθια μέσα στη μέρα από το κεφάλι μου, αλλά ειδικά πριν τον ύπνο νομίζω το βιβλίο βοηθά περισσότερο. Απλώς καλό είναι να το κάνεις λίγο πιο μονότονο, μην αλλάζεις δηλαδή φωνές για τους ήρωες, μη δείχνεις πράγματα στις εικόνες, μην δείχνεις πολύ ενθουσιασμό αν συμβαίνει κάτι "συγκλονιστικο"

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εντάξεις αρχικά μια ιστορία όσο πινει το γαλα του, η όσο τον αφήνεις να κανεις τις σβουρες του. Δ χρειαζεται να είναι από βιβλίο, κτ που θα του λες εσυ

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλώνουν τόσο πιο δύσκολη γίνεται η διαδικασία του ύπνου, έχουν άλλα ερεθίσματα πλέον και φυσικά μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Όμως μην ξεχνάς πως ίσως όλο αυτό να γίνεται επειδή κατά την διάρκεια της ημέρας του λείπεις και το να αργεί να κοιμηθεί είναι ένας τρόπος να σου το δείχνει.

Εγώ σε αυτή την ηλικία είχα πάρει ένα βιβλίο ''ιστορίες για καληνύχτα'' είχε  πολύ μικρές ιστορίες οι οποίες συνοδεύονταν από εικόνες, διαλέγαμε ποιες θα διαβάσουμε - δούμε, και έπειτα τον έπαιρνα αγκαλιά και κοιμόταν, αυτό βέβαια μπορεί να κρατούσε και τρία τέταρτα στην αρχή, μετά ο χρόνος περιορίστηκε αρκετά (τώρα πάλι θέλουμε  τρία τέταρτα για να κοιμηθεί).

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

Μπορείς να εντάξεις αρχικά μια ιστορία όσο πινει το γαλα του, η όσο τον αφήνεις να κανεις τις σβουρες του. Δ χρειαζεται να είναι από βιβλίο, κτ που θα του λες εσυ

ναι αυτό είναι κάτι που θα μπορούσα αλλά πραγματικά δεν μου βγαίνει. δεν το χω καθόλου. πρέπει να διαβάσω κάποιες ιστοριούλες να του λέω. βασικά πρέπει να ψάξω τι βιβλία κυκλοφορούν για αυτές τις ηλικίες για να αρχίσουμε να διαβάζουμε. δεν τα ξέρω καθόλου αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Όσο μεγαλώνουν τόσο πιο δύσκολη γίνεται η διαδικασία του ύπνου, έχουν άλλα ερεθίσματα πλέον και φυσικά μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Όμως μην ξεχνάς πως ίσως όλο αυτό να γίνεται επειδή κατά την διάρκεια της ημέρας του λείπεις και το να αργεί να κοιμηθεί είναι ένας τρόπος να σου το δείχνει.

Εγώ σε αυτή την ηλικία είχα πάρει ένα βιβλίο ''ιστορίες για καληνύχτα'' είχε  πολύ μικρές ιστορίες οι οποίες συνοδεύονταν από εικόνες, διαλέγαμε ποιες θα διαβάσουμε - δούμε, και έπειτα τον έπαιρνα αγκαλιά και κοιμόταν, αυτό βέβαια μπορεί να κρατούσε και τρία τέταρτα στην αρχή, μετά ο χρόνος περιορίστηκε αρκετά (τώρα πάλι θέλουμε  τρία τέταρτα για να κοιμηθεί).

 

Και εμεις κανουμε 3 τέταρτα για να κοιμηθει.Αργει πολυ.Μπορει να φταιει που κοιμαται 2.5 ωρες το μεσημερι.Αν εχουμε βγει βολτα ακομα και το πρωι και εχει καινούργια πραγματα μπορει να κανει και 1.5 ώρα.Το καλο ειναι οτι δεν ξυπνά καθολου το βραδυ.Το παει σερι απο 4 μηνων.Τωρα ειναι 2 ετων και δεν σηκωνομαι καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninika84 said:

Και εμεις κανουμε 3 τέταρτα για να κοιμηθει.Αργει πολυ.Μπορει να φταιει που κοιμαται 2.5 ωρες το μεσημερι.Αν εχουμε βγει βολτα ακομα και το πρωι και εχει καινούργια πραγματα μπορει να κανει και 1.5 ώρα.Το καλο ειναι οτι δεν ξυπνά καθολου το βραδυ.Το παει σερι απο 4 μηνων.Τωρα ειναι 2 ετων και δεν σηκωνομαι καθολου.

Αν εμένα κοιμηθεί 2,5 ώρες το μεσημέρι θα ξανακοιμηθεί την επομένη την νύχτα χαχαχαχαχα

Γενικά πολλά παιδιά θέλουν χρόνο προκειμένου να ηρεμήσουν το βράδυ και να κοιμηθούν.  Ο γιος μου θέλει πολύ χρόνο, και έχω προσέξει πως τα βράδια που δεν έχω εγώ υπομονή πολύ θα μας πάρει παραπάνω γιατί χωρίς να το καταλάβω θα του περάσω την ένταση μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ναι αυτό είναι κάτι που θα μπορούσα αλλά πραγματικά δεν μου βγαίνει. δεν το χω καθόλου. πρέπει να διαβάσω κάποιες ιστοριούλες να του λέω. βασικά πρέπει να ψάξω τι βιβλία κυκλοφορούν για αυτές τις ηλικίες για να αρχίσουμε να διαβάζουμε. δεν τα ξέρω καθόλου αυτά.

Κ μενα καθόλου δ μου βγαίνανε, εγω κυρίως διαβάζω, ο μπαμπας μας έχει φαντασία. Αλλα σιγουρα θα βρεις κτ

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η ρουτίνα είναι ίδια από 9 μηνων. Μπανιο, γαλα, λιγο παιχνιδι με φωτα και μετα χωρις, καληνύχτα απο μπαμπα και μετα αγκαλια με λιγο κουνημα-τραγουδι. Ισως ειναι μωρουδιακη ρουτινα. Αλλα δεν ξερω πώς να κανω αλλαγη. Η μεγαλη αλλαγη ειναι να καταλαβει ο μπαμπας οτι κοντα στην ωρα υπνου δεν ξεσηκωθούμε με παιχνιδια οπως το γαργαλητό και δεν αφηνουμε αναμμένα φωτα αλλα αυτα τα δυο δεν παιζει με τιποτα να τα δεχτει, για τα φωτα εχει γινει ενας συμβιβασμός και δεν περιμενω κατι καλυτερο. Το λογικο ειναι να βαλουμε το παραμυθι καποια στιγμη αλλα ακομα ειναι στη φαση που περιγράφουμε εικονες οποτε δεν νομιζω να το δεχτει. Σημερα παντως κρατήθηκα και δεν ασχοληθηκα και μετα απο λιγο στριφογύρισμα κοιμηθηκε. Δεν νομιζω οτι παλευε πανω Σπο 10 λεπτα. Αλλα ειχε προηγηθει και μια μαχη στο διπλο κρεβατι που μαλλον προκάλεσε υπερενταση. Αυριο θα δοκιμασω κατευθειαν στο δικο του. 

 

Η αληθεια ειναι οτι καποια μεσημερια αυτην την εβδομαδα ξυπνησε αργα, κατα τις 3 ή κ πιο μετα. Ετσι κοιμηθηκε αργοτερα βραδυ αλλα πρωι ξυπνησε ιδια ωρα οποτε κοιμηθηκε πολυ κ το επομενο μεσημερι κ πηγε στραβα ολη η εβδομαδα. Ομως γενικα ειναι πιο πολυ ρυθμισμένος με την ωρα κ τη ρουτινα παρα το ακριβές διαστημα. Δλδ πρωι κοιμαται στο 5 ωρο (με την νταντα, μ εμενα αργει λιγο) και απογευμα στις 7 ωρες περιπου. Οποτε το απογευμα υπαρχει περιθωριο αποκλίσεων. Δλδ ειτε ξυπνησει 1.30 ειτε 2 ειτε 2.30, γενικα ιδια ωρα θα κοιμηθει βραδυ. Γενικα στη μερα υπαρχει ρουτινα, σταθερές ωρες γευματων κ βολτας οποτε οι ρυθμοι του ειναι καπως στανταρ. Δηλαδη το οτι ξυπνησε 1-2 φορες στις 3 δεν νομιζω οτι τον επηρέασε τοσο οσο η δυσκολια να βρουμε εναν τροπο χαλάρωσης. 

Καλό είναι μετά το γάλα να πλενετε κ τα δόντια! Ίσως το κάνεις κ παρελειψες να το αναφέρεις. 

 

Εγώ θα προέτρεπα τον μπαμπά να παίζουν νωριτερα όπως επιθυμούν ώστε να μην χανεται ή χαλαρωση αν έτσι νομίζεις. Πάντως εγώ που καμιά φορα τον γαργαλαω κ τον ζουζουνιζω στα σκοτάδια πριν κοιμηθεί δεν βλέπω να τον επηρρεάζει φοβερά γιατί κάποια στιγμή ξαφνικα σταματά να ανταποδίδει κ γυρίζει πλευρο για ύπνο. Εμένα δεν κοιμάται μεσημέρι κ ίσως παίζει κ αυτό ρόλο. 

 

Το παραμύθι προσωπικά μου άρεσε πολύ.  Αν θέλεις να το δοκιμάσεις μπορείς να διαλέξεις για αρχή μικρο κειμενο. Εγώ του κεντρισα το ενδιαφέρον εξηγώντας τις εικόνες στην αρχή κ λέγοντας πως από κάτω έχει γράμματα που τα διαβάζουμε κ μας λένε την ιστορία. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

είναι μετά το γάλα να πλενετε κ τα δόντια! Ίσως το κάνεις κ παρελειψες να το αναφέρεις. 

 

Ναι αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία. Σ αυτή τη φάση αν βάλω δαχτυλοβουρτσακι με δαγκώνει κ αν του δώσω την οδοντόβουρτσα του απλώς παίζει λίγο. τέλος πάντων έχουμε κάτι σαν πλυσιμο λιγο πριν παρει την πιπιλα και σβήσω το φως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ναι αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία. Σ αυτή τη φάση αν βάλω δαχτυλοβουρτσακι με δαγκώνει κ αν του δώσω την οδοντόβουρτσα του απλώς παίζει λίγο. τέλος πάντων έχουμε κάτι σαν πλυσιμο λιγο πριν παρει την πιπιλα και σβήσω το φως.

Μπορείς να πάρεις δύο οδοντόβουρτσες, μία για να χρησιμοποιεί εκείνος , να παίζει δηλαδή, και μία για να του πλένεις εσύ τα δόντια. Μπορείς να του λες πως πρώτα θα του πλύνεις εσύ τα δόντια και μετά θα το κάνει μόνος του, εγώ έτσι εδραίωσα το πλύσιμο των δοντιών του σε αυτή την ηλικία, του άρεσε το ότι έκανε κάτι μόνος του.

Γενικά όμως μην αγχώνεσαι περνούν διάφορα στάδια τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Μπορείς να πάρεις δύο οδοντόβουρτσες, μία για να χρησιμοποιεί εκείνος , να παίζει δηλαδή, και μία για να του πλένεις εσύ τα δόντια. Μπορείς να του λες πως πρώτα θα του πλύνεις εσύ τα δόντια και μετά θα το κάνει μόνος του, εγώ έτσι εδραίωσα το πλύσιμο των δοντιών του σε αυτή την ηλικία, του άρεσε το ότι έκανε κάτι μόνος του.

Γενικά όμως μην αγχώνεσαι περνούν διάφορα στάδια τα παιδιά.

Δεν είναι δεκτικός στο να κάτσει ακίνητος και να τον ψαχουλεύω. ουρε στο πλυσιμο χεριών. οποτε απλως φροντιζω να παγιωθεί η συνηθεια και τα πλενω οσο μπορω με το δαχτυλο πριν με δαγκώσει ή τη βούρτσα πριν αντιδράσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι δεκτικός στο να κάτσει ακίνητος και να τον ψαχουλεύω. ουρε στο πλυσιμο χεριών. οποτε απλως φροντιζω να παγιωθεί η συνηθεια και τα πλενω οσο μπορω με το δαχτυλο πριν με δαγκώσει ή τη βούρτσα πριν αντιδράσει.

Η πρώτη αντίδραση της δικιάς μου μόλις εμφάνισα την οδοντόβουρτσα ήταν να βαλαντώσει στο κλάμα. Μόνο τούμπες δεν κάναμε για να τη δεχτεί. Πλέναμε όλη μέρα τα δόντια μας μπας και μας μιμηθεί και εκείνη μας κοιτούσε έντρομη. Κάποια στιγμή τη δέχτηκε και τα ψιλοπλέναμε αλλά το μεγάλο θαύμα έγινε πριν λίγους μήνες που της είπε η γιατρός ότι έχει ωραία άσπρα δόντια. Άρχισα και εγώ το κύρηγμα ότι πλένουμε τα δοντάκια μας για να είναι άσπρα και καθαρά και από τότε τα πλένει ανελλειπώς το βράδυ. Τώρα επιμένει να το κάνει μόνη οπότε τρίβω στην αρχή όσο προλάβω και μετά την αφήνω να κάνει τα δικά της.

 

Όσο για τον ύπνο και εμάς έχει δυσκολέψει. Θέλει πιο πολλή υπομονή πια. Εμείς την κοιμίζουμε πότε ο ένας πότε ο άλλος. Με το μπαμπά ο οποίος έχει σύστημα να την παίρνει αγκαλίτσα και να μη μιλάνε, την παίρνει ο ύπνος αμέσως. Με εμένα που ξεκινάω τις ιστορίες, το μάτι γαρίδα για κανά μισάωρο. Κάποιες φορές μαλλιάζει η γλώσσα μου από το πολύ παραμύθι και στέλνω το μπαμπά να συνεχίσει. Με το που αναλαμβάνει εκείνος στο 5λεπτο έχει κοιμηθεί. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει συνταγή πάντως στον ύπνο. Το κάθε παιδί έχει τα κουμπιά του. Έχω καταλάβει από καιρό ότι η περίοδος της αυστηρής ρουτίνας έχει περάσει και κάθε μέρα περιμένω την επόμενη αλλαγή προγράμματος :).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Η πρώτη αντίδραση της δικιάς μου μόλις εμφάνισα την οδοντόβουρτσα ήταν να βαλαντώσει στο κλάμα. Μόνο τούμπες δεν κάναμε για να τη δεχτεί. Πλέναμε όλη μέρα τα δόντια μας μπας και μας μιμηθεί και εκείνη μας κοιτούσε έντρομη. Κάποια στιγμή τη δέχτηκε και τα ψιλοπλέναμε αλλά το μεγάλο θαύμα έγινε πριν λίγους μήνες που της είπε η γιατρός ότι έχει ωραία άσπρα δόντια. Άρχισα και εγώ το κύρηγμα ότι πλένουμε τα δοντάκια μας για να είναι άσπρα και καθαρά και από τότε τα πλένει ανελλειπώς το βράδυ. Τώρα επιμένει να το κάνει μόνη οπότε τρίβω στην αρχή όσο προλάβω και μετά την αφήνω να κάνει τα δικά της.

Του δικού μου του αρεσε γιατί έκανα το λάθος να του βάλω την παιδική οδοντόκρεμα αυτή με τη γεύση βατόμουρο κι έτσι του άρεσε να γλείφει την κρέμα που είναι γλυκιά, και μετά απλώς να παριστάνει ότι τα βουρτσίζει, μιμούμενος εμένα, αλλά μετά δεν δέχεται να συνεχίσω εγώ. Οπότε στα ενδιάμεσα γεύματα τον αφήνω βασικά μόνο του, να (παριστάνει ότι) κάνει ό,τι κάνω κι εγώ, και το βράδυ επεμβαίνω πιο πολύ, όσο προλάβω πριν τη δαγκωματιά. Το έχει παιχνίδι βασικά, ανοίγει το στόμα μόνο και μόνο για να με δαγκώσει. 

 

Πάντως για να πω την αλήθεια έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές μιλάς στην κόρη σου σαν να είναι μεγάλο παιδί και να καταλαβαίνει, κι έχω διαπιστώσει ότι δεν κάνω το ίδιο. Ακόμα δηλαδή πολλές φορές προσπαθώ να αποφύγω καταστάσεις που θα πρέπει να εξηγήσω ότι κάτι δεν γίνεται, καταστάσεις που θα προκαλέσουν γκρίνια, όπως το άλλαγμα της πάνας που το κάνω στα όρθια με μωρομάντιλα αντί για κανονικό πλύσιμο, το πλύσιμο χεριών που με πολύ αγώνα το έχω επιβάλει πριν από το φαγητό, το μετά παίζεται, κλπ. Δηλαδή ακόμα σκέφτομαι ότι είναι μικρός, πού να του εξηγήσω. Αλλά μάλλον υπερβάλλω γιατί λογικά κάποια πράγματα θα τα καταλάβει αν τα ακούσει πολλές φορές. Αυτό σε σχέση με μια συζήτηση που είχαμε σε άλλο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου (3,5 χρ) οταν τον κοιμιζω εγω θα κανουμε 45 λεπτα σιγουρα γιατι μιλαμε περισσοτερο, με τον μπαμπα σε μιση ωριτσα το πολυ εχει κοιμηθει. Διαβαζουμε ενα βιβλιο και μετα τραγουδαω (εγω, ο μπαμπας αφηγειται ιστορια) και μετα απο κανενα 15λεπτο το πολυ κοιμαται. Ο μεσος ορος απο παντα ηταν γυρω στη μιση ωρα με σαραντα λεπτα, οταν θηλαζε δεν ξεπερνουσε την μιση ωρα αλλα μπορει να εκανα αλλο τοσο για να ξεφυγω, μπορει να εκανα και 10 προσπαθειες απομακρυνσης στηθους μεχρι να κοιμηθει χωρις αυτο. Ευτυχως, ο μικρουλης μας ειναι πιο ευκολος σε αυτο απο την αρχη, σπανια θα κανω 2 προσπαθειες και αν τον εχω αγκαλια και τον ξαπλωσω κοιμισμενο οι πιθανοτητες επιτυχιας αυξανονται απο το να τον θηλαζω ξαπλωμενη και να σηκωθω. 

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία. Σ αυτή τη φάση αν βάλω δαχτυλοβουρτσακι με δαγκώνει κ αν του δώσω την οδοντόβουρτσα του απλώς παίζει λίγο. τέλος πάντων έχουμε κάτι σαν πλυσιμο λιγο πριν παρει την πιπιλα και σβήσω το φως.

Δεν είστε σε ηλικία για δαχτυλοβουρτσάκι, του πλένεις τα δόντια με οδοντόβουρτσα, και για αρκετά χρόνια ακόμη . Καλύτερα να κλαίει αν δε θέλει με τίποτα, παρά να κλαίει από τερηδόνα και σφραγίσματα στα 4-5, γιατί είναι πολύ πιο συχνό αυτό από όσο νομίζουμε καμιά φορά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν είναι δεκτικός στο να κάτσει ακίνητος και να τον ψαχουλεύω. ουρε στο πλυσιμο χεριών. οποτε απλως φροντιζω να παγιωθεί η συνηθεια και τα πλενω οσο μπορω με το δαχτυλο πριν με δαγκώσει ή τη βούρτσα πριν αντιδράσει.

 

Αυτό το ¨δεν είναι δεκτικός¨ τι σημαίνει; Κάνει πείσματα; πέφτει στο πάτωμα και ουρλιάζει; τι κάνετε μετά; αν κάποιος κανόνας είναι θέμα υγείας (πλύσιμο χεριών, βούρτσισμα δοντιών κλπ) δεν είναι θέμα διαπραγμάτευσης ούτε υποχωρείς αν κλαιει. Υποθέτοντας ότι δε θα κάνεις κάτι ακραίο (π.χ. να τον βρίσεις ή να τον πλακώσεις στο ξύλο) και ότι μιλάμε για ένα υγιές παιδί, που προφανώς και τα δύο ισχύουν, αν σε δει ότι δεν υποχωρείς, θα το αποδεχτεί. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι αυτό είναι κάτι που θα μπορούσα αλλά πραγματικά δεν μου βγαίνει. δεν το χω καθόλου. πρέπει να διαβάσω κάποιες ιστοριούλες να του λέω. βασικά πρέπει να ψάξω τι βιβλία κυκλοφορούν για αυτές τις ηλικίες για να αρχίσουμε να διαβάζουμε. δεν τα ξέρω καθόλου αυτά.

Ξεκίνα από τα βασικά, δε χρειάζεται να έχει και τρομερό δίδαγμα το παραμύθι ούτε να είναι έργο λογοτεχνίας. Υπάρχουν φυσικά καταπληκτικά βιβλία για μικρά παιδάκια, αλλά και κάτι πολύ κλασικό , τύπου 3 γουρουνάκια, μία χαρά κάνει τη δουλεια του.

Θυμάμαι όταν ο μεσαίος μου ήταν 4-5 περίπου, οπότε ο μικρός κάπου μεταξύ 18 μηνών και 2 χρονών περίπου, είχαμε πάρει να διαβάσουμε αυτό: https://www.e-shop.gr/pes-moy-ena-paramythi-mpampaka-p-BKS.0161935

Ε ο μεγάλος έχασε το ενδιαφέρον στις λίγες φορές, ο μικρός κόλλησε τόσο, που πρέπει να το διαβάζαμε 2 χρόνια κάθε βράδυ, δεν χρειαζόμουν πια ούτε να κοιτάζωτο κείμενο, ειχα μάθει όχι μόνο τα λόγια, μέχρι και που γυρίζει η σελίδα.

Η κόρη μου είχε φάει αντίστοιχο κόλλημα με μία έκδοση της χιονάτης με χαρτονένιες σελίδες που γύριζε μόνης της σελίδα. Ξεκινήσαμε από χαρτόνι και από τη χρήση κόντεψε να λιώσει το βιβλίο!

Νομίζω αν ακούσουν κάτι λίγες φορές στη σειρά, βασικά κολλάνε το βράδυ, γιατί τους αρέσει το οικείο και η επανάλψη. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία. Σ αυτή τη φάση αν βάλω δαχτυλοβουρτσακι με δαγκώνει κ αν του δώσω την οδοντόβουρτσα του απλώς παίζει λίγο. τέλος πάντων έχουμε κάτι σαν πλυσιμο λιγο πριν παρει την πιπιλα και σβήσω το φως.

Νομίζω πως για τα περισσότερα διχρονα είναι πονεμένη ιστορία το βούρτσισμα. Και ο δικός μου πέρασε μία φάση που αρνιόταν να ανοίξει το στόμα ή το έκανε μόνο για να φάει την οδοντοκρεμα. Θέλει υπομονή και τεχνάσματα, εγώ έτσι τα καταφερα. Έκανα γκριμάτσες για να γελασει και να ανοίξει τα χείλη, τον ρωτούσα διάφορα για να απαντά, έλεγα ατάκες που ξέρω πως γελάει και χίλια δυο μέχρι να φτάσουμε στο σήμερα που ανοίγει κανονικά το στόμα. Πάντως από όταν ξεκινησαμε να τα πλένουμε του εξηγούσα πως πρέπει να το κάνουμε για να είναι άσπρα και γερά τα δοντακια άσχετα που δεν συνεργαζοταν. 

 

πρίν από 54 λεπτά , Έσπερος είπε:

έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές μιλάς στην κόρη σου σαν να είναι μεγάλο παιδί και να καταλαβαίνει, κι έχω διαπιστώσει ότι δεν κάνω το ίδιο.

Ίσως δεν σου βγαίνει γιατί δεν έχετε λεκτική επικοινωνία και δεν ξέρεις πόσα αντιλαμβάνεται. Αν το δοκιμασεις θα δεις πως μία λογικη εξήγηση την δέχονται πιο εύκολα απο καμιά! Κι ας μην αντιλαμβάνονται ακριβώς την λογική! Αυτό μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση όταν το διαπιστωσα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...