peny

παραξενιές στην εγκυμοσύνη.Τι μας βρωμάει και τι μας μυρίζει!

Recommended Posts

Γεια σας με λένε Πένυ και από τότε που έμεινα έγκυος το ένα μου βρωμάει και το άλλο μου ξινίζει. Κάθε μέρα δεν ξέρω τι να φάω...Τα γλυκά μου αφήνουν μια επίγευση ξινιλας.Την κοκα κόλα που πριν την εγκυμοσύνη μου κατέβαζα με τα μπουκάλια τώρα δεν θέλω να την βλέπω σε αντίθεση με την μπύρα που δεν έπνα ποτέ και τώρα μου αρέσει!!

Σε εσας τι κουφά έχουν συμβεί από τότε που ξεκίνησε η εγκυμοσύνη σας????

Ετσι για να βρίσκουμε παρηγορια!!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

αχ ανοιξες θεμα τεραστιοοοοοοοο

εγω μυριζα τα παντα σε ακτινα 5χλμ απο την αρχη της εγκυμοσυνης,τι να σου πω αλλο πραμα μεχρι που σκεφτομουν να ενταχθω σε σωμα διωξης ναρκωτικων ενα πραμα.....δεν αντεχα καμια μυρωδια και φυσικα 9 μηνες ημουν αγκαλια με μια λεκανη.το θεμα ειναι ομως οτι η εντονη οσφρηση μου εμεινε...βεβαια οχι σε τετοια βαθμο αλλα ειμαι λαγωνικο!καλη εγκυμοσυνη να εχεις και με το καλο!

καλημέρα κορίτσια, ... έχω ακούσει απίστευτες αλλαγές για τις γεύσεις που μπορεί να έχει μια έγκυος .. εγώ ευτυχώς μέχρι στιγμής είμαι μια χαρά...κοντεύω να κλείσω το πρώτο τρίμηνο της κύησης, και είμαι όπως ήμουνα.. δεν έχει αλλάξει καθόλου η γεύση μου... αυτά που μου άρεσαν συνεχίζουν και μου αρέσουν (φαντάσου ακόμα και η μυρωδιά του τσιγάρου και του καφέ μου αρέσουν άσχετα βέβαια αν τα έχω κόψει απο την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος) ... α, οι μόνες αλλαγές που έχω παρατηρήσει είναι ότι άρχισαν να μου αρέσουν τα πράσα που σε άλλη περίπτωση θα έτρεχα, τα πορτοκάλια που πλέον τα ξεσκίζω στην κυριολεξία, και τα λεμόνια... πολύ ξινό βρε παιδί μου... τί πράμα είναι αυτό... υπάρχει κάποια που να αρέσουν και σε αυτή τα ξινά;;;; :?:

Εγω κοντευα να πεθανω απο αηδια με μυρωδιες , σιχαινομουνα τα αρωματα , κολωνιες , βαριες μυρωδιες . Στην πρωτη εγκυμοσυνη , στη δευτερη σιχαινομουνα λαδερα φαγητα , στο ωμο λαδι μπορουσα να πεθανω στην εικονα του :D , τα αρωματα και παλι και ολων των ειδων τις κολωνιες , την οσμη του τσιγαρου , Ολα αυτα γινοντουσαν ακομα χειροτερα αμα ειχα να κανω κακα μου 2-3 μερες , εκει ηταν τραγικη η κατασταση .

QRyOp2.png

Πω πω τι μου θυμίσατε τώρα :rolleyes:σιχαινόμουν αφάνταστα την μυρωδιά της λεβάντας στο μαλακτικό ρούχων είχε τύχει να πέσουμε για ύπνο και επειδή τα σεντόνια μύριζαν έτσι να σηκωθώ και να τα αλλάξω γιατι έκανε

"εξαγωγές "συνεχώς,δεν αντεχα την οδοντόκρεμα και για ναπλένω τα δόντια μου είχα πάρει μια παιδική δεν μπορούσα να μυρισω καπνό η τσιγαρο και μέχρι και 6-7μηνών δεν μπορούσα ούτε να περάσω δίπλα απο κρέας είτε μαγειρεμένο ειτε ωμό:mad:λέτε γιαυτο ή μικρή μου να μην τρελλαίνεται με το κρέας?Καμία κωλόνια ή αρωμα και είχα τρέλλα με το καρπούζι μπορεί και μόνη μου να έτρωγα ενα την ημέρα.:lol:

Πω πω τι μου θυμίσατε τώρα :rolleyes:σιχαινόμουν αφάνταστα την μυρωδιά της λεβάντας στο μαλακτικό ρούχων είχε τύχει να πέσουμε για ύπνο και επειδή τα σεντόνια μύριζαν έτσι να σηκωθώ και να τα αλλάξω γιατι έκανε

"εξαγωγές "συνεχώς,δεν αντεχα την οδοντόκρεμα και για ναπλένω τα δόντια μου είχα πάρει μια παιδική δεν μπορούσα να μυρισω καπνό η τσιγαρο και μέχρι και 6-7μηνών δεν μπορούσα ούτε να περάσω δίπλα απο κρέας είτε μαγειρεμένο ειτε ωμό:mad:λέτε γιαυτο ή μικρή μου να μην τρελλαίνεται με το κρέας?Καμία κωλόνια ή αρωμα και είχα τρέλλα με το καρπούζι μπορεί και μόνη μου να έτρωγα ενα την ημέρα.:lol:

κι εγώ αυτό που λές με τον καπνό και το τσιγάρο (και να φανταστείς πρώην καπνίστρια έτσι?) και με το καρπούζι τα ίδια. κι εγώ και η νύφη μου όταν ήταν έγκυος! ;)

Αυτό με την οδοντόκρεμα το είχα κι εγώ και ήταν πολύ αστείο γιατί δεν μπορούσα να πλύνω τα δόντια μου χωρίς να κάνω εμετό - οπότε δεν είχε και πολύ νόημα το πλύσιμο!:lol:

Επίσηε είχα τσακίσει τα μπρόκολλα και το κρέας - ήμουν σίγουρη πως το παιδί μου θα γεννιόταν πράσινο και με κυνόδοντες!!!:lol:

• Χαχαχα 1

Mεχρι 3-4 μηνων δεν ηθελα να μυριζω κρεας.

Επισης με ενοχλουσε αφανταστα το υγρο σαπουνι για τα χερια και οι περισσοτερες κολωνιες.

Κορίτσια πάντως η λεβάντα πέρασε σχεδόν χρόνος μετά την γέννα μέχρι να σταματήσει να με ενοχλεί η μυρωδιά της.:(

Εγώ είχα ένα θέμα με τα σαμπουάν. Είχα αλλάξει ένα σωρό και μετά κατέληξα σε ένα με βάση το χαμομήλι. Επίσης με όλα τα αρώματα εκτός από της βανίλιας. Με τη μυρωδιά του αυγού. Με τα περισσότερα φαγητά εκτός από πατάτες τηγανιτές. Με τα φρούτα εκτός από τα πορτοκάλια. Με τη μυρωδιά του καφέ. Με τη μυρωδιά του μαλακτικού στα ρούχα. Άσε δύσκολη κατάσταση. Και για όλους τους εννιά μήνες.

Διαφημίσεις

Εγώ πάντως μαγειρευω με ανοιχτά όλα τα παραθυρα στο σπίτι και ας έχει μείον έξω. Μόλις καθαρίζω κρεμμυδια μου ρχεται αναγούλα. Α!! Και απο την πρώτη εγκυμοσύνη δεν έχει ξαναμπει αφρόλουτρο με άρωμα φρούτων στο σπίτι.

Και εγώ τώρα έχω τρέλα με τα φρούτα και δεν μπορώ να φαω γλυκό!!!

Εγω μυριζω τσιγαρο κ πνιγομαι, ακομα κ εξω στα 20 μετρα!!! Ειμαι κ πρωην καπνιστρια!

Στα φαγητα δεν εχω πολλες παραξενιες, μονο στα βραστα χορτα! Ουτε να τα μυρισω δε θελω! Αναγουλα κατευθειαν!

Το αλλο παραξενο, μια κολωνια που εβαζα μια στο τοσο, την εβαλα τωρα κ κοντεψα να τα βγαλω με τη μια! Μπηκα για ντουζ για να ξεβρωμισω! :twisted:

Αυτό με την οδοντόκρεμα το είχα κι εγώ και ήταν πολύ αστείο γιατί δεν μπορούσα να πλύνω τα δόντια μου χωρίς να κάνω εμετό - οπότε δεν είχε και πολύ νόημα το πλύσιμο!:lol:

Επίσηε είχα τσακίσει τα μπρόκολλα και το κρέας - ήμουν σίγουρη πως το παιδί μου θα γεννιόταν πράσινο και με κυνόδοντες!!!:lol:

αχαχχα... εγώ είμαι σίγουρη ότι θα βγει και θα είναι μέσα στην ξινίλα με τόσο λεμόνι που τρώω πλέον στα φαγητά... αμαν Παναγία μου, και ποιος με σώνει τότε....:confused:

εγω αηδιαζα με τον καπνο του τσιγαρου παρα πολυ... κ ημουν καπνιστρια πριν την εγκυμοσυνη κ μαλιστα φανατικη. επισης μου ερχοταν να τα βγαλω με το αρωμα του ανδρα μου.. μπλιαξ δεν μπορουσα να τον πλησιασω... μεχρι που πηγα κ του πηρα μια αλλη. εχει πολλες παραξενιες η εγκυμοσυνη!!

δεν άντεχα με τίποτα το after shave του άντρα μου και τις κολώνιες. επίσης τους πρώτους μήνες δε μπορούσα με τίποτα να πλησιάσω σε κρέας.

αντιθέτως, είχα ταράξει τις μπανάνες (με βοηθούσαν και στις ανακατωσούρες)

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας κορίτσια!!!Μεγάλο θέμα ανοίξατε εδώ...

Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη...Στις αρχές δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα με μυρωδιές και φαγητά...Μόλις μπήκα στον τέταρτο άρχισαν όλα...Λάτρευα τα πράσα και τώρα ούτε να τα δώ(πόσο μάλλον να τα φάω η να τα μυρίσω)...Δεν αντέχω την μυρωδιά από τα κρέατα και ιδιαίτερα το μοσχάρι....Σιχάθηκα τον αρακά και το μόνο που μπορώ να φάω με ευχαρίστηση είναι μακαρόνια και ρύζι αλλά χωρίς λάδι ή βούτυρο...Επίσης τα φρούτα μου αφήνουν μια άσχημη (προς το πικρή)γεύση στο στόμα..Επίσης ο καφές και το τσιγάρο με ενοχλούσαν στην αρχή αλλά τώρα το αντέχω...Εύχομαι μια καλή και ταλειόμηνη εγκυμοσύνη σε όλες:):):):):):)

tt111c9c.aspx

πενυ με το καλο....δεν αντεχα την μυρωδια του ψυγειου της μητερας μου πεθαινα οταν επρεπε να ανοιξω το πορτακι και δεν ηθελα να μαθουν κ τιποτα ακομα....τωρα που το θυμαμαι ακομα μου ερχετε η μυρωδια αυτη μου εμεινε η αναμνηση....

εμενα (στην 2η εγκυμοσυνη) μου αρεσε τοσο πολυ η μυρωδια απο τα νυχτολουλουδα, κ της αρμπαροριζας που εκοψα κ εφαγα!.... μπλιαααααχ μπλιαχ μπλιαξξ!

δεν αντεχα με τπτ τη μυρωδια απ τσιγαρο κ στις 2 εγκυμοσυνες. (τωρα κ παλι γυρισα στην κακιστη συνηθεια)

ηθελα με μανια κοκορετσι. στην 1η κρατηθηκα καπως. στην 2η εφαγα του σκασμου!(εννοειτε εφτιαχνε ο μπαμπας μου)

μπυρα δεν πινω ουτε στα καλα μου. με χτυπαει ταακ στα γονατα. στα διδυμα ηθελα κ επινα τζουρες απο το μπαμπα μου, τον αντρα μου κ τον γαμπρο μου.

σουβλακι με γυρο κοτοπουλο. στη 2η τα τσα κι σα!!!!

(θα τα χασω τα κιλα που θα παει!)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

κ μετα παραπονιομουν για τις καουρες. βεβαια σαν αρκουδακια βγηκαν τα διδυμα, αλλα ηταν κ η διατροφη!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Και εγω ειμαι στη δευτερη εγκυμοσυνη και σχεδον με ενοχλουν τα ιδια πραγματα με την πρωτη δηλαδη ολα τα αρωματα αντρικα και γυναικεια, ο καπνος απτο τσιγαρο,το νερο, ολα τα μαλακτικα των ρουχων, τα υγρα των πιατων τα κρεμοσαπουνα ειδικα το LUX δεν το αντεχω με τιποτα!! Δεν μπορω με τιποτα τα αναψυκτικα ενω παλια τα λατρευα αντιθετως με τραβαει και εμενα πολυ η μπυρα! :-) Φυσικα εχω και ενα περιεργο συμπτωμα, σιελλοροια και σχεδον οτι φαω μετα νιωθω συνεχεια αναγουλες απτο πολυ σαλιο που παραγεται μεσα στο στομα μου :(

κι εγώ δεν αντέχω τα αρώματα, αποσμητικά, aftershave κλπ. μέχρι κρέμα χεριών καμιά φορά που βάζω το βραδυ πριν κοιμηθώ μετά τρέχω και την ξεπλένω, μου βρωμάει.

κι όλο το πρώτο τρίμηνο αηδιάζα με ότιδηποτε γλυκό!

τρέλα έχω με τα τυριά και τις τυρόπιτες (που ούτως η άλλως μου άρεσαν πάρα πολύ αλλά τώρα ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ!!!!)- το μωρό ή που η πρώτη του λέξη θα είναι ΤΥΡΑΚΙ ή που θα τα έχει μπουχτίσει κ δε θα θέλει να τα δει!!

λοιπον εχουμε και λεμε,

το πρωτο τριμηνο με ενοχλουσαν τα ΠΑΝΤΑ!

τα παντα ομως, οι μυρωδιες του ψυγειου, τα αφρολουτρα και τα σαμπουαν, ολα τα κρεατα.

αχ, δεν θελω να τα θυμαμαι πραγματικα!

επισης το τσιγαρο με ενοχλει ακομα και τωρα και το χοιρινο κρεας.

668bab1939.png

Εγω εμεινα εγκυος λιγο στα ξαφνικα...δεν το προγραμματιζαμε και δεν το περιμενα.Συγκεκριμενα ετιμαζα το γαμο μου εκεινη την εποχη και ημουν τοσο απορροφημενη με το τρεξιμο που ουτε καν πηγαινε το μυαλο μου σε εγκυμοσυνη.Αρχισε λοιπον ξαφνικα να μου βρωμαει το μαλακτικο που χρησιμοποιουσε η πεθερα μου.Δεν αντεχα να μυριζω τα ρουχα του αντρα μου.Μπαιναμε στο αυτοκινητο και ετσι και ηταν μαζι η ο αντρας μου η η πεθερα μου ανοιγα τα παραθυρα ολα για να μην ξερασω.Ομοιως και το κρεας...ετσι και μυριζα μοσχαρι μου ερχοταν αναγουλα με τη μια.Προσπαθουσα να καταλαβω τι σκατα επαθε η οσφρηση μου...μεχρι που συνηδειτοποιησα οτι εχω καθυστερηση και εκανα τεστ εγυμοσυνης...ε τοτε λυθηκαν οι αποριες μου.Το πρωτο τριμηνο μο βρωμαγε και το τσιγαρο...σιγα σιγα ομως αυτα ηρεμησαν...μονο η ιδιοτροπια με το μοσχαρι κρατησε σε ολη την εγκυμοσυνη.

καλημερα κοριτσια

εμενα παλι ολες οι παραξενιες ηρθαν στο τελευταιο τριμηνο τους πρωτουσ τεσσερις μηνες πετουσα. εδω και 3 μηνες επαθα αλλεργια και ξυνομουν στα ποδια και χερια σαν τρελλη μετα αρχισε η ζαλη και το ανακατεμα και επεσε και η πιεση δεν μπορω με τιποτα να πιω νεσ μονο ελληνικο καφε..

το χοιρινο αν δεν ειναι καλοψημενο δεν το μπορω με τιποτα δεν μπορω καποια γλυκια οπως γιαουρτι με μελι... θα κανω εμετο αν φαω.

και ολα αυτα τωρα στο τελευταιιο τριμηνο.

α και τα νευρα μου αστα να πανε συν οι ευαισθησιες που καλιω και τσαντιζομαι με το παραμικρο.!

NDMNp3.png5oZhp3.png

pani10 αυτό με τις ευαισθησίες ξαναπεστο!!!! Μιλαμε οτι κλαιω με το παραμικρο. Μπορει να ακουσω ενα τραγουδι κ να βαλω τα κλάματα η απλά να σκεφτώ κάτι!

Πήγαμε τη Δευτέρα σε μια βάφτιση κ τι το ήθελα σκέφτηκα πως θα είναι η δική μας βάφτιση κ λες κ άνοιξα τα καζάνια με τα δάκρυα. Φυσικά πήγα σε μια γωνία να μη με δει κανένας, μη ξεφτιλιστούμε κιόλας! Δεν το λέω ακόμα ότι είμαι έγκυος, θα νομίζανε ότι είμαι τρελή..!:shock:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Christinaki81,
        Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου και να ακουσω δικες σας περιπτωσεις που πηρατε καποιου τετοιου ειδους αγωγη κατά την εγκυμοσυνη σας.
        Το 2007 σε ηλικια 26,5 επαθα καταθλιψη και ιδεοληπτικη διαταρραχη και εκανα αγωγη με entact 20 mg.H καταθλιψη περασε γρηγορα και τελειως, όμως η ιδεοληπτικη διαταρραχη θεραπευτηκε σε ένα μονο βαθμο.Καθε αποπειρα να το μειωσω , κατεληγε αποτυχημενη.
        Αρχες του 2011 η αγωγη αλλαχθηκε σε seroxat 20-που είναι πιο εξειδικευμενο για ιδεοληψιες και ενιωσα αμεσως καλα! !11 μηνες μετα αρχισα σταδιακες μειωσεις –πολύ σταδιακες- 17,5 mg για 3 εβδομαδες , 15 mg για άλλες 3 εβδομαδες κτλ – καθως συντομα θα ξεκινουσαμε με τον αντρα μου προσπαθειες για μωρο.Εμεινα εγκυος το Μαιο 2012 οποτε και το εκοψα τελειως για 8,5 μηνες. Με στηριξη ψυχολογου σε ολη την εγκυμοσυνη δε πηρα καθολου χαπια κ ημουν σχετικα καλα. Κρατιομουν για το μωρο. Όλα καλα, μωρο υγιες! Ακουλοθησε εντονη ιδεοληπτικη διαταρραχη 4 μερες μετα τη γεννα και ξαναρχισα αγωγη seroxat 20 το οποιο λιγους μηνες μετα εγινε seroxat 30.Πριν λιγο καιρο εχασα την αδερφη μου 28 ετων σε τροχαιο και από τοτε πιστευω ότι δε μπορω να σταματησω ποτε ξανα αυτό το χαπι. Ηθελα να μου πειτε αν καποια πηρε αντικαταθλιπτικα στην εγκυμοσυνη της καθως σε πιθανη επομενη εγκυμοσυνη,δε πιστευω πως θα τα καταφερω χωρις αυτό.Τι φαρμακο πηρατε, τι ποσοτητα , πως πηγε η εγκυμοσυνη και πως είναι το μωρο και η αναπτυξη του.
        Ευχαριστω πολυ

• Από administrator,
        Γειά σας μπαμπάδες !

Αυτή η ενότητα είναι αφιερωμένη σε εσάς.
      • Από beboulix,
        την τεταρτη εχω τα γενεθλια μου.ο ανηρ θελει να μου παρει ενα καλο δωρο γιατι για την γεννηση του μωρου δεν μου πηρε κατι.τι προτεινετε?
      • Από Toksp,
        Καλησπερα σας!
        Σε 10 μερες σαραντιζω.ειχα σκοπο να βγαλω εξω τη μπεμπα να ξεσκασω και εγω αφου μου ειπαν οτι βοηθαει αν και λιγο ο αντρας μου που δυσανασχετει λιγο αυτα που ακουω για το ποσο ευκολα αρρωσταινει εναι μωρακι εχω κανει πισω...οταν λεω να βγουμε μιλαω για το να τη βαλω στο αμαξι και να παμε στις γιαγιαδες η στην κολλητη μου φιλη που εχει και εκεινη 3 μηνων μωρακι...ουτε κατα διανοια βεβαια να παμε με το καροτσι εξω μιας που ημαστε και μεσα στο χειμωνα...τι κανατε εσεις με αυτο;ποτε βγαλατε τα μωρακια σας εξω;
      • Από sternchen,
        Κοριτσια νοιωθω μια μεγαλη ευγνωμοσυνη για ολες σας και για την Αγλαια , που χαρη σε σας και στο φορουμ καταφερα να θηλασω και συνεχιζω εννοειται και σκοπευω να το φτασω ως το τελος . Ειναι οτι πιο υπεροχο εχω κανει στη ζωη μου , μετα τα παιδια μου . Οταν εμεινα εγκυος νομιζα πως το μητρικο γαλα ειναι λιγο καλυτερο απο το ξενο και ελεγα πως θα ηθελα να θηλασω αν θα ειχα γαλα , που να ξερα ποση αγνοια ειχααααααα!!!!!! Μεχρι που για καλη μου τυχη επεσα πανω σε εσας και σε αυτο το υπεροχο φορουμ και εμαθα και εξακολουθω να μαθαινω τοσα για το θηλασμο και για το ποσο υπεροχος ειναι . Αν δεν υπηρχατε δε θελω ουτε να το σκεφτομαι τι θα ειχε γινει . Οσο ημουν εγκυος ξεκοκκαλιζα ολο το φορουμ και οταν γεννησα ημουν ετοιμοπολεμη , απαιτησα να εχω το μικρο μαζι μου μεχρι να φυγω και παρολο που γεννησα με καισαρικη δεν πτοηθηκα καθολου απο τιποτα , γεννησα στις 12:20 και απο τις μιαμιση ζητουσα να μου το φερουν , αλλα το εφεραν στις 15:30 κοιμισμενο μαλλον απο τη ναρκωση . Θυμαμαι τη στενοχωρια μου που δεν το θηλασα αμεσως οπως πρεπει , αλλα σκεφτομουν θετικα , το οποιο ωφειλω σε ολες εσας εδω και θα το λεω συνεχεια . Ειστε ολες υπεροχες και αξιοθαυμαστες , σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου με ολη μου την ειλικρινια μου . Αναρωτιεμαι αν και αλλες μανουλες θηλαζουν χαρη σ'αυτο το φορουμ ;
      • Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Η δράση αυτή αφορά την ανάγκη και το δικαίωμα της επιτόκου για παρουσία συνοδού κατά την διάρκεια του τοκετού & της γέννησης. 

Διεθνώς είναι αυτονόητο ότι επιτρέπεται κάτι τέτοιο, στην Ελλάδα όμως, όπως και στην περίπτωση του Ποτέ πια Μόνα (όπου δεν επιτρεπόταν στα παιδιά να έχουν συνοδό τον γονέα τους μαζί τους στην τέλεση ιατρικών πράξεων) απαγορεύεται στους συνοδούς να είναι παρόντες, με την δικαιολογία ότι "δεν το επιτρέπει ο κανονισμός".

Ο συνοδός μπορεί να είναι σύζυγος, σύντροφος, συγγενικό πρόσωπο ή άλλο άτομο της επιλογής της επιτόκου.
        Στηρίζουμε με χορηγία επικοινωνίας αυτή τη δράση, όπως κάναμε και με την δράση πολιτών του Ποτέ πια μόνα που οδήγησε σε οδηγία του ΚΕΣΥ έτσι ώστε να μπορούν οι γονείς να είναι παρόντες/συνοδοί των παιδιών τους κατά την τέλεση ιατρικών πράξεων. 

Για όσες γεννήσατε ήδη χωρίς συνοδό ενώ ήταν κάτι που το ζητήσατε

Προς το παρόν ζητείται από όσους ενδιαφέρονται να στείλουν την παρακάτω αίτηση στο εμαιλ

encahellas(ατ)gmail.com

Προς  ENCA Hellas Θέμα Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

Γέννησα στο Νοσοκομείο/Κλινική     .............στις .......... το παιδί μου και δεν επετράπηκε   η παρουσία του/της ............( συζύγου μου, μαίας μου, βοηθού μου, αδερφής μου) παρότι το αιτήθηκα προφορικά.

Επιθυμώ η επιστολή μου να επισυναφθεί σε ομαδική αναφορά στο ΣτΠ για το δικαίωμα κάθε επίτοκης να έχει συνοδό κατά τον τοκετό της

ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας, τηλ.επικοινωνίας

Στόχος της δράσης είναι:
        να υπάρξουν μαρτυρίες επίσημες που θα χρησιμεύσουν στην περιγραφή /συχνότητα των περιπτώσεων. 
        Μπορείτε στην επιστολή να περιγράψετε και τα συναισθήματά σας εξαιτίας αυτού του περιορισμού. 

Για όσες θα γεννήσετε και θέλετε να έχετε συνοδό στον τοκετό

Για τις έγκυες που θέλουν να συμμετάσχουν: Τυπώνετε την παρακάτω αίτηση & την αποστέλετε ή την πάτε στο νοσοκομείο/κλινική που σας ενδιαφέρει (δεν είναι απαραίτητο να γεννήσετε εκεί) , παίρνετε αριθμό πρωτοκόλλου και αναμένετε απάντηση.
        Εάν δεν ξέρετε που να καταθέσετε την αίτηση ρωτήστε στην διοίκηση του νοσοκομείου για να σας κατευθύνουν ανάλογα. Κάθε νοσοκομείο έχει τέτοιο γραφείο. 

Συμπληρώνετε το παρακάτω κείμενο στην αίτηση:

Προς Νοσοκομείο/Κλινική

Διανύω τον ........... μήνα της εγκυμοσύνης μου και παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εαν μπορώ κατά την διάρκεια του τοκετού μου (φυσιολογικό ή με καισαρική τομή) καθώς και πριν από αυτόν κατά την διάρκεια των οδινών αλλά και μετά, να έχω συνοδό ένα άτομο της επιλογή μου (σύζυγο, σύντροφο, συγγενή, φίλη, μαία κλπ)."

Στόχος αυτής της δράσης είναι
        α) να δεχτούν τα νοσοκομεία δια της επίσημης οδού τις αιτήσεις των πολιτών & να γνωρίζουν ότι υπάρχει αριθμός πολιτών που ζητά  αυτή την δυνατότητα 
        β)να υπάρξουν απαντήσεις από τα νοσοκομεία είτε αρνητικές ή θετικές, οτιδήποτε που θα κάνει το νοσοκομείο να θέσει προς τα έξω την όποια πολιτική του
        Έτσι, θα μπορέσει να υπάρξει επίσης νομική επεξεργασία  των απαντήσεων που θα λάβουν οι γονείς και να επισυναφθούν και αυτές στην όποια νομική κίνηση. 

(υπο επεξεργασία)

Πηγή των πληροφοριών: ομάδα  facebook  https://www.facebook.com/groups/148827762403975/ Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

• Από alice123,
        ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ για το τι θα βρουν τα παιδια μας οταν μεγαλωσουν

π.χ.
        -μια φιλη μου την ημερα που γεννησε αγορασε ολα τα περιοδικα και εφημεριδες εκεινης της μερας

- ειδα ενα ημερολογιο οπου ειχαν αποτυπωμα (σαν τα δαχτυλικα αποτυμ) τα πατουσακια του μωρου
        (αχ εγω δεν το προλαβα)

- εγω απλα πηρα πηλο και εφτιαξα τις παλαμες τους,
        εχω φυλαξει τα καρτελακια απο το νοσοκομειο, τα βραχιολακια κλπ
        και τους υπερηχους
        τα πρωτα παπουτσακια τους

επισης τις πρωτες ζωγραφιες

ΠΕΙΤΕ ΙΔΕΕΣ ............
      • Από [email protected],
        Τον τελευταίο καιρό έχω πραγματικά λαλήσει δεν προλαβαίνω ούτε να βήχω. Προχθές λοιπόν γύρισα σπίτι και ο γιος μου μου έλεγε ότι έφαγε κέικ στο σχολειό. Δεν έδωσα σημασία λέω κάποιος θα το κέρασε! Γιόρταζε κάποιος αγάπη μου του λέω? Οχι μου λέει εσύ το έβαλες στην τσάντα μου. Οχι του λέω εγώ, Ναι αυτός και τελικά ρωτάει και την γιαγιά του. Εσύ μου το έβαλες το κέικ γιαγιά στη τσάντα μου? Οχι και η γιαγιά του. Δεν καταλάβαινα εγώ θα μπερδεύτηκε λέω το παιδί. Πάω ανοίγω την τσάντα και τί να δώ? Αντί να βάλω το τάπερ με το φαγητό του του είχα βάλει το τάπερ με το κέικ του παιδιού. Εχω κάνει και χειρότερα αλλά θα σας τα γράψω εν καιρό. Μήπως να αρχίσει να με ανησυχεί η κατάσταση μου ή τα κάνετε και εσείς?