Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Που να βάλω το Βebe μου?

Recommended Posts

Παιδια Καλό Πάσχα!!

Το Μωράκι μου είναι 6,5μ και δεν ξέρω που να το βάλω της περισσότερες ώρες. Στη κούνια βαριέται και φωνάζει, στο ρελαξ έφαγε τούμπα 2 φορές. Πήραμε μια περπατουρα που λέει απο 6μ εκεί πηδάει,αλλά ο παιδίατρος, χωρίς να τη δει, είπε είναι νωρίς για τις περπατουρες. Το βλέπω που πηδαει φοβάμαι να μη φάει τούμπα πάλι. Στο χαλάκι κατω παιζει ξάπλα και γερνάει μπρούμυτα, αλλα κουράζεται να κρατάει το κεφάλι έτσι, και πρέπει να το πάρω στα χέρια.

Προσπάθησα να προσαρμόζω το πορτμπεμπέ με κουβέρτες γιατί κάθεται ( αλλα με βοήθεια) και πάλι σκύβει για να πεταχτεί έξω.

Λέτε να πάρω καρέκλα φαγητού? Από πότε μπορούμε να το βάλουμε εκεί? τι άλλο κανετε σε αυτή την ηλικία?

Διαφημίσεις

Αν την αφήνεις στο χαλάκι τακτικά, και της έχεις παιχνιδάκια λίγο πιο μακριά, να προσπαθεί να τα φτάνει, σποραδικά, είναι θέμα ημερών ή εβδομάδων να μπουσουλήσει. Ε, θέλει ακόμα λίγο αγκαλιά σε αυτή τη φάση, αλλά θα περάσει γρήγορα, μόλις αρχίσει και κινείται μόνη της. Ρηλάξ πλέον δεν τα άφηνα, γιατί το έγραφε στις προδιαγραφές από ένα σημείο και πέρα ότι μπορεί να γυρίσουν μαζί με το ρηλάξ. Μπορείτε ακόμα να το ρίξετε και στις βόλτες έξω με το καρότσι, να περνάει η μέρα.

Αν την αφήνεις στο χαλάκι τακτικά, και της έχεις παιχνιδάκια λίγο πιο μακριά, να προσπαθεί να τα φτάνει, σποραδικά, είναι θέμα ημερών ή εβδομάδων να μπουσουλήσει. Ε, θέλει ακόμα λίγο αγκαλιά σε αυτή τη φάση, αλλά θα περάσει γρήγορα, μόλις αρχίσει και κινείται μόνη της. Ρηλάξ πλέον δεν τα άφηνα, γιατί το έγραφε στις προδιαγραφές από ένα σημείο και πέρα ότι μπορεί να γυρίσουν μαζί με το ρηλάξ. Μπορείτε ακόμα να το ρίξετε και στις βόλτες έξω με το καρότσι, να περνάει η μέρα.

ΑΑχ το καρότσι! έχουμε θέμα...μένουμε σε πολυκατοικία απάνω σε βουνάκι.. (Μετς :() και για να φθάσω στο δρόμο, έχω ~40 σκάλες να κατέβω!! πρέπει να είμαστε 2. Ο άνδρας μου έρχεται κάθε μέρα μετα τις 7:(. Πανε οι καθημερινές βόλτες...Με το sling μόνο γύρω γύρω, αλλά δεν έχει τίποτα να δεις. Ζηλέυω απιστευτα! Σε ευχαριστώ πολύ!

Συμφωνω με την Αθηνά . Στο καρεκλάκι φαγητού την βαζεις απο την στιγμή που αρχίζει και τρωει .Εγω 1-2 βδομαδες αφού αρχισαμε την έβαζα εκεί αλλα μόνο για φαγητο και το εχει συνδεσει . Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ δυσκολο να απασχολήσεις ένα μωρό. Και εγώ λίγο στο πάρκο την βαζω- αλλά δεν εχει την άνεση του κρεβατιού μου- και κλαίει μετά από λίγο.Από το κρεβάτι μου επεσε πριν 2 μερες και εκλαιγε .Στο ρελαξ δεν την δενω γιατί ζοριζει την κοιλιά της και τ αποτελεσμα είναι να την βρισκω παντα μπρουμυτα ή κατεβασμεση στο πάτωμα με το κεφαλι το ρελαξ ..Οσον αφορα την στρατα δεν της εχουμε πάρει αλλά και εκει ποσο να κάτσει ?? Ολα από λιγο τα κάνουμε. Επίσης στο καρότσι την βαζω στην βόλτα και γενικά όπου είμαστε εκτος σπιτιου και καθεται αρκετη ωρα όταν βλεπει αλλους ανθρωπους και παιδιά αλλα μεσα στο σπίτι δεν το εχω δοκιμασει .

jHgFp3.png

Την βαζω και στο καθισματακι φαγητου και για λιγη ωρα θα καθησει!!Της εχω κρεμασει και παιχνιδακια απο τα χερουλια και ασχολειτε!!

Μολις βαρεθει αλλαζουμε.....εχουμε παρει κατι σαν γυμναστηριο της fisher-price....αλλα ειναι με μουσικη και φωτακια και της αρεσει.....

εεε..μολις βαρεθει και απο εκει....μας εχουν δωσει οι κουμπαροι μας μια κουνια-μπελα ηλεκτρονικη και με μουσικουλα και καθεται και εκει λιγακι!!

Στο τελος εχει αγκαλιτσα....μετα φαγακι και υπνο!!!:D

Διαφημίσεις

εγω απο 6 μηνων τα εβαζε σε περπατουρες κανα 10 λεπτο στην αρχη γιατι και εμενα βαριοντουσαν ευκολα...μετα εκανα εναν δικο μου παιδοτοπο...εστρωσα 3 κουβερτες και 2 παπλωματα κατω και γυρω γυρω μαξιλαρια για να μην φυγουν και καθομασταν μεσα και παιζαμε...λιγο μπρουμητα λιγο ανασκελα λιγο να καθονται εβαζα και τραγουδακια να ακουνε και λιγο τηλεοραση απο μακρυα και ετσι περασαμε αυτο το σταδιο.