Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

για την καλύτερη σας ενημέρωση και για να ξέρετε τι να ζητάτε

 

 

για επιλογή παιδικού σταθμού δείτε εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=49

αρχες διαπαιδαγώγησης γενικά και σε παιδικό σταθμό

 

 

στόχοι της εκπαίδευσης

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1035

παιδαγωγικοί στόχοι της προσχολικής εκπαίδευσης

 

 

αν οι ίδιοι οι υπεύθυνοι δεν ξέρουν να σας μεταδώσουν κάποια απο αυτά τα πράγματα, στις λιγες στιγμές που θα μιλήσετε, τότε προφανώς ή δεν τα ξέρουν, η δουλεύουν με ένα πιο παλιό τρόπο - αυτόν της φύλαξης, όπως γινόταν και προ δεκαετιών όταν οι γνώσεις των παιδαγωγικών (εδώ στην Ελλάδα) ήταν κάτι το σπάνιο.

 

είναι πολλοί σταθμοί που προσπαθούν να τα εντάξουν, στο πρόγραμμά τους, αλλά για να το κάνουν πιθανώς τους λείπει το προσωπικό.

 

όπως έχω γράψει παλιότερα, για να βρεθεί ένα αξιόλογο άτομο είχε χρειαστεί να περάσουν 100, απο τα οποία, ένα χ ποσοστό, δεν είχε καμία φιλοσοφία, (όσον αφορά τι θέλει να μεταδώσει στα παιδιά), ένα χ ποσοστό, έκανε τυχαία αυτό το επάγγελμα, ένα χ ποσοστό, ήταν αναγκασμένο να κάνει αυτό το επάγγελμα, ενα χ ποσοστό είχε μεγαλώσει με αυταρχικές παιδαγωγικές θεωρίες και μετέδιδε αυτές στα παιδιά, ή χ ποσοστό, έχει μάθει λάθος τις παιδαγωγικές θεωρίες, η χ ποσοστό που είχε θέματα προσωπικά που διαφαίνονταν απο την συζήτηση.

κτλ κτλ κτλ κτλ.

 

δεν χρειάζεται να βρείτε το τέλειο, αλλά έστω το μέτριο..... όπου να υπάρχει αγάπη για τα παιδιά, κάποιες παιδαγωγικές γνώσεις που να εφαρμόζονται, διάθεση για απασχόληση και όχι απλώς φύλαξή τους, ...

και συνεργασία με ψυχολόγο. είναι πάρα πολύ σημαντικό..

εγώ δεν θα ήξερα τίποτα απο αυτά που ξέρω, εάν δεν υπήρχε πχ εκεί συνεργασία με ψυχολόγο, όπου κάθε μια ή δυο εβδομάδες συζητιούνταν οι διάφορες καταστάσεις και υπήρχε στηριξη των παιδαγωγών, και υποστήριξη για λύση διαφόρων προβλημάτων που είναι ΣΤΑΝΤΑΡ ότι πάντα θα υπάρχουν.

 

μια μικρή διευκρίνιση - το τι εθνικότητα έχει το άτομο που φτιάχνει το φαγητό είναι το λιγότερο νομίζω και δεν έχει σχέση, με το τι κάνει (για να μην αδικούμε ολοκληρες εθνικότητες)...

 

διαβάστε τα λίνκ που παραθέτω, και συνεχίζουμε...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η ποσαρμογή γίνεται με ένα πολύ όμορφο και ανώδυνο τρόπο για το παιδί ώστε να μην αντιληφθεί την απουσία μου απο το χώρο και ταυτόχρονα να μπορεί να νιώσει ανεξάρτητο.

 

προσοχή, - η προσαρμογή, δεν μπορεί να είναι όμορφη ή ανώδυνη. ....

ούτε το παιδί να μην αντιληφθεί τη απουσία του γονιού του απο τον χώρο.

 

εάν σου είπαν κάτι τέτοιο, είναι παραπληροφόρηση και θα σε εμποδίσει σε αυτή την διαδικασία δίνοντάς σου ψεύτικες ελπίδες για το ότι αυτό θα είναι κάτι έστω ουδέτερο! :(

 

ο αποχωρισμός, είναι κάτι επώδυνο για το παιδί όπως και να γίνει, αλλά και για τον γονιό.

δεν πρόκειται ενα παιδί να μην καταλαβει την απουσία του γονιού ότι και να κάνει καποιος.

απλώς πρέπει να γίνει σταδιακά και όχι απότομα και αυτό διευκολύνει το παιδί να δεθεί λίγο με τα άτομα εκεί, πρίν φύγει για πρώτη φορά ο γονέας απο τον χώρο για κάποια ώρα.

 

αν μπορείς ανέφερε πιο συγκεκριμένα πως θα γίνει η διαδικασία της προσαρμογής.

διάβασε επίσης όλα αυτα τα τοπικ που μιλανε για τον αποχωρισμό!

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=128

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=948

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=101 (εδώ εχει και λινκ στο αρθρο για αυτο το θέμα)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω μια απορια και μηπως καποια μπορει να με βοηθησει. Εμενα λεμε να την στειλουμε απο Σεπτεμβρη που θα γινει 1. Ακομα και τοτε ομως δεν περπαταν και ουτε μιλουν. Αρα τι ακριβως κανουν στο βρεφονηπιακο? Τα εχουν ολη μερα σε ενα κρεβατακι ή μια στρατα? Σε καποιους που ρωτησα μου ειπαν εχουν μια κυρια για περιπου 8 παιδακια και μια βοηθο για το αλλαγμα. Πως προλαβαινουν? Και αφου δεν τρωνε μονα τους το φαγητο πως γινεται? Ξεκιναει απο το πρωι για να προλαβει να τα ταισει ολα? Δε ξερω..Εδω ενα εχω και ολη μερα τρεχω να φαει, να την αλλαξω, να τη βαλω για υπνο, να παιξουμε,να την παρω αγκαλια..Βεβαια επαγγελματιες ειναι,αλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ καθείς με τον πόνο του!!! Εμένα η κόρη μου πήγαινε σε ιδιωτικό σταθμό και από Σεπτέμβριο πάει σε Δημότικό παιδικό σταθμό. Φρίκαρα με αυτά που διάβασα εδώ ότι συμβαίνουν στους σταθμούς. Τον ιδιωτικό τον είχα καρατσεκάρει... και έιμαι πολύ ευχαριστημένη, όπως και η κορούλα μου που είναι 32 μηνών. Όμως δυστυχώς οι ατυχίες μου ήρθαν μαζεμένες και το οικονομικό θέμα με εξανάγκασε να στραφώ στην λύση του Δημοτικού παιδικού σταθμού - όμως έχω ακούσει καλά λόγια για τον συγκεκριμένο που προτίμησα να κάνω την εγγραφή - και δεν μου έφτανε αυτό από πρωϊνό ωράριο με γυρνάνε "καπάκι" απογευματινό και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν ξέρω και παιδικό σταθμό που να είναι απόγευμα - έστω και ιδιωτικό - Μήπως ξέρετε να μου συστήσετε κοντα στην περιοχή μου που είναι το Μενίδι

Το λουλουδάκι μου το λένε Σοφία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως προλαβαινουν? Και αφου δεν τρωνε μονα τους το φαγητο πως γινεται? Ξεκιναει απο το πρωι για να προλαβει να τα ταισει ολα? Δε ξερω..Εδω ενα εχω και ολη μερα τρεχω να φαει, να την αλλαξω, να τη βαλω για υπνο, να παιξουμε,να την παρω αγκαλια..Βεβαια επαγγελματιες ειναι,αλλα...

 

 

Και εγώ ενός την έστειλα σε ιδιωτικό και υπήρξα πολύ ευχαριστημένη και έστειλα και ένα σωρό φίλες μου. Σε πληροφορώ ότι όταν ύπάρχει αγάπη προς το παιδί και διάθεση στον σταθμό κάνουν απίστευτα πράγματα ... μα απίστευτα σου λέω. Και πίστεψε με τα παιδιά έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά στο σπίτι - που περνάει το δικό τους συνέχεια - και τελείως διαφορετική σε ένα μερος που δεν είναι το επίκεντρο του κόσμου όλου και αναγκαστικά μοιράζονται τη γη με άλλα παιδάκια

Το λουλουδάκι μου το λένε Σοφία

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΥ ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ.ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΙΚΑ ΕΚΕΙ ΤΟ 2004-2005.ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΥΒΟΝΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΕΣ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΤΑΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΑΤΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΟΥΤΑΛΙ Η ΣΗΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΣΧΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΩ.ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ.Η ΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΤΗΣ Η ΚΕΛΛΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ.ΕΓΩ ΑΝΤΕΞΑ ΜΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΕΦΗΓΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΖΩΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΕΣΤΕΛΝΑΝ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΑΚΙ ΠΧ ΦΡΟΥΤΑ κ.α.ΤΑ ΕΤΡΩΓΑΝ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ.ΤIΣ ΠΑΝΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΓΑΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΕΝΩΣΗ Η ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΣΙΣΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.ΣΥΝΟΔΟΣ ΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΟΥ.ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΑΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΣΑ,ΚΑΙ ΞΕΣΠΑΝΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΥ ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ.ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΙΚΑ ΕΚΕΙ ΤΟ 2004-2005.ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΥΒΟΝΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΕΣ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΤΑΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΑΤΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΟΥΤΑΛΙ Η ΣΗΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΣΧΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΩ.ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ.Η ΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΤΗΣ Η ΚΕΛΛΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ.ΕΓΩ ΑΝΤΕΞΑ ΜΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΕΦΗΓΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΖΩΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΕΣΤΕΛΝΑΝ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΑΚΙ ΠΧ ΦΡΟΥΤΑ κ.α.ΤΑ ΕΤΡΩΓΑΝ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ.ΤIΣ ΠΑΝΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΓΑΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΕΝΩΣΗ Η ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΣΙΣΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.ΣΥΝΟΔΟΣ ΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΟΥ.ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΑΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΣΑ,ΚΑΙ ΞΕΣΠΑΝΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

 

Χριστέ μου... :evil:

 

Μα καλά, δεν υπάρχει ένας αρμόδιος φορέας να κλείσει αυτά τα .... ούτε πως να τα χαρακτηρίσω δεν ξέρω.... είναι δυνατον?!

 

Μανούλες ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο αρμόδιος φορέας πρέπει να πάρει απο κάπου τις καταγγελίες

ή έστω μια λίστα που να φαίνεται οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ καταγγελίες!

 

 

Θα ήθελα να παρακαλέσω,

 

όλους,

 

όσους έχουν μαρτυρήσει καταστάσεις, οι οποίες είναι παράνομες, και / ή ειδεχθείς

 

είτε σαν γονείς είτε σαν εργαζόμενοι,

 

ΘΕΡΜΑ παρακαλώ,

 

να μας στείλουν στο info(at)parents.gr μια περιγραφή σύντομη,

το όνομα και το τηλέφωνό τους,

 

έτσι ώστε να συγκεντρώσουμε καταγγελίες,

 

και να μπορέσω

 

μέσω της εταιρείας,

να έχω μια λίστα με 100 πχ συμβάντα,

 

το θέμα ΔΕΝ είναι να γινει καταγγελία κατά των συγκεκριμένων αυτό δεν μπορώ ουτως η άλλως να το κανω εγώ εκ μέρους κάποιου,

 

αλλά να υπάρχει μια ΔΡΑΣΗ την οποια θα αναγκαστούν να ακούσουν υπουργείο και τα ΜΜΕ, (οχι φυσικά με δημοσίευση των ονομάτων κ στοιχείων των γονέων)

έτσι ώστε να δουλέψουν οι σχολικοί σύμβουλοι,

να γίνουν προτάσεις για το πως μπορουν να αλλάξουν αυτά τα πράγματα.

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, πραγματικά,

 

για να γινει κατι

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

 

 

στείλτε πχ

 

Καταγγέλων

Μαρία Γιαννιώτη

Συμβάν

παιδαγωγός παραμελεί παιδιά (τάισμα άλλαγμα)- ψευδείς δηλώσεις σε γονείς, ... αδειάζει ποτήρι νερό στο πρόσωπο του παιδιού σαν τιμωρία

παιδικός σταθμός τάδε,

τηλέφωνο (σταθερό) επικοινωνίας του καταγγέλοντος τάδε.

 

 

μια τέτοια λιστα, ΔΕΝ θα χρησιμοποιηθεί ως καταγγελία στον συγκεκριμενο παιδικό

αλλά για να δείξει στο υπουργείο, οτι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ.

 

θα ανοίξω σύντομα τόπικ για αυτό.

 

επίσης μια δική μου παράκληση,

 

όταν βλέπετε ιδιωτικό σταθμό και να ζητάει για ένα παιδί κάτω των 350 -400 ευρώ, με σχολικό,

υπολογίστε λιγο τα έξοδα,

 

ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ και να πληρώνει και ικα στις υπαλλήλους,

αν έχει ενοικιο να πληρώσει για παράδειγμα. Αν ειναι ιδιόκτητος ο χώρος οκ,... αλλά αλλιώς

ΔΕΝ βγαίνει.

το μήνα

βασικός μισθός συν εισφορές 900 ευρώ? μια παιδαγωγός,

ας πουμε οτι εχει μια τάξη 15 παιδιών.

έσοδα ενος μήνα =

απο 300 το καθένα επι 15 = 4 500

 

για ένα μήνα τα έξοδα ειναι

 

παιδαγωγός 900 ευρώ μεικτά

το φαγητο/δεκατιανο των παιδιών 4 ευρώ την ημέρα? 270 ευρώ (4 χ 15 χ 22,5 μέρες )

αν είναι μαζί με μεσημεριανό ας πουμε 7 ευρώ το παιδί, 472 ευρώ

αναλώσιμα χαρτιά καθαριστικά χρώματα το μήνα ανάλογα απο 300 ευρώ θα έλεγα

δεή νερό καλοριφέρ αιρκοντισιον 200 ευρώ

καθαρίστρια κάθε μέρα σύν μεγαλο καθαρισμα καθε 15 μέρες, καθαρισμα αμμοδόχου, καθάρισμα πλύσιμο παιχνιδιών, 600 - 800 ευρώ

κηπουρός 50 το μήνα

τηλέφωνο 50 το μήνα

 

ενοίκιο 700 -1000 ευρώ ανάλογα την περιοχή και ανάλογα αν εχει κήπο

μισθός διευθύντριας (που τελεί και χρέη γραμματείακής υποστήριξης) 900 ευρώ

 

= 4072.

 

μενουν 428 ευρώ για έσοδα μιας επιχείρισης?

στην οποία έχει ευθύνη η διευθύντρια για τα παιδιά?

και τι γινεται με τις ζημιές και τα παιχνίδια που κάθε χρόνο θέλουν πάλι νέες αγορές...νέα βιβλία,...μουσικά σιντι.. κτλ.

 

και όλα αυτά ΧΩΡΙΣ σχολικό!

 

μα φυσικά για να έχουν πολύ χαμηλή τιμή θα κοψουν απο αλλού.

μα φυσικά και οι παιδαγωγοί θα περνούσαν καλύτερα εάν έβρισκαν αλλού, δουλειά, πχ σε σπίτι, γιατί εκεί με τα ίδια σχεδον χρήματα, θα είναι πιο χαλαρά, καμία σχέση...

και για αυτό στην πρώτη ευκαιρία φεύγουν!

στην πρώτη ευκαιρία βρίσκουν σπίτια να δουλέψουν ή διορίζονται στο δημόσιο.

 

πρέπει να είναι η εργασία με τα πιο χάλια δεδομένα πληρωμής και συνθηκών, πανελλαδικά - εκτός απο τους εποχιακούς δασοπυροσβέστες! που ρισκάρουν την ζωή τους για πενταροδεκάρες.

 

να αγχώνεσαι για ψυχούλες, να μην σου δίνουν δώρο χειμώνα πάσχα

κ το καλοκαίρι, να ζεις με το επιδομα του ΟΑΕΔ! (ΕΑΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΤΟ ΙΚΑ ΣΟΥ),

επειδή η συμβαση σου είναι μονο για τους μηνες που δουλευεις, τους άλλους μήνες αφου κλεινουν οι παιδικοί είσαι άχρηστος,...

 

Θέλουν οι διευθυντές να έχουν επιχειρήσεις, και αντι να πληρώνουν το προσωπικό τους, σταθερά, το επαναπροσλαμβάνουν κάθε σεπτέμβριο.

 

ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ στο εξωτερικό αυτό είναι αδιανόητο!..

θα είχαν ξεσηκωθεί... δεν θα αφηναν οι εργαζομενοι τετοιο πράγμα να συμβαίνει.

 

Ο εργαζόμενος ζει εχει να πληρωσει ενοικια ολο το χρονο οχι μονο τότε που λειτουργει ο παιδικός...

Πως οι κοπέλες αυτές,....

δεν λεω για τις διευθύντριες που διαιωνίζουν τετοιες συνθήκες,

αλλά οι κοπέλες που πάνε να εργαστούνε με φρέσκο μυαλό,

ΠΟΣΟ πιστεύετε οτι θα αντέξουν με αυτό το φρέσκο μυαλό>

μέχρι να περάσουν σε στάδιο "χαλαρότητας" και "δε βαριέσαι" ?

πρέπει να έχουν χελωνένιο κέλυφος και να μη χαμπαριάζουν απο τιποτα, να ειναι σουπερμαν για να μείνει αναλοίωτος ο χαρακτήρας τους,

μέσα σε τέτοιες συνθήκες τις οποίες ειναι υποχρεωμένες να δουλέψουν και να κρατάνε την καλή τους διάθεση!. (και φυσικά δεν εχουν 15 παιδιά η μία αλλά 25 γιατι μονο έτσι βγάζει κέρδος αυτή η λαθος στημένη επιχείριση)

 

το έχω ξαναγράψει, για 5 χρόνια έβλεπα σε ραντεβού κοπέλες για πρόσληψη, και ξέρω τι λέω,... για άλλο πράγμα εκπαιδεύονται,

και άλλο πράγμα καλούνται να κάνουν στην πραγματικότητα....

 

και για αυτό σε αυτές τις συνθήκες αυτό που τελικά μετράει,

 

είναι ο ανθρώπινος παράγοντας κ τα χαρακτηριστικά του ατόμου και όχι ο παράγοντας γνώση,

γιατι ο ανθρώπινος παράγοντας κ ο χαρακτήρας ειναι αυτός που θα δώσει ακεραιότητα και συνέπεια, στο άτομο αυτό, στις αντίξοες αυτές συνθήκες,

και όχι το τι έμαθε στο πανεπιστήμιο ή στη σχολή, που όπως το εμαθε μπορεί να το ξεμάθει, αναγκαστικά για να συνυπάρξει.

ΆΑΑΑλλο η θεωρία.... άαααλλο η πράξη,... στην Ελλάδα, στο Ελλαδιστάν.

 

παρακαλώ σκεφτείτε το όσοι έχετε ζήσει, καταστάσεις, και καταγγείλτε το,

γιατι εαν όλοι λενε χμ αστο δεν ωφελει σε τίποτα,

 

ναι τότε όντως δεν θα ωφελήσει σε τίποτα, "ας αφησουμε τα πράγματα όπως είναι, δε παθαίνουν τιποτα τα παιδιά , θα επιβιώσουν και αυτά και τα επόμενα..."

 

θελω να σας πικάρω, όσους διαβαζετε και εχει τυχει να δειτε απαράδεκτες συπεριφορες κ δεν βρήκατε καποιον να διαμαρτυρηθείτε - απλώς επειδή δεν υπήρχε κάποιος φορέας ή απλώς επειδή πιστεύατε οτι θα είναι άσκοπο.

 

Θέλω να προκαλέσω γιατι απο κάπου θα πρέπει να ξεκινήσει αυτό το πράγμα.

στείλτε ένα εμαιλάκι. info(at)parents.org.gr please!

Δεν ζούμε πλέον στην χούντα ή στην δικτατορία όπου θα πρέπει να φοβόμαστε για να πουμε την αλήθεια.

Αν οι γονείς και οι παιδαγωγοί, δεν θελουν να παλαίψουν αυτή τη μάχη δε μπορεί καποιος άλλος να την κάνει για αυτους.

Μην περιμένετε τον χ υπουργό να μυρίσει τα νύχια του... !

και ούτε και η άποψη η δική μου μονο σαν διαχειρίστρια της Ελληνικής Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων, χωρίς στοιχεία... δεν νομίζω οτι θα τους απασχολήσει και πολύ. . . .

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Για τον συγκεκριμενο σταθμο που γραφει η μαμα του Ακη ειχα γραψει κι εγω παλιοτερα (δεν θυμαμαι που) και σαφως ακριβως τα ιδια ειχα καταγγείλει.. Βεβαια εγω δεν αντεξα 1 χρονο αλλα 3 μερες.. Αλλα αρκετα απο αυτα που περιγραφει προλαβα και τα ειδα.. Μαμα του Ακη μηπως γνωριζομαστε δουλευε και μια φιλη μου τοτε εκει.. που δουλευαμε μαζι και στον δημοτικο του κερατσινιου.. δεν πιστευω να εισαι εσυ? :D

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Παρά το ότι μένω Θεσσαλονίκη και ο συγκεκριμένος δάλογος δε με αφορά άμεσα, πιστεύω οτι οι εμπειρίες του καθένα πρέπει να αναφέρονται για την προστασία όλων των γονέων-και από την οπτική αυτή, μας αφορούν όλους σαν γονείς.

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό για το καλό όλων μας να μην αναφέρουμε κάτι που μας ενόχλησε σε κάποιον παιδικό σταθμό (είτε από παιδαγωγούς,είτε από γονείς)

Δεν πρέπει να ενθαρύνουμε την έκφραση των δυσαρεσκειών, ώστε να μην επικρατήσει ο νόμος της σιωπής;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

λοιπόν...

η κόρη μου είανι 15 μηνών. την παρασκευή έχω ραντεβού με ένα παιδικό σταθμό (θεωρείται ο καλύτερος στην περιοχή μου), να μιλήσω για τη μικρή. εκτός από τις εγκαταστάσεις, τι άλλο προτείνετε να μιλήσω με την υπεύθυνη; φαγητό; ύπνο; δραστηριότητες; αντιμετώπιση συμπεριφορών;

για πείτε γνώμες;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ismene, εγώ προσωπικά πηγαίνω με λίστα ανά χείρας στους παιδικούς, με όσες ερωτήσεις μου έχουν έρθει στο μυαλό, σημειωμένες.

Με τυχαία σειρά κοιτάω και ρωτάω τα εξής:

1)Χώροι (Ελευθερου παιχνιδιου, αυλη, ύπνου, φαγητου, εργαστηρια, τουαλετες, δημιουργικες γωνιες, αιθουσες "μαθηματος")

2) Αν τα ταΐζουν

3)Αν τα συνοδευουν στην τουαλέτα

4)Πόσα παιδιά/παιδαγωγό. Αν υπάρχει βοηθός, είναι σταθερή σ'ένα τμήμα ή μπαλαντέρ;;

5)Πρόγραμμα/Δραστηριότητες ημέρας

6)Αν τα βγάζουν καθημερινά στην αυλή, εκτός κι αν βρέχει/χιονίζει

7)Ώρες/Τρόπος ύπνου (αν μένει παιδ. μαζί τους)

:cool:Γιατροί που τα παρακολουθούν (ποιοι, συχνότητα κλπ)

9)Αργίες/Κλείσιμο καλοκαιριού/Ωράριο λειτουργίας

10)Αν τα κρατάνε επιπλέον ώρα, αν χρειαστεί εκτάκτως

11)Πώς γίνεται η επικοινωνία με την παιδαγωγό, αν έχω τη δυνατότητα να της μιλήσω την ώρα που φεύγουμε ή να πάρω τηλέφωνο ενδιάμεσα

12)Αν έχουμε τη δυνατότητα να τηρούμε κάποιες συνήθειες κ.ά. ατομικές, π.χ. βούρτσισμα δοντιών και όρο στη μύτη πριν ύπνο, δικά μας μαντηλάκια για την τουαλέτα κλπ.

13)Τρόπος/Χρόνος προσαρμογής, μέσα ή έξω από την τάξη

14) Δυνατότητα επισκέψεων όποτε θέλω

15)Επίπεδο μόρφωσης παιδαγωγών

16)Μέθοδοι πειθαρχίας και τι λένε σ'ένα παιδάκι που π.χ. δάγκωσε ή τράβηξε κλπ. Κάθε φορά μπορεί να μου έρθει κι άλλον παράδειγμα.

17)Ετήσιο κόστος, τρόπος πληρωμής, έξτρα εγγραφές, υλικά

Αν σ'ενδιαφέρει, θα πρέπει να ρωτήσεις και για το σχολικό

 

Αυτά. Πηγαίνω λοιπόν με το κατεβατό κι αρχίζω. Τα σημειώνω κι επιτόπου κι έτσι στο σπίτι, μπορώ να τα μελετήσω με την ησυχία μου.

 

Υπάρχει και αυτό το topic που σε αφορά

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=49&postdays=0&postorder=asc&start=0

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να γράψω το πρόγραμμα διατροφής...

Να σαι καλα ισμήνη!

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

αν υπάρχει εποπτεία και συνεργασία με ψυχολόγο...

των παιδαγωγών,

και των παιδιών

για αντιμετώπιση / επίλυση θεμάτων, στήριξη παιδιών έγκαιρη διάγνωση προβλημάτων για να ειδοποιούνται οι γονείς κτλ.

 

MUST.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλημέρα......θέλω απόψεις για Παιδικούς σταθμούς στην Παιανία.....Ο αντίστοιχος Βρεφονηπιακός σταθμός μάλλον δεν θα μας επιλέξει επειδή είμαι ετεροδημότης......προτιμούνται οι δημότες.

 

Έχει καμμία ακούσει για τους ιδιωτικούς της περιοχής....ΤΟ ΡΟΔΙΝΟ ΤΡΕΝΟ και ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ.....\

 

απόψεις...???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κατερίνα μου καλησπέρα, Εγώ πάω τον δικό μου στο ροδινο τρενο αλλα στην Ραφήνα. Μένω στο Πόρτο Ραφτη. είμαι πολυ ευχαριστημένη. Πολλές και καλές παροχές και τα δίδακτρα σε λογικά πλαίσια. Δες και πές μου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα......θέλω απόψεις για Παιδικούς σταθμούς στην Παιανία.....Ο αντίστοιχος Βρεφονηπιακός σταθμός μάλλον δεν θα μας επιλέξει επειδή είμαι ετεροδημότης......προτιμούνται οι δημότες.

 

Έχει καμμία ακούσει για τους ιδιωτικούς της περιοχής....ΤΟ ΡΟΔΙΝΟ ΤΡΕΝΟ και ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ.....\

 

απόψεις...???

Κατερίνα τους έχω δει και τους δυο αυτούς σταθμούς, εγώ όμως επέλεξα να γράψω το παιδί μου στο "ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ" στα Σπάτα που μαζί με το 'ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΓΑΛΑΖΙΟ" στη Ραφήνα, θεωρώ ότι είναι μακράν οι καλύτεροι της περιοχής. Έγραψα το παιδί μου στο "ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΝΑ ΑΡΧΊΣΕΙ" γιατί με βόλευε καλύτερα σαν περιοχή και ήταν και οικονομικότερος.

Δέν έχω τα τηλέφωνα των σταθμών τώρα μαζί μου, όμως αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να στα στείλω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλά όλα αυτά που λέτε συμφωνώ μαζί σας, αλλά θέλω να σας πω επειδή ειμαι βρεφοκόμος έχω δουλεψει και σε παιδικους σταθμους και σε σχολεια Αμεα, παίζει μεγάλο ρόλο η παιδαγωγός της τάξης για εμένα!!'Σιγουρα όταν πάτε σ'εναν παιδικο σταθμο θα σας τα πουνε ολα τέλεια δεν είναι όμως έτσι!!Εχουν δει πολλά τα μάτια μου!!θα σας προτείνω εναν καλο παιδικο σταθμο οπου ειχα κανει την πρακτική μου στην Αθηνα ,οταν ήμουν με τον άντρα μου, στην Ν.Μάκρη το Pre school educational center, είχε τέλειο φαγητο για τα παιδιά ,ωραίο πρωινό και μεσημεριανό και δραστηριοτητες ,γιορτες ο καλύτερος που εγώ έχω δει μεχρι τώρα!!Αν δεν ειστε μέσα σ'έναν παιδικό σταθμό δεν μπορειτε να ξερετε πολλά πράγματα,γιατί και θα σας κρύβουν κάποια. Γι'αυτό για εμένα όταν εισαι παιδαγωγός πρέπει να έχεις μεράκι για τα παιδιά να τα κάνεις διαφορες δραστηριοτητες και να ενισχύεις την μάθηση τους!!

Link to comment
Share on other sites

apostoli μπορεις να μου δωσεις στοιχεια για το "ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ" . Το ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΓΑΛΑΖΙΟ μου πεφτει λιγο μακρια.Το ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ στα Σπατα ειναι ο καινουργιος ; Γιατι δεν μπορω να βρω κάποιο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

MUST.

 

κα. Στυλιανακη καλησπερα,

θα ηθελα τη γνωμη σας οσον αφορα σχολεια με μεθοδους μοντεσσορι κλπ. εκει οπου προσφερουν επιπλεον γνωσεις, κανουν γλωσσες, μουσικη. μετα απο ραντεβου μου με συγκεκριμενο σχολειο, http://www.europeancollege.gr, προβληματίζομαι αν το παιδακι ειναι καλο να μπει σε διαδικασια εκμαθησης απο τοσο νωρις ή οχι.

(ειμαστε 2,5 τωρα και η αληθεια ειναι οτι μαθαινει πολυ ευκολα και γρηγορα, ηδη ξερει καμια 15 τραγουδακια και τα περισσοτερα προσπαθει να τα τραγουδησει. Μιλησε πολυ νωρις και κανει ολοκληρωμενες και σωστα γραμματικα προτασεις)

καταλαβαινω οτι ολες οι γνωσεις διοχετευονται μεσω παιχνιδιου στα παιδια, αλλα 2 γλωσσες, μουσικοκινητικη, προπαιδεια, μου φανηκαν πολλα για πρωτη επαφη του με παιδικο.

θα εκτιμουσα καποια βοηθεια-γνωμη σας.

σας ευχαριστω.

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

EDIT ADMIN .... Για κριτήρια επιλογής παιδικού σταθμού δείτε εδώ!!http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19378

 

 

 

Αγαπητές μαμάδες γειά σας,

 

Μόλις τελείωσα με την 6η και τελευταία επίσκεψή μου στους παιδικούς σταθμούς που αξιολογώ για να επιλέξω που θα πάει το κοριτσάκι μου του χρόνου. Δυστυχώς, δεν βρήκα ένα σταθμό που να τα έχει "όλα", δηλαδή καλαίσθητους, καθαρούς και φωτεινούς χώρους & κήπο σε ό,τι αφορά το περιβάλλον, και πλούσιο πρόγραμμα από έμπειρες νηπιαγωγούς με εκδρομές και ποικιλία δραστηριοτήτων. Συνεπώς, πρέπει να διαλέξω τι θεωρώ πιο σημαντικό. Και ζητώ τη γνώμη σας:

Ένα σταθμό με συμπαθητικούς χώρους, χωρίς κήπο, με πλούσιο πρόγραμμα αλλά με μη έμπειρο προσωπικό που φαίνεται (αλλά δεν ξέρω αν είναι, αποδεδειγμένα και σε βάθος χρόνου) αποτελεσματικό?

Ένα σταθμό με εξαιρετικές εγκαταστάσεις αλλά φτωχό πρόγραμμα, σα να βρίσκεται το παιδί σε ένα ωραίο σπίτι με απλή φύλαξη, χωρίς εκδρομές/ξένες γλώσσες?

Ένα σταθμό με καταπληκτικό πρόγραμμα και έμπειρο προσωπικό, σε στριμωγμένες, κουρασμένες εγκαταστάσεις?

Ένα σταθμό με φοβερές εγκαταστάσεις, φοβερό πρόγραμμα, φοβερό προσωπικό, αλλά με 28 παιδιά σε κάθε τμήμα?!

Μπερδεύτηκα... Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...