Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

piercing


Recommended Posts

θα ηθελα να ζητησω την γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει..μου αρεσει πολυ ενα σκουλαρικι στη μυτη και προς το παρον βολευομαι με ψευτικο στρασακι..αλλα θα ηθελα και αληθινο σκουλαρικι..πρωτον θελω να ρωτησω αν ποναει,οταν το κανεις και αν αφηνει σημαδι και δευτερον μπορω να το κανω μονη μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το σκουλαρικι στη μυτη δενειναι πιρσινγκ!γινεται μ επιστολακι οπως στα αφτια!δεν ποναει και φευγει πολυ ευκολα η τρυπα κλεινει στο μισαωρο σχεδον που θα μεινει χωρις σκουλαρικι!δεν ποναεικαι ειναι σχετικα αφοβο,αν το κανεις προτιμησε σκουλαρικι σε ευθεια-οχι γωνια-ουτε μπιλια σε περιπτωση που στο τραβηξουν να βγει ολοκληρο μην τραυματιστεις!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να το κανεις μονη σου?να τρυπησεις τη μυτη σου μονη σου?:shock:

δεν ειμαστε καλα κοριτσι μου.αν θες να κανεις κατι τετοιο να πας σε εναν ειδικο σαυτα και να μη τρυπιεσαι μονη σου.

αυτα γινονται με αποστειρωμενα εργαλεια και δε μπορει ο καθενας να παιρνει βελονες και να τρυπιεται.

Link to comment
Share on other sites

α δεν το ειδα!εννοειται οτι δεν το κανει ςμονη σου!!!!!!!!!!!!!!!!το χειροτερο ειναι να παθεις μολυνση η αιμορραγια!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Φορουσα σκουλαρικι στη μυτη περιπου 6 χρονια.Το εχω βγαλει απ το 2001 αλλα η τρυπα ακομη φαινεται.Βεβαια εχει κλεισει,δεν περναει σκουλαρικι αλλα η τρυπα ειναι ορατη.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το σκουλαρικι στη μυτη δενειναι πιρσινγκ!/QUOTE]

 

 

Βρε κατερινάκι πες και σε εμάς τα στραβάδια τι είναι το πίρσινγκ. Θα μεγαλώσει κάποτε το Ηλεκτράκι και θα μου λέει για πίρσινγκ και εγώ θα την κοιτάω σαν ούφο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλε το piercing είναι τα τρυπήματα σε διάφορα σημεία του σώματος, αλήθεια δεν το έχεις ξανακούσει? Εντάξει, πάντως έχεις καιρό να προετοιμαστείς, είναι μικρή ακόμη η κόρη σου!

Katerina, όσον αφορά τη μύτη δεν μπορώ να σου πω, καθώς δεν την είχα ποτέ τρυπήσει...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλε το piercing είναι τα τρυπήματα σε διάφορα σημεία του σώματος, αλήθεια δεν το έχεις ξανακούσει?

 

 

Αυτό ξέρω και εγώ. Αλλά θεωρούσα ότι και το τρύπιμα της μύτης είναι περσινγκ. Αλλά τελικά δεν είναι. Τι είναι το πέρσινγκ οεο;:confused:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω νομιζα οτι το piercing αφορα και την τρυπα στη μυτη!

Δεν ποναει ιδιαιτερα απο οτι μου εχουν πει αλλα απο φιλες μου που εχουν εχω δει οτι μενει σημαδι. Οχι τιποτα φοβερο αλλα υπαρχει παντα μια τελιτσα εκει.

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα επειδη υποτιθεται απο τη μυτη περνανε διαφορα νευρα δεν τρυπας οπου ναναι αλλα σε συγκεκριμενα σημεια γιαυτο (αν ισχυει) καλυτερα να πας σε ''ειδικο'' να στο κανει και οχι μονη σου.

Link to comment
Share on other sites

α δεν το ειδα!εννοειται οτι δεν το κανει ςμονη σου!!!!!!!!!!!!!!!!το χειροτερο ειναι να παθεις μολυνση η αιμορραγια!

 

εχω ακουσει απο πολλα παιδια οτι το κανουν και μονοι τους ενας το εχει κανει και στο αυτι αλλα με πολυ προσοχη βεβαια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φορουσα σκουλαρικι στη μυτη περιπου 6 χρονια.Το εχω βγαλει απ το 2001 αλλα η τρυπα ακομη φαινεται.Βεβαια εχει κλεισει,δεν περναει σκουλαρικι αλλα η τρυπα ειναι ορατη.

 

εχω ακουσει διαφορες ιστοριες και εχω τρομαξει για αυτο ρωταω εδω μηπως ξερει να μου πει κανεις καλυτερα:)

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει απο πολλα παιδια οτι το κανουν και μονοι τους ενας το εχει κανει και στο αυτι αλλα με πολυ προσοχη βεβαια..

 

δεν χρειαζεται να κανεις οτι κανουν οι αλλοι

μπορει ενας να το εκανε μονος του αλλα η ξαδερφη μου που εινια νοσοκομα εχει δει αρκετα ασχημες μολυνσεις ετσι

Link to comment
Share on other sites

το σκουλαρικι στη μυτη δενειναι πιρσινγκ!/QUOTE]

 

 

Βρε κατερινάκι πες και σε εμάς τα στραβάδια τι είναι το πίρσινγκ. Θα μεγαλώσει κάποτε το Ηλεκτράκι και θα μου λέει για πίρσινγκ και εγώ θα την κοιτάω σαν ούφο.

 

:);)

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω ακουσει για παιδι που εχασε την οραση του γιατι τρυπηθηκε μονο του.μη κανετε τετοια πραγματα.ποσο κοστιζει πια αυτο για να πειτε στους γονεις σας να σας δωσουν τα χρημματα?η στην τελικη μαζεψτε απο το χαρτζιλικι σας

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω ακουσει για παιδι που εχασε την οραση του γιατι τρυπηθηκε μονο του.μη κανετε τετοια πραγματα.ποσο κοστιζει πια αυτο για να πειτε στους γονεις σας να σας δωσουν τα χρημματα?η στην τελικη μαζεψτε απο το χαρτζιλικι σας

 

αυτο φοβαμαι μηπως παθω κατι ητε το κανω μονη μου ητε παω σε ειδικο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν χρειαζεται να κανεις οτι κανουν οι αλλοι

μπορει ενας να το εκανε μονος του αλλα η ξαδερφη μου που εινια νοσοκομα εχει δει αρκετα ασχημες μολυνσεις ετσι

 

:|:|

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκουλαρίκι στη μύτη εδώ και 13 χρόνια. Το έκανα με πιστολάκι σε χρυσοχοείο (εκεί που τρυπάν και τα αφτιά).

 

Piercing θεωρείται από τους "ειδικούς" η τρύπα που γίνεται με βελόνα και όχι με το πιστολάκι. Οπότε η δική μου θεωρητικά δεν είναι piercing. :rolleyes:

Έκανα όμως πρόπερσι piercing στον αφαλό, σε ειδικό στούντιο, φυσικά με αποστειρωμένα εργαλεία και βελόνες μια χρήσης που ανοίγονται και πετιούνται μπροστά στον πελάτη και με οδηγίες φροντίδας του "τραύματος" φεύγοντας. Εκεί κάνουν και τρύπες στη μύτη με τη μέθοδο της βελόνας.

 

Ότι αποφασίσεις να κάνεις, κάντο σε ειδικούς. Ποτέ μόνη σου, δεν παίρνουμε τις βελόνες και άντε τρυπιόμαστε! :-D:grin::-D

Και πολύ σημαντικό είναι να φροντίζεις τις τρύπες μετά, ακολουθώντας τις οδηγίες που θα σου δώσουν κατά γράμμα. Είναι το Α και το Ω για να μην έχεις ιστορίες μετά. Μην πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι!!

 

:lol::lol::lol:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Μόνη σου σε καμία περίπτωση! υπαρχει περίπτωση να μολυνθεί. ειχα σκουλαρικι στη μύτη και το εβγαλα λίγο πριν γεννήσω.ειχα και 5 τρύπες στο ενα αυτί. τωρα ζήτημα να εχω 1 γιατι οσες φορές προσπάθησα να βαλω στο σκουλαρίκια μου τα τραβάει ο μικρός. Στην μύτη δεν το ξαναέβαλα γιατί φοβόμουν μην κο καταπιεί το μωρο, οι φοβίες μας...:) η τρύπα δεν φάινεται πλέον. καντο να σου φύγει και κάποια στιγμή σιγουρα θα το βαρεθείς.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκι μου κι απο μένα,να ξερες τι μου θύμησες:PΣτα 15 ήθελα σαν τρελή να κάνω piercing στην μύτη αλλά οι γονείς μου δεν με άφηναν ,έτσι ένα βραδάκι σε ένα πάρτι μου έκανε η κολιτή μου με ένα σκουλαρικάκι απο αυτά που κάνουν τρύπες...απο τον φόβο μου λυποθήμησα τελικά ευτυχώς δεν έπαθα μόλυνση αλλά εάν γύρναγα τον χρόνο πίσω σίγουρα θα πήγαινα σε ειδικό και δεν θα έκανα πειράματα στον εαυτό μου!!!Τώρα που γέννησα το έβγαλα όπως είπε και μια κοπέλα ποιο πάνω φοβούμενη μην το φάει ο μικρός γιατί πολύ συχνα το έχανα..Οπότε αφού σου αρέσει τόπο πολύ κλείσε ένα ραντεβού σε ένα studio και κάντο,μπορεί να αφήνει σιμάδι όταν καποια στιγμη θα αποφασισεις να το βγάλεις αλλά καλύτερα τώρα παρά σαν κάτι φίλες μου που τουσ ήρθε στα 30:p

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κολλητή μου είχε στα ''νιάτα'' της σκουλαρίκι στη μύτη. Τώρα πια το έχει βγάλει, αλλά παρόλο που η τρύπα απο μέσα έχει κλείσει φαίνεται πολύ έντονα και ιδιαίτερα όταν φοράει make-up, μοιάζει με ανοιχτό πόρο.

Μόνη σου μη το κάνεις βέβαια κι άμα αποφασίσεις να το κάνεις να πας κάπου που να τηρούν αυστηρά τους κανόνες υγειηνής!

Κατά τη γνώμη μου κράτα το ψεύτικο και μη βάλεις αληθινό. Κι εγώ έτσι βολευόμουν όταν με είχε πιάσει τρέλα με σκουλαρίκι στη μύτη!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κοριτσακι μου, επιδι κι εγω προσφατα περασα απο αυτη τη φαση μιας κ ειμαι 20 χρονων, εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα.... Μην κανεις μονη σου τρυπα. Η μυτη τα αυτια και γενικα στο προσωπο μας εχουμε πολλα νευρα. Φαντασου να χτυπησεις κανενα νευρο καταλαθος και να παθεις ανεπανορθωτη ζημεια?

Κι εγω εκανα μονη μου τρυπες στη μυτη απο τυχη δεν επαθα τιποτα αλλα στο αυτι επαθα μεγαλη μολυνση. Καλα θα κανεις να πας να σου κανει καποιος επαγκελματιας, δεν ποναει αν στο κανει με το ιδικο μηχανιμα που τρυπαμε και αυτια και δεν νομιζω πως ειναι κατι φοβερο....

Για να εισαι σιγουρη σε ποιον πας και οτι δεν θα σου κανει καποια ζημεια απο αμελια να προσεξεις εξω απο το μαγαζι εαν εχει το ιδικο σημα οτι το καταστημα εχει αδεια για να κανει τρυπες, επισις αν ψαξεις λιγο μπορεις να βρεις επαγκελματιες με διπλωμα που κανουν πιρσινγκ και κανουν και τρυπες στη μυτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κοριτσακι μου, επιδι κι εγω προσφατα περασα απο αυτη τη φαση μιας κ ειμαι 20 χρονων, εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα.... Μην κανεις μονη σου τρυπα. Η μυτη τα αυτια και γενικα στο προσωπο μας εχουμε πολλα νευρα. Φαντασου να χτυπησεις κανενα νευρο καταλαθος και να παθεις ανεπανορθωτη ζημεια?

Κι εγω εκανα μονη μου τρυπες στη μυτη απο τυχη δεν επαθα τιποτα αλλα στο αυτι επαθα μεγαλη μολυνση. Καλα θα κανεις να πας να σου κανει καποιος επαγκελματιας, δεν ποναει αν στο κανει με το ιδικο μηχανιμα που τρυπαμε και αυτια και δεν νομιζω πως ειναι κατι φοβερο....

Για να εισαι σιγουρη σε ποιον πας και οτι δεν θα σου κανει καποια ζημεια απο αμελια να προσεξεις εξω απο το μαγαζι εαν εχει το ιδικο σημα οτι το καταστημα εχει αδεια για να κανει τρυπες, επισις αν ψαξεις λιγο μπορεις να βρεις επαγκελματιες με διπλωμα που κανουν πιρσινγκ και κανουν και τρυπες στη μυτη.

 

για να πω την αληθεαι με ολα αυτα που ακουω σκεφτομαι να μεινω με το ψευτικο..

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα στο λυκειο ειχα τρυπες στα αυτια μετα στη μυτη στον αφαλο και στη γλωσσα.για την ακριβεια κατ απο τη γλωσσα σε εεκεινο το κομματι που την κραταει.πηγα για ολες σε ειδικο στουντιο εκτος απο την τρυπα στον αφαλο οπου μου το εκαναν με πιστολι και φυσικα επαθα μολυνση αφου κοντεψα να λυποθυμησω εκει!!για ενθυμιο εχω ενα ωραιοτατο σημαδι.λοιπον,στη μυτη μου βαλανε σπρει ξυλοκαινης και πριν απο αυτο μου εβαλε στο ρουθουνι ενα φακο σα στυλο για να δει τα νευρα και να βαλει σημαδι που θα με τρυπησει.αφου εβαλε τη ξυλοκαινη με τρυπισε με τη βελονα και δε καταλαβα τιποτα.απλα δακρυσε το ματι μου.το σκουλαρηκι που μου εβαλε ηταν ενα στρυφογυριστο το οποιο δε θα μπορουσα με τιποτα να το βγαλω μονη μου.ειναι λιγο μεγαλουτσικο για να ανοιξει η τρυπα.μετα απο ενα μηνα πηγα γαι να μου το βγαλει και να μου βαλει ενα κανονικο.οταν εμεινα εγκυος το εβγαλα και μεχρι πριν κανα δυο μηνες δε το ειχα βαλει.η τρυπα απο μεσα ειχε κλεισει κανονικα μεχρι ενα σημειο.η τρυπα φενοταν αλλα οχι τρομερα.μετα μου ηρθε και τη ξανανοιξα μονη μου με σκουλαρηκι αλλα το μονο που εκανα ηταν να το βαλω και αυτο περασε μονο του με μια ελαχιστη αντισταση στο τελος.αυτα τα ολιγα!!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

φυσικα κ δν πρεπει να κανουμε τρυπες μονοι μας!! μια κοπελα (γνωστη καποιας φιλης μου) εκανε τρυπα μονη της στη γλωσσα κ μετα την τρεχανε στο νοσοκομειο!! μπορεις να παθεις πολλα απ αυτο..απο σοβαρη μολυνση μεχρι σοβαρο τραυματισμο!! εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο γιατι οσους κ να χω ρωτησει μου εχουν πει διαφορετικα πραγματα κ δν ξερω τι να κανω..θελω να κανω τρυπα στη μυτη κ θα ηθελα να μαθω αν αυτη η τρυπα θα φαινεται εντονα οταν δε φοραω το σκουλαρικι..κ αν φαινεται πως φαινεται περιπου!! ;) αυτα απο δωωω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...