Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλμα Αναπτυξης


Recommended Posts

Καλημέρα Κορίτσια!!!

 

Ισως σας φανεί λιγο χαζή η απορία μου... αλλά επειδή συνάντησα αρκετές φορές την έκφραση άλμα ανάπτυξης... θέλω να ρωτήσω ποια είναι τα συμπτώματα αυτού του άλματος. Τι συμβαίνει στο παιδάκι και πως συμπεριφέρεται? Πόσο διαρκεί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτη την ερωτηση ηθελα να κανω και εγω , γιατι η μπεμπα εχει σχεδον 5 μερες που τα βραδυα ουρλιαζει λες και την σφαζουν,πηγαμε στον γιατρο χτες την εξετασε ηταν μια χαρα,ειδε τα ουλα της και ειπε δεν βλεπω ακομα εντονο πριξιμο για να πω οτι φταινε τα δοντια της, και μας ειπε να κανουμε γενικη ουρων για να δουμε για ουρολοιμωξη μηπως και..

αλλα ειναι δυνατον να κλαιει απο ουρολοιμωξη μονο το βραδυ 1-3??(βεβαια καποια βραδυα κανα 2 το φασμα των ωρων ηταν μεγαλυτερο 11-6)

μηπως ετσι φαινεται το αλμα αναπτυξης?? η υπαρχει περιπτωση να εχει κολικους παλι??? σας εχει συμβει??? δοκιμασα να της δωσω και ντεπον αλλα δεν ειδα καμια καλυτερευση δεν ξερω τι να κανω,

οσο για την συμπεριφορα της την υπολοιπη μερα, ειναι μια χαρα, παιζει γελαει κοιμαται κανα 3 μισαωρα . εχουμε φοβηθει με τον αντρα μου αφου δεν θελουμε να νυχτωσει !!!

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέμε "άλμα ανάπτυξης" συμβαίνει λίγο μετά τον σαραντισμό, μετά στον 4ο μήνα ή στον 6ο. Βέβαια τίποτε δεν είναι απόλυτο! Η παιδίατρός μας μας είχε μιλήσει για άλμα ανάπτυξης όταν γύρω στον 6ο μήνα η μικρή μου κοιμόταν ελάχιστα, έτρωγε πολύ και γενικά ήταν ένα διαολάκι. Μετά από κενένα εικοσαήμερο ηρέμησε και ξαναμπήκε στα νορμάλ της.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι το αλμα αναπτυξης εχει να κανει περισσοτερο με η διτροφη του παιδιου!εκει που ετρωγε δηλαδη ανα 3 ωρες μπορει να εχει αναγκη για περισσοτερο γαλα και να πειναει ανα 1 ωρα και να μη του φτανει το γαλα!ελπιζω να τα λεω σωστα αλλα ασ με διορθωσουν αν κανω λαθος

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά υπάρχει αυτό το θέμα στο φόρουμ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28430

 

επίσης πολύ χρήσιμες πληροφορίες έχει εδώ http://www.kellymom.com/bf/normal/growth-spurt.html

 

εμείς περάσαμε άλμα στις 3 εβδομάδες, στις 6 εβδομάδες, στους 3 μήνες και στους 5,5 μήνες. Το μωρό ήθελε να θηλάζει συνέχεια, σαν να πεινούσε και να μην χόρταινε, όμως σε 2 24ωρα η παραγωγή μου είχε αυξηθεί και επανήλθαμε στους προηγούμενους ρυθμούς

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μωράκια περνουν αναπτυξιακά αλματα . Επειδη ομως καθε μωρο ειναι ξεχωριστο και διαφορετικό , δεν παιρνουν ολα τα μωρα με την ιδια ένταση τα άλματα .

 

Στο αναπτυξιακό αλμα τα θηλάζοντα μωρά αυξάνουν την παραγωγή συμφωνα με τις ανάγκες του , ενω τα μωρα που πινουν ξένο γάλα μπορει είτε να αυξήσουν την ποσοτητα φαγητού είτε να την μειωσουν για εκεινη την περιοδο .

 

Τα αλματα ανάπτυξης σε εβδομάδες :

 

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (αγχος αποχωρισμού /προσκόλληση)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

 

Στα αλματα ανάπτυξης τα βρεφη παιρνουν μια πολυ εντονη περίοδο που τα αναστατώνει . Ετοιμάζουν τα νεα τους κατορθώματα ( μπουσούλημα , σηκωμα , περπάτημα , ομιλια ) και αυτα τα αναστατωνει , τα κανει να φοβουνται και αναζητουν την γνωριμη αγκαλια της μητέρας . Μονο εκει νιωθουν ασφάλεια και σιγουρια ! »

 

Περάσαμε κ εμείς 2-3 αλματάκια ποοολυ έντονα

με πολλά νυχτερινά κλαμματάκια (ενώ κατα τα άλλα

ήταν πανήσυχος τα βράδυα!) κ ποοοολυ περίεργες συμπεριφορές...

 

Ειδικά της 17ης εβδομάδας θα μας μείνει αξέχαστο!

4 εβδομάδες ακριβώς κράτησε...

 

Υπομονή κ μην αγχώνεσαι καθόλου (λέμε τώρα)!

Αγκαλίτσες άπειρες στο μωρό, χαδάκια λογάκια

κ στο στήθος οοοοποτε θέλει...

Δεν κακομαθαίνει, δεν συνηθίζει, δεν μαμακεύει

(κ άλλες άπειρες τέτοιες αηδίες που κυκλοφορούν!)

μόνο το βοηθάει να μην τρομάζει, να ηρεμει, να μην αναπτύξει φοβίες

κ να μεγαλώσει ευτυχισμένο...!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Δεν είναι προγραμματισμένα όλα τα μωρά να περνούν τα άλματα στις συγκεκριμένες εβδομάδες. Μπορεί να περάσει και να μην ακουμπήσει που λέμε ή να το περάσει 28η-29η εβδομάδα. Ψυχραιμία και υπομονή. Πολλή υπομονή &αγάπη .

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2019 at 10:19 ΠΜ, Εvadiva είπε:

Άλμα 23-26 πλησιάζει τα φώτα σας, σας παρακαλώ εμπειρίες..... επίσης έχουμε κ ούλα που μας πονάνε!!!

Εμείς τώρα το περνάμε ... και το φοβόμουν και έλεγα ότι θα είναι σαν το άλμα 15-19 και είχα φρικάρει. Ευτυχώς καμία σχέση πολύ πιο χαλαρά. Οκ έχει γκρίνια έχει αϋπνία λίγο παραπάνω γιατί είναι και τα δοντάκια αλλά σαν το 15-19 δεν έχει :p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Πριν 2 χρόνια κανοντας αναζήτησή για το αλμα της 17ς βδομάδαΣ Έπεσα πάνω σε αυτη τη δημοσίευση,διαβάζοντας ότι σε πολλές μαμάδες εμεινε αξέχαστο ...και  σαν σήμερα με

Το δεύτερο μου παιδάκι που βρίσκεται σε αυτο το  ίδιο αλμα εκανα πάλι αναζήτησή σχετικά με

αυτό των 17 βδομαδων και πεφτοντας πάλι στην ίδια δημοσίευση  θυμήθηκα τότε πριν δυο χρόνια ότι τράβηξα τα ίδια !! Τελικά όντως μεγάλο παλούκι το 15-19.... νόμιζα ότι παιδί μου έχει παρενέργειες από το εμβόλιο αλλά τελικά οκ ... μου ρθαν ξανά αναμνήσεις από όταν το ζησα !!υπομονη μαμάδες ..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Helena40 είπε:

Πριν 2 χρόνια κανοντας αναζήτησή για το αλμα της 17ς βδομάδαΣ Έπεσα πάνω σε αυτη τη δημοσίευση,διαβάζοντας ότι σε πολλές μαμάδες εμεινε αξέχαστο ...και  σαν σήμερα με

Το δεύτερο μου παιδάκι που βρίσκεται σε αυτο το  ίδιο αλμα εκανα πάλι αναζήτησή σχετικά με

αυτό των 17 βδομαδων και πεφτοντας πάλι στην ίδια δημοσίευση  θυμήθηκα τότε πριν δυο χρόνια ότι τράβηξα τα ίδια !! Τελικά όντως μεγάλο παλούκι το 15-19.... νόμιζα ότι παιδί μου έχει παρενέργειες από το εμβόλιο αλλά τελικά οκ ... μου ρθαν ξανά αναμνήσεις από όταν το ζησα !!υπομονη μαμάδες ..

Πολύ υπομονή σου εύχομαι !!!! Το θυμάμαι σαν σήμερα που είχε τύχει και είχαμε πάει και διακοπές. Άσε μεγάλο ζόρι ... δεν ήξερε τι ήθελε νομίζω ότι και να έκανα θα τον ενοχλούσε. Αλλά τα ξέρεις .. πολύ αγκαλιά ,πολύ πολύ πολύ αγκαλιά και κατανόηση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαιρετώ και εγώ. Εμείς μπήκαμε αισίως στην 17η εβδομάδα. Όλη μέρα σήμερα θέλει να κοιμάται στο στήθος. Τίποτα άλλο δεν κάνουμε. Να υποθέσω λόγω άλματος;;

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2020 at 6:42 ΜΜ, GeoA είπε:

Χαιρετώ και εγώ. Εμείς μπήκαμε αισίως στην 17η εβδομάδα. Όλη μέρα σήμερα θέλει να κοιμάται στο στήθος. Τίποτα άλλο δεν κάνουμε. Να υποθέσω λόγω άλματος;;

Καλησπέρα, κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι ή μπορεί να ξεκίνησαν κ οι ενοχλήσεις στα δόντια. Όσο μπορείς θήλαζε κατά απαίτηση του μωρού . Εκείνη την περίοδο έφτανα και τη μία ώρα θηλασμού. Επίσης, αν θες ρώτησε τον γιατρό για το αν θα χρειαστείτε κάποιο τζελ για δόντια αν πονάει. Ακόμη, παρατήρησε τη συμπεριφορά του, αν δεις κάτι άλλο ανησυχητικό στη συμπεριφορά επικοινώνησε με παιδίατρο. Και για γίνω πιο συγκεκριμένη, εμένα εκείνη την περίοδο , σπαραζε στο κλάμα κ ήταν μέσα στη γκρίνια κ ταυτόχρονα μου έκανε μια απεργία θηλασμού,( ναι κ αυτό συνέβη, ενώ πριν είχε αυξήσει τους θηλασμους). Είναι φυσιολογικό , ήταν άλμα όπως είπε η παιδίατρος, κ στο αναφέρω όχι για να σε αγχωσω αλλά να ξέρεις ότι μπορεί να συμβεί κ αυτό κ είναι παροδικό κ φυσιολογικό. Είναι πραγματικά δύσκολο άλμα κ αυξάνονται πολύ οι θηλασμοί σε διάρκεια κ ποσότητα γιατί αυξάνονται κ οι ανάγκες του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Καλησπέρα, κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι ή μπορεί να ξεκίνησαν κ οι ενοχλήσεις στα δόντια. Όσο μπορείς θήλαζε κατά απαίτηση του μωρού . Εκείνη την περίοδο έφτανα και τη μία ώρα θηλασμού. Επίσης, αν θες ρώτησε τον γιατρό για το αν θα χρειαστείτε κάποιο τζελ για δόντια αν πονάει. Ακόμη, παρατήρησε τη συμπεριφορά του, αν δεις κάτι άλλο ανησυχητικό στη συμπεριφορά επικοινώνησε με παιδίατρο. Και για γίνω πιο συγκεκριμένη, εμένα εκείνη την περίοδο , σπαραζε στο κλάμα κ ήταν μέσα στη γκρίνια κ ταυτόχρονα μου έκανε μια απεργία θηλασμού,( ναι κ αυτό συνέβη, ενώ πριν είχε αυξήσει τους θηλασμους). Είναι φυσιολογικό , ήταν άλμα όπως είπε η παιδίατρος, κ στο αναφέρω όχι για να σε αγχωσω αλλά να ξέρεις ότι μπορεί να συμβεί κ αυτό κ είναι παροδικό κ φυσιολογικό. Είναι πραγματικά δύσκολο άλμα κ αυξάνονται πολύ οι θηλασμοί σε διάρκεια κ ποσότητα γιατί αυξάνονται κ οι ανάγκες του μωρού.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Πήγαμε χθες παιδίατρο και μου είπε ότι είναι λόγω άλματος.

 

Ναι η αλήθεια φαίνεται να τον ενοχλούν τα ούλα του και επειδή δε θέλει την πιπίλα και τα χεράκια του καμία φορα δυσκολεύεται να τα βάλει στο στόμα θέλει να πιπιλάει το στήθος.

 

Με χαροποιεί μόνο που κατάφερα να πάρω 2 εβδομάδες επιπλέον άδεια απ τη δουλειά και έτσι θα το περάσουμε αυτό και μετά θα επιστρέψω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Πήγαμε χθες παιδίατρο και μου είπε ότι είναι λόγω άλματος.

 

Ναι η αλήθεια φαίνεται να τον ενοχλούν τα ούλα του και επειδή δε θέλει την πιπίλα και τα χεράκια του καμία φορα δυσκολεύεται να τα βάλει στο στόμα θέλει να πιπιλάει το στήθος.

 

Με χαροποιεί μόνο που κατάφερα να πάρω 2 εβδομάδες επιπλέον άδεια απ τη δουλειά και έτσι θα το περάσουμε αυτό και μετά θα επιστρέψω. 

Και μένα τα ίδια τότε. Δύσκολο άλμα , ήμασταν αγκαλιά όλη μέρα, εμένα βέβαια είχε κ άλλα...Όλη την ώρα όμως γάλα... Υπομονή!!! 

Για τα ούλα εγώ έπαιρνα κ μασητικά ψυγείου. Βοηθάνε ;-)

Επιστρέφεις δουλειά ε; Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι! Κ εγώ θα ξεκινήσω σε λίγο καιρό, εγώ κατάφερα και πήρα ό, τι μπορούσα από άδεια , αλλά και πάλι βουνό μου φαίνεται. Θα τα καταφέρουμε πιστεύω. Πάντως μετά από αυτή την φάση που περνάτε τώρα  νομίζω ηρεμούν αρκετά τα πράγματα, τουλάχιστον στη δική μας περίπτωση άλλο μωρό, πολύ πιο ήσυχο κτλ. Οπότε σου εύχομαι κ σεις να ηρεμήσετε μέχρι να πας στη δουλειά :-)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Και μένα τα ίδια τότε. Δύσκολο άλμα , ήμασταν αγκαλιά όλη μέρα, εμένα βέβαια είχε κ άλλα...Όλη την ώρα όμως γάλα... Υπομονή!!! 

Για τα ούλα εγώ έπαιρνα κ μασητικά ψυγείου. Βοηθάνε ;-)

Επιστρέφεις δουλειά ε; Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι! Κ εγώ θα ξεκινήσω σε λίγο καιρό, εγώ κατάφερα και πήρα ό, τι μπορούσα από άδεια , αλλά και πάλι βουνό μου φαίνεται. Θα τα καταφέρουμε πιστεύω. Πάντως μετά από αυτή την φάση που περνάτε τώρα  νομίζω ηρεμούν αρκετά τα πράγματα, τουλάχιστον στη δική μας περίπτωση άλλο μωρό, πολύ πιο ήσυχο κτλ. Οπότε σου εύχομαι κ σεις να ηρεμήσετε μέχρι να πας στη δουλειά :-)

Μου δίνεις κουράγιο! Μακάρι να ηρεμήσει γιατί η αλήθεια μέχρι τους 2,5 μήνες ήταν γκρινιαρούλης και μετά μέχρι και μια εβδομάδα πριν είχε ηρεμήσει.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Όταν θα πας δουλειά τι θα κάνεις με τον θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Μου δίνεις κουράγιο! Μακάρι να ηρεμήσει γιατί η αλήθεια μέχρι τους 2,5 μήνες ήταν γκρινιαρούλης και μετά μέχρι και μια εβδομάδα πριν είχε ηρεμήσει.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Όταν θα πας δουλειά τι θα κάνεις με τον θηλασμό;

Αχχχ κορίτσι μου και μένα οι πρώτοι τρεις μήνες βουνό μου φάνηκαν. Δεν το λένε τυχαία το τέταρτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, προσαρμόζεται και η μαμά και το μωρό. Είχαμε κ ένα σωρό θέματα με το θηλασμό με τις αλλεργίες κτλ κ ήταν δύσκολα κ όχι μόνο αυτά γιατί πες ότι μπορεί να δίνεις κ ξένο, το πιο ζόρικο είναιμέχρι να συνηθίσεις ότι έχεις μωρο. Μετά νομίζω ότι βελτιώνεται πολύ το πράγμα, συνηθίζεις κ συ, μεγαλώνει κ το μωράκι , είναι αλλιώς. Σκέψου τώρα που η δική μου κοντεύει ενός έτους, είναι πολύ πιο δύσκολη από ότι ήταν τριών μηνών που την άφηνες σε μια γωνιά κ έμενε εκεί. Κι όμως πολύ πιο κούραση είχα τότε, η προσαρμογή είναι το θέμα. Κουράγιο, βελτιώνεται πολύ από εδώ και μπρος.

Με το θηλασμό όπως πάει, θέλω να συνεχίσω, ειδικά τώρα που είναι χειμώνας και ιώσεις, αλλά αν νιώσω ότι ζοριζουν πολύ τα πράγματα θα δω μήπως το μειώσω σταδιακά. Δεν είχα σκοπό να φτάσω ως εδώ, τελικά όμως έφτασα κ δε θέλω να το κόψω. Θα δείξει ο καιρός. Εσείς όμως που δεν αρχίσατε ακόμα στερεές αν θες να το συνεχίσεις θα πρέπει να αφήνεις γάλα για το μωρό. Ρωτά μία μαία να σε κατατοπίσει με το θηλαστρο κ πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνεις. Κ μένα που ρώτησα μου είπαν ότι επειδή θα λείπω κ νύχτα να αφήνω γάλα, τη μέρα μόνο στερεές τροφές, αλλά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία, θα είναι ήδη μεγάλη κ εγώ θέλω να αρχίσω φρέσκο γάλα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ θηλαστρο , δεν έχω ιδέα , θα βγάζω με το χέρι στη δουλειά για να μην πρηζομαι που μου είναι πιο οικείο σαν διαδικασία. Κ συ να έχεις το νου σου να μην πρηστεις, ίσως στη φάση που είσαι σε βολεψει πιο πολύ το θηλαστρο για να έχει ερέθισμα το στήθος κ να μη μειωθεί το γάλα ( κ επίσης να ανακουφίσει το πρήξιμο)

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2020 at 4:29 ΜΜ, Annitamik είπε:

Αχχχ κορίτσι μου και μένα οι πρώτοι τρεις μήνες βουνό μου φάνηκαν. Δεν το λένε τυχαία το τέταρτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, προσαρμόζεται και η μαμά και το μωρό. Είχαμε κ ένα σωρό θέματα με το θηλασμό με τις αλλεργίες κτλ κ ήταν δύσκολα κ όχι μόνο αυτά γιατί πες ότι μπορεί να δίνεις κ ξένο, το πιο ζόρικο είναιμέχρι να συνηθίσεις ότι έχεις μωρο. Μετά νομίζω ότι βελτιώνεται πολύ το πράγμα, συνηθίζεις κ συ, μεγαλώνει κ το μωράκι , είναι αλλιώς. Σκέψου τώρα που η δική μου κοντεύει ενός έτους, είναι πολύ πιο δύσκολη από ότι ήταν τριών μηνών που την άφηνες σε μια γωνιά κ έμενε εκεί. Κι όμως πολύ πιο κούραση είχα τότε, η προσαρμογή είναι το θέμα. Κουράγιο, βελτιώνεται πολύ από εδώ και μπρος.

Με το θηλασμό όπως πάει, θέλω να συνεχίσω, ειδικά τώρα που είναι χειμώνας και ιώσεις, αλλά αν νιώσω ότι ζοριζουν πολύ τα πράγματα θα δω μήπως το μειώσω σταδιακά. Δεν είχα σκοπό να φτάσω ως εδώ, τελικά όμως έφτασα κ δε θέλω να το κόψω. Θα δείξει ο καιρός. Εσείς όμως που δεν αρχίσατε ακόμα στερεές αν θες να το συνεχίσεις θα πρέπει να αφήνεις γάλα για το μωρό. Ρωτά μία μαία να σε κατατοπίσει με το θηλαστρο κ πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνεις. Κ μένα που ρώτησα μου είπαν ότι επειδή θα λείπω κ νύχτα να αφήνω γάλα, τη μέρα μόνο στερεές τροφές, αλλά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία, θα είναι ήδη μεγάλη κ εγώ θέλω να αρχίσω φρέσκο γάλα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ θηλαστρο , δεν έχω ιδέα , θα βγάζω με το χέρι στη δουλειά για να μην πρηζομαι που μου είναι πιο οικείο σαν διαδικασία. Κ συ να έχεις το νου σου να μην πρηστεις, ίσως στη φάση που είσαι σε βολεψει πιο πολύ το θηλαστρο για να έχει ερέθισμα το στήθος κ να μη μειωθεί το γάλα ( κ επίσης να ανακουφίσει το πρήξιμο)

Μακάρι να μπορούσα και εγώ να καθήσω περισσότερο μαζί του. Ναι έχω θήλαστρο απλά έχω έννοια γιατί κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό και γενικά για να κοιμηθεί θέλει στήθος και δε ξέρω αν θα ταλαιπωρηθεί πολύ.

 

Ναι πρέπει να μιλήσω με κάποιον ειδικό γιατί δε γνωρίζω πόσο πρέπει να βγάζω.

 

Με το χέρι, ε; Πρέπει να είναι ζόρικο

Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2020 at 1:52 ΜΜ, GeoA είπε:

Μακάρι να μπορούσα και εγώ να καθήσω περισσότερο μαζί του. Ναι έχω θήλαστρο απλά έχω έννοια γιατί κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό και γενικά για να κοιμηθεί θέλει στήθος και δε ξέρω αν θα ταλαιπωρηθεί πολύ.

 

Ναι πρέπει να μιλήσω με κάποιον ειδικό γιατί δε γνωρίζω πόσο πρέπει να βγάζω.

 

Με το χέρι, ε; Πρέπει να είναι ζόρικο

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και είναι και πολύ μεγαλύτερο το παιδί μου σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω με τον ύπνο το φοβάμαι πάρα πολύ. Έχω διαβάσει κάποια άρθραστα αγγλικά για το πώς να κοιμηθεί ο μπαμπάς το μωρό. 

 

Καλό μας κουράγιο και καλή μας αρχή..Με το χέρι δεν είναι δύσκολο είναι απλά εξοικείωση με τη διαδικασία. Εγώ δεν ξέρω πώς χρησιμοποιείται το θήλαστρο...

Λυπάμαι που δεν είχες κι άλλο χρόνο να μείνεις με το μωρό σου. Πιστεύω ότι μετράει η ποιότητα του χρόνου που περνάτε μαζί όμως. Όσο είσαι εκεί θα καταλαβαίνει ότι το αγαπάς και το φροντίζεις

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2020 at 5:01 ΜΜ, Annitamik είπε:

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και είναι και πολύ μεγαλύτερο το παιδί μου σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω με τον ύπνο το φοβάμαι πάρα πολύ. Έχω διαβάσει κάποια άρθραστα αγγλικά για το πώς να κοιμηθεί ο μπαμπάς το μωρό. 

 

Καλό μας κουράγιο και καλή μας αρχή..Με το χέρι δεν είναι δύσκολο είναι απλά εξοικείωση με τη διαδικασία. Εγώ δεν ξέρω πώς χρησιμοποιείται το θήλαστρο...

Λυπάμαι που δεν είχες κι άλλο χρόνο να μείνεις με το μωρό σου. Πιστεύω ότι μετράει η ποιότητα του χρόνου που περνάτε μαζί όμως. Όσο είσαι εκεί θα καταλαβαίνει ότι το αγαπάς και το φροντίζεις

Υπομονή,  κουράγιο και ο Θεός βοηθός. Καλές γιορτές!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Εμπειρίες από άλμα 51-54??

Σχετικά ήπια πράγματα (βέβαια μετά το άλμα του 4ου μήνα, όλα ήπια μου φαίνονται). Γκρίνια περισσότερη κι αλλαγές στο φαγητό παρατήρησα. Εσείς πως τα πάτε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Σχετικά ήπια πράγματα (βέβαια μετά το άλμα του 4ου μήνα, όλα ήπια μου φαίνονται). Γκρίνια περισσότερη κι αλλαγές στο φαγητό παρατήρησα. Εσείς πως τα πάτε;

Αυτό το άλμα τραγικό. Άγχος αποχωρισμού., βγάλαμε μαζί κ δύο δόντια. Ο ύπνος εξακολουθεί να είναι ο ίδιος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μόνο εγώ μετά το δεύτερο παιδί σταμάτησα να υπολογίζω άλματα τάισματα κι όλα αυτά και ουτε που κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός? Στο πρώτο ήμουν με ημερολόγιο, στο δεύτερο άρχισα να καταγράφω αλλά κάπου πρώτο με δεύτερο μήνα το παράτησα.! #oops#

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...