Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΑΟΠΣΤΕΙΡΩΣΗ ΜΠΟΥΚΑΛΙΩΝ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.....

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολες.

ενα θεματακι που απασχολει καποιες απο εμας είναι το αν θα αγορασουμε ή οχι αποστειρωτη γαι τα μπιμπερο , ή αν θα το κανουμε όοπως τον απλιο καλό καιρό ( κατσαρολίστα)

αυτό που θελω να ρωτησω είναι το εξης:

αν γίενι αποστειρωση σε μηχανημα μενουν τα μπουκαλια μεσα γα πόσο καιρό?? αν πάλι γίνει αποστειρωσ σε κατσαρολάκι που και πως αποθηκευονται και γι απόσο καιρό είναι καλά για χρηση???

ευχαριστω.

Aphrodite_k

Διαφημίσεις

Αν θηλάζεις τι να τον κάνεις τον αποστειρωτή; :wink:

λεω σε πιρίπτωση που φυλαξω γαλατακι κάποια στιγμή και δεν είμαι στο σπίτι ή όταν ταισει ο αντρας μου το μπεμπη... αλλά και σε περίπτωση που δεν θηλάσω ( μακαρι να θηλασω και για πολύ καιρό μάλιστα...) τι γινεται σε αυτή την περίπτωση... ουτως ή άλλως απο το μαιευτήριο μου είπαν να πάρω 2-3 μπουκάλια ανεξαρτητα το τι θα γίνει... οπότε .....

Aphrodite_k

Αν θηλάζεις τι να τον κάνεις τον αποστειρωτή; :wink:

Για να μπορεί να αφήσει το μωρό και το γάλα στο ψυγείο και να αναλάβει μια γιαγιά, για να πάει μια βόλτα.

Εγώ ήμουν αποφασισμένη ότι θα θηλάσω, με όποιο τίμημα (είχα και το πρίξιμο γύρω γύρω).

Επειδή το κόστος δεν είναι τεράστιο (της chicco που έχω 6 θέσεων κοστίζει γύρω στα 75 ευρώ), θα σου πρότεινα να τον πάρεις. Νομίζω ότι και η κατσαρόλα την ίδια δουλειά κάνει, αλλά ο αποστειρωτής είναι πιο βολικός. Τα μπιμπερό μπαίνουν στο ψυγείο και διατηρούνται για ένα 24ωρο συνήθως.

Καλό είναι να προσπαθήσεις από την αρχή (δώσε λίγο καιρό στον εαυτό σου) να αφήσεις και κάποιον άλλον να ταίσει το μωρό, γιατί εγώ την πάτησα και δεν το έκανα και όταν προσπάθησα στον τρίτο μήνα να το εφαρμόσω δε μπορούσα να βγάλω γάλα και να φανταστείς ότι με βοήθησε και μια φίλη που έβγαζε το γάλα της για 6 μήνες.

Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις, αλλά νομίζω ότι έτσι δε θα κουραστείς εσύ. Δε λέω να βγάζεις συνέχεια το γάλα αλλά να έχεις εναλλακτική. Στο δεύτερο σίγουρα έτσι θα κάνω.

και εγω είμαι αποφασισμένη να θηλασω, είναι κάτι που το είχα στο μυαλό μου ξακαθαρο απο την αρχή.

αλλά μιααναγκη να χρειαστεί και να λέιψω λιγο ή κάτι βρε παιδί μου, ανθρωποι είμαστε.. δεν λέω να αρμεγομαι σαν αλπινα να βαζω το γαλα στο ψυγειο και να βολταρω ενω άλλοι ταιζουν το μωρό μου προς Θεού, αλλά να ξερω.

τι εννοείς όταν προσπαθησες να το κάνεις δεν μπορούσες?

δεν είχες γαλα ή δεν μπορούσες να το βγάλεις μς το θηλαστρο. ή δεν το δεχόταν με το μπουκαλι το μπεμπε

Aphrodite_k

Διαφημίσεις

από το μαιευτήριο μπορεί να σου δώσουν και μπιμπερό και δείγμα σκόνη γάλακτος πριν φύγεις κι έχουν τους λόγους τους,μη βασίζεσαι σ'αυτό. :wink:

Επειδή τα έξοδα είναι πολλά στην αρχή γιατί δεν περιμένεις να δεις πως θα πάει και στη συνέχεια αγοράζεις ή το προτείνεις σε κάποιον δικό σου που θα σε ρωτήσει τι δώρο θέλεις.

Είναι και εύκολο γιατί θα του πεις ακριβώς ποιον θέλεις (πν chicco,nuk klp) κι έτσι κι αυτός θα γλιτώσει το ψάξιμο κι εσύ θα εξυπηρετηθείς.

Άλλωστε ακόμη κι αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να αποστειρώσεις για μια φορά εκτάκτως και άμεσα ένα μπουκάλι,μια θηλή,μια πιπίλα κλπ το ρίχνεις στην κατσαρόλα και ξεμπερδεύεις.

Βέβαια καλύτερα ξέρουν να σου πουν οι ήδη μανούλες,εγώ μιλάω ακόμη θεωρητικά..:lol:

Εγώ πάλι νομίζω ότι ο αποστειρωτής δε χρειάζεται ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ για να μην πω ούτε κάν τα μπιμπερό! Τα μαγαζιά είναι ανοικτά και αν παραστεί ανάγκη κανείς το αγοράζει και τότε. Το μπιμπερό στο σπίτι και το κουτί το γάλα "έτσι για να βρίσκεται" (γιατί είναι πολλές αυτές που το κάνουν ΚΑΙ αυτό) μόνο προβλήματα μπορεί να φέρει στο θηλασμό... και εκεί που έχεις και μια γιαγιά για παράδειγμα να σου πιπιλίζει τον εγκέφαλο δε θες και πολύ!

Συν τοις άλλοις ότι θα βγάλεις με το θήλαστρο δεν το έχεις και δεδομένο. Εγώ για παράδειγμα δεν κατάφερα ποτέ να αντλήσω αν και θήλαζα αποκλειστικά, παρά μόνο στη φάση που ο μικρός από μόνος του και μετά τις στερεες τροφές άρχισε να "κόβει" γεύματα, μόνο για να ανακουφιστώ!

Τέλος, το μωρό αν ΠΡΕΠΕΙ να πιεί κάποια στιγμή γάλα της μαμάς του από το μπιμπερό και η μαμά ΔΕΝ είναι σπίτι ΘΑ ΤΟ ΠΙΕΙ! Αν καταλάβει ότι από αυτό εξαρτάται το να μην πεινάει, θα το πιει!

Δηλαδή... βλέποντας και κάνοντας είναι όλα... το παιδί και η καθημερινότητά σας θα σας καθοδηγήσει για το τι πρέπει να αγοράσετε. Κάνε εσύ μια έρευνα αγοράς τώρα και αν και εφόσον χρειαστείς κάτι από όλα αυτά στέλνεις το σύζυγο και στα αγοράζει! :D

εγω παντος αν και θηλαζω αποκλειστικα πειρα αποστειρωτη απο την αρχη. Καθε 2-3 μερες εβαζα το βραδυ μπουκαλια , πιπιλες και το θήλαστρο.Το πρωι τα εβαζα πανω σε μια πετσετα και τα αφηνα.Τωρα που το μωρο μου ειναι σχεδον 5 μηνων δεν αποστειρωνω τιποτα. Παντος μια φορα που τα εβαλα στο κατσαρολακι βρηκα κατι σαν ασπρη σκονη παντου!!! :shock:

Αφροδίτη,

μάλλον εμένα ρωτάς.

Καταρχήν μη μασάς με τίποτα και μην φοβάσαι. Να ακολουθείς πάντα το ένστικτό σου. Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά.

Ενώ το θήλαστρο (ηλεκτρικό) αντλούσε σωστά, δεν έβγαινε γάλα καθόλου. Το στήθος μου είχε γάλα αλλά δεν έβγαινε με τίποτα. Ακολούθησα τις οδηγίες αλλά τίποτα. Την επόμενη μέρα ήρθε η φίλη που είπα για να με βοηθήσει και πάλι τίποτα. Δεν ξέρω γιατί. Να φανταστείς ότι μετά από 15 λεπτά άντλησης έβγαιναν 10 ml γάλα, ενώ αν την ίδια ώρα θήλαζε το μωρό δεν προλάβαινε να τρώει κάι έτρεχε το γάλα από τα χειλάκια και κατέβαζε μεγάλες γουλιές (γκλουκ γκλουκ). Νομίζω ότι φοβόμουν και γιαυτό.... τι να πω. Προσπάθησα για καμιά δεκαριά μέρες και μετά σταμάτησα.

Πάντως αν έχεις την άνεση, αγόρασε και τον αποστειρωτή και τα μπιμπερό και το θήλαστρο.

Όσον αφορά το θηλασμό στην κλινική να τους πεις ότι θέλεις αποκλειστικό θηλασμό για να μην δώσουν στο μωρό άλλο γάλα και να συμβουλευτείς την Αγλαϊα, γιατί πρέπει να θηλάσει άμεσα το μωρό αν δεν κάνω λάθος (το έμαθα εκ των υστέρων). Επίσης, αν βλέπεις ότι το μωρό δεν τρώει, να τους ζητάς να σου το φέρνουν μετά από κανένα 2ωρο. Εγώ αυτό έκανα και η κοπέλα που ήταν στο δωμάτιο μαζί μου με κορόϊδευε. Τη δεύτερη μέρα το μωρό της έπαθε αφυδάτωση και ανέβασε πυρετό...

Αν θηλάζετε πάρτε έναν φτηνό αποστειρωτή σαν αυτό που έχει το jumbo γιατι δε θα τον χρησιμοποιήσετε πολύ. Εγώ αυτόν έχω και είναι οκ για όσες φορες το χρειάστηκα- το έχει και μια φίλη εδώ και ένα χρόνο καιδεν έπαθε τίποτα.

Διαφημίσεις

Εγώ αποφάσισα να μην πάρω αποστειρωτή γιατι την ίδια δουλειά κάνει και η κατσαρόλα...σίγουρα τα 75? μπορεί να μην είναι πολλά, αλλά μ΄αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω κάτι πολύ πιο χρήσιμο στον μπέμπη μου...διότι για το θέμα της αποστείρωσης υπάρχει κι άλλη λύση: η κατσαρόλα! :wink::wink::wink:

Μπιμπερό θα πάρω μερικά εννοείται, έτσι για να βρίσκονται...και θήλαστρο θα πάρω, αλλά αφού γεννήσω και μετά. Ας συνηθίσω πρώτα με το μπεμπέ να θηλάζει και μετά αγοράζω κι ένα θήλαστρο για να μπορώ να αντλώ γάλα και να το αφήνω και στην γιαγιά καμιά φορά :wink:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Τα μπιμπερό μπαίνουν στο ψυγείο και διατηρούνται για ένα 24ωρο συνήθως.

Ισχύει αυτό;;; :shock: Εγώ τα αφήνω για περισσότερες μέρες και τα χρησιμοποιώ. Δεν είναι πια αποστειρωμένα;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

Together we stand, divided we fall...

Τα μπιμπερό μπαίνουν στο ψυγείο και διατηρούνται για ένα 24ωρο συνήθως.

Ισχύει αυτό;;; :shock: Εγώ τα αφήνω για περισσότερες μέρες και τα χρησιμοποιώ. Δεν είναι πια αποστειρωμένα;

ναι,αυτο ισχυει!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png

:shock::shock::shock:

Καλά που δεν πάθαμε τίποτα δηλαδή ως τώρα!!!

Καλά, γιατί κανείς δε μας τα λέει αυτά;;; Πώς να το ξέρω εγώ;;; :cry:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

:shock::shock::shock:

Καλά που δεν πάθαμε τίποτα δηλαδή ως τώρα!!!

Καλά, γιατί κανείς δε μας τα λέει αυτά;;; Πώς να το ξέρω εγώ;;; :cry:

souzy μου cool :cool:

Κι εγω τα αφηνω περισσοτερες μερες,κανα 2 δηλαδη οχι καμια δεκαρια,

και τα χρησιμοποιω μετα, δεν νομιζω οτι χαλασε κι ο κοσμος!!

Διαφημίσεις

Με πήρες είδηση, εεε;;;

Από τότε που ήρθε ο μπέμπης ξέχασα τι είναι cool!!! :oops:

Ας ελπίσουμε καθώς μεγαλώνει να χαλαρώνω κι εγώ... Ακόμα στραβάδι είμαι... :oops::oops::oops:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

Με πήρες είδηση, εεε;;;

Από τότε που ήρθε ο μπέμπης ξέχασα τι είναι cool!!! :oops:

Ας ελπίσουμε καθώς μεγαλώνει να χαλαρώνω κι εγώ... Ακόμα στραβάδι είμαι... :oops::oops::oops:

:lol::lol::lol: Σε πηρα σε πηρα....

Μην στεναχωριεσαι θα κουλαρουμε ολες σιγα σιγα,ακομη αρχη ειναι!!!

Μια φιλη μου,μου ειπε:στο πρωτο παιδι εχεις αγχος,στο δευτερο τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα και το τριτο.......μεγαλωνει μονο του,με αυτοματο πιλοτο!!! :lol::lol:

δεν το έκανα και όταν προσπάθησα στον τρίτο μήνα να το εφαρμόσω δε μπορούσα να βγάλω γάλα και να φανταστείς ότι με βοήθησε και μια φίλη που έβγαζε το γάλα της για 6 μήνες.

.

Μαρία να σου ζήσει! :)

Το ότι δεν μπορούσες να αντλήσεις δεν έχει καμία σχέση με την ηλικία του μωρού σου ή με το πότε ξεκίνησες να το κάνεις! Δεν φταίει το ότι δεν το έκανες από την αρχή! Κανένα θήλαστρο δεν καλύπτει όλες τις μαμάδες! Ακόμη και το symphony που είναι το καλύτερο νοσοκομειακό θήλαστρο, το μόνο που είναι δύο φάσεων, καλύπτει ένα 85-90% των μαμάδων! Τα ποσοστά τα δίνει η ίδια η εταιρεία. Φαντάσου τα υπόλοιπα...

Αν είχες ένα μικρό ηλεκτρικό θήλαστρο, τότε η πιθανότητα να μην μπορείς να αντλήσεις αυξάνεται πολύ πάνω από το 15%...

Οι αγελάδες γαλακτοπαραγωγής επιλέγονται με τέτοια κριτήρια, αυτές που δεν μπορούν να αποδώσουν στα θήλαστρα δεν αναπαράγονται...

Οι μαμάδες δεν επιλέγονται με κριτήριο την απόδοσή τους στα θήλαστρα. :wink:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολες.

ενα θεματακι που απασχολει καποιες απο εμας είναι το αν θα αγορασουμε ή οχι αποστειρωτη γαι τα μπιμπερο , ή αν θα το κανουμε όοπως τον απλιο καλό καιρό ( κατσαρολίστα)

αυτό που θελω να ρωτησω είναι το εξης:

αν γίενι αποστειρωση σε μηχανημα μενουν τα μπουκαλια μεσα γα πόσο καιρό?? αν πάλι γίνει αποστειρωσ σε κατσαρολάκι που και πως αποθηκευονται και γι απόσο καιρό είναι καλά για χρηση???

ευχαριστω.

Αφροδίτη, με το καλό!

Η καταρολίτσα είναι μια χαρά για ευκαιριακή χρήση.

Αν δίνεις μπιμπερό συστηματικά (πχ αντλείς γάλα και αφήνεις στο μωρό γιατί πηγαίνεις στη δουλειά) τότε ο αποστειρωτής είναι μεγάλη ευκολία.

Η κατσαρόλα αποστειρώνει αλλά αφήνει άλατα στα μπουκάλια που πρέπει να τα καθαρίζεις τακτικά. Επίσης, αν ξεχάσεις την κατσαρόλα να βράζει γιατί πχ αποκοιμήθηκες δίπλα στο μωρό, μπορεί να καταστραφούν θηλές, μπουκάλια κλπ και αν μέσα έχεις και τα μπουκαλάκια του θήλαστρου, τότε το κόστος θα σου βγει πολύ μεγαλύτερο από αυτό του αποστειρωτή....

σε ευχαριστώ πολύ Αγλαϊα μου...

το αποφασισα... αν και εχω σκοπό αν μπορεσω να θηλασω για όσο και ρό μπορώ , παρόλα αυτά θα παρω αποστειρωτή... :D:wink::D:wink:

Aphrodite_k

δεν το έκανα και όταν προσπάθησα στον τρίτο μήνα να το εφαρμόσω δε μπορούσα να βγάλω γάλα και να φανταστείς ότι με βοήθησε και μια φίλη που έβγαζε το γάλα της για 6 μήνες.

.

Μαρία να σου ζήσει! :)

Το ότι δεν μπορούσες να αντλήσεις δεν έχει καμία σχέση με την ηλικία του μωρού σου ή με το πότε ξεκίνησες να το κάνεις! Δεν φταίει το ότι δεν το έκανες από την αρχή! Κανένα θήλαστρο δεν καλύπτει όλες τις μαμάδες! Ακόμη και το symphony που είναι το καλύτερο νοσοκομειακό θήλαστρο, το μόνο που είναι δύο φάσεων, καλύπτει ένα 85-90% των μαμάδων! Τα ποσοστά τα δίνει η ίδια η εταιρεία. Φαντάσου τα υπόλοιπα...

Αν είχες ένα μικρό ηλεκτρικό θήλαστρο, τότε η πιθανότητα να μην μπορείς να αντλήσεις αυξάνεται πολύ πάνω από το 15%...

Οι αγελάδες γαλακτοπαραγωγής επιλέγονται με τέτοια κριτήρια, αυτές που δεν μπορούν να αποδώσουν στα θήλαστρα δεν αναπαράγονται...

Οι μαμάδες δεν επιλέγονται με κριτήριο την απόδοσή τους στα θήλαστρα. :wink:

Μικρό ηλεκτρικό της nuk, και ηλεκτρικό της medela(νοικιασμένο από κλινική), τίποτα......

Επειδή κάτι ξέρω από αγελάδες, μάλλον για σφαγή θα πήγαινα......

Πολύ θα ήθελα να έχω θηλάσει παραπάνω τη μικρούλα μου και νευριάζω όταν ακούω μανούλες να λένε ότι σταματάνε το θηλασμο γιατί΄χαλάει το στήθος τους. Το δικό μου πάντως επανήλθε στην αρχική του κατάσταση με ένα ελάχιστο χαλαρότητας.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

Μικρό ηλεκτρικό της nuk,

Με αυτό δεν αντλούν ούτε μαμάδες που έχουν εμπειρία στις αντλήσεις. Δεν το άντεξα ούτε για μετρήσεις παρόλο που έχω αντλήσει πάνω από 90 λίτρα γάλα!

και ηλεκτρικό της medela(νοικιασμένο από κλινική), τίποτα......

Δεν είσαι η μόνη, υπάρχουν πολλές μητέρες που δεν καταφέρνουν να αντλήσουν ούτε σταγόνα γάλα ενώ θηλάζουν τα μωρά τους αποκλειστικά!

Επειδή κάτι ξέρω από αγελάδες, μάλλον για σφαγή θα πήγαινα......

Εξαρτάται από το πού θα ήσουν. Αν ήσουν σε μονάδα εντατικής εκτροφής και γαλακτοπαραγωγής, μάλλον για σφαγή θα πήγαινες. Αν ήσουν σε κανένα χωριό όπου θα εξυπηρετούσες τις ανάγκες ενός νοικοκυριού, θα θήλαζες μια χαρά το μοσχαράκι σου, θα σε αρμέγανε με το χέρι και όλα καλά! Δεν είσαι της βιομηχανικής εποχής! :)

Πολύ θα ήθελα να έχω θηλάσει παραπάνω τη μικρούλα μου και νευριάζω όταν ακούω μανούλες να λένε ότι σταματάνε το θηλασμο γιατί΄χαλάει το στήθος τους. Το δικό μου πάντως επανήλθε στην αρχική του κατάσταση με ένα ελάχιστο χαλαρότητας.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.