Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συναισθήματα θηλασμού


SofiaDav

Recommended Posts

On 26/5/2021 at 11:49 ΜΜ, eleni_aza είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι μαμά ενός αγοριού 23 μηνών και έγκυος 20 εβδομάδων στο 2ο παιδάκι μου. Τον μικρο μου τον θηλάζω καθε μεσημέρι και βράδυ για να κοιμηθεί. Το πρωί πίνει φρέσκο σε ποτήρι με καλαμάκι. Εδώ και περίπου ένα μήνα νιώθω ότι δεν έχω γάλα αλλά ο μικρός συνεχίζει να ζητάει στήθος. Ουσιαστικά πιπιλαει με τις ώρες κι εγώ νιώθω απίστευτα άβολα. Στην αρχή αισθάνομαι πόνο λόγω των ευαίσθητων θηλων και μετά μια απίστευτη ενόχληση, σαν γαργάλημα που κοντεύει να με τρελάνει! Πως αλλιώς θα μπορούσα να τον κοιμισω ώστε να ξεκολλήσει επιτέλους από το στήθος? Θέλω να αποθηλασω άμεσα γιατί έχω κουραστεί πολύ και θέλω να μαζέψω δυνάμεις για το 2ο.

θεωρω οτι στην ηλικια του θα μπορουσες να του βαλεις σιγα-σιγα περιορισμο ως προς τον χρονο.δλδ θα θηλασεις μεχρι να τελειωσει το τραγουδακι-ιστοριουλα-να μετρησεις ως εναν αριθμο,μετα θα κοιμηθουμε αγκαλια η θα του χαιδεψεις την πλατη πχ

το εκανα στα παιδια μου,αλλα δινωντας πολυ χρονο,χωρις να εχω σκοπο αμεσο αποθηλασμο.3-6μ πχ.ο γιος μου ηταν λιγο πιο μεγαλος κ απλα με ταλαιπωρουσε στον νυχτερινο υπνο

η κορη μου ηταν περιπου 20μ,κ επειδη κ εγω ημουν εγκυος τοτε με ενοχλουσε λιγο το πιπιλισμα με τις ωρες,εκεινη μεσημερι συνηθως.πιστευα θα θηλαζει με τον αδερφο της,αλλα τελικα το εκοψε λιγο πριν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 26/5/2021 at 11:49 ΜΜ, eleni_aza είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι μαμά ενός αγοριού 23 μηνών και έγκυος 20 εβδομάδων στο 2ο παιδάκι μου. Τον μικρο μου τον θηλάζω καθε μεσημέρι και βράδυ για να κοιμηθεί. Το πρωί πίνει φρέσκο σε ποτήρι με καλαμάκι. Εδώ και περίπου ένα μήνα νιώθω ότι δεν έχω γάλα αλλά ο μικρός συνεχίζει να ζητάει στήθος. Ουσιαστικά πιπιλαει με τις ώρες κι εγώ νιώθω απίστευτα άβολα. Στην αρχή αισθάνομαι πόνο λόγω των ευαίσθητων θηλων και μετά μια απίστευτη ενόχληση, σαν γαργάλημα που κοντεύει να με τρελάνει! Πως αλλιώς θα μπορούσα να τον κοιμισω ώστε να ξεκολλήσει επιτέλους από το στήθος? Θέλω να αποθηλασω άμεσα γιατί έχω κουραστεί πολύ και θέλω να μαζέψω δυνάμεις για το 2ο.

 

Θα συμφωνήσω με τη @vicky86. Ξεκίνα να του μιλάς, καταλαβαίνει πολύ καλά. Άρχισε να του εξηγείς ότι η μαμά έχει κουραστεί, ότι όσο το παιδάκι μεγαλώνει το γάλα λιγοστεύει, ότι τώρα σιγά σιγά θα σταματήσει να πίνει γάλα για να κοιμηθεί κι ότι αντί γι' αυτό θα κάνετε αγκαλιές, θα λέτε τραγουδάκια και παραμύθια. Μίλα του μέσα στη μέρα, κι όταν έρχεται η ώρα του θηλασμού να του θυμίζεις τις κουβέντες που έχετε κάνει. 

Είμαι κι εγώ σε διαδικασία να αποθηλάσω, ένα παιδί 19 μηνών που πίστευα ότι χωρίς κλάμα θα αποθηλάσει στα 6. Δεν περίμενα ποτέ ότι η συζήτηση θα είναι τόσο αποτελεσματική. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: Έχω ένα μωράκι 14 μηνών. Θήλασα αποκλειστικά μέχρι 13 μηνων και θηλάζω ακόμα το βράδυ για να κοιμηθεί και τη νύχτα αν ζητήσει. Το πρωί πίνει ξένο γάλα. Ξεκινήσαμε ξένο γάλα γιατί θέλαμε να είμαστε σίγουροι ότι όταν θα επιστρέψω στη δουλειά δε θα έχει πρόβλημα με το ξένο γάλα ή με το μπιμπερο(δεν είχε πιει ποτέ από μπιμπερο πριν). Τελικά κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε!

Μέσα στην ημέρα δε ζητάει και τη νύχτα επίσης δε ζητάει εκτός αν έχει τα δοντακια της.

Το βράδυ επίσης μπορεί να πιει ξένο από το μπαμπά της και να την κοιμίσει εκείνος χωρίς κανένα πρόβλημα! (Δοκιμάσαμε και αυτό για τον ίδιο λόγο με παραπάνω).

Γενικά δείχνει να μην το ζητάει εκτός από τις μέρες που έχει δόντια. Τις τελευταίες εβδομάδες μάλιστα αφήνει το στήθος από μόνη της γυρίζει από την άλλη και μετά από μερικά στριφογυρισματα κοιμαται, ενώ παλιά κοιμόταν οπωσδήποτε στο στήθος. 

Το μεσημέρι κοιμάται είτε στο μπαμπά της αγκαλιά, είτε στο καρότσι από εμένα, είτε σπάνια από εμένα αγκαλιά. 

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Είναι έτοιμη να αποθηλασει? Είναι "ευκαιρία" να αποθηλασω? 

Η μήπως όταν θα ξανάεχει τα δοντάκια της (ακόμα έχουμε μόνο 6) δε θα μπορώ να την ηρεμήσω αν έχω αποθηλασει?? 

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mikraki35 είπε:

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: Έχω ένα μωράκι 14 μηνών. Θήλασα αποκλειστικά μέχρι 13 μηνων και θηλάζω ακόμα το βράδυ για να κοιμηθεί και τη νύχτα αν ζητήσει. Το πρωί πίνει ξένο γάλα. Ξεκινήσαμε ξένο γάλα γιατί θέλαμε να είμαστε σίγουροι ότι όταν θα επιστρέψω στη δουλειά δε θα έχει πρόβλημα με το ξένο γάλα ή με το μπιμπερο(δεν είχε πιει ποτέ από μπιμπερο πριν). Τελικά κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε!

Μέσα στην ημέρα δε ζητάει και τη νύχτα επίσης δε ζητάει εκτός αν έχει τα δοντακια της.

Το βράδυ επίσης μπορεί να πιει ξένο από το μπαμπά της και να την κοιμίσει εκείνος χωρίς κανένα πρόβλημα! (Δοκιμάσαμε και αυτό για τον ίδιο λόγο με παραπάνω).

Γενικά δείχνει να μην το ζητάει εκτός από τις μέρες που έχει δόντια. Τις τελευταίες εβδομάδες μάλιστα αφήνει το στήθος από μόνη της γυρίζει από την άλλη και μετά από μερικά στριφογυρισματα κοιμαται, ενώ παλιά κοιμόταν οπωσδήποτε στο στήθος. 

Το μεσημέρι κοιμάται είτε στο μπαμπά της αγκαλιά, είτε στο καρότσι από εμένα, είτε σπάνια από εμένα αγκαλιά. 

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Είναι έτοιμη να αποθηλασει? Είναι "ευκαιρία" να αποθηλασω? 

Η μήπως όταν θα ξανάεχει τα δοντάκια της (ακόμα έχουμε μόνο 6) δε θα μπορώ να την ηρεμήσω αν έχω αποθηλασει?? 

 

ειναι πανετοιμη να αποθηλασει.κ εφοσον το θες κ εσυ ειναι ευκαιρια

η αληθεια ειναι οτι μπορει να δυσκολευτει στο μελλον με τα δοντακια,το οποιο απευχομαι,αλλα θεωρω δυσκολο να διατηρηθει παραγωγη ετσι για πολυ.θα βρειτε αλλο τροπο ανακουφισης

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mikraki35 είπε:

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: Έχω ένα μωράκι 14 μηνών. Θήλασα αποκλειστικά μέχρι 13 μηνων και θηλάζω ακόμα το βράδυ για να κοιμηθεί και τη νύχτα αν ζητήσει. Το πρωί πίνει ξένο γάλα. Ξεκινήσαμε ξένο γάλα γιατί θέλαμε να είμαστε σίγουροι ότι όταν θα επιστρέψω στη δουλειά δε θα έχει πρόβλημα με το ξένο γάλα ή με το μπιμπερο(δεν είχε πιει ποτέ από μπιμπερο πριν). Τελικά κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε!

Μέσα στην ημέρα δε ζητάει και τη νύχτα επίσης δε ζητάει εκτός αν έχει τα δοντακια της.

Το βράδυ επίσης μπορεί να πιει ξένο από το μπαμπά της και να την κοιμίσει εκείνος χωρίς κανένα πρόβλημα! (Δοκιμάσαμε και αυτό για τον ίδιο λόγο με παραπάνω).

Γενικά δείχνει να μην το ζητάει εκτός από τις μέρες που έχει δόντια. Τις τελευταίες εβδομάδες μάλιστα αφήνει το στήθος από μόνη της γυρίζει από την άλλη και μετά από μερικά στριφογυρισματα κοιμαται, ενώ παλιά κοιμόταν οπωσδήποτε στο στήθος. 

Το μεσημέρι κοιμάται είτε στο μπαμπά της αγκαλιά, είτε στο καρότσι από εμένα, είτε σπάνια από εμένα αγκαλιά. 

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Είναι έτοιμη να αποθηλασει? Είναι "ευκαιρία" να αποθηλασω? 

Η μήπως όταν θα ξανάεχει τα δοντάκια της (ακόμα έχουμε μόνο 6) δε θα μπορώ να την ηρεμήσω αν έχω αποθηλασει?? 

 

 

Ανάποδα θα το πω: αν δεν προσφέρεις και απλά δεν αρνείσαι, είστε σε πρόγραμμα αποθηλασμού ήδη. Οπότε σκέψου εσύ τι θες. Αν θες να συνεχίσεις το θηλασμό, βάλε έστω 2 φορές τη μέρα που θα προσφέρεις. Αν θες να σταματήσεις, απλά δεν προσφέρεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Δεν έχω θέμα να συνεχίσω το θηλασμό για όσο το έχει ανάγκη, απλά σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει λόγος αν έχει φύγει η ανάγκη να "πιέσω" να γίνει συνήθεια και μετά να έχω να κόψω μια συνήθεια.. 

Μάλλον θα περιμένω να επιστρέψω στη δουλειά πρώτα μήπως της έρθει ξαφνικά άγχος αποχωρισμού και μου έχει τελειώσει το γάλα... Κρίμα θα είναι να έχουμε φτάσει τόσο όμορφα μέχρι εδώ και να το χαλάσουμε τώρα! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...