Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

οποιες κοπελλες πατε βορεια ευβοια απο την εμπειρια μου σας λεω να πηγαινετε για μπανιο απο την μερια του αιγαιου.Απο τον ευβοικο να το προτιματε οταν εχει αερα.Εξαλλου οι παραλιες του αιγαιου ειναι μερα με νυχτα με τις αλλες.Καλα να περασετε.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα..

ευτυχώς τελικά βρήκαμε στο πευκι...

θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει τι αξίζει να κάνουμε εκτός από τα παρακάτω που έχω στα υπόψη μου,,,

 

1) λουτρά αιδηψού

2) Λίμνη, Ωρεοί ( γραφικά ψαροχώρια )

3) να περάσουμε απέναντι σποράδες

4) Χαλκίδα "αλλαγή νερών" τι ώρα γίνεται ??

 

 

επίσης γνωρίζεται που σε αφήνουν τα καραβάκια στη σκιάθο και που στη σκόπελο ?

 

και τέλος στο πευκί έχει οργανωμένες παραλίες για να μην κουβαλάμε ένα σωρό τσιμπράγκαλα ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Καλώς να ερθετε Μενω Χαλκιδα , θα χαρω να σας δω και να σας πώ ότι χρειαστειτε .

 

Τα νερα αλλαζουν καθε 6 ωρες , 6 ωρες πάνε πάνω -6 ωρες κάτω και περιπου καμια ωρα στασιμα όταν ειναι όσο το δυνατον πιο ηρεμα ανοιγει και η γεφυρα .

 

Χαλκιδα Πευκι ειναι περιπου 2,5 ωρες , ειναι ωραια , εχει ταβερνακια , μινι μάρκετ κλπ

 

 

ότι θελετε μιληστε μου να ρωτησω με π.μ

 

φιλια

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την ΤΑΡΑ για τη Λίμνη. (πολυ στενα δρομακια και πυκνοκατοικημενο. Πρεπει να κανεις ταμα για να βρεις να παρκαρεις. )

 

Τώρα για τη Βατερή που λες είναι πιο έξω από την Λίμνη. Είναι πιο ψηλά, αμφιθεατρικό....

Είναι πολύ ωραίο, αλλά εμένα μου "κάνει" για χειμώνα... Γούστα είναι αυτά....

 

Εμένα μου αρέσει και στους Ωρεούς και στις Ροβιές....και φυσικά στην Αγία Άννα....

 

Καλά να παράσετε....όπου και να πάτε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!Ωρεους θα είμαστε εμεις!!μηπως ξέρεις εαν έχει να μπορεις να κανεις βολτα το βραδάκυ?με καροτσάκι?!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Α, ωραια. Ειναι οντως οπως τα λενε στο site;

Εμεις ενδιαφερομαστε για τη φροντιδα των ζωων της φαρμας, αρμεγμα κλπ, και το βρηκαμε ψαχνοντας συγκεκριμενα κατι τετοιο (τα παιδια μας εχουν φαει). Εσεις ασχοληθηκατε μ'αυτο;

 

Ποσο χρονων ειναι τα παιδια σου και τι δραστηριοτητες κανατε; Για ποσες μερες να παμε για να μη βαρεθουν; Γενικως πες μου λιγο την εμπειρια σου αν εχεις χρονο pleeeeeese...

Link to comment
Share on other sites

Από Αθήνα είναι γύρω στις 3,5 ώρες αν πας με την ησυχία σου. Μετά τη Χαλκίδα και ως τον Αγιο Ιωάννη το Ρώσσο, είναι πολλές στροφές και αρκετά κλειστές, δεν μπορείς να τρέξεις με τίποτα. Μετά υπάρχουν πάλι διαστήματα με στροφές αλλά είναι πιο ανοιχτές. Πάντως ταχύτητα δεν μπορείς να αναπτύξεις.

Προσοχή μεγάλη, μην την πατήσετε και φύγετε απόγευμα γιατί είναι πολύ δυσκολο να οδηγείτε εκεί νύχτα! Όταν φεύγαμε ξεκινήσαμε στις 2 το μεσημέρι και απολαύσαμε τη διαδρομή αλλά όταν πηγαίναμε βραδιαστήκαμε μετά τη Χαλκίδα και μας βγήκε η πίστη μέχρι να φτάσουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από Αθήνα είναι γύρω στις 3,5 ώρες αν πας με την ησυχία σου. Μετά τη Χαλκίδα και ως τον Αγιο Ιωάννη το Ρώσσο, είναι πολλές στροφές και αρκετά κλειστές, δεν μπορείς να τρέξεις με τίποτα. Μετά υπάρχουν πάλι διαστήματα με στροφές αλλά είναι πιο ανοιχτές. Πάντως ταχύτητα δεν μπορείς να αναπτύξεις.

 

3,5 ώρες και με στροφές; Δε θα αντέξουν τα μωρά. Ψάχνουμε κάτι πιο ευκολοπροσβάσιμο. Κρίμα και ήταν τόσο ωραία και κατάλληλο για παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγαμε 10 μέρες με τον άντρα μου και την κόρη μας που είναι 3 ετών. Είναι εκπληκτικό το ότι είσαι πάνω στο βουνό αλλά βλέπεις τη θάλασσα και τις Σποράδες ταυτόχρονα! (έχω ένα θέμα εγώ με τη θάλασσα και παρηγοριόμουν που την έβλεπα έστω και από μακριά)

Της μικρής της άρεσε πάααααρα πολύ και όλο με ρωτάει πότε θα ξαναπάμε στα ξύλινα σπιτάκια! Με τα ζωάκια δεν ασχοληθήκαμε να πάμε για άρμεγμα και τέτοια, γιατί πηγαίναμε εκδρομές στη Β.Εύβοια και λείπαμε αρκετά. Τα βλέπαμε μόνο και ταίσαμε μια φορά τα κουνελάκια με κάτι καρότα που είχαμε αγοράσει. Έχει πάααρα πολλές κότες και κοκόρια, πέρδικες, κουνελάκια, λίγα προβατάκια, γαϊδουράκια, νομίζω τα είπα όλα. Υπάρχει ένα μεγάλο γήπεδο μπάσκετ και βόλεϋ. Έχει φοβερή παιδική χαρά μέσα σε πεύκα και κουμαριές(περάσαμε ατέλειωτες ώρες εκεί, μέχρι και ο μπαμπάς έκανε τσουλήθρα).

Το εστιατόριο είχε μόνο τα Σαββατοκύριακα μαγειρευτά, σπάνια τις καθημερινές, όπου έπρεπε να παραγγείλεις της ώρας. Έχει φοβερά παϊδάκια να ξέρετε. Επίσης το μέλι το θυμαρίσιο που πουλάνε είναι πολύ καλό. Το πρωινό του είναι πολύ καλό, έχει και αλμυρά (ζαμπόν, τυρί, φοβέρό ζυμωτό ψωμί, ομελέτες κλπ) και γλυκά (κρουασανάκια σοκολάτας και απλά, μέλι, πολλές μαρμελάδες), καφέ, γάλα κλπ.

Να ζητήσετε το σπιτάκι με το όνομα κουμαριά, είναι το νούμερο 7 στην αρίθμηση, έχει καταπληκτηκή θέα.

Τα δωμάτια είναι μια χαρά, μόνο το μπάνιο δεν μου άρεσε που ήταν πάρα πολύ μικρό και ειδικά η ντουζιέρα. Αν έχετε μωρά τους το λέτε και σας φέρνουν πολυκούζινο στην κουζίνα (υπάρχει ο χώρος αλλά είναι άδειος). Υπάρχει ένα μονό μάτι όπου ζέσταινα το γάλα της μικρής.

Υπάρχει τζάκι (με χρέωση φυσικά τα ξύλα) και κλιματιστικό στη σαλονοτραπεζαρία. Στο υπόλοιπο σπίτι έχει θεμοσυσσωρρευτές.

Αν ξέχασα κάτι ρωτήστε με! Τιμές ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites

Από Αθήνα είναι γύρω στις 3,5 ώρες αν πας με την ησυχία σου. Μετά τη Χαλκίδα και ως τον Αγιο Ιωάννη το Ρώσσο, είναι πολλές στροφές και αρκετά κλειστές, δεν μπορείς να τρέξεις με τίποτα. Μετά υπάρχουν πάλι διαστήματα με στροφές αλλά είναι πιο ανοιχτές. Πάντως ταχύτητα δεν μπορείς να αναπτύξεις.

Προσοχή μεγάλη, μην την πατήσετε και φύγετε απόγευμα γιατί είναι πολύ δυσκολο να οδηγείτε εκεί νύχτα! Όταν φεύγαμε ξεκινήσαμε στις 2 το μεσημέρι και απολαύσαμε τη διαδρομή αλλά όταν πηγαίναμε βραδιαστήκαμε μετά τη Χαλκίδα και μας βγήκε η πίστη μέχρι να φτάσουμε!

 

 

εμεις τα εχουμε "εκπαιδευμενα", και ευτυχως δεν πηραν απο μενα και δε ζαλιζονται σε κανενα μεταφορικο μεσο :P. Για μας σαφως θα ειναι πιο μακρινο το ταξιδι, ετσι θελω να ξερω αν θ'αξιζει τον κοπο...

 

Ελα πισω πασχαλιτσα και πες μας...

Link to comment
Share on other sites

εμεις τα εχουμε "εκπαιδευμενα", και ευτυχως δεν πηραν απο μενα και δε ζαλιζονται σε κανενα μεταφορικο μεσο :P. Για μας σαφως θα ειναι πιο μακρινο το ταξιδι, ετσι θελω να ξερω αν θ'αξιζει τον κοπο...

 

Ελα πισω πασχαλιτσα και πες μας...

 

sorry, γραφαμε συγχρωνως

Link to comment
Share on other sites

Από Αθήνα είναι γύρω στις 3,5 ώρες αν πας με την ησυχία σου. Μετά τη Χαλκίδα και ως τον Αγιο Ιωάννη το Ρώσσο, είναι πολλές στροφές και αρκετά κλειστές, δεν μπορείς να τρέξεις με τίποτα. Μετά υπάρχουν πάλι διαστήματα με στροφές αλλά είναι πιο ανοιχτές. Πάντως ταχύτητα δεν μπορείς να αναπτύξεις.

 

3,5 ώρες και με στροφές; Δε θα αντέξουν τα μωρά. Ψάχνουμε κάτι πιο ευκολοπροσβάσιμο. Κρίμα και ήταν τόσο ωραία και κατάλληλο για παιδάκια.

 

Κάτσε βρε παιδί μου, δεν είναι και οι 3.5 ώρες με στροφές! Μέχρι τη Χαλκίδα που είναι 1 ώρα και κάτι είναι αέρα στην εθνική, και μέχρι τα Ψαχνά, άλλη μισή ώρα είναι καλά... Γύρω στη 1,5 ώρα άντε 2 το πολύ να είναι οι στροφές!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως εμείς παιδιά ξαναπάμε με τα χίλια όμως... Όχι τόσες πολλές μέρες αλλά για ένα 5ήμερο είναι σούπερ (και Σαββατοκύριακο στην ανάγκη!!!:mrgreen:). Και εμείς έχουμε και μια ώρα επιπλέον ταξίδι από τη Σαλαμίνα...(σε σχέση με τον Πειραια).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγαμε 10 μέρες με τον άντρα μου και την κόρη μας που είναι 3 ετών. Είναι εκπληκτικό το ότι είσαι πάνω στο βουνό αλλά βλέπεις τη θάλασσα και τις Σποράδες ταυτόχρονα! (έχω ένα θέμα εγώ με τη θάλασσα και παρηγοριόμουν που την έβλεπα έστω και από μακριά)

Της μικρής της άρεσε πάααααρα πολύ και όλο με ρωτάει πότε θα ξαναπάμε στα ξύλινα σπιτάκια! Με τα ζωάκια δεν ασχοληθήκαμε να πάμε για άρμεγμα και τέτοια, γιατί πηγαίναμε εκδρομές στη Β.Εύβοια και λείπαμε αρκετά. Τα βλέπαμε μόνο και ταίσαμε μια φορά τα κουνελάκια με κάτι καρότα που είχαμε αγοράσει. Έχει πάααρα πολλές κότες και κοκόρια, πέρδικες, κουνελάκια, λίγα προβατάκια, γαϊδουράκια, νομίζω τα είπα όλα. Υπάρχει ένα μεγάλο γήπεδο μπάσκετ και βόλεϋ. Έχει φοβερή παιδική χαρά μέσα σε πεύκα και κουμαριές(περάσαμε ατέλειωτες ώρες εκεί, μέχρι και ο μπαμπάς έκανε τσουλήθρα).

Το εστιατόριο είχε μόνο τα Σαββατοκύριακα μαγειρευτά, σπάνια τις καθημερινές, όπου έπρεπε να παραγγείλεις της ώρας. Έχει φοβερά παϊδάκια να ξέρετε. Επίσης το μέλι το θυμαρίσιο που πουλάνε είναι πολύ καλό. Το πρωινό του είναι πολύ καλό, έχει και αλμυρά (ζαμπόν, τυρί, φοβέρό ζυμωτό ψωμί, ομελέτες κλπ) και γλυκά (κρουασανάκια σοκολάτας και απλά, μέλι, πολλές μαρμελάδες), καφέ, γάλα κλπ.

Να ζητήσετε το σπιτάκι με το όνομα κουμαριά, είναι το νούμερο 7 στην αρίθμηση, έχει καταπληκτηκή θέα.

Τα δωμάτια είναι μια χαρά, μόνο το μπάνιο δεν μου άρεσε που ήταν πάρα πολύ μικρό και ειδικά η ντουζιέρα. Αν έχετε μωρά τους το λέτε και σας φέρνουν πολυκούζινο στην κουζίνα (υπάρχει ο χώρος αλλά είναι άδειος). Υπάρχει ένα μονό μάτι όπου ζέσταινα το γάλα της μικρής.

Υπάρχει τζάκι (με χρέωση φυσικά τα ξύλα) και κλιματιστικό στη σαλονοτραπεζαρία. Στο υπόλοιπο σπίτι έχει θεμοσυσσωρρευτές.

Αν ξέχασα κάτι ρωτήστε με! Τιμές ξέρετε;

 

Ευχαριστουμε :-D

 

Το μπανιο εχει ΜΟΝΟ ντουζιερα η εχει ΚΑΙ μπανιερα;

Τιμες αναφερει μονο μεχρι τον απριλη, εσεις ποσο πληρωσατε για 10 μερες (9 νυχτες; η μικρη πηγε με την "ανω των 3" χρεωση ή την "κατω των τριων")

Link to comment
Share on other sites

 

Κάτσε βρε παιδί μου, δεν είναι και οι 3.5 ώρες με στροφές! Μέχρι τη Χαλκίδα που είναι 1 ώρα και κάτι είναι αέρα στην εθνική, και μέχρι τα Ψαχνά, άλλη μισή ώρα είναι καλά... Γύρω στη 1,5 ώρα άντε 2 το πολύ να είναι οι στροφές!:mrgreen:

 

Ναι μόνο 2 ώρες είναι οι στροφές αλλά επειδή είμαστα καμμένοι σε αυτό το κομμάτι αφού τα χωριά μας είναι 5 ώρες αποσταση και των 2 και με στροφές και κάθε φορά που πάμε να δούμε παππούδες παιρνάμε δυσκολες και απείρου κάλλους στιγμές:oops::cry::? θέλουμε κάτι πιο άνετο για τις 4 ημέρες που θα φύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι μόνο 2 ώρες είναι οι στροφές αλλά επειδή είμαστα καμμένοι σε αυτό το κομμάτι αφού τα χωριά μας είναι 5 ώρες αποσταση και των 2 και με στροφές και κάθε φορά που πάμε να δούμε παππούδες παιρνάμε δυσκολες και απείρου κάλλους στιγμές:oops::cry::? θέλουμε κάτι πιο άνετο για τις 4 ημέρες που θα φύγουμε.

 

 

εμ, οταν παρηγγειλες παιδια κι εσυ δεν εκανες τικ το κουτακι που λεει "οχι εμεσις κατα τη μετακινηση". Πληρωσαμε κατι παραπανω αλλα αξιζει τον κοπο ;););)

Link to comment
Share on other sites

 

 

εμ, οταν παρηγγειλες παιδια κι εσυ δεν εκανες τικ το κουτακι που λεει "οχι εμεσις κατα τη μετακινηση". Πληρωσαμε κατι παραπανω αλλα αξιζει τον κοπο ;););)

Όχι δεν το είδα το κουτάκι. Και επειδή και εγώ ζαλίζομαι στις στροφές οδηγώ εγώ και στέλνω στο πίσω κάθισμα τον 1.95 άνδρα μου να κρατάει τα κουβαδάκια μπροστά τους. Ελπίζω να έχετε να προτείνετε κάτι πιο κοντά ή έστω χωρίς στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είδα το κουτάκι. Και επειδή και εγώ ζαλίζομαι στις στροφές οδηγώ εγώ και στέλνω στο πίσω κάθισμα τον 1.95 άνδρα μου να κρατάει τα κουβαδάκια μπροστά τους. Ελπίζω να έχετε να προτείνετε κάτι πιο κοντά ή έστω χωρίς στροφές.

 

 

χαχα, τουλαχιστον εχετε sunroof να βγαζει ο ανθρωπος το κεφαλι του λιγο να παιρνει καμμια ανασα απ'τις αναθυμιασεις;

Ασε, κι εγω σαν εσενα ειμαι, εδω διπλα στα πηγαδια παμε για σκι το χειμωνα, 20 λεπτα δρομος, και φτανω αρρωστη :(

Μιλας για ανοιξη να πατε ή τωρα κοντα; Εχετε διπλα σας την πελοποννησο βρε..τοσες ομορφιες

 

Ασε με λιγο να σκεφτω μετα το φαγητο γιατι ετσι δε λειτουργω και θα τα ξαναπουμε

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είδα το κουτάκι. Και επειδή και εγώ ζαλίζομαι στις στροφές οδηγώ εγώ και στέλνω στο πίσω κάθισμα τον 1.95 άνδρα μου να κρατάει τα κουβαδάκια μπροστά τους. Ελπίζω να έχετε να προτείνετε κάτι πιο κοντά ή έστω χωρίς στροφές.

 

βεβαια το πιο προφανες που θα σου πω ειναι ελατε ναουσα, ειναι πανεμορφα και σου υποσχομαι οτι δε θα βαρεθειτε. Τωρα βεβαια απο πειραια 6 ωριτσες τις θελετε, αλλα ειναι ολο εθνικη...

 

Σε λιγο θα σκεφτω μερη πιο κοντα σας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει πολλές ομορφιές και έχουμε πάει σε πολλά χωρίς όμως παιδιά!!! Και τότε δεν μας ένδιέφερε ούτε αν έχει θέρμανση ούτε τίποτα (ερωτευμένοι γαρ). Απλώς θα ήθελα προτάσεις διαμονής δοκιμασμένες από μαμάδες με παιδιά. Και προς τα μέρη σας είναι ωραία. Έχει φτάσει η χάρη μας μέχρι το Καϊμακτσαλάν για σκι. Α, και ψάχνουμε για μέχρι τέλος Νοέμβρη αλλιώς από άνοιξη πια. Η μικρή είναι πολύ μικρή ακόμα για να παίξει μέσα στο χιόνι. Θα τη χάσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...