Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είμαι έξαλλη....


mpoumpoula

Recommended Posts

εγω φταιω δε φταιει κανεις αλλος

αν ηταν αλλη στη θεση μου ουτε θα κουνιοτανε

εχω να βγω απ το σπιτι απ το Νοεμβριο

κατεβηκα 3-4 φορες κατω στη μαμα μου

για να κανω τα χατηρια μετα ανεβαινω τα 30 σκαλια μου με τον ποπο

η τραβιεμαι απ τα χερια να ανεβασω το υπολοιπο σωμα μου

και δεν σκεφτεται κανεις οτι δε μπορω

δεν ειναι ευκολη κατασταση........

ο αντρας μου λεει "δε θα παμε"

εμενα πρηζουν στα τηλεφωνα ομως οχι εκεινον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω φταιω δε φταιει κανεις αλλος

αν ηταν αλλη στη θεση μου ουτε θα κουνιοτανε

εχω να βγω απ το σπιτι απ το Νοεμβριο

κατεβηκα 3-4 φορες κατω στη μαμα μου

για να κανω τα χατηρια μετα ανεβαινω τα 30 σκαλια μου με τον ποπο

η τραβιεμαι απ τα χερια να ανεβασω το υπολοιπο σωμα μου

και δεν σκεφτεται κανεις οτι δε μπορω

δεν ειναι ευκολη κατασταση........

ο αντρας μου λεει "δε θα παμε"

εμενα πρηζουν στα τηλεφωνα ομως οχι εκεινον

 

Βρε κορίτσι, κατ' αρχήν ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ και όλα να πάνε καλά για την υγεία σου, να σηκωθείς και να πετάς και να τρέχεις.

 

Χατήρια να μην κάνεις σε κανέναν εκτός από τα παιδιά σου, και από αυτά όσα πρέπει. Στην κατάσταση που είσαι, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΟΟΟΛΑ ΤΑ ΧΑΤΗΡΙΑ, όχι να πριζώνεσαι εσύ για όλους τους άλλους.

 

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:-P:razz::-P

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι, κατ' αρχήν ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ και όλα να πάνε καλά για την υγεία σου, να σηκωθείς και να πετάς και να τρέχεις.

 

Χατήρια να μην κάνεις σε κανέναν εκτός από τα παιδιά σου, και από αυτά όσα πρέπει. Στην κατάσταση που είσαι, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΟΟΟΛΑ ΤΑ ΧΑΤΗΡΙΑ, όχι να πριζώνεσαι εσύ για όλους τους άλλους.

 

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:-P:razz::-P

 

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα αμα δεν ηθελα δεν υπηρχε περιπτωση να παρουν το παιδι ουτε μια στο εκατομμυριο!!!γιατι θα σας πω το πιο απλο αν αρρωστησει με μια απλη ιωσουλα με πυρετο ΕΜΕΙΣ τρεχουμε και ξενυχταμε οχι οι γονεις-πεθερικα-αντρας μας!ο αντρας δουλευει και λειπει αρα ποιος τρεχει???

το εχω ξαναπει αλλα μια φορα που εμεινε η πεθερα μου με το παιδι 2 ωρες μαζι μου μεσα στο σπιτι για να τον προσεχει γιατι εχω ετρεχα με τις ετοιμασιες του γαμου μας και δε μπορουσα να εχω το παιδι απο πισω μου,ηταν χεσμενος και γκρινιαζε αλλα η κυρια δεν εκανε τη παραμικρη κινηση να δει μηπως τα εχει κανει!εμενα απο το διαδρομο μου μυρισε το σκατο!!!!stella7778 χαρα στο κουραγιο σου κοριτσι μου δεν επαιζε να σηκωνομουν για κανενα λογο,μα κανενα!!!στη μανα μου βαχω και μια φωνη στη πεθερα μου που ειναι παααααρα που καλη φαινομενικα δε μπορουσα αλλα εχω αρχισει και μιλαω!!!ασε που ολοι τους καπνιζουν και θα εχουν το παιδι μου μεσα στα τσιγαρα!!!ε οχι φιλε μου!!!

για το παιδι μου αποφασιζω εγω και κανεις αλλος και οποιος θελει ας με πει κακια χεστηκα πραγματικα.ξυδακι μπαλσαμικο!!!!!

stella7778 η υπογραφη σου τελεια απο τοτε που την ειδα παντα κοιταω το παιδακι μου το βραδυ και σκεφτομαι αυτο που γραφεις.σορυ για το off topic!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα χτες η μάνα μου με αποκάλεσε τρελή :shock::shock::shock::shock::shock: επειδή είμαι περίεργη και ιδιότροπη λέει με τα παιδιά μου :shock::shock::shock::shock:

 

Τι να πεις μετα? Εγω κανω αυτό που θέλω και πιστεύω σωστό και τελείωσε. Ας λέει ο καθενας οτι θέλει. Προσωπικά δεν θα άφηνα το παιδί μου να το πάρουν ιδιαίτερα τόσο μικρό. Εδω η μανα μου εδωσε σε 8 μηνων παιδι λίγο χαλβα να δοκιμάσει :shock::shock::shock::shock:

 

Προτιμώ να αποφασίζω εγω για όλα και να εχω την ευθυνη εγώ.

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=maria-giannis;

 

ειναι απο το βιβλιο ΝΑ ΖΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ του ΛΕΟ ΜΠΟΥΣΚΑΛΙΑ

το διαβασα 11 χρονων και απο τοτε απλα περιμενα να ερθει η στιγμη να γινω μανα!!!

 

σορρυ κι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να κατηγορήσουμε την mpoumpoula, δεν νομίζω ότι έχει κανείς τέτοια πρόθεση. Αν καταλάβει όμως ότι αυτό που θέλει η ίδια είναι και απολύτως φυσιολογικό και όλες οι μητέρες έτσι σκέφτονται τότε θα το διεκδικήσει σθεναρά χωρίς να ανησυχεί αν θα κακοκαρδίσει τους άλλους. Τώρα ανησυχεί η ίδια, δεν μιλιέται με τον άντρα της και στην τελική τον καβγά με τους γονείς της (που ούτως ή άλλως θα την συγχωρούσαν) τον μετέφερε στο σπίτι της με μηδέν αποτέλεσμα.

 

Όλοι διστάζουμε πολλές φορές να περάσουμε τον δικό μας τρόπο σκέψης αλλά νομίζω ότι αν οι άλλοι πάρουν το μήνυμα ότι όταν λέμε κάτι αυτό είναι και τέλος δεν θα επιμένουν γιατί θα ξέρουν ότι χάνουν την ώρα τους.

 

Όταν η μικρή μου αρρώστησε 50 ημερών ευτυχώς από ρινίτιδα (ιογενής) μόνο, ο άντρας μου έλειπε σε υπερατλαντικό ταξίδι. Κι αυτός και η πεθερά μου απλά έπαιρναν τηλέφωνο να μάθουν πως πάει η μικρή. Η ζωή τους συνεχιζόταν κανονικά (ΟΚ ο σύζυγος αν ήταν εδώ θα έκανε πολλά παραπάνω αυτό είναι σίγουρο). Εγώ ήμουν με τους ορούς στα χέρια μπας και της ξεβουλώσει η μύτη, έβαζα συνεχώς θερμόμετρο μην γυρίσει σε ωτίτιδα και ανεβάσει πυρετο και τρέχουμε στα νοσοκομεία, μάζευα τους εμετούς που έκανε από τους πολλούς ορούς και προσπαθούσα να την παρηγορήσω όταν μέσα στον ύπνο της ξύπναγε τρομαγμένη επειδή της κόπηκε η ανάσα. Η μικρή στην καλαθούνα κι εγώ καθιστή στον καναπέ να ψευτοκοιμάμαι για μία βδομάδα. Κι όλα αυτά επειδή δίστασα να πω σε παπούδες και γιαγιάδες "όχι τόσο κοντά στο μωρό". Τώρα έμαθα και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Η αρχή μόνο είναι δύσκολη. Μετά το φχαριστιέσαι κιόλας να ρίχνεις απαγορευτικό.

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι μητέρα ακόμα αλλά έχω αρκετά ανίψια οπότε καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.

αρχικά πιστεύω πως μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης έχει ο άντρας σου...εφόσον εσύ είπες όχι δεν είναι σωστό να σε ακυρώνει αρχικά μπροστά στα παιδιά σου και έπειτα μπροστά στους γονείς σου..θεωρώ πως λάθος είναι και οι γονείς σου, γιατί εφόσον θέλουν να πάρουν κάποιο απο τα παιδιά μαζί, καλό είναι πρώτα να ρωτήσουν τους γονείς και όχι τα παιδιά.

φυσικά και δεν έπρεπε να αφήσεις τελικά το παιδί να φύγει μαζί τους..γιατί εφόσον έγινε έτσι τώρα, θα ξαναγίνει..

είναι δικά σου παιδιά και θα τα μεγαλώσεις όπως εσύ θεωρείς σωστό..οι γονείς σου τα δικά τους παιδιά τα μεγάλωσαν όπως εκείνοι πίστευαν ότι είναι σωστό..ας αφήσουν λοιπόν και εσένα να κάνει το ίδιο.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

...πως είναι δυνατόν κάθε Χριστούγεννα -Πάσχα -γιορτές αργίες καλοκαίρι τα ίδια και τα ίδια!!

Θράσος λέγετε ...

Με ποιό δικαίωμα να απαιτούν να πέρνουν κάθε τόσο τα παιδιά Μου;;;

Αμ δε! Οχι απλά ξινή στριμένη τρελή... Και τελικά Πάσχα χωριστά γιατί παρεξηγήθηκαν....

Ξιδι!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Με τον εαυτό σου πρέπει να είσαι έξαλλη που άφησες το παιδί να φύγει από τη στιγμή που δεν ήθελες... Με κανέναν άλλον...

 

Θα συμφωνήσω και πιστεύω ότι κατά βάθος με τον εαυτό σου τα έχεις...

 

Πολύ εύκολα τα λετε όλα ρε κορίτσια πραγματικά! Μονο που πάντα εγώ γίνομαι κακιά, μόνο που πάντα εγώ είμαι η στριμμένη και αν συνέχιζα να αρνούμαι και τελικά δεν αφηνα το παιδί, θα γινόμασταν για αλλη μια φορα μαλλιοκούβαρα και δε θα πηγαίναμε το Πασχα στο χωριό και όλοι θα τα έβαζαν για άλλη μια φορα μαζί μου που είμαι ιδιόρρυθμη, αποτομη, κλπ κλπ... και τους χάλασα τις γιορτές και τις διακοπές... Όσο για τον άντρα μου, μπορούσε τουλάχιστον να το βουλώσει αν δεν ήθελε να πα΄ρει το μέρος μου...

 

Δεν πειράζει ας είσαι στριμμένη. Αν πιστεύεις ότι το παιδί στην ουσία κινδυνεύει, πρέπει να βάζεις πρώτη προτεραιότητα το παιδί και όχι το πως θα σε χαρακτηρίσουν. Θα έπρεπε να πεις "μαμά είναι πολύ μικρό το παιδί και δεδομένου του ιστορικού που έχεις (θα της έλεγες όλα αυτά που μας είπες) δεν μπορώ να στο αφήσω. Τελεία και παύλα"

Τώρα φρόντισε να παίρνεις συχνά τηλ και να της επισημαίνεις τι πρέπει να προσέχει. Ακόμη και τα αυτονόητα. Τα ιδια πες και στον πατέρα σου και σε όποιον άλλον βρίσκεται μαζί τους.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δικοί σου γονείς είναι- δεν πρεπει να απαιτείς από τον σύζυγο να λέει όχι - εσύ πρεπει να πεις (εσυ θα είσαι πάντα το παιδί τους και όπως και να το κάνουμε όσο και να στραβώσουν μαζί σου πάλι θα γίνετε εντάξει)

Αλλη φορά να επιμείνεις. Και αμα δεν θέλεις να πληγώσεις την μαμά σου πες απλώς ότι "Δεν μπορώ να μείνω 2 μέρες χωρίς τα παιδιά μου". Στην ηλικία που είναι τα παιδιά δεν είναι παράλογο. Δεν μπορουσες και εσυ να πας πιο νωρίς?

Συμφωνω απολυτα!Οι γονεις μας οσο και να μαλωσουμε την αλλη μερα παλι θα μας αγαπανε, τα πεθερικα μας δεν ειναι το ιδιο!Γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε να επιμεινεις και ας γινοσουν η κακια της υποθεσης. Τωρα ομως μην καθεσαι και στεναχωριεσαι, οτι εγινε εγινε!Οι μερες θα περασουν γρηγορα! Και μια τελευταια συμβουλη, προσπαθησε να περασεις στον αντρα σου οτι οσον αφορα τους γονεις σου, θα το λυνεις το θεμα εσυ μαζι τους και μονο εσυ!Ασ κραταει τις δυναμεις του για τους γονεις του!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν δουλεύεις σήκω και πήγαινε και σύ στο χωριό απο σήμερα .

και ασε το άντρα σου μόνο του .

και σαφώς δώσε του να καταλάβει ότι εαν δεν συμφωνείται και οι ΔΥΟ για κάτι τοτε δεν θα γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις ότι δεν είναι ικανοί να το προσέχουν αυτές τις λίγες μέρες, πήγαινε!! Εγώ αυτό θα έκανα αντί να προσεύχομαι μην πάθουν κάτι και να με τρώει η αγωνία.

 

Όσο για το σκηνικό.... Πιστεύω πως έστω και τώρα θα πρέπει να κάνεις μια συζήτηση και με τους γονείς σου αλλά και με τον άντρα σου. Εγώ στους γονείς μου έχω ξεκαθαρίσει με τη στάση μου αλλά και με κάποιες συζητήσεις ότι τις τελικές αποφάσεις για το παιδί μου, τις παίρνω ΕΓΩ!! Μπορούν να με συμβουλεύουν, να μου προτείνουν κλπ αλλά εγώ αποφασίζω!!!

 

Επίσης, κάτι πολύ σημαντικό που αφορά το πώς φαίνεται στα μάτια του παιδιού ένα τέτοιο σκηνικό... Όταν υπάρχει αντίθετη άποψη όσον αφορά κάποιο θέμα με το παιδί, θα πρέπει να υπάρχει ομοφωνία σε αυτά που το παιδί θα ακούσει! Όχι "μωρό μου έλα" "μωρό μου μην πας" Αυτά λύστε τα απουσία του παιδιού. Ιδιαίτερα ανάμεσα στους γονείς αυτό είναι απαραίτητο! Γιατί το παιδί διχάζεται.

 

Φιλικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...