Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σποράδες(Σκιάθος-Σκόπελος-Αλόννησος)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας.Σκεφτόμαστε να πάμε και εμείς Σκόπελο λίγο αργότερα βέβαια προς Σεμπτέβρη.Οπότε σας έυχομαι με το καλό να πάτε και οταν γυρίσετε να μου πείτε τις εντυπώσεις σας,τα + και τα - αυτού του ήσιού ώστε να είμαι προετοιμασμένη.Καλά να περάσετε και να ξεκουραστείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σε όλους!

 

Παραδοσιακά, οι καλοκαιρινές διακοπές "κανονίζονται" από πολύ νωρίς για εμάς. Κάνοντας "surfing", νομίζω ότι θα επιλέξω από τα δύο: Σκιάθο ή Σκόπελο.

 

Όποιος έχει πάει σ'ένα από τα δύο νησιά, ας δώσει καμμιά πληροφορία!

Ποιο να επιλέξω, που να μείνω κλπ

 

Υ.Γ. Ο μικρός μου είναι 4 και προτιμώ παραλίες αμουδερές και "φιλικές" για τα παιδιά αυτής της ηλικίας.

 

Όποια άλλη πρόταση για άλλο μέρος, δεκτή!!!

ΧΧΧΧΧΧΧΧ :P:P:P

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν το συζητω να πατε Σκοπελο ειναι απο τα ωραιοτερα νησια που έχω δει με φοφερες παραλιες ειναι αυτο που λεμε νησι για οικογενειακες διακοπες κατα πρασινο και ησυχο, περυσι θελαμε να ξαναπαμε αλλα δεν βρηκαμε καθολου δωματιο μετα απο το Mama mia γινονται αναρπαστα τα δωματια

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

 

Παραδοσιακά, οι καλοκαιρινές διακοπές "κανονίζονται" από πολύ νωρίς για εμάς. Κάνοντας "surfing", νομίζω ότι θα επιλέξω από τα δύο: Σκιάθο ή Σκόπελο.

 

Όποιος έχει πάει σ'ένα από τα δύο νησιά, ας δώσει καμμιά πληροφορία!

Ποιο να επιλέξω, που να μείνω κλπ

 

Υ.Γ. Ο μικρός μου είναι 4 και προτιμώ παραλίες αμουδερές και "φιλικές" για τα παιδιά αυτής της ηλικίας.Όποια άλλη πρόταση για άλλο μέρος, δεκτή!!!

ΧΧΧΧΧΧΧΧ :P:P:P

 

Eχω παει και στα δυο....

Εαν θες αμμουδια μονο στην Σκιαθο θα την βρεις...στην σκοπελο εχει απο ψιλο χαλικι (αλλοι το λενε χοντρη αμμο...μην τρελλαθουμε ομως) και ανω

Ειναι ωραια και στα δυο....αλλα πιο φιλικο για παιδια ειναι 1000 φορες η Σκιαθος..

Στην Σκιαθο οπου αποφασισεις να σταματησεις απο κατω εχει φοβερη παραλια(σαν ιδιωτικη )...ενω στην Σκοπελο ο δρομος ειναι μεσα στο δασος....και εχει συγκεκριμενες παραλιες.

Επισης οπως και να το κανουμε ειναι πιο κοντα στο Βολο (παιδι εχεις οτι και να εχουν τα νησια...καλο ειναι να εισαι πιο κοντα στην στερια..βεβαια οκ 1 ωρα ειναι η διαφορα)

Δωματια με πολυ καλη τιμη και με θεα στην θαλ/σα(και τοσο κοντα ν ακους το κυμα) και οι αποστασεις ολες μικρες ενω στην Σκοπελο ή θα μεινεις στο λιμανι (που δεν το συστηνω καθολου αφου εχεις και παιδι) ή θα ξενιτευτεις που λενε...δωματιο με θεα στην θαλ/σα ν ακους το κυμα....μονο με τσιμπημενες τιμες.

Δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι και η Σκοπελος δεν ειναι φοβερη...αλλα για οικογενεια για μενα (που εχω παει και στα δυο) ειναι μονο η Σκιαθος

Αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω :P

Link to comment
Share on other sites

η σκιαθος ειναι απλα τελεια.ειχα παει με τον αντρα μου οταν η μικρη ηταν ενος και ην ειχα αφησει.οποτε λεγαμε την επομενη χρονια να πηγαιναμε μαζι με την μικρη σκοπελο.δεν τα καταφεραμε γιατι τα δωματια που εψαχνα ηταν πανακριβα.αλλα περα απο αυτο επιδη το εψαξα λιγο αργα ,δεν ειχαν αρκετα δροολογια πλοιων και κοστιζε 2ατομα,το παιδι δωρεαν και το αυτοκινητο 500 ευρω πηγαινε ελα.εφριξα.ολα αυτα περσι.θα το παλεψω ομως φετος και εννοω θα το ψαξω απο τον μαη γιατι θελω οποσδηποτε να παω.οποτε καλα κανεις και το ψαχνεις απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι απο βολο. εχω παει και στα δυο νησια αλλα δε θυμαμαι και πολλα!! βεβαια εμεις ειμασταν του καμπινγκ!! τη σκοπελο τη λατρεψα!! απλα τη λατρεψα!! ενα απο τα πιο ομορφα νησια....το ιδιο κ η αλλονησος!! για σκεψου κ την αλλονησο!!!

σκιαθος οκ!! ενταξει ειναι κ αναλογα τι αρεσει στο καθενα!! παντως εγω μιλαω απο αποψη ομορφιας...για το τι βολευει ενα παιδι δε ξερω να σου πω! αλλα απο οτι βλεπω ειναι κ 4 χρονων αρα δε θα πρεπει να ανησυχεις κ τοσο!!

μακαρι να βρεις για σκοπελο η αλλονησο κ να μη καταφυγεις στη σκιαθο!!!!

(φανηκε η προτιμηση μου ε? :lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

OK ΠΑΙΔΙΑ!!!

 

Ολα δεκτά και ευχαριστώ, αλλά τώρα μπερδεύτηκα περισσότερο.

 

Ο μήνας θα είναι Ιούλιος (με τον Αύγουστο έχω μια άρνηση), η παραλία εύχομαι όχι "του χαμού" και το ξενοδοχείο να είναι απόσταση "με τα πόδια" από τη θάλασσα γιατί δεν θέλω κάθε μέρα μετακινήσεις με αυτοκίνητο.

Ποιο νησί έχει αυτά τα προσόντα??? Καμμιά φωτό για τι στο net έχει πολύ σαβούρα!!

 

ΒΟΗΘΕΙΑ "Η ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗ"!!! :roll::roll:

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

Σκόπελος

Απλά ονειρεμένη!!!!!

Καταπληκτικές αμμουδιές, υπέροχο πράσινο νησί!

Δεν θα ξέρετε ποια παραλία να διαλέξετε!!!

 

Και η Σκιάθος όμορφη είναι αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι για να πας με παιδάκι, γίνεται πανικός. Μόνο με το σύζυγο οκ!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

και ψηφιζω Σκοπελο :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ειναι πιο οικογενειακο νησι και πιο ησυχο με καταπληκτικες παραλιες και πολυ γραφικο...

Η Σκιάθος ειναι νησι της παρεας, αρκετη φασαρια με καταπλητκτικες παλι παραλιες αλλα η χωρα δεν ειναι καθολου γραφικη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μιλατε σοβαρα???? :shock:

Εχετε παει και στα δυο...και θεωρειτε πιο οικογενειακη την Σκοπελο και οχι την Σκιαθο :?

Εχει καμια παραλια της Σκοπελου αμμου που ρωτησε η κοπελα??

Ποση ωρα θελεις να πας απ την μια παραλια στην αλλη ή απ το δωματιο αν δεν βρεις πανω στο κυμα???

Το μονο αρνητικο που θα μπορουσε να θεωρηθει ειναι οτι επειδη ειναι σχετικα κοντα...την προτιμανε πιο πολυ οι Βολιωτες και εχει παντα αρκετο κοσμο...οχι ομως πως τον Ιουλιο -Αυγουστο δεν γινεται ο κακος χαμος και στην Σκοπελο..

Δεν μιλαμε ποιο νησι ισως μας αρεσε εμας και περασαμε καλα...αλλα να πιο πιο friently για τα παιδια :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για διάβασε κι εδώ ειδικά για την Σκόπελο αναφέρουν αρκετές πληροφορίες:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6088&highlight=

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6839&highlight=%D3%EA%E9%DC%E8%EF%F2

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μιλατε σοβαρα???? :shock:

Εχετε παει και στα δυο...και θεωρειτε πιο οικογενειακη την Σκοπελο και οχι την Σκιαθο :?

Εχει καμια παραλια της Σκοπελου αμμου που ρωτησε η κοπελα??

Ποση ωρα θελεις να πας απ την μια παραλια στην αλλη ή απ το δωματιο αν δεν βρεις πανω στο κυμα???

Το μονο αρνητικο που θα μπορουσε να θεωρηθει ειναι οτι επειδη ειναι σχετικα κοντα...την προτιμανε πιο πολυ οι Βολιωτες και εχει παντα αρκετο κοσμο...οχι ομως πως τον Ιουλιο -Αυγουστο δεν γινεται ο κακος χαμος και στην Σκοπελο..

Δεν μιλαμε ποιο νησι ισως μας αρεσε εμας και περασαμε καλα...αλλα να πιο πιο friently για τα παιδια :wink:

 

Αφροδίτη μου, για να είμαι ειλικρινής μόνο αμμουδιές θυμάμαι στη Σκόπελο... Αγνώντας, Μηλιά, Αντρίνες, πολλές που δεν μου έρχονται. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες... :roll: Όσο για το πιο οικογενειακό νησί... Τυχαίο είναι πως η Σκιάθος ονομάζεται και "Μύκονος των Σποράδων"; :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα τοην παραλία του Σταφύλου, την ομορφότερη της Σκοπέλου...

 

Συμφωνώ... μετά το Καστάνι όμως... :lol

Η πρόσβαση είναι λιγάκι δυσκολούτσικη και δεν είναι οργανωμένη παραλία (τουλάχιστον μέχρι πριν από 3 χρόνια που την επισκέφτηκα για τελευταία φορά) αλλά τέτοια νερά δεν έχω συναντήσει πουθενά!

Τι Πόρτο Κατσίκι Λευκάδας, τι Ναυάγιο Ζακύνθου, τι Παχιά Άμμος Τήνου!

Τρώνε χαλικάκι! Είναι μακράν η καλύτερη!

 

Κι εγώ ψηφίζω ΣΚΟΠΕΛΟ ΔΑΓΚΩΤΟ!!!

Και στο Έληος έχει άμμο και ρηχά νερά, είναι μακριά βέβαια από τη χώρα, αλλά μπορεί άνετα η οικογένεια να μένει εκεί, σε ενοικιαζόμενα, για να κάνει μπανάκι κάθε μέρα. Και όποτε θέλει απόγευμα - βραδάκι κατεβαίνει χώρα για βολτούλα.

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται μετα απο τοσα χρονια πρεπει να ξαναπαω και στα δυο...αν και ειδικα στην Σκοπελο ..δεν περασαμε καθολου καλα...καθως βρηκαμε πολλα αρνητικα :roll:

Παντως επειδη μ αρεσει η αμμος...στην Σκοπελο αμμο δεν ειδα :?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σκοπελο θα σου προτεινω πηγα και στα δυο.Η Σκιαθος ειναι για νυχτερινη ζωη, και στις κουκουναριες που πηγαμε γινοταν της τρελης και η θαλασσα ηταν βρομικη μετα πηγαμε στην μπανανα οπου εχει καθαρα νεολαια και οχι οικογενειες. Στην σκοπελο ειναι γραφικα οι θαλασσες ειναι πεντακαθαρες (και σαν μετρο συγκρησης εχω την χαλκιδικη που ειναι κρυσταλλινα τα νερα) να φανταστεις το νερο ηταν μεχρι το λαιμο και εβλεπα τα δαχτυλα των ποδιων μου, ειδικα στην μηλια ηταν υπεροχα.Οσο για αμμο δεν ειχε,ειχε πολυ ψιλο πετραδακι που δεν κολλαει στα ποδια και ειναι καλυτερο για τα παιδια. Ειναι το νησι της οικογενειας.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σκοπελο θα σου προτεινω πηγα και στα δυο.Η Σκιαθος ειναι για νυχτερινη ζωη, και στις κουκουναριες που πηγαμε γινοταν της τρελης και η θαλασσα ηταν βρομικη μετα πηγαμε στην μπανανα οπου εχει καθαρα νεολαια και οχι οικογενειες. Στην σκοπελο ειναι γραφικα οι θαλασσες ειναι πεντακαθαρες (και σαν μετρο συγκρησης εχω την χαλκιδικη που ειναι κρυσταλλινα τα νερα) να φανταστεις το νερο ηταν μεχρι το λαιμο και εβλεπα τα δαχτυλα των ποδιων μου, ειδικα στην μηλια ηταν υπεροχα.Οσο για αμμο δεν ειχε,ειχε πολυ ψιλο πετραδακι που δεν κολλαει στα ποδια και ειναι καλυτερο για τα παιδια. Ειναι το νησι της οικογενειας.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μήπως έχουμε κάποια καλή ιδέα για διαμονή στη Σκόπελο; Ο,τιδήποτε έχετε από προσωπική εμπειρία.

 

Θα περιμένω - Ευχαριστώ!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...