Recommended Posts

απο λαθος του γιατρου μου,στην δευτερη μου καισαρικη ,επαθα ενδομητριτιδα!!!!!!

ποτε δεν ειχα καποιο γυναικολογικο προβλημα και φυσικα τωρα ανησυχω.

θα ηθελα ενα τριτο παιδακι καποια στιγμη !

εχει τυχει σε καμμια σας????

τι σχεση εχει με την γνωστη ενδομητριωση????

προκαλει υπογονιμοτητα?????

θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσατε γιατι αλλο η βιβλιογραφια των γιατρων και αλλο η προσωπικη εμπειρια!!!!

φιλακια σε ολες

Διαφημίσεις

Μακαρι να ειναι κατι τοσο απλο και να μην μου δημιουργησει μονιμες και επωδυνες βλαβες.:confused:

Την προηγούμενη βδομάδα έκανα και εγώ την υστεροσκόπηση μου (για να δω τι γίνεται στον εσωτερικό μου κόσμο), με αφορμή μια κολποσκόπηση και έναν ηλεκτροκαυτηριασμό που έπρεπε να κάνω.

Η Υστεροσκόπηση λοιπόν έδειξε ότι έχω χρόνια ενδομητρίτιδα (φλεγμονή του ενδομητρίου που συνήθως προκαλείται από λοίμωξη) η οποία όμως ήταν ασυμπτωματική, οπότε και δεν την είχαμε πάρει χαμπάρι...

Μου είπε ότι "καθάρισε" το ενδομήτριο κατά την επέμβαση, αφαιρώντας τα επιφανειακά του κύτταρα ώστε να κάνει ανάπλαση και μας είπε να πάρουμε αντιβίωση (vibramycin) για 2 βδομάδες και οι 2.

Επίσης μου είπε ότι πιθανώς η ενδομητρίτιδα να οφείλεται για το γεγονός ότι δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος, καθώς δεν μπορούσε να γίνε εμφύτευση.

Απ'ότι κατάλαβα δεν είναι κάτι πολύ συνηθισμένο. Μήπως είχε καμια σας αντίστοιχη εμπειρία? Και πως το αντιμετωπίσατε?

c12e25debb.png

Εγώ έκανα καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα.

Έχω κάνει ήδη 1,5 μήνα φαρμακευτική αγωγή (αρκετά βαριά) όμως δεν έχει θεραπευτεί ακόμη. Ο γιατρός είπε ότι είναι βέβαιο ότι θα θεραπευτεί, απλώς μπορεί να πάρει πολύ καιρό η αγωγή.

Δεν σημαίνει, βέβαια, ότι και η δική σου θεραπεία θα πάρει πολύ καιρό. Μπορεί το μικρόβιο στην περίπτωσή σου να είναι πιο ευαίσθητο (το δικό μου... είναι παχύδερμο!!!).

Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να θεραπευτεί πλήρως για να μπορέσει να υπάρξει εγκυμοσύνη. Αλλιώς... ούτε με εξωσωματική!!

Να σκέφτεσαι ότι ήσουν πολύ τυχερή που έγινε η διάγνωση!

Σου εύχομαι να είσαι τυχερή και στη συνέχεια!!

Καλησπέρα...

Ειχα πιστέψει ότι είμαι η μόνη εδω μεσα...

Στην περιπτωση μου το τραγικό είναι ότι η καλλιεργεια ήταν καθαρή και δεν βρήκαμε σε τι οφείλεται. Και για χλαμυδια έκανα και εξεταση από το αιμα και αυτή καθαρη... Μονο με την υστεροσκόπηση το βρηκαν. Αρα και την αντιβιωση εμπειρικά μου την εδωσαν. Ελπίζω να δουλέψει...

1,5 μήνα... και εσυ και ο συντροφος? Χαρα στο κουραγιο σου! Μακάρι να δουλεψει και σύντομα να ερθει και το μωρό.

c12e25debb.png

Πρώτα απ' όλα...Χρόνια Πολλά!

μου κάνει εντύπωση αυτό που λές. Έχω την απορία, εφόσον φάνηκε μόνο στην υστεροσκόπηση, πως θα καταλάβουν ότι θεραπεύτηκε?

Η γνώμη μου είναι να πας και αλλού να κάνεις καλλιέργεια.

Στην περίπτωσή μου πριν από πολλά χρόνια, με αφορμή έναν οξύ πόνο, είχε διαγνώσει ο γιατρός μου ότι υπήρχε φλεγμονή. Μου έδωσε 10 μέρες αντιβίωση και μου είπε ότι ήταν σημαντικό που το προλάβαμε. Εγώ τότε δεν ήξερα, και του είχα και απόλυτη εμπιστοσύνη γιατί ήταν από τα "μεγάλα ονόματα". Αργότερα, μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο, φάνηκε ότι η φλεγμονή είχε γίνει χρόνια ενδομητρίτιδα με άσχημα αποτελέσματα.

Ελπίζω να κερδίσεις από την δική μου εμπειρία και να γλιτώσεις όλα αυτά που πέρασα εγώ:-). Ψάξτο, πάρε δεύτερη γνώμη, κάνε κι άλλες εξετάσεις. Μην το αφήσεις.

Εγώ μετά από τρεις εξωσωματικές και πολύ ψάξιμο και επισκέψεις σε γιατρούς, πήγα σε γνωστό γυναικολόγο - που δεν κάνει εξωσωματικές- ο οποίος διέγνωσε ενδομητρίτιδα, χωρίς υστεροσκόπηση, παρά μόνο με τον κλασσικό γυναικολογικό έλεγχο. Σημειωτέον ότι πριν ένα χρόνο είχα κάνει υστεροσκόπηση και δεν είχε βρεθεί τίποτα. Μου έδωσε μια πάρα πολλή δυνατή θεραπεία για ένα μήνα και βλέπουμε... με τρεις αντιβιώσεις για τις 10 πρώτες μέρες και στη συνεχεία ξανά αντιβίωση, αντιφλεγμονώδη και κορντιζόνη!! Την άρχισα χθες, καλώς ή κακώς και σήμερα είμαι χάλια, νιώθω κόπωση και πονάει και το σώμα μου, γιατί μου έπεσε βαριά και τώρα μου την μείωσε. Έχει πάρει καμία τέτοια "βαριά" αγωγή για ενδομητρίτιδα;

Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Διαβάζω αυτά που γράφετε εδώ και χρόνια και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποια που έχει εμπειρία σχετικά με φλεγμονές στο ενδομήτριο. Μετά από εξέταση καλλιέργειας ενδομητρίου διαγνώστηκα με το μικρόβιο e.coli στο ενδομήτριο. Ο γιατρός μου είπε πως θα ήταν καλό να κάνουμε και την εξέταση της λαμπαροσκόπησης γιατί όταν υπάρχει πρόβλημα υπογονιμότητας τόσων πολλών χρόνων (6) είναι απαραίτητο να τα ψάξουμε όλα και ταυτόχρονα.

Δεν θέλω όμως να μπω σε αυτή τη διαδικασία της επέμβασης άδικα αν υπάρχει περίπτωση το μόνο πρόβλημα να είναι η φλεγμονή στο ενδομήτριο. Υπάρχει κάποια κοπέλα με αντίστοιχη εμπειρία;

7 ώρες πρίν, Αννα Χριστίνα είπε:

Γεια σας κορίτσια. Διαβάζω αυτά που γράφετε εδώ και χρόνια και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποια που έχει εμπειρία σχετικά με φλεγμονές στο ενδομήτριο. Μετά από εξέταση καλλιέργειας ενδομητρίου διαγνώστηκα με το μικρόβιο e.coli στο ενδομήτριο. Ο γιατρός μου είπε πως θα ήταν καλό να κάνουμε και την εξέταση της λαμπαροσκόπησης γιατί όταν υπάρχει πρόβλημα υπογονιμότητας τόσων πολλών χρόνων (6) είναι απαραίτητο να τα ψάξουμε όλα και ταυτόχρονα.

Δεν θέλω όμως να μπω σε αυτή τη διαδικασία της επέμβασης άδικα αν υπάρχει περίπτωση το μόνο πρόβλημα να είναι η φλεγμονή στο ενδομήτριο. Υπάρχει κάποια κοπέλα με αντίστοιχη εμπειρία;

Το μονο που γνωριζω  να σου πω ειναι πωσ η λαπαροσκοπηση σαν επεμβαση ειναι ανωδυνη...

Μετα απο 2-3 μερεσ μπορεισ να επιστρεψεισ στην καθημερινοτητα σου χωρισ κανενα θεμα..απλα.προσεχεισ τα βαρη για ενα διαστημα..εκανα 2 για αλλα προβληματα κ στο λεω με σιγουρια..

Επισησ γνωριζω κοπελα με φλεγμονη στο ενδομητριο που εκεινη ειχε κανει την εξεταση του νικα ( δεν ξερω αν ειναι η ιδια εξεταση που εκανεσ εσυ) κ μετα απο.πολλεσ προσπαθειεσ κ αρκετεσ εξωσωματικεσ τωρα εχει μωρακι 3 μηνων..

Να σου πανε ολα καλα....

13 ώρες πρίν, Αννα Χριστίνα είπε:

Με 6 χρόνια υπογονιμότητας η λαπαροσκόπηση σίγουρα μπορει να σου δώσει πολυ χρήσιμες πληροφορίες. Υστεροσκοπηση εκανες; Τι έδειξε;

4vrkp2.png cEvWp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από sissy_geo,
        Καλησπέρα σας! Θα ήθελα όσες κοπέλες έχουν κάνει βιοψία ενδομητρίου αν έχουν την καλοσύνη, να μου δώσουν μερικές πληροφορίες για να ξέρω τι να περιμένω. Έχω κάνει εξωσωματική. Είχα 8 βλαστοκύστες, έμεινα έγκυος με την πρώτη εμβρυομεταφορά, αλλά δυστυχώς παλλινδρόμησε. Μετά ακολούθησαν ακόμη δύο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές. Έχουμε κάνει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει απο εξετάσεις. Και εγώ και ο άντρας μου. Όλες οι ειδικότητες που έχουμε επισκεφθεί σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Αλλάζουμε κέντρο και γιατρό. Ο γιατρός που επιλέξαμε για τα επόμενα βήματα είναι πολύ γνωστός στη Θεσσαλονίκη και διευθυντής πολύ γνωστής μονάδας. Μας κέρδισε αμέσως και επειδή πρόκειται για πολύ έμπειρο εξειδικευμένο επιστήμονα, αλλά και επειδή ήταν πολύ ήρεμος και ταπεινός. Όσο για το κέντρο θεωρώ ότι αν εξ αρχής η προσπάθειά μας γινόταν εκεί, ίσως είχαμε ήδη το μωρό μας στην αγκαλιά μας. Όταν σου ζητούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο το πρώτο ραντεβού, τότε ξέρεις ότι ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Αν είχα κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσω, τότε αν μη τι άλλο θα βαδίζαμε σε λιγότερο ομιχλώδες τοπίο. Απο μόνος του ο δρόμος της εξωσωματικής έχει εκπλήξεις και καταστάσεις που προκύπτουν κ δεν περίμενες, αλλά τουλάχιστον κάποια βασικά ουσιώδη πραγματα καλό είναι να τα γνωρίζουμε πριν ξεκινήσουμε. Τέλος πάντων, πάλι λέω πολλά. Ο γιατρός λοιπόν εντοπίζει το πρόβλημα στο ενδομήτριο (και όχι στην ατυχία μου όπως οι προηγούμενοι). Η μήτρα μου είχε διάφραγμα. Το οποίο αφαίρεσα πριν ένα χρόνο, πριν ξεκινήσω εξωσωματική. Μετά την αποβολή λοιπόν, έκανα απόξεση. Μετά την απόξεση, στις επόμενες προσπάθειες ΕΜ δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο με τιποτα... Κάναμε δεύτερη υστεροσκόπηση και ο προηγουμενος γιατρός μου είπε πως το διάφραγμα είχε ξεκινήσει να επανεμφανίζεται. Ο νέος μου γιατρός λοιπόν, μου μίλησε για ενδομήτριες συμφύσεις και όχι για διάφραγμα. Τέλος μου είπε πως σε αυτό το σημείο θα εστιάσει μόνο στο ενδομήτριο, εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ. Θα ξεκινήσουμε με βιοψία ενδομητρίου που την θεωρεί αναγκαία, και απορεί πώς δεν έγινε μαζί με την υστεροσκόπηση. ( το είχα ζητήσει, αλλά κλασσικα ο γιατρός μου δεν το θεώρησε απαραίτητο). Λοιπόν ο νέος μου γιατρός θεωρεί ότι ίσως οι αποτυχίες εμφύτευσης οφείλονται σε ενδομητρίτιδα, όπως επίσης και το γεγονός ότι δυσκολευόμουν να χτίσω ενδομήτριο. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν κάνατε βιοψία ενδομητρίου, αρχικά για ποιο λόγο την κάνατε, πώς ήταν σαν διαδικασία, μετά απο πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα, και αν ήταν παθολογικά τα αποτελέσματα, τι θεραπείες ακολουθήσατε.. Γενικά τα πάντα θέλω να μάθω!  Θα περιμένω πληροφορίες!  
      • Από maria781,
        Κορίτσια καλησπέρα,

ενώ είχα ενδομητρίτιδα, χωρίς να το γνωρίζω, έκανα σαλπιγγογραφία. Μετά απο αυτή έμεινα έγκυος 2 φορές και απέβαλα, ενώ με βιοψία της δεύτερης αποβολής βρεθηκε η ενδομητρίτιδα. Έκανα θεραπεία, ενδιάμεσα έμεινα πάλι έγκυος, με χαμηλή χοριακή απο την αρχή και παλινδρόμησε, συνέχισα θεραπεία και τώρα προσπαθώ πάλι..έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια καθώς διάβασα οτι η σαλπιγγογραφία δεν πρέπει να γίνεται άν η γυναίκα, μεταξύ άλλων, έχει ενδομητρίτιδα....επειδή δεν έχω μείνει ακόμη έγκυος φοβάμαι μήπως έχει γίνει καμιά ζημιά στις σάλπιγγες...έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία;