Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φαγόπυρο και Κινόα


davinci

Recommended Posts

Just now, maria_tweety είπε:

Βιολογικά πήρα και νιφαδες και σπόρους γιατί δεν ήξερα. Βέβαια πάνω ή συσκευασία λέει ότι μπορεί να περιέχουν γλουτενη.εινσι οκ αυτό για 5,5 μηνών; γενικά ο παιδιατρος μου είναι πολύ χαλαρός μου έδωσε το οκ για όλα τα φρούτα κ από 6 μηνών που αρχίζουμε κρεατοχορτοσουπα το οκ για όλα τα λαχανικά. Επίσης, κινοα είδα ότι υπάρχει κ κόκκινη. Ποια προτιμάμε για τα μωρά; εγώ πήρα την κλασική. Κορίτσια κάτι άσχετο με το θέμα, αποξηραμένα δαμάσκηνα μπορώ να πάρω και του σούπερ μάρκετ η καλύτερα βιολογικά; και πως τα χρησιμοποιούμε; τα βράζουμε πρώτα; 

Νομιζω μπορεις κ την κοκκινη

Κάπου από 7μ μου ειπε για γλουτενη, εγω την έβαλα λιγο πιο μετα, πιο πριν ειμασταν στο κρέας, λαχανικα, φρουτα

Αποξηραμενα δες καλύτερα σε βιολογικά, λόγω συντηρητικων, ισως κ ζάχαρης. Φαντάζομαι έχετε δυσκοιλιοτητα; 

Μπορεις κ να τα βράσεις, κ να του δώσεις να πιει το ζουμακι, αλλα γενικα όταν τα εβαζα πχ σε γιαουρτι τα εβαζα ετσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ όσες φορές δοκίμασα δεν τα έτρωγε με τίποτα. Ούτε εμείς τρωμε αυτά οπότε δώρον αδωρον.. Εγώ θα της έδινα το υπόλοιπο μεσημεριανό.. Μέχρι να μπω σε νέα διατροφή.. Οι αλλεργίες στα μωρα σπάνια τα συνοδεύουν μια ζωή, οπότε λίγη υπομονή μέχρι να χρονισει.. Άλλες ιδέες δυστυχώς δεν έχω να σου δώσω καθώς δεν είχα τέτοια θέματα αλλά και γενικά θα κινουμουν σχετικά συντηρητικά. Με τα κλασσικά δηλαδή όσο του μου δώσει το οκ ο γιατρός να μπω σε κάτι ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Νομιζω μπορεις κ την κοκκινη

Κάπου από 7μ μου ειπε για γλουτενη, εγω την έβαλα λιγο πιο μετα, πιο πριν ειμασταν στο κρέας, λαχανικα, φρουτα

Αποξηραμενα δες καλύτερα σε βιολογικά, λόγω συντηρητικων, ισως κ ζάχαρης. Φαντάζομαι έχετε δυσκοιλιοτητα; 

Μπορεις κ να τα βράσεις, κ να του δώσεις να πιει το ζουμακι, αλλα γενικα όταν τα εβαζα πχ σε γιαουρτι τα εβαζα ετσι

Ναι, έχουμε δυσκοιλιοτητα. Για γλουτενη που ρώτησα τον παιδίατρο μου έδωσε το οκ. Και γενικά δεν μου έβαλε κάποιον περιορισμό και διαβάζω στο φόρουμ από άλλες μαμάδες ότι οι παιδίατροι τους έβαζαν διάφορους περιορισμούς κ δεν ξέρω τι να κάνω. Κ ακτινίδιο μου είπε να του δώσω αν θέλω. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Ναι, έχουμε δυσκοιλιοτητα. Για γλουτενη που ρώτησα τον παιδίατρο μου έδωσε το οκ. Και γενικά δεν μου έβαλε κάποιον περιορισμό και διαβάζω στο φόρουμ από άλλες μαμάδες ότι οι παιδίατροι τους έβαζαν διάφορους περιορισμούς κ δεν ξέρω τι να κάνω. Κ ακτινίδιο μου είπε να του δώσω αν θέλω. 

Ναι, οι νεότερες οδηγίες είναι τα πάντα εκτός από φρέσκο γάλα κ μελι(οχι ζάχαρη κ αλάτι) 

Πχ κ εμεις την γλουτενη δ την βαλαμε αμέσως γτ ειχαμε άλλες εισαγωγες όχι γτ δ επρεπε

Στη δυσκοιλιοτητα βοηθανε πολύ, αρκετό λαδι στο φαγητο, πολυ νερο, αβοκαντο, βρωμη, κολοκυθακι, φασολακια-μπαμιες, εμας κ το σπανακι, ακτινίδιο, δαμάσκηνα, συκα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , vicky86 είπε:

Ναι, οι νεότερες οδηγίες είναι τα πάντα εκτός από φρέσκο γάλα κ μελι(οχι ζάχαρη κ αλάτι) 

Πχ κ εμεις την γλουτενη δ την βαλαμε αμέσως γτ ειχαμε άλλες εισαγωγες όχι γτ δ επρεπε

Στη δυσκοιλιοτητα βοηθανε πολύ, αρκετό λαδι στο φαγητο, πολυ νερο, αβοκαντο, βρωμη, κολοκυθακι, φασολακια-μπαμιες, εμας κ το σπανακι, ακτινίδιο, δαμάσκηνα, συκα

Μιας και ξέρεις πολλά να κάνω κατάχρηση του θέματος να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Όταν του δίνω κάτι καινούριο να φάει του δίνω μικρή ποσότητα για πρωτη φορά; επίσης, ο γιατρός μου είπε 50-60 γρ κρέας. Το ζυγίζω ώμο η βρασμένο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maria_tweety είπε:

Μιας και ξέρεις πολλά να κάνω κατάχρηση του θέματος να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Όταν του δίνω κάτι καινούριο να φάει του δίνω μικρή ποσότητα για πρωτη φορά; επίσης, ο γιατρός μου είπε 50-60 γρ κρέας. Το ζυγίζω ώμο η βρασμένο; 

Ναι όταν εισαγεις κτ καινούριο θα βαλεις λιγο. Πχ αν κάνεις κρεμα πρώτη μέρα μην του δωσεις 100+ γρ

Να σου πω δ ζυγιζα, αλλα αν θυμάμαι καλά τόσο είναι το ωμο η μερίδα του μωρου

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αλλεργίες παντώς είδους και είμαι επιφυλακτική με ό,τι νέο δοκιμάζω, το φαγόπυρο είναι μεν νέα μόδα για το δυτικό κόσμο, αλλά όπως είχα διαβάσει όταν το έψαχνα, στην Ασία όπου χρησιμοποιείται αρκετά, θεωρείται από τα πλέον ισχυρά αλλεργιογόνα, οπότε καλό είναι να το έχετε  υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...