Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτες παιδικές, ιδέες!!!


desdemona

Recommended Posts

Να σας βάλω και μια τούρτα φάρμα που έκανα !! με οικολογικά λαχανικά παρακαλώ όλα από τον κήπο μας χαχαχα

 

edit admin

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φλώρα πολύ ωραίο το περιβόλι σου!!! Βλέπω πηγε καλά η σοδειά!!

Θα χει και η δικιά μου περιβόλι αλλά μικρούλι. Που να χωρέσουν όλα? Τρακτέρ , περιβόλια, αγελάδα, γουρούνια????

Από βδομάδα μου έρχονται τα χρώματα και αρχίζω τα στολιδια!!!!!Τα παρήγγειλα από εκείνο το μαγαζί που μας είχες γράψει!!

Είναι ευκολο να στρώσει η ζαχαρόπαστα πάνω στην τούρτα? Να μην τσαλακώσει δεν ξερω αν σου δίνω να καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

peny μου αν από κάτω έχεις στρώσει ομοιόμορφα την σαντιγί σου και να έχει παγώσει αρκετά (προσοχή μονό θέλει να την έχεις βγάλει από το ψυγείο λίγο πριν ώστε να μην πάρει η ζαχαροπαστα την υγρασία τοθ ψυγείου και σου γυαλίσει μετά ) μετά ανοίγεις το φύλλο όπως θα έκανες ένα φύλλο για πίτες και το απλώνεις επάνω !!!!!!! ααα εσύ θα είσαστε πλήρεις εξοπλισμένη και με τρακτέρ χαχαχα:D

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Υπέροχες οι τούρτες σας!

Σούπερ μαμά, σούπερ η τούρτα σου, ο άσπρος τοίχος απο τι είναι φτιαγμένος?

 

Φλώρα, ειλικρινά για να φτιάξω ένα απο τα τουβλάκια σου, μπορεί και να μου έπαιρνε 1 μέρα. Αψογα!!!!!! Μπράβο σου!!

Link to comment
Share on other sites

peny μου αν από κάτω έχεις στρώσει ομοιόμορφα την σαντιγί σου και να έχει παγώσει αρκετά (προσοχή μονό θέλει να την έχεις βγάλει από το ψυγείο λίγο πριν ώστε να μην πάρει η ζαχαροπαστα την υγρασία τοθ ψυγείου και σου γυαλίσει μετά ) μετά ανοίγεις το φύλλο όπως θα έκανες ένα φύλλο για πίτες και το απλώνεις επάνω !!!!!!! ααα εσύ θα είσαστε πλήρεις εξοπλισμένη και με τρακτέρ χαχαχα:D

 

Πάλι καλά που μου το πες δεν θα την έβαζα καθόλου στο ψυγείο να παγώσει η σαντυγί!!!Ωραία!!Ανυπομονώ να αρχίσω το παιχνίδι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου έλεγα να την αφήσεις μια νύχτα τουλάχιστον στο ψυγείο γιατί η ζαχαροπαστα είναι βάρια και όταν πέσει πάνω από την σαντιγί αν δεν είναι καλά παγωμένη θα σου διαλυθεί η τούρτα

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

ΚατερίναΒ σε ευχαριστώ πολύ !! τα τουβλάκια δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαίνονται

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ μαμά, σούπερ η τούρτα σου, ο άσπρος τοίχος απο τι είναι φτιαγμένος?

 

 

απο ζαχαροπαστα. οκ δε εφτασα ακομα τη φλορα αλλα που θα μου παει. οι γραμμες επισης ειναι απο μερεντα με τη λεπτη μυτη του κορνε. ετσι εκανα και μια μικρη πλακα που ελεγε το χρονια πολλα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και καλή χρονια σε όλες Καλες δημιουργίες !!!

Φλορα εχεις κανει πολύ ωραία πραγματα συγχαρητηρια !!!

Σουπερμαμα πολύ ωραία η τουρτα σου !!Σημασια δεν εχει να είναι τελεια αλλά το οτι την εκανες με τοση αγάπη για το παιδακι σου Εγω να δεις κατι πατατες που εχω κανει!!Αλλα εκεί , συνεχίζω :-D:-D

Χτες που λετε εκανα για πρώτη φορα ζαχαρόπαστα ( χωρίς γλυκερινη) και μπορω να πω οτι ήταν καλά για πρώτη φορα Κανω βλεπετε δοκιμες για τα 1α γενεθλια του Στελάκι μου ( 05/03) Τωρα βεβαια δεν ξερω τι θα την κάνω , εγινε αρκετη !!!

Να ρωτήσω κάτι Φλόρα , σα μαστόρισσα που είσαι;;;

Μπορω να κάνω πρωτα ενα σχεδιακι και μετα να το ζωγραφίσω με πινέλο όπως τον πηλό ;;Γινεται αραγε ;;; Εχω μονο κατι χρωματα σε σκονη ,κάνουν αραγε;; Καπου διαβασα οτι το καφε μπορεις να το κανεις και με λίγο κακάο , ισχύει ;; Αραγε να μπορεί να γίνει και με κανέλα ( ε ρε φαντασία !!) που εχει και ωραία γευση ;;;

Να ρωτησω και κατι ακόμα ("οοοοχι!!!") καλέ μου τροχονόμε ;;

Αν αντι για κεικ (δε θελω να γινει τοσο πυκνο) χρησιμοποιησω ζυμη μπραουνι (χωρίς να το σιροπιασω , εννοειται)θα κανει ή θα καταρρευσει ;;;

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ eirinibyronas !!! λοιπόν ναι μπορείς να ζωγραφίσεις τις φιγούρες σου αρκεί να τις έχεις αφήσει να στεγνώσουν… και στην σκόνη(για ζαχαροπλαστική ) να την ανακατέψεις με λίγες σταγόνες από βότκα ώστε να μπορείς να δουλέψεις το χρώμα τώρα για το κακάο ξέρω ότι μπορείς ώστε να δώσεις το καφέ χρώμα με την κανέλα δεν νομίζω γιατί θα πικρίσει η ζαχαροπαστα γιατί θα πρέπει να βάλεις αρκετή ποσότητα κανέλας ώστε να σου γίνει καφέ !! τώρα πάλι δεν είμαι και σίγουρη πιο μπράουνι θα κάνεις αυτό που είναι Σοκολατόπιτα μπράουνι ? αν ναι νομίζω μια χαρά θα σταθεί δεν είναι και τόσο αφράτο ώστε να κατάρρευση !!!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φλόρα να σαι καλα!!!

Γρηγορη εξυπηρετηση βλεπω!!! Μπραουνι κανω ενα από το βιβλιο της Σοφίας Σκούρα ( "Ελληνική Κουζίνα" ) δεν είναι πολύ υγρό σα τη Σοκολατόπιτα ούτε τοσο στεγνο όσο το κεικ κάτι ενδιαμεσο θα λεγα !!!

Για την κανέλα εχεις δίκιο , καλά μιλάμε στοκος !

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ !!!!!!οποτε θα είναι μια χαρά αυτή η συνταγή που έχεις απλώς πρόσεξε λίγο το πάχος της ζαχαροπαστα όταν την ανοίξεις σε φύλλο να μην είναι χοντρό και γίνει ακόμα πιο βάρη !!!! ναι η κανέλα όταν πέσει πολύ πικρίζει …..

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια χτες έφτιαξα την τούρτα την δοκιμαστική.Αυτή που θα κεράσω τον κόσμο γιατί αυτή που θα σβήσει τα κεράκια θα είναι κέικ με επικάλυψη ζαχαρόπαστας.

Βγήκε ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!Ζουμερή, όχι πολύ γλυκιά σε σημείο λιγούρας, στητή!Δεν ήταν καθόλου δύσκολη, γιατί δεν τό χω με την ζαχαροπλαστική και όχι πολύ μπελαλίδικη.Λίγα κατασαρολικά παραπάνω για πλυσιμο έχει αλλά μπορεις να κάνεις μια μέρα τα παντεσπάνια και την άλλη τις κρέμες και ετσι τα γλιτώνεις και αυτα.

Ετσι και την τούρτα θα την κάνω μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Πενυ και συγχαρητηρια για τις ιδεες , τις ετοιμασιες κ τις δημιουργίες σου !

 

Φλορα να καταχραστω την καλοσύνη σου λίγο ακόμα ;;;

Τη βουτυροκρεμα με τι βουτυρο την κάνουμε , τυπου βιταμ ή τυπου λουρπακ , κερκυρας και τετοια ;;

 

Μπορειτε να με βοηθησετε και σε κάτι άλλο :oops:

Λεω η πρωτη τουρτα να είναι μωρο σε μπανιερα Τι σχετικό μπορω να κάνω σε προσκληση διακόσμηση ;

Κατι απλό και οικονομικό ;

Σκεφτομουν κάτι σε σαπουνακια , παπάκια λαστιχενια, σαπουνόφουσκες και τετοια

Για πειτε , για πείτε !!!

Επειδη παλια εφιαχνα πραγματα με πηλό χειροτεχνειας και πιανουν τα χερια μου σε ζωγραφική λεω καπως να τα καταφέρω με ζαχαρόπαστα και τα υπολοίπα

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά Πένυ,καθόλου δεν ντρέπεσαι???Μετά λέτε για μένα,που μόνο τα γράφω...εσύ έκανες και κοντινό πλάνο...αφού νόμισα ότι ήταν δίπλα μου...φτου σου και πάλι φτου σου...

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη εβδομάδα θα κάνω το πάρτυ για τα γενέθλια των κοριτσιών μου. Επειδή δεν έχω ξανακάνει τούρτα σκέφτομαι να παραγγείλω έτοιμες δύο τούρτες δίπατες και να βάλω εγώ κάποιο διακοσμητικό γιατί αυτά του εμπορίου δεν μου αρέσουν. Έχω όμως τις εξής ερωτήσεις και θα ήθελα τα "φώτα" σας :

1) Αν φτιάξω κάποια φιγούρα από ζαχαρόπαστα, θα μπορέσει να σταθεί πάνω στην τούρτα η οποία θα έχει απλή επικάλυψη γλάσου και όχι ζαχαρόπταστας ;

2) Που μπορώ να βρω οδηγίες για να φτιάξω κάποια πριγκίπισσα ή νεράιδα από ζαχαρόπαστα; Θα το δοκιμάσω πρώτη φορά και μάλλον θα πάρω έτοιμη ζαχαρόπαστα. Τι μου προτείνουν οι "ειδικές" της ζαχαρόπαστας που την έχουν δουλέψει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Θα λαβεται email με οδηγίες πως να τα κατεβασετε

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Απ'ότι καταλαβαίνω, μπορώ να βάλω φιγούρα ζαχαρόπαστας πάνω στην τούρτα που θα πάρω έτοιμη.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω ότι εξαρτάται από το βάρος που θα έχουν οι φιγουρες, γιατί οι τούρτες σε αυτά τα βιβλία είναι απλά κεικ για να ειναι σταθερά, αν έχουν κρέμα δεν μπορείς προφανώς να την κόψεις σε περίεργα σχήματα. Αλλά δεν νομίζω γενικά να βουλίαξει από μια φιγούρα. Μπορείς να φτιάξεις την φιγούρα με κάτι σαν βάση από ζαχαρόπαστα και να την βάλεις επάνω.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη εβδομάδα θα κάνω το πάρτυ για τα γενέθλια των κοριτσιών μου. Επειδή δεν έχω ξανακάνει τούρτα σκέφτομαι να παραγγείλω έτοιμες δύο τούρτες δίπατες και να βάλω εγώ κάποιο διακοσμητικό γιατί αυτά του εμπορίου δεν μου αρέσουν. Έχω όμως τις εξής ερωτήσεις και θα ήθελα τα "φώτα" σας :

1) Αν φτιάξω κάποια φιγούρα από ζαχαρόπαστα, θα μπορέσει να σταθεί πάνω στην τούρτα η οποία θα έχει απλή επικάλυψη γλάσου και όχι ζαχαρόπταστας ;

2) Που μπορώ να βρω οδηγίες για να φτιάξω κάποια πριγκίπισσα ή νεράιδα από ζαχαρόπαστα; Θα το δοκιμάσω πρώτη φορά και μάλλον θα πάρω έτοιμη ζαχαρόπαστα. Τι μου προτείνουν οι "ειδικές" της ζαχαρόπαστας που την έχουν δουλέψει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Marvas μπορείς να βάλεις φιγούρες από ζαχαρόπαστα πάνω σε τούρτα με γλάσσο απλά όταν θα βγάλεις τα στολίδια από την τούρτα θα κολλήσει το γλάσσο από κάτω και τα κομμάτια θα είναι σαν ποντικοφαγομένα.Αλλά ποια τούρτα μόλις βγάλεις τα στολίδια δεν χαλάει???

Να μην πάρεις ετοιμη ζαχαρόπαστα είναι πολύ ευκολη για να την φτιάξεις!!Τζάπα λεφτά θα δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα πριν 3 μερες ζαχαροπαστα - χωρις γλυκερίνη και εγινε σχετικα καλή αλλά σα να ξερενόταν ευκολα όταν την επλαθα Στο μεταξυ πήρα από το φαρμακείο γλυκερίνη αλλά δεν εχω από ταλλα υλικά Για να μη πεταξω αυτη που εφτιαξα εσταξα μερικές σταγονες μεσα στη ηδη έτοιμη και όντως ειδα διαφορα Ηταν πιο μαλακή πιο ευπλαστη πιο λεία Θα ξαναφτιαξω με γλυκερίνη την επόμενη φορα νομιζω πως τελικά είναι απαραίτητη Να ρωτήσω κάτι πώς θα πρεπεί να ναι η τελική ζύμη λεία σα πλαστελίνη ;;;Αυτη οου εφτιαξα ηταν βασικά καλή αλλά σαν εσκαγε σαν να αφηνε μια αισθηση αχνης δε ξερω αν καταλάβατε Τι κάνω λάθος ;;

Σε καποια συνταγη είδα οτι βαζουν και λίγη μαργαρίνη λέτε να βοηθάει ;;

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα πριν 3 μερες ζαχαροπαστα - χωρις γλυκερίνη και εγινε σχετικα καλή αλλά σα να ξερενόταν ευκολα όταν την επλαθα Στο μεταξυ πήρα από το φαρμακείο γλυκερίνη αλλά δεν εχω από ταλλα υλικά Για να μη πεταξω αυτη που εφτιαξα εσταξα μερικές σταγονες μεσα στη ηδη έτοιμη και όντως ειδα διαφορα Ηταν πιο μαλακή πιο ευπλαστη πιο λεία Θα ξαναφτιαξω με γλυκερίνη την επόμενη φορα νομιζω πως τελικά είναι απαραίτητη Να ρωτήσω κάτι πώς θα πρεπεί να ναι η τελική ζύμη λεία σα πλαστελίνη ;;;Αυτη οου εφτιαξα ηταν βασικά καλή αλλά σαν εσκαγε σαν να αφηνε μια αισθηση αχνης δε ξερω αν καταλάβατε Τι κάνω λάθος ;;

Σε καποια συνταγη είδα οτι βαζουν και λίγη μαργαρίνη λέτε να βοηθάει ;;

 

Εγω κανω αυτή τη συνταγή http://www.sintagespareas.gr/sintages/zaxaropasta.html

και γινεται τέλεια!!!Βέβαια τα βάζω όλα και τη γλυκερίνη.Η ζύμη γινεται λεία και ευπλαστη αλλά θέλει για να μην σου ξεραθει να τηντυλιξεις με μεμβράνη πολύ σφχτα για να μην παρει αερα.Μπορείς να την διατηρήσεις έως μια βδομαδα στο ψυγείο (αλλά όπως σου πα) Στον πάγκο εργασίας σου να ρίχνεις ζαχαρη άχνη με λίγο κορν φλαουρ για να μην κολλάει

Link to comment
Share on other sites

να σας βάλω και εγώ τις τούρτες από τα χεράκια μου από τα γεννέθλια της κορούλας μου να πάρετε ιδέες......

 

046copy-1.jpg044copy-1.jpg

 

029.jpg059-2-1-1.jpg

 

φέτος θα κάνω και στις δύο μαζί τα γεννέθλια μιας και έχουν μόνο 22 μέρες διαφορά!!! θέμα το σκέφτομαι ακόμα......

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΝΥ σε ευχαριστω !!Αυτη που φύλαξα δε ξεραθηκε , αυτη που δουλευα στα χέρια μου σα να ξερενόταν και εκανε σκασίματα

Οπωσδήποτε θα κανω τη συνταγη αυτη που λές την επόμενη φορά Ελπίζω να τα καταφέρω :D

ΜΠΟΥΜΠΟΥ πολύ όμορφες ! Να σου ζήσουν τα κοριτσια σου και βεβαια να τα κάνεις μαζί ,καλή ιδέα ;)

Τι λές για φραουλίτσα ή μοδα -δε ξερω και την ηλικία τους βεβαια-

ή γατουλες που αρεσουν συνηθως στα κορίτσια ;;

Ακυρο ειδα το 2 αρα γυρω στα 3-5 θα ναι περιπου εε;

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...